Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 22-06-11, 02:35
Το avatar του χρήστη Marsia
Marsia Ο χρήστης Marsia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2011
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Μετά από περαιτέρω έρευνα:
Τα χαρακτηριστικά που προσδιορίζουν έναν πραγματικό αστικό θρύλο είναι τρία: Πρώτον, πρόκειται για μια μπερδεμένη διήγηση. Δεύτερον, οι χαρακτήρες που εμπλέκονται στην ιστορία και τα μέρη όπου διαδραματίζεται είναι πάντα ανεξακρίβωτα. Τρίτον, υπάρχουν πολλές εκδοχές γιατί η ιστορία τροποποιείται αναπόφευκτα, καθώς μεταδίδεται από στόμα σε στόμα και προσαρμόζεται στις ανάγκες της εκάστοτε εποχής και κοινωνίας. Οι πιο επιτυχημένες ιστορίες ταξιδεύουν από χώρα σε χώρα και προσαρμόζονται αναλόγως Οι αστικοί θρύλοι αποτελούν προϊόν μείξης τριών στοιχείων: Βασίζονται σ' ένα αληθινό γεγονός, είναι αληθοφανείς και γίνονται πιο πικάντικοι ή μεγαλοποιούνται ανάλογα με τη διάθεση του

Τη δεκαετία του 1970, στην Ορλεάνη της Γαλλίας άρχισε να διαδίδεται η ιστορία μιας κοπέλας που μπήκε σ' ένα κατάστημα ρούχων και κλείστηκε μέσα στο δοκιμαστήριο δοκιμάζοντας καπέλα. Έκτοτε αγνοείται η τύχη της, αφού κάποιος έμπορος λευκής σαρκός υποτίθεται ότι την απήγαγε.
Τη δεκαετία του 1990 ανάλογοι μύθοι προσαρμόστηκαν στην εποχή και αντικαταστάθηκαν από άλλους που αφορούσαν στο εμπόριο οργάνων. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι στα υπόγεια αυτών των μυστήριων καταστημάτων υπάρχουν χειρουργεία πλήρως εξοπλισμένα, πάντοτε έτοιμα να αφαιρέσουν τα όργανα του δύστυχου θύματος. Διόλου τυχαία, οι αστικοί θρύλοι αναμοχλεύουν τους πιο μύχιους φόβους μας.
Ο αστικός αυτός θρύλος έχει περάσει σε εμάς ως εξής

Όμορφη ξανθιά στα Λαδάδικα σου την πέφτει..
Πίνεται τα ποτά σας και μετά πάτε στο ξενοδοχείο …
Ξαφνικά ξυπνάς στο μπάνιο μέσα στην μπανιέρα γεμάτη από παγάκια …
Το νεφρό σου έχει αφαιρεθεί και η ξανθιά έχει αφήσει ένα σημείωμα σου εξηγεί ότι λείπει το νεφρό σου και πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στο νοσοκομείο …

Μια άλλη ιστορία που ακούγεται είναι ότι μια γρια στην οδό Εγνατία σταματάει παιδάκι τα δίνει ένα χαρτζιλίκι και τα λέει να πάνε ένα σημείωμα σε κάποιο σπίτι …
Τα παιδάκια το πάνε και εξαφανίζονται..
Το σημείωμα γράφει … Πάρτε του το νεφρό ….


Μητέρα που έχασε το γιο της και μετά την κηδεία τον βλέπει επίμονα στον ύπνο της να φωνάζει …
Αφού το συζητάει με τον άντρα της και τον παπά του χωριού ανοίγουν τον τάφο ,.,…
Και βρίσκουν το σώμα του νεκρού αναποδογυρισμένο …
Ξύπνησε στον τάφο και προσπαθούσε να βγει αλλά πέθανε τελικά θαμμένος ζωντανός

(παραλλαγή της ιστορίας με τον τάφο)
καποιοι φιλοι βαλαν στοιχημα με τον εναν, να περασει τη νυχτα στο νεκροταφειο Για να σιγουρευτουν πως αυτος δε λεει ψεμματα, του εδωσαν ενα μαχαιρι να το καρφωσει σε ενα συγκεκριμενο ταφο, ετσι ωστε να αποδεικνυεται η παρουσια του εκει.

Ετσι, ο κακομοιρης, κινησε να βγαλει τη νυχτα εκει, μη νομισουν κι οι αλλοι πως τους κοροϊδευει

Το επομενο πρωϊ τον βρηκαν νεκρο με το μαχαιρι καρφωμενο στο παλτω του και στον ταφο.
Επαθε καρδιακη ανακοπη.... οταν νομισε πως καποιος νεκρος τον βουτηξε απο το παλτω, αλλα δεν ειδε πως ο ιδιος το καρφωσε πανω στον ταφο...

Είναι μια μαμά με το παιδάκι της στην παιδική χαρά. Κάποια στιγμή που πέρνει τα μάτια της από το παιδί (για ένα μόνο λεπτό), κάποιοι της το κλέβουν. Αστυνομία, κακό, το παιδί πουθενά. Ύστερα από κάποιο χρονικό διάστημα και ενώ η μητέρα έχει πάει στην παιδική χαρά που της το είχαν αρπάξει, το βλέπει να κάθεται σε μια από τις κούνιες φορώντας μαύρα γυαλιά...
Τρέχει το αγκαλιάζει, το φυλάει, του βγάζει τα γυαλιά... και ανακαλύπτει πως δεν έχει μάτια!

Ενας άλλο θρύλος λέει οτι μια μέρα πρίν το μεγάλο σεισμό στην Θεσσαλονίκη μια μαυροντυμένη έτρεχε στους δρόμους και φώναζε οτι κάτι κακό θα συμβέι αλλά την περάσανε για τρελή...
την ίδια ιστορία λένε και για τον Κέννεντυ πως πρίν πάει στο Ντάλλας έξω απο την πόρτα του μια γυναίκα φώναζε να μην πάει ...γιατί θα τον βρεί μεγάλο κακό
τισ ιστορίες αυτές τις λένε όλοι αλλά κανείς δεν έχει δει αυτά τα πρόσωπα

Ένα κονβόι από φορτηγατζήδες ανεβαίνει στην εθνική οδό. Σε κάποια φάση όπως μιλάνε με τους ασύρματους ειδοποιεί ο πρώτος ότι υπάρχει εμπόδιο στην δεξιά λωρίδα του δρόμου στο τάδε χιλιόμετρο. Αλλάζουνε λωρίδα και περνάνε από το σημείο, και ένας από τους οδηγούς μιλάει στον ασύρματο "Ρε παιδιά, ξέρετε τι ήταν το εμπόδιο; Πόδι ήταν!" Ανθρώπινο πόδι δηλαδή.

Ο άνθρωπος με το γάντζο (η ιστορία του ξέρω τη έκανες πέρσυ το καλοκαίρι)

Πέντε παιδιά με τον ομαδάρχη τους έιχαν κανονισεί να πάνε εκδρομή σε ένα δάσος
κοντά στην κατασκήνωση.Ξεκίνησαν το απόγευμα έτσι ωστε να είναι πίσω σε τέσσερις
με πέντε ώρες που θα σκοτείνιαζε(το καλοκάιρι η μέρα είναι μεγαλύτερη απο οτι το
χειμώνα).Η ομάδα των πέντε παιδιών με τον αρχηγό τους συνάντησαν μιά άλλη ομάδα με
κορίτσια απο μία άλλη κατασκήνωση και κάθησαν να φάνε μαζί.Ο ομαδάρχης ξεχάστηκε με
το να μιλάει με την ομαδάρχησα και η ώρα πέρασε τόσο γρήγορα που δεν κατάλαβαν για
πότε σκοτείνιασε.
Και οι δύο ομάδες φοβόντουσαν να περπατήσουν νυχτιάτικα στο δάσος και έτσι αποφάσισαν
να κοιμηθούν σε ένα ξέφωτο και το πρωί θα επέστρεφαν αμφότεροι στις κατασκηνώσεις τους. Όταν τα παιδία κοιμήθηκαν οι ομαδάρχες πήγαν μια βόλτα και τα παιδιά ξύπνησαν μερικά λεπτά αργότερα απο ένα ουρλιαχτό.Όταν σηκώθηκαν βρήκαν τους ομαδάρχες τους κρεμασμένους με ένα γάντζο σε ένα δέντρο.Το σόκ ήταν πολύ μεγάλο και όταν γύρισαν πίσω μόνα τους την επόμενη μέρα ζητούσαν να πάνε σπίτια τους.
Την επόμενη το ράδιο ανέφερε πως το ίδιο βράδυ ένα ζευγάρι απο νεαρά άτομα βρέθηκε άγρια δολοφονημένο σε ένα αυτοκίνητο.Η γυναίκα είχε βιαστεί και το κεφάλι του άντρα έιχε κομματιαστεί απο ένα μεταλλικό αντικείμενο σαν γάντζο.Απο τότε κανείς απο την κατασκήνωση δεν επιτρέπεται να πάει στο δάσος και στην κατασκήνωση(που λέγεται οτι ήταν διάσημη) έγινε ένα είδος περίφραξης και έξω απο αυτήν κανεις δεν επιτρεπόταν να πάει.
Φυσικά το όνομα της κατασκήνωσης δεν έγινε ποτέ γνωστό.Αυτός ο Αστικός Θρύλος πολλές φορές ακούγεται και σαν ένα νεαρό ζευγάρι άγρια δολοφονημένο απο έναν άγνωστο με γαντζο αλλά το γεγονός καλύφθηκε τόσο κάλα που κανέις δεν ξέρει για τους νεκρούς ομαδάρχες και για την ιστορία όπως συνέβη στην κατασκήνωση.

Στην περίοδο του Β Παγκοσμίου Πολέμου, η οικογένεια ενός στρατιώτη είχε να μάθει νέα του καιρό. Μία μέρα, ήρθε ένα γράμμα απο την κυβέρνηση που έλεγε οτι ο γίος τους ήταν σε ένα στρατόπεδο αιχμάλωτος. Λίγο καιρό αργότερα ήρθε ένα γράμμα από τον στρατιώτη το οποίο τους έλεγε: "Αγαπητοί μου γονείς είμαι καλά θα φύγω μόλις τελειώσει ο πόλεμος. Μην ξεχάσετε να δώσετε στον αδελφό μου το γράμμα για να πάρει το γραμματόσημο." Έτσι, το έδωσαν στον αδελφό του, o οποίος μόλις έβγαλε το γραμματόσημο διάβασε απο πίσω του ένα μήνυμα που έλεγε: "Μου έχουν κόψει τα πόδια..."

Κοπέλα που πέρασε στο τμήμα Φιλολογίας, γνωρίζει σε ένα δύσκολο μάθημα μία συμφοιτήτρια από μεγαλύτερο έτος. Κάνουν παρέα, η συμφοιτήτρια της δανείζει σημειώσεις κλπ.
Οταν μετά το μάθημα θέλει να τις επιστρέψει τις σημειώσεις, πηγαίνει στην εστία, αναζητεί την κοπέλα που της έχει πει ότι μένει εκεί, αλλά της λένε πως δεν υπάρχει φοιτήτρια με αυτό το όνομα.
Μέχρι που ένας αιώνιος φοιτητής θυμάται ότι υπήρχε μία φοιτήτρια με αυτό το όνομα, που έδινε επί πέντε χρόνια αυτό το μάθημα που της έλειπε για να πάρει πτυχίο. Απελπισμένη που δεν το περνούσε αυτοκτόνησε... Από τότε έγινε φάντασμα και στοιχειώνει το τμήμα Φιλολογίας...

Επιπλέον:
http://fireoffohat.wordpress.com/cat...B%CE%BF%CE%B9/
__________________
Για να δεις το ουράνιο τόξο, πρέπει να αντέξεις την καταιγίδα...

Η αγωνία της ψυχής μου βρήκε διέξοδο σε μια δυνατή, μακριά και τελική κραυγή απελπισίας - Edgar Allan Poe

Τὸ ξέρω πὼς καθένας μοναχὸς πορεύεται στὸν ἔρωτα, μοναχὸς στὴ δόξα καὶ στὸ θάνατο. Τὸ ξέρω. Τὸ δοκίμασα. Δὲν ὠφελεῖ. Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου - Η Σονάτα του Σεληνόφωτος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 03-01-12, 13:22
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Σε ένα κατάστημα της πόλης που ζω στη Ρόδο έγινε κάτι που αν δεν εξακριβωνόταν θα μπορούσε κάποιος να το πει αστικό μύθο. Δεν ξέρω αν τα άλλα μέλη από Ρόδο έχουν πληροφορηθεί σχετικά. Έγινε μέσα στο κατάστημα ΖΑΡΑ, λίγο πριν τα χριστούγεννα. Ένα μικρό παιδί ήταν μαζί με τη μαμά του και ψώνιζαν. Σε λίγο η μαμά απορροφήθηκε από τα ωραία ρούχα και έχασε το κοριτσάκι της. Πραγματικά δεν ήταν πουθενά. Ρώτησε το σεκιουριτά αν πέρασε κάποιο παιδί έξω, κι όταν της είπε όχι ζήτησε να κλείσει τις πόρτες του καταστήματος για να μη φύγει το παιδί, ώστε να το βρουν. Το παιδί βρέθηκε στην τουαλέτα κοντοκουρεμένο και ντυμένο με τσιγγάνικα παλιόρουχα. Κάποιοι τσιγγάνοι ετοιμάζονταν να πάρουν το παιδί και η σωστή τακτική της μάνας το έκλεισε στην αγκαλιά της, αλλιώς θα της το κλέβανε άντε να μάθει που βρίσκεται. Έμένα μου το διηγήθηκε η μαμά μου. Κάποια πελάτισσα μιας φίλης της γιατρού της το διηγήθηκε που το έζησε και το είπε στην μαμά μου, η μαμά μου το είπε σε μένα κι εγώ σε σας.
Τα μαλλιά ευτυχώς θα ξαναμεγαλώσουν. Μικρό το κακό, αφού δεν το κακοποίησαν. Δεν υπήρχε χρόνος να γίνει αυτό.
Φυσικά οι ένοχοι τιμωρήθηκαν. Αν δεν βρισκόταν η αιτία θα ήταν ένας ασαφής αστικός μύθος. Πιστεύω κάπως έτσι έχουν όλοι την εξήγησή τους. Άλλοι είναι ασαφείς και άλλοι έχουν μια εξήγηση. Είναι όμως όμορφες ιστορίες που μας αρέσει να ακούμε τις όμορφες νύχτες του χειμώνα στο τζάκι δεν συμφωνείτε;
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 03-01-12 στις 13:28
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-09-13, 20:39
Το avatar του χρήστη Marsia
Marsia Ο χρήστης Marsia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2011
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantasy Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ένα κατάστημα της πόλης που ζω στη Ρόδο έγινε κάτι που αν δεν εξακριβωνόταν θα μπορούσε κάποιος να το πει αστικό μύθο. Δεν ξέρω αν τα άλλα μέλη από Ρόδο έχουν πληροφορηθεί σχετικά. Έγινε μέσα στο κατάστημα ΖΑΡΑ, λίγο πριν τα χριστούγεννα. Ένα μικρό παιδί ήταν μαζί με τη μαμά του και ψώνιζαν. Σε λίγο η μαμά απορροφήθηκε από τα ωραία ρούχα και έχασε το κοριτσάκι της. Πραγματικά δεν ήταν πουθενά. Ρώτησε το σεκιουριτά αν πέρασε κάποιο παιδί έξω, κι όταν της είπε όχι ζήτησε να κλείσει τις πόρτες του καταστήματος για να μη φύγει το παιδί, ώστε να το βρουν. Το παιδί βρέθηκε στην τουαλέτα κοντοκουρεμένο και ντυμένο με τσιγγάνικα παλιόρουχα. Κάποιοι τσιγγάνοι ετοιμάζονταν να πάρουν το παιδί και η σωστή τακτική της μάνας το έκλεισε στην αγκαλιά της, αλλιώς θα της το κλέβανε άντε να μάθει που βρίσκεται. Έμένα μου το διηγήθηκε η μαμά μου. Κάποια πελάτισσα μιας φίλης της γιατρού της το διηγήθηκε που το έζησε και το είπε στην μαμά μου, η μαμά μου το είπε σε μένα κι εγώ σε σας.
Τα μαλλιά ευτυχώς θα ξαναμεγαλώσουν. Μικρό το κακό, αφού δεν το κακοποίησαν. Δεν υπήρχε χρόνος να γίνει αυτό.
Φυσικά οι ένοχοι τιμωρήθηκαν. Αν δεν βρισκόταν η αιτία θα ήταν ένας ασαφής αστικός μύθος. Πιστεύω κάπως έτσι έχουν όλοι την εξήγησή τους. Άλλοι είναι ασαφείς και άλλοι έχουν μια εξήγηση. Είναι όμως όμορφες ιστορίες που μας αρέσει να ακούμε τις όμορφες νύχτες του χειμώνα στο τζάκι δεν συμφωνείτε;
Αυτός παίζει να είναι ο πιο διαδεδομένος αστικός θρύλος.. Ξεκίνησε από το εξωτερικό κι επειδή ήταν πολύ επιτυχημένος έφτασε και στην Ελλάδα. Στη δική μου πόλη συγκεκριμένα το περιστατικό υποτίθεται ότι έγινε στα Τζάμπο, όταν το παιδί ζήτησε από τη μαμά του να πάει στην τουαλέτα, η οποία σημειωτέον ήταν ένα δωμάτιο μ' ένα πολύ μικρό παράθυρο(οι τότε "παραμυθάδες" έλεγαν κατά λέξη πως ήταν τόσο μικρό που κι ένα μικρό παιδί χωρούσε με το ζόρι). Λίγα λεπτά πέρασαν από τη στιγμή που μπήκε στην τουαλέτα και το παιδί εξαφανίστηκε.
Μάλιστα, έτυχε εκείνη την περίοδο να κυκλοφορεί στην πόλη μου και ο αστικό θρύλος της μαύρης Mercedes με τα φιμέ τζάμια(δεν ξέρω αν έφτασε και στις δικές σας πόλεις), η οποία δήθεν εμφανιζόταν όπου συνέβαινε κάτι κακό. Το ίδιο κι εκείνο το απόγευμα στα τζάμπο...
__________________
Για να δεις το ουράνιο τόξο, πρέπει να αντέξεις την καταιγίδα...

Η αγωνία της ψυχής μου βρήκε διέξοδο σε μια δυνατή, μακριά και τελική κραυγή απελπισίας - Edgar Allan Poe

Τὸ ξέρω πὼς καθένας μοναχὸς πορεύεται στὸν ἔρωτα, μοναχὸς στὴ δόξα καὶ στὸ θάνατο. Τὸ ξέρω. Τὸ δοκίμασα. Δὲν ὠφελεῖ. Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου - Η Σονάτα του Σεληνόφωτος
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-09-13, 23:07
Το avatar του χρήστη Marsia
Marsia Ο χρήστης Marsia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2011
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Οι πιο τραβηγμένοι αστικοί θρύλοι που έχω ακούσει ήταν οι "τρομακτικές ιστορίες" που λέγαμε το σούρουπο στο πάρκο όταν ήμασταν παιδιά.

Η πιο διαδεδομένη απ' όλες ήταν ο -αντίστοιχος της bloody mary- θρύλος με τον διάβολο και τον καθρέφτη.
Ένα βράδυ, ένα αντρόγυνο πήγε επίσκεψη σ' ένα φιλικό σπίτι. Το παιδί τους δεν ήθελε να τους ακολουθήσει γιατί ήθελε να παίξει. Έτσι, το άφησαν μόνο στο σπίτι. Τα μεσάνυχτα αποφάσισε να δοκιμάσει το κόλπο με τον καθρέφτη που είχε ακούσει από κάτι άλλα παιδιά. Έκλεισε όλα τα φώτα, πάνω σ' ένα τραπεζάκι που έστησε μπροστά στον καθρέφτη άναψε τρία κεριά(σε κάποιες παραλλαγές τα κεριά ήταν μαύρα και/ή είχε στρώσει κόκκινο ύφασμα) και πήρε το σταθερό στα χέρια του. Κάλεσε τον αριθμό 666 κοιτώντας πάντα μέσα στον καθρέφτη. Το τηλέφωνο άρχισε να καλεί. Μετά από λίγο κάποιος το σήκωσε και ακούστηκε μια απόκοσμη φωνή. Μέσα στον καθρέφτη εμφανίστηκε η μορφή του διαβόλου(ο οποίος απ' ότι φαίνεται κάνει και ντελίβερι). Το παιδί τρομαγμένο έκανε να γυρίσει και να φύγει από τον καθρέφτη, μα ανακάλυψε ότι ο διάβολος στεκόταν ακριβώς πίσω του. Προσπάθησε να φύγει, μα είχε κοκαλώσει, δε μπορούσε να κουνήσει τα πόδια του. Μετά από ώρα οι γονείς του παιδιού γύρισαν στο σπίτι. Τα φώτα ήταν όλα σβηστά και μόνο το φεγγάρι φώτιζε το σπίτι. Το παιδί είχε κουρνιάσει σε μια σκοτεινή γωνία φορώντας μια κουκούλα και κλαίγοντας. Οι γονείς το σήκωσαν προσπαθώντας να καταλάβουν τι είχε πάθει. Έντρομοι αντίκρισαν πως στο κεφάλι του παιδιού είχαν βγει δύο κέρατα και πως από πίσω του ξεπρόβαλε μια μακριά μυτερή ουρά...
Σε άλλες παραλλαγές, οι γονείς γυρίζουν στο σπίτι, βλέπουν τα κεριά μπροστά στον καθρέφτη και στο πάτωμα κείτεται νεκρό το παιδί με το τηλέφωνο στο χέρι. Σε κάποιες υπάρχει ένα μήνυμα στον καθρέφτη(με το αίμα του παιδιού) από τον ίδιο το διάβολο, σε άλλες η διήγηση σταματά με το συμπέρασμα ότι πέθανε από ανακοπή.

Η πιο "κουλή" όμως ιστορία που έχω ακούσει είναι αυτή με τις κούκλες..
Ένα κοριτσάκι, ας την πούμε Ελένη, πέρασε τα παιδικά της χρόνια παίζοντας με κούκλες. Όπως όλα τα κοριτσάκια, τις έντυνε, τις χτένιζε, τους έλεγε τα μυστικά της και τους υποσχόταν ότι θα τις προσέχει πάντα. Η Ελένη, όμως, μεγάλωσε και παράτησε τις κούκλες της. Τις έβαλε σε σακούλες και κούτες και τις παράτησε στη σοφίτα. Ένα βράδυ, οι γονείς της έλειπαν και η Ελένη ξάπλωσε στο κρεβάτι να κοιμηθεί. Κάποια στιγμή, ακούει από μακριά μια φωνή περίεργη. Έλεγε "είμαι στο πρώτο σκαλί" με μια μειλίχια φωνή. Δεν έδωσε σημασία, προσπάθησε να κοιμηθεί, όταν μετά από λίγο άκουσε την ίδια φωνή "είμαι στο δεύτερο σκαλί". Κι αμέσως μετά "είμαι στο τρίτο σκαλί". Συνέχισε έτσι, ώσπου η Ελένη άκουσε τη φωνή πιο κοντά αυτή τη φορά να λέει "είμαι στο έβδομο σκαλί". Η σκάλα για τη σοφίτα είχε επτά σκαλιά. Η Ελένη άρχισε να τρομάζει, αλλά έμεινε ξαπλωμένη. Μετά από λίγο άκουσε τη φωνή πολύ κοντά της να λέει "είμαι στο όγδοο σκαλί". Παραξενεύτηκε. Τα σκαλιά της σοφίτας είχαν τελειώσει. Δεν άργησε η φωνή να ακουστεί ξανά "είμαι στο ένατο σκαλί". Η Ελένη προσπαθούσε να καταλάβει τι γίνεται. Ώσπου άκουσε τη φωνή να λέει "είμαι στο δέκατο σκαλί". Η φωνή ακουγόταν τρομακτικά κοντά. Άνοιξε τα μάτια της και αντίκρισε μία από τις κούκλες της ολοζώντανη να στέκεται επάνω στο θώρακα της. Τα χαρακτηριστικά της κούκλας ήταν αλλοιωμένα, γεμάτα κακία. Μετά από ώρα οι γονείς της Ελένης γύρισαν στο σπίτι και αντίκρισαν ένα αποτρόπαιο θέαμα. Η Ελένη ήταν σφαγμένη. Γύρω της οι παλιές της κούκλες και πάνω στο πτώμα της ένα σημείωμα που έγραφε "Να μάθεις να προσέχεις τα παιχνίδια σου".
Δεν έχω ακούσει καμιά ιδιαίτερη αλλαγή της ιστορίας, η αγαπημένη μου, όμως, παραλλαγή είναι αυτή που η κούκλα κρατάει σπαθί (ειλικρινά είναι τόσο γελοία που ακόμη γελάω)
(οι κούκλες στη διήγηση ήταν της γνωστή μάρκας με τα ξανθά μαλλιά και τα μπλε μάτια )
__________________
Για να δεις το ουράνιο τόξο, πρέπει να αντέξεις την καταιγίδα...

Η αγωνία της ψυχής μου βρήκε διέξοδο σε μια δυνατή, μακριά και τελική κραυγή απελπισίας - Edgar Allan Poe

Τὸ ξέρω πὼς καθένας μοναχὸς πορεύεται στὸν ἔρωτα, μοναχὸς στὴ δόξα καὶ στὸ θάνατο. Τὸ ξέρω. Τὸ δοκίμασα. Δὲν ὠφελεῖ. Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου - Η Σονάτα του Σεληνόφωτος
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 14-09-13, 23:08
Το avatar του χρήστη Marsia
Marsia Ο χρήστης Marsia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2011
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teoilio Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι σίγουρος κατά το πόσο αυτό που αποκαλείται "αστικός θρύλος" είναι μια δόση αλήθειας με κάμποση υπερβολή ή μια τεράστια υπερβολή με μια μικρή δόση αλήθειας. Πάντως σε πολλές περιπτώσεις προειδοποιούν το κόσμο και τον συνετίζουν για τα αποτελέσματα που θα μπορούσε να έχει μια απερισκεψία όπως η ιστορία με την αφαίρεση οργάνων την οποία έχω ακούσει σε 2-3 διαφορετικές εκδοχές. Αλήθεια σε όποιον έχει συμβεί κάτι τέτοιο (ενοώ να γνωρίσει μια κοπέλα και να την πάει σπίτι του) του έχει περάσει έστω και μια στιγμή από το μυαλό η συγκεκριμένη ιστορία?
Και ποιος μας λέει ότι τον συγκεκριμένο αστικό θρύλο δεν τον ξεκίνησε μια κοπέλα που ζήλευε τον πρώην της κι ήθελε έτσι να τρομάξει τους άντρες που με το που γνωρίζουν μια κοπέλα την πάνε σπίτι τους??? (Μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχα)
__________________
Για να δεις το ουράνιο τόξο, πρέπει να αντέξεις την καταιγίδα...

Η αγωνία της ψυχής μου βρήκε διέξοδο σε μια δυνατή, μακριά και τελική κραυγή απελπισίας - Edgar Allan Poe

Τὸ ξέρω πὼς καθένας μοναχὸς πορεύεται στὸν ἔρωτα, μοναχὸς στὴ δόξα καὶ στὸ θάνατο. Τὸ ξέρω. Τὸ δοκίμασα. Δὲν ὠφελεῖ. Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου - Η Σονάτα του Σεληνόφωτος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.