Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1451  
Παλιά 27-07-16, 21:01
SocratesYourNightmare Ο χρήστης SocratesYourNightmare δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2016
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Καληνύχτα λοιπόν από μένα,



http://oodegr.co/oode/orthod/genika/17simia.htm#2.
Απάντηση με παράθεση
  #1452  
Παλιά 27-07-16, 21:13
SocratesYourNightmare Ο χρήστης SocratesYourNightmare δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2016
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

"Τα παρακάτω 17 σημεία του James Patrick Holding που μεταφράσαμε, είναι χαρακτηριστικά της έλλειψης δόλου, που χαρακτηρίζει τη Χριστιανική πίστη:"

αυτά είναι τα 17 "λαθοι " που έκαναν οι...δημιουργοί του Χριστιανισμου.

Θέλει γερά κοτσια για κάποιον άπιστο να το διαβάσει όλο. Ελπίζω όμως οτι κάποιος καλοπροερετος λογικός άνθρωπος θα βρεθεί σε αυτό το ριμαδοφορουμ με θέληση για την αλήθεια.

Οι επόμενες απαντήσεις μου θα είναι σε άτομα που ενδιαφέροντε πραγματικά , και όχι σε διαχασμενες προσωπικότητες και "κομπογιαννίτες" συνωμοσιολόγους.

Δεν είμαι πια αρκετά εύπιστος για να είμαι άπιστος.
Απάντηση με παράθεση
  #1453  
Παλιά 27-07-16, 21:31
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SocratesYourNightmare Εμφάνιση μηνυμάτων
Καληνύχτα λοιπόν από μένα,



http://oodegr.co/oode/orthod/genika/17simia.htm#2.


Ώστε η ΟΟΔΕ προωθεί μη ορθόδοξες απόψεις...(θα μου πεις το "μη ορθόδοξες" σε πείραξε, την απύθμενη βλακεία την προσπερνάς)




Ο J P Holding (http://www.conservapedia.com/JP_Holding ) είναι επαγγελματίας ιεροκήρυκας, τσαρλατάνος δηλαδή.
Λες και μας λείψανε οι εγχώριοι, κάνουμε εισαγωγή κι από την Αμερική...

Αυτοί που συγκροτούν την ΟΟΔΕ σε τι επίπεδο ανθρώπων απευθύνονται ;
Θέλουν και να μας προσηλυτίσουν, τρομάρα τους...
Απάντηση με παράθεση
  #1454  
Παλιά 27-07-16, 23:34
SocratesYourNightmare Ο χρήστης SocratesYourNightmare δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2016
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Deadite.

Η εύρεση της αλήθειας περί της ιστορικότητα του Ιησού και γενικότερα η ιστορία του χριστιανισμού, όπως και οι σχολιασμοί της βίβλου όσο αναφορά τα ιστορικά γεγονότα, δεν είναι δουλειά μόνο των ορθοδόξων, να προσπαθήσουν να εξηγήσουν, αλλά αυτή η μέθοδος εντάσσεται σε ένα ευρύτερο πλαίσιο που λέγεται είτε ιστορικοδικαστικη μέθοδο είτε αρχαιολογια ειτε επίσης και στην θρησκειολογία (αν έχεις ακουστα)

Οπότε αυτό που λες "μη ορθόδοξες απόψεις " δεν ευσταθεί, η ορθοδοξία είναι ξεκάθαρη σε θέματα δογμάτων. Και ποτέ δεν θα κάτσει να σου εξηγήσει (δια μέσου των συνόδων ) γεγονότα που έχουν σχέση με θρησκειολογικα θέματα αλλά μόνο με θεολογικά.

Απλά και συ αποφάσισες να πεις την βλακεία σου , και να μην ασχοληθείς επι της ουσίας.

πριν ειπα "Οι επόμενες απαντήσεις μου θα είναι σε άτομα που ενδιαφέροντε πραγματικά , και όχι σε διαχασμενες προσωπικότητες και "κομπογιαννίτες" συνωμοσιολόγους"

Μην νομίζεις οτι σε πέρασα για άνθρωπο που ενδιαφέρεται πραγματικά,απλά σου απάντησα για να σου υπενθυμίσω (αν δεν θυμάσαι.. ) οτι υπάρχει και η επιστήμη. (Ιστορικοδικαστικη, αρχαιολογική, θρησκειολογικη )
Απάντηση με παράθεση
  #1455  
Παλιά 28-07-16, 02:17
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SocratesYourNightmare Εμφάνιση μηνυμάτων
Deadite.

Η εύρεση της αλήθειας περί της ιστορικότητα του Ιησού και γενικότερα η ιστορία του χριστιανισμού, όπως και οι σχολιασμοί της βίβλου όσο αναφορά τα ιστορικά γεγονότα, δεν είναι δουλειά μόνο των ορθοδόξων, να προσπαθήσουν να εξηγήσουν, αλλά αυτή η μέθοδος εντάσσεται σε ένα ευρύτερο πλαίσιο που λέγεται είτε ιστορικοδικαστικη μέθοδο είτε αρχαιολογια ειτε επίσης και στην θρησκειολογία (αν έχεις ακουστα)

Οπότε αυτό που λες "μη ορθόδοξες απόψεις " δεν ευσταθεί, η ορθοδοξία είναι ξεκάθαρη σε θέματα δογμάτων. Και ποτέ δεν θα κάτσει να σου εξηγήσει (δια μέσου των συνόδων ) γεγονότα που έχουν σχέση με θρησκειολογικα θέματα αλλά μόνο με θεολογικά.

Απλά και συ αποφάσισες να πεις την βλακεία σου , και να μην ασχοληθείς επι της ουσίας.

πριν ειπα "Οι επόμενες απαντήσεις μου θα είναι σε άτομα που ενδιαφέροντε πραγματικά , και όχι σε διαχασμενες προσωπικότητες και "κομπογιαννίτες" συνωμοσιολόγους"

Μην νομίζεις οτι σε πέρασα για άνθρωπο που ενδιαφέρεται πραγματικά,απλά σου απάντησα για να σου υπενθυμίσω (αν δεν θυμάσαι.. ) οτι υπάρχει και η επιστήμη. (Ιστορικοδικαστικη, αρχαιολογική, θρησκειολογικη )

Έχω ξαναγράψει σε αυτό το θέμα (σχόλιο #1226 ) http://www.metafysiko.gr/forum/showp...postcount=1226
Ο Μυθικισμός δε με πείθει γιατί δεν έχει να επιδείξει σοβαρά στοιχεία. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί επικεντρώνονται (με κάποια εμπάθεια τολμώ να πω) στο πρόσωπο του Ιησού. Εγώ που δεν πιστεύω στην ύπαρξη οποιουδήποτε θεού, έχοντας διαβάσει τα ευαγγέλια, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι επρόκειτο για μια ιδιαίτερα σεβαστή και αξιόλογη προσωπικότητα.

Δεν παραδέχομαι τη θεϊκή του υπόσταση, μια που δεν υπάρχει επιστημονική απόδειξη για κάτι τέτοιο.

Αντίθετα, η ιστορική ύπαρξή του μπορεί κάλλιστα να υποστηριχτεί και με καλύτερο τρόπο από αυτό που προτείνεις, παραθέτοντας ένα κείμενο ενός αναξιόπιστου συγγραφέα, που δεν έχει στην ουσία σχέση με το πρόσωπο του Ιησού, αλλά θέλει να πείσει για την αλήθεια του χριστιανικού δόγματος με τρόπο, ας τον πω παιδαριώδη.

Η έκφραση "απύθμενη βλακεία" αφορά το κείμενο του Holding και την απόφαση κάποιων να το προβάλουν μέσω της σελίδας τους. Δεν αφορά τη διδασκαλία του Ιησού, ούτε όσους πιστεύουν ειλικρινά σε αυτή και την εφαρμόζουν στη ζωή τους και στη συμπεριφορά τους.

Φυσικά και αδυνατώ να κάνω διάλογο με φανατικούς που δυσφημίζουν το Χριστιανισμό χειρότερα από οποιοδήποτε μυθικιστή. Απάντησα μόνο και μόνο για να διευκρινίσω κάποια πράγματα και ελπίζω να ήμουν σαφής.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deadite : 28-07-16 στις 02:35
Απάντηση με παράθεση
  #1456  
Παλιά 28-07-16, 11:04
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Αγαπητέ Deadite, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για το μετρημένο μήνυμά σου και επίσης να δηλώσω πως αν με τοποθετείτε στην κατηγορία "φανατικούς που δυσφημίζουν", θα ήθελα να δηλώσω πως δεν είμαι και αν δίνω τέτοια εντύπωση, ζητώ συγνώμη.

Δεν δυσφημίζω, χρησιμοποιώ δεδομένα μόνο από την ΚΔ και δικές μου συνθέσεις αυτών των δεδομένων που όμως δεν ξεφεύγουν απ τα δεδομένα. Μπορεί να είναι ακραία παρόλα αυτά οποιαδήποτε "λογική" εξήγηση μπορεί να με εξουδετερώσει, την λογική και ιστορικά τεκμηριωμένη απάντηση αναζητώ.

Έθεσα δύο ερωτήματα, ως τώρα δεν απαντήθηκαν.
Ο συμπαθής κατά τα άλλα φίλος Socrates, είπε ότι η προφητεία και τα λοιπά. Δεν ισχύει αυτό, αρκεί να προσπαθήσει κάποιος λίιιγο να διαβάσει τι λέμε.

Η προφητεία ότι δεν θα του σπάσουν πόδια, θα μπορούσε να ισχύει και αν ο σταυρωμένος έμενε μία εβδομάδα στον σταυρό, έμεινε μόλις λίγες ώρες και δεν του έσπασαν τα πόδια διότι ο δήμιος εκατόνταρχος επενέβη την κατάλληλη στιγμή και δεν το επέτρεψε. Επίσης, ο σταυρωμένος παρέδωσε πνεύμα όπως λένε οι γραφές μόλις πήρε κάποιο υγρό που του έδωσαν.

Το σενάριό μου δεν έχει αποδομηθεί.
Σχεδιάζει κάποιος μια ανάσταση, τα βασικά στοιχεία για να πετύχει κάτι τέτοιο είναι, να μην μείνει ο σταυρωμένος στο στυρό πολλές μέρες αλλά μόλις λίγες ώρες (αυτό μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ, ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΣΧΑ) και να μην του σπάσουν τα πόδια, αυτό το αναλαμβάνει ο εκατόνταρχος (που εγώ πιστεύω πως δεν είναι άλλος από τον Σαούλ) , τέλος χρειάζεται να πιεί ένα ποτό που θα του προκαλέσει κόμα και μετά να πάει κάπου να ανακτήσει τις αισθήσεις του. Δεν τους επηρεάζουν όλους τους ανθρώπους όλα τα φάρμακα το ίδιο επομένως στον ήρωα της περιπετειας αυτής, του κάνουν τεστ (του έχουν σπάσει ένα αλάβαστρο με τόσα γραμμάρια στο κεφάλι...) και ο φαρισαίος Νικόδημος αν θυμάμαι καλά το όνομα, τον πάει τον τάφο μαζί με περιεργες ουσίες...

Όλα δένουν.
Απάντηση με παράθεση
  #1457  
Παλιά 28-07-16, 11:28
SocratesYourNightmare Ο χρήστης SocratesYourNightmare δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2016
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Κατάλαβα , εξάλλου το θέμα της συζήτησης είναι η ιστορικοτητα του Ιησού. Και απο τι βλέπω συμφωνείς οτι υπήρξε έστω και ως σοφός. Και όχι ο σχολιασμός θρησκείας .

Σεβαστή η επιλογή να μην πιστεύεις στον Ιησού των ευαγγελίων, εγώ επιλέγω να τον πιστεύω ως Θεό.

Γραφεις-Δεν παραδέχομαι τη θεϊκή του υπόσταση, μια που δεν υπάρχει επιστημονική απόδειξη για κάτι τέτοιο.

Πως περιμένεις σπό την επιστήμη να αποδείξει κάτι τέτοιο; επίσης για πια επιστήμη μιλάς;
Η Ιστορικοδικαστικη επιστημονικη μεθοδος,εχει σοβαρες ενδειξεις για την αξιοπιστια των ευαγγελιων,διοτι,ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΨΕΜΑ. Πόσο μάλλον όλοι σχεδόν οι απόστολοι, οι οποίοι ΠΕΘΑΝΑΝ, και μάλιστα μαρτυρικά, για χάρη τής πίστης τους στον Θεό μας και Κύριό μας Ιησού Χριστό. Έδωσαν έτσι μια έμπρακτη μαρτυρία τής αξιοπιστίας τους, ώστε να μπορούμε σήμερα να είμαστε βέβαιοι για την ιερά αυτή παράδοση τής Αγίας Γραφής που έγραψαν

Να ξέρεις ομως,Η αναφορά μας στο θάνατο των μαθητών του Κυρίου, δεν γίνεται για να πιστοποιήσουμε τα θαύματα του Χριστού και την ανάσταση του . Γίνεται για να πιστοποιήσουμε τη ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ειλικρίνεια.

Τελος, αυτά που σου έγραψα πιο πάνω είναι ισχυρές ενδείξεις.Αλλά σε ΚΑΜΊΑ περίπτωση δεν μιλάω για απόδειξη, διότι, Η πίστη έχει εξ ορισμού το στοιχείο της ελευθερίας, και όχι της συντριβής των αντιστάσεών μας, μέσω αποδείξεων.

Το να περιμένεις όμως, να αποδειχθεί επιστημονικά η θεότητα του Χριστού, είναι σαν να περιμένεις την επιστήμη να αποδείξει την ύπαρξη του θεού, δεν θα γίνει ποτέ.

Αντίθετα, η ύπαρξη του Ιησού ως ιστορικό πρόσωπο, αποδεικνύεται.

Και καλό θα ήταν να σταθούμε εκεί.

Ευχαριστώ που διευκρινισες την θέση σου, και ζητώ συγνώμη που σε πέρασα για άλλον έναν βλακα που έχει έρθει για να βρισει.

Εν κατακλείδι, μίλησε μας και εσύ και δείξε μας αν θες τα στοιχεία σου , που να τεκμηριώνουν την ιστορικότητα του Ιησού .θα έχει ενδιαφέρον.
Απάντηση με παράθεση
  #1458  
Παλιά 28-07-16, 11:39
SocratesYourNightmare Ο χρήστης SocratesYourNightmare δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2016
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Αγαπητή λίτσα,απάντηση έδωσα, ξέρω οτι είναι δύσκολο να το χωνέψεις,αν δεν έμεινες ικανοποιημενη , τι να σου κάνω.

Εκείνη την μέρα, ήταν ας πούμε η πιό επικίνδυνη, Διότι οι σταυρωμένοι είχαν μεγαλύτερη πιθανότητα να τους σπάσουν τα κόκαλα, να τελειώνουν πιο γρήγορα απο τι κάποιους άλλους που εκατσαν μια εβδομάδα.

Για αυτό και η προφητεία έλεγε "κόκαλο δεν θα σπάσει " έδωσε έμφαση . Ήταν τρεις, τα σπασανε στους δύο, και στον τρίτο όχι. Και αυτή η προφητεία θα είχε νόημα μόνο αν επιλεγόταν αυτή η μερα,διότι αν τον αφειναν μια εβδομάδα, σαφος δεν θα του έσπαγαν κόκαλο. Λογικό.

Ποσο πιο λιανα να το κάνω;

Έδωσα απάντηση και στα δύο ερωτήματα, αν έχεις κάτι πιο ενδιαφέρον στείλε. Γιατί δεν έχει νόημα να χάνω τον χρόνο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #1459  
Παλιά 28-07-16, 12:03
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SocratesYourNightmare Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητή λίτσα,απάντηση έδωσα, ξέρω οτι είναι δύσκολο να το χωνέψεις,αν δεν έμεινες ικανοποιημενη , τι να σου κάνω.

Εκείνη την μέρα, ήταν ας πούμε η πιό επικίνδυνη, Διότι οι σταυρωμένοι είχαν μεγαλύτερη πιθανότητα να τους σπάσουν τα κόκαλα, να τελειώνουν πιο γρήγορα απο τι κάποιους άλλους που εκατσαν μια εβδομάδα.

Για αυτό και η προφητεία έλεγε "κόκαλο δεν θα σπάσει " έδωσε έμφαση . Ήταν τρεις, τα σπασανε στους δύο, και στον τρίτο όχι. Και αυτή η προφητεία θα είχε νόημα μόνο αν επιλεγόταν αυτή η μερα,διότι αν τον αφειναν μια εβδομάδα, σαφος δεν θα του έσπαγαν κόκαλο. Λογικό.

Ποσο πιο λιανα να το κάνω;

Έδωσα απάντηση και στα δύο ερωτήματα, αν έχεις κάτι πιο ενδιαφέρον στείλε. Γιατί δεν έχει νόημα να χάνω τον χρόνο μου.
Αγαπητέ Σοκρατες, η απάντησή σου δεν με ικανοποιεί και δεν καταρρίπτει την υπόθεσή μου.
Μπορεί η Παρασκευή πριν το Πάσχα να είναι επικίνδυνη αλλά είναι η πιο κατάλληλη για να γίνει το αναστάσιμο θαύμα.
Χρειάζονται δύο βασικά πράγματα, να γίνει Παρασκευή πριν το Πάσχα - όχι άλλη μέρα - , να υπάρχει και ένας εκατόνταρχος - δήμιος - που προσέχει και ξέρει ποιανού σπάει και ποιανού δεν σπάει.
Χρειάζεται και τέλος ένα ειδικό ποτό, ο κατάλληλος που θα βάλει την κατάλληλη δόση στο στόμα του δέκτης, ο δέκτης κλπ κλπ.

Ας αφήσουμε τους μελλοντικούς αναγνώστες να σχηματίσουν άπψη.

Εγώ λόγω εργασίας και λοιπων υποχρεώσεων, θα αραιώσω λίγο, καλά να περνάτε, καλό καλοκαίρι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 28-07-16 στις 12:07
Απάντηση με παράθεση
  #1460  
Παλιά 28-07-16, 12:10
SocratesYourNightmare Ο χρήστης SocratesYourNightmare δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2016
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Συνομωσία! Οι οβραιοι φταίνε! Ο Παύλος ηταν ο εκατόνταρχος και 5-6 μαθητές .
Έφτιαξε το ελιξίριο της ζωής το δωσε στον προταγωνηστη μας Ιησού, το πιε αναστήθηκε, μετά έγινε μεγιστάνας (εν το μεταξύ οβραιοι και Ρωμαίοι ήταν όλοι συνωνοημενοι ) μετά πήγαν στο Ιράκ για διακοπές μαζί με 5-6 γυναίκες .οι οβραιοι πια κυριαρχούν τον κόσμο, (παρεμπιπτόντως έχουν και μια χρονομυχανη για ώρα ανάγκης,τι? Δεν με πιστεύεις? Απόδειξε οτι δεν είχαν! ) φτιάχνουν πυρηνικές μπομπες , πιο πριν όμως είχαν δημιουργήσει το Ισλάμ , ούτως ώστε να κάνει πόλεμο με τον χριστιανισμό, γισ να κυριαρχήσει το κατεστημενο (κκε δυνατό ) (θυμάστε που σας μίλησα πριν για μηχανή του χρόνου; εε, ήρθε η ώρα τότε, να την χρησιμοποιησουν! Ο Παύλος έγινε ο Μωάμεθ και δημιουργησε το Ισλάμ, ιερατείο είναι αυτό οτι θέλει κάνει ) αμέσως μετά που λέτε, ο Ρεουβέν Ριβλίν μεταμφιεσμένος σε μπιλαντεν (ειχε φτιάξει κλονο ομως πιο πριν) δωροδωκει την αμερικα για να προσποιηθεί οτι τον σκοτώνουν, έτσι ώστε το μίσος έναντι στον χριστιανισμό να μεγαλώσει , και να συμπερανουμε τελικά οτι ο Χριστός δεν υπήρξε, αλλά ήταν ο Μεναχέμ , και μετά πήγε στο γήπεδο και έπαιξε μπάλα , και τωρα πια το Ισραήλ κυριαρχεί τον κόσμο. Και ζήσαν όλοι καλά (κυριολεκτικά ΟΛΟΙ! Έιχαν φτιάξει το ελιξίριο απο την εποχή του Ιησού ) και μεις καλύτερα (δεν νομίζω καλύτερα, γιατί οι οβραικη θρησκεία μας έχει φέρει καρκινους! )

Ε, λίγο πιο απίστευτο είναι το μυθιστόρημα (μπορείς να γράψεις άνετα βιβλίο ) της Θείας της λιτσας.

Και δεν με νοιάζει, ολα δενουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.