Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #371  
Παλιά 26-10-18, 07:22
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Έχετε σπίτι και το βαρεθήκατε;; Θέλετε να το γκρεμίσετε γιατί δεν το θέλετε;;
Εννοια σας και έχουμε την λύση! Δουλεύουμε πριν απο εσάς για εσάς!
Για αυτό θα σας παρουσιάσουμε την νέα πατέντα για να εξασφαλιστείτε μια και καλή για το πρόβλημα των σεισμών!

Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να δώσετε 100.000 ευρώ μπροστά ή καμιά 150αριά χιλιάδες μετά για να βάλετε μια πατέντα αμφιβόλου ποιότητας, εγκεκριμένη απο αναρίθμητους αναρμόδιους φορείς, δοκιμασμένη μόνο στη φαντασία μας και δημιουργημένη απο έναν τελείως φυσιολογικό, καθημερινό και απλό τρόφιμο του Δρομοκαϊτειου!



Θα έχετε μάλιστα την ευκαιρία να κάνετε βόλτα στη στρατόσφαιρα, αν βρίσκεστε μέσα στο ασανσέρ όταν θα καταρρεύσει η οικοδομή και όλα αυτά χάρη στην πατέντα του κύριου seismic.



Ακόμα δεν πήρατε τηλέφωνο;;
210 5252527 να θυμάστε τον μνημονικό κώδικα ΜΑΛΑΚΑΣ. Θα σας απαντήσει ο κύριος Γιάννης δημιουργός της πατέντας σε απευθείας σύνδεση απο την ΙΟ!


Δεν με γουστάρεις κωλόγερε;;; Είσαι τυχερός το μόνο που χρειάζεται είναι να πάρεις δρόμο!


Τι δεν καταλαβαίνεις κολλητέ;; Παίρνεις δρόμο και ησυχάζεις. Μένεις και σε τρολαρω ανελέητα. Διάλεξε και πάρε.
  #372  
Παλιά 26-10-18, 07:47
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας τον παραδίδω R-b-t3r Αυτός είναι υπεύθυνος για τα θύματα των σεισμών https://www.newsbomb.gr/ellada/news/...i-gia-tsoynami
https://www.newsbomb.gr/ellada/news/...is-zimies-pics

Ποιά θύματα?
  #373  
Παλιά 26-10-18, 07:53
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη χάνεις τον χρόνο σου. Του ξαναείπαμε οτι στην Ελλάδα δεν έχουμε θρηνήσει θύματα οταν ακολουθήθηκε ο πολεοδομικός κανονισμός. Αυτός το βιολί του! Δεν παίρνει από λόγια ,τρολαρισμα θέλει να στρώσει.
Επίσης δεν έχουμε συχνά σεισμούς πάνω απο 7 Ρίχτερ. Ένας κάθε 30 με 40 χρόνια γίνεται, άρα τι να την κάνουμε αυτή την άχρηστη πατέντα πού προωθεί;;;
  #374  
Παλιά 26-10-18, 07:56
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Ορίστε χθές ειχε σεισμό 6.4 στην Ζάκυνθο. Θύματα 0. Κουλούρι! Τίποτα!
Ποιόν θα σώσει ο τρόμπας απο την Ίο;; αυτόν που δεν πέθανε;
  #375  
Παλιά 26-10-18, 16:08
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη χάνεις τον χρόνο σου. Του ξαναείπαμε οτι στην Ελλάδα δεν έχουμε θρηνήσει θύματα οταν ακολουθήθηκε ο πολεοδομικός κανονισμός. Αυτός το βιολί του! Δεν παίρνει από λόγια ,τρολαρισμα θέλει να στρώσει.
Επίσης δεν έχουμε συχνά σεισμούς πάνω απο 7 Ρίχτερ. Ένας κάθε 30 με 40 χρόνια γίνεται, άρα τι να την κάνουμε αυτή την άχρηστη πατέντα πού προωθεί;;;
Μου φαίνεται πολύ περίεργο που όντως για μιά φορά ακολουθήθηκε και μάλιστα σε ικανοποιητικό βαθμό ένας κανονισμός στην Ελλάδα.

Τώρα για την πατέντα απ'οτι είδα και από μια ανάρτηση ποστ από το φόρουμ των μηχανικών, προσθέτει κόστος και θέλει ιδιαίτερες διαδικασίες(νομίζω στη σύσταση του μπετον αν κατάλαβα σωστά). Για μεγάλα έργα αν όντως θα υπάρχει η αντοχή που υπόσχεται μπορεί και να είναι ωφέλιμη η πατέντα, αλλά χτυπάει σε λάθος πόρτες, τα μεγάλα έργα στην Ελλάδα έχουν τελειώσει και ακόμη και αν γίνει κάποιο ξέρουμε ότι το κράτος βάζει τους δικούς του. Στην ουσία χάνει το χρόνο του εδώ( χαχαχαχα έχουμε ξεπεράσει το σημείο ότι δεν είναι σχετικής θεματολογίας το φόρουμ )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 26-10-18 στις 16:09
  #376  
Παλιά 26-10-18, 16:59
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Τα έχω ήδη γράψει εδώ

Δες ένα απόσπασμα
Παράθεση:
Γιάννη,δεν θέλω να σου καταρρίψω την ιδέα σου,αλλά το πρόβλημα του σεισμού έχει ήδη λυθεί.Η πατέντα σου έχει κάκιστη σχέση value for money κ δεν βλέπω κανένα λόγο να εφαρμοστεί.Το κεντρικό φρεάτιο του ανελκυστήρα παίζει ΗΔΗ το ρόλο που προτείνεις με την ευρεσιτεχνία σου,ακόμα κ με παθητική ανάληψη δυνάμεων (χαλύβδινος οπλισμός) αντί για ενεργητική (προεντεταμένος οπλισμός)..........



Η ευρεσιτεχνία σου έχει ήδη εφαρμοστεί στους ουρανοξύστες των Ηνωμένων Πολιτειών,όπου ο κεντρικός πυρήνας ήταν ο κύριος φορέας μεγάλης ακαμψίας που απορροφά το μεγαλύτερο μέρος της σεισμικής δύναμης.Εκτός αυτού,ακόμη δεν έχεις αναπτύξει την ιδέα σου πώς μπορεί να σταθεί οικονομικά,καθώς σου είπα ότι η σχέση value for money για ένα θέμα (σεισμός) ΗΔΗ λυμένο είναι κάκιστη.Δεν μας έχει αναπτύξει από πού θα αποσβεσθεί αυτό το επιπλέον κόστος σε σχέση με μία συμβατική κατασκευή.Συν τοις άλλοις,ποιός είπε ότι το φρεάτιο του ανελκυστήρα χωροθετείται κατά κανόνα στο κέντρο της οικοδομής?Αν είναι σε άκρο πώς θα λειτουργήσει η ευρεσιτεχνία σου?Συμφωνώ με το rigid,ότι πας για την πιό ψαθυρή αστοχία που θα έχει υπάρξει ποτέ σε κτίριο......κ αυτό που σου λέω δεν χρειάζεται ΚΑΝ μοντελοποίηση,στο εγγυώμαι για να μην δαπανήσεις άσκοπα τα χρήματά σου,εκτός κ αν με αυτό το όνειρο ικανοποιείς τις εσωτερικές ανάγκες σου.



Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,ΑΝ η ιδέα σου δεν ευσταθεί οικονομικά ΚΑΛΥΤΕΡΑ από τις συμβατικές κατασκευές,ΠΟΤΕ δεν πρόκειται 1.να επιχορηγηθεί 2.να εφαρμοστεί.



Εγώ κατ' ελάχιστον υπολογίζω το κόστος της ευρεσιτεχνίας σου για ένα συμβατικό 4όροφο κτίριο στα 100.000 ευρώ ως κόστος εγκατάστασης,κ γύρω στα 1.000 ευρώ ετήσιο κόστος συντήρησης της προέντασης κ των ατμοσφαιρικών συνθηκών που αυτή απαιτεί.Με διάρκεια ζωής 70 έτη,όχι παραπάνω.ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΓΛΥΤΩΣΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΟΥ για να προτιμήσω την ευρεσιτεχνία σου?



Πείσε με,κ θα έχεις την υποστήριξή μου σε αυτή την κουβέντα.......ακόμα δεν έχω ψηφίσει.......
και ένα άλλο
Παράθεση:
170 τόνοι δύναμη προέντασης!Αν πετύχει,ΑΥΤΟ θα πεί εξέλιξη της επιστήμης!Θυμάμαι ένα διευθυντή έργων υποδομής την ημέρα που θα τραβάγαμε 60 τόνους που θα ήθελε να το δει από περιέργεια,καθώς δεν είχε ξαναδεί τέτοιο μέγεθος στη ζωή του!Και επίσης,την ημέρα που αστόχησε από ολίσθηση αγκύριο 30 τόνων προέντασης που διέσχισε την πλαγιά και προσγειώθηκε 760 μέτρα μακρυά!!!:lol:Δηλαδή,στους 170 τόνους,αν αστοχήσει το αγκύριο,τότε μιλάμε πλέον ότι θα μπει σε τροχιά δορυφόρου!!!:lol:



Και τώρα οι δικές μου ερωτήσεις:



1.Σε περίπτωση χαλαρών εδαφών ΠΩΣ θα αγκυρωθεί το άκρο ώστε να αποφευχθεί η ολίσθηση ή η αστοχία βολβού σε τέτοια μεγέθη προέντασης;Όποιος απαντήσει,παρακαλώ να δώσει τα στοιχεία του γιατί πάει για παγκόσμιο βραβείο στην εδαφομηχανική!:lol:

2.Σε περίπτωση ισχυρών εδαφών σε τί ακριβώς χρειάζεται ο υδραυλικός ελκυστήρας;

3.Στ' αλήθεια δεν έχω εμπειρία στην ερώτηση:Τί είδους κονίαμα αγκυρώνει 170 τόνους προέντασης στο έδαφος;(!!!)

4.Τί ποιότητα σκυροδέματος αντέχει θλιπτικά 170 τόνους προέντασης;Αυτό που αποτελείται μόνο από τσιμέντο και αδρανή;Θυμάμαι στο Αντίρριο που δοκίμαζαν επί μήνες να πετύχουν τη σύνθεση του C90 και βάλε (συνεχής απόμιξη μέχρι να καταφέρουν να το ''δέσουν για να μην κόψει'')....Εδώ μιλάμε για C200++++++++!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  #377  
Παλιά 26-10-18, 17:21
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ωραία θα το τοποθετήσω σε ανεμογεννήτριες και θα ρίξω το κόστος της βάσης κατά 90% Έχει βρεθεί εταιρεία και κατασκευάζετε τώρα. Δεν το τοποθετώ για αντισεισμικό. Αν όμως γίνουν ζημιές από σεισμό στην Ελλάδα και έχουμε και θύματα θα σας το βάλω εκεί που ξέρετε. Α... πληρώστε τα διπλάσια χρήματα με την σημερινή μέθοδο στους νταβατζήδες στις κατασκευές αν το θέλετε εσείς στα @@κια μου. Πληρώνετε και επισκευές μετά από τον σεισμό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 26-10-18 στις 17:24
  #378  
Παλιά 26-10-18, 17:29
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή Πάλι εδώ είσαι εσύ;;

Έχετε σπίτι και το βαρεθήκατε;; Θέλετε να το γκρεμίσετε γιατί δεν το θέλετε;;
Εννοια σας και έχουμε την λύση! Δουλεύουμε πριν απο εσάς για εσάς!
Για αυτό θα σας παρουσιάσουμε την νέα πατέντα για να εξασφαλιστείτε μια και καλή για το πρόβλημα των σεισμών!

Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να δώσετε 100.000 ευρώ μπροστά ή καμιά 150αριά χιλιάδες μετά για να βάλετε μια πατέντα αμφιβόλου ποιότητας, εγκεκριμένη απο αναρίθμητους αναρμόδιους φορείς, δοκιμασμένη μόνο στη φαντασία μας και δημιουργημένη απο έναν τελείως φυσιολογικό, καθημερινό και απλό τρόφιμο του Δρομοκαϊτειου!



Θα έχετε μάλιστα την ευκαιρία να κάνετε βόλτα στη στρατόσφαιρα, αν βρίσκεστε μέσα στο ασανσέρ όταν θα καταρρεύσει η οικοδομή και όλα αυτά χάρη στην πατέντα του κύριου seismic.



Ακόμα δεν πήρατε τηλέφωνο;;
210 5252527 να θυμάστε τον μνημονικό κώδικα ΜΑΛΑΚΑΣ. Θα σας απαντήσει ο κύριος Γιάννης δημιουργός της πατέντας σε απευθείας σύνδεση απο την ΙΟ!






Τι δεν καταλαβαίνεις κολλητέ;; Παίρνεις δρόμο και ησυχάζεις. Μένεις και σε τρολαρω ανελέητα. Διάλεξε και πάρε.

Και για τελευταία φορά


ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΩΣ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΕΝΤΑ ΣΟΥ
  #379  
Παλιά 26-10-18, 17:30
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Βρε άνθρωπε μου εδώ ο κόσμος πιστολιάζει ΔΕΗ/κοινόχρηστα, την πατέντα σου θα πληρώσει σε ήδη υφιστάμενα κτίρια; (τα οποία χτες μια χαρά άντεξαν!)

Ποιά είναι η ρητορική σου απέναντι σε ανέργους και χαμηλόμισθους;
  #380  
Παλιά 26-10-18, 17:35
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε άνθρωπε μου εδώ ο κόσμος πιστολιάζει ΔΕΗ/κοινόχρηστα, την πατέντα σου θα πληρώσει σε ήδη υφιστάμενα κτίρια; (τα οποία χτες μια χαρά άντεξαν!)

Ποιά είναι η ρητορική σου απέναντι σε ανέργους και χαμηλόμισθους;
Σας τα παίρνουν άνεργοι και χαμηλόμισθοι .... 50 χρόνια στην οικοδομή εργολάβος ξέρω τι πάει να πει οικονομία και ανταγωνισμός.
30% κάτω του σημερινού κόστους όποιος θέλει να κτίσει από εμένα
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.