Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 05-06-18, 17:04
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι θένε τεκμηρίωση της πατέντας για να βάλουν χρήματα. Πειράματα σε μεγάλες σεισμικές βάσεις είναι πανάκριβα για ιδιώτη όπως εγώ. Το κράτος αδιαφορεί Προσπαθώ τώρα να πάρω πιστοποιητικό αγκυρώσεων για να μπορούν οι στατικοί να ξέρουν τι ανοδικές και καθοδικές εντάσεις μπορεί να αναλάβει η αγκύρωση σε μαλακά εδάφη και σε διαφορετικά βάθη. Υπάρχουν και κάποιες δουλειές στα σκαριά. Όλα αυτά για Ελλάδα.
Από Ελλάδα μην περιμένεις βοήθεια, ούτε τις καλές εποχές υπήρχε και πόσο μάλλον τώρα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Έξω αν και έχω διεθνή δίπλωμα ευρεσιτεχνίας δεν έχω απευθυνθεί. Απλά γράφω και σε ξένα φόρουμ και είναι θετικοί. Αυτή η πατέντα αλλάζει τα πάντα στην στατική και πρέπει να ξαναγραφτούν τα βιβλία της στατικής και τα προγράμματα των Η/Υ και πολλά άλλα. Σκέψου ότι χρησιμεύει σε όλα τα υφιστάμενα και υπό κατασκευή δομικά έργα. Αυτό θίγει ποιο πολλά συμφέροντα από αυτά της ενέργειας γιατί οι κατασκευές είναι πολλές και πανάκριβες και πολλές από αυτές γίνονται ποιο φθηνές και γερές στον σεισμό με την πατέντα.
Ένα είναι σίγουρο. Κανείς από αυτούς που ξέρουν δεν μπορεί να αμφισβητήσει αυτά που λέω.
Αυτό που λες δεν ισχύει και σου φέρνω το παράδειγμα της Πληροφορικής:

Αν δεν συνέφεραν τα πάμφθηνα PC/smartphones/tablets του σήμερα, θα είχαμε μείνει για πάντα στα πανάκριβα mainframes & Silicon Graphics workstations.

Διάθεση για μείωση κόστους και disruption της αγοράς υπάρχει παντού, αρκεί να βρεις τον κατάλληλο χρηματοδότη. Να απευθυνθείς σε αυτούς.

Τα forums καλά είναι για κουβεντολόι, αλλά μέχρι εκεί. Δεν είναι για business.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν δεν κάνω λάθος είσαι μεγάλος σε ηλικία και είναι κρίμα... δεν έχεις την άνεση χρόνου (γνώμη μου).
  #22  
Παλιά 06-06-18, 20:23
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή Η τελική λύση στο πρόβλημα του σεισμού.

Οι κολόνες και τα τοιχία κατά τον σεισμό δέχονται ένα σπρώξιμο από τις πλάκες και τείνουν να ανατραπούν
Οι μικρής διατομής κολόνες είναι ελαστικές και θα παρουσιάσουν πρώτα μια καμπυλότητα στον κορμό τους πριν σηκώσουν το πέλμα της βάσης τους και ανατραπούν.
Τα τοιχία λόγο του ότι είναι άκαμπτα θα σηκώσουν αμέσως την βάση τους και θα ανατραπούν πιο εύκολα.
Κατά την ανατροπή τους η κολόνα καμπυλώνει και την δοκό και την πλάκα με τα οποία συνδέεται στον κόμβο.
Αν η στροφή της κολόνας είναι μεγάλη θα σπάσει και η κολόνα και η δοκός με την πλάκα και θα καταρρεύσει το σπίτι.
Το τοίχωμα σπάει πιο εύκολα την δοκό και την πλάκα γιατί επικρατεί σαν πιο ισχυρό στην ροπή.
Συμπέρασμα. Τόσο το ανασήκωμα του πέλματος του τοιχίου όσο και η καμπυλότητα του κορμού της ελαστικής κολόνας δημιουργούν μια στροφή ανατροπής με αποτέλεσμα να επιδρούν πάνω στην δοκό και την πλάκα και να την σπάνε.
Πως σταματάμε την καμπυλότητα και το ανασήκωμα του πέδιλου της βάσης ώστε να σταματήσουμε την παραμόρφωση και το σπάσιμο των φερόντων στοιχείων της κατασκευής?
Απλά ρε παιδιά βιδώνοντας το άνω άκρο της κολόνας ή καλύτερα τα άνω 2,3,4 άκρα των τοιχίων με το έδαφος σταματάς την καμπυλότητα και το ανασήκωμα της βάσης δηλαδή σταματάς την στροφή τους που παραμορφώνει τους κορμούς τους τους σπάει και ρίχνει τις κατασκευές.
Και άσε τον σεισμό να κουνάει.. γιατί μπορεί να κουνιούνται μεν αλλά αν αναλαμβάνουμε δυναμικά τις ανοδικές δυνάμεις της στροφής τους με τον μηχανισμό της ευρεσιτεχνίας από το δώμα και τις οδηγούμε μέσα στο έδαφος κανένα πρόβλημα.
Αν αυτές τις ανοδικές δυνάμεις της ανατροπής τις οδηγείς επάνω στις πλάκες και τις δοκούς ε... θα τα σπάσεις.
  #23  
Παλιά 06-06-18, 23:27
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Αν τοποθετήσουμε τρία όρθια παραλληλόγραμμα πάνω σε ένα ξύλινο τραπέζι
1) Το ένα από αυτά απλά το εδράζουμε πάνω στο τραπέζι.
2) Το άλλο του καρφώνουμε τα δύο κάτω άκρα με δύο πρόκες οι οποίες εισχωρούν από το κάτω μέρος του τραπεζιού και οι εξέχοντες αιχμές τους από το άνω μέρος εισχωρούν στα κάτω άκρα του παραλληλόγραμμου.
3) Και το τρίτο του ανοίγουμε δύο διαμπερή κατακόρυφες οπές στα δύο του άκρα οι οποίες προεκτείνονται και στο σώμα του τραπεζιού μέχρι να το διαπεράσουν. Μέσα στις οπές αυτές τοποθετούμε ντίζες οι οποίες διαπερνούν ελεύθερες τόσο το παραλληλόγραμμο όσο και τον πάτο του τραπεζιού και σφίγγουμε με περικόχλια και ροδέλες τα άνω άκρα του παραλληλόγραμμου και τα κάτω άκρα κάτω από το τραπέζι.
Αν σε αυτά τα τρία όρθια παραλληλόγραμμα εφαρμόσουμε μία πλάγια δύναμη θα συμβεί το εξής.
1) Το πρώτο θα ανατραπεί πολύ εύκολα με μία πολύ μικρή δύναμη γιατί είναι ασύνδετο με το τραπέζι.
Αν τώρα τοποθετήσουμε δύο όρθια παραλληλόγραμμα και τα συνδέσουμε μεταξύ τους πάνω κάτω με δύο οριζόντια ξύλα μικρότερης διατομής έτσι ώστε να σχηματίσουν ένα τετράγωνο Αν εφαρμόσουμε μία πλάγια δύναμη τότε το τετράγωνο σχήμα θα παραμορφωθεί λυγίζοντας τα μικρά οριζόντια ξύλα. Αν η δύναμη είναι μεγάλη θα σπάσουν. Έτσι ακριβώς κατασκευάζουν σήμερα τον σκελετό της οικοδομής. Τα παραλληλόγραμμα με μία πλάγια δύναμη δεν ανατρέπονται πια διότι τα κρατάνε όρθια - τα συνδέουν τα δύο οριζόντια ξύλα. Εδώ βλέπουμε ότι τα παραλληλόγραμμα που απλά εδράζονται στο τραπέζι μεταβιβάζουν την ροπή τους πάνω στα μικρά οριζόντια ξύλα τα λυγίζουν και τα σπάνε.
Ερώτηση Γιατί σπάνε τα μικρά οριζόντια ξύλα? Απάντηση Γιατί είναι πιο αδύναμα (διότι έχουν μικρότερη διατομή )από τα κατακόρυφα παραλληλόγραμμα. Το ίδιο κάνουν και οι πολιτικοί μηχανικοί Μεγάλα τοιχώματα μικρά δοκάρια για να σπάει πρώτα η δοκός. Ερώτηση. Γιατί να σπάει πρώτα η δοκός και να μην σπάει πρώτα το τοίχωμα? Απάντηση Αν σπάσει η δοκός δεν πέφτει αμέσως το σπίτι διότι κρέμεται από τον οπλισμό. Αυτό το σπάσιμο απελευθερώνει μεγάλη ενέργεια διότι η κατασκευή γίνεται πιο ελαστική. Ενώ ...Αν σπάσει το τοίχωμα πρώτο με λοξό σχήμα / η κατασκευή θα καταρρεύσει. Το άλλο ερώτημα που μπαίνει είναι γιατί δεν κάνουν πιο μεγάλες και ισχυρές τις δοκούς. Απάντηση Για δύο λόγους. Ποιο μεγάλη δοκός και μάλιστα ευρισκόμενη σε μεγάλο ύψος σημαίνει μεγαλύτερη αδράνεια μεγαλύτερες πλάγιες φορτίσεις οπότε είναι δώρο άδωρο. Αυτό το μεγάλωμα μπορεί να γίνει μόνο στην πεδιλοδοκό που εδράζεται στο έδαφος και έχει μικρές εντάσεις αδράνειας. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι η κατασκευή χάνει την ελαστικότητα παθαίνει ακαμψία και αυτό αναγκάζει την βάση ολόκληρης της κατασκευής να ανασηκώσει το ένα άκρο της και να δημιουργήσει κάθετες συνιστώσες δυνάμεων που πριν το ανασήκωμα δεν υπήρχαν διότι ισορροπούσαν με την αντίδραση του εδάφους η οποία δεν υφίσταται πλέον μετά το μερικό ανασήκωμα του πέλματος ολόκληρου του εμβαδού της βάσης του κτιρίου. Το αποτέλεσμα είναι οι ανοδικές εντάσεις ροπής ανατροπής σε συνδυασμό με τις καθοδικές εντάσεις των αστήρικτων πλέον φορτίων να δημιουργούν τέμνουσες αστοχίες και κατάρρευση της κατασκευής.
2) Το δεύτερο παραλληλόγραμμο με καρφωμένη την βάση του πάνω στο τραπέζι σαφώς δέχεται μεγαλύτερες πλάγιες δυνάμεις ( από το άλλο που απλά εδράζεται ) πριν ανατραπεί. Η αντοχή του όμως περιορίζεται στην πρόσφυση που έχει η πρόκα με το ξύλο. Από την άλλη δεν παύει το παραλληλόγραμμο να είναι ένας μοχλοβραχίονας ο οποίος πολλαπλασιάζει την δύναμη του κάτω στην βάση όπως ακριβώς κάνει και ο λοστός που ανασηκώνουμε τις μεγάλες πέτρες. Δηλαδή σαν μοχλοβραχίονας από την μία πολλαπλασιάζει και από την άλλη κατεβάζει όλες τις εντάσεις ( ανοδικές και καθοδικές ) κάτω στον κορμό του του οποίου η διατομή έχει συγκεκριμένη αντοχή πριν σπάσει. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που σπάνε οι κολόνες του ισογείου και όχι του τελευταίου ορόφου. ( μεγάλες ροπές σε μικρή διατομή )
3) Το τρίτο παραλληλόγραμμο με τις ντίζες στα άκρα του και τα περικόχλια δέχεται πολλαπλάσιες πλάγιες δυνάμεις από το δεύτερο διότι τις ανοδικές εντάσεις τις παραλαμβάνει από το άνω άκρο ( όχι από το κάτω άκρο του όπως γίνεται με το δεύτερο ) Οπότε δέχεται τις καθοδικές εντάσεις από την μία του πλευρά του κάτω άκρου και τις ανοδικές εντάσεις στο άλλο άνω άκρο του. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να καταργεί την λειτουργία του μοχλοβραχίονα διότι διαμοιράζονται οι εντάσεις πάνω κάτω και καταυτόν τον τρόπο δεν υπάρχει υπομόχλιο. Δηλαδή δεν συγκεντρώνει τις ροπές κάτω στην βάση ούτε τις στέλνει πάνω στα δοκάρια. Παραλαμβάνει τις ανοδικές εντάσεις από το άνω μέρος και τις στέλνει στο κάτω περικόχλιο και στην περίπτωση της πατέντας μέσα στο έδαφος.
Από την άλλη το περικόχλιο στο άνω μέρος επιβάλει μόνο θλίψη Κατ αυτόν τον τρόπο δεν υπάρχει ο κίνδυνος διολίσθησης της πρόκας όπως στο 2 παράδειγμα.
Αυτός είναι ο κύριος λόγος που εφαρμόζω πάκτωση δώματος εδάφους στην μέθοδο της ευρεσιτεχνίας.
  #24  
Παλιά 08-06-18, 15:01
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Στην Ελλάδα αδιαφορούν για την ευρεσιτεχνία μου. Ίσως γιατί είμαι εργοδηγός και όχι πολιτικός μηχανικός.. Μου έχουν απαγορεύσει και να γράφω στα φόρουμ των μηχανικών.. γιατί άραγε?
Ας δούμε όμως τρις άλλες πατέντες που μοιάζουν με την δική μου Δηλαδή έχουν στοιχεία από την πατέντα μου και αν της βάλεις και τις τρις μαζί είναι η πατέντα μου. Δηλαδή εγώ έχω κατοχυρώσει πατέντα διεθνή 3 σε 1 και την δική μου που έχει όλα τα καλά των άλλων 3 και ακόμα περισσότερα δεν την θέλουν και θέλουν τις άλλες. 1) Η πρώτη πατέντα από τις 3 έχει και κτίριο κατασκευασμένο ύψους 650 μέτρων! Είναι αυτή.
https://www.youtube.com/watch?v=tF204Pgf-eo&t=0s
Αποτελείτε από κεντρικό άκαμπτο πυρήνα και γύρω από αυτόν από έναν ελαστικό φορέα Αυτά τα δύο διαφορετικά συστήματα είναι ανεξάρτητα και έχουν μεταξύ των υδραυλικά συστήματα σεισμικής απόσβεσης. Δηλαδή σαν το δικό μου. Τι δεν έχει. Την πάκτωση στο έδαφος.
Η δεύτερη πατέντα έχει το συρματόσχοινο, περνάει ελεύθερο μέσα από την κολόνα, πακτώνεται στο άνω άκρο του, παρεμβάλει ένα ελατήριο μεταξύ του κοχλία και του δώματος για την επαναφορά της κολόνας στην αρχική της θέση.
Δηλαδή ότι κάνει η πατέντα μου. Τι δεν έχει που έχει η δική μου πατέντα? Πακτώνει το κάτω άκρο του τένοντα μέσα στο βάθρο ενώ εγώ πακτώνω μέσα στο έδαφος. Δες αυτό το βίντεο στα τελευταία λεπτά που λένε τι κάνουν. https://www.youtube.com/watch?v=UexZ9n8BZzA
Για την τρίτη δεν λέω τίποτα διαβάστε μόνοι σας και θα δείτε τις ομοιότητες. https://www.didaktorika.gr/eadd/handle/10442/35654
Τελικά τι γίνεται ρε παιδιά? Μόνο η άγκυρα μου έμεινε...
  #25  
Παλιά 08-06-18, 16:07
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε seismic το να παραθέτεις αυτά που είναι η εφεύρεσή σου δεν νομίζω πως
βγαίνει κάτι....
Αλλά και πάλι εάν θέλεις να μας ενημερώσεις πιστεύω πως πρέπει με ποιό απλοϊκό
τρόπο και κατανοητό μια και δεν είμαστε γνώστες του αντικειμένου...


Αναφέρεις κάτι που μου προξένησε εντύπωση...
1-Αναφέρεις πως υπάρχουν παρόμοιες εφευρέσεις με την δικιά σου και τις οποίες
προωθούν....
2-Εάν κατάλαβα καλό περιέχουν στοιχεία της δικιά σου εφεύρεσης...
3-Αυτές η εφευρέσεις ήταν ποιό πριν από την δικά σου εφεύρεση η ποιό μετά ;;;;;;

Αυτά αποδεικνύονται με έγραφα κατάθεσης πατέντας και διάφορα άλλα..

Εάν ισχύει αυτό τότε χρειάζεσαι δικηγόρο για να λάβεις ασφαλιστικά μέτρα..

Κάτι άλλο που θέλω να σε ρωτήσω όταν κατάθεσε την πατέντα (εννοώ στοιχεία σχέδια κλπ)
την κατέθεσες με δικηγόρο ;;;;;

Πάντως σημασία έχουν οι ημερομηνίες...

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
  #26  
Παλιά 10-06-18, 19:42
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε seismic το να παραθέτεις αυτά που είναι η εφεύρεσή σου δεν νομίζω πως
βγαίνει κάτι....
Αλλά και πάλι εάν θέλεις να μας ενημερώσεις πιστεύω πως πρέπει με ποιό απλοϊκό
τρόπο και κατανοητό μια και δεν είμαστε γνώστες του αντικειμένου...


Αναφέρεις κάτι που μου προξένησε εντύπωση...
1-Αναφέρεις πως υπάρχουν παρόμοιες εφευρέσεις με την δικιά σου και τις οποίες
προωθούν....
2-Εάν κατάλαβα καλό περιέχουν στοιχεία της δικιά σου εφεύρεσης...
3-Αυτές η εφευρέσεις ήταν ποιό πριν από την δικά σου εφεύρεση η ποιό μετά ;;;;;;

Αυτά αποδεικνύονται με έγραφα κατάθεσης πατέντας και διάφορα άλλα..

Εάν ισχύει αυτό τότε χρειάζεσαι δικηγόρο για να λάβεις ασφαλιστικά μέτρα..

Κάτι άλλο που θέλω να σε ρωτήσω όταν κατάθεσε την πατέντα (εννοώ στοιχεία σχέδια κλπ)
την κατέθεσες με δικηγόρο ;;;;;

Πάντως σημασία έχουν οι ημερομηνίες...

Ευχαριστώ.
Φίλε μου AVATARGR-1 καλησπέρα.
Αν πάνω σε ένα τραπέζι βιδώσεις μία κολόνα όσο και να κουνάς το τραπέζι αυτή δεν θα ανατραπεί γιατί η βίδα στερεώνει την κολόνα με το τραπέζι.
Αν η κολόνα δεν έχει την βίδα και απλά ακουμπάει πάνω στο τραπέζι θα ανατραπεί αμέσως με ένα μικρό κούνημα.
Η πατέντα μου κάνει ότι κάνει και η βίδα στην κολόνα του τραπεζιού. Βιδώνει όλες τις κολόνες της κατασκευής πάνω στο έδαφος για να μην ανατραπούν. Γιατί να μην ανατραπούν? Γιατί κατά την ανατροπή τους στραβώνουν τα δοκάρια με τα οποία συνδέονται και τα σπάνε. Φαντάσου ότι η κολόνα κατά την ανατροπή της παίρνει μία τροχιά στροφής ακριβός όπως στρίβει το τιμόνι του αυτοκινήτου. Όταν στρίβεις το τιμόνι του αυτοκινήτου το ένα σου χέρι το σπρώχνει προς τα κάτω και το άλλο προς τα επάνω. Με τον ίδιο τρόπο περιστρέφεται και η κολόνα Ο σεισμός μετακινεί την βάση της δεξιά και η αδράνεια το άνω μέρος της αριστερά. Αν ενώσεις το άνω μέρος της κολόνας με το έδαφος βασικά βιδώνεις την κολόνα με αυτό και η περιστροφή της κολόνας σταματά. Αν η κολόνα δεν περιστραφεί δεν θα σπάσει η δοκός.
Αυτή είναι απλά η πατέντα. Η πατέντα μου αυτό που κάνει είναι να βιδώνει την κατασκευή στο έδαφος. Οι πατέντες που ανάφερα δεν κάνουν αυτό. Αυτοί κάνουν ότι κάνω με μία μεγάλη διαφορά Δεν πακτώνουν την οροφή με το έδαφος αλλά την οροφή με την βάση της κατασκευής.
Η ισχύουσα θεμελίωση είναι εντελώς λάθος διότι ποτέ δεν θα είναι αρκετά μεγάλη με το ανάλογο βάρος που χρειάζεται ώστε να είναι σε θέση να παραλάβει τα αντίστοιχα αρνητικά ανοδικά φορτία έντασης της ανωδομής που εμφανίζονται κατά την ροπή ανατροπής του τοιχώματος. Το αποτέλεσμα αυτής της ανικανότητας της βάσης που δεν μπορεί να σταματήσει τις ανοδικές εντάσεις της στροφής είναι να χρειάζεται την βοήθεια της πεδιλοδοκού και των δοκών οι οποίες δημιουργούν αντιρροπές προς την ροπή ανατροπής του τοιχώματος. Αν αυτές είναι μεγάλες θα σπάσουν. Εγώ πάω να βοηθήσω με μία έξτρα δύναμη τις αντιρροπές της πεδιλοδοκού και της δοκού προσπαθώντας να παραλάβω της ανοδικές εντάσεις από το δώμα και να τις στείλω μέσα στο έδαφος.
Η δική μου πατέντα είναι από το 2008 δηλαδή πιο παλιά από αυτές που σου έδειξα. Δεν αξίζει όμως να ασχοληθώ με την βλακεία τους.
Γιατί η πάκτωση βάσης εδάφους που κάνω εγώ στέλνει τις ανοδικές εντάσεις μέσα στο έδαφος
αφαιρώντας αυτές από την κατασκευή.
Αυτό που κάνουν αυτοί δηλαδή την πάκτωση δώματος βάσης είναι λάθος διότι δεν σταματούν το στρίψιμο της δοκού διότι στέλνουν την ένταση όλη πάνω τους και τους σπάνε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 10-06-18 στις 20:01
  #27  
Παλιά 10-06-18, 20:02
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε seismic από την στιγμη που πράγματι ειναι ποιό παλιά η δικιά σου έχεις αναφέρετο
δικαίωμα να ασκήσεις όλα τα ένδικα μέσα εναντίον τους....

Αλλιώς θα χάσεις το δίκιο σου..

Επίσης ίσως θα πρέπει να έλθεις σε επαφή με ξένα πανεπιστήμια αλλά και ερευνητικά
κέντρα
να ανακοινώσεις την πατέντα σου ώς να υπάρχει από μέρους τους όλες
οι εργαστηριακές δοκιμές που θα πιστοποιήσουν την λειτουργικότητα της εφεύρεσή σου...

Έχω την εντύπωση πως στο Πολυτεχνείο της Αθήνας υπάρχει Προσομοιωτής
σεισμού ώστε να έχεις ένα στοιχείο πρακτικής ορθότητας εκτός απο την θεωρητική....


Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
  #28  
Παλιά 10-06-18, 20:20
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Φίλε AVATARGR-1
Οι πατέντες μου είναι 2
https://patentscope.wipo.int/search/...d=WO2010097642
http://patft.uspto.gov/netacgi/nph-P...F9%2C540%2C783
Η δημοσίευση ( paper )
http://file.scirp.org/Html/6-1880388_59888.htm
Αυτός είναι ο επιστημονικός συνεργάτης μου.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0...B4%CE%B7%CF%82
Αυτά τα πειράματα που έκανα
με την πατέντα μου.
https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q
όπως κατασκευάζουν σήμερα ( χωρίς την πατέντα μου )
https://www.youtube.com/watch?v=l-X4tF9C7SE
Ο Παναγιώτης Καρύδης, ομότιμος καθηγητής αντισεισμικής τεχνολογίας στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, συναντήθηκε με τον Γιάννη Λυμπέρη και είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει το πείραμά του. «Πράγματι έχει απόδοση και μπορεί να βρει εφαρμογή σε πολλές κατασκευές για την προστασία από τους σεισμούς! Θα μπορούσε να ενσωματωθεί στις μελέτες. Αρκεί να γίνει αποδεκτό αυτό το σύστημα από την ευρύτερη επιστημονική κοινότητα», επισημαίνει , σχολιάζοντας τη συγκεκριμένη πατέντα. «Το καλωσορίζω και εύχομαι να το δούμε και στην πράξη», καταλήγει…
http://www.zougla.gr/greece/article/...i-evresitexnia

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 10-06-18 στις 20:21
  #29  
Παλιά 10-06-18, 20:43
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου και πάλι εδώ...

Φίλε seismic πραγματικά ενδιαφέροντα όλα αυτά ίσως να πρέπει να απευθυνθείς
πλέων σε ξένα πανεπιστήμια ή ερευνητικά κέντρα
γιατί από ότι ψυχανεμίζομαι
εδω δεν υπάρχει γιατριά από τους ιθύνοντες που έχουν καπελώσει πολλά πράγματα...

Εύχομαι το καλύτερο....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
  #30  
Παλιά 10-06-18, 21:59
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου και πάλι εδώ...

Φίλε seismic πραγματικά ενδιαφέροντα όλα αυτά ίσως να πρέπει να απευθυνθείς
πλέων σε ξένα πανεπιστήμια ή ερευνητικά κέντρα
γιατί από ότι ψυχανεμίζομαι
εδω δεν υπάρχει γιατριά από τους ιθύνοντες που έχουν καπελώσει πολλά πράγματα...

Εύχομαι το καλύτερο....

Ευχαριστώ.
Σε ευχαριστώ πολύ Να είσαι καλά φίλε μου!
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.