Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-12-07, 11:43
mars Ο χρήστης mars δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anaska
Είναι λοιπόν μεσημέρι και όπως συνήθως ξαπλώνω στον καναπέ του σαλονιού, όχι όμως για να κοιμηθώ γιατί τα παιδιά μου παίζουν στο διπλανό δωμάτιο και έχω την προσοχή μου στο μωρό να μη χτυπήσει.
Ακούω τις φωνές των παιδιών κανονικά.
Εντελώς ξαφνικά απλώνεται σιωπή ενώ έχω πλήρη επίγνωση του σώματός μου. Νιώθω τα χέρια μου που ακουμπάνε το μαξιλάρι και τα πόδια μου διπλωμένα στο πλάι.
Μέσα στη σιωπή αρχίζει και ακούγεται ένας ήχος. Βλέπω το εαυτό μου να κρατάει ένα πυρσό με το αριστερό μου χέρι. Συνειδητοποιώ οτι είμαι σε όνειρο και αρχίζω να πραγματοποιώ σ.ο. Ο ήχος γίνεται δυνατότερος και αποκρουστικός. Αρχίζω να νιώθω κάπως περίεργα και οτι δεν είναι καλό αυτό που συμβαίνει. Αποφασίζω να βγω απ' το όνειρο. Ομως δεν μπορώ. Ο ήχος με έχει "μαγκώσει". Δεν μπορώ να κουνήσω το σώμα μου, δεν μπορώ να αποκτήσω επιγνωση της πραγματικότητας. Ψάχνω τις φωνές των παιδιών και δεν μπορώ με τίποτα να τις εντοπίσω. Ο ήχος μου τρυπάει τα αυτιά. Οταν επιτέλους κατάφερα να κουνήσω το χέρι μου σηκώθηκα έντρομη απο τον καναπέ.
Αφού σηκώθηκα, ένιωσα στο αριστερό μου το μάγουλο να έχω μία πληγή. Εβαλα το χέρι μου και έτσουξε. Πήγα στον καθρέφτη και είχα δύο μεγάλες γρατζουνιές κάτω απο το αριστερό μου μάτι οι οποίες δεν υπήρχαν πριν. Ηταν αρκετά μεγάλες και ενοχλητικές για να μην τις είχα δει...

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι δεν υπήρξε καμία πονηρή οντότητα σε όλο αυτό που μου συνέβη. Παρ' όλα αυτά όμως είμαι σίγουρη οτι έπεσα θύμα επίθεσης.

Ψάχνω συνέχεια τους λόγους για τους οποίους μου συμβαίνουνε πράγματα σε σχέση με τη δική μου ζωή, όπως φαντάζομαι κάνουνε όλοι. Το μόνο που μπόρεσα να απαντήσω στον εαυτό μου για την συγκεκριμένη εμπειρία, είναι οτι τουλάχιστον φάνηκα δυνατότερη της κατάστασης. Αυτό το είπα αφού πέρασε η φρίκη των πρώτων ημερών. Η πληγή έφυγε σε πέντε έξι μέρες.

Αναρωτιέμαι όμως, που βρέθηκα; τι σχέση είχε ο ήχος με τις πληγές μου;
Πως είναι δυνατός ένας ήχος να σε καθηλώνει με αυτό τον τρόπο;
Υπάρχει κανένας που να έχει κάποια απάντηση; Είχε ποτέ κανείς παρόμοια εμπειρία;
Φίλη anaska.

Δεν είσαι η μόνη που αντιμετώπισες μία τέτοια κατάσταση.
Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν ανάλογες εμπειρίες.
Προ ημερών είχε και η κόρη μου κάτι ανάλογο.
Ήταν περίπου η ώρα 2,30.
Έβλεπα τηλεόραση οπότε την βλέπω κάποια στιγμή να έρχεται
έντρομη στο σαλόνι και μου λέει.
Ρε μπαμπά… δεν ξέρεις τι έπαθα.
Τι έπαθες την ρωτάω.
Ήμουν σχεδόν ξύπνια.
Άκουσα μία μουσική και ένοιωσα μία παρουσία.
Άρχισα να λέω το ¨πιστεύω¨ και εκείνη την στιγμή κατάλαβα κάτι
να με τραβάει προσπαθώντας μαζί με τα σκεπάσματα να με πετάξει
κάτω από το κρεβάτι.
Μου δημιούργησε την εντύπωση ότι νευρίασε, επειδή έλεγα το ¨πιστεύω¨.
Το περίεργο είναι ότι δεν μπορούσα να κουνηθώ παρότι είχα πια ξυπνήσει.
Συνέχισα να λέω το ¨πιστεύω¨ και ξαφνικά με παράτησε και σταμάτησε
απότομα και η μουσική.
Ήταν η πρώτη της εμπειρία.
Κάτι ανάλογο μου είπε και κάποιος φίλος προ καιρού.

Θα προσπαθήσω να σε ενημερώσω περιληπτικά περί όλων αυτών,
λόγω του ότι αντιμετώπισα και αντιμετωπίζω παρόμοιες καταστάσεις
από την παιδική ηλικία και επί σειρά πολλών ετών.
Όλη μου η ζωή είναι μια μουσική με ότι συνεπάγεται.
Κάθε νύχτα σχεδόν… μία ζωή.
Μία συνεχόμενη νότα (σι).
Πολλές φορές την ακούω και μέρα, όπως χθες, και αυτός είναι
ένας από τους λόγους που παρεμβαίνω στη συζήτηση.
Όταν δυναμώνει η ένταση του ήχου (υπέρηχου), ξέρω πολύ καλά
το τι επακολουθεί.
Με προετοιμάζει για δύο λόγους.
Για αστρική προβολή ή για κάποια επαφή.
Αυτές μου οι εμπειρίες μα ανάγκασαν να αναζητήσω την γνώση προς
αυτήν την κατεύθυνση.
Έτσι στην πορεία μου αυτή και πέρα από τις προσωπικές μου εμπειρίες,
έχω καταγράψει αρκετά παρόμοια φαινόμενα μέσα από τον συγγενικό
και τον φιλικό περιβάλλον.
Οι περισσότεροι βιώνουν μόνο την επαφή.
Όπως και εσύ είπες, μόνο ένας άνθρωπος που βιώνει τέτοιες εμπειρίες
μπορεί να αντιληφθεί αυτήν την πραγματικότητα.

Αυτές οι καταστάσεις ουδεμία σχέση έχουν με τα όνειρα.
Ίσως αυτή σου η συγκεκριμένη εμπειρία να μην αφορά αστρική προβολή,
χωρίς βεβαίως να αποκλείω ότι ήταν το αρχικό της στάδιο ή και ολοκληρωμένη.
Και αυτό γιατί ακόμη και στις ολοκληρωμένες αστρικές προβολές,
μπορεί να βιώσει κάποιος κάτι ανάλογο στην αρχική της εξέλιξη,
στην επαναφορά ή και κατά την διάρκεια της.

Πρόκειται για κάποια ασώματα όντα τα οποία εκμεταλλεύονται
το μεσοδιάστημα ύπνου και ξύπνιου, (διότι εκεί ο άνθρωπος είναι επιρρεπής
λόγω μεταβολής του προς την αιθερική του κατάσταση), και προσπαθούν
να του απορροφήσουν ενέργεια από το ενεργειακό πεδίο, η οποία τους λείπει.
Εκεί σε αυτή την φάση το σώμα είναι αδρανές ούτως ή άλλως.
Το ον αυτό εκπέμποντας ήχο στην ίδια συχνότητα, σε άλλες περιπτώσεις
ακινητοποιεί ή σε άλλες προσπαθεί να αυξήσει την ήδη υπάρχουσα αδράνεια.
Το περίεργο με αυτά τα όντα είναι ότι ενώ είναι ασώματα, μερικές φορές
μπορούν και χρησιμοποιούν τις δυνάμεις και τις δυνατότητες ενός σωματικού όντος.
Μέσα από τις προσωπικές εμπειρίες και από ότι έχω καταγράψει, είναι λίγοι
αυτοί που ακούν την μουσική και ελάχιστοι αυτοί που τα βλέπουν.

Πολύ σωστά το διατύπωσες φίλη μου.
¨Σωματοποιημένη επίθεση¨!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-12-07, 11:51
mars Ο χρήστης mars δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karma
Υπάρχει ένας κόσμος αόρατος γύρω μας, που με τα γήινα μάτια και τα στενά όρια του φυσικού μας σώματος δεν μπορούμε να δούμε!

Από μικρή ηλικία δεχόμουν "επιθέσεις" οι οποίες, κατά το πλείστον, με ακινητοποιούσαν. Τις περισσότερες φορές έβλεπα και τα "πρόσωπά" τους ή το σχήμα τους. Ένιωθα πόνο όταν ασκούσαν σωματική βία και ασφυξία όταν με έπιαναν από το λαιμό. Μετά από ατομική "εργασία" (αυτογνωσίας, ενδυνάμωσης της αύρας μου κ.λ.π.), οι επιθέσεις αυτές σταμάτησαν.

Υπάρχουν πολλές εκδοχές για τις "επιθέσεις" αυτές. Συνήθως, τις βιώνουν άτομα με αρκετά αποθέματα ενέργειας, που ίσως προσελκύουν "χαμηλές" οντότητες με σκοπό να "τραφούν". Επίσης, μπορεί να είναι και κάποια παιχνίδια δύναμης! Η ψυχή, δηλαδή, μέσα από τέτοιες καταστάσεις "αναμέτρησης" να θέλει να ενδυναμωθεί.

Καλό θα ήταν να αποφεύγει κανείς τις αστρικές προβολές, γιατί δεν ξέρει τι μπορεί να συναντήσει βγαίνοντας από το σώμα του (προσωπικά, τις θεωρώ επικίνδυνες για έναν ερασιτέχνη).
Φίλη karma.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όλα αυτά που καταθέτεις.
Μα περισσότερο στην αναφορά σου σχετικά με την αστρική προβολή.
Κρύβει κινδύνους και μάλιστα πολλούς!!!
Επειδή έχω βιώσει περίεργες καταστάσεις, πράγματι κανένας
δεν γνωρίζει που θα καταλήξει και τι θα αντιμετωπίσει.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-12-07, 13:28
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Ούφ πολλή δουλειά και είχα καιρό να γράψω αλλά βλέπω ότι εδώ έχετε πάρτυ...
Λοιπόν εκτός από το άρθρο για το όνειρο υπάρχει και το νήμα "συνειδητό όνειρο" που αν θα θέλατε, καλό θα είναι να το διαβάζατε αλλά και να γράψετε και τις πιο έντονες εμπειρίες σας. Πολλά σημεία έχουν θιχτεί εκεί και νομίζω η συμμετοχή σας χρειάζεται. Άφήστε που μας έχει αφήσει και ο Νιο τελευταία. Που σαι ρε Νίο να μας πεις για καμιά παράξενη πτήση;
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=202

Υπάρχουν βέβαια και άλλα νήματα σχετικά με αστρική προβολή, επιθέσεις από διάφορα ή ήχοι,Μόρες , Σκιές και λοιπά. Κάντε έρευνα έχει πολύ υλικό από εμπειρίες. Και εδώ αν θέλετε μόνο να γράφετε ...γράφετε παιδιά γράφετε.

Μια παρέμβαση ας μου επιτραπεί για τον Μπαχ που παρόλο τον μελετώ χρόνια, πρώτη φορά ακούω για συχνότητα που τον ενέπνεε και υπάρχει μέσα στα έργα του.

Αλλά για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Ο Μπαχ συν τοις άλλοις είναι γνωστός για ένα έργο που λέγεται συγκερασμένο κλειδοκύμβαλο και περιέχει ένα πρελούδιο και μια φούγκα για κάθε τονικότητα (δηλαδή συχνότητα) στον μείζωνα και τον ελάσσονα τρόπο ή κλίμακα αν θέλετε.
Η κάθε νότα έχει τη δική της συχνότητα και η ευρωπαική μουσική χρησιμοποιεί 12 νότες-συχνότητες(η βυζαντινή και ανατολική μουσική θεωρητικά άπειρες).
Η κλίμακα αποτελείται από 7 συχνότητες που επιλέγουμε από τις 12. Στην κλασσική και μουσική του Μπαχ χρησιμοποιούμε δυο κλίμακες(η ανατολική και βυζαντινή άντε μέτρα πόσες κλίμακες έχουν...) Μια με λυπημένο άκουσμα που λέμε ελάσσονα και μια με χαρούμενο που λέγεται μείζωνα. Οι νότες της κλίμακας ανακατεμένες και χωρίς να έχουν ίδια διάρκεια αναγκαστικά φτιάχνουν το μουσικό κομμάτι.
Ο Μπαχ όχι μόνο φρόντιζε να γράφει μουσική σε όλες τις τονικότητες (για να δείξει οτι το νέο συγκερασμένο σύστημα της εποχής του μπορεί να κάνει ένα κομμάτι μουσικής να ακουστεί το ίδιο καλά ή κακά αν ξεκινήσει από οποιαδήποτε νότα-συχνότητα από τις 12) αλλά φρόντιζε επίσης σε κάθε κομμάτι να αλλάζει κλίμακες και να ακούγονται τελικά αν όχι όλες σχεδόν όλες οι 12 νότες συχνότητες.Το μυστικό στην μουσική του Μπαχ δεν κρύβεται σε κάποια συχνότητα. Ο Μπαχ δεν έγραφε δικές του μελωδίες συνήθως χρησιμοποιούσε μελωδίες από το γρηγοριανό μέλος ή από κομάτια τις εποχής του και βάση αυτών συνέθετε με ταλέντο και λογική καινούριες μελωδίες. Δεν συνέθετε δηλαδή όπως ο Μοτσαρτ που ήταν σαν να άκουγε τη μουσική και απλώς την σημείωνε.
Το μυστικό στην μουσική του Μπαχ κρύβεται στο τέλειο πάντρεμα της ομοφωνίας με την πολυφωνία και στον τέλειο χειρισμό της πολυφωνίας του 18 αιώνα (τεχνική που απέκτησε μετά από ατελείωτες αντιγραφές έργων μεγάλων συνθετών της εποχής ακριβώς πίσω από αυτόν που η οικογένεια Μπαχ είχε σε αρχείο). Αν ακούσετε έργα μουσικής δωματίου του Χαίντελ ή του Τέλεμαν που ζήσαν την ίδια εποχή θα αναρωτιέσται για ποιόν συνθέτη πρόκειτε εκτός και άν έχεται ακούσει αρκετά και από τους τρείς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 08-12-07 στις 13:30
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.