Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 21-08-06, 17:19
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Φίλε Sprite όσο σοβαρά και να ασχολούμαι με το θέμα δεν μπορώ να πω ότι έχω αφιερωθεί αρκετά στην πρακτική πλευρά αυτής της γνώσης όπως το σβήσιμο της προσωπικής ιστορίας, την ανεκαφαλαίωση, ή το σπάσιμο των καθημερινών συνήθειων αν και λίγο λίγο τα δουλεύω. Ελπίζω καθώς περνούν τα χρόνια να συσσωρεύω αργά αργά ενέργεια αντί να χάνω.
Πάντως αυτό το μονοπάτι δεν είναι για πολλούς. Με πολλούς φίλους έχω συζητήσει για τον Κάρλος και δείχνουν μεγάλο ενδιαφέρον. Στην πορεία μετά βίας κατορθώνουν να ολοκληρώσουν ένα βιβλίο. Έχω δανείσει το ταξίδι στο Ιξτλάν σε κάποιο φίλο και το κρατά 2 χρόνια τώρα. Δεν μου το επιστρέφει γιατί πάντα λέει ότι θα το ολοκληρώσει κάποια στιγμή αυτό όμως δεν έχει συμβεί ακόμα. Ακόμα και αυτός που μου έμαθε και μου εξήγησε αρκετά πράγματα αρχικά για ορισμένα βιβλία βαρέθηκε να ολοκληρώσει όλη τη σειρά. Όταν τον συνάντησα μετά από χρόνια κατάλαβα ότι είχε μια δική του άποψη για τη φιλοσοφία αυτή, που αν διάβαζε τα τελευταία βιβλία θα έβλεπε ότι ήταν λάθος.
Δεν είναι βέβαια το μόνο μονοπάτι αυτό του Καστανέτα αλλά μου αρέσει ιδιαίτερα διότι είναι μια ολοκληρωμένη δουλειά. Λέει τα πάντα. Ενώ σε άλλα μονοπάτια φτάνεις μέχρι το σημείο που μετά πρέπει να συναντήσεις κάποιον μυημένο μια και η πιο προχωρημένη γνώση υποτίθεται είναι μυστική. Αυτό αντιμετώπισα όταν μικρότερος προσπάθησα να εμβαθύνω στην ινδική φιλοσοφία και την γιόγκα. Θα έπρεπε να αρχίσω να ακολουθώ κάποιον γκουρού. Επίσης μου αρέσει στον Καστανέτα και τον Δον Χουάν ότι δεν το παίζουν μεγάλοι δάσκαλοι που ξέρουν την αλήθεια όπως οι περισσότεροι παρόμοιοι. Είναι πολεμιστές και έχουν συνείδηση του αγνώστου και του θανάτου τους. Δεν νοιώθουν σημαντικοί ή κάτι ιδιαίτερο και αυτό τους κάνει τελικά να ξέρουν περισσότερα.
Από γεροντικά βιβλία ξέρω ότι και μοναχοί του Αγίου Όρους για παράδειγμα πραγματοποιούν απίστευτα πράγματα. Άντε όμως να τους βρεις και άντε να σου πουν και τίποτα, καθώς κρατούν μυστικές τις ικανότητες τους. Άσε που η φιλοσοφία του Κάρλος εφαρμόζεται στον καθημερινό κόσμο και δεν χρειάζεται να γίνεις ερημίτης όπως πολλοί που διάβασαν ένα βιβλίο νομίζουν. Βέβαια στις ερημιές σίγουρα μπορούμε πολλά να αντιληφθούμε και πρέπει να πηγαίνουμε, αλλά όχι και να ζήσουμε όλη τη ζωή μας εκεί.
Για να κλείσω πιστεύω ότι η φιλοσοφία αυτή είναι ολοκληρωμένη και από θεωρητική και από πρακτική άποψη και δεν χρειαζόμαστε επιπλέον δασκάλους όπως η Cleargreen παρά μόνο συνοδοιπόρους και διάβασμα και ξαναδιάβασμα των βιβλίων. Γι αυτό και δεν πήγα στα σεμινάρια όταν ήρθαν στην Ελλάδα οι της Cleargreen να διδάξουν tensegrity. Πρόσεξες πως τελειώνει το Ταξίδι στο Ιξτλάν. Μας λέει ουσιαστικά ότι όποιος σας πει «ελάτε να σας δείξω το σωστό δρόμο» κάποιο κίνητρο έχει (είτε το ξέρει και ο ίδιος είτε όχι) και πρέπει να του λέμε «ευχαριστώ δεν θα πάρω». Το πνεύμα - αν είναι ο δρόμος μας - θα μας στείλει εκεί που πρέπει για να πάμε παρακάτω ή θα φέρει το δάσκαλο μπροστά μας αν έχουμε συσσωρεύσει αρκετή ενέργεια για να τον συναντήσουμε. Αν δεν έχουμε αρκετή ενέργεια ούτε τα βιβλία δεν μπορούμε να διαβάσουμε ή να κατανοήσουμε και τα αντιμετωπίζουμε σαν λογοτεχνικά κείμενα.

Ίσως είναι δικό μου λάθος ότι και εγώ αλλάζω τη σειρά των βιβλίων ή μάλλον λέω να παραλείπουμε τα δυο πρώτα. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά νομίζω όπως ξαναείπα ότι αυτό νοιώθω ότι λέει ο ίδιος ο Καστανέτα στο τρίτο βιβλίο το ταξίδι στο Ιξτλάν. Άσε που εξαιτίας των 2 πρώτων βιβλίων αμέτρητοι χιπις κατέκλυσαν το μεξικό και τα βουνά του ψάχνοντας για πεγιοτλ και χάθηκαν αβοήθητοι στις αναζητήσεις του μυαλού τους.... Θέλει λοιπόν να έχουμε κάποια πειθαρχία πνεύματος πριν τα διαβάσουμε. Ακόμα στα παρακάτω βιβλία ο Καστανέτα αναφέρει ότι αν δεν ήταν το ναγκουάλ(Δον Χουαν) δεν θα είχε μόνο από τα φυτά αυτές τις εμπειρίες καθώς το ναγκουαλ του έδινε ενέργεια για να αντιληφθεί παραπέρα. Στα 2 πρώτα βιβλία όμως δεν αναφέρει κάτι τέτοιο και ο αναγνώστης νομίζει ότι αν δοκιμάσει από τα φυτά θα έχει και αυτός τις ίδιες εμπειρίες. Αλλά νομίζω και ότι εσυ φίλε sprite κάπως έτσι το βλέπεις μια και προτείνεις να μην ξεκινάμε από αυτά τα 2 πρώτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 21-08-06 στις 17:28
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-08-06, 22:46
Το avatar του χρήστη boogieman
boogieman Ο χρήστης boogieman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2005
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

...το ιδιο το Νagual ειχε πει οτι κανεις δεν χρειαζετε κανεναν δον χουαν,η καποιον αλλο για να ακολουθησει το μονοπατι του πολεμιστη.....
το μονο που χρειαζετε ο συγχρονος ανθρωπος ειναι να "ξεσκουριασει" τον συνδετικο του κρικο με το "πνευμα"....
το ταξιδι στο μονοπατι του πολεμιστη δεν ειναι κατι το κρυφο,η απαγορευμενο...απλος κανενας δεν θελει να αλαξει το βολεμα του,το πως εχει ταξινομισει(η τον εχουν δασκαλεψει να ταξινομισει) το τοναλ του, την καθημερινη πραγματικοτητα του....
.....και εγω καπου εκει βρισκομαι...θελει προσπαθεια και "προθεση" για να ξεφυγεις απο την "κατασκευη" του κοσμου που προβαλεται απο την συλλογικη συνειδηση της κοινωνιας,,,,

...και καποια λογια που με εμπνεουν και ανοιγουν τους οριζοντες του μυαλου μου...

"For me there is only the traveling on paths that have heart. There I travel, and the only worthwhile challenge is to traverse its full length. There I travel..., looking,... looking breathlessly. "
'The Teachings of don Juan' by Carlos Castaneda
__________________
"We are the Ones we've been waiting for"
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-09-06, 00:16
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από quick messenger service
Θα σου πρότεινα αντί να τα απορρίψεις να τα διαβάσεις τουλάχιστον άλλες τρεις φορές το καθένα ...και ειδικά τις σελίδες που αναλύουν τα φαινόμενα που ονομάζεις παραισθήσεις ...
Σκέψου ότι αν δεν υπήρχαν τα τρία πρώτα βιβλία είναι πολύ πιθανόν να μη γνωρίζαμε τον carlos ….
Και φυσικά δε θα υπήρχαν και όλα τα παρελκόμενα ...σχολές, ινστιτούτα ,ομάδες κλπ



Οι ουσίες φυλακίζουν μόνο όσους δε τις σέβονται και τις χρησιμοποιούν για αναψυχή αφου οι ουσίες δε προκαλούν "καταστάσεις " αλλά δίνουν το ερέθισμα στις ενδορφίνες ,που αυτές είναι μέρος του συνόλου την βιολογικής μας υπόστασης...και είναι αυτές τελικά αλλάζουν που το state of mind ..και όχι καθαυτές οι Ληφθείσες ουσίες...


μετά τιμής

Δόν Χουάν Χενάρο (α.α.)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από quick messenger service
αν και δεν αισθάνομαι καθόλου παραπλανημένος δε ξέρω τι να σου πώ γιατι δε ξέρω τι έκανες που το έκανες και με ποιόν ....αν θες πές μου γρήγορα γιατι πρόκειτε να πάω ταξίδι......

* αντι των 2 βιβλίων εκ παραδρομής έγραψα 3.....
Σχόλια για το πρώτο βιβλίο του Καστανέντα «Η διδασκαλία του Δον Χουάν» από τον ίδιο τον Καστανέντα στο προτελευταίο βιβλίο του «Ο τροχός του χρόνου». Σχόλια που συμπληρώνουν την εισαγωγή του τρίτου βιβλίου «Ταξίδι στο Ιξτλάν» όπου ξεκαθαρίζει ότι η χρήση των διαφόρων ουσιών δεν ήταν το κεντρικό θέμα της διδασκαλίας του σαμάνου αλλά ένας τρόπος να σπάσει την σταθερή αντίληψη που είχε ο μαθητής του για τον κόσμο.



«Η ουσία όσων μου είπε ο Δον Χουάν στα πρώτα στάδια της μαθητείας μου συμπυκνώνεται στον αφηρημένο χαρακτήρα των αποσπασμάτων που επιλέχθηκαν από το πρώτο βιβλίο, με τον τίτλο Η Διδασκαλία τον Δον Χουάν. Σ' αυτό ο δον Χουάν μιλούσε πολύ για τους συμμάχους, τα φυτά της δύναμης, τον Μεσκαλίτο, το μικρό καπνό, τον άνεμο, τα πνεύματα των ποταμών και των βουνών, το πνεύμα του chaparral κ.λπ. Αργότερα, όταν τον ρώτησα για το λόγο της παλαιότερης έμφασής του σε αυτά τα στοιχεία, και γιατί δεν τα χρησιμοποιούσε πια, παραδέχτηκε ανερυθρίαστα ότι στην αρχή της μαθητείας μου είχε υιοθετήσει όλες αυτές τις ινδιάνικες ψευδοσαμανιστικές αερολογίες προς όφελός μου.
Έμεινα άφωνος. Αναρωτήθηκα πώς είναι δυνατό να δηλώνει κάτι τόσο ολοφάνερα ψευδές. Εννοούσε πραγματικά όσα έλεγε, και εγώ ήμουν ο άνθρωπος ο οποίος μπορούσε να πιστοποιήσει την ειλικρίνεια των λόγων του και της ψυχικής του διάθεσης.
«Μην το παίρνεις τόσο στα σοβαρά», μου είπε γελώντας. «'Ήταν πολύ διασκεδαστικό για μένα να ανακατέψω όλες αυτές τις σαχλαμάρες και ήταν μάλιστα ακόμα πιο διασκεδαστικό επειδή ήξερα ότι το κάνω προς όφελός σου».
«Προς όφελός μου, δον Χουάν; Τι είδους τρέλα είναι αυτή;»
«Ναι, προς όφελός σου. Σε παραπλάνησα κρατώντας εστιασμένη την προσοχή σου σε αντικείμενα του δικού σου κόσμου τα οποία ασκούσαν επάνω σου προφανή γοητεία, και εσύ κατάπιες το αγκίστρι, μαζί με την πετονιά και το φελλό. 'Ηθελα μόνο να μου αφιερώσεις αδιάσπαστη την προσοχή σου. Πώς όμως θα μπορούσα να το καταφέ¬ρω έχοντας αντίκρυ μου ένα τόσο απειθάρχητο πνεύμα; Εσύ ο ίδιος δεν έπαυες να επαναλαμβάνεις ότι αποφάσισες να μείνεις μαζί μου επειδή βρήκες γοητευτικό αυτό που είπα για τον κόσμο. Αυτό που δεν ήξερες όμως πώς να εκφράσεις ήταν ότι η γοητεία που αισθάνθηκες βασιζόταν στο γεγονός ότι αναγνώριζες ασαφώς όλα τα στοιχεία για τα οποία μιλούσα. Σκέφτηκες ότι αυτή η ασάφεια ήταν —τι άλλο;— ο σαμανισμός, και έτσι την κυνήγησες, δηλαδή έμεινες μαζί μου».
«Και το κάνεις αυτό στον καθένα, δον Χουάν;»
«'Όχι, επειδή δεν έρχεται ο καθένας να με βρει και, πάνω απ’ όλα, επειδή δεν ενδιαφέρομαι για τον καθένα. Ενδιαφερόμουν και ενδιαφέρομαι για σένα μόνο. Ο δάσκαλός μου, ο ναγουάλ Χούλιαν, με εξαπάτησε με έναν παρόμοιο τρόπο. Με εξαπάτησε εκμεταλλευόμενος τον αισθησιασμό μου και την απληστία μου. Μου υποσχέθηκε να μου προσφέρει όλες τις όμορφες γυναίκες που τον τριγύριζαν και να με γεμίσει χρυσάφι.
Μου υποσχέθηκε μια περιουσία κι εγώ έπεσα στην παγίδα του με κλειστά μάτια. 'Ολοι οι σαμάνοι της γενιάς μου είχαν εξαπατηθεί με παρόμοιο τρόπο, από αμνημονεύτων χρόνων. Οι σαμάνοι της γενιάς μου δεν είναι δάσκαλοι ή γκουρού. Δε δίνουν δεκάρα για το αν θα διδάξουν τη γνώση τους. Θέλουν κληρονόμους της γνώσης τους, κι όχι ανθρώπους που ομιχλωδώς ενδιαφέρονται γι αυτή τη γνώση για διανοουμενίστικους λόγούς».
Ο δον Χουάν είχε δίκιο όταν είπε ότι είχα πέσει για τα καλά στην παγίδα του. Πίστευα πράγματι ότι είχα βρει τον ιδανικό σαμάνο πληροφοριοδότη ενός ανθρωπολόγου. "Ήταν η εποχή που με την παρότρυνση τον δον Χουάν και χάρη στην επιρροή του κρατούσα ημερολόγιο και μάζευα παλιούς χάρτες που έδειχναν τις τοποθεσίες όπου βρίσκονταν οι αρχαίες πόλεις των Ινδιάνων Γιάκι, ξεκινώντας με τα χρονικά των ιησουιτών στα τέλη του 17ου αιώνα. Κατέγραφα όλες αυτές τις τοποθεσίες, ανίχνευσα τις πιο ανεπαίσθητες αλλαγές και άρχισα να προβληματίζομαι και να αναρωτιέμαι για το λόγο που άλλαζε ελαφρά το πολεοδομικό σχέδιο κάθε φορά που οι πόλεις μεταφέρονταν σε άλλο τόπο. Εικοτολογίες σχετικά με την αιτία αυτού του γεγονότος και δικαιολογημένες αμφιβολίες με κατέκλυσαν. Συγκέντρωσα χιλιάδες φύλλα χαρτί με περιληπτικές σημειώσεις και καταγεγραμμένες πιθανότητες, τις οποίες άντλησα από βιβλία και χρονικά. 'Ημουν ο ιδανικός φοιτητής ανθρωπολογίας. Ο δον Χουάν πυροδοτούσε τη φαντασιοπληξία μου με κάθε δυνατό τρόπο.
«Δεν υπάρχουν εθελοντές στο μονοπάτι του πολεμιστή», μου είπε ο δον Χουάν προφασιζόμενος ότι μου δίνει μια εξήγηση. «'Ενας άνθρωπος πρέπει να σπρωχτεί στην ατραπό του πολεμιστή παρά τη θέλησή του».
«Δον Χουάν, τι να κάνω με τις χιλιάδες σημειώσεις που με παραπλάνησες να συγκεντρώσω;»
Η απάντησή του με ξάφνιασε:
«Γράψε ένα βιβλίο γι' αυτές!» είπε. «Είμαι σίγουρος ότι, αν αρχίσεις να το γράφεις, ποτέ δε Θα χρησιμοποιήσεις αυτές τις σημειώσεις , έτσι κι αλλιώς. Είναι άχρηστες, αλλά ποιος είμαι εγώ για να σου πω κάτι τέτοιο; Ας το ανακαλύψεις μόνος σου. Μην επιχειρήσεις όμως να γράψεις σαν συγγραφέας. Δοκίμασε να το κάνεις σαν πολεμιστής, σαν σαμάνος πολεμιστής».
«Τι εννοείς, δον Χονάν;»
«Δεν ξέρω. Βρες το μόνος σου».
Είχε απόλυτο δίκιο. Ποτέ δε χρησιμοποίησα αυτές τις σημειώσεις. Αντίθετα, βρέθηκα ασυναίσθητα να γράφω σχετικά με τις ασύλληπτες πιθανότητες ύπαρξης ενός άλλου γνωστικού και ερμηνευτικού συστήματος.»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 13-09-06 στις 00:27
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-09-06, 15:18
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή native's healing

Πρόκειται για ένα άκρως μυοχαλαρωτικό φιλμάκι που νομίζω ότι ταιριάζει με το θέμα
...τα πολλά λόγια περιττεύουν....
αφιερωμένο που αλλού στον περιώνυμο
Απορώ γιατί οι γιατροί δε συνταγογραφούν τέτοιες μουσικές ???


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-10-06, 08:29
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Πολλοί ισχυρίζονται πως δεν υπήρξε καν....



Το ότι Υπήρξε η δεν υπήρξε , δε νομίζω ότι παίζει και μεγάλο ρόλο ...



Αλλά αν δεν υπήρξε τελικά ...ισχύει ο χάρτης ;



Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-10-06, 00:44
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
Πολλοί ισχυρίζονται πως δεν υπήρξε καν....
Ναι αυτό το ισχυρίζονταν παλαιότερα. Μετά όμως το βιβλίο "Η τέχνη των ονείρων" σταμάτησε πια να κρύβεται, έδωσε συνεντεύξεις, ίδρυσε την Cleargreen και δημιούργησε την Tensegrity μια σειρά ασκήσεων βασισμένη στα μαγικά περάσματα που διδάχθηκε από τον Δον Χουάν, αλλά με κάποιες τροποποιήσεις έτσι ώστε να μοιάζει με Τάι Τσι η παρόμοιες τεχνικές σχετικές με το Τσι. Υπάρχουν και κασέτες με ελληνικούς υπότιτλους δεν συμμετέχει όμως ο ίδιος. Πάνω στην Tensegrity οργάνωσε και πραγματοποίησε σεμινάρια εντός και εκτός Αμερικής όπως στη Γαλλία που όμως γυρίζοντας δήλωσε ότι ένοιωσε να χάνει πολύ ενέργεια φεύγοντας τόσο μακριά (Η Cleargreen συνεχίζει αυτά τα σεμινάρια μάλιστα είχαν έρθει και στην Αθήνα πριν 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά). Μετά από λίγο καιρό (1-2 χρόνια) ανακοινώθηκε ο θάνατός του. Είπαν ότι προήλθε από καρκίνο στο συκώτι νομίζω. Η Cleargreen βέβαια δήλωσε αργότερα ότι έφυγε όπως ο δάσκαλος του μετατρέποντας το υλικό του σώμα σε ενέργεια χωρίς να το αφήσει πίσω, μπαίνοντας δηλαδή σε αυτό που ονόμαζε "τρίτη προσοχή". Είπαν ότι για τυπικούς λόγους έπρεπε να δηλωθεί ένας τρόπος θανάτου. Κανείς δεν ξέρει αν είναι όντως έτσι ή είναι κάπου θαμένος μια και η ανακοίνωση του "θανάτου" του έγινε αρκετούς μήνες μετά.

Πάντως τον είδε πολύς κόσμος πριν μας αφήσει. Δεν άφηνε βέβαια να τον φωτογραφίσουν. Πάντως από όσο μπορώ να κρίνω από τις συνεντεύξεις του τα τελευταία χρόνια, πρόκειται για το ίδιο άτομο. Κυκλοφορά και μια ταινία όπου μιλούν άνθρωποι που τον συνάντησαν και μίλησαν μαζί του ή τον μελέτησαν. Συμμετέχει και ο Βίκτορ Σάντσες στο βιβλίο του οποίου αναφέρθηκα παλαιότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-10-06, 15:44
SpRiTe Ο χρήστης SpRiTe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλε Ποσειδώνιος,
ποιά είναιη άποψή σου για το βιβλίο της Amy Wallace "Η ζωή μου με το Carlos Castaneda" ?
Πραγματικά θέλω τη γνώμη σου
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-10-06, 15:57
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Φίλε SpRiTe
Είχα διαβάσει πριν μερικούς μήνες την περιγραφή και δεν μου γέμισε το μάτι να το αγοράσω. Το έχω στα υπόψιν. Αν εσύ το διάβασες σε παρακαλώ πες μου εσύ τη γνώμη σου. Τότε είχα αποφασίσει να δοκιμάσω το βιβλίο μιας άλλης Μέριλιν ....κάτι "Ο ΔΟΝ ΧΟΥΑΝ ΚΑΙ Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ" το οποίο με απογοήτευσε και αφού χάθηκα στις βαρετές περιγραφές της το παράτησα στη μέση.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-01-08, 21:39
nikorion Ο χρήστης nikorion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2008
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Έχω μερικές απορίες. μήπως μπορεί καποιος να βοηθήσει…

Πως η τροφή που καταναλώνουμε μπορεί να επηρεάσει την αντίληψη, με την μαγική έννοια?

Πως δηλαδή συνδέεται το νευρικό σύστημα με το ονειρικό σώμα?

πως η βιολόγια επιρεαζει το ονειρικο σωμα?



Θα χαρώ πολύ αν μου απαντήσετε!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-01-08, 00:35
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Νομίζω ότι κάθε τροφή που εισέρχεται στο σώμα αντιμετωπίζεται από αυτό σαν μια ασθένεια που προσπαθεί να απορρίψει. Το ζόρισμα που τραβάει σε αυτή την φάση το σύστημα της πέψης προκαλεί φυσικά αλλαγές σε όλο τον οργανισμό και φυσικά και στην αντίληψη. Κάποιες τοξικές ουσίες (κοινώς δηλητήρια) προκαλούν έντονες μεταβολές. Αυτές όμως έχουν μικρή διάρκεια όσο δηλαδή χρειάζεται το σώμα να μεταβολίσει τις ουσίες. Αντίθετα μόνιμες αλλαγές στην αντίληψη προκαλεί η νηστεία και η ειδική δίαιτα.

Τα όργανα αποτελούν κέντρα ενέργειας όμως δεν μπορούν να λειτουργήσουν έτσι αν πρέπει συνεχώς να εργάζονται για να αφομοιώνουν τις τροφές ή να καθαρίζουν το σώμα από τις τοξίνες.

Γιατί άραγε οι αγιορείτες ασκητές τρώνε μόνο παξιμάδι και χόρτα (όταν δεν νηστεύουν … ) ;

Τώρα αυτό που συμβαίνει με την τροφή θα το καταλάβεις αν σκεφτείς ότι όλα είναι νήματα ενέργειας-νήματα φωτός με δική τους γνώση. Αν μπορούσαμε να δούμε τα πράγματα όπως ακριβώς είναι σαν φωτεινές ίνες δεν θα βλέπαμε να χωρά πουθενά η βιολογία ή το νευρικό σύστημα μα ούτε κάθε τι μετρήσιμο και υλικό. Οι ίνες της τροφής αναμιγνύονται και μετά σιγά σιγά ξεδιαλύνονται και μένουν μαζί με το σώμα μέχρι να εξαφανιστούν σιγά σιγά καθώς περνούν οι μέρες και απεκρίνονται από τα διάφορα μέρη του σώματος. Οι ίνες τις τροφής γενικώς αποχωρίζονται τις δικές μας αλλά μέχρι τότε το φωτεινό μας σώμα είναι διαφορετικό άρα και η αντίληψη ( συνειδητή και ασυνείδητη).

Αντιλαμβανόμαστε την ύλη ως κάτι σταθερό και φτιάχνουμε συστήματα ερμηνείας της είτε στον άνθρωπο(βιολογία) είτε έξω από αυτόν. Όμως αυτό που αντιλαμβανόμαστε είναι σχετικό με μια μόνο θέση του σημείου προσαρμογής. Δηλαδή ο εξωτερικός κόσμος φαίνεται έτσι εξαιτίας μας. Αν σταματούσαμε τον τροχό του χρόνου και ρίχναμε μια ματιά θα βλέπαμε τον κόσμο όπως είναι δηλαδή όλα να αποτελούνται από φωτεινές ίνες. Ο χρόνος δεν κυλά η ύλη δεν υφίσταται, μπορούμε να περάσουμε μέσα από την ύλη γιατί είναι φως.

Αν δεν φτάσουμε στην αντίληψη αυτή, πάντα θα κουτουλάμε στην ύλη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 29-01-08 στις 00:36
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.