Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #631  
Παλιά 04-11-18, 22:21
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Αει πουλί μ'... γι' αυτό κατσικώθηκες στο esoterica και στο metafysiko... ε;
Μόλις έφαγες τον κλότσο κι από τα τελευταία τεχνικά και επιστημονικά φόρουμ που έμειναν, άιντε να την πέσω και στα εναλλακτικά. Σε νιώθω...

Να σου πω τώρα που παραγνωριστήκαμε και πως σε κόβω: κουμπούρας, που ίσα να τελείωσε το δημοτικό, άντε και καμιά σχολή μαθητείας. Κι αυτή βράδυ, ε;



Θα στα εξηγήσω εγώ αγεωμέτρητε, παρότι δεν είμαι του κλάδου. Δώσε βάση: Στις θετικές επιστήμες μαστρομαλάκα, ισχύει το "όπερ έδει δείξαι". Τις παραπάνω παπαριές που γράφεις δηλαδή, πρέπει να τις αποδείξεις. Με μαθηματικά ρε, όχι με βιντεάκια του youtube και πίπες στα φόρουμ. Εσύ βρε σαλτιμπάγκο, ούτε μια πρωτοβάθμια εξίσωση δεν καταλαβαίνεις τι περιγράφει, με τις βέργες στα τραπέζια θα χτίσεις τα σπίτια του κόσμου; Με αυτά θα τους πείσεις να κοιμηθούν ήσυχοι εκεί μέσα;

Αι σαλάγα τα πράιτα τώρα μέχρι να ανοίξει η καταπακτή με τους κροκόδειλους. Αλλά λυπάμαι μόνο αυτούς που θα σε φορτωθούν μετά από δω...
Για βγάλε μου την επιτάχυνση αυτού του πειράματος ρε αμόρφωτε κομπογιαννίτη που μόνο στο βρίσιμο είσαστε καλοί. Εγώ μπορώ εσύ μπορείς αγράμματε? Επιστημονικά σας έχω για τα αρχίδια μου. https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q&t=88s
https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q&t=88s

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 04-11-18 στις 22:23
  #632  
Παλιά 04-11-18, 22:26
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιστημονικά σας έχω για τα αρχίδια μου.
Μάλλον εννοούσες οτι οι επιστήμονες σε έχουν για @.
Μπερδευεσαι λόγω ηλικίας. Συγχωρεμενος!
  #633  
Παλιά 04-11-18, 22:28
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον εννοούσες οτι οι επιστήμονες σε έχουν για @.
Μπερδευεσαι λόγω ηλικίας. Συγχωρεμενος!
Καλά εσύ ξέρεις 0+0+0= το σύμπαν όλο
  #634  
Παλιά 04-11-18, 22:30
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Angry

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Για βγάλε μου την επιτάχυνση αυτού του πειράματος ρε αμόρφωτε κομπογιαννίτη που μόνο στο βρίσιμο είσαστε καλοί. Εγώ μπορώ εσύ μπορείς αγράμματε? Επιστημονικά σας έχω για τα αρχίδια μου. https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q&t=88s
https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q&t=88s
ΒΑΛΕ ΤΟ ΠΑΛΛΟΜΕΝΟ ΚΟΥΚΛΟΣΠΙΤΟ ΣΤΟΝ ΚΩΛΟ ΣΟΥ ΜΑΣΤΡΟΒΛΑΧΕ, ΘΑ ΔΟΝΕΙΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!

  #635  
Παλιά 04-11-18, 22:31
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
ΒΑΛΕ ΤΟ ΠΑΛΛΟΜΕΝΟ ΚΟΥΚΛΟΣΠΙΤΟ ΣΤΟΝ ΚΩΛΟ ΣΟΥ ΜΑΣΤΡΟΒΛΑΧΕ, ΘΑ ΔΟΝΕΙΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!

Πάλι χαρές θα δεί ο γέρος!!
Μη σού πω ότι θα ανοίξει και σαμπάνιες!
  #636  
Παλιά 04-11-18, 22:34
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Πήγαινε εδώ => Λεωφόρος Αθηνών 374 Χαϊδάρι, Αθήνα Τ.Κ. 12462
και ρώτα μόνος σου.
Ξέρουν αυτοί... Θα σου απαντήσουν όλες τις ερωτήσεις.

Αφού στα είπαν και εδώ ρε, δύο χρόνια πριν.
https://www.adslgr.com/forum/threads...96#post5874196
Γιατί δεν πας; Αφού στο είπαν και στο adsl, είναι ΕΙΔΙΚΟΙ για την περίπτωσή σου!

Επιστήμονες είναι! ΕΙΔΙΚΟΊ στις περιπτώσεις σαν την δική σου!
  #637  
Παλιά 04-11-18, 22:39
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Αυτά ρώτησα τους πολιτικούς μηχανικούς να μου τα λύσουν και δεν ήξεραν
Τα έκανα μόνος μου αγράμματοι και τα δημοσίευσα σε επιστημονικό περιοδικό.
Κανένας επιστήμονας δεν τα έχει διαψεύσει εκτός οι καραγκιόζηδες εδώ μέσα.
Αυτή είναι επιστήμη στραβάδια

Πειράματα
Έκανα διάφορα πειράματα Έκανα μετρήσεις στο τελευταίο με την μεγαλύτερη επιτάχυνση.
Συσχετισμός του πειράματος με την κλίμακα Mercalli.

Το μοντέλο σε αυτό το πείραμα https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q Από το 2,45 λεπτό μέχρι το 2,50 λεπτό δηλαδή μέσα σε 5 δευτερόλεπτα έκανε 20 διαδρομές των 25 cm... οπότε σε 20 sec έκανε 80 διαδρομές με πλάτος ταλάντωσης 25 cm. Αυτές τις ταλαντώσεις από το ένα άκρο στο άλλο μετράμε, και τον αντίστοιχο χρόνο τους σε sec. Η συχνότητα (Hz) είναι το κλάσμα: ν = αριθμός τέτοιων διαδρομών /αντίστοιχο χρόνο τους. 80/20=4Hz To 9,81 είναι η γήινη επιτάχυνση και την διαιρούμε με την επιτάχυνση που βρήκαμε για να βρούμε τα g Δηλαδή πόσες φορές είναι πιο γρήγορη η επιτάχυνση από ένα σώμα που πέφτει στην γη.
Σε φυσικό σεισμό που έκανα το πείραμα με πλάτος ταλάντωσης 0,25 cm και με συχνότητα 4 Hz έχουμε ... a=( -(2*π*4)^2 * 0,22 ) / 9.81
3,14χ2=6,28χ4=25,12X25,12=631,0144X0,22=157,754 /9,81= 16 g φυσικού σεισμού
Αυτή η επιτάχυνση που βγάλαμε είναι η επιτάχυνση ενός σεισμού φυσικού μεγέθους εξασκούμενη πάνω σε ένα μοντέλο υπό κλίμακα και για αυτόν τον λόγο οι τιμές της επιτάχυνσης είναι πολύ μεγαλύτερες. Πόσο πάρα πάνω είναι η επιτάχυνση στην μικροκλίμακα δεν μπορώ δεν ξέρω να την υπολογίσω?
Όταν κατασκεύαζα την βάση θέλοντας να προσομοιώσω το κύμα P το οποίο είναι και το ποιό καταστρεπτικό κύμα του σεισμού κατασκεύασα την κατασκεύασα έτσι ώστε η παλινδρόμηση της να επιτυγχάνεται πάνω σε μία ημιτονοειδή καμπύλη. Το πλάτος ταλάντωσης είναι 25 εκατοστά όταν μετακινώ την βάση με το χέρι χωρίς μέσα την ταχύτητα και χωρίς το βάρος του μοντέλου. Με την αδράνεια του μοντέλου και την επιτάχυνση μπορεί να γίνεται μια μικρή επιμήκυνση λόγο των ανοχών του τεντώματος και το παίζω της μηχανής 2 με 3 εκατοστά δηλαδή από 25 να γίνεται 28 εκατοστά.
Ακόμα η κυκλική ταλάντωση μεγαλώνει την μετατόπιση του δώματος Δηλαδή το δώμα μπορεί να έχει πλάτος ταλάντωσης 35 εκατοστά.

Σε αυτήν την επιτάχυνση των 16 g φυσικού πραγματικού σεισμού το μοντέλο δεν εμφάνισε αστοχίες οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε την πραγματική επιτάχυνση που αυτό αστοχεί.
Στην Ελλάδα υπάρχουν τρείς σεισμικές ζώνες επικινδυνότητας Α, Β, και Γ. Σκοπός του σύγχρονου αντισεισμικού κανονισμού είναι να κατασκευάσει δομές που στην πιο επικίνδυνη σεισμική ζώνη την Α οι κατασκευές να αντέχουν : ( 0,36 g επιτάχυνσης ) στην Β 0,24g και στην Γ 0,16g
Στην Ελλάδα ο μεγαλύτερος καταγεγραμμένος σεισμός είχε επιτάχυνση 1g
Παγκόσμια ο μεγαλύτερος καταγεγραμμένος σεισμός είχε επιτάχυνση 3g …στην Χιλή σε σεισμό εντάσεως 9,5 Ρίχτερ Η επιτάχυνση σε ( g ) είναι η ενέργεια του σεισμού που φτάνει τελικά κάτω από την κατασκευή. Τα Ρίχτερ μετράνε την ένταση στο επίκεντρο του σεισμού. Οι πολιτικοί μηχανικοί σχεδιάζουν βάση της επιτάχυνσης ( g ) όχι βάση των Ρίχτερ.
Το μοντέλο είχε επιτάχυνση πάνω από 16g μετρημένο μόνο κατά τον οριζόντιο άξονα ενώ είχε και μετατοπίσεις κρούσης πάνω κάτω ύψους 5 εκατοστών. οπότε τα συμπεράσματα της χρησιμότητας της μεθόδου της ευρεσιτεχνίας πειραματικά είναι συντριπτικά συγκρίνοντάς αυτά με τον σύγχρονο αντισεισμικό σχεδιασμό..
Το δοκίμιο στο πείραμα είχε γενική μάζα βάρους 880 kg Ο δεύτερος όροφος λόγο της ανεστραμμένης δοκού που φέρει είναι πιο πολλά κιλά από το μισό οπότε θα έλεγα ότι είναι περίπου 450kg και το ισόγειο είναι 430kg ¶ρα για να βρούμε την δύναμη αδράνειας F πρώτα στο ισόγειο λέμε ….
F=m.α 430 Χ 157,754 = 67834,22 Newton ή 68 kN.
και ο πρώτος όροφος 450 Χ 157,754 = 70989 Newton ή 71 kN.
Σύνολον δύναμης F ( Αδράνεια ) 68 + 71 = 139 kN
Ροπή Αδράνειας
Δύναμη Χ Ύψος ^2 άρα
Ισόγειο 68Χ0,67Χ0,67= 30,53 kN
Πρώτος όροφος 71Χ1,35Χ1,35 = 129,4 kN
Σύνολον Ροπή Αδράνειας 30,53+129,4 = 160 kN

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 04-11-18 στις 22:45
  #638  
Παλιά 04-11-18, 22:42
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή Τι τα θέλουμε τα αντισεισμικά αφού τα σπίτια μας αντέχουν τον σεισμό

  #639  
Παλιά 04-11-18, 22:44
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Πήγαινε εδώ => Λεωφόρος Αθηνών 374 Χαϊδάρι, Αθήνα Τ.Κ. 12462
και ρώτα μόνος σου.
Ξέρουν αυτοί... Θα σου απαντήσουν όλες τις ερωτήσεις.

Αφού στα είπαν και εδώ ρε, δύο χρόνια πριν.
https://www.adslgr.com/forum/threads...96#post5874196
Γιατί δεν πας; Αφού στο είπαν και στο adsl, είναι ΕΙΔΙΚΟΙ για την περίπτωσή σου!

Επιστήμονες είναι! ΕΙΔΙΚΟΊ στις περιπτώσεις σαν την δική σου!

Μόνο μην ξεχάσεις να τους πεις για αυτούς που σε κυνηγούν ώστε να μην αναπτύξεις την πατέντα σου! Πρέπει οπωσδήποτε να τούς το πεις για να βοηθήσουν!
  #640  
Παλιά 04-11-18, 22:46
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Για βγάλε μου την επιτάχυνση αυτού του πειράματος ρε αμόρφωτε κομπογιαννίτη που μόνο στο βρίσιμο είσαστε καλοί. Εγώ μπορώ εσύ μπορείς αγράμματε? Επιστημονικά σας έχω για τα αρχίδια μου.
Τι να σου βγάλω ρε ...αγράμματε καραγκιόζη... που σε ξεφτίλιζαν ακόμα και στο esoterica;

Το Απόλυτο Αντισεισμικό Σύστημα είναι Ελληνικό.

...γελοίο υποκείμενο...

Παράθεση:
Πέτυχα επιτάχυνση 43,34g φυσικού σεισμού πάνω σε πειραματικό μοντέλο υπό κλίμακα 1 προς 7 χωρίς την παραμικρή αστοχία του μοντέλου.
Τον μαύρο σου τον φλάρο πέτυχες... σε ξεβράκωσε ο heretic τότε, γελάγανε ένα μήνα όλοι μέχρι να σε σουτάρουν. 1.87g σου έβγαλαν στη καλύτερη και αυτό στο τέρμα του πήγαινε-έλα της μαλακίας που έστησες για εφέ.

Έτσι κουνάει ο σεισμός τα σπίτια ή έτσι απλώνετε τον τραχανά στο χωριό σου;

¶ιντε... αλέ ούστ είπαμε...

__________________
"Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία", Ροβεσπιέρος
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.