Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-09, 19:16
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Question H Πτώση του Εωσφόρου υπο μια άλλη οπτική....





Για το συγκεκριμένο θέμα έχουν γραφτεί πάρα πολλά , πολλές απόψεις που ποικίλουν, είτε από Εκκλησιαστικούς Πατέρες είτε από ερευνητές και συγγραφείς . Ας προσπαθήσουμε να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή και να μπούμε σιγά σιγά στην ουσία του θέματος :

Πρώτα στην Παλαιά Διαθήκη γίνεται λόγος από τον Ησαία :

“ Πώς έπεσες εκ του Ουρανού, Εωσφόρε, υιέ της αυγής ; Συνετρίφθης κατά γης, συ ο καταπατών τα Έθνη. Συ Δε έλεγες εν τη διάνοια σου , « Θέλω ανέβω εις τον ουρανόν , θέλω υψώσει τον Θρόνον μου υπεράνω των άστρων του Θεού και θέλω καθίσει επί το Όρος της συνάξεως, προς τα μέρη του Βορρά θέλω ανέβω επι τα ύψη των νεφελών , θέλω είσθαι ομοίος του Υψίστου». Εις τον Άδη όμως θέλεις κατέβεις, εις τα βάθη του λάκκου . ( Ησαίας, 14, 12)

Αυτή είναι η πρώτη από τις ελάχιστες αναφορές της Π.Διαθήκης προς το πρόσωπο του Εωσφόρου. Αναφορά στην οποία καταλαβαίνει κανείς πως ο Εωσφόρος θέλησε (για άγνωστη σε εμάς αιτία) να ανέβει στον Θρόνο του Δημιουργού και να καταστεί εκείνος Παντοκράτορας . Και βλέπουμε πως ο Υιός της Αυγής εξέπεσε στα βάθη του λάκκου. Αρχικά βλέπουμε πως ο Εωσφόρος θεωρεί ακόμα και στην στιγμή της απόπειρας του για να γίνει «Παντοκράτορας» τον Θεό ως Ύψιστο. Λογικά αυτό δεν θα έπρεπε να συμβαίνει εάν είχε αρνητική η άσχημη εντύπωση προς τον Δημιουργό του . Για αυτό και λεω και επικαλούμαι την «άγνοια» ως προς τα αίτια που ο Εωσφόρος αποφάσισε να κάνει ένα τόσο τολμηρό βήμα.

Στην αποκάλυψη του Ιωάννου διαβάζουμε :

“ Και έγινε πόλεμος εις τον ουρανόν, Ο Μιχαήλ και οι Άγγελοι του επολεμούσαν κατά του Δράκοντος και ο Δράκων και οι Άγγελοι του επολέμησαν , αλλά δεν ενίκησαν και δεν ευρέθηκε πλέον δια αυτούς τόπος εις τον Ουρανόν. Και ερρίχθηκε κατω ο Δράκων ο Μέγας, ο Όφις ο Αρχαίος, ο Καλούμενος Διάβολος και Σατανάς, εκείνος που Πλανά ολόκληρην την οικουμένην , ερρίχθηκε κάτω εις την γήν, και μαζί του ερρίχθηκαν και οι Άγγελοι του “ (Αποκάλυψις, 12, 7 )

Εδώ γίνεται λόγος για μια μάχη (πόλεμο) που έγινε κάποτε στην ουράνια βασιλεία και ο Μιχαήλ μαζί με τον Στρατό του πολέμησαν κατά του Δράκοντος (Σατανά) και του στρατού του. Εδώ καταλαβαίνουμε σαφώς πως ο Δράκοντας δεν νίκησε στην μάχη και ερρίχθηκε κάτω στην Γη (Στον δικό μας κόσμο και πεδίο).

Όπως γνωρίζουμε η θεολογική ιστορία περί του Εωσφόρου δεν βασίζεται «μόνο» στα έγκυρα κείμενα της Καινής και Παλαιάς διαθήκης αλλά και στα λεγόμενα «Απόκρυφα» από τα οποία η Χριστιανική παράδοση και μυθολογία τροφοδοτείται με πάρα πολλές πληροφορίες και «γνώση» περί των πεπραγμένων. Σε ένα από τα απόκρυφα Ευαγγέλια και συγκεκριμένα του Βαρθολομαίου διαβάζουμε

Απόκρυφο Ευαγγέλιο Βαρθολομαίου :

Και όταν ήλθα από τα πέρατα του Κόσμου, ο Μιχαήλ μου είπε , « Προσκύνησε την εικόνα του Θεού, την οποία έπλασε καθ ‘ ομοίωση Του». Εγώ όμως είπα , « Εγώ είμαι Πυρ εκ του Πυρός, ήμουν ο πρώτος Άγγελος που δημιουργήθηκε. Θα προσκυνήσω λοιπόν εγώ τον πηλό και την ύλη ; Ο Μιχαήλ μου είπε , «Προσκύνησε, αλλιώς θα οργιστεί μαζί σου ο Θεός». Και εγώ απάντησα, « Ο Θεός Δε θα οργιστεί μαζί μου. Εγώ όμως θα βάλω τον Θρόνο μου ενάντια στον δικό του και θα γίνω σαν κι αυτόν». Τότε ο Θεός θύμωσε μαζί μου και με έριξε χαμηλά, αφού διέταξε να ανοίξουν οι καταρράκτες του Ουρανού. Όταν έπεσα χαμηλά, ρώτησε και τους εξακόσιους Αγγέλους μου, αν θέλουν να προσκυνήσουν. Εκείνοι απήντησαν, « Όπως ο Αρχηγός μας , έτσι και εμείς δεν θα προσκυνήσουμε αυτόν που είναι κατώτερος από εμάς». Και τότε ερρίφθησαν απ αυτόν και οι εξακόσιοι Άγγελοι Μαζί Μου. (Απόκρυφον Ευαγγέλιον Βαρθολομαίου , 4, 54)

Εδώ επικρατεί πρωτοφανής σύγχυση στα πατερικά κείμενα. Στην μεν αποκάλυψη διαβάζουμε πως ο «Σατανάς» εκδιώχθηκε εκ του Παραδείσου μετά από μάχη που εγένετο μεταξύ αυτού και του Μιχαήλ και στο Ευαγγέλιο του Βαρθολομαίου πως ο θεός τον έριξε εκ του Ουρανού δίχως να συμβεί κανενός είδους «μάχη» . Επικρατεί αλήθεια σύγχυση η μήπως πρόκειται για 2 εντελώς διαφορετικές ιστορίες και καταστάσεις ; Εγώ προσωπικά πιστεύω την δεύτερη εκδοχή. Πουθενά στα πατερικά κείμενα ο Σατανάς δεν ταυτίζεται με τον Εωσφόρο , εκτός από μια ερμηνεία που δόθηκε η οποία λέει πως ο Εωσφόρος κατά την πτώση του και έχοντας απολέσει το Φως του έγινε τέρας ο αποκαλούμενος «Σατανάς» . Στο ίδιο κείμενο του Βαρθολομαίου επίσης πουθενά δεν διαπιστώνεται πως ο Εωσφόρος θέλησε να «ρίξει» η να ανατρέψει τον «Θεό» δημιουργό του αλλά να του «μοιάσει» και να γίνει και ο ίδιος όπως ο «Πατέρας» και Δημιουργός του. Πως και γιατί δεν το γνωρίζουμε αλλά από πού κι ως που βγήκε το συμπέρασμα πως ο Εωσφόρος θέλησε να γίνει πραξικοπηματίας ; Αν ηταν έτσι πιστεύετε πως με τόση αφέλεια θα έλεγε στον Μιχαήλ πως δεν θα “θυμώσει” ο Θεός μαζί Του ; Στην διαδικασία της εξέλιξης αλήθεια ο Μαθητής η ο Γιος δεν καλείται να μοιάσει και να γίνει όμοιος η ακόμα και να ξεπεράσει τον Δάσκαλο, Πατέρα, Δημιουργό του ; Δεν προϋποθέτει αυτό αιτία ρήξεως μαζί Του όμως θέλω να πιστεύω…
Για εμένα ο Εωσφόρος και οι 600 Άγγελοι του δεν έχουν καμία σχέση με τον Δράκοντα και τον Σατανά που γίνεται λόγος στην αποκάλυψη και κακώς συγχέονται μεταξύ τους ως μορφές. Πουθενά δεν γίνεται λόγος στα «κείμενα» πως ο Εωσφόρος έγινε Σατανάς η το αντίθετο. Αυτή είναι ερμηνεία, η παρερμηνεία αν το θέλετε καλύτερα των «Πατέρων» της εκκλησίας. Επίσης ο Εωσφόρος λέει στο Απόκρυφο Ευαγγέλιο του Βαρθολομαίου :

“ Έπλασε εμέ πρώτον , Δεύτερον Μιχαήλ τον αρχιστράτηγο των άνω δυνάμεων, τρίτον Γαβριήλ , τέταρτον Ουριήλ, πέμπτον Ραφαήλ, έκτον Ναθαναήλ και ετέρους Αγγέλους , ων τα ονόματα αυτών λαλήσαι ού δύναμαι “. (Απόκρυφον Ευαγγέλιον Βαρθολομαίου, 4, 29)

Εδώ βλέπουμε πως ο Εωσφόρος ακόμα και μετά την πτώση του δεν αποκαλύπτει τα “Θεία” Μυστικά και σέβεται την Δημιουργια και τον Κόσμο των Ουρανών (ων τα ονόματα αυτών λαλήσαι ου δύναμαι).

Περί του Σατανά – Δράκοντος επίσης διαβάζουμε στην αποκάλυψη :

Και άνοιξε το στόμα του δια βλασφημίαν κατά του Θεού, να βλασφημήση το όνομα του και την σκηνήν του και εκείνους που κατοικούν εις τον Ουρανόν. Του επετράπη επίσης να κάνη πόλεμον κατά των αγίων και να τους νικήσει και τους δόθηκε εξουσία επάνω εις κάθε φυλή και λαό, γλώσσα και Έθνος. Και θα το προσκυνήσουν όλοι οι κάτοικοι της γης , των οποίων το όνομα δεν έχει γραφή εις το βιβλίον της ζωής του Αρνίου του εσφαγμένου από καταβολής κόσμου , « Όποιος έχει αυτιά ας ακούσει» . (Αποκάλυψη Ιωάννου , 13, 16 ) .

Ο Εωσφόρος όμως πουθενά δεν βλασφήμησε τον Ύψιστο (ο ίδιος τον αποκάλεσε έτσι). Θα μπορούσε να κατηγορηθεί για αλαζονεία (Αυτό είναι το προσωνύμιο Του εξάλλου, ως ο άρχοντας της αλαζονείας), αλλά σαν προδότης κατά του Υψίστου όχι προσωπικά δεν το δέχομαι διότι από πουθενά δεν αποδεικνύεται αυτό. Δεν δέχθηκε να προσκυνήσει τον Άνθρωπο σύμφωνα με την δική του Οπτική των πραγμάτων και όπως καταλαβαίνουμε δεν «προσκυνούσε» κανένα όν διότι διακατεχόταν από Σεβασμό στον Συμπαντικό Νόμο . Επειδή δεν θέλησε να προσκυνήσει τον Άνθρωπο ως δημιούργημα, τον κάνει αμέσως εχθρό του Δημιουργού ; Υπάρχουν πάρα πολλά κενά στην συγκεκριμένη ιστορία και σίγουρα δεν είναι έτσι όπως παρουσιάζεται. Δεν έκανε λόγο πουθενά πως μισεί τον άνθρωπο αλλά πως δεν δέχεται να τον προσκυνήσει. Διέπραξε κάποιο αδίκημα ; Σίγουρα ο λόγος ο οποίος «έφυγε» η τον έδιωξε ο Δημιουργός από τον Παράδεισο αποκρύπτεται η δεν τον γνωρίζουμε εμείς. Όμως ουδεμία σχέση δεν θα μπορούσε να έχει ο Υιός της Αυγής, ο Φέρων του Φωτός , ο Πρωτότοκος Υιός του Δημιουργό με τον Δράκοντα , Σατανά , Διάβολο. Ακόμα και ο ίδιος ο Ιησούς Χριστός δεν έκανε αναφορά στον Εωσφόρο αλλά στον Διάβολο και στους Δαίμονες , όπως και στο κατά Ματθαίον και στο κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο γίνεται λόγο στον Διάβολο – Διαβολέα και όχι στον Εωσφόρο.

Προσωπικά πιστεύω πως ο Εωσφόρος και οι 600 Άγγελοι του είναι ένοχοι περί ανυπακοής σε κάτι που διαφωνούσαν. Όχι πως μισούσαν η δεν σεβόντουσαν τον Άνθρωπο. Αυτό δεν το δέχομαι… Ακόμα και οι ίδιοι οι Σατανιστές δέχονται τον Εωσφόρο ως ανεξάρτητη δύναμη από αυτή του Σατανά.

Τώρα τι κάνει ο Εωσφόρος όλους αυτούς τους αιώνες ; Στα κείμενα του Ηρακλείτου μπορούμε να δούμε του Λόγου το Αληθές…

Για εμένα ο Εωσφόρος είναι ο ανεξάρτητος , υπερήφανος, αιώνιος Λάτρης του Δημιουργού αλλά όχι «Δούλος» του. Προτιμάει τον Σεβασμό από την Υποταγή, Την επανάσταση και την Ελευθερία από την σκλαβιά και την δουλοπρέπεια. Ένας ξεχωριστός Ήλιος , μια «αδικημένη» φιγούρα της θείας πρόνοιας . Ναι είναι εκπεσών Άγγελος , μόνο που δεν έγινε ποτέ «τέρας» και «Δράκος» . Παρέμεινε ο Πρωτότοκος ακόμα και μακριά από τον «Παράδεισο…» .

Κατ ουσίαν έχουμε να κάνουμε με 2 πτώσεις Αγγέλων... η 1η Ήτανε η πτώση του Εωσφόρου και των 600 Αγγέλων του (η να το θέσω υπο την δική μου οπτική η φυγή του και αυτοεξορία του) δίχως όμως να απωλέσει τις δυνάμεις του και την "όψη" του και η 2η ήτανε η Μάχη στους Ουρανούς μεταξύ των Αγγέλων του Δράκοντα και του Μιχαήλ και η αποκαλούμενη Στρατιά των "Δαιμόνων" που εξέπεσε στην Γη ...

Ναι ο Εωσφόρος… Θυμίζει αρκετά την φύση του Έλληνα…Όχι την Σημερινή… Αλλά την αιώνια…

Να είστε καλά

Προσωπική μου εργασία - κείμενο, Απο το προσωπικό μου blog : www.aiwnio-pyr.blogspot.com
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-09, 22:04
Samael Ο χρήστης Samael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2008
Μηνύματα: 169
Question 2

Πολύ καλό το άρθρο σου Knight.

Απλά να προσθέσω πως ο Εωσφόρος/Σατανάς/Δράκος/Όφις (Σύμφωνα με τη αποκάλυψη του Ιωάννη) έχει αποκτήσει κακή φήμη λόγω των χριστιανικών γραφών. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι και η σωστή άποψη, έτσι???
Επίσης θεωρώ πως ο Εωσφόρος λάτρευε την ανθρώπινη φύση (μεταφορικά μιλώντας)...
__________________
GOD IS DEAD!
GOD IS DEAD!
GOD IS DEAD!
For his mercy for man...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-09, 23:26
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Φίλε Knight_Of_Creation, δεν ξέρω αν δεν κατάλαβα καλά αλλά πως έβγαλες το συμπέρασμα πως στο απόκρυφο ευαγγέλιο του Βαρθολομαίου ο Εωσφόρος δεν θέλησε να ανατρέψει τον Θεό? « Ο Θεός Δε θα οργιστεί μαζί μου. Εγώ όμως θα βάλω τον Θρόνο μου ενάντια στον δικό του και θα γίνω σαν κι αυτόν»
Μου φαίνεται ξεκάθαρο: Δεν θα οργιστεί ο Θεός μαζί του, αλλά αυτός θα βάλει τον θρόνο του <<ενάντια>> στον Θεό και θα γίνει σαν κι αυτόν.
Όλη η πρόταση του δηλώνουν επιθετικότητα. Φαίνεται να γνωρίζει και να πιστεύει πως ο Θεός δεν θα οργιστεί μαζί του. Παρ' όλα αυτά αυτός θα βάλει όμως τον θρόνο του ενάντια του Θεού...

Η λέξη <ενάντια> δηλώνει καθαρά ότι ένας μόνο θα μείνει στον θρόνο.

Δεν ξέρουμε τι άλλο μπορεί να προηγήθηκε και τον βάζει ο Θεός σε αυτήν την <δοκιμασία>

<Θα προσκυνήσω λοιπόν ΕΓΩ τον πηλό και την ύλη ;>

Πέραν της αλαζονείας του πάλι, θεωρώ λογικό ότι μετά την πτώση του μας μισεί και θέλει να μας παρασύρει μαζί του εφ όσων είμαστε η αιτία που έφυγε/διώχτηκε από τους ουρανούς.

Όσο για το ότι δεν βλασφήμησε,
Βλασφημία δεν θεωρείται το ότι θέλησε να υψώσει τον θρόνο του ενάντια στον Θεό?

Και εφ όσων εναντιώθηκε, όπως και ο ίδιος λέει, στον Θεό κατ αυτόν τον τρόπο και προσπάθησε να υψώσει τον θρόνο του λογικό επακόλουθο είναι η μάχη, η ήτα του και απόρριψη του.

Το όνομά του δεν αναφέρεται γιατί όταν το αναφέρει κάποιος είναι σαν να τον επικαλείται. Γι αυτό και άλλαξε σε δράκος διάβολος και ότι άλλο έχει βγει.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-09, 23:55
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Σαμαέλ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...

Απλώς προσωπικά δεν θεωρώ πως ο Εωσφόρος έχει κάποια σχέση με τον Σατανά - Βελιάλ - Δράκοντα - Όφι - Αντίχριστο - Διάολο και ούτω καθεξής... Για εμένα προσωπικά μετά απο τις αναλύσεις των κειμένων και οχι μόνο ως μορφή το μόνο που μπορεί να του καταλογίσει κανείς είναι εμμονή προς την ελεύθερη βούληση και το την τάση του να "μοιάσει" του Πατρός του . Ούτως η άλλος εαν το πάρουμε ρεαλιστικά σαν "μύθο' ο φυσικός κληρονόμος του Σύμπαντος ητανε...



Παράθεση:
« Ο Θεός Δε θα οργιστεί μαζί μου. Εγώ όμως θα βάλω τον Θρόνο μου ενάντια στον δικό του και θα γίνω σαν κι αυτόν»
Λογικό να το σκεφτείς υπο αυτό το πρίσμα Raistlin όμως είναι λιγάκι πολύπλοκο το ζήτημα.

1ον Για να έχει την πεποίθηση πως δεν θα οργιστεί μαζι του ο Δημιουργός πάει να πει πως δεν είχε σκοπό να κάνει κάτι "άξιο" εξοργίσεως του . Όλο το ζουμί ειναι στην φράση " Τον θρόνο μου - ενάντια στον δικό Του " . Τι ορίζει ως θρόνο αλήθεια ο Εωσφόρος στην προκειμένη περίπτωση ; Εμεις με τα δικά μας γήινα δεδομένα και σταθμά θεωρούμε "Θρόνο" , άρα εξουσία , άρα προσπάθεια να "κατακτήσει" την εξουσία του Πατρός του. Όμως μου φαίνεται περίεργο το να το λέει υπο το πρίσμα της "εξουσίας". Καταρχάς εαν το πάρουμε υπο αυτή την οπτική παραδέχεται πως και ο ίδιος έχει "Θρόνο" (άρα εξουσία) και είναι σαν να λέει πως η εξουσία του ειναι μεγαλύτερη απο του Δημιουργού. Φαντάζει λογικό αυτό ; Όλες οι ουράνιες Ιεραρχίες γνωρίζουν την ανωτερότητα του Δημιουργού και την εκ φύσεως Μεγαλειότητα του . Δεν φαντάζει λογικό στον πρωτότοκο της Δημιουργίας να έχει τέτοια "αυτοπεποίθηση" . Προσωπικά μου φαίνεται περισσότερο πως ήθελε να ασκήσει "Βέτο" για κάποιο ζήτημα (πιθανότατα για τον άνθρωπο) και για αυτό γίνεται χρήση του όρου "ενάντια" . Εναντιώνεται ο Θρόνος του δηλαδή η ουράανια Ιεραρχία του (Θρόνοι, Κυριοτάτε , Χερουβειμ, κ.ο.κ) προς τον δικό του... Όχι όμως για να πάρει την εξουσία του πατρός του η οποία υπο κοινή λογική θα ήτανε ούτως η άλλος δική του όντας...Πρωτότοκος ! Το και θα γίνω σαν και αυτον σημαίνει ευθέως (Για να του μοιάσω ) . Εξάλλου όλοι να μοιάσουμε στα πρότυπα μας δεν επιθυμούμε ; Που το κακό σε αυτό ; Ελευθερία έκφρασης και "Θελήματος" θα δίδασκε ο Δημιουργός στις ουράνιες οντότητες και αυτό ακριβώς το θείο δικαίωμα θέλησε να χρησιμοποιήσει και ο ίδιος. Είχε το Σθένος να εναντιωθεί στον Πατέρα του αλλα οχι με σκοπό να τον ανατρέψει η να τον πολεμήσει ... Και για αυτό ειναι σίγουρος πως ο Δημιουργός ΔΕΝ θα του θυμώσει... Εαν ειχε απώτερο σκοπό την ανατροπή του πατρός του θα ήξερε το αυτονόητο πως ο Δημιουργός θα θύμωνε μαζί του άρα θα προετοιμαζόταν για πόλεμο. Οπότε υπο λάθος σκοπιά και πολύ απλοική παίρνουμε το ζήτημα αυτό κατα την γνώμη μου... Έχοντας φυσικά και άγνοια για πολλά θέματα και αναφορές...

Παράθεση:
Πέραν της αλαζονείας του πάλι, θεωρώ λογικό ότι μετά την πτώση του μας μισεί και θέλει να μας παρασύρει μαζί του εφ όσων είμαστε η αιτία που έφυγε/διώχτηκε από τους ουρανούς.

Όσο για το ότι δεν βλασφήμησε,
Βλασφημία δεν θεωρείται το ότι θέλησε να υψώσει τον θρόνο του ενάντια στον Θεό?

Και εφ όσων εναντιώθηκε, όπως και ο ίδιος λέει, στον Θεό κατ αυτόν τον τρόπο και προσπάθησε να υψώσει τον θρόνο του λογικό επακόλουθο είναι η μάχη, η ήτα του και απόρριψη του.

Το όνομά του δεν αναφέρεται γιατί όταν το αναφέρει κάποιος είναι σαν να τον επικαλείται. Γι αυτό και άλλαξε σε δράκος διάβολος και ότι άλλο έχει βγει.
Πτώση ναι...Μάχη όχι... Στο συγκεκριμένο κείμενο δεν γίνεται λόγος για μάχη μιας και άνοιξαν οι πύλες του ουρανού και αυτόματα βρέθηκε εκτός παραδείσου στην γη μαζί με τους 600 (και οχι το 1/3 των αγγέλων) Αγγέλους του. Ούτε μάχη με τον Μιχαήλ...Ούτε κάτι παρόμοιο... Εαν βασιστούμε μονο στα επίσημα ευαγγέλια, τότε πάλι δεν έχει σχέση ο Εωσφόρος με τον Σατανά οπότε ειναι άτοπη και σαν συζήτηση...

Το ότι άλλαξε απο Εωσφόρος σε δράκος - Διάβολος που προκύπτει ; Με βάση όλα τα Επίσημα και ανεπίσημα Ευαγγέλια μιλάω πάντα... Πουθενα ... Μόνο απο πατέρες της εκκλησίας οι οποίοι κατα την γνώμη μου στο συγκεκριμένο ζήτημα αυθαιρετούν.

Δεν αναφέρεται πουθενά φθόνος η μίσος προς τον άνθρωπο απο τον Εωσφόρο... Να τον προσκυνήσει δεν ήθελε και δεν το θεώρησε και δίκαιο για εκείνον και τους Αγγέλους του.. Για αυτό και διαφώνησε (εναντιώθηκε) στον Πατέρα του προσμένοντας κατανόηση ... Είναι σαν να έχουμε π.χ στο σήμερα εναν υπερανεπτυγμένο πολιτισμο και να τους ζητηθεί να προσκυνήσουν τον Άνθρωπο...Φυσικα και ΔΕΝ θα το κάνουν ... Όχι επειδή δεν θα αγαπάνε τον άνθρωπο αλλά όπως και να το κάνουμε θα είναι ανώτεροι...

Μάλλον αυτός που εννοείς εσύ ειναι ο Belial ο άρχων του Ψεύδους , ο οποίος ειναι και Σατανάς και Λεβιάθαν στην αποκαλούμενη ανίερη Τριάδα ...!

Και για την συγκεκριμένη ιστορία της "εξεγέρσεως" που γίνεται λόγος στην αποκάλυψη γνωρίζουμε ελάχιστα...Όπως και για το πώς και το γιατί έγινε και τα αίτια αυτής...
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-09, 23:57
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Προσωπικά πιστεύω πως ο Εωσφόρος και οι 600 Άγγελοι του είναι ένοχοι περί ανυπακοής σε κάτι που διαφωνούσαν. Όχι πως μισούσαν η δεν σεβόντουσαν τον Άνθρωπο. Αυτό δεν το δέχομαι… Ακόμα και οι ίδιοι οι Σατανιστές δέχονται τον Εωσφόρο ως ανεξάρτητη δύναμη από αυτή του Σατανά.

Τώρα τι κάνει ο Εωσφόρος όλους αυτούς τους αιώνες ; Στα κείμενα του Ηρακλείτου μπορούμε να δούμε του Λόγου το Αληθές…

Για εμένα ο Εωσφόρος είναι ο ανεξάρτητος , υπερήφανος, αιώνιος Λάτρης του Δημιουργού αλλά όχι «Δούλος» του. Προτιμάει τον Σεβασμό από την Υποταγή, Την επανάσταση και την Ελευθερία από την σκλαβιά και την δουλοπρέπεια. Ένας ξεχωριστός Ήλιος , μια «αδικημένη» φιγούρα της θείας πρόνοιας . Ναι είναι εκπεσών Άγγελος , μόνο που δεν έγινε ποτέ «τέρας» και «Δράκος» . Παρέμεινε ο Πρωτότοκος ακόμα και μακριά από τον «Παράδεισο…» .

Κατ ουσίαν έχουμε να κάνουμε με 2 πτώσεις Αγγέλων... η 1η Ήτανε η πτώση του Εωσφόρου και των 600 Αγγέλων του (η να το θέσω υπο την δική μου οπτική η φυγή του και αυτοεξορία του) δίχως όμως να απωλέσει τις δυνάμεις του και την "όψη" του και η 2η ήτανε η Μάχη στους Ουρανούς μεταξύ των Αγγέλων του Δράκοντα και του Μιχαήλ και η αποκαλούμενη Στρατιά των "Δαιμόνων" που εξέπεσε στην Γη ...

Ναι ο Εωσφόρος… Θυμίζει αρκετά την φύση του Έλληνα…Όχι την Σημερινή… Αλλά την αιώνια…
Τρεις θέσεις από εμένα αλλά προς το παρόν συνοπτικά:

1. Θεός κ Εωσφόρος εμπεριέχονται στην ίδια υπόσταση και κάθε δρώμενο μεταξύ των δύο έχει να κάνει τελικά με μία (1) ατομικότητα, με το Ένα.

2. Ο παραλληλισμός του Εωσφόρου στην αρχαία Ελλάδα, ήτο ο Προμηθέας...

3. Στο δρώμενο του Εωσφόρου, ας αναζητήσουμε μυθολογικές συσχετίσεις στον Δία και το σύνδρομο της Σέμελης ή ακόμα και στο δρώμενο του Φαέθωνος...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 25-05-09 στις 23:58
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-09, 00:20
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Τρεις θέσεις από εμένα αλλά προς το παρόν συνοπτικά:

1. Θεός κ Εωσφόρος εμπεριέχονται στην ίδια υπόσταση και κάθε δρώμενο μεταξύ των δύο έχει να κάνει τελικά με μία (1) ατομικότητα, με το Ένα.

2. Ο παραλληλισμός του Εωσφόρου στην αρχαία Ελλάδα, ήτο ο Προμηθέας...

3. Στο δρώμενο του Εωσφόρου, ας αναζητήσουμε μυθολογικές συσχετίσεις στον Δία και το σύνδρομο της Σέμελης ή ακόμα και στο δρώμενο του Φαέθωνος...

Για το 1ο που λες Τριθέμιε , ενδιαφέρουσα προσέγγιση θα ητανε ωραίο αν την ανέπτυσες ... Καταλαβαίνω τι θες να πεις και υπο ποιο πρίσμα το λες αλλά θα ήτανε άξιο αναφοράς εαν παρέθετες την σκέψη σου ...

Για το 2ερο ... προσωπικά τουλάχιστον διαφωνώ με αυτό τον παραλληρισμό...Στην αρχαία Ελλάδα υπήρχε ο Εωσφόρος και ήτανε θεότης που προηγείτο του άρματος του Ηλίου, φέρων το πρωινό φως (αυγή) πριν ακόμη ανατείλει ο ήλιος. Ο Εωσφόρος ήταν υιός της Ηούς (Αυγής) και του Αστραίου, αδερφός του Έσπερου, πατέρας της Τηλαύγης και του Κήυκος και φωτεινός προάγγελος του ηλιακού φωτός. Συμβόλιζε αφενός την λαμπρότητα του πλανήτη Αφροδίτη και αφετέρου την εσώτερη ομορφιά της πλατωνικής Ουρανίας Αφροδίτης. Τώρα το κείμενο που παρέθεσα ασχολείται υπο το Χριστιανικό πρίσμα και την χριστιανική Μυθολογία περι του προσώπου του Εωσφόρου....
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-09, 00:56
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Φίλε Knight_Of_Creation, καταλαβαίνω των συλλογισμό σου, παρ όλα αυτά συνεχίζω να πιστεύω πως παρ ότι είχε την εξουσία πάνω σε όλες τις ουράνιες υπάρξεις γνωρίζοντας πως ο Θεός είναι πάνω απ αυτόν αφού τον αποκαλεί και Ύψιστο θέλησε με αλαζονεία όχι μόνο να του μοιάσει αλλά και να του εναντιωθεί. Εξ άλλου ο αλαζόνας ποτέ δεν ικανοποιείται όσο ψηλά και να φτάσει.
Χρησιμοποίησε μεν το δικαίωμά της ελεύθερης βούλησης αλλά προειδοποιήθηκε, δύο φορές μάλιστα και οι άγγελοί του ξανά για τρίτη φορά. Παρ' όλα αυτά εναντιώθηκαν στον Θεό πιστεύοντας πως θα γινόταν σαν τον Θεό.
Επίσης αν τελικά είναι ο άρχοντας του ψεύδους τότε για να <τιμήσει> το όνομά του σίγουρα θα λέει μισές αλήθειες στον Βαρθολομαίο άρα εκ των προτέρων δεν μπορούμε να στηριχτούμε σε όσα λέει.
Τέλος μπορεί να θέλουμε να γίνουμε σαν τον πατέρα μας ή τον δάσκαλό μας αλλά από σεβασμό στο πρόσωπό τους ποτέ δεν το λέει αυτό ο γιος στον πατέρα ή ο μαθητής στον δάσκαλο.
Αν δεν κάνω λάθος και οι αρχαίοι Έλληνες το θεωρούσαν σημαντικότατο το γεγονός αυτό.
Αν ο γιος εναντιωθεί στον πατέρα, ο πατέρας ή θα τον διώξει ή θα τον αφήσει να φύγει από το σπίτι. Αν όμως γυρίσει μετανοημένος και με το κεφάλι σκυμμένο ο πατέρας θα τον αγκαλιάσει και θα τον δεχτεί.
Ο εωσφόρος δεν αναφέρει ότι κατάλαβε το λάθος του (της αλαζονείας και υπερηφάνειας στο πρόσωπο του Πατέρα) και θέλησε να γυρίσει αλλά ο Θεός δεν τον δέχτηκε.

Και δεν μιλάμε για ανώτερες και κατώτερες εξελικτικά φυλές αλλά για δημιούργημα του Θεού άρα κατά κάποιον τρόπο αδέλφια, μικρότερα αδέλφια των ουράνιων δυνάμεων. Και όχι σκέτος πηλός, αλλά με την πνοή του Θεού.
Χλεύασε το δημιούργημά Του και κατά κάποιον τρόπο < συγγενή > του.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-09, 01:22
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επίσης αν τελικά είναι ο άρχοντας του ψεύδους τότε για να <τιμήσει> το όνομά του σίγουρα θα λέει μισές αλήθειες στον Βαρθολομαίο άρα εκ των προτέρων δεν μπορούμε να στηριχτούμε σε όσα λέει.
Τον χαρακτηρισμό άρχοντα του Ψεύδους όπως και τόσους ακόμα τον έχουν δώσει οι ίδιες οι πρωταγωνιστηκές μορφές του Χριστιανισμού (Ιησούς, απόστολοι, Άγιοι) και όχι μόνο αλλά όχι για τον Εωσφόρο... Θα ήτανε και βλασφημία προς τον Δημιουργό το να λέγαμε πως ο Πρωτότοκος Γιός του τελικά έγινε άρχων του Ψεύδους... Θα είχε αποτύχει ο ίδιος ως Δημιουργός οπότε για εμένα τουλάχιστον αυτο-ακυρώνεται σαν συλλογισμός...


Παράθεση:
Τέλος μπορεί να θέλουμε να γίνουμε σαν τον πατέρα μας ή τον δάσκαλό μας αλλά από σεβασμό στο πρόσωπό τους ποτέ δεν το λέει αυτό ο γιος στον πατέρα ή ο μαθητής στον δάσκαλο.
Αν δεν κάνω λάθος και οι αρχαίοι Έλληνες το θεωρούσαν σημαντικότατο το γεγονός αυτό.
Αν ο γιος εναντιωθεί στον πατέρα, ο πατέρας ή θα τον διώξει ή θα τον αφήσει να φύγει από το σπίτι. Αν όμως γυρίσει μετανοημένος και με το κεφάλι σκυμμένο ο πατέρας θα τον αγκαλιάσει και θα τον δεχτεί.
Ο εωσφόρος δεν αναφέρει ότι κατάλαβε το λάθος του (της αλαζονείας και υπερηφάνειας στο πρόσωπο του Πατέρα) και θέλησε να γυρίσει αλλά ο Θεός δεν τον δέχτηκε.
Ακριβώς... Δεν αναφέρω , ούτε και αναφέρεται πουθενά πως μετανόησε για την πράξη του , η οτι ζήτησε συγνώμη απο τον Δημιουργό... Εγώ αυτό που τονίζω είναι πως δεν υπήρξε μάχη, πως ειναι διαφορετική περίπτωση ως γεγονός απο την εξέγερση στον Παράδεισο του Δράκοντα (που πιθανότατα σχετίζεται και με τους έκπτωτους που ενώθηκαν με τις πρώτες κόρες των ανθρώπων στην Π.Διαθήκη) κυρίως βάση των κειμένων αλλά και αν το θέλεις και βάση του ενστίκτου μου και προσωπικών μου "μεταφυσικών" εμπειριών στο συγκεκριμένο ζήτημα.

Για αυτό και έχει χαραχθεί ως ο Αρχων της Περηφάνειας ...! Δεν θεώρησε πως έκανε κάποιο σφάλμα ενώπιων του Θεού ( στο συγκεκριμένο συμφωνό με τον Εωσφόρο προσωπικά) απλά δεν θέλησε να προσκυνήσει ενα ον που θεώρησε πως ητανε κατώτερο του (οχι οτι το υποτιμούσε, η δεν έτρεφε συμπάθεια προς αυτό) ... Και ούτε όμως έχασε και τις δυνάμεις του η τα προνόμια του...Οι πύλες του παραδείσου έκλεισαν για αυτόν και απο εκείνη την ιστορία και έκτοτε μπορούμε απλά να υποθέτουμε για τα πεπραγμένα του... Σκοτάδι και η προσωποποίηση του "κακού" πάντως απο πουθενά δεν προκύπτει πως εγινε... Πιστεύω πως επέλεξε (μυθολογικά πάντα) τον δρόμο της ισορροπίας και μιας ανεξάρτητης πορείας οντας αυτόφωτος... ! Εναν δρόμο μοναχικό και ανεξάρτητο μόνο με τους 600 Αγγέλους του..

Εμείς ως άνθρωποι απο αυτή την ιστορία μόνο ευγνωμοσύνη προς την Θεική Αγάπη μπορούμε να κερδίσουμε και το ποσο μας υπολόγιζε ο Δημιουργος... Τώρα για την στάση του Εωσφόρου... Προσωπικά ειμαι υπερ του...Μάλλον το ίδιο θα εκανα κι εγώ στην θέση του οπότε νομίζω πως τον καταλαβαίνω...
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-09, 02:07
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Κάθε επίθετο φαντάζομαι έχει τον λόγο που βγαίνει.
<Εγώ είμαι Πυρ εκ του Πυρός, ήμουν ο πρώτος Άγγελος που δημιουργήθηκε. Θα προσκυνήσω λοιπόν εγώ τον πηλό και την ύλη> επαναλαμβάνω πως διακρίνω χλευασμό στα λόγια αυτά, σε όσα στοιχεία έχεις αναρτήσει δεν δείχνει ούτε υπονοεί συμπάθεια προς τον άνθρωπο ούτε αφήνει να εννοηθεί πως δεν έγινε σύγκρουση.
Τώρα καταλήγει να μιλάει σε έναν <υλικό> άνθρωπο. Ήταν αλαζόνας μπροστά στον Θεό, δεν νομίζω ότι διατίθεται να να ρίξει την περηφάνια του (εφ όσων δεν το έκανε την πρώτη φορά) και να πει με κάθε λεπτομέρεια σε έναν απλό άνθρωπο τι προηγήθηκε τι έγινε και τι επακολούθησε. Μάλλον να παρηγορήσει τον εαυτό του προσπαθεί.

Επίσης θεωρώ τελείως ασύνδετα τον εωσφόρο της Ελληνικής μυθολογίας (Eosphorus) γιο της Ηούς (Αυγής) και του Αστραίου τελική είναι μυθολογία, με αυτόν της θρησκείας (lucifer) γιο του Θεού.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-09, 20:18
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Φίλε teoilio δεν αναφερόμουν στο ποστ του Τριθεμιου. Εξ άλλου τέτοιες ομοιότητες βρίσκουμε σε πολλές θρησκείες και μυθολογίες.
Αναφερόμουν στα ποστ του Knight_Of_Creation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
2. Ο παραλληλισμός του Εωσφόρου στην αρχαία Ελλάδα, ήτο ο Προμηθέας...
Για το 2ερο ... προσωπικά τουλάχιστον διαφωνώ με αυτό τον παραλληρισμό...Στην αρχαία Ελλάδα υπήρχε ο Εωσφόρος και ήτανε θεότης που προηγείτο του άρματος του Ηλίου, φέρων το πρωινό φως (αυγή) πριν ακόμη ανατείλει ο ήλιος. Ο Εωσφόρος ήταν υιός της Ηούς (Αυγής) και του Αστραίου, αδερφός του Έσπερου, πατέρας της Τηλαύγης και του Κήυκος και φωτεινός προάγγελος του ηλιακού φωτός. Συμβόλιζε αφενός την λαμπρότητα του πλανήτη Αφροδίτη και αφετέρου την εσώτερη ομορφιά της πλατωνικής Ουρανίας Αφροδίτης. Τώρα το κείμενο που παρέθεσα ασχολείται υπο το Χριστιανικό πρίσμα και την χριστιανική Μυθολογία περι του προσώπου του Εωσφόρου....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Πιστεύω πως επέλεξε (μυθολογικά πάντα) τον δρόμο της ισορροπίας και μιας ανεξάρτητης πορείας οντας αυτόφωτος... ! Εναν δρόμο μοναχικό και ανεξάρτητο μόνο με τους 600 Αγγέλους του..
Τέλος αν όπως λες έθεσαν <βέτο> ποιος μας λέει πως οι 600 άγγελοί του δεν ήταν μαζί του πάντοτε και στην συνέχεια ακολούθησαν και άλλοι (μιας και αυτοί είχαν ελεύθερη βούληση) με αποτέλεσμα το 1/3 των ουρανών να εκπέσει.
Προσωπικά με το κείμενο που μας δίνεις αυτά τα συμπεράσματα βγάζω. Και με όσα δεν αναφέρονται ή και συνδυάζοντας και από άλλα κείμενα μπορούν να γίνουν κάποιες υποθέσεις. Η προσωπική μου άποψη αυτή είναι πάνω στο θέμα αυτό.
Να είστε καλά.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raistlin : 26-05-09 στις 20:20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.