Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #281  
Παλιά 30-07-13, 12:38
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων


Ναι προτείνει με απίστευτα κενά, ασάφειες και μπόλικη πίστη όταν κάτι δεν "κολλάει".

Ένα παράλογο στη ψυχοθεραπεία αναφέρει οτι διαφορετικές θεωρίες έχουν θετικά αποτελέσματα στους θεραπευόμενους ακόμα και αν είναι αντικρουώμενες. Μπορεί δηλαδή η μία προσέγγιση να λέει άσπρο και η άλλη μαύρο για το ίδιο θέμα ωστόσο και οι δύο έχουν θετική επίδραση. Για να γίνει αυτό απαραίτητα είναι ένας θεραπευτής τον οποίο εκτιμάς και σέβεσαι και ένα θεωρητικό πλαίσιο (σωστό ή εν μέρει λάθος δεν έχει σημασία).
Γενικεύοντας αυθαίρετα στις θρησκείες, η θεωρία χρειάζεται για να σε στηρίξει όταν χρειάζεται στήριγμα και το πετυχαίνει έστω και αν είναι λάθος. Όταν δεν χρειάζεσαι στήριγμα, δεν έχεις ανάγκη καμία θεωρία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο θρησκόληπτος όμως, έχει άλλη χάρη. Συνήθως είναι ντουβάρι-φανατικός και όχι συνειδητοποιημένος-φανατικός (οξύμωρο, αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ). Εάν έρθει αντιμέτωπος με τα "τέρατα" που έχει μέσα του, ίσως τα νικήσει. Γι αυτόν τον έναν που μπορεί να αλλάξει, ρωτάω.

Έχω κάνει το ίδιο με γνωστούς αλλά σταμάτησα. Πολλοί είναι ικανοποιημένοι με την πίστη τους και προτιμούν να μείνουν εκεί και να την χρησιμοποιούν ως βοήθημα παρά να απελευθερωθούν από προκαταλήψεις και να μείνουν κατά μία έννοια μόνοι. Δεν με καλύπτει ως στάση αλλά είναι σεβαστό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων


Πρότεινε μια δική σου λέξη.

Διαφορετική

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων


Για να στο κάνω όσο το δυνατόν πιο απλό, ως πατέρας πετάω απ' τη χαρά μου όταν τα παιδιά μου με ζητάνε και τρέχουν κοντά μου.
Όταν, λοιπόν, προσπαθώ να έρθω σε επαφή με τον δημιουργό μου (σχέση γονέα-παιδιού) περιμένω να μου δώσει την ευκαιρία να τον νιώσω,
να τον αγκαλιάσω και να "κάνω το θέλημά του", αφού πλέον ξέρω πως υπάρχει.

(και δεν έχω την ανάγκη να αποδείξω στον κάθε Puck αυτό που ξέρω, παρά μόνο, αν το θέλει ο ίδιος, να του πω το ΠΩΣ θα φτάσει εκεί).

Δεν διαπραγματεύομαι εμπόδια και δοκιμασίες. Δεν παίζω RPG. Όπως θα σφίξω στην αγκαλιά μου τα παιδιά μου, έτσι περιμένω κι αυτό.

Όταν "δεν είμαι έτοιμος", "δεν έχει καθαρίσει η ψυχή μου", "δεν έχει καθαρίσει η αύρα μου", "πρέπει να πάρω το τάδε μαντζούνι, θυμίαμα, κλπ και να το κάψω την τάδε ώρα", "πρέπει να νηστέψω", "πρέπει να πλύνω πρόσωπο και χέρια πριν ξεκινήσω να προσεύχομαι", "πρέπει να προσεύχομαι προς την ανατολή και όχι προς τη δύση", κλπ κλπ κλπ, ... τότε βρωμάει "ανθρωπίλα" το σενάριο αδελφέ και δεν θα μπω στην αίθουσα να το δω το θεατρικό.

Επιφυλάσσομαι γιατί θα βγω εκτός.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων


Για τον συγκεκριμένο, ναι. Δεν σε προβληματίζει το γεγονός πως δεν έχει ιστορικό "ατομικής κριτικής" το φόρουμ, αλλά εδώ τα έχουμε δώσει όλα;
Τον σεβασμό τον κερδίζεις, δεν είναι αυτονόητος. Κανένας δεν "κυνηγήθηκε" για τις απόψεις του όταν τις εξέφρασε όπως πρέπει.

Τελευταία το φόρουμ έχει ιστορικό "ατομικής κριτικής".
Η άποψή μου είναι οτι σε έναν δημόσιο διάλογο, όφείλεις να σέβεσαι τους ακροατές έστω και αν δεν συμμετέχουν καταθέτοντας απόψεις.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #282  
Παλιά 30-07-13, 16:43
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από Vakryle
Κατ' αρχήν, ποιο είναι το κοινό σημείο της δημιουργίας οικισμάτων από Άνθρωπο, με την δημιουργία της ζωής από τον Θεό; Πως καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι από την στιγμή που πραγματοποιείται το ένα, πραγματοποιείται και το άλλο;
Αγαπητέ Vakryle, αν και ήμουν σαφέστατος σε προηγούμενο σχόλιό μου,
συμπληρώνω με πιο λίγα λόγια.

Καταλήγουμε στο συμπέρασμα με τον εξής τρόπο.
Λένε οι άθεοι: Οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος.
Απάντηση: Αφού – όπως λέτε - οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος, γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, νοσοκομεία κλπ. πλήρως εξοπλισμένα άνευ παρέμβασης άλλου όντος;
Λοιπόν, τα δεδομένα αυτά, αποκλείουν την αυτόματη δημιουργία και συγχρόνως αποδεικνύουν την αιτιολογική δημιουργία.
Συμπέρασμα: Όπως τα σπίτια, τα νοσοκομεία κλπ. δεν τα βλέπουμε να γίνονται μόνα τους, αλλά έχουν δημιουργική αιτία τον άνθρωπο, που διαθέτει λογική και δημιουργεί ενσυνείδητα, έτσι, και τα απείρως δυσκολότερα από τα σπίτια, τα νοσοκομεία κλπ. όπως, το σύμπαν, ο άνθρωπος και γενικά η ζωή, δεν έγιναν μόνα τους, αλλά έχουν Δημιουργική Αιτία Τον Τέλειο Θεό, που Διαθέτει Ασύλληπτη Λογική και Δημιουργεί τα Πάντα Ενσυνείδητα.
Απάντηση με παράθεση
  #283  
Παλιά 30-07-13, 16:49
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από xtabay
Όταν εξαντληθούν οι πόροι του περιβάλλοντος που εκμεταλλεύεται για να κάνει αυτό που ξέρει εξυπνάκια… Σε αυτή την περίπτωση ή θα προσαρμοστεί - εξελιχθεί για να επιβιώσει ή θα αφανιστεί ακολουθώντας τη μοίρα του υπόλοιπου 98% της πανίδας που πάτησε ποτέ επάνω στον πλανήτη.
Με αυτήν την απάντηση γελάνε και τα τσιμέντα. Μπας και πληροφορήθηκε όλα τα παραπάνω η ορισμένη εξελικτική «επιστημονική» κοινότητα, από τη συγγενή της, αυτήν των καφετζούδων;
Σε αυτά όλα που μας αράδιασες αγαπητέ xtabay κυριαρχεί η αυθαιρεσία.
Αλλά ας δούμε πως αποδοκιμάζονται τέτοιου είδους απαντήσεις από μια βιολόγο ομοϊδεάτισσά σου εδώ:
Παράθεση:
Η εμμονή επινόησης "απαντήσεων" εν μέσω άγνοιας είναι μωρία.
Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από xtabay
Ο ενας και μοναδικός θεός δημιούργησε τον άνθρωπο με το αναφαίρετο δικαίωμα της αυτοκαταστροφής;
Ο Θεός δημιούργησε ΕΛΕΥΘΕΡΟ τον άνθρωπο, με το αναφαίρετο δικαίωμα της ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ επιλογής.

Ακολουθεί ο άνθρωπος τις εντολές του Θεού; Εν τη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του επιλέγει να πάει στον παράδεισο.
Δεν θέλει ο άνθρωπος να ακολουθήσει τις εντολές του Θεού; Εν τη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του επιλέγει να πάει στην κόλαση.
Απάντηση με παράθεση
  #284  
Παλιά 30-07-13, 18:14
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Με αυτήν την απάντηση γελάνε και τα τσιμέντα.
Τα τσιμέντα μπορεί να γελάνε. Αλλά δε σημαίνει ότι έχουν και δίκιο. Μιας και, ουκ ολίγες φορές, διάφορα είδη χλωρίδας και πανίδας εξαφανίστηκαν, γιατί δε μπόρεσαν να προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον. Το νέο περιβάλλον που είτε μετεξελίχθηκε φυσικά, είτε τεχνητά. Ακόμη και ο Άνθρωπος αναγκάζεται να εξελίσσεται με την πάροδο του καιρού, είτε μέσω της φυσικής επιλογής, είτε μέσω της τεχνητής. Και είναι απόλυτα λογικό. Γιατί πρώτη προτεραιότητά του είναι η επιβίωση, αυτού και των λοιπών ειδών του ζωικού και φυτικού βασιλείου. Το αν ο Άνθρωπος έχει καταευνουχιστεί με το να ακολουθεί τον εκάστοτε θρησκευτικό ηγέτη, θεωρώντας ότι θα πρέπει να ευχαριστεί τον "Θεό", αντί άλλων, δυστυχώς προς ενημέρωσή σου, οι εξελικτικές και βιώσιμες συμπεριφορές όλων των άλλων ειδών, δεν δείχνουν προς αυτήν την κατεύθυνση, μιας και ουδέποτε προσευχήθηκαν για την διατηρησιμότητά τους, αφού δε τους δόθηκε αυτή η επιλογή.

Παράθεση:
Μπας και πληροφορήθηκε όλα τα παραπάνω η ορισμένη εξελικτική «επιστημονική» κοινότητα, από τη συγγενή της, αυτήν των καφετζούδων;
Η κοινότητα των "καφετζούδων" δεν μας είναι αρεστή. Για την ακρίβεια, το αν μία γυναίκα μπορεί να διαβάσει το μέλλον μέσω ενός φλυτζανιού καφέ, είναι το ίδιο διασκεδαστικό με το να εξομολογείται κανείς τις αμαρτίες του σ' έναν ιερωμένο. Υπάρχει και το ενδεχόμενο, οι "καφετζούδες" να έχουν περισσότερα κοινά με τις εκκλησιαστικές πηγές, μιας και οι δύο αυτές πλευρές έχουν την ίδια ικανότητα στο να παραπλανούν τα πλήθη και να κερδίζουν απ' αυτά!

Παράθεση:
Ο Θεός δημιούργησε ΕΛΕΥΘΕΡΟ τον άνθρωπο, με το αναφαίρετο δικαίωμα της ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ επιλογής.
Και ο Άνθρωπος δημιούργησε ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ τον Θεό, με το δικτατορικό δικαίωμα της ΜΗ επιλογής.

Δυστυχώς, το νερό όταν πέφτει από ένα ψηλό σημείο, δε δύναται να κινηθεί αντίστροφα και αντίθετα. Αυτό είναι φυσική επιλογή και όχι επιλογή Θεού. Γιατί οι εποχές του Μωυσή έχουν ξεθωριάσει και τα νερά δεν σχίζονται στην μέση. Ίσως σε κάτι παραμύθια εποχής με τίτλους "Βίβλος"! Καλές είναι οι διδαχές της, αλλά σε συμβολικό χαρακτήρα. Σε αντικειμενικό, και όποιος τις ασπάζεται έτσι, δυστυχώς επιβεβαιώνει τους χαρακτηρισμούς μου, κι ας προκαλεί την αισθητική ορισμένων.
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #285  
Παλιά 30-07-13, 18:17
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα παράλογο στη ψυχοθεραπεία αναφέρει οτι διαφορετικές θεωρίες έχουν θετικά αποτελέσματα στους θεραπευόμενους ακόμα και αν είναι αντικρουώμενες. Μπορεί δηλαδή η μία προσέγγιση να λέει άσπρο και η άλλη μαύρο για το ίδιο θέμα ωστόσο και οι δύο έχουν θετική επίδραση. Για να γίνει αυτό απαραίτητα είναι ένας θεραπευτής τον οποίο εκτιμάς και σέβεσαι και ένα θεωρητικό πλαίσιο (σωστό ή εν μέρει λάθος δεν έχει σημασία).
Γενικεύοντας αυθαίρετα στις θρησκείες, η θεωρία χρειάζεται για να σε στηρίξει όταν χρειάζεται στήριγμα και το πετυχαίνει έστω και αν είναι λάθος. Όταν δεν χρειάζεσαι στήριγμα, δεν έχεις ανάγκη καμία θεωρία.
Δυστυχώς, δεν γνωρίζω περί ψυχοθεραπείας, οπότε ένα παράδειγμα θα ήταν διαφωτιστικό. Όταν χρειάζεσαι στήριγμα, καλό είναι να το έχεις. Επιβάλλεται, όμως, να χρησιμοποιείς τη Λογική. Αν η τράπεζα θα σου πάρει το σπίτι λόγω οφειλών, κι εσύ περιμένεις το στήριγμα του Τζόκερ -που έχεις παίξει και περιμένεις την κλήρωση-
θα πας άκλαυτος. Οπότε, χρησιμοποιούμε τη Λογική για να αναλύσουμε αυτό που μας σερβίρεται και να δούμε αν μας κάνει ή όχι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω κάνει το ίδιο με γνωστούς αλλά σταμάτησα. Πολλοί είναι ικανοποιημένοι με την πίστη τους και προτιμούν να μείνουν εκεί και να την χρησιμοποιούν ως βοήθημα παρά να απελευθερωθούν από προκαταλήψεις και να μείνουν κατά μία έννοια μόνοι. Δεν με καλύπτει ως στάση αλλά είναι σεβαστό.
Αν σε κάποιον κάνουν οι αυθαιρεσίες και η τυφλή πίστη, οκ!, δεν έχω πρόβλημα. Άλλωστε σε τέτοιες καταστάσεις, με το να κλονίσεις την πίστη κάποιου μάλλον
θα τον «πνίξεις», παρά θα τον κάνεις να αναπνεύσει. Έχω, όμως, κάποιες απαιτήσεις. Να καταλαβαίνει ο άλλος ότι άλλο πίστη/άποψη και άλλο απόδειξη.

Πιστεύω στην ύπαρξη της Λερναίας Ύδρας, διότι το λέει η Ελληνική Μυθολογία, είναι άποψη.

Πιστεύω στην ύπαρξη δεινοσαύρων, διότι έχουν βρεθεί απολιθώματα, είναι απόδειξη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφορετική

Επιφυλάσσομαι γιατί θα βγω εκτός.
Το "δύσκολη" που χρησιμοποίησα εμπεριέχει, τρόπον τινά, το ότι κάτι μπορεί να μην υπάρχει, για έρθεις σε επικοινωνία μαζί του.
Το "διαφορετική", αντίθετα, προϋποθέτει πως κάτι σίγουρα υπάρχει αλλά δεν χρησιμοποιούμε τον σωστό τρόπο/κώδικα για επικοινωνία.
Αν υπάρχει κάποιο άλλο νήμα που θα μπορούσες να απαντήσεις, ευχαρίστως να το δούμε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελευταία το φόρουμ έχει ιστορικό "ατομικής κριτικής".
Η άποψή μου είναι οτι σε έναν δημόσιο διάλογο, όφείλεις να σέβεσαι τους ακροατές έστω και αν δεν συμμετέχουν καταθέτοντας απόψεις.
Οφείλεις να σέβεσαι τους συνομιλητές που καταθέτουν απόψεις με επιχειρήματα ή έστω αναγνωρίζουν
το σημείο πέρα από το οποίο δεν μπορούν να συνεχίσουν με αυτά, και συνεχίζουν με την πίστη.

Αυτό :

Παράθεση:
Xtabay :
Όταν εξαντληθούν οι πόροι του περιβάλλοντος που εκμεταλλεύεται για να κάνει αυτό που ξέρει εξυπνάκια… Σε αυτή την περίπτωση ή θα προσαρμοστεί - εξελιχθεί για να επιβιώσει ή θα αφανιστεί ακολουθώντας τη μοίρα του υπόλοιπου 98% της πανίδας που πάτησε ποτέ επάνω στον πλανήτη.

Vassilis_1
Με αυτήν την απάντηση γελάνε και τα τσιμέντα. Μπας και πληροφορήθηκε όλα τα παραπάνω η ορισμένη εξελικτική «επιστημονική» κοινότητα, από τη συγγενή της, αυτήν των καφετζούδων; Σε αυτά όλα που μας αράδιασες αγαπητέ xtabay κυριαρχεί η αυθαιρεσία.
Ονομάζεται σεβασμός στους συνομιλητές από τον Vassilis_1;
Στο μήνυμα #262, αράδιασα ~30 ερωτήσεις που περιμένουν απάντηση από αυτόν τον χρήστη.
Η απαξίωσή του προς τους υπόλοιπους ονομάζεται σεβασμός;

Επειδή μας παρακολουθούν πολλοί, ίσως και πιτσιρικάδες, (όταν μπαίνω βλέπω 70-80 μέλη κι επισκέπτες κάθε φορά), θα πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να σταματήσει η μπαρουφολογία ή έστω να απαντηθεί με παρόμοιο τρόπο. Δεν μου αρέσει, αλλά δεν μπορώ να κάνω συνέχεια πίσω απέναντι σε βιαστές της κοινής λογικής.



Απάντηση με παράθεση
  #286  
Παλιά 31-07-13, 01:32
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε αυτά όλα που μας αράδιασες αγαπητέ xtabay κυριαρχεί η αυθαιρεσία.
Και όμως δεν βρήκες τίποτα να πεις για να καταρρίψεις την πρότασή μου!!! Και ούτε πρόκειται γιατί όπως ξέρεις ( για να μιλήσω και στην γλώσσα σου ) ο θεός σου δεν έδωσε σε κανέναν αστείρευτες πηγές τροφής νερού και ενέργειας . Με αυτό το δεδομένο το να υποστηρίζεις οτι όλοι οι οργανισμοί θα μείνουν ώς έχει ανεπηρέαστοι απο τις αλλαγές στο περιβάλλον τους θα το χαρακτήριζα λιαν επιεικώς ηλίθιο...

Παράθεση:
Ο Θεός δημιούργησε ΕΛΕΥΘΕΡΟ τον άνθρωπο, με το αναφαίρετο δικαίωμα της ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ επιλογής.
Όταν έχει μια αιώνια κόλαση για τρομοκρατία και για την περίπτωση που δεν τα κάνεις σωστά , έτσι όπως σου τα λένε οι εκπρόσωποι της εκκλησίας ( γιατί ο θεός είναι και ακριβοθώρητος βλέπεις και δεν κάνει εμφανίσεις) τότε μονο αναφαίρετο δεν είναι το δικαίωμα...

Παράθεση:
Απάντηση: Αφού – όπως λέτε - οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος, γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, νοσοκομεία κλπ. πλήρως εξοπλισμένα άνευ παρέμβασης άλλου όντος;
Αυτή την ερώτηση θα πρέπει να την απαντήσει κάποιος εκπαιδεύτικός προσχολικής αγωγής. Γιατί τέτοιες ηλικίες συνήθως την κάνουν. Εγώ δεν τα πάω καλά με τα παιδάκια...
Απάντηση με παράθεση
  #287  
Παλιά 31-07-13, 02:35
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων



Στο μήνυμα #262, αράδιασα ~30 ερωτήσεις που περιμένουν απάντηση από αυτόν τον χρήστη.
Η απαξίωσή του προς τους υπόλοιπους ονομάζεται σεβασμός;

όχι, η επισήμανσή μου πήγαινε προς όλους που γράφουμε εδώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων


Επειδή μας παρακολουθούν πολλοί, ίσως και πιτσιρικάδες, (όταν μπαίνω βλέπω 70-80 μέλη κι επισκέπτες κάθε φορά), θα πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να σταματήσει η μπαρουφολογία ή έστω να απαντηθεί με παρόμοιο τρόπο. Δεν μου αρέσει, αλλά δεν μπορώ να κάνω συνέχεια πίσω απέναντι σε βιαστές της κοινής λογικής.

Θα συμφωνήσω για την μπαρουφολογία αλλά θα διαφωνήσω με τον τρόπο αντιμετώπισης για πολλούς λόγους. Το αφήνω εδώ...
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #288  
Παλιά 31-07-13, 16:31
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από xtabay
Και όμως δεν βρήκες τίποτα να πεις για να καταρρίψεις την πρότασή μου!!!
Είπα, ιδού:
Παράθεση:
Σε αυτά όλα που μας αράδιασες αγαπητέ xtabay κυριαρχεί η αυθαιρεσία.
Αλλά ας δούμε πως αποδοκιμάζονται τέτοιου είδους απαντήσεις από μια βιολόγο ομοϊδεάτισσά σου εδώ:
Παράθεση:
Η εμμονή επινόησης "απαντήσεων" εν μέσω άγνοιας είναι μωρία.
Όπως αντιλαμβάνεσαι αγαπητέ xtabay, η πιο πάνω ατάκα της ομοϊδεάτισσάς σου βιολόγου, συμβάλει αρκετά προς κατάρριψη της μυθώδους πρότασής σου!!!
Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από xtabay
Όταν έχει μια αιώνια κόλαση…
Το θέμα αυτό έχει απαντηθεί με σαφήνεια εδώ και εδώ.
Παράθεση:
Αφού – όπως λέτε - οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος, γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, νοσοκομεία κλπ. πλήρως εξοπλισμένα άνευ παρέμβασης άλλου όντος;
Στη παραπάνω ερώτηση απαντάς:
Παράθεση:
Αυτή την ερώτηση θα πρέπει να την απαντήσει κάποιος εκπαιδεύτικός προσχολικής αγωγής. Γιατί τέτοιες ηλικίες συνήθως την κάνουν. Εγώ δεν τα πάω καλά με τα παιδάκια...
Σε καταλαβαίνω γιατί δεν τα πάς καλά με τα παιδάκια.
Ξέρεις, πολλές φορές αυτά κάνουν κάτι ερωτήσεις = φαρμάκι, φέρνοντας σε αμηχανία πολλούς δήθεν φτασμένους ψευτοεπιστήμονες, σαν αυτούς που σας παραμυθιάζουν με το εξελικτικό παραμύθι.
Λοιπόν, έχεις απάντηση στην ερώτηση;
Αν δυσκολεύεσαι να απαντήσεις θα σου δώσω την πάγια συμβουλή: Να αποταθείς στην ορισμένη εξελικτική «επιστημονική» κοινότητα.
Και μην ανησυχείς, αν αυτή δυσκολεύεται να απαντήσει.
Θα πληροφορηθεί απάντηση από τη συγγενή της σκοταδιστική «επιστημονική» κοινότητα, που αποτελείται από ονειροκρίτες, χαρτορίχτρες και λοιπούς συγγενείς τους...
Απάντηση με παράθεση
  #289  
Παλιά 31-07-13, 16:49
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα πληροφορηθεί απάντηση από τη συγγενή της σκοταδιστική «επιστημονική» κοινότητα, που αποτελείται από ονειροκρίτες, χαρτορίχτρες και λοιπούς συγγενείς τους...
Σου απάντησα προηγουμένως:

Παράθεση:
Η κοινότητα των "καφετζούδων" δεν μας είναι αρεστή. Για την ακρίβεια, το αν μία γυναίκα μπορεί να διαβάσει το μέλλον μέσω ενός φλυτζανιού καφέ, είναι το ίδιο διασκεδαστικό με το να εξομολογείται κανείς τις αμαρτίες του σ' έναν ιερωμένο. Υπάρχει και το ενδεχόμενο, οι "καφετζούδες" να έχουν περισσότερα κοινά με τις εκκλησιαστικές πηγές, μιας και οι δύο αυτές πλευρές έχουν την ίδια ικανότητα στο να παραπλανούν τα πλήθη και να κερδίζουν απ' αυτά!
Παράθεση:
Όπως αντιλαμβάνεσαι αγαπητέ xtabay, η πιο πάνω ατάκα της ομοϊδεάτισσάς σου βιολόγου, συμβάλει αρκετά προς κατάρριψη της μυθώδους πρότασής σου!!!
Το ότι αντάλλαξες απόψεις με μία κοπέλα, που τυγχάνει να είναι βιολόγος, δε σημαίνει ότι πρέπει να λαμβάνεις υπ' όψην κατά γράμμα τις απόψεις της και κατά δεύτερον, μία τυχαία βιολόγος είναι αμελητέα ποσότητα μπροστά σε μία παγκόσμια κοινότητα επιστημόνων που μπορούν να απαντήσουν στα ερωτήματά σου. Το να στηρίζεσαι 23 σελίδες, τώρα, σε μία συζήτηση που είχες διαδυκτιακά με μία άγνωση βιολόγο, έχοντας αυτές τις παραθέσεις σαν μοναδική βάση για τα γραφόμενά σου, αποτελεί δείγμα κατάντιας και πνευματικής ελεημοσύνης.

Παράθεση:
Ξέρεις, πολλές φορές αυτά κάνουν κάτι ερωτήσεις = φαρμάκι, φέρνοντας σε αμηχανία πολλούς δήθεν φτασμένους ψευτοεπιστήμονες
Εμένα, ένα παιδάκι με ρώτησε, γιατί πήρε ο Θεός τη μητέρα του ψηλά στον ουρανό. Να του απαντήσω ότι ο Θεός δεν υπάρχει και η επιστήμη δε μπορεί να θεραπεύσει ακόμη την ασθένεια, ή να του απαντήσω ότι ο Θεός είχε γραμμένη τη μητέρα του στις πλάκες με τις δέκα εντολές, στην πίσω μεριά;

Παράθεση:
πολλούς δήθεν φτασμένους ψευτοεπιστήμονες
Ένας απ' αυτούς φέρθηκε με επαγγελματισμό και ήρθες εσύ σ' αυτόν τον μάταιο, τούτο, κόσμο. Ειδάλλως, θα περίμενες το αστέρι της Βηθλεέμ και τους συναγρότες του Ιωσήφ να γεννηθείς.
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #290  
Παλιά 31-07-13, 17:55
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι αντάλλαξες απόψεις με μία κοπέλα, που τυγχάνει να είναι βιολόγος, δε σημαίνει ότι πρέπει να λαμβάνεις υπ' όψην κατά γράμμα τις απόψεις της και κατά δεύτερον, μία τυχαία βιολόγος είναι αμελητέα ποσότητα μπροστά σε μία παγκόσμια κοινότητα επιστημόνων που μπορούν να απαντήσουν στα ερωτήματά σου. Το να στηρίζεσαι 23 σελίδες, τώρα, σε μία συζήτηση που είχες διαδυκτιακά με μία άγνωση βιολόγο, έχοντας αυτές τις παραθέσεις σαν μοναδική βάση για τα γραφόμενά σου, αποτελεί δείγμα κατάντιας και πνευματικής ελεημοσύνης.
Ρε σεις, τι το ψειρίζετε περισσότερο; Με τον τύπο συμβαίνει ένα από δύο τινά :

1) Είναι απλώς ντροπή για τα δίποδα.

2) Είναι δόλωμα σε κάποιο πείραμα Κοινωνικής Μηχανικής που λαμβάνει χώρα στο φόρουμ από κάποιους και για δικούς τους λόγους.

Στη δεύτερη περίπτωση, ρωτήστε τον (καθώς είναι η σειρά σας να παίρνετε απαντήσεις [απαντήσεις, χαχαχα, καλό] ):

1) Αμείβεσαι καλά από τα αφεντικά σου;
2) Μέχρι που θα έφτανες για να βγάλεις λεφτά;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα, ένα παιδάκι με ρώτησε, γιατί πήρε ο Θεός τη μητέρα του ψηλά στον ουρανό. Να του απαντήσω ότι ο Θεός δεν υπάρχει και η επιστήμη δε μπορεί να θεραπεύσει ακόμη την ασθένεια, ή να του απαντήσω ότι ο Θεός είχε γραμμένη τη μητέρα του στις πλάκες με τις δέκα εντολές, στην πίσω μεριά;
Ευκολάκι. Προσάρμοσε στην περίπτωση το παρακάτω που αποδίδεται στον π. Παΐσιο :

Παράθεση:
Στην ερώτηση «γιατί ο Θεός επιτρέπει να πεθαίνουν τόσοι νέοι άνθρωποι;» ο Παΐσιος απαντά πως ο Θεός παίρνει τον κάθε άνθρωπο «στην καλύτερη στιγμή της ζωής του», «για να σώσει την ψυχή του». Ιδού το όλο σχέδιο:

«Εάν δει ότι κάποιος θα γίνει καλύτερος, τον αφήνει να ζήσει. Εάν δει όμως ότι θα γίνει χειρότερος, τον παίρνει για να τον σώσει. Μερικούς πάλι, που έχουν αμαρτωλή ζωή, αλλά έχουν τη διάθεση να κάνουν το καλό, τους παίρνει κοντά Του, πριν προλάβουν να το κάνουν, επειδή ξέρει ότι θα έκαναν το καλό μόλις τους δινόταν η ευκαιρία. Είναι δηλαδή σαν να τους λέει: “Μην κουράζεσθε• αρκεί η καλή διάθεση που έχετε”. Άλλον, επειδή είναι πολύ καλός, τον διαλέγει και τον παίρνει κοντά Του, γιατί ο παράδεισος χρειάζεται μπουμπούκια. Φυσικά, οι γονείς και οι συγγενείς είναι λίγο δύσκολο να το καταλάβουν αυτό. Βλέπεις, πεθαίνει ένα παιδάκι, το παίρνει αγγελούδι ο Χριστός και κλαίνε και οδύρονται οι γονείς, ενώ έπρεπε να χαίρονται. Γιατί πού ξέρουν τι θα γινόταν, αν μεγάλωνε;»

Πρέπει έτσι να χαίρονται οι γονείς. Άλλωστε «από εκείνη τη στιγμή έχουν έναν πρεσβευτή στον Παράδεισο. Όταν πεθάνουν, θα ’ρθουν τα παιδιά τους με τα εξαπτέρυγα στην πόρτα του Παραδείσου να υποδεχθούν την ψυχή τους. Δεν είναι μικρό πράγμα αυτό!

«Στα παιδάκια πάλι που ταλαιπωρήθηκαν εδώ από αρρώστιες ή από κάποια αναπηρία ο Χριστός θα πει: “Ελάτε στον Παράδεισο και διαλέξτε το καλύτερο μέρος”. Και τότε εκείνα θα Του πουν: “Ωραία είναι εδώ, Χριστέ μας, αλλά θέλουμε και τη μανούλα μας κοντά μας”. Και ο Χριστός θα τα ακούσει και θα σώσει με κάποιον τρόπο και την μητέρα».
Φανταστικό ... Δάκρυσα ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας απ' αυτούς φέρθηκε με επαγγελματισμό και ήρθες εσύ σ' αυτόν τον μάταιο, τούτο, κόσμο. Ειδάλλως, θα περίμενες το αστέρι της Βηθλεέμ και τους συναγρότες του Ιωσήφ να γεννηθείς.
Στην πορεία, όμως, έπρεπε να φερθεί με επαγγελματισμό και ο Εισαγγελέας με αυτεπάγγελτες μηνύσεις κατά παντός υπευθύνου ...



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PUCK : 31-07-13 στις 18:31
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.