Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #791  
Παλιά 08-11-14, 12:19
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη χαίρομαι που η φιλομάθεια σου σε έσπρωξε να βρεις τις απαντήσεις στα ερωτήματα...
Πράγματι και εγώ χαίρομαι αγαπητέ rados, που βρήκα τέτοιες «επιστημονικές» απαντήσεις στα ερωτήματα. Ξέρεις ελλείψει κωμικών επιπέδου Βέγγου, μας είναι άκρως απαραίτητες αυτές οι «επιστημονικές» απαντήσεις.

Λοιπόν, τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.

Είχα γράψει:
Παράθεση:
Τώρα, εάν νομίζεις εσύ, ότι η «επιστήμη» έχει αποδεδειγμένες θέσεις στα θέματα του ερωτηματολογίου, εμφάνισέ τες μία μία αναλυτικά. Εάν δεν ανταποκριθείς, ευνόητο είναι ότι θα ισχύουν τα εξής:
Δεν ανταποκρίθηκες φίλε rados, οπότε ισχύει το μοιραίο:
Παράθεση:
Οι δυνατότητες της επιστήμης σχετικά με την εξιχνίαση των μεγάλων θεμάτων που μας απασχολούν (όπως: Της αρχής του σύμπαντος, της αρχής της ζωής, και της χρονολόγησης αυτών), στα οποία απουσιάζει παντελώς η Άμεση Παρατήρηση, ήταν, είναι, και θα είναι, παντελώς ανύπαρκτες. Διότι ακριβώς, η εξιχνίαση αυτών των θεμάτων, αποδεδειγμένα, είναι πάνω από το ταβάνι των δυνατοτήτων της.
Συμβουλή: Ποτέ μη χάνεις το θάρρος σου. Προσπάθησε να βρεις έστω και μια αποδεδειγμένη θέση της «επιστήμης» στα θέματα του ερωτηματολογίου, μπας και δώσεις κάποιο δεκανίκι ώστε να ανορθώσεις τη σωριασμένη «επιστήμη».
Άντε, μη το πολυσκέφτεσαι. Όχι τίποτα άλλο, να γελάσουμε αδελφέ!
Απάντηση με παράθεση
  #792  
Παλιά 08-11-14, 12:49
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το γνωρίζω, αν και μερικές φορές παρασύρομαι.
Είναι και αυτές οι συζητήσεις μου με τον Χριστό, στον διαλογισμό. Όταν μου λέει ότι στενοχωριέται που εμφανίζονται σαν εκφραστές του κάποια άτομα που θίγουν την υπόληψή του, νιώθω κάπως.......
Θα με συγχωρέσεις αγαπητέ φίλε για την παρέμβαση μου αυτή , αλλα...βρίσκω παρατραβηγμένη την παραπάνω αποψή σου.
Και γι΄αυτό θα σε ρωτήσω για μια και μοναδική φορά.
Είσαι απόλυτα σίγουρος πέρα απο κάθε αμφιβολία, οτι αυτός με τον οποίο μιλάς στον διαλογισμό σου, είναι ο ίδιος ο Χριστός ;
Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη esmike : 08-11-14 στις 13:06
Απάντηση με παράθεση
  #793  
Παλιά 08-11-14, 13:28
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

esmike, σε αυτό το ερώτημα, αν και δεν είμαι χριστιανός, μπορώ να σου απαντήσω εγώ. Νομίζω οτι η απάντηση μου πιθανόν να καλύψει πολλούς φίλους. Μάλιστα θα χρησιμοποιήσω ενα παράδειγμα απο τον χώρο της τέχνης, απο έναν πολύ αγαπητό μου καλλιτέχνη, σε μια διασκευή που είναι καλύτερη απο το πρωτότυπο.
Απάντηση με παράθεση
  #794  
Παλιά 08-11-14, 14:08
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
esmike, σε αυτό το ερώτημα, αν και δεν είμαι χριστιανός, μπορώ να σου απαντήσω εγώ. Νομίζω οτι η απάντηση μου πιθανόν να καλύψει πολλούς φίλους. Μάλιστα θα χρησιμοποιήσω ενα παράδειγμα απο τον χώρο της τέχνης, απο έναν πολύ αγαπητό μου καλλιτέχνη, σε μια διασκευή που είναι καλύτερη απο το πρωτότυπο.
Αγαπητέ φίλε η απάντηση σου αυτή ειναι σεβαστή αλλα οχι λογική.
Ο καθένας θα μπορούσε να πει το οτιδήποτε και στο τέλος να το στηρίξει με ενα personal.
Personal μπορούμε να πούμε για μια σκέψη , για μια ιδέα, για μια μνήμη, πολλά και αόριστα πράγματα. Γιατί για παράδειγμα μόνο κάποιοι άνθρωποι έχουν το προνόμιο να απολαμβάνουν "προσωπικές υπηρεσίες" μηνυμάτων , ενω κάποιοι άλλοι οχι;
Θέλεις να πείς οτι η γνώση ειναι ιδιωτική υπόθεση, γιατι το personal, παραπέμπει εκει.
Για σκέψου όμως για λίγο σε πόσα προβλήματα ... οδηγεί αυτη σου η άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #795  
Παλιά 08-11-14, 15:00
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Αντιθέτως esmike, σε ευχαριστώ που την βρίσκεις σεβαστή αλλα θα σου αποδείξω και γιατί είναι πολύ λογική.
Πρώτον, γιατί ο καθένας μας λέει το οτιδήποτε. Και στο "οτιδήποτε" αναφέρομαι στην θεματολογία στο χώρο της μεταφυσικής. Αυτή ακριβώς είναι η μεταφυσική, η οποιαδήποτε αντίληψη για την απώτερη πραγματικότητα έχει ο καθένας μας. Αν ενας φίλος πιστεύει πως η φωνή που αναδύεται από τα βάθη της ύπαρξης του είναι η "φωνή του Κυρίου", ποιός είμαι εγώ αυτός που θα αμφισβητήσω τον ιερό του χώρο;

Θα έχω πρόβλημα μόνο όταν αυτός έρθει και προσπαθεί να με πείσει ότι αυτά που πιστεύει αυτός είναι η Απόλυτη Αλήθεια και εγώ κάνω λάθος, ή ενδεχόμενη πληροφορία παίρνω εγω, με τον ίδιο ή με παραπλήσιο τρόπο, είναι η ίδια φωνή που μιλάει σε αυτόν. Απο την στιγμή που ο Χριστός της Βίβλου δεν είναι πνευματικός δάσκαλος μου, δε νομίζω οτι συντονίζομαι με αυτόν, είτε αναφερόμαστε σε κάποιο ιστορικό πρόσωπο, είτε στον ίδιο τον Λόγο, είτε σε μια αφηρημένη σκεπτομορφή που έχουν διαμορφώσει οι χριστιανοί.
Εκτός κι αν θεωρήσουμε οτι μέσα απο κάθε δάσκαλο, κοσμικό και υπερκόσμιο, αντηχεί η φωνή του Χριστού. Ενας διαπολιτισμικός δάσκαλος-μεσσίας ας πούμε, τότε πιστεύω πως ναι, αυτό θα μπορούσε να ισχύει και για μένα αυτό, μόνο που -όπως καταλαβαίνεις- αυτό δεν είναι χριστιανισμός. Ας το αποκαλέσω new age καλύτερα.

Το πρόβλημα είναι πως αρκετοί φίλοι εδώ δεν μιλάνε για μεταφυσική, γιατί δεν γνωρίζουν τι είναι η μεταφυσική. Είναι εδώ απλά για debate και τίποτα παραπάνω. Είτε εξαπολύουν επιθέσεις αραδιάζοντας ένα σωρό ψευτο-επιστημονικές ασυναρτησίες, για να ικανοποιήσουν το εγώ τους, είτε μένουν προσκολλημένοι σε θρησκευτικό λόγο μεσαιωνικού τύπου, επειδή δεν μπορούν να καταλάβουν κάτι παραπάνω.
Πρώτον, η απόδειξη για το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει Θεός δεν υφίσταται, και δεν προβλέπεται να βρεθεί σύντομα. Οπότε όποιος προσπαθεί να αποδείξει κάτι στους άλλους απλά χάνει την ώρα του. Ο Θεός είναι καθαρά θέμα πεποίθησης. Το να έρχεται όμως κάποιος με περιορισμένη αντίληψη και να προσπαθεί να πείσει τους άλλους εν έτι 2014 ότι η επιστήμη κάνει λάθος και ένα βιβλίο που έγραψαν μερικοί πανούργοι τύποι είναι θεόσταλτο είναι επιεικώς γελοίο.

Θα μου πεις τότε τι σημαίνει ότι "θίγεται η υπόληψη του Χριστού"; Χωρίς ο rados να μας έχει απαντήσει, εγώ θα το δω ως εξής: Ο χριστιανισμός δεν χρειάζεται βλάκες να έρχονται να σου κάνουν κήρυγμα. Εχει ήδη αρκετούς στα ανώτατα αξιώματα εδω και αιώνες, ας αφήσουμε τον καθέναν να χρησιμοποιήσει την δικιά του διάνοια και να πάρει απο αυτόν οτι νομίζει καλύτερο. Αυτός θα ήταν ο personal Jesus για μένα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 08-11-14 στις 15:07
Απάντηση με παράθεση
  #796  
Παλιά 08-11-14, 15:28
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Φίλε μου απο την μια γράφεις.

<<Πρώτον, γιατί ο καθένας μας λέει το οτιδήποτε. Και στο "οτιδήποτε" αναφέρομαι στην θεματολογία στο χώρο της μεταφυσικής. Αυτή ακριβώς είναι η μεταφυσική, η οποιαδήποτε αντίληψη για την απώτερη πραγματικότητα έχει ο καθένας μας.>>

Ενω την ιδια στιγμή γράφεις.

<<Το να έρχεται όμως κάποιος με περιορισμένη αντίληψη και να προσπαθεί να πείσει τους άλλους εν έτι 2014 ότι η επιστήμη κάνει λάθος και ένα βιβλίο που έγραψαν μερικοί πανούργοι τύποι είναι θεόσταλτο είναι επιεικώς γελοίο.>>

Απ΄οτι κατάλαβα προσπαθείς με εναν μάλλον λανθασμένο τρόπο να θέσεις τα ορια της μεταφυσικής δικαιοδοσίας , αλλα και τα όρια του ποιος ειναι αυθεντία και ποιος οχι.
Εμφανίζεσαι δηλαδή ως αυτός που θα κρίνει τι ειναι σωστό και τι λάθος μέσα απο αυθαίρετα εσωτεριστικά κριτήρια .
Διατυπώνεις με απολυτη βεβαιότητα, τι είναι μεταφυσικό , τι οχι και ποιος έχει το δικαίωμα διατύπωσης γνώμης.
Επετρεψέ μου να σου θυμίσω την τελευταία μου φράση στο προηγούμενο μήνυμα μου.

<<Για σκέψου όμως για λίγο σε πόσα προβλήματα ... οδηγεί αυτη σου η άποψη.
Σήμερα 14:08 >>
Απάντηση με παράθεση
  #797  
Παλιά 08-11-14, 15:47
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

esmike, αναγνωρίζω την τακτική του debate και σε σένα τώρα (χωρίς να σε εντάσσω στις δυο κατηγορίες που ανέφερα). Ψάχνεις να βρεις αντιφάσεις σε δυο πράγματα που δεν συσχετίζονται μεταξύ τους. Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς, παρόλα αυτά θα σου ζητήσω να μου δώσεις έναν ακριβή ορισμό της μεταφυσικής.

Αφού το κάνεις θέλω να μου απαντήσεις γιατί συνεχίζει να μας απασχολεί ένα θέμα το οποίο έχει εξηγηθεί όχι μόνο με τα κριτήρια της κοινής λογικής, αλλά και με τα κριτήρια της επιστημονικής ιστορίας και αρχαιολογίας: Την Παλαιά Διαθήκη, όπως και την Κοινή την έχουν γράψει άνθρωποι. Αν διαφωνείς και με αυτό σταματάμε να συζητάμε, γιατί δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Το αν αυτοί οι άνθρωποιοι είχαν πάρει απόκρυφη γνώση απο κάπου, με κάποιον τρόπο, ας υποθέσουμε ότι πιθανόν και να είχαν, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα συζήτησής μας. Εδω μιλάμε για άλλο πράγμα. Μιλάμε για αυτά που λέει μέσα η Βίβλος, όχι σε ποιόν ανήκει η πνευματική ιδιοκτησία. Τα προβλήματα λοιπόν που βλέπεις είναι δικά σου προβλήματα, οχι δικά μου. Για μένα τα πράγματα είναι εντελώς ξεκάθαρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 08-11-14 στις 15:54
Απάντηση με παράθεση
  #798  
Παλιά 08-11-14, 16:01
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
esmike, αναγνωρίζω την τακτική του debate και σε σένα τώρα ξεκάθαρα (χωρίς να σε εντάσσω στις δυο κατηγορίες που ανέφερα). Ψάχνεις να βρεις αντιφάσεις σε πράγματα που δεν συσχετίζονται μεταξύ τους. Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς, παρόλα αυτά θα σου ζητήσω να μου δώσεις έναν ακριβή ορισμό της μεταφυσικής.

Αφού το κάνεις θέλω να μου απαντήσεις γιατί συνεχίζει να μας απασχολεί ένα θέμα το οποίο έχει εξηγηθεί όχι μόνο με τα κριτήρια της κοινής λογικής, αλλά και με τα κριτήρια της επιστημονικής ιστορίας και αρχαιολογίας: Την Παλαιά Διαθήκη, όπως και την Κοινή την έχουν γράψει άνθρωποι. Αν διαφωνείς και με αυτό σταματάμε να συζητάμε, γιατί δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Το αν αυτοί οι άνθρωποιοι είχαν πάρει απόκρυφη γνώση απο κάπου, με κάποιον τρόπο, ας υποθέσουμε ότι πιθανόν και να είχαν, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα συζήτησής μας. Εδω μιλάμε για άλλο πράγμα. Μιλάμε για αυτά που λέει μέσα η Βίβλος, όχι σε ποιόν ανήκει η πνευματική ιδιοκτησία. Τα προβλήματα λοιπόν που βλέπεις είναι δικά σου προβλήματα, οχι δικά μου. Για μένα τα πράγματα είναι εντελώς ξεκάθαρα.
Εκεί ήθελα να καταλήξω. Τα πράγματα ειναι εντελώς ξεκάθαρα.
Αυτό που προκαλεί σύγχηση ειναι οταν μπερδέυουμε την εσωτερική μας ακαταστασία , με την εξωτερική πραγματικότητα.
Η επιστημονική αληθεια ειναι μεγαλύτερη απο τον μύθο.
Η νευροεπιστήμη ηδη εξηγεί τους μηχανισμούς της ψυχολογίας και σύντομα ο χώρος του μύθου της προσωπικής εμπειρίας θα ανήκει στο παρελθόν.
Η αντίφαση γενάται οταν ενω η εποχή μας, τρέχει με αστρονομικές ταχύτητες , εμείς επιμένουμε να κινούμαστε προς τα πίσω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη esmike : 08-11-14 στις 16:06
Απάντηση με παράθεση
  #799  
Παλιά 08-11-14, 16:34
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
esmike, σε αυτό το ερώτημα, αν και δεν είμαι χριστιανός, μπορώ να σου απαντήσω εγώ. Νομίζω οτι η απάντηση μου πιθανόν να καλύψει πολλούς φίλους. Μάλιστα θα χρησιμοποιήσω ενα παράδειγμα απο τον χώρο της τέχνης, απο έναν πολύ αγαπητό μου καλλιτέχνη, σε μια διασκευή που είναι καλύτερη απο το πρωτότυπο.
Η διασκευή ειναι καλή αλλα όχι και καλύτερη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #800  
Παλιά 08-11-14, 16:46
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί ήθελα να καταλήξω. Τα πράγματα ειναι εντελώς ξεκάθαρα.
Αυτό που προκαλεί σύγχηση ειναι οταν μπερδέυουμε την εσωτερική μας ακαταστασία , με την εξωτερική πραγματικότητα.
Η επιστημονική αληθεια ειναι μεγαλύτερη απο τον μύθο.
Η νευροεπιστήμη ηδη εξηγεί τους μηχανισμούς της ψυχολογίας και σύντομα ο χώρος του μύθου της προσωπικής εμπειρίας θα ανήκει στο παρελθόν.
Η αντίφαση γενάται οταν ενω η εποχή μας, τρέχει με αστρονομικές ταχύτητες , εμείς επιμένουμε να κινούμαστε προς τα πίσω.
Μάλιστα κατάλαβα, δεν χρειάζεται να συνεχίσεις. Οι γνωστές επιφανειακές ημιμάθειες που πιάνονται από εκλαϊκευμένες επιστημονικές θεωρίες ενός συγκεκριμένου κλάδου, της νευροψυχολογίας.
Τουλάχιστον άλλους κλάδους που ασχολούνται με τις νοητικές επιστήμες τους έχεις ακούσει έστω και σαν τίτλους ή έχεις μείνει στο πιο πιασάρικο που θα σε βοηθήσει να φορέσεις ταμπέλες "εσωτερικής ακαταστασίας" σε αυτά που δεν καταλαβαίνεις;

Ο "χώρος του μύθου της προσωπικής εμπειρίας", θα σου ζητήσει λοιπόν να μας αναφέρεις κι εσυ (αν θέλεις) τις επιστημονικές σου περγαμηνές βάση των οποίων εσύ κινείσαι με αστρονομικές ταχύτητες, ενώ εμείς μένουμε στο παρελθόν. Πρόσεχε, δεν θέλω άλλη μια Ευσταθία σε replay.

@xtabay

Δεν πιστεύω να αναφέρεσαι στον Marilyn Manson;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.