Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1261  
Παλιά 09-01-15, 20:43
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Το να "επιθυμείς" φαγητό είναι προγραμματισμός; Η επιθυμία δεν είναι πρόγραμμα. Μάλλον η ψυχή αυτό που επιζητά είναι περισσότερο η ικανοποίηση της γεύσης.

Το να "πεινάς" είναι; Ναι. Είναι μια ανάγκη του σώματος. Η ψυχή συνδέεται με το σώμα(κατά άγνωστο τρόπο) και δέχεται εξωτερικά και εσωτερικά ερεθίσματα. Η πείνα είναι εσωτερικό. Η ψυχή μπορεί να νιώσει την ανάγκη αλλά επίσης να αγνοήσει την πείνα στρέφοντας την προσοχή της αλλού.


Αυτό όμως δεν σημαίνει πως είσαι ρομπότ, γιατί έχεις βούληση και επιθυμίες. Ένα μέρος "σου" είναι μηχανή - η σάρκα. Αν και στην καθημερινή ζωή ταυτίζουμε πολύ το είναι κάποιου με την υλική ύπαρξή του, και αν ακόμα πολλοί Χριστιανοί θεωρούν τον άνθρωπο ψυχοσωματική ενότητα, δεν νομίζω ότι μπορώ να δεχθώ με σιγουριά πως η σάρκα είναι κομμάτι του ανθρώπου. Μπορεί να ισχύει και η φυλακή των ψυχών σε μια υλική πραγματικότητα - πλαστή ή αληθινή.


Σημείωση - δεν είναι δυνατόν να θεωρήσουμε το "εγώ" ως ένα σύνολο όλων των οργανιδίων που υπάρχουν μέσα στα δισεκατομμύρια κύτταρα.

Όλα αυτά τα οργανίδια και τα μακρομόρια εκτελούν διαδικασίες ρουτίνας, σύμφωνα με τους βιολογικούς, φυσικούς και χημικούς νόμους. Δεν μπορούν να σκεφτούν και να λάβουν αποφάσεις δικές τους. Εμείς όμως μπορούμε.

Επιπλέον δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα για τις εκατομμύριες δραστηριότητες που λαβαίνουν χώρα στο σώμα μας κάθε λεπτό, πράγμα που θα ήταν φυσικό αν είμασταν κύτταρα!

Εκτός και αν μας έχει ξεγελάσει η επιστήμη και δεν υπάρχουν άτομα και μόρια που υπακούνε σε βιολογικούς και χημικούς νόμους. Σε μια τέτοια περίπτωση θα υπάρχει κάποια άλλη δομή (έστω και υλική) που θα είναι το εγώ μας.

Όπως και να' χει η θεωρία των ατόμων που φαίνεται πολύ ύποπτη. Είναι σαν να προσπαθούμε να διαλύσουμε τον άνθρωπο σε χιλιάδες κομμάτια, να χάσει έτσι την προσωπικότητα του και να θεωρηθεί ως ένα κομμάτι μηχανής.

Οι αρχαίοι, ανιμιστές ή χριστιανοί, δεν πίστευαν σε άτομα και μόρια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρίστος Έλ : 09-01-15 στις 21:01
Απάντηση με παράθεση
  #1262  
Παλιά 09-01-15, 21:16
osidien Ο χρήστης osidien δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2008
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να "επιθυμείς" φαγητό είναι προγραμματισμός; Η επιθυμία δεν είναι πρόγραμμα. Μάλλον η ψυχή αυτό που επιζητά είναι περισσότερο η ικανοποίηση της γεύσης.

Το να "πεινάς" είναι; Ναι. Είναι μια ανάγκη του σώματος. Η ψυχή συνδέεται με το σώμα(κατά άγνωστο τρόπο) και δέχεται εξωτερικά και εσωτερικά ερεθίσματα. Η πείνα είναι εσωτερικό. Η ψυχή μπορεί να νιώσει την ανάγκη αλλά επίσης να αγνοήσει την πείνα στρέφοντας την προσοχή της αλλού.


Αυτό όμως δεν σημαίνει πως είσαι ρομπότ, γιατί έχεις βούληση και επιθυμίες. Ένα μέρος "σου" είναι μηχανή - η σάρκα. Αν και στην καθημερινή ζωή ταυτίζουμε πολύ το είναι κάποιου με την υλική ύπαρξή του, και αν ακόμα πολλοί Χριστιανοί θεωρούν τον άνθρωπο ψυχοσωματική ενότητα, δεν νομίζω ότι μπορώ να δεχθώ με σιγουριά πως η σάρκα είναι κομμάτι του ανθρώπου. Μπορεί να ισχύει και η φυλακή των ψυχών σε μια υλική πραγματικότητα - πλαστή ή αληθινή.


Σημείωση - δεν είναι δυνατόν να θεωρήσουμε το "εγώ" ως ένα σύνολο όλων των οργανιδίων που υπάρχουν μέσα στα δισεκατομμύρια κύτταρα.

Όλα αυτά τα οργανίδια και τα μακρομόρια εκτελούν διαδικασίες ρουτίνας, σύμφωνα με τους βιολογικούς, φυσικούς και χημικούς νόμους. Δεν μπορούν να σκεφτούν και να λάβουν αποφάσεις δικές τους. Εμείς όμως μπορούμε.

Επιπλέον δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα για τις εκατομμύριες δραστηριότητες που λαβαίνουν χώρα στο σώμα μας κάθε λεπτό, πράγμα που θα ήταν φυσικό αν είμασταν κύτταρα!

Εκτός και αν μας έχει ξεγελάσει η επιστήμη και δεν υπάρχουν άτομα και μόρια που υπακούνε σε βιολογικούς και χημικούς νόμους. Σε μια τέτοια περίπτωση θα υπάρχει κάποια άλλη δομή (έστω και υλική) που θα είναι το εγώ μας.

Όπως και να' χει η θεωρία των ατόμων που φαίνεται πολύ ύποπτη. Είναι σαν να προσπαθούμε να διαλύσουμε τον άνθρωπο σε χιλιάδες κομμάτια, να χάσει έτσι την προσωπικότητα του και να θεωρηθεί ως ένα κομμάτι μηχανής.

Οι αρχαίοι, ανιμιστές ή χριστιανοί, δεν πίστευαν σε άτομα και μόρια.
Γιατι?υπαρχει καποιος κανονας η αξιωμα του "εγω" που χανω?αν η χημικη ισσοροπια του συνολου διαταραχτει νοσει το σωμα,μαζι και η νοηση.απλα για να καταλαβω ο κατασκευαστης που οριζεις εχει ορια?
Απάντηση με παράθεση
  #1263  
Παλιά 10-01-15, 00:58
Το avatar του χρήστη Old Guard Grenadier
Old Guard Grenadier Ο χρήστης Old Guard Grenadier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2013
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως και να' χει η θεωρία των ατόμων που φαίνεται πολύ ύποπτη. Είναι σαν να προσπαθούμε να διαλύσουμε τον άνθρωπο σε χιλιάδες κομμάτια, να χάσει έτσι την προσωπικότητα του και να θεωρηθεί ως ένα κομμάτι μηχανής.

Οι αρχαίοι, ανιμιστές ή χριστιανοί, δεν πίστευαν σε άτομα και μόρια.
Οι αρχαίοι δεν μπορούσαν να παρατηρήσουν τα άτομα γι'αυτό μόνο υποθετικά μπορούσαν να μιλήσουν γι'αυτά. Πες μου τώρα πως δεν πιστεύεις ότι υπάρχουν άτομα να τρελαθώ εντελώς. Πάντως είτε πιστεύεις είτε όχι αυτά υπάρχουν...
__________________
Nothing is true, Everything is permitted
Απάντηση με παράθεση
  #1264  
Παλιά 10-01-15, 07:50
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από osidien Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι?υπαρχει καποιος κανονας η αξιωμα του "εγω" που χανω?αν η χημικη ισσοροπια του συνολου διαταραχτει νοσει το σωμα,μαζι και η νοηση.απλα για να καταλαβω ο κατασκευαστης που οριζεις εχει ορια?
Αν ο άνθρωπος δεχθεί ένα δυνατό χτύπημα στο κεφάλι είναι φυσικό να επηρεαστεί η ψυχή του και η συμπεριφορά του. Είπα ότι η ψυχή βρίσκεται σε σύνδεση με το σώμα. Αν η ψυχή ζει σε άρρωστο σώμα είναι φυσικό να δέχεται την πίεσή του και πολλές φορές να φέρεται νευρικά εξαιτίας αυτής της πίεσης και της δυσλειτουργίας του νευρικού συστήματος. Είναι ένας εξαναγκασμός της ύλης πάνω στην ψύχη, όμως η ψυχή έχει την δύναμη να απορροφηθεί από άλλη σκέψη και να ξεχάσει τον πόνο.

Η αίσθηση, η αναγνώριση της ποιότητας, το συναίσθημα, η συνείδηση η ελεύθερη σκέψη δεν είναι δυνατότητες και χαρακτηριστικά της ύλης. Η ύλη έχει να κάνει μόνο με μάζα, βάρος και όγκο.

Μπορεί η ύλη να είναι υπεύθυνη για την ύπαρξη του κόκκινου χρώματος ή την αίσθηση του πόνου, δεν είναι όμως αυτή που αναγνωρίζει το κόκκινο χρώμα και αυτή που πονά.


Εξήγησε την τελευταία ερώτηση, για να καταλάβω.
Απάντηση με παράθεση
  #1265  
Παλιά 10-01-15, 07:52
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αρχαίοι δεν μπορούσαν να παρατηρήσουν τα άτομα γι'αυτό μόνο υποθετικά μπορούσαν να μιλήσουν γι'αυτά. Πες μου τώρα πως δεν πιστεύεις ότι υπάρχουν άτομα να τρελαθώ εντελώς. Πάντως είτε πιστεύεις είτε όχι αυτά υπάρχουν...
Δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω πρόσβαση, μεταφέρω τί λέει η επιστήμη, και δημιουργιστές και εξελικτές τα δέχονται.

Τα έχεις δει; Μπορούμε να τα δούμε;
Απάντηση με παράθεση
  #1266  
Παλιά 10-01-15, 07:56
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αρχαίοι δεν μπορούσαν να παρατηρήσουν τα άτομα γι'αυτό μόνο υποθετικά μπορούσαν να μιλήσουν γι'αυτά. Πες μου τώρα πως δεν πιστεύεις ότι υπάρχουν άτομα να τρελαθώ εντελώς. Πάντως είτε πιστεύεις είτε όχι αυτά υπάρχουν...
ΓΛΟΥΠ!!!

http://education.jlab.org/qa/history_03.html
Απάντηση με παράθεση
  #1267  
Παλιά 10-01-15, 10:02
osidien Ο χρήστης osidien δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2008
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Η εννοια της ερωτησης εχει να κανει καθαρα με το θεμα πως αν ο κατασκευαστης εχει ορια,τοτε αυτα εχουν μεταφερθει στην δημιουργια του.μου δημιουργηθηκε η απορια για το τι πιστευεις εσυ.
http://www.sci-news.com/physics/scie...oms-01706.html Οι γνωσεις πλεον οδηγουν σε πειραματα οπως αυτο,πριν ειχαν δημιουργησει εργοστασια πυρηνικης ενεργειας και η ερευνα εχει επικεντρωθει σε ακομα πιο μικρα σωματιδια σημερα.
Απάντηση με παράθεση
  #1268  
Παλιά 10-01-15, 14:12
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από osidien Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εννοια της ερωτησης εχει να κανει καθαρα με το θεμα πως αν ο κατασκευαστης εχει ορια,τοτε αυτα εχουν μεταφερθει στην δημιουργια του.μου δημιουργηθηκε η απορια για το τι πιστευεις εσυ.
http://www.sci-news.com/physics/scie...oms-01706.html Οι γνωσεις πλεον οδηγουν σε πειραματα οπως αυτο,πριν ειχαν δημιουργησει εργοστασια πυρηνικης ενεργειας και η ερευνα εχει επικεντρωθει σε ακομα πιο μικρα σωματιδια σημερα.
Αν δεν μου εξηγήσεις την απορία, δεν πρόκειται να την καταλάβω. Τί είναι αυτό που ρωτάς;

Αν είναι ο Θεός παντοδύναμος; Αν έχει υλική μορφή; Αν είναι παντοδύναμος γιατί έχει φτιάξει "ελαττωματικούς" οργανισμούς; Γιατί να υπάρχει ύλη και πνεύμα και όχι μόνο ύλη ή μόνο πνεύμα;

Δεν μπορώ να μαντέψω την ερώτηση.
Απάντηση με παράθεση
  #1269  
Παλιά 10-01-15, 14:23
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Πράγματι η τεχνολογία έχει προχωρήσει. Όσα όμως φάρμακα, εργαλεία, μηχανήματα, πυραύλους και αν έχει κατασκευάσει ο άνθρωπος, Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ, ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ!!!

ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΧΑΟΣ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ...ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.

Για παράδειγμα χτες διάβαζα ένα βιβλίο για την Έλευση των Ελλήνων στο Αιγαίο. Οι υποθέσεις και οι αποδείξεις που τις συνοδεύουν, είναι ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ. Άντε τώρα να βρεις την αλήθεια.

Από την άλλη, η τεχνολογία δεν θα δώσει ποτέ απάντηση στα μεγάλα ερωτήματα. Ας μην μπερδεύουμε την γνώση της προέλευσης της ζωής με την πρόοδο σε κάθε κατασκευή. Πίστευω σε οποιαδήποτε εξέλιξη και αν φτάσει υποθετικά η ανθρώπινη τεχνολογία, ποτέ δεν καταφέρει ο υλισμός να εξηγήσει την ζωή και την προέλευσή της.
Απάντηση με παράθεση
  #1270  
Παλιά 10-01-15, 16:56
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
...Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ...
Φίλε Χρήστο. Έπρεπε να πεις το εξής: Η «ΕΠΙΣΤΗΜΗ» ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.

Διότι Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ, δια των μεθόδων της, έχει αποφανθεί αποδεικτικά ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilis_1 : 10-01-15 στις 17:12
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.