Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #561  
Παλιά 05-10-14, 03:34
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Εγω δεν μπορω να καταλαβω την ανοησια μιας συζητησης γυρω απο την υπαρξη ή μη υπαρξη Θεου.

Ποιες μπορει να ειναι οι αληθινες αιτιες που προκαλουν μια τετοια ανοητη συζητηση;

Το αν καποιος πιστευει ή δεν πιστευει στο θεο , δεν θα πρεπει να συγχεεται με καποιον που πιστευει ή δεν πιστευει στο συστημα αξιων ή στην πολιτεια ή στην καλη συμπεριφορα.

Μονο οι ανοητοι και τα παιδια συγχεουν ανομοια πραγματα.

Εκτος αν εχουν υποστει πλυση εγκεφαλου!

Πραγματικα οσο το σκεφτομαι, μια συζητηση με Θεμα τυφλη πιστη σε Θεο, δεν εχει κανενα νοημα περα απο την ιδια την ανοησια του νοηματος.

Δηλαδη σας προκαλω. Τι θα γινει αν εγω ή καποιος αλλος δεν πιστευει στο Θεο;

Μηπως θα με καψει στην κολαση ;

Αυτα φιλοι μου ειναι γελοιοτητες !!!

Εχω την εντυπωση , οτι αυτοι που μιλανε και υπερασπιζονται με τοσο μενος Το Θεο , στην ουσια μαλλον πανε να λυσουν καποιο βαθυτερο εσωτερικο τους προβλημα.


Ανεξαρτητα αυτου , μου φαινεται πολυ υποπτο το σεναριο τιμωρια!!!

Και παλι επεναλαμβανω ειναι μεγαλη ανοησια να επιχειρηματολογουμε για κατι το οποιο δεν εχει ερθει σε αμεση γνωση απο κανενα σε ολη την ιστορια.

Τελικα η εντυπωση μου ειναι οτι οι προβληματισμοι για Θεους και δαιμονες , ξεκινουν απο αλλες πιο σκοτινες αφετηριες απο αυτες που φαινονται ως ευλογοφανεις!!!
.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευσταθια : 05-10-14 στις 03:41
Απάντηση με παράθεση
  #562  
Παλιά 05-10-14, 09:59
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά, άθεοι αυτοχαρακτηρίζονται αυτοί που δεν πιστεύουν ότι υπάρχει θεός, λόγω έλλειψης στοιχείων.
Πιστεύουν όμως αλλού. Το "άθεος" δεν τους χαρακτηρίζει πλήρως ως ανθρώπους, είναι απλώς ένας επιθετικός προσδιορισμός.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, όπως κάθε επιστημονική θεωρία που υφίσταται αυτή τη στιγμή. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αφού η έννοια του θεού είναι σχεδιασμένη ως αναπόδεικτη. Αυτό που συμβαίνει όμως, είναι ότι όσο περισσότερα φαινόμενα εξηγούνται χωρίς την ανάγκη της προϋπόθεσης της ύπαρξης του θεού, τόσο λιγότερος «χώρος» μένει γι' αυτόν (βλ. θεός των κενών). Δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει μια καρφίτσα στο σπίτι σου, αλλά όσο πιο πολύ ψάχνεις χωρίς να τη βρεις, τόσο πιο εύλογο είναι να μην υπάρχει. Absence of evidence is evidence of absence.
Το dna, γι' αυτούς που καταλαβαίνουν με τί σχετίζεται στην πραγματικότητα, είναι μια υπέροχη απόδειξη νοήμονα σχεδιαστή.

Από εκεί και πέρα οι άθεοι μπορούν να πιστεύουν αν θέλουν πως ο οργανισμός είναι ένα πεδίο μάχης και ένα εργαστήριο πειραμάτων, στο οποίο κυριαρχεί η ωμή χημεία.
Απάντηση με παράθεση
  #563  
Παλιά 05-10-14, 15:45
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "άθεος" δεν τους χαρακτηρίζει πλήρως ως ανθρώπους, είναι απλώς ένας επιθετικός προσδιορισμός.
Ε ναι, η λέξη άθεος σε χαρακτηρίζει μόνο ως προς το αν πιστεύεις σε θεούς, όχι για όλο σου το είναι.

Παράθεση:
Πιστεύουν όμως αλλού.
Μην πεις ότι «πιστεύουν» στην εξέλιξη, στη φυσική και άλλα τέτοια. Στα δεδομένα δεν πιστεύουμε, τα αποδεχόμαστε. Εσύ μπορεί να μην πιστεύεις στη βαρύτητα. Και όλος ο κόσμος να μην πίστευε, θα έπαυε να υπάρχει βαρύτητα;


Παράθεση:
Το dna, γι' αυτούς που καταλαβαίνουν με τί σχετίζεται στην πραγματικότητα, είναι μια υπέροχη απόδειξη νοήμονα σχεδιαστή.
Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω; Δοκίμασε την τύχη σου!

Παράθεση:
Από εκεί και πέρα οι άθεοι μπορούν να πιστεύουν αν θέλουν πως ο οργανισμός είναι ένα πεδίο μάχης και ένα εργαστήριο πειραμάτων, στο οποίο κυριαρχεί η ωμή χημεία.
Δεν πιστεύουν κάτι επειδή έτσι τους κάπνισε. Αναλύουν τα δεδομένα, και στην περίπτωση του ανθρώπινου σώματος όλα δείχνουν σε αυτήν την κατεύθυνση. Μπορεί σε μερικούς να άρεσε να ήταν αλλιώς τα πράγματα και να είχαμε μέσα μας την αιθερική ουσία του ροζ μονόκερω, αλλά το τι μας αρέσει δεν είναι έγκυρο επιστημονικό στοιχείο.
Απάντηση με παράθεση
  #564  
Παλιά 05-10-14, 16:43
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορεις πες μας και για ποιους λόγους αμφιβάλλεις για την ύπαρξη του θεού .
Αν προσέξεις είπα ότι δεν είμαι σε θέση να απαντήσω με σοβαρότητα στο ερώτημα. Οπότε από την στιγμή που η υπόθεση είναι "η ύπαρξη" και όχι "η αμφισβήτησή της", (η θέση και όχι η αμφισβήτηση της θέσης οφείλει να αποδεικνύεται), το πραγματικό ερώτημα είναι αν έχω λόγους να δέχομαι την ύπαρξη του Θεού. Αν είχα, προφανώς δεν θα ήμουν αγνωστικιστής.

Παράθεση:
Γενικά, άθεοι αυτοχαρακτηρίζονται αυτοί που δεν πιστεύουν ότι υπάρχει θεός, λόγω έλλειψης στοιχείων. Υπάρχουν και κάποιοι που ξέρουν/πιστεύουν ότι δεν υπάρχει θεός και ας μην υπάρχουν στοιχεία που αποδεικνύουν τη μη ύπαρξή του. Αυτοί αναφέρονται ως "strong atheists" (δεν ξέρω αν υπάρχει ελληνικός όρος. Στο μυαλό μου τους λέω αντίθεους, ίσως) και φυσικά είναι εντελώς άλλο πράγμα. Το σημαντικό είναι ότι μη πίστη στην ύπαρξη β‰* πίστη στη μη ύπαρξη. Το ότι δεν θεωρείς ότι το ερώτημα της ύπαρξης του θεού μπορεί να απαντηθεί, σε κάνει να μην θες να το ερευνήσεις; Αν όχι, μπορεί να πρέπει να ξανασκεφτείς μήπως τελικά είσαι απλά άθεος.
nikodhmos επειδή ξεφεύγουμε από το θέμα, απέφυγα να το αναλύσω. Σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ μαζί σου.

Παράθεση:
Είναι αλήθεια ότι η εξέλιξη ασχολείται με το τι γίνεται μετά την εμφάνιση της πρώτης μορφής ζωής και όχι πώς εμφανίστηκε αυτή. Δηλώνει όμως πως ό,τι ζει και έζησε στη Γη, από αυτά που έχουμε δει ως τώρα, δείχνει προς έναν κοινό πρόγονο. Ο χριστιανισμός λέει ότι τα έμβια όντα φτιάχτηκαν από τον θεό ξεχωριστά, και εκεί βρίσκεται η αντίθεση.
Ο χριστιανισμός τυπικά αναφέρεται και σε ένα δένδρο που οι καρποί του σου έδιναν την γνώση του καλού και του κακού. Αν θέλει κανείς να προσεγγίσει την θρησκεία κατά λέξη, αναρωτιέμαι τι θα έκανε με το ρητό που υπάρχει στο άγιο όρος. Πρέπει να πεθάνεις πριν πεθάνεις, για να μην πεθάνεις όταν πεθάνεις.....
Σαφώς και όταν λέω ότι δεν διαφωνεί, αναφέρομαι σε μια προσέγγιση που θα αναζητά την ουσία και την κατανόηση της φύσης μέσα από αυτή την ουσία, παρά σε μια φονταμενταλιστική προσέγγιση που θα θεωρούσε ότι ο Θεός αρέσκεται σε ανθρωποθυσίες....

Παράθεση:
Η εξελικτική θεωρία δεν παίρνει θέση για την ύπαρξη ή μη ύπαρξη του Θεού
Ναι, όπως κάθε επιστημονική θεωρία που υφίσταται αυτή τη στιγμή. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αφού η έννοια του θεού είναι σχεδιασμένη ως αναπόδεικτη. Αυτό που συμβαίνει όμως, είναι ότι όσο περισσότερα φαινόμενα εξηγούνται χωρίς την ανάγκη της προϋπόθεσης της ύπαρξης του θεού, τόσο λιγότερος «χώρος» μένει γι' αυτόν (βλ. θεός των κενών). Δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει μια καρφίτσα στο σπίτι σου, αλλά όσο πιο πολύ ψάχνεις χωρίς να τη βρεις, τόσο πιο εύλογο είναι να μην υπάρχει. Absence of evidence is evidence of absence.
Ναι, ξέρω την προσέγγιση αυτή. Δεν είμαι εδώ για να υπερασπιστώ την θρησκεία, οπότε δεν θα προσπαθήσω να το κάνω, αλλά να είσαι σίγουρος ότι δεν θα μου ήταν και πολύ δύσκολο να βρω ένα πολύ μεγάλο "κενό" για πάρτη Του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 05-10-14 στις 16:52
Απάντηση με παράθεση
  #565  
Παλιά 05-10-14, 17:03
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύουν όμως αλλού. Το "άθεος" δεν τους χαρακτηρίζει πλήρως ως ανθρώπους, είναι απλώς ένας επιθετικός προσδιορισμός.
Χρήστο ο Νικόδημος στο εξήγησε απλά και όμορφα, πρόσεξε τι έγραψε και θα καταλάβεις.

Παράθεση:
Το dna, γι' αυτούς που καταλαβαίνουν με τί σχετίζεται στην πραγματικότητα, είναι μια υπέροχη απόδειξη νοήμονα σχεδιαστή.

Από εκεί και πέρα οι άθεοι μπορούν να πιστεύουν αν θέλουν πως ο οργανισμός είναι ένα πεδίο μάχης και ένα εργαστήριο πειραμάτων, στο οποίο κυριαρχεί η ωμή χημεία.
Εκτός του ότι δεν έχεις από τα γραφόμενά σου τις απαραίτητες γνώσεις για να κατανοήσεις την εξελικτική θεωρία, μάλλον έχεις και λίγο θολή εικόνα για την την πιθανή σημασία μιας τέτοιας υποτιθέμενης απόδειξης ως προς την θρησκεία.
Ευτυχώς για την διαλεκτική αξιοπιστία της θρησκείας, η εξελικτική δίνει μια κομψή και συμβατή με την θρησκεία εξήγηση.

Και κάτι ακόμα, το θέμα δεν είναι τι πιστεύουν οι άθεοι, αλλά τι έχει καταλήξει η επιστήμη μέσω της συσσώρευσης των παρατηρήσεών μας. Και σε διαβεβαιώ ότι έχει καταλήξει σε μια ιδιαίτερα πολύπλοκη εικόνα, που κανείς σοβαρός βιολόγος δεν θα την περιέγραφε σαν "ωμή χημεία".
Απάντηση με παράθεση
  #566  
Παλιά 05-10-14, 17:33
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλει κανείς να προσεγγίσει την θρησκεία κατά λέξη, αναρωτιέμαι τι θα έκανε με το ρητό που υπάρχει στο άγιο όρος. Πρέπει να πεθάνεις πριν πεθάνεις, για να μην πεθάνεις όταν πεθάνεις.....
.
Ωραιο παραδειγμα !
Το θεμα ομως ειναι σε ποσο βαθος μπορει να κατανοηθει αυτο το παραδειγμα.
Ο καθενας και εξ αιτιας των μεταφυσικων του προυποθεσεων μπορει να προκαταλαβει την ουσια καποιου νοηματος.
Ας δουμε λιγο τι λεει :
//Πρέπει να πεθάνεις πριν πεθάνεις, για να μην πεθάνεις όταν πεθάνεις.....//

Λοιπον εδω μεσα υπαρχει ολη η ουσια και μαλιστα στην πιο ακραια της μορφη, της υστεροβουλιας και ματαιοδοξιας της ανθρωπινης φυσης.
Ειναι η ανθρωπινη φυση που οδηγει τα πραγματα προς φυσικες διεξοδους και οχι καποια ανωτεροτητα υπερβατικη.
Ο χαρισματικος μοναχος ειναι ενας ανθρωπος με εντονες και καλλιεργιμενες ψυχικες τηλεπαθητικες δυναμεις απο τις οποιες ανατροφοδοτει ρεαλιστικα την πιστη του.
Η πιστη φιλε μου δεν ειναι μια ψευδαισθηση ή μια αιολη πεποιθηση. Η πιστη ειναι λογικη . Ο χαρισματικος γεροντας ανατροφοδοτει την πιστη του απο την πρωιμη παιδικη ηλικια, εξ αιτιας των παρεξηγημενων απο τον ιδιο και τους αλλους , ψυχικων - τηλεπαθητικων χαρισματων.

Ο γεροντας ασκητης θεωρει οτι αυτα τα χαρισματα ειναι προϊον συναλλαγης με τον Θεο , εξ αιτιας καλων υπηρεσιων και πιστης. Η ερμηνεια ομως ειναι απολυτα φυσικη και δεν κανει διακρισεις σε θρησκους και αθρησκους , ευπιστους και απιστους , μαυρους και ασπρους.

Ο Γεροντας λοιπον πιστευει οτι γνωριζει πολυ καλα τον αθεατο φυσικο μηχανισμο μεσω του μυστικισμου του, και εφαρμοζει μεσω προγραμματισμου, το ιδιοτελες ατομιστικο σχεδιο της αιωνιας ζωης. Θεωρει δηλαδη οτι με το να υποφερει σωματικα και ψυχικα σε αυτη την ζωη, κερδιζει για τον εαυτο του την αιωνιοτητα.
Ενω οι αλλοι οχι !!!

Αυτο ομως που συμβαινει ειναι απολυτα φυσιολογικο. Ο γεροντας ασκητης πρατει με εσωτερικα ιδιοτελη κινητρα οπως θα επρατε οποιοσδηποτε φυσιολογικος ανθρωπος. 'Η μαλλον οποιοσδηποτε ανθρωπος. Ειναι η φυση που οδηγει σε συμπεριφορες και οχι το παραφυσην.

Με λιγα λογια η φραση , αν πεθανω σε αυτη την ζωη θα ζησω στην επομενη, ειναι μια πραξη καθαρα αυτοαναφορικη, και προδιδει την πραγματικη κατασταση της ανθρωπινης φυσης και ψυχισμου η οποια προγραμματιζεται να υπηρετει καποιον εξωτερικο σκοπο μια αγαπητικης κοινωνιας , με στοχους ομως εσωτερικης ατομιστικης οφελειας .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευσταθια : 05-10-14 στις 17:41
Απάντηση με παράθεση
  #567  
Παλιά 05-10-14, 17:54
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε ναι, η λέξη άθεος σε χαρακτηρίζει μόνο ως προς το αν πιστεύεις σε θεούς, όχι για όλο σου το είναι.

Μην πεις ότι «πιστεύουν» στην εξέλιξη, στη φυσική και άλλα τέτοια. Στα δεδομένα δεν πιστεύουμε, τα αποδεχόμαστε. Εσύ μπορεί να μην πιστεύεις στη βαρύτητα. Και όλος ο κόσμος να μην πίστευε, θα έπαυε να υπάρχει βαρύτητα;

Δεν πιστεύουν κάτι επειδή έτσι τους κάπνισε. Αναλύουν τα δεδομένα, και στην περίπτωση του ανθρώπινου σώματος όλα δείχνουν σε αυτήν την κατεύθυνση. Μπορεί σε μερικούς να άρεσε να ήταν αλλιώς τα πράγματα και να είχαμε μέσα μας την αιθερική ουσία του ροζ μονόκερω, αλλά το τι μας αρέσει δεν είναι έγκυρο επιστημονικό στοιχείο.

Πφφφ. Σύμφωνα με τους άθεους, η εξέλιξη λαβαίνει χώρο σε μεγάλα χρονικά διαστήματα και έτσι δεν μπορεί να παρατηρηθεί.

ΝΑΙ. Πιστεύουν. Έχουν τα δικά τους θρησκευτικά κείμενα για το πως πρόηλθε το σύμπαν, τα άστρα, η ζωή από άβια ύλη, η υποτιθέμενη εξέλιξη των ειδών. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΕΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ. Είναι πίστη σε κάτι που υποτίθεται ότι έλαβε χώρα στο μακρινό παρελθόν και κατά αυτούς υπάρχουν κάποια "δεδομένα" ως "απόδειξη".

Τώρα για τον οργανισμό, αν ήξερες για τί μιλάω, δεν θα ανέφερες βλακείες για αιθερικές ουσίες και ροζ μονόκερους.

Υπάρχει ένα ολόκληρο σύστημα επικοινωνίας και αντιγραφής, μεταγραφής, μετάφρασης γονιδίων... τα οποία γονίδια είναι πληροφορίες στην πιο αρχαία γλώσσα του κόσμου.

Αν πιστεύεις πάραυτα πως διατηρείσαι ζωντανός χάρη σε μια τυφλή και ωμή χημεία μέσα στο κυτταρόπλασμα, δικαίωμά σου.
Απάντηση με παράθεση
  #568  
Παλιά 05-10-14, 17:57
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρήστο ο Νικόδημος στο εξήγησε απλά και όμορφα, πρόσεξε τι έγραψε και θα καταλάβεις.

Εκτός του ότι δεν έχεις από τα γραφόμενά σου τις απαραίτητες γνώσεις για να κατανοήσεις την εξελικτική θεωρία, μάλλον έχεις και λίγο θολή εικόνα για την την πιθανή σημασία μιας τέτοιας υποτιθέμενης απόδειξης ως προς την θρησκεία.
Ευτυχώς για την διαλεκτική αξιοπιστία της θρησκείας, η εξελικτική δίνει μια κομψή και συμβατή με την θρησκεία εξήγηση.

Και κάτι ακόμα, το θέμα δεν είναι τι πιστεύουν οι άθεοι, αλλά τι έχει καταλήξει η επιστήμη μέσω της συσσώρευσης των παρατηρήσεών μας. Και σε διαβεβαιώ ότι έχει καταλήξει σε μια ιδιαίτερα πολύπλοκη εικόνα, που κανείς σοβαρός βιολόγος δεν θα την περιέγραφε σαν "ωμή χημεία".
Το να μειώνεις τον συνομιλητή σου, δεν σημαίνει πως απέδειξες κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #569  
Παλιά 05-10-14, 18:41
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Βρε rados εσυ είπες οτι είχες μια μακρόχρονη θητεία ως θρήσκος και οτι τωρα πια δηλώνεις αγνωστικιστής ( οτι δεν είσαι πια σίγουρος για το προηγούμενο τουλάχιστον ) και εγω σε ρωτάω ποιοι ήταν οι λόγοι που σε οδήγησαν σε αυτη την μεταστροφή . Δεν σου ζητάω να μου αναλύσεις τον αγνωστικισμο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #570  
Παλιά 06-10-14, 03:55
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με τους άθεους, η εξέλιξη λαβαίνει χώρο σε μεγάλα χρονικά διαστήματα και έτσι δεν μπορεί να παρατηρηθεί.
Τι πάει να πει «σύμφωνα με τους άθεους»; Είναι άσχετο. Σαν να λες «Σύμφωνα με τους βάζελους, η θερμοκρασία του πλανήτη ανεβαίνει». Επίσης, η εξέλιξη συμβαίνει και σε μικρή χρονική κλίμακα. Παράδειγμα είναι ένας πληθυσμός βακτηρίων που «γίνεται» ανθεκτικός σε ένα αντιβιωτικό. Απλά όσα δεν είναι ανθεκτικά πεθαίνουν, όσα είναι ανθεκτικά ζουν και αναπαράγονται. Ο πληθυσμός καταλήγει να είναι ανθεκτικός.

Παράθεση:
ΝΑΙ. Πιστεύουν. Έχουν τα δικά τους θρησκευτικά κείμενα για το πως πρόηλθε το σύμπαν, τα άστρα, η ζωή από άβια ύλη...
Αυτό λέγεται εικασία. Είναι μια ιδέα που δεν είναι αποδεδειγμένα σωστή αλλά μοιάζει σωστή. Κανείς δεν το πιστεύει. Κανείς δεν το θεωρεί θρησκευτικό κείμενο. Έλεος.

Παράθεση:
...η υποτιθέμενη εξέλιξη των ειδών.
Αυτό λέγεται θεωρία. Είναι μια ιδέα αποδεδειγμένα σωστή, με την παρούσα επιστημονική γνώση. Οι θεωρίες δεν παγιώνονται για πάντα, υπόκεινται συνεχώς σε αναθεώρηση και αμφισβήτηση.

Παράθεση:
Τώρα για τον οργανισμό, αν ήξερες για τί μιλάω, δεν θα ανέφερες βλακείες για αιθερικές ουσίες και ροζ μονόκερους.
Πίστεψέ με ξέρω ακριβώς τι σκέφτεσαι. Έχεις βρει μια δικιά σου ιδέα που σου αρέσει και πιστεύεις ότι είναι αλήθεια, επειδή σου αρέσει.

Παράθεση:
Υπάρχει ένα ολόκληρο σύστημα επικοινωνίας και αντιγραφής, μεταγραφής, μετάφρασης γονιδίων... τα οποία γονίδια είναι πληροφορίες στην πιο αρχαία γλώσσα του κόσμου.
Ναι, και εξηγείται πλήρως από τη βιολογία.

Παράθεση:
Αν πιστεύεις πάραυτα πως διατηρείσαι ζωντανός χάρη σε μια τυφλή και ωμή χημεία μέσα στο κυτταρόπλασμα, δικαίωμά σου.
Μάλλον είναι υποχρέωσή μου. Έχοντας στη διάθεσή μου τα δεδομένα που δείχνουν ότι αυτό συμβαίνει (βλ. φυσικές διεργασίες), θα ήταν ανεύθυνο εκ μέρους μου να πιστεύω κάτι άλλο. Αλλά μιλάω στον άνθωπο που δεν πιστεύει στη βαρύτητα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.