Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-10, 17:07
Kiriaki1980 Ο χρήστης Kiriaki1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2009
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Καρτες Ταρω

Καλησπέρα!
Σήμερα το πρωί πηγε η καλύτερή μου φίλη και της είπε μια γυναίκα (που έχω πάει και εγώ παλαιότερα και είναι εγγυημένο οτι τα βρήκε ΟΛΑ) τις κάρτες ταρώ.
Είναι κάρτες που έχουν ζώδια πανω. δεν ξέρω αν όντως είναι ταρώ...... η κάτι άλλο.
το δεύτερο χαρτί της ηταν ο δίδυμος. που είπε οτι ήμουν εγώ γιατι μονο εγώ ήξερα οτι θα πήγαινε εκει και είμαι και ο μονος δίδυμος που ξερει. Είχε ένα φίδι η κάρτα πάνω και της συνέστησε να προσέχω.....
Τα πιστεύετε αυτα? Πάντως όντως ειναι σαν να υπαρχει ένας άνθρωπος που με γλωσσοτρώει...... συνέχεια. Μέχρι και παιδί έχασα στον 5ο μηνα πέρσι....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-10, 07:44
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Προηλθα απο μια οικογενεια η οποια δεν πολυπιστευε σε αυτα τα πραγματα.
Η γιαγια μου ομως, αλλα και η μητερα μου απεχθανοντο το "διαβασμα" των χαρτιων της τραπουλας, ειτε συμβατικης ειτε ταρώ.
Ετσι καποια ημερα μετα απο επινονες ερωτησεις μου να μαθω το γιατι, η μητερα μου μου ειπε την εξης ιστορια:
Οταν η γιαγια μου ηταν ακομη πολυ νεα, γυρω στα 30 και με 4 παιδια παρακαλω, επισκεφτηκε την αδελφη της στην Κεφαλλονια.
Συμφωνα με την διηγηση λοιπον, ενω ενα απογευμα καθονταν εξω στην αυλη περασε μια τσιγγανα και προτεινε με επινομη στις δυο γυναικες να τους "πει" τα χαρτια.
Ειτε για να "σκοτωσουν" την ωρα τους, ειτε απο απλη περιεργεια οι δυο γυναικες δεχτηκαν.
Διαβαζοντας λοιπον η τσιγγανα τα χαρτια της γιαγιας μου της ειπε μεταξυ αλλων :
"Εσυ για να ερθεις εδω εκανες ενα μεγαλο ταξιδι και περασες 2 φορες πανω απο την θαλασσα". Υποθετω πως τα χρονια εκεινα το ταξιδι Αθηνα-Κεφαλλονια ηταν οντως μακρύ και οι 2 φορες πανω απο θαλασσα ηταν ο Ισθμος της Κορινθου και το ταξιδι με καραβι Πατρα-Κεφαλλονια.
Και συνεχισε η τσιγγανα :
"Οταν θα ξανακανεις προς τα πισω αυτο το ταξιδι, λιγο μετα τον γυρισμο σου δηλαδη, ενα πολυ μα πολυ αγαπημενο σου προσωπο θα βρει ξαφνικα τον θανατο"!
Μολονοτι η πανευτυχης μεχρι τοτε γιαγια μου δεν εδωσε σημασια στα λογια αυτα, εν τουτοις λιγο καιρο μετα την επιστροφη της στην Αθηνα ο παππους μου, ο αντρας της δηλαδη, επαθε δυο απανωτα εκγεφαλικα και πεθανε σε ηλικια μολις 35 χρονων!
Εκτοτε δεν ηθελε ποτέ να ξανακουσει για "διαβασμα" χαρτιων ή του καφέ κλπ.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 18-02-10 στις 07:45
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-10, 09:27
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Νομίζω ότι οι περισσότεροι που ασχολούνται επαγγελματικά με το ρίξιμο των χαρτιών, καφεμαντεία κ.λπ. έχουν την ικανότητα να "διαβάζουν" την ψυχική κατάσταση και σκέψη του ατόμου που τους ζητάει να του πουν το μέλλον του. Συνεπώς τους δίνουν στοιχεία για το παρόν και μια πιθανή έκβαση των υποθέσεων που τους απασχολούν. Παρ' όλα αυτά, έχω ακούσει κάποιες περιπτώσεις χαρισματικών ατόμων που προβλέπουν το μέλλον και δεν έχω λόγο ν' αμφιβάλλω, αφού οι μαρτυρίες προέρχονται από άτομα που γνωρίζω και εμπιστεύομαι.
Όσον αφορά την περίπτωση που αναφέρει η φίλη μας, νομίζω ότι είναι κάπως γενικό αυτό που ανέφερε η χαρτομάντης στη φίλη της, οπότε δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχεί.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-10, 11:27
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Χωρίς να μπορώ να αποδείξω τίποτα...
πιστεύω (για αυτό "πιστεύω" αλλιώς θα ήξερα)

ότι το "διάβασμα" του μέλλοντος είναι η απλή συναίσθηση
των πιθανότερων εκβάσεων της ψυχολογικής κατάστασης
του "πελάτη" μέσω του μαγνητικού πεδίου που έχει εκείνη
την ώρα ο οργανισμός του.

Έτσι, εάν κάποιος έχει όντως το χάρισμα, μπορεί να διαβάσει
το τι είναι πιο πιθανόν να αισθάνεται ο "πελάτης" και το μεταφράζει
σε συνήθεις καταστάσεις. Βέβαια, αυτό είναι σπάνιο και η συντριπτική
πλειοψηφία είναι απλά κομπιναδόροι.

Έτσι, αφενός για να πας Κεφαλονιά, το πιο πιθανόν είναι
να περάσεις δύο Θάλασσες, εκτός και ΜΟΝΟ εκτός εάν είσαι από
Πελοπόννησο, άρα αυτομάτως αποκλείονται λιγότερο του μισού
κάτοικοι της Ελλάδος, και αφετέρου ο "πελάτης", εάν πιστεύει
ή θέλει να πιστέψει, θα βρει τρόπο να συνδέσει τα όσα άκουσε
με το τι "πέρασε", έτσι, και από Πελοπόννησο να ήταν κανείς,
θα θυμόταν ένα ταξίδι που θα είχε κάνει στην υπόλοιπη Ελλάδα
και έτσι μία η Θάλασσα που πέρασε για την υπόλοιπη Ελλάδα και
μία το Ιόνιο = 2 (π.χ.)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-10, 11:29
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Σταματήστε τα ταρω. 1000 φορές να πας να σου πουν φλιτζάνι, παρά τα ταρω. Πέρα ταύτα.. Πάνω από 1-2 φορές σου γυρίζει και μεγάλη κακοτυχία.. προκαλείς κάτι με τα ταρω.. Έτσι ξέρω, έχω δει και στο μεταφέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-10, 16:16
Black Angel Ο χρήστης Black Angel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2010
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kiriaki1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!
Σήμερα το πρωί πηγε η καλύτερή μου φίλη και της είπε μια γυναίκα (που έχω πάει και εγώ παλαιότερα και είναι εγγυημένο οτι τα βρήκε ΟΛΑ) τις κάρτες ταρώ.
Είναι κάρτες που έχουν ζώδια πανω. δεν ξέρω αν όντως είναι ταρώ...... η κάτι άλλο.
το δεύτερο χαρτί της ηταν ο δίδυμος. που είπε οτι ήμουν εγώ γιατι μονο εγώ ήξερα οτι θα πήγαινε εκει και είμαι και ο μονος δίδυμος που ξερει. Είχε ένα φίδι η κάρτα πάνω και της συνέστησε να προσέχω.....
Τα πιστεύετε αυτα? Πάντως όντως ειναι σαν να υπαρχει ένας άνθρωπος που με γλωσσοτρώει...... συνέχεια. Μέχρι και παιδί έχασα στον 5ο μηνα πέρσι....

Κατ'αρχας τα συλληπητηρια μου για το παιδι που εχασες
Προσωπικα πιστευω οτι οι καρτες ταρω ειναι επινοηση καποιων τεμπεληδων που θελουν να βγαλουν ξεκουραστα χρηματα εις βαρος των ανθρωπων που δεν εχουν πιστη στον εαυτο τους και ψυχικη δυναμη ν'αντιμετωπισουν τις καταστασεις που τους συμβαινουν(δεν θελω να θειξω κανεναν). Παρολα αυτα ειχα και εγω προσωπικη εμπειρια, ειχα συνοδευσει μια φιλη που πηγαινε αρκετα συχνα σ'εναν συγκεκριμενο "κυριο" για να της πει το φλυτζανι και τα χαρτια. Επειδη ειμαι ανησυχο πνευμα και παρολο που δεν πιστευω στα ταρω ειπα να μου πει και μενα τα χαρτια μονο και μονο για την εμπειρια. Δεν ξετρελαθηκα με κατι απ'αυτα που μου πε παρολο που μου ειπε ολα τα ονοματα της οικογενειας μου (χωρις να του πω λεξη), υπεθεσα οτι μπορει να ειχε ψαρεψει τη φιλη μου, που μπηκε πριν απο εμενα. Επισης μου ειπε οτι δεν πιστευω στα ταρω κλπ (αυτο καποιος ο οποιος ειναι καλος στη ψυχολογια των ανθρωπων μπορει να το καταλαβει). Γενικα δεν μου εβγαζε κατι θετικο ολο αυτο και οταν φυγαμε με τη φιλη μου της ειπα να μεινει μακρια του (Γενικα εχω πολυ εντονη διαισθηση για τους ανθρωπους και βγαινει σπανια αλαθανστη). Τελικα αποδειχτηκε οτι ηταν απατεωνας αυτος.
Γνωμη μου ειναι ν'αποφευγεις συναντησεις με τετοια ατομα που μονο καλο δεν σου κανουν.

Φιλικα,
Black Angel

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Black Angel : 23-03-10 στις 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-03-10, 00:12
Nh04 Ο χρήστης Nh04 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2007
Περιοχή: Salonica
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Οι κάρτες ταρώ ξεφτιλίστικαν όταν άρχισαν να τις χρησιμοποιούν με κερδοσκοπικό χαρακτήρα... Αυτή είναι η άποψη μου.
__________________
"One Ring to rull them all"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-03-10, 00:49
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nh04 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι κάρτες ταρώ ξεφτιλίστικαν όταν άρχισαν να τις χρησιμοποιούν με κερδοσκοπικό χαρακτήρα... Αυτή είναι η άποψη μου.
Πολλά πράγματα τα χρησιμοποιούν για κερδοσκοπικούς λόγους. Κατά τη γνώμη μου δεν ευθύνονται όμως οι κάρτες Ταρώ, η Αστρολογία και οτιδήποτε άλλο εκμεταλλεύεται κάποιος για να βγάλει λεφτά. Αυτός που ξεφτιλίζεται σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι είναι αυτός που τα χρησιμοποιεί με αυτό τον σκοπό.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-03-10, 07:35
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλά πράγματα τα χρησιμοποιούν για κερδοσκοπικούς λόγους. Κατά τη γνώμη μου δεν ευθύνονται όμως οι κάρτες Ταρώ, η Αστρολογία και οτιδήποτε άλλο εκμεταλλεύεται κάποιος για να βγάλει λεφτά. Αυτός που ξεφτιλίζεται σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι είναι αυτός που τα χρησιμοποιεί με αυτό τον σκοπό.
Θα συμφωνησω απολυτα.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-01-12, 19:55
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Για ποιο σκοπό λοιπόν κατασκευάστηκαν αυτές οι κάρτες αφού δεν πρέπει κατά τη γνώμη σας να χρησιμοποιούνται για κερδοσκοπικούς σκοπούς. Δεν είναι κάρτες πρόβλεψης του μέλλοντος; Εξυπηρετούν και άλλους σκοπούς;
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.