Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 25-06-08, 17:04
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

βρήκα σε καλύτερη μορφή και πιο καθαρά γραμμένα, τις ιδιότητες που το κάθε ανθοίαμα(του Μπάχ.) έχει.
να θυμήσω εδώ οτι τα ανθοιάματα δεν αντικ/τουν τα φάρμακα.

Τα 38 ιάματα και οι ενδείξεις τους είναι τα εξής:


Agrimony - Εσωτερικός βασανισμός που κρύβεται πίσω από εύθυμο προσωπείο
Aspen - Απροσδιόριστες φοβίες και κακά προαισθήματα
Beech - Κριτική διάθεση, αδιαλλαξία
Centaury - Αδύναμη θέληση, δουλικότητα, δεν μπορεί να πει 'όχι'
Cerato - Έλλειψη εμπιστοσύνης στη κρίση/διαίσθηση –ανάγκη για επιβεβαίωση
Cherry Plum - Φόβος ότι θα χάσει τον έλεγχο ή τα λογικά του –υστερία
Chestnut Bud - Έλλειψη παρατηρητικότητας, αδυνατεί να μάθει από τα λάθη του
Chicory - Κτητικότητα, συναισθηματικοί εκβιασμοί
Clematis - Ονειροπόληση, αφηρημάδα, έλλειψη προσοχής, δυσκολία συγκέντρωσης
Crab Apple - Το καθαριστικό ίαμα, αίσθημα ακαθαρσίας, εμμονή στη λεπτομέρεια
Elm - Προσωρινό αίσθημα ανικανότητας μπροστά σε μεγάλες απαιτήσεις
Gentian - Αποθάρρυνση, ηττοπάθεια
Gorse - Απελπισία, απόγνωση
Heather - Μιλά ασταμάτητα για τον εαυτό του, εγωκεντρισμός
Holly - Αρνητικότητα, ζήλια, φθόνος, εκδίκηση, θυμός, υποψίες
Honeysuckle - Νοσταλγία – ζει στο παρελθόν
Hornbeam - Διανοητική εξάντληση, κούραση
Impatiens - Ανυπομονησία, μεγάλη εσωτερική ένταση
Larch - Έλλειψη αυτοπεποίθησης, σύμπλεγμα κατωτερότητας
Mimulus - Φόβος για συγκεκριμένα γνωστά πράγματα - ζώα, ύψος, ασθένεια και άλλα
Mustard - Περιοδική κατάθλιψη χωρίς ιδιαίτερο λόγο
Oak - Για άτομα που ποτέ δεν εγκαταλείπουν την προσπάθεια ξεπερνώντας τα όρια της αντοχής τους
Olive - Ολική διανοητική ή σωματική εξάντληση μετά από έντονη προσπάθεια ή χρόνια προβλήματα
Pine - Αυτοεπίκριση, αίσθημα ενοχής
Red Chestnut - Υπερβολική ανησυχία για αγαπημένα πρόσωπα
Rock Rose - Τρόμος, έντονος φόβος, πανικός
Rock Water - Διανοητική ακαμψία, επιδίωξη τελειότητας
Scleranthus - Αναποφασιστικότητα, κυκλοθυμία
Star of Bethlehem - Για κάθε περίπτωση διανοητικού ή σωματικού σοκ, πρόσφατου ή παλαιού
Sweet Chestnut - Βαθύτατος εσωτερικός πόνος – 'η μαύρη νύχτα της ψυχής'
Vervain - Υπερβολικός ενθουσιασμός, ένταση, υπέρμετρος ζήλος για την σωτηρία των άλλων
Vine - Κυριαρχία, αυταρχισμός
Walnut - Θέλει να κάνει αλλαγές αλλά δεν μπορεί. Μεταβατικές περίοδοι
Water Violet - Επιθυμία για μοναξιά, υπερηφάνεια
White Chestnut - Συνεχείς ανεπιθύμητες σκέψεις και νοητικοί διάλογοι
Wild Oat - Έλλειψη στόχων και σκοπού ζωής
Wild Rose - Έλλειψη ενδιαφέροντος, παραίτηση, έλλειψη κινήτρων για αλλαγή της ζωής
Willow - Πικρία, αίσθημα ότι για την αρνητική πραγματικότητα ευθύνονται οι άλλοι
Rescue Remedy - Για κάθε επείγουσα κατάσταση, ατυχήματα, εξετάσεις, άσχημα νέα, κλπ (συνδυασμός 5 ιαμάτων)

πηγή:http://el.wikipedia.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 25-06-08 στις 17:06
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 25-06-08, 17:36
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

αν διαβάσετε το παραπάνω κείμενο που μετέφερα, θα δείτε πως οι ιδιότητες που το κάθε ανθοίαμα έχει δεν έχουν καμία σχέση με τις ιδιότητες των βοτάνων και των φαρμάκων.
είναι δύσκολο να καταλάβουμε αμέσως πως δρούν τα ανθοιάματα και αυτό γιατί μιλάνε και έρχονται πρώτα σε επαφή με την ψυχοσύνθεση του ατόμου και όχι με το σώμα του.
π.χ. με ένα ανθοίαμα πρώτα θα υπάρξει μια συνηδειτοποίηση και ο λόγος που κάτι με αγχώνει και έπειτα απο μόνο του θα φύγει το σφίξιμο - βάρος στο στήθος που είναι ένα απο τα πολλά συμπτώματα που παρουσιάζουν άτομα με πρόβλημα άγχους.
τις περισ/ρες φορές πίσω απο το άγχος κρύβονται άλλες συγκρούσεις οι οποίες "φοράνε τη μάσκα" του άγχους, το κατάλληλο ανθοίαμα που θα δοθεί θα βγάλει στη συνέχεια προς τα έξω την σύγκρουση που υπάρχει.

θα μου πείτε τώρα...ε τότε ας πάρουμε ανθοιάματα και ο κόσμος θα είναι μια χαρά ούτε ψυχολογικά ούτε σωματικά προβλήματα θα έχει.
και απαντώ...
το πρόβλημα που θεωρώ βασικό και είναι απο τα σημαντικά προβλήματα που δεν μπορείς να τα αντιμετωπίσεις κιόλας, είναι ότι δεν είμαστε σίγουροι οτι το άτομο θα πάρει σωστά και με συνέπεια το κοκτέιλ που ο ανθοθεραπευτής θα του δώσει.
Πολλοί φοβούνται ή ακόμη προτιμούν να παραμείνει η κατάστασή τους ως έχει όταν αισθάνονται πως κάτι απο μέσα τους αρχίζει να βγαίνει προς τα έξω (ένα συναίσθημα, μια κατάσταση κ.τ.λ.) που δεν τους είναι ευχάριστη (αλλά όπως λέει και ο Σρέκ καλύτερα έξω παρά μέσα!
Κάποιοι άλλοι αργούν να δούν αποτελέσματα, συνηθεια των φαρμάκων (πάρει χάπι πέσει πυρετος) οπότε σταματούν να τα παίρνουν ενώ αυτά έχουν ήδη αρχίσει να δουλεύουν.
Στους παραπάνω ανθρώπους δεν μπορεί ο ανθοθεραπευτής να του πείσει να συνεχίσουν τα ανθοιάματα...υπάρχουν και άλλοι οι οποίοι δεν τα δέχονται καν οπότε ο κόσμος μας συνεχίζει...να υπάρχει

Η ιστορία με τα ανθοιάματα έιναι ίδια με την ιστορία της Πνευματικής Αναζήτησης...κανείς δεν μπορεί να σε πείσει για τίποτα είσαι ελεύθερος να συνεχίσεις, να αλλάξεις μονοπάτι ακόμη και να σταματήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 07-08-08, 10:36
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Γνωρίζουμε ότι η Ανθοθεραπεία ανήκει στις "ενεργειακές" προσεγγίσεις, είναι δηλαδή μια εναλλακτική μέθοδος θεραπείας που αντιμετωπίζει με επιτυχία ασθένειες, φοβίες και καταφέρνει να χτίζει και να ισορροπεί το "έσω" μας.

Ο τρόπος δράσης των ανθοιαμάτων τα κάνει αυτόματα να είναι "μαγικά" και αυτό είναι που μαγεύει όποιον αρχίζει να μαθαίνει και να ασχολείται έπειτα με αυτά.
Το "μαγικά" όμως εξηγείται... έγραψα παραπάνω πως ένα ανθοίαμα αποτελείται κατά βάση από νερό και μπράντι που είναι και το συντηρητικό του. Το νερό βέβαια περιέχει μέσα την ενέργεια του ανθοιάματος το οποίο μεταφέρθηκε κατά τη διάρκεια της συλλογής του.
Τα ενεργά συστατικά λοιπόν και ο τρόπος κατά τον οποίο δρουν τα ανθοιάματα δεν μπορούν να ανιχνευτούν σε μοριακό επίπεδο υπάρχουν βέβαια τρόποι να "ανιχνευτούν" εφόσον χρησιμοποιήσουμε "ενεργειακές μεθόδους".

Εκτός από τα 38 ανθοϊάματα του Δρ. Bach υπάρχουν και τα ιάματα της της Αυστραλίας.
Τα ανθοιάματα της Αυστραλίας διαφέρουν από αυτά του Μπάχ ως προς το επίπεδο το οποίο δρουν και είναι αρκετά πιο "δυνατά".
Αυτό δεν σημαίνει όμως πως τα κάνει να είναι καλύτερα απλά θα πρέπει να υπάρχουν οι ανάλογες συνθήκες για να τα χρησιμοποιήσουμε.
Πολλοί ανθοθεραπευτές χρησιμοποιούν ως "σκελετό" - "βάση" τα ανθοιάματα του Μπάχ και προσθέτουν όπου χρειάζεται αυτά της Αυστραλίας.

Θα μεταφέρω μερικά από τα ονόματα των ανθοιαμάτων της Αυστραλίας για να κάνω λίγο κατανοητή την "διαφορετικότητά" τους...
Angelsword
Positive Outcome:
• spiritual discernment
• accessing gifts from past lifetimes
• release of negatively held psychic energies
• clear spiritual communication

Fringed Violet
Positive Outcome:
• removal of effects of recent or old distressing events
• heals damage to aura
• psychic protection

Isopogon
Positive Outcome:
• ability to learn from past experience
• retrieval of forgotten skills
• relating without manipulating or controlling
• ability to remember the past

Paw Paw
Positive Outcome:
• improved access to Higher Self for problem solving
• assimilation of new ideas
• calmness
• clarity

Αναλυτικά τα υπόλοιπα ανθοιάματα της Αυστραλίας μπορείτε να τα βρείτε εδώ http://www.ausflowers.com.au/ όπου είναι και η πηγή από τη οποία μετέφερα και εγώ τα παραπάνω.

Να σημειώσω τέλος πως τώρα τελευταία κυκλοφορούν κάποιες νέες μέθοδοι με τις οποίες ο ενδιαφερόμενος καλέιται να επιλέξει το ανθοίαμα που ταιριάζει στην περίπτωσή του...όπως τράβηγμα καρτών με ζωγραφισμένα επάνω τα ανθοιάματα, το να κλείνω τα μάτια και να περιμένω να μου έρθει το άνθος του ιάματος... δεν ξέρω μπορεί και να πιάνει το παραπάνω...αλλά είμαι της άποψης ότι αν δεν έχουμε πάρει ιστορικό και δεν έχουμε ρωτήσει το άτομο τι τον απασχολεί και για ποιόν λόγο θέλει να πάρει ανθοιάματα, δεν θα έχουμε και σωστά αποτελέσματα.

Τέλος θυμίζω ξανά πως τα ανθοιάματα δεν καταργούν τα φάρμακα σε καμία περίπτωση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 07-08-08 στις 10:37
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 07-08-08, 11:48
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Φωτογραφίες από ανθοιάματα Αυστραλίας...

http://www.ozelink.com/natures_energ...shessences.htm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 07-08-08 στις 11:48
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 04-09-08, 15:25
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει περίπτωση να ψάξω στο internet απόψεις περί ανθοιαμάτων και να μην διαβάζω άκυρα πράγματα...
μεταφέρω εδώ γνώμες που ακούω και συναντώ συχνά και έχοντας ειδίκευση στα ανθοιάματα απαντώ...

ένας άνθρωπος λοιπόν που απο ότι λέει έχει ασχοληθεί με τα ανθοιάματα (τώρα με τι τρόπο ασχολήθηκε... διάβασε βιβλία? κατέβασε σελίδες απο το internet? απλά άκουσε κάποιον να τα λέει? δεν μας εξηγεί) γράφει...το κείμενό του είναι με darkred.

Επειδη εχω ασχοληθει με τα ανθοιαματα για αρκετα χρονια, καποια σχολια:

2) Δεν δουλευουν μονο σε ενεργειακο επιπεδο. Στην ουσια, ειναι "ετοιμα" συναισθηματα που για καποιο λογο το ατομο εχει ξεχασει. (σουπιτσα αλλα ισχυει : ) Στηριζονται δλδ στο οτι σκοταδι ειναι η ελλειψη φωτος, μιλωντας για συναισθηματα.

Εντελώς μεταφορικά τα λόγια και η ουσία των ανθοιαμάτων έτσι όπως περιγράφονται εδώ...εδώ ρωτάμε...αγοράζω με 15euro συναίσθημα σε μπουκαλάκι? καλό το σκοτάδι και το φώς αυτά όμως ήταν δουλειά του Μπάχ όπου και όντας σε "άλλα επίπεδα" ανακάλυψε τα ανθοιάματα...σε καμία περίπτωση το φώς και το σκοτάδι δεν αναλύονται έτσι όπως υπάρχουν γραμμένα εδώ.

3) Η ενεργειακη δομη ενος ατομου δεν διαταρασσεται μονο απο συναισθηματικους λογους. Κακη διατροφη, χημικα παντου, κακη ενεργειακη κατασταση του περιβαλλοντος κτλ κανουν αρκετα αναλογη δουλεια. Μπορουν δλδ τα ανθοιαματα να χρησιμοποιηθουν και για αποτοξινωση (ενεργειακη και σωματικη). Σε συνδυασμο με το Purity (συνηθως το rescue remedy) μπορουν μεσα σε 15-30 μερες να αποβαλλουν απο το σωμα σχεδον ολα τα τοξικα...
Σημειωση: Μετα απο μια τετοια αποτοξινωση, καλα ειναι να μην ξαναγυρναει καποιος στην "αρρωστη" διατροφη. Μπορει τα αρνητικα να επανερθουν πιο εντονα. Φυσικα, το ιδιο ισχυει και με συναισθηματικες καταστασεις...

Και να τρώς κάθε μέρα πιτόγυρα και να μην τρώς συχνά φρούτα και λαχανικά δεν επηρεάζεται ούτε η χρήση αλλά ούτε και η δουλειά που τα ανθοιάματα κάνουν. Μόνο όταν πέρνουμε ομοιοπαθητικά πρέπει να αποφεύγουμε κάποιες ουσίες καφείνη,τείνη,μέντα κτλ. Και πάλι το παραπάνω δεν είναι καθαριστικό του συστήματος ο Μπάχ το λέει καθαρά.

4) Υπαρχουν πολλα ελληνικα ανθοιαματα που κυκλοφορουν. Καλα ειναι να αποφευγονται.
Εδώ δεν έχουμε τον λόγο που πρέπει να αποφεύγονται τα ελληνικά ανθοιάματα...Μέγα λάθος...Δεν θα πάρει ο Έλληνας Ελληνικά Ανθοιάματα?

5) Αρκετοι χρησιμοποιουν ανθοιαματα σε συνδυασμο με καποια συμβατικη θεραπεια. Σε τετοια περιπτωση, ειναι πολυ δυσκολο να λειτουργησουν. Μαλλον πρεπει να υπαρξει μια (εστω μικρη) αποτοξινωση πρωτα σε συνδυασμο με ωμοφαγια (κυριως φρουτα δλδ).
Αυτά όλα είναι "ανατολίτικες συνταγές" <<όχι εκείνη τη μέθοδο μόνο αυτή...>> που ουδεμία σχέση έχουν με την ΑΝΘΟΘΕΡΑΠΕΙΑ.

Καλό είναι αν σας ενδιαφέρει η θεραπεία με ανθοιάματα να ρωτάτε εκεί που θα πηγαίνετε, πως έχει ασχοληθεί - με τι τρόπο έχει αποκτήσει γνώσεις ο άνθρωπος που θα σας προσφέρει την θεραπεία.
Και αυτό το γράφω επειδή έτσι δημιουργούνται οι αρνητικές κριτικές απέναντι στα ανθοιάματα και δεν φταίει φυσικά ο κόσμος αλλά οι δήθεν "ειδικοί".

Υ.Γ. Τα παραπάνω τα εκλαμβάνω ως απόψεις περί ανθοιαμάτων δεν στρέφομαι προσωπικά απέναντι στο άτομο που τα έχει γράψει και αυτό φαίνεται με τον τρόπο και το πρόσωπο που χρησιμοποιώ.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 04-09-08, 18:38
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Κυριοι δικασται,
συνηγοροι,
αξιοτιμε κυριε εισαγγελεα.

Ναι εχω ασχοληθει με τα ανθοιαματα για αρκετα χρονια.
Συγκεκριμενα πριν ακομα ερθουν στην Ελλαδα μεσω γνωστου μου που ζουσε στην Αγγλια (μιλαω για 15 χρονια πριν περιπου - δεν νομιζω οτι υπηρχαν τοτε εδω).
Εχω κατασκευασει δικο μου ανθοιαμα με βασιλικο το οποιο απ'οτι διαβασα, το εχουν βαλει στο ματι κι αλλοι. (Δε διεκδικω δαφνες για αυτο. Γι'αυτο αλλωστε το ανεφερα κι ανωνυμα εδω μεσα. Αν ενδιαφερεται καποιος, ας στειλει πμ να του στειλω).
Κατα τα αλλα, δε νομιζω οτι μπορω να σας αποδειξω οτι εχω ασχοληθει με τα ανθοιαματα (κι ουτε με ενδιαφερει να το κανω).

Για τα υπολοιπα που λετε, τα θεωρω αναξια αχολιασμου.
(Ειδικα αυτα περι διατροφης. Διαβαστε λιγο πιο προσεχτικα αυτα που αναφερω).

Περιμενω μια καλυτερη αναλυση αυτων που αναφερες.
Μεχρι τοτε, ειπες απλα για να πεις.
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 08-09-08, 15:08
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akirav
Κυριοι δικασται,
συνηγοροι,
αξιοτιμε κυριε εισαγγελεα.

Ναι εχω ασχοληθει με τα ανθοιαματα για αρκετα χρονια.
Συγκεκριμενα πριν ακομα ερθουν στην Ελλαδα μεσω γνωστου μου που ζουσε στην Αγγλια (μιλαω για 15 χρονια πριν περιπου - δεν νομιζω οτι υπηρχαν τοτε εδω).
Εχω κατασκευασει δικο μου ανθοιαμα με βασιλικο το οποιο απ'οτι διαβασα, το εχουν βαλει στο ματι κι αλλοι. (Δε διεκδικω δαφνες για αυτο. Γι'αυτο αλλωστε το ανεφερα κι ανωνυμα εδω μεσα. Αν ενδιαφερεται καποιος, ας στειλει πμ να του στειλω).
Κατα τα αλλα, δε νομιζω οτι μπορω να σας αποδειξω οτι εχω ασχοληθει με τα ανθοιαματα (κι ουτε με ενδιαφερει να το κανω).

Για τα υπολοιπα που λετε, τα θεωρω αναξια αχολιασμου.
(Ειδικα αυτα περι διατροφης. Διαβαστε λιγο πιο προσεχτικα αυτα που αναφερω).

Περιμενω μια καλυτερη αναλυση αυτων που αναφερες.
Μεχρι τοτε, ειπες απλα για να πεις.

Και εγω επαιζα ποδοσφαιρο στην αλανα του σπιτιου μου για 5 χρονια...και τι με αυτο???

Δεν θελω να να σε θίξω απλα εμενα δεν μου λεει απολυτως τιποτα το οτι ειχες καποιο γνωστο στην Αγγλια και ασχολείσαι εδω και 15 χρονια με ανθοιαματα (τα οποια υπαρχουν στην Ελλαδα και δουλευονται πανω απο 20 χρονια, αλλο το ποτε αρχισαν να γίνονται πασιγνωστα...) σεμιναρια εχεις κανει? Απο οτι μπορω να καταλαβω εισαι αυτο - διδαχτος...

Αν εχεις διαβασει εστω καποια βιβλια πουθενα δεν αναφερεται στο οτι η διατροφη επηρεαζει τη χρηση και τα αποτελεσματα των ανθοιαματων.

Ο Βασιλικος υπαρχει ηδη ως ανθοιαμα... καλα πως θα στειλεις - δωσεις ανθοιαμα στον καθένα χωρις να γνωριζεις βασικα στοιχεια της προσωπικοτητας του? έτσι τα δινουμε τα ανθοιαματα???...τσ,τσ,τσ...
Παράθεση:

Κατα τα αλλα, δε νομιζω οτι μπορω να σας αποδειξω οτι εχω ασχοληθει με τα ανθοιαματα (κι ουτε με ενδιαφερει να το κανω).
Φυσικα και δεν μπορεις να αποδειξεις σε κανεναν οτι εχεις ασχοληθει με ανθοιαματα...
Καποιοι ομως μπορουν...
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 08-09-08, 16:45
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Oκ,
δεκτα ολα αυτα αμα μπορεσεις να μας πεις και γιατι τα λεω...

(Και για τον βασιλικο)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
αγαπητε μου...αυτο δεν περιμενα να το ακουσω!

το βασιλικο τον εχουμε βαλει καιρο στο ματι...
αληθεια με ποιον τροπο καταλαβες τη δραση που μπορει να εχει?
Αλλα μας ελεγες εδω...

Επισης,
εχω ηδη γραψει:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akirav
Αν καποιοι φτιαχνουν δικα τους ανθοιαματα, θα προτεινα να δοκιμασουν και βασιλικο.
(Με εκθεση στον ηλιο το εκανα).

Αν και ο Dr Bach ανεφερε για "αγρια" φυτα, ο βασιλικος ειχε αρκετα σημαντικα αποτελεσματα:
(αποψεις δικες μου και οσων δοκιμασαν)
Καλυτερη συγκεντρωση και εστιαση της σκεψης μαζι με καλυτερο ελεγχο της μνημης.
Με βοηθησε αρκετα στην εργασια μου (τελειως εγκεφαλικη δουλεια) και (πιστευω οτι) μου εδωσε καλυτερη διαχειριση του χρονου που αφιερωνω σ'αυτο που κανω.

Ειδικα οταν το πηρε συγγενικο προσωπο που ειχε "προβλημα" με θεματα μνημης, ειδε αρκετη βελτιωση.
Οποτε, καταλαβαινεις τι εννοω οταν λεω "οποιος θελει, αμα στελει πμ να του στειλω".
Νομιζω οτι ο βασιλικος θα σου χρησιμεψει γιατι εχεις πολυ ασθενη μνημη.
Να σου στειλω ενα μπουκαλι?



Btw,
και δεν ξαναασχολουμαι μαζι σου:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
Το παρακατω αρθρο, δημοσιευτηκε στην ελληνικη εφημεριδα την Γερμανιας "Ταχυδρομος". Γραφτηκε απο τον φαρμακοποιο Ανδρεα Μπασογλου.

<<Είναι αλήθεια οτι παρόλη την πολύ μεγάλη τεχνολογική πρόοδο που έχει επιτευχθεί σε πολλούς τομείς και ενώ η Ιατρική έχει βρεί λύσεις για πολλές ασθένειες,οι άνθρωποι συνεχίζουν να υποφέρουν και μάλιστα υπάρχουν σύγχρονες ασθένειες και διαταραχές που εξαπλώνονται στις τεχνολογικά ανεπτυγμένες κοινωνίες όπως το άγχος,η κατάθλιψη ,το AIDS,καρδιοαγγειακά προβλήματα ,χρόνιο άσθμα ,καρκίνος και άλλες.Η συμβατική ή αλλιώς κλασσική Ιατρική,τις περισσότερες φορές αντιμετωπίζει τον ανθρώπινο οργανισμό σαν μια μηχανή η οποία θέλει μόνο κάποια διόρθωση για να συνεχίσει να λειτουργεί και από ένα σημείο και μετά,παρόλη την πολύ μεγάλη συμβολή της στην αντιμετώπιση πολλών προβλημάτων υγείας,δεν μπορεί να προχωρήσει και να βοηθήσει μεγάλο αριθμό διαταραχών της υγείας των ανθρώπων.
Ίσως γιατί βρίσκεται εγκλωβισμένη μέσα σε ένα στενό πλαίσιο μιάς μηχανιστικής λειτουργίας του ανθρώπινου οργανισμού και δεν λαμβάνει υπόψη της την ψυχική και συναισθηματική σφαίρα της ύπαρξής μας.Έτσι τα τελευταία χρόνια έχουν αναπτυχθεί και οι λεγόμενες ήπιες ή εναλλακτικές μορφές θεραπείας οι οποίες έχουν τα εξής χαρακτηριστικά :

1.Λαμβάνουν υπόψη τους τον άνθρωπο σαν μια ψυχοσωματική ολότητα και όχι μόνον σαν ένα σύνολο οργάνων ,σαν μια μηχανή.Δέχονται δηλαδή τον αλληλοεπηρεασμό σώματος και ψυχής και φροντίζουν για την παράλληλη θεραπεία και των δύο.

2.Βασίζονται σε μεγάλο βαθμό σε παραδοσιακές γνώσεις που είναι παραδεκτές εδώ και χιλιάδες χρόνια και δεν απορρίπτονται από κάποια ψευδοεπιστημονικότητα.

3.Βασίζονται σε σύγχρονες ανακαλύψεις που όμως έχουν να κάνουν με το σεβασμό στη φύση,της θεώρησης του ανθρώπινου όντος ως μέρους του φυσικού περιβάλλοντος και όχι ως κατακτητή και εκμεταλλευτή του.
Ο σύγχρονος τεχνολογικά ανεπτυγμένος πολιτισμός όχι μονο δεν μπορεί να βρεί λύσεις για τα προβλήματα υγείας από τα οποία υποφέρουν οι άνθρωποι αλλα είναι και ο ίδιος αιτία για την δημιουργία πολλών απαυτά.Το άγχος και η κατάθλιψη έχουν σχέση με την ανταγωνιστικά οργανωμένη κοινωνία και τον ατομοκεντρισμό ενώ πολλές ασθένειες όπως οι αλλεργίες και ο καρκίνος έχουν σχέση με την μόλυνση του περιβάλλοντος από χημικές ουσίες.

Η Ανθοθεραπεία βασίζεται στην παραδοχή ότι μπορούμε να δούμε όλα τα προβλήματα υγείας από τη σκοπιά της συναισθηματικής-ψυχικής διαταραχής.Βασίζεται στο ότι οι ασθένειες μπορούν να ιδωθούν σαν εξέλιξη ενός λαθος τρόπου ζωής είτε του ίδιου του ασθενή είτε του άμεσου περιβάλλοντός του είτε και ευρύτερα της κοινωνίας στην οποία ζεί.
Για παράδειγμα ο άνθρωπος που επιτρέπει να του καταπατούν την προσωπικότητα ή να τον προσβάλουν χωρίς να αντιδρά βρίσκεται σε μια ανισορροπία και σύμφωνα με τον τρόπο αυτό θεραπείας θα πρέπει με το κατάλληλο ανθοϊαμα να βοηθηθεί ώστε να μπορέσει να αντιδράσει και να βγεί απαυτή την κατάσταση.Σε μια άλλη πάλι περίπτωση,κάποιος άνθρωπος που αντίθετα είναι πολύ δικτατορικός και θέλει πάσει θυσία να επιβάλεται στους άλλους,βρίσκεται και αυτός σε μία κατάσταση που μπορεί να βοηθηθεί με κάποιο από τα ανθοϊάματα ώστε να ισορροπήσει συναισθηματικά.

Στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια ο γιατρός Ανδρέας Ζαρκαδούλας έψαξε και ανακάλυψε , σύμφωνα με την μέθοδο του Μπάχ,τις ιδιότητες μερικών ακόμα φυτών που υπάρχουν στην Ελληνική φύση.>>

το παραπανω αποσπασμα ειναι απο http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=6906 εκοψα καποια σημεια γιατι τα εχουμε γραψει πιο πανω να μην τα ξαναδουμε εδω...
αν καποιος θελει να διαβασει ολοκληρο το αρθρο ας κανει απλα ενα κλικ...
Ως bisbirikos τα ποσταρα ΕΓΩ σ'αυτο το θεμα...
Ο Ανδρεας Μπασογλου ειναι γνωστος μου και μεσω εμου το αρθρο του δημοσιευτηκε σε εφημεριδα (Ταχυδρομος).
Αν θες, γιατι δεν ρωτας ΑΥΤΟΝ εαν ασχολουμαι με τα ανθοιαματα?
Να σου στειλω το τηλεφωνο του?

(Καταλαβαινω οτι μπηκα στα χωραφια σου. Καλλιο πρωτος στο χωριο παρα δευτερος στην πολη ε?)
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 09-09-08, 08:28
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

παιδια
χτες βραδυ ειχαμε μια σχετικη συζητηση με τη παρεα αλλα δε καταληξαμε σε συμπερασμα .
αν μπορει καποιος λοιπον ας απαντησει στην εξης απλουστατη ερωτηση ....

" το μοχιτο ειναι ανθοϊαμα η οχι ; "

ευχαριστω προκαταβολικα ...


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 09-09-08, 22:34
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
παιδια
χτες βραδυ ειχαμε μια σχετικη συζητηση με τη παρεα αλλα δε καταληξαμε σε συμπερασμα .
αν μπορει καποιος λοιπον ας απαντησει στην εξης απλουστατη ερωτηση ....

" το μοχιτο ειναι ανθοϊαμα η οχι ; "

ευχαριστω προκαταβολικα ...


@
Ο κυριος Λουκς εχει αναλαβει τη φωνη της λογικης σε αυτο το φορουμ.

Κυριε, Λουκς,
της φωνη αυτη την ακουτε κανονικα?
Μηπως σας μιλαει μεσα στο κεφαλι σας?
Μηπως εχετε και καποιο μηχανημα που ξαφνικα αρχιζει και μιλαει και σας αναφερει τι να πειτε?
(Απο απλο ενδιαφερον ερωτω παντως)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.