Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 26-03-13, 04:38
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η κοινωνία (εγώ κι εσύ) ή η άρχουσα τάξη τη χρησιμοποίησε ως "κατασταλτικό μηχανισμό επιβολής της τάξης"; Κάποιοι κανόνες τέθηκαν εν αρχή ως "πολιτισμός" απέναντι στη ζούγκλα και στην πορεία μπήκε ο "φόβος θεού". Δεν επιμένω καθώς η κοινωνιολογία δεν είναι το φόρτε μου, αλλά πάνω-κάτω κατάλαβες τι εννοώ.
Νομίζω οτι για να καταλήξει κάποιος σε χρήσιμα συμπεράσματα θα πρέπει να διαχωρίζει σωστά τους αντικειμενικούς απο τους υποκειμενικούς παράγοντες. Έτσι αν πάμε πίσω στον χρόνο , στο σημείο που απο την ζούγκλα σχηματίστηκε η πρώτη ομάδα ας την πούμε, θα πρέπει να καθορίσουμε ως αντικειμενικό παράγοντα την ανάγκη για επιβίωση. Οι άνθρωποι τότε ήταν αναγκασμένοι να σχηματίσουν ομάδες προκειμένου να επιβιώσουν. Σε αυτή την φάση η γλώσσα εξυπηρετούσε μόνο πρωταρχικές ανάγκες. Έννοιες όπως κανόνας, θρησκεία, κοινωνία απλά δεν υπήρχαν. Στην πορεία και ενώ ο πληθυσμός των ομάδων μεγάλωνε έπρεπε να βρεθεί και ένας τρόπος να αυξηθούν οι ποσότητες της τροφής που απαιτούνταν για την επιβιώση πράγμα που οδήγησε στην τεχνολογική πρόοδο.

Το πρόβλημα εμφανίστηκε όταν παρουσιάστηκε το πλεόνασμα τροφής το οποίο ήταν στόχος. Τότε χωρίστηκε η κοινωνία σε άτομα με επιτελικό ρόλο που αποφάσιζαν για την τύχη του πλεονάσματος (και όχι μόνο) και σε άτομα με εκτελεστικό τα οποία ήταν υποχρεωμένα να το εξασφαλίσουν. Με την άγνοια που υπήρχε τότε ο μοναδικός τρόπος που εξασφάλιζε τον διαχωρισμό ήταν η θρησκεία. Βλέπουμε λοιπόν οτι η ανάγκη για διαχείρηση οδήγησε στην θρησκεία και όχι το αντίθετο. Οι κοινωνικές σχέσεις καθορίζουν την μορφή της θρησκευτικής αντίληψης. Καταλαβαίνεις πως το σκέφτομαι;

Η διαφωνία μας είναι στο ότι νομίζω οτι μπλέκεις το υποκειμενικό με το αντικειμενικό. Το αν υπάρχουν αποδείξεις για την ύπαρξη του χριστού δεν εξαρτάται απο την δικιά σου και την δικιά μου άποψη. Προς το παρόν δεν υπάρχουν για κανέναν. Δεν νομίζω οτι ο λόγος που θα γίνει κάποιος χριστιανός θα είναι τα αδιάσειστα επιχειρήματα της άλλης πλευράς αλλά δικοί του υποκειμενικοί λόγοι που θα έχουν να κάνουν με την πίστη.

Παράθεση:
Ουτε ο Χριστος μας υπηρξε, ουτε ο Πυθαγορας, ουτε ο Πλατωνας, ουτε ο Μωυσης, ουτε ο Ομηρος, αλλα και ουτε η προ-προ-προ-προ γιαγια σου, αν το πας ετσι. Αφου δεν υπαρχουν τεκμηρια ουτε για αυτην.
Χρυσαυγή μου για να θεωρηθεί κάτι ως τεκμήριο θα πρέπει να είναι απαλλαγμένο απο τον παράγοντα πίστη. Ως εκ τούτου ο Πυθαγόρας και ο Πλάτωνας έχουν υπάρξει γιατί γνωρίζουμε το έργο τους και δεν χρειάζεται να πιστέψουμε σε αυτό , ο Χριστός και ο Μωυσής μάλλον όχι γιατί δεν υπάρχει καμία ιστορική μαρτυρία πέρα απο τις γραφές της εκκλησίας μας , γραφές που δημιουργήθηκαν απο άγνωστους ανθρώπους σε άγνωστο χρόνο και όσο για την προ προ προ προ γιαγιά μου σε πληροφορώ οτι υπήρξε γιατί ....

Παράθεση:
Εσυ υπαρχεις ? Η' μηπως το αμφισβητεις και αυτο?
Υπάαααρχωωω και όσο υπάρχεις θα υπάρχω , σκλάβα την ζωή σου θα ΄χω κι ας βαδίζουμε σε δρόμους χωριστούς.....
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 26-03-13, 09:54
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη
Την ενεργεια κυνηγουν να μαυρισουν και να την διατηρησουν μαυρη.
Αυτες λοιπον τις 15 μερες, θα πεσει "λαχταρα" για δουλεια, οτι μεταφυσικη δουλεια κανει ο καθενας. Που ομως αυτη η λαχταρα ειναι δουλεια δαιμονα. Αφου σε νικησε, αφου σου πηρε εστω και για λιγο τα ηνια, τωρα μαχεται να τα κρατησει. Η σκυταλη περναει σε αλλον δαιμονα, αυτος της μαλακιας την εκανε την δουλεια του. Ερχεται κατι λιγο μεγαλυτερο απο αυτον που ασχολειται με πιο δυνατα θεματα. Να σε βαλει να δουλεψεις υπο εκεινην την ακαθαρτη κατασταση για να σε αποδυναμωσει.
Ενδιαφέρον.
Γιατί λες οτι είναι πιο δυνατός από τον πρώτο;
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 26-03-13, 12:39
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Τι έγεινε πολύ ησυχία έπεσε!!! ορίστε κάτι σοβαρό για σκέψη....... http://m.youtube.com/watch?feature=r...&v=lHzKC9o0fyo
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 26-03-13, 15:06
Χρυσαυγη Ο χρήστης Χρυσαυγη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Γιατι αν σε βλεπει οτι εισαι ετοιμος να κανεις κατι σωστο, που εχει μια καλη δυναμικη, θα ερθει ο μικρος να σε "λερωσει" και ο μεγαλυτερος να σε "αποτελειωσει" και να σε σταματησει.
Αν το κοψεις το θεμα στον μικρο, δεν θα ερθει ομως ο μεγαλυτερος, γιατι καθαρισες μονος σου το πεδιο σου, την ζωη σου.
Διεκδικησες με αγωνα το δικαιωμα σου να το κανεις ανενοχλητος.
Κι οχι μονο δεν θα ερθει ο μεγαλυτερος, αλλα θα ερθουν αλλοι απο την αλλη μερια, την καλη μερια, να σε βοηθησουν. Δικαιο.

Γιατι δεν εχετε παει σε καποια σχολη μεταφυσικης? Υπαρχουν πολλες και δεν κοστιζουν ολες ενα σωρο λεφτα.

Ομως να εχετε υποψιν οτι η σχολη μεταφυσικης ειναι οπως το master σε μια γνωση. Δεν υπαρχουν για να σου διδαξουν τα βασικα, αλλα για να σε βοηθησουν να εξελιξεις την βαση που ηδη καταφερες να αποκτησεις.

Θα ρωτουσε καποιος "ειναι ολοι εκει μεσα Χριστιανοι Ορθοδοξοι?" "Αυτο ειναι και μονον αυτο" ειναι η απαντηση. Δεν το διατυμπανιζουν, γιατι η σχεση μας με τα Θεια ειναι ακρως προσωπικη, αλλα ναι ειναι.

Αν ομως ενας δασκαλος δει εναν μαθητη, καλο παιδι, οχι ξερολα, οχι αντιδραστικο, αλλα με καλα στοιχεια μαθητειας, που για τον Α η' Β λογο δεν καταφερε να τα βρει με την θρησκεια, αλλα διαβαζει Πλατωνα, η' κατι αλλο παρεμφερες, που ειναι σχετικο με την θρησκεια αλλα που σαν εννοια ειναι πιο ελευθερο, δεν θα τον απορριψει. Θα τον δεχτει και θα τον βοηθησει το ιδιο.
Οταν παμε σε τετοιες σχολες ποτε δεν ανοιγουμε το στομα μας "α ναι αυτο το διαβασα", "α εγω ασχοληθηκα με το ταδε αποκρυφιστικο", "α εγω εχω διαβασει αυτες της γητειες και αυτα τα ξορκια", γιατι πεφτει καρπαζια. Δηλωνει ασεβεια και μονο ασεβεια. Εκει εχει ηρεμια, ακουμε τι λενε και μαθαινουμε.
Σε καλες σχολες μεταφυσικης δεν διδασκονται γητειες, ξορκια, μαγικα, τελετουργικα.

Διδασκεται πως να ερθει ο ανθρωπος σε καλη αρμονικη σχεση με το Συμπαν, ωστε η φωνη του ανθρωπου να ακουστει απο το συμπαν, να αγαπηθει ο ανρθωπος απο το συμπαν και στο μετεπειτα ανρθωπινη βουληση και συμπαντικη βουληση να ειναι ενα.
Αυτο ειναι το δυσκολο κομματι. Να σε ακουσει το συμπαν. Να λες κατι και να σε βοηθαει το ιδιο το συμπαν να το πραγματωσεις. Αυτο που λεει ο ανθρωπος να ταυτιζεται με την φωνη του συμπαντος.
Ολα τα αλλα ειναι ευκολα. Πανευκολα. Και τα τελετουργικα και ολα.
Ερχονται μονα τους.

Και προσοχη μην σας παρει χαμπαρι ο δασκαλος οτι κανετε "τραπεζακια" καλειτε πνευματα και βγαινετε στην υπερβαση για πλακα, για βιζιτα σε ξενα σπιτια, γιατι θα σας την κλεισει την υπερβαση για κανεναν χρονο, μεχρι να μαθετε να την χρησιμοποιειται με σεβασμο στον εαυτο σας, στον συνανθρωπο, στο συμπαν, αλλα και με ασφαλεια για εσας τους ιδιους. Δηλαδη ολα αυτα που μεχρι τωρα σας εχω πει, που στην ουσια ειναι ψιχουλα.



Βεβαια στα βιβλια μεταφυσικης χρειαζεται διακριση καλη, γιατι εχει και πολλα 'ακυρα' μεσα, γιατι ουδεις μη Αγιος ειναι σοφος. Και εγω προσωπικα φυσικα προτιμησα τον Αη Κοσμα τον Αιτωλο μας να μαθω τι θα πει "καθαρος", που τον θεωρω και πρωτομαστορα της επαναστασης του 1821. Αλλα ειναι δικο μου θεμα αυτο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρυσαυγη : 26-03-13 στις 15:16
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 26-03-13, 15:16
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν εχετε παει σε καποια σχολη μεταφυσικης? Υπαρχουν πολλες και δεν κοστιζουν ολες ενα σωρο λεφτα.
Δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο. Μπορείς να δώσεις πληροφορίες ή κάποιο link;
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 26-03-13, 15:24
Χρυσαυγη Ο χρήστης Χρυσαυγη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Εγω για μια μπορω να εγγυηθω, γιατι τυγχανει να γνωριζω ολους οσους διδασκουν εκει μεσα.

Ειναι του Περικλη Καραμηνα, μπειτε στο site να τον βρειτε.

Αλλα πριν πατε, διαβαστε και ξαναδιαβαστε το προηγουμενο μου, και μην βιαστειτε να πατε.
Εκει ειναι, δεν κλεινει και ουτε προκειται να κλεισει για την επομενη 5ετια.
Καντε μια δουλεια με τον εαυτο σας ΠΡΩΤΑ. Και να πατε με το καλο τον Σεπτεμβρη που ξεκιναει η χρονια.

Σας χαιρετω, ευχομαι το καλυτερο σε ολους, γιατι μπορειτε. Κατι ξερω.

Θα ξαναμπαινω που και που στο site, δεν χανομαστε.

Φιλια πολλα παιδια, γεια σας.
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 26-03-13, 15:31
Χρυσαυγη Ο χρήστης Χρυσαυγη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Προσοχη. Δεν κανω διαφημιση. Μια ειλικρινη απαντηση δινω.

Οπως οταν ρωταει καποιος για εναν καλο γιατρο. Θα πεις αυτον που ξερεις οτι ειναι πολυ καλος.

Οχι, δεν πηγαινω εγω.
Εγω πηγαινω στον Αγιο Νειλο για after οπως ειπε και ο vakryle.
Επειδη καλε μου vakryle δεν ειμαι μοναχη, εγω πηγαινω στα after του Αη Νειλου για την ψυχη μου να ειναι δυνατη, αλλα πηγαινω και σε κανενα latin κλαμπακι που ειναι και αδυναμια μου.


Γεια σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρυσαυγη : 26-03-13 στις 15:34
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 26-03-13, 16:03
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Αχ ατιμε Χtabay...................Κριάρι σκέτο είσαι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 26-03-13, 16:05
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Πρώτον : Εγώ είπα για τα after στον Αγιο Νειλο
Δεύτερον : Δεν είμαι κριαρι
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 26-03-13, 16:19
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι του Περικλη Καραμηνα, μπειτε στο site να τον βρειτε.
Η αλήθεια είναι πως περίμενα κάτι τέτοιο : phoenix rising

Δίνεις μία "σχολή" αστρολογίας που μεταξύ άλλων διδάσκει :
  • Μεταβίβαση σκέψης
  • Αγγελολογία
  • Ταρώ
  • Χαρτομαντεία


Να σου πω πως με πείθει, θα πω ψέματα ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.