Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 21-09-12, 21:25
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή



Problem solved, που θα λέγανε και οι εργαζόμενοι της nasa.
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 21-09-12, 21:33
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Του εκανες τωρα τα μουτρα κρεας......
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 21-09-12, 21:34
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Χαριτολογώντας, ναι.

Καλό βράδυ.
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 21-09-12, 23:27
BalianOfIbelin Ο χρήστης BalianOfIbelin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2007
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

έχω μια απορία: για να αμφισβητεί κάποιος επίσημες ανακοινώσεις πρέπει να είναι φαν του Λιακοπουλου? αλήθεια, πιστεύετε πως τα σοβαρά ζητήματα δεν περνάνε μέσα από κυβερνητικά φίλτρα? Είμαι σίγουρος οτι καταλαβαίνετε πως είτε πρόκειται για αποστολή της nasa ή αποστολή στο Αφγανιστάν, μαθαίνουμε αυτά που πρέπει και μόνο.
υπάρχει και ένας χαρακτηρισμός εγγράφων και πληροφοριών "top secret"
__________________
η αγαπη ουδεποτε εκπιπτει
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 22-09-12, 08:36
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Το θέμα λύθηκε.Επιτέλους συνεννοηθήκαμε


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BalianOfIbelin Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω μια απορία: για να αμφισβητεί κάποιος επίσημες ανακοινώσεις πρέπει να είναι φαν του Λιακοπουλου?
Ξαναδιάβασε προσεκτικά όλο το νήμα.
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 22-09-12, 13:32
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Έχετε κολλήσει με της φώτο που λέει το παιδί. Άλλα σας λέει άλλα παρουσιάζετε χωρίς να απαντάτε στο θέμα και της ερωτήσεις που κάνει και το μόνο που κάνετε είναι να το περιφέρετε γύρω γύρω χωρίς καμία ουσία... Στης φώτο ναι θα μπορούσα να πω και εγώ ότι είναι κάπως εσφαλμένο να κάνουν διάφορων ειδών μίξεις, ποιος ο λόγος θα έλεγε κανείς. Όμως ο λόγος μπορεί να είναι απλός, οικονομικός λόγος, διαφημιστικός κ.τ.λ.

Τώρα θα ήθελα να αναφέρω και το θέμα που έτρεξε και η νασα να το κάνει 1ο θέμα στην αρχή, αλλά παραπληροφορώντας όλο το κόσμο με αποτέλεσμα μετά να πει πως εμείς ο κόσμος δεν καταλάβαμε καλά

NASA will hold a news conference at 2 p.m. EST on Thursday, Dec. 2 [2010], to discuss an astrobiology finding that will impact the search for evidence of extraterrestrial life.

Δεν είναι πάντα όλοι αγνοί ο καθένας όσο καλός και να είναι κουβαλάει και ένα σακουλάκι με σκ*τά
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 22-09-12, 14:58
sceptic Ο χρήστης sceptic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Μετά απο μια μέρα συλλογισμου θέλω να επανέλθω με σχόλιο. Πρώτον όντως χθες το τράβηξα λίγο παραπάνω κυρίως λόγω του ότι διάβασα κάποια μνήματα του cr τα οποία αν μη τι άλλων έδειχναν μια σχετική εμμονή όσον αφορά τη ΝΑΣΑ και τις δυνατότητες της σαν οργανισμό.

Ως επαγγελματίας στο χώρο της διαστημικης και με την εμπειρία που είχα σε προγράμματα στα οποία συμμετείχε η ΝΑΣΑ και η ESA θέλω να σε διαβεβαιώσω ότι αυτά που ισχυρίζεται δημοσίως είναι τεκμηριωμένα επιστημονικά και δεν δέχονται αμφισβήτησης. Το 2003 ωντας ερευνητής στο Mullard Space Science Laboratory μου δόθηκε η ευκαιρία να χρησιμοποιήσω το αρχείο δεδομένων της ΝΑΣΑ όπου όλες οι μετρήσεις που έχουν γίνει απο οποιοδήποτε όργανο πέταξε σε οποιαδήποτε αποστολή της υπάρχει σε μορφή raw data ακριβώς όπως γίνεται downlink απο το εκάστοτε σκάφος η δορυφόρο. Ακόμα και σήμερα αν θες μπορείς να κατεβασεις όλο το data πχ του MSL curiosity και να δούλεψεις πάνω στις φωτό πριν γίνουν και φωτογραφίες όντας απλώς data.

Τέλος για τις φωτο που μας έφερε ως παράδειγμα και μπορώ να σου βρω κι εγώ παρόμοιες σίγουρα έχουν επιδειχθεί ψηφιακής επεξεργασίας πριν δημοσιευτούν. Πρόκειται όμως απλώς για φωτογραφίες και οχι επιστημονικα δεδομένα η οποίες έχουν ένα και μόνο σκοπό να εντυπωσιάσουν και να προσπαθήσουν να σου περάσουν τα αισθήματα κάποιου που ειν΄εκει. Πχ σ εκείνη τη φωτο που φέρεται το shuttle μέσα απο το Φινιστρινι του iss προφανώς έχει γίνει αν οχι μοντάζ επεξεργασία στο exposure, αλλιώς θα ήταν απλώς μια βαρετή φωτογραφία ενός ανθρώπου που κρατά μια κάμερα δίπλα σε ένα σκοτεινό παραθυράκι.

Κλείσω λοιπόν με το θέμα της διαρκείας του docking. Αυτού του είδους οι αποστολές ξεκινούν απο την εκτόξευση όπου ακόμα κι η στιγμή εκείνης είναι critical ώστε να ελαχιστοποιηθεί το κόστος τους. Η όλη αποστολή απο εκτόξευση μέχρι να κολλήσουν τα δυο σκάφη περνάει πολλές ώρες. Αν εννοείς το τελευταίο στάδιο όπου γίνονται οι μανούβρες ακρίβειας περνάει κάποια λεπτά.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 22-09-12, 15:19
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sceptic;98621[B
Ως επαγγελματίας στο χώρο της διαστημικης και με την εμπειρία που είχα σε προγράμματα στα οποία συμμετείχε η ΝΑΣΑ και η ESA θέλω να σε διαβεβαιώσω ότι αυτά που ισχυρίζεται δημοσίως είναι τεκμηριωμένα επιστημονικά και δεν δέχονται αμφισβήτησης. Το 2003 ωντας ερευνητής στο Mullard Space Science Laboratory μου δόθηκε η ευκαιρία να χρησιμοποιήσω το αρχείο δεδομένων της ΝΑΣΑ...[/B]
Πριν κάνω μια βαθειά υπόκλιση, θα μπορούσες μήπως να αποκαλύψεις και το ονοματεπώνυμό σου, είτε δημόσια, είτε σε προσωπικό μήνυμα; Δεν είναι κάτι αναγκαίο, αλλά πρώτη φορά συναντώ στον ελληνικό διαδικτυακό χώρο ένα άτομο με τις δικές σου (αναφερόμενες τουλάχιστον) περγαμηνές.

Στα υπόλοιπα, συμφωνούμε, εκτός από αυτό:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sceptic Εμφάνιση μηνυμάτων
... διάβασα κάποια μνήματα του cr τα οποία αν μη τι άλλων έδειχναν μια σχετική εμμονή όσον αφορά τη ΝΑΣΑ και τις δυνατότητες της σαν οργανισμό.
Κανενός είδους τέτοια εμμονή δεν έχω, ή θα μπορούσα αντιστοίχως κι εγώ να πω ότι εσύ είσαι αυτός που έχει εμμονές με τις σούπερ δυνατότητες της ΝΑΣΑ, οπότε αναγκαστικά θα συνεχίζαμε δηλαδή να παίζουμε την κολοκυθιά, και να αποφεύγουμε την, όποιας ουσίας, συζήτηση. Κι είναι χαρακτηριστικό ότι αυτό όντως συνέβη τις δύο προηγούμενες ημέρες, από όσους αντιτέθηκαν σε όσα παραδειγματικώς παρέθεσα εδώ πέρα.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Astral Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα θα ήθελα να αναφέρω και το θέμα που έτρεξε και η νασα να το κάνει 1ο θέμα στην αρχή, αλλά παραπληροφορώντας όλο το κόσμο με αποτέλεσμα μετά να πει πως εμείς ο κόσμος δεν καταλάβαμε καλά

NASA will hold a news conference at 2 p.m. EST on Thursday, Dec. 2 [2010], to discuss an astrobiology finding that will impact the search for evidence of extraterrestrial life.
Μα, εσύ δεν έχεις καταλάβει κάτι σημαντικό: Οι άνθρωποι ξεχνούν ή προσπερνούν πολύ εύκολα, ή, για να το θέσω καλύτερα, μπορούν να ξεχάσουν ή να προσπεράσουν πολύ εύκολα οτιδήποτε σταθεί κάποτε λιγάκι πιο δίπλα από τις μέχρι τότε πεποιθήσεις τους. Την είδηση αυτή, για παράδειγμα, το προσφιλές κοινό της nasa και των επιτευγμάτων της, μάλλον την θεωρεί πια ανύπαρκτη.
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 22-09-12, 20:34
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

@Astral

φίλε μου αυτή η είδηση δεν είναι παραπληροφόρηση.Απλα είδαν οτι μπορεί να υπάρξει ζωή και σε άλλου τύπου περιβάλλοντα και οχι μόνο σε πλανήτες όπως η γη.

Οσο για το νήμα αυτό που τείνει να πάρει διαστάσεις λιακοπουλειάδας να πω τα εξής

Οταν λέμε οτι η νάσα παραποιεί-κρύβει-αλλοιώνει στοιχεία καλό είναι να τα υποστήρίζουμε.Μια σοβαρή πηγή όπως κάποιος επίσημος οργανισμός-σοβαρή εφημερίδα-επιστημονικό σαίτ αρκεί.

Ισχυρισμοί τύπου κάποια φόρα-διάφοροι ειδικοί εφέ-φαν των xfiles κλπ καθώς και επιχειρήματα τύπου οποιοσδήποτε με βασικές γνώσεις μοντάζ δεν αρκούν.

Με μια φράση

extraordinary claims need extraordinary evidence
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 22-09-12, 23:10
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Ε μα το θέμα είναι ότι πρέπει να είναι πολύ μεγάλων διαστάσεων κάποιο θέμα, ειδικά σε κάτι τέτοια επιστημονικά θέματα ώστε να τα δημοσιεύσουν τέτοιες πηγές, ο ισχυρισμός το οποίο το παρουσίασαν στην αρχή και τα δικά μας μέσα σχετικά με το θέμα τα βακτήρια αυτά ήταν ντε και καλά εκεί όλη τους την ζωή, με άλλα λόγια αναπτύχθηκαν σε τέτοιο αφιλόξενο περιβάλλον, μετά απο κάποιο διάστημα είπανε ότι τα τοποθέτησαν οι ίδιοι τα βακτηρίδια εκεί... Νομίζω πως υπάρχει διαφορά το ένα με το άλλο ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.