Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 14-07-09, 15:19
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Σε καθε περιπτωση και μολονοτι θεωρειται ακινδυνο (ειναι αραγε?), το να καλεις δεν σημαινει πως ειναι και ο,τι το πιο ενδεδειγμενο.
Το "παιχνιδι" αυτο μου το ειχαν διδαξει σε καποιο παρτυ που ειχα κανει πιτσιρικα.
Ομολογω πως δεν θα του ειχα δωσει ιδιαιτερη σημασια εαν δεν ειχε συμβει το εξης παραδοξο:
Ειχα ρωτησει μολονοτι ημουν αριστη μαθητρια, εαν θα περασω την ταξη, εαν θα προβιβαστω δηλαδη, και η απαντηση ηταν αρνητικη!! Ρωτησα εαν θα χασω την χρονια ομως και παλι αρνητικη απαντηση πηρα. Οταν τελικα ρωτησα εαν θα "μεινω" σε καποιο μαθημα η απαντηση ηταν θετικη.
Γελασα ομως οντως, το ιδιο καλοκαιρι εμεινα μετεξεταστεα στην φυσικοχημεια.
Την ταξη δεν την εχασα αφου εδωσα τελικα εξετασεις τον Σεπτεμβριο και "περασα".
Συμπτωση? Ισως!
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-07-09, 15:34
darkghost Ο χρήστης darkghost δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2009
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Radzoor
Καλά χαλάρωσε ... και να πάει κάτι στραβά δεν πρόκειται να πεθάνεις κιόλας... απλός αν κάτι πάει στραβά σε τέτοιες περιπτώσεις έχεις προβλήματα που όλοι ξέρουμε - έχουμε ακούσει και προσπαθούμε να αποφύγουμε όταν δοκιμάζουμε κάτι νέο.
Ενταξει πιο πολυ για πλακα το ειπα.
Ξερω οτι ειναι δυσκολο να παει κατι στραβα.

Τελος παντων θα το κανω το βραδυ και αυριο θα σας πω εντυποσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-07-09, 15:34
Eisheth Ο χρήστης Eisheth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2009
Περιοχή: Αthens
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Γιατί πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον 3 χρόνια από το θάνατο του ανθρώπου που θα επικαλεστούμε? (το... βιολί μου εγώ )
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-07-09, 16:04
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Αν και τελικά υπάρχει μπέρδεμα με το ποιά δάχτυλα χρησιμοποιούνται (αρχικά γίνεται αναφορά για το μικρό και μετά για τον δείκτη...), εγώ θέλω να κάνω (πάλι) μερικές γενικότερες επισημάνσεις:

1. Ακριβώς τέτοιες μικρολεπτομέρειες-λάθη στην ακριβή μεταφορά κάποιων πρακτικών, μπορεί να αλλάξουν άρδην το τελικό αποτέλεσμα ή και να το ακυρώσουν.

2. Είμαι αντίθετος στην αναλυτική παρουσίαση-δημοσίευση τέτοιων πρακτικών σε φόρα γιατί ο οποιοσδήποτε, ανεξαρτήτου ηλικίας, πνευματικής-ψυχικής ισορροπίας και εμπειρίας σε τέτοιες ενασχολήσεις, μπορεί να αποπειραθεί κάτι ανάλογο. Αν για εμένα ή κάποιον άλλο τέτοιες πρακτικές δεν έχουν καμμία επίδραση επάνω μας, να μην είμαστε σίγουροι ότι αυτό συβαίνει σε όλους...

3. Ξαναρωτώ για τον λόγο που κάποιος θέλει να επικοινωνήσει με ένα πνεύμα, για το πως τελικά αναγνωρίζει πως όντως πρόκειται πχ για το πνεύμα του πατέρα ή της γιαγιάς τους κι όχι για κάτι άλλο (και κακόβουλο) αλλά και για το αν είναι έτοιμος να δεχθεί τις αλλαγές που κάτι τέτοιο θα επιφέρει στη ζωή του γενικότερα (ας μην ξεχνάμε τη δύναμη της "αβύσσου").

Συμπληρωματικά αναφέρω ότι σε άτομα που έχουν επιτύχει συστηματικά ή έστω περιστασιακά τέτοιες επικοινωνίες, έχει αλλάξει δραματικά ο τρόπος ζωής τους αλλά και ο τρόπος που επεξεργάζονται τη συμβατική πραγματικότητα... Προσωπικά θεωρώ τις παντός είδους επικλήσεις ως την πιο δραστική και βαθιά μέθοδο αυτογνωσίας αλλά και επικοινωνίας με το σύμπαν και σε μια τέτοια βάση, κάθε έκθεση σε τέτοιες διαδικασίες όχι απλώς αλλάζει το είναι μας, αλλά στους απαίδευτους είναι πολύ πιθανό να επιφέρει το σύνδρομο της Σέμελης...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 14-07-09 στις 16:07
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-07-09, 16:19
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Φιλε Trithemius γράφεις

Παράθεση:
2. Είμαι αντίθετος στην αναλυτική παρουσίαση-δημοσίευση τέτοιων πρακτικών σε φόρα γιατί ο οποιοσδήποτε, ανεξαρτήτου ηλικίας, πνευματικής-ψυχικής ισορροπίας και εμπειρίας σε τέτοιες ενασχολήσεις, μπορεί να αποπειραθεί κάτι ανάλογο. Αν για εμένα ή κάποιον άλλο τέτοιες πρακτικές δεν έχουν καμμία επίδραση επάνω μας, να μην είμαστε σίγουροι ότι αυτό συβαίνει σε όλους...
Εγω πάλι δεν ειμαι καθολου αντίθετος...Πρώτον διότι ο κάθε άσχετος η καθενας που θα κάνει κάτι απλα απο περιέργεια, ουτε θα κατανοήσει την ουσία η το νοημα και χρησιμότητα μιας επικοινωνίας με την άλλη πλευρά ουτε και θα πετύχει κάτι το αξιόλογο πέρα απο μπελάδες που θα βρεί η απο κοινότυπο χάσιμο χρόνου ... Δεύτερον ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ σε τελική ανάλυση... Όσοι χλευάζουν κάποια πράγματα και το παίζουν εκ του ασφαλούς μάγκες και υλιστές και το δοκιμάσουν για πλάκα, όσοι ειναι πιτσιρίκια και το κανουν για μαγκιά ... ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ οσο χαζός η έξυπνος και να είναι το κάνει διχως γνώση και επίγνωση πολλών παραγόντων ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ...Αδιαφορώ για το αν θα πάθει κάτι η εαν απλά θα χάσει τον χρόνο του λογο αποτυχίας και θα τα θεωρεί μετέπειτα ακομη περισσότερο παραμύθια...Ειναι ακριβως η ιδια αποψη μου οπως με τα Ναρκωτικά... Ηξερες τι έπαιρνες...Οπότε μετά μην μου το παίζεις και θύμα ....!

Παράθεση:
Συμπληρωματικά αναφέρω ότι σε άτομα που έχουν επιτύχει συστηματικά ή έστω περιστασιακά τέτοιες επικοινωνίες, έχει αλλάξει δραματικά ο τρόπος ζωής τους αλλά και ο τρόπος που επεξεργάζονται τη συμβατική πραγματικότητα... Προσωπικά θεωρώ τις παντός είδους επικλήσεις ως την πιο δραστική και βαθιά μέθοδο αυτογνωσίας αλλά και επικοινωνίας με το σύμπαν και σε μια τέτοια βάση, κάθε έκθεση σε τέτοιες διαδικασίες όχι απλώς αλλάζει το είναι μας, αλλά στους απαίδευτους είναι πολύ πιθανό να επιφέρει το σύνδρομο της Σέμελης...
Ε αστους να το ζήσουν και να αλλάξει και εκείνους περιστασιακά η ζωή τους...Επιλογή τους ειναι...Ας ακολουθήσουν το θέλημα τους και αμα ειναι "μάγκες" ας αντέξουν και ας βγούνε ποιο δυνατοι απο αυτο.... Το κλαψούρισμα μετά δεν ανέχομαι ομως και ούτε το σέβομαι... Ητανε επιλογή σου το να μπεις και να "γευτείς" , ειναι υποχρέωση σου να αντέξεις και να βγείς ειτε μονος σου ειτε με κάποια βοήθεια ! Μην κατηγορείς και μην γκρινιάζεις ύστερα για τα "Εργα του κακου" και τα σατανικά πράγματα...Ειναι αν μη τι άλλο γελοίο !

Κλεινοντας

κάποια πράγματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ...Κατανοήστε το αυτό επιτέλους και κόψτε τις μαγκιές... Οποιος ειναι για τα συγκεκριμένα θέματα το γνωρίζει και το βιώνει απο μικρό παιδί τις περισσότερες φορές....Και δεν αναφέρομαι στο να διαβάζεις και να εχεις εγκυκλοπεδικές γνώσεις...Αυτό δεν το καταδικάζει και δεν το απαγορεύει κανείς... Αλλά αναφέρομαι στην πράξη και στο βίωμα !

Αυτο ειχα να συμπληρώσω και καλές επικοινωνίες στους επίδοξους χρήστες της μεθόδου όπως και κάθε μεθόδου !
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-07-09, 16:59
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Αγαπητέ "Ιππότη" γενικότερα συμφωνώ με όσα γράφεις και ειδικά με την αυτοφυή ροπή κάποιων προς τέτοια θέματα και από πρώϊμη ηλικία. Πάραυτα, η δική μου επισήμανση περί προσεκτικής ενασχόλησης, έχει να κάνει κυρίως με hard-core συγγράμματα τέτοιας θεματολογίας, ειδικά τώρα που μπορεί κανείς να βρει τα πάντα στο internet. Συμπληρωματικά, το επικίνδυνο δεν υφίσταται μόνον στην αναπαραγωγή των γραφόμενων αλλά και στην πιθανή αναξιοπιστία των βιβλίων αυτών, καθώς ο οποιοσδήποτε θα μπορούσε να τα τροποποιήσει ακούσια ή εκούσια και να τα παρουσιάσει ως ακριβή αντίγραφα ή μεταφράσεις εκ των πρωτοτύπων. Όσο λοιπόν ασχολούμαστε με χαμηλού επιπέδου πρακτικές όπως αυτή που αναφέρθηκε εδώ, οι επισημάνσεις μου ίσως δεν έχουν καμμία αξία αλλά αν κάποιος προχωρήσει σε πιο "βαθιές" μαγικές ενασχολήσεις τότε τα πράγματα μπορεί να γίνουν επικίνδυνα..
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 14-07-09 στις 17:01
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-07-09, 18:21
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

αγαπητε Trithemius,

μη ξεχνάς ότι στις πρακτικές παίζει τεράστιο ρόλο η δύναμη, η ψυχική κατάσταση και η θέληση, όλα τα υπόλοιπα είναι απλά τελετουργικά που σκοπό έχουν να δυναμώσουν τα συναισθήματα...
με άλλα λόγια, αν δεν το έχεις, το να πεις κάποια λογάκια δεν θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα, ούτε τους κινδύνους που το συνοδεύουν
συμφωνώ με το ιππότη, συνήθως αυτοί που το χουν, ξέρουν τι πρέπει να κάνουν για να αποφύγουν τυχόν κινδύνους...
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-07-09, 19:53
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi
αγαπητε Trithemius,

μη ξεχνάς ότι στις πρακτικές παίζει τεράστιο ρόλο η δύναμη, η ψυχική κατάσταση και η θέληση, όλα τα υπόλοιπα είναι απλά τελετουργικά που σκοπό έχουν να δυναμώσουν τα συναισθήματα...
με άλλα λόγια, αν δεν το έχεις, το να πεις κάποια λογάκια δεν θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα, ούτε τους κινδύνους που το συνοδεύουν
συμφωνώ με το ιππότη, συνήθως αυτοί που το χουν, ξέρουν τι πρέπει να κάνουν για να αποφύγουν τυχόν κινδύνους...
Σαφώς και δεν το ξεχνώ. Το θέμα είναι πως ακόμη και ο εν δυνάμει "μάγος", πρέπει να μάθει τον τρόπο για να μη χαθεί. Μία τέτοια ικανότητα όπου ο οραματισμός και η "φόρτιση" του τελετουργικού παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο, πρέπει να έχει κατάλληλο χειρισμό, έτσι ώστε να οδηγηθεί σε ένα ποθούμενο αποτέλεσμα. Το να έχεις την ικανότητα για τέτοια πράγματα είναι ανούσιο αν δεν ξέρεις τις μεθόδους που πρέπει να ακολουθήσεις (εκτός κι αν μιλάμε για chaos magic...)
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-07-09, 12:26
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Σαφώς και δεν το ξεχνώ. Το θέμα είναι πως ακόμη και ο εν δυνάμει "μάγος", πρέπει να μάθει τον τρόπο για να μη χαθεί. Μία τέτοια ικανότητα όπου ο οραματισμός και η "φόρτιση" του τελετουργικού παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο, πρέπει να έχει κατάλληλο χειρισμό, έτσι ώστε να οδηγηθεί σε ένα ποθούμενο αποτέλεσμα. Το να έχεις την ικανότητα για τέτοια πράγματα είναι ανούσιο αν δεν ξέρεις τις μεθόδους που πρέπει να ακολουθήσεις (εκτός κι αν μιλάμε για chaos magic...)
συμφωνω απολύτως, αλλά μπηκαμε σε άλλο θέμα που σηκώνει τεράστια συζητηση ( κάποια άλλη φορά αγαπητέ μου Trithemius )

εδω το θέμα μας ειναι το παιχνιδάκι με το κλειδι και την βιβλο, που για παιχνιδάκι πρόκειτε, όπως αυτό με το εκρεμμές...τίποτα παραπάνω...το ξαναλέω δεν είναι ανάγκη να κάνεις επίκληση για να λειτουργήσει
και φυσικά είναι καλή αρχή για όποιον θέλει να ασχοληθει με κάτι light σαν ξεκίνημα...
γνώμη μου φυσικά
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.