Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1861  
Παλιά 29-09-18, 14:00
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Περιμένω να μου πεις μια εφεύρεση που άλλαξε τα επιστημονικά δεδομένα όπως κοσμοθεωρία κτλ. Θα περιμένω....

Οσο για την πατέντα σου, το μόνο που θα πω είναι ότι υπάρχουν καταχωρημένες πατέντες για μηχανές που δεν δουλεύουν!
Απάντηση με παράθεση
  #1862  
Παλιά 29-09-18, 14:11
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμένω να μου πεις μια εφεύρεση που άλλαξε τα επιστημονικά δεδομένα όπως κοσμοθεωρία κτλ. Θα περιμένω....

Οσο για την πατέντα σου, το μόνο που θα πω είναι ότι υπάρχουν καταχωρημένες πατέντες για μηχανές που δεν δουλεύουν!
1) Το τηλεσκόπιο, το διαστημόπλοιο όλες οι εφευρέσεις για το διάστημα που είναι όλες αυτές της γης και άλλες τόσες
2) Η βίδα της πατέντας μου που βιδώνει τις κολόνες στο έδαφος και όλες οι άλλες βίδες του κόσμου είναι γνωστό ότι στερεώνουν πράγματα. Δες γύρω σου τρις... βίδες. Δες και την δική μου https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q&t=5s
Αν αφήσεις ένα μύλο θα πέσει προς τα κάτω ποτέ δεν θα πάει μόνο του προς τα επάνω.
Αν κάτι παρατηρούμε να συμβαίνει συνέχεια το θεωρούμε αληθές.
Ακόμα....Αυτό που είναι αληθές είναι η επιστημονική χαζομάρα η οποία πάει κόντρα σε αυτά που είναι φυσικά γιατί συμβαίνουν καθημερινά.
Δημιουργία των πάντων από το τίποτα δεν υπάρχει. Τίποτα = τίποτα ... 0+0+0+0=0 κουκούτσι μυαλό

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 29-09-18 στις 14:30
Απάντηση με παράθεση
  #1863  
Παλιά 29-09-18, 14:43
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων

μέλος κάποια παραθρησκευτικής ομάδας
Φίλε heretic, κάτι τέτοια έλεγες και στο παρελθόν.
Έχεις πάρει απάντηση εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #1864  
Παλιά 29-09-18, 14:55
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων

Εσύ την ξέρεις την ηλικία του σύμπαντος?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων

13.799±0.021 Δις χρόνια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων

Φίλε R-b-t3r Την πάνω χρονολογική «θέση» την υποστηρίζει το αποκεκομμένο από την Επιστήμη τμήμα = η «επιστήμη».

Εδώ εκτός του ότι θα δεις ορισμένα στοιχεία σχετικά με το «επιστημονικό» παραμύθι, περί της μεγάλης έκρηξης, θα διαπιστώσεις ότι η «επιστήμη» εκτός από τη χρονολογική «θέση» που ανέφερες έχει και άλλες χρονολογικές θέσεις με αστρονομική διαφορά.
Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι δεν ξέρει να χρονολογεί.

Το ότι η «επιστήμη» δεν ξέρει να χρονολογεί, είναι κάτι που το παραδέχεται και η ίδια. Ιδού πως τεκμηριώνεται αυτό:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν η «επιστήμη» είχε σε απόλυτη εκτίμηση τα όργανα αυτά, δια των οποίων π.χ. αποφαίνεται ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια,
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΟΤΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΗ.

Συμπέρασμα: Τα όργανα αυτά, τα αποδοκιμάζει η ίδια η «επιστήμη».
Δηλαδή φίλε R-b-t3r, καθώς η ίδια η «επιστήμη» αποδοκιμάζει τα όργανα μέτρησης χρόνου που χρησιμοποιεί,
παραδεχόμενη ουσιαστικά ότι δεν ξέρει να χρονολογεί, προσπαθείς εσύ να πείσεις ότι ξέρει να χρονολογεί;!
Και φυσικά ο φίλος R-b-t3r, δεν τόλμησε να αμφισβητήσει τις πάνω αναφορές.
Γιατί; Διότι είναι επιστημονικά τεκμηριωμένες.

Λοιπόν, αφού η ίδια η «επιστήμη» αποδοκιμάζει τα όργανα μέτρησης χρόνου που χρησιμοποιεί, παραδεχόμενη ουσιαστικά ότι δεν ξέρει να χρονολογεί, φυσικό είναι ότι η ίδια η «επιστήμη» αποδοκιμάζει και τις θεωρίες της, περί εξέλιξης και Big Bang, τις οποίες συνδύασε με την παρέλευση εκατομμυρίων και δισεκατομμυρίων ετών.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν αποδυναμώνει την επιστήμη
Που είδες ότι αποδυναμώνω την Επιστήμη;

Την Επιστήμη όχι μόνο δεν την αποδυναμώνω αλλά την προβάλω.

Αυτή που αποδυναμώνεται είναι το παράγωγο του αποκεκομμένου από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» = η «επιστήμη»,
που όπως διαπιστώνεται από τις παρατιθέμενες αναφορές, μόνο αντιφατικές ασυναρτησίες μπορεί να εκφράζει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων

Το ότι δεν ισχύει ένα σενάριο
Ξέρεις γιατί δεν ισχύει ένα σενάριο = μια κοσμογονική πρόταση;
Δεν ισχύει όταν υποπίπτει σε αντιφάσεις.
Αυτό που συνέβη δηλαδή με την «επιστημονική» κοσμογονική πρόταση, η οποία καθώς υπέπεσε σε αντιφάσεις απορρίφθηκε από την Επιστήμη.
Απάντηση με παράθεση
  #1865  
Παλιά 29-09-18, 17:03
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Axxx αυτά έλεγε και ο Σολομός και τον έκαναν κονσέρβα!
Απάντηση με παράθεση
  #1866  
Παλιά 29-09-18, 21:12
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Το τηλεσκόπιο, το διαστημόπλοιο όλες οι εφευρέσεις για το διάστημα που είναι όλες αυτές της γης και άλλες τόσες
Καμία απο αυτές δεν άλλαξε την κοσμοθεωρία μας. Λυπάμαι....
Οι εφευρέσεις στηρίζονται σε προϋπάρχουσα επιστήμη. Εσύ μιλάς για ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ που ήλθαν αργότερα. Απλώς επιβεβαιώνεις το ότι δεν ξέρεις την διαφορά ανακάλυψης και εφεύρεσης. Ευχαριστώ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
2) Η βίδα της πατέντας μου που βιδώνει τις κολόνες στο έδαφος και όλες οι άλλες βίδες του κόσμου είναι γνωστό ότι στερεώνουν πράγματα. Δες γύρω σου τρις... βίδες. Δες και την δική μου https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q&t=5s
Αν αφήσεις ένα μύλο θα πέσει προς τα κάτω ποτέ δεν θα πάει μόνο του προς τα επάνω.
Αν κάτι παρατηρούμε να συμβαίνει συνέχεια το θεωρούμε αληθές.
Ακόμα....Αυτό που είναι αληθές είναι η επιστημονική χαζομάρα η οποία πάει κόντρα σε αυτά που είναι φυσικά γιατί συμβαίνουν καθημερινά.
Δημιουργία των πάντων από το τίποτα δεν υπάρχει. Τίποτα = τίποτα ... 0+0+0+0=0 κουκούτσι μυαλό
χαχααχαχαχ
Στα είχαν πει πριν απο χρόνια οι μηχανικοί και δεν άκουγες.
https://www.michanikos.gr/forums/top...CF%82/?page=27


Οι αρμόδιοι του απαντούν::
Παράθεση:
Γιάννη,δεν θέλω να σου καταρρίψω την ιδέα σου,αλλά το πρόβλημα του σεισμού έχει ήδη λυθεί.Η πατέντα σου έχει κάκιστη σχέση value for money κ δεν βλέπω κανένα λόγο να εφαρμοστεί.Το κεντρικό φρεάτιο του ανελκυστήρα παίζει ΗΔΗ το ρόλο που προτείνεις με την ευρεσιτεχνία σου,ακόμα κ με παθητική ανάληψη δυνάμεων (χαλύβδινος οπλισμός) αντί για ενεργητική (προεντεταμένος οπλισμός)..........



Η ευρεσιτεχνία σου έχει ήδη εφαρμοστεί στους ουρανοξύστες των Ηνωμένων Πολιτειών,όπου ο κεντρικός πυρήνας ήταν ο κύριος φορέας μεγάλης ακαμψίας που απορροφά το μεγαλύτερο μέρος της σεισμικής δύναμης.Εκτός αυτού,ακόμη δεν έχεις αναπτύξει την ιδέα σου πώς μπορεί να σταθεί οικονομικά,καθώς σου είπα ότι η σχέση value for money για ένα θέμα (σεισμός) ΗΔΗ λυμένο είναι κάκιστη.Δεν μας έχει αναπτύξει από πού θα αποσβεσθεί αυτό το επιπλέον κόστος σε σχέση με μία συμβατική κατασκευή.Συν τοις άλλοις,ποιός είπε ότι το φρεάτιο του ανελκυστήρα χωροθετείται κατά κανόνα στο κέντρο της οικοδομής?Αν είναι σε άκρο πώς θα λειτουργήσει η ευρεσιτεχνία σου?Συμφωνώ με το rigid,ότι πας για την πιό ψαθυρή αστοχία που θα έχει υπάρξει ποτέ σε κτίριο......κ αυτό που σου λέω δεν χρειάζεται ΚΑΝ μοντελοποίηση,στο εγγυώμαι για να μην δαπανήσεις άσκοπα τα χρήματά σου,εκτός κ αν με αυτό το όνειρο ικανοποιείς τις εσωτερικές ανάγκες σου.



Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,ΑΝ η ιδέα σου δεν ευσταθεί οικονομικά ΚΑΛΥΤΕΡΑ από τις συμβατικές κατασκευές,ΠΟΤΕ δεν πρόκειται 1.να επιχορηγηθεί 2.να εφαρμοστεί.



Εγώ κατ' ελάχιστον υπολογίζω το κόστος της ευρεσιτεχνίας σου για ένα συμβατικό 4όροφο κτίριο στα 100.000 ευρώ ως κόστος εγκατάστασης,κ γύρω στα 1.000 ευρώ ετήσιο κόστος συντήρησης της προέντασης κ των ατμοσφαιρικών συνθηκών που αυτή απαιτεί.Με διάρκεια ζωής 70 έτη,όχι παραπάνω.ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΓΛΥΤΩΣΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΟΥ για να προτιμήσω την ευρεσιτεχνία σου?



Πείσε με,κ θα έχεις την υποστήριξή μου σε αυτή την κουβέντα.......ακόμα δεν έχω ψηφίσει.......

Παράθεση:
170 τόνοι δύναμη προέντασης!Αν πετύχει,ΑΥΤΟ θα πεί εξέλιξη της επιστήμης!Θυμάμαι ένα διευθυντή έργων υποδομής την ημέρα που θα τραβάγαμε 60 τόνους που θα ήθελε να το δει από περιέργεια,καθώς δεν είχε ξαναδεί τέτοιο μέγεθος στη ζωή του!Και επίσης,την ημέρα που αστόχησε από ολίσθηση αγκύριο 30 τόνων προέντασης που διέσχισε την πλαγιά και προσγειώθηκε 760 μέτρα μακρυά!!!:lol:Δηλαδή,στους 170 τόνους,αν αστοχήσει το αγκύριο,τότε μιλάμε πλέον ότι θα μπει σε τροχιά δορυφόρου!!!:lol:



Και τώρα οι δικές μου ερωτήσεις:



1.Σε περίπτωση χαλαρών εδαφών ΠΩΣ θα αγκυρωθεί το άκρο ώστε να αποφευχθεί η ολίσθηση ή η αστοχία βολβού σε τέτοια μεγέθη προέντασης;Όποιος απαντήσει,παρακαλώ να δώσει τα στοιχεία του γιατί πάει για παγκόσμιο βραβείο στην εδαφομηχανική!:lol:

2.Σε περίπτωση ισχυρών εδαφών σε τί ακριβώς χρειάζεται ο υδραυλικός ελκυστήρας;

3.Στ' αλήθεια δεν έχω εμπειρία στην ερώτηση:Τί είδους κονίαμα αγκυρώνει 170 τόνους προέντασης στο έδαφος;(!!!)

4.Τί ποιότητα σκυροδέματος αντέχει θλιπτικά 170 τόνους προέντασης;Αυτό που αποτελείται μόνο από τσιμέντο και αδρανή;Θυμάμαι στο Αντίρριο που δοκίμαζαν επί μήνες να πετύχουν τη σύνθεση του C90 και βάλε (συνεχής απόμιξη μέχρι να καταφέρουν να το ''δέσουν για να μην κόψει'')....Εδώ μιλάμε για C200++++++++!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Τον rigid_joint γιατί τον έχετε πάλι στην απ' έξω;Ίσως θα μπορούσε να εκφέρει άποψη επί του θέματος!


Παράθεση:
Γιάννη από τις τελευταίες σου απαντήσεις άλλαξα γνώμη,ειδικά όταν εξήγησες πώς αγκυρώνεται η ''βάση'' σε χαλαρά εδάφη........θα μας τρελάνεις ρε συ!!Αφού καταλήξαμε στη δύναμη που χρειάζεσαι,γιατί τ' αλλάζεις?.........



Ζήτησες τη γνώμη μας και τα σημεία τα οποία καταρρίπτουν την ιδέα του μηχανισμού που προτείνεις,στα είπαμε κ εσύ πιστεύεις ακόμη ότι μπορεί να λειτουργήσει!Χαρά στο κουράγιο σου!



Τέλως πάντων,εγώ δεν μπορώ να ασχοληθώ άλλο,ειδικά μετά από την τελευταία απάντηση,μη με παρεξηγείς αλλά δεν έχω άλλο τρόπο να σε πείσω,σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στο πείραμά σου όποτε καταφέρεις να το υλοποιήσεις!



Η προένταση που χρειάζεσαι,όπως σου είπαμε ΟΛΟΙ,

1.έχει τεράστιο κόστος

2.απαιτεί τεράστια διατομή στοιχείου σκυροδέματος

3.απαιτεί τεράστια ποιότητα σκυροδέματος και τέλος

4.ΔΕΝ μπορεί να αγκυρωθεί στο έδαφος τέτοιο μέγεθος μάνα μου........υπάρχουν φυσικές εδαφικές δυνάμεις τριβής και αντοχής σε θραύση-αστοχία βολβού συγκεκριμένου μεγέθους που αγκυρώνουν και απαγορεύουν την ολίσθηση του τένοντα.....Ακόμα και να μπορεί,ΔΕΝ συμφέρει οικονομικά για συνήθεις κατασκευές να το κάνεις!



Σε χαιρετώ



zavi
Παράθεση:
Το ότι πήρες ένα δίπλωμα ευρεσιτεχνίας από έναν οργανισμό ο οποίος δεν απαρτίζεται από μηχανικούς για θέμα καθαρό μηχανικών για μένα είναι από ύποπτο μέχρι άσχετο. Όχι όμως επιχείρημα ότι η πατέντα όντως πρέπει να είναι αξιόπιστη επιστημονικά.
Παράθεση:
Για να δούμε και λίγο την ουσία: Υπάρχει μηχανισμός σεισμικής μόνωσης τέτοιος ώστε να "αντέχει" ένα κτήριο σε σεισμό ακόμη και 10 ρίχτερ (για να το πω απλοϊκά). Και λοιπόν; Γιατί νομίζετε δεν εφαρμόζεται σε όλες τις πολυκατοικίες ή ακόμα και στις μονόροφες ή διόροφες κατοικίες; Μα επειδή κοστίζει δυσανάλογα πολύ για την ασφάλεια που ενδεχομένως προσφέρει. Εν τέλει αν σκοπεύουμε να δώσουμε τόσα πολλά χρήματα για να μειώσουμε την θνησιμότητα λόγω σεισμών, γιατί να μην στρέψουμε τα τεράστια αυτά κονδύλια στους αυτοκινητόδρομους και στην αυτοκινητοβιομηχανία ώστε να μειωθεί η θνησιμότητα από τροχαία (η οποία είναι σαφέστατα μεγαλύτερη);
Μια χαρἀ στα είπαν οι άνθρωποι. Η πατέντα σου είναι άχρηστη γιατί είναι οικονομικά ασύμφορη όπως το φαντάστηκα και προανέφερα. Οι μηχανικοί εδώ στο αναφέρουν στα ίσια πριν απο 9 χρόνια αλλα εσένα στα @@ σου! Δικαίωμα σου να κηνυγάς ανεμόμυλους αλλά αυτό το φόρουμ δεν έχει καμία σχέση με τον στόχο σου ούτε και με το αντικείμενο της πατέντας σου. Και ελπίζω να μην ξανααναφερθεί η πατέντα σου σε ένα νήμα για την θρησκεία και την επιστήμη.
Απάντηση με παράθεση
  #1867  
Παλιά 29-09-18, 21:54
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Εχει γεμισει ολο το νετ με την πατεντα του και τις αποψεις του για το τι ειναι η επιστημη και οι εφευρετες. Σε αλλο νημα αν δεις δινει συμβουλες για χτισμο και σοβαντισμα. Κατα τα αλλα ειμαστε σε φορουμ του μεταφυσικου!
__________________
"Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία", Ροβεσπιέρος
Απάντηση με παράθεση
  #1868  
Παλιά 29-09-18, 21:58
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
R-b-t3r χαχααχαχαχ
Στα είχαν πει πριν απο χρόνια οι μηχανικοί και δεν άκουγες.
Καλά ληγμένα τρως και κάνεις και τον επιστήμονα όταν δεν ξέρεις τι είναι πατέντα?
Όλα αυτά έχουν απαντηθεί. Το ότι το είπαν μηχανικοί πριν 10 χρόνια που δεν γνώριζα που πάνε τα 4 δεν σημαίνει ότι είχαν δίκαιο. Αυτό βλέπω όταν πάω να μπω μέσα στο michanikos.gr
Banned

You do not have permission to view this site. Ξέρεις γιατί? γιατί τους έκανα ρόμπα. Θα μπορούσα και θα το κάνω στο θέμα μου όχι εδώ να απαντήσω σε όλες αυτές τις παπαριές που μου έλεγαν. Αν απαντήσω εμπεριστατωμένα και αποδείξω ότι ή δεν ξέρουν ή ήταν ψεύτες τότε θα παραδεχτείς ότι όλοι αυτοί ήταν για τα μπάζα και ότι είμαι ο καλύτερος στον κόσμο? Αν υπάρχει μηχανικός εδώ μέσα τώρα που ξέρω θα απαντήσω στα πάντα.

Παράθεση:
seismic Θα προσπαθήσω να απαντήσω με τον δικό μου τρόπο στο ερώτημα του προβληματισμού που έχω σαν εφευρέτης στην Ελλάδα. Η επιστήμη είναι ο πυρήνας της γνώσης. Γένους θηλυκού σαν την μήτρα της γυναίκας Όλοι θέλουν να μπουν μέσα σαν τα σπερματοζωάρια. Γύρο από την μήτρα της πεπατημένης επιστήμης υπάρχουν σε κυκλική διάταξη οι επιστήμονες που είναι οι φύλακες της. Έχουν ανοίξει τα πόδια, έχουν ανοίξει τα χέρια και έχουν ενωθεί σχηματίζοντας έναν κύκλο αδιαπέραστο για τα άλλα εξωθεσμικά σπερματοζωάρια. Γύρω από αυτόν τον κύκλο υπάρχουν οι θεσμοθετημένοι ερευνητές που κόβουν κύκλους και είναι οι μόνοι που μπορούν να αλλάξουν την διάταξη της σειράς των επιστημόνων πάνω στον κύκλο και να τους μετατοπίσουν λίγο δεξιά ή αριστερά. Υπάρχουν και οι εφευρέτες οι οποίοι δεν είναι τίποτα άλλο από τα σπερματοζωάρια. Στην προσπάθειά τους να μπουν μέσα στην μήτρα της γνωστικής επιστήμης οι εφευρέτες αρχίζουν να ρίχνουν κλωτσιές στα@@@των επιστημόνων. Αν η κλωτσιά είναι πολύ δυνατή οι επιστήμονες κουλουριάζονται γονατίζουν και ο εφευρέτης ανοίγει ένα μικρό πέρασμα προς την μήτρα της γνώσης. Στην Ελλάδα όμως οι επιστήμονες έχουν κάνει την δική τους πατέντα. Αντί να έχουν ανοιχτά τα πόδια για καλύτερη στήριξη, αυτοί κάθονται σε καρέκλα. Ο κακόμοιρος ο εφευρέτης όσες κλωτσιές και να ρίχνει σπάει το πόδι του στην καρέκλα. Αυτός ο κύκλος δεν σπάει με τίποτα. Η επιστήμη στην Ελλάδα δεν θα κυοφορήσει ποτέ. «Τι αξία θα είχε η μανία για τη γνώση, αν επρόκειτο να μας εξασφαλίσει μονάχα την απόκτηση γνώσεων και όχι, κατά κάποιον τρόπο και όσο αυτό είναι εφικτό, το παραστράτισμα από εκείνο που ήδη γνωρίζουμε. Υπάρχουν στιγμές στη ζωή που το ερώτημα του αν μπορείς να σκέφτεσαι διαφορετικά από τον τρόπο που σκέφτεσαι και να αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά από τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα, είναι αναγκαίο, για να συνεχίσεις να ερευνάς ή να στοχάζεσαι». M. Foucault (1926 1984) Η ιστορία της επιστήμης δεν είναι μια συνεχής και γραμμική διαδικασία συσσώρευσης νέων γνώσεων, αλλά αντίθετα σημαδεύεται από σοβαρές ασυνέχειες, τομές και άλματα, που καθιερώθηκαν να λέγονται επιστημονικές επαναστάσεις. Κάθε εποχή έχει τις δικές της επιστημονικές αλήθειες και αυτές εκφράζονται συνολικά με τη λέξη παράδειγμα. Κάθε ιστορική περίοδος λοιπόν έχει το δικό της παράδειγμα, τις δικές της επιστημονικές θεωρίες. Ακόμα και αν πάψουν να ισχύουν στο μέλλον, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπήρξαν αληθινές, αφού, όταν αυτές διατυπώθηκαν, μπορούσαν να απαντήσουν στα ερωτήματα που έθεταν οι επιστήμονες της εποχής. Αρκεί όμως ένα αναπάντητο ερώτημα για να καταρριφθεί μια συγκεκριμένη θεωρία για χάρη κάποιας καινούριας. Η νέα θεωρία γίνεται, τότε, ανώτερη, γιατί μπορεί να απαντάει στο ερώτημα που δεν μπορούσε να απαντήσει η προηγούμενη, να εξηγεί μεγαλύτερο αριθμό φαινομένων και να διατυπώνει ακριβέστερες προβλέψεις. Μια νέα θεωρία πατάει με το ένα πόδι στη συσσωρευμένη γνώση, αλλά με το άλλο δίνει μια κλωτσιά και αλλάζει ότι ίσχυε μέχρι κείνη τη στιγμή. Φαίνεται πως η επιστημονική πρόοδος (όπως κάθε πρόοδος εξάλλου) είναι περισσότερο το προϊόν μιας ρήξης με την παράδοση παρά η συνέχειά της.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 29-09-18 στις 22:27
Απάντηση με παράθεση
  #1869  
Παλιά 30-09-18, 01:38
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι κάνει αυτό το ρημαδι το κοκκινέλι ε;
Έχουν καλή ποικιλία στην Ίο;
Απάντηση με παράθεση
  #1870  
Παλιά 30-09-18, 12:05
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
R-b-t3r χαχααχαχαχ
Στα είχαν πει πριν απο χρόνια οι μηχανικοί και δεν άκουγες.
Σου απαντώ στο νήμα μου. http://www.metafysiko.gr/forum/showt...669#post133669
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.