Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #23  
Παλιά 08-10-18, 22:22
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Όχι παιδιά. Δεν είμαι εκεί που ήμουν 10 χρόνια πριν. Έχω κάνει μεγάλα βήματα. Σε λίγο θα έχω βιομηχανικό προιόν. Δεν είμαι καθηγητής να κάνω καριέρα με δημοσιεύσεις. Αν αποκαλύψω αυτά που μου ζητάτε εδώ μέσα σε δημοσιεύσεις έχω χάσει την πατέντα γιατί μία πατέντα δεν καλύπτει τα πάντα.
Εδώ ναι είμαι για την πλάκα μου και για να σας ενημερώσω για μερικά στοιχεία της έρευνας. Αλλά δεν περιμένω να βγάλω χρήματα ή αναγνώριση από εδώ μέσα.

Βουδαπεστη ,Σεπτεμβριος 2018 ανεγερση Νεου πολυοροφου κτιριου ,χωρις Κολονες.Το κτιριο ευρισκεται πλησιον του Δανούβιου ποταμου ,με την πιθανοτητα το εδαφος να ειναι χαλαρο. Στην πατριδα μας ειναι δυνατη η ανεγερση ασφαλων πολυοροφων χωρις κολονες ??? Ετσι εχουμε προφανως το καθαρο κερδος στην επιφανεια με τη χρηση τοιχειων οπλισμενου σκυροδεματος , χωρια την οικονομια εις χρημα απο την τοιχοποιια.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ Η Ελλάδα είναι σεισμογενής χώρα είναι απίθανο να γίνει κάτι τέτοιο ! Άντε το πολύ δύο ορόφους τα προκατασκευασμένα. Απαγορεύονται πάνω από δύο ορόφους γιατί δεν αντέχουν στις μετατοπίσεις και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος κατάρρευσης. Αυτά ισχύουν με τον σημερινό κανονισμό. Αν όμως φορέσουν την πατέντα μου τότε αλλάζει όλη η δυναμική αυτού του είδους δόμησης. Η πατέντα μου δουλεύει καλύτερα σε αυτού του τύπου τις κατασκευές παρά σε αυτές με κολόνες. Με την πατέντα μου είναι δυνατόν να κατασκευάσεις προκατασκευασμένους ουρανοξύστες σε σεισμογενής περιοχές μειώνοντας το κόστος των κατασκευών 30 με 50% διότι αυτές οι κατασκευές είναι φθηνότερες διότι είναι βιομηχανοποιημένες. Η κατάρρευση λόγο καθίζησης του μαλακού ελαστικού εδάφους αποκλείεται με την πατέντα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 08-10-18 στις 22:36
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.