Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-09, 18:05
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή "Περίεργη" επίσκεψη, ή κάτι άλλο?

Το ο,τι θα σας περιγραψω μου συμβαινει εδω και 2 εβδομαδες περιπου.
Τα βραδυα ο συντροφος μου δουλευει ως αργα στον υπολογιστη, οποτε εγω οταν ξαπλωσω στο κρεβατι για το βραδυνο υπνο ειμαι μονη και ή θα χαζεψω τηλεοραση μεχρι να νυσταξω, ή θα βαλω να δω καποιο εργο.
Ετσι λοιπον εκανα και πριν 2 εβδομαδες, νυσταξα, εκλεισα την τηλεοραση και επεσα να κοιμηθω.
Απο παιδακι κοιμαμαι παντα γυρισμενη στο ενα πλευρο και μου αρεσει να ειμαι γυρισμενη προς την ανοιχτη μπαλκονοπορτα για να δεχομαι τα οποια "κυματα" δροσιας εισβαλουν απο εκει στο δωματιο.
Να σημειωσω πως στο δωματιο δεν ανεχομαι το πληρες σκοταδι και πως παντα ενα μικρο πορτατιφ, με χαμηλο φως, μενει παντα αναμμενο.
Γυρισμενη προς την μπαλκονοπορτα λοιπον, εκανα τις σκεψεις που ολοι λιγο-πολυ κανουμε πριν κοιμηθουμε, τι εκανα σημερα, τι εχω να κανω αυριο, κλπ.
Ξαφνικα ενοιωσα να κουνιεμαι ολοκληρη, μαζι με ολο το στρωμα, οπως νοιωθουμε οταν ειμαστε ακινητοι και ξαπλωμενοι και καποιος ερθει και κατσει πανω στο κρεβατι μας.
Επειδη εχω σκυλιτσα, υπεθεσα οτι ηρθε και ανεβηκε στο κρεβατι να κοιμηθει στα ποδια μου, κατι που το κανει συχνα τον χειμωνα.
Δεν σκεφτηκα τιποτε αλλο γιατι ακουγα στο διπλα δωματιο τον συντροφο μου να γραφει στο πληκτρολογιο του υπολογιστη.
Ετσι αυθορμητα γυρισα και κοιταξα για την σκυλιτσα μου.
Πανω στο κρεβατι δεν ηταν κανεις.
Σηκωθηκα, πηγα μεχρι διπλα και την ειδα να κοιμαται βαθεια και "φαρδυα-πλατυα" μπροστα στην πορτα της κουζινας.
Στραφηκα στον συντροφο μου ρωτωντας, "Εγινε κανενας σεισμος πριν λιγο?", ομως πηρα αρνητικη απαντηση.
Ετσι ξαναγυρισα στο κρεβατι μου, επεσα και κοιμηθηκα κανονικα.
Το ιδιο ομως γεγονος επαναληφθηκε και την επομενη μερα, οταν ξαπλωσα ομως το μεσημερι.
Αρχισα να πιστευω πως το στρωμα του κρεβατιου μου θελει αλλαγμα και πως ολη η "δουλεια", προερχοταν απο τα ελατηρια του στρωματος.
Ετσι συνεβαινε-δεν συνεβαινε, ουδεμια σημασια εδινα πλεον, οταν μαλιστα ο συντροφος μου με διαβεβαιωσε οτι το ενοιωσε καποιες φορες και αυτος.
Ολα αυτα μεχρι πριν 4 βραδυα.
Τι συνεβη λοιπον τοτε???
Ενω κοιμομουν και μαλιστα βαθεια, ενω ο συντροφος μου δουλευε διπλα, ξυπνησα νοιωθωντας ενα φοβερο κυριολεκτικα καψιμο στο ποδι.
Ενοιωσα σαν κατι ή καποιος, να εβαλε ενα σιδερο στην φωτια να πυρωσει και μετα το αγγιξε πανω στο ποδι μου.
Σηκωθηκα φωναζοντας απο πονο, ετρεξα στο μπανιο και εβαλα το ποδι μου κατω απο το κρυο νερο.
Ο συντροφος μου αναυδος, να ακουει τι μου συνεβη, να νοιωθω ακομη το καψιμο, αλλα εγκαυμα ή κοκκινιλα να μην υπαρχει ουτε για αστειο.
Τα πραγματα ηρεμησαν, το καψιμο σταματησε, ομως απο εκεινο το βραδυ ειναι αδυνατον να κοιμηθω.
Οχι δεν φοβαμαι να κοιμηθω, θελω να κοιμηθω, ομως για καποιο ανεξηγητο λογο δεν μου "κολλαει" ο παραμικρος υπνος!
Εκοψα επιτηδες και το παραμικρο ιχνος καφέ, βλεπω τηλεοραση μεχρι αργα, νυσταζω, αλλα οταν ξαπλωσω ιχνος υπνου.
Καποια στιγμη βεβαια κουραζομαι και κοιμαμαι, αλλα αυτο συμβαινει πλεον οταν αρχιζει και χαραζει και ο υπνος αυτος κρατα λιγο γιατι πρεπει και να σηκωθω για την δουλεια μου.
Και ενω το λογικο λεει πως θα επρεπε να σερνομαι λογω της αυπνιας ολη την ημερα, εγω ειμαι γεματη ενεργεια, λες και κοιμηθηκα πολλες ωρες!
Εχω αρχισει και πιστευω: Μηπως διαισθανομαι κατι κακο που θα συμβει σε εμενα ή σε κοντινο μου ατομο? μηπως καποιος θα πεθανει? Δεν ξερω πλεον τι να υποθεσω.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 28-08-09 στις 18:13
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-08-09, 04:45
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Εάν πιστεύεις στο θεό, κανε ένα ευχέλαιο, αν πιστεύεις σε μαγια ζητα κάποιο φυλαχτό από κάποιον του είδους, γενικά αν πιστεύεις πραγματικά ότι κάτι θα σε βοηθήσει κάντο.. προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν πιστέψεις ότι παίρνεις βοήθεια από κάτι θα σου περάσει ότι και αν είναι. Προσωπικά πιστεύω πως είναι κάτι ψυχολογικό. Κάποια φοβία σε συνδυασμό με άγχος, κούραση, υπέρταση χωρίς βεβαια να είμαι ειδικός.
Αλλα αν υποθέσουμε ότι αυτοί που πιστεύουν στο θεό βλέπουν θαύματα, τότε η δύναμη του πιστεύω τους, τους κάνει να νιώθουν καλύτερα, να απαλλάσσονται από ορισμένα προβλήματα. Οποτε αν πιστεύεις κάπου στρέψου σε αυτό. Δε σου λέω να γίνεις μοναχη φυσικά.. απλά όταν το μυαλό σου μέσο τις πιστης πειστεί ότι κάτι θα σε βοηθήσει, ότι και να είναι θα περάσει. Δε ξέρω αν πιάνεις το σκεπτικό..

Ταπεινή μου άποψη πάντα..
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-09, 13:12
Το avatar του χρήστη Werew0lf
Werew0lf Ο χρήστης Werew0lf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Πριν κάποιο καιρό(έχουν περάσει 2-3χρόνια)διάβαζα μαρτυρίες ανθρώπων για περίεργα φαινόμενα κλπ..
Σε μία από αυτές αναφερόταν το πνεύμα μιας μάγισσας ,δεν θυμάμαι όνομα η οποία ενοχλούσε ανθρώπους χαστουκίζοντας τουσ το βράδυ και διάφορα παρόμοια.Τώρα από σο ξέρω τα πνεύματα δεν μπορούν να επεμβουν έτσι στον υλικό κόσμο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Όπως και να χει θα ψάξω μήπως και ξαναβρώ το site,αλλά και πάλι θυμάμαι ότι έιχα εκτιπώση την μαρτυρία.Μόλις την βρω(αν τα καταφέρω)θα την παραθέσω εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-08-09, 17:39
adonio Ο χρήστης adonio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2009
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

ηθελα να σε ρωτησω αν στο παρελθον ειχες αναλογες εμπειριες η ειναι η πρωτη φορα! αν εκει που μενεις ξερεις το παρελθον της περιοχης του σπιτιου! αν εχεις ασχοληθει με μαυρη η λευκη μαγεια ποτε!! συνεχιζεται ακομα το φαινομενο αυτο; αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-08-09, 19:31
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Το ότι δεν σου κολλάει ύπνος κάλλιστα μπορεί να οφείλεται στον υποσυνείδητο φόβο σου για επανάλειψη ενός τέτοιου τρομακτικού γεγονότος, όπως ήταν το κάψιμο στο πόδι. Εγώ από συγγενικό μου άτομο ξέρω πως η Μόρα (ή τέλος πάντων οτιδήποτε κι αν είναι η οντότητα αυτή) επιτίθεται ακόμα και με δαγκωνιές στο σώμα...Βέβαια, το γεγονός πως δεν σου άφησε κάποιο σημάδι αυτό το κάψιμο ενδέχεται να σημαίνει ότι πρόκειται για κάτι τυχαίο και μη επικίνδυνο, καθώς οι σοβαρές επιθέσεις από κακόβουλα πνεύματα αφήνουν και εμφανή σημάδια. Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να προσευχηθείς πριν κοιμηθείς, κάλεσε τον άγγελό σου και θα αισθανθείς αμέσως καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-09-09, 13:53
Το avatar του χρήστη LaMame
LaMame Ο χρήστης LaMame δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Γειά σας. Στο παρελθόν είχα παρόμοιες εμπειρίες. Να ενημερώσω ότι άϋλα όντα μπορούν να επέμβουν στο υλικό επίπεδο ανάλογα με το εύρως της δύναμής τους. Συνήθως όμως σε πιανουν μεταξύ ύπνου και ξύπνιου. Για να ξεχωρίζεις αν είναι καλό ή κακόβουλο όν ... να ακούς τον εαυτό σου. Δηλαδή, έαν αγριεύεσαι είναι κακόβουλο, αν γαληνεύεις είναι καλό. Στην δική σου περίπτωση μάλλον δεν είναι καλό. Όπως ανάφεραν, ένα ευχέλαιο, μια προσευχή είναι καλά για αρχή ... αν αγριέψουν τα πράγματα ... πάμε αλλού.

Προσωπικά, είχα και επιθέσεις ... αλλά λόγω αντανακλαστικών ... γλύτωσα. Σκηνικά Έμιλη Ρόουζ με κρεββάτια να κουνιούνται, λαμπατέρ στο κεφάλι και σπρωξιές είχα. Αλλά και σημάδια έχω βγάλει. Ωστόσο, υπήρξαν και χαδια ( στο κεφάλι ) και αγκαλιάσματα από άϋλα όντα που ένιωσα τόση αγάπη και γαλήνη που ταβλιάστηκα σε χρόνο μηδέν για ύπνο. Αλλά για να γίνει το δεύτερο έχασα πολλούς μήνες ύπνο.

Ακόμα μην τα πάρεις, αυτά που σου συμβαίνουν, προσωπικά. Πιστεύω ότι συμβαίνουν σε πάρα πολλά άτομα και δεν έχουν τα κότσια να τα πούνε. Ζούμε σε περίεργους καιρούς ... έχουμε χάσει την πίστη μας σε κάτι ανώτερο και πρέπει να θυμηθούμε. Τελικά ίσως να μην είναι τόσο κακό να συμβαίνουν αυτά ... μας κάνουν μερικές φορές καλύτερους ( τέτοιου είδους εμπειρίες ). Στο κάτω κάτω της γραφής, το κακό είναι για να μας θυμήζει ότι καλό υπάρχει γύρω μας και να μαθαίνει να ΕΚΤΙΜΑΜΕ.

Το κακό στην ΥΠΗΡΕΣΙΑ του ΚΑΛΟΥ ... ένα πράμα.
__________________
Believe nothing,
no matter where you read it
or who has said it,
not even if I have said it,
unless it agrees with your own common sense.
Buddha
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-09-09, 18:43
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Ενα παρομοιο φαινομενο συνεβαινε και πιθανον να συμβαινει ακομη, σε μια πολυκατοικια (αριθμο δεν θα αναφερω), πολυ κοντα στην διασταυρωση της οδου Αριστοτελους με την οδο Αγιου Μελετιου.
Στην πολυκατοικια αυτη εμενε ενα πολυ φιλικο μου προσωπο που εφυγε απο εκει για να μην τρελλαθει.
Ο κοινοχρηστος χωρος της συγκεκριμενης πολυκατοικιας θεωρειται στοιχειωμενος και συχνα οι ενοικοι της εχουν ακουσει ή και αντιληφθει (χωρις ομως να παρενοχλουνται), την οπτασια που περιφερεται εκει καποιες νυχτες.
Ολα ξεκινησαν απο ο,τι μου εχει διηγηθει το φιλικο μου προσωπο το 1977.
Φοιτητης τοτε, ειχε νοικιασει μια υπογεια γκαρσονιερα στην πολυκατοικια αυτη.
Ηταν μια γκαρσονιερα του στυλ που βλεπουμε στην ελληνικη ταινια : "Νομος 4000" οπου διεμενε η θαυμαστη ηθοποιος Κατερινα Χελμη ενσαρκωνοντας τον ρολο της πορνης.
Μια γκαρσονιερα δηλαδη με δικη της ανεξαρτητη εισοδο, διπλα απο την κεντρικη εισοδο της πολυκατοικιας.
Ο ενοικιαζομενος αυτος χωρος ηταν διαμπερης και "εβγαινε" πισω, στον κοινοχρηστο χωρο της πολυκατοικιας.
Στην διπλανη πολυκατοικα απο αυτην, της οποιας ο κοινοχρηστος χωρος χωριζονταν απο την πολυκατοικα για την οποια μιλαμε με εναν ψηλο σχετικα τοιχο, διεμενε μια γυναικα γυρω στα 60, χηρα, με εναν γιο γυρω στα 30.
Το ονομα της ηταν Μαρινα και δυστυχως επασχε απο καρκινο.
Δεν γνωριζουμε γιατι ο γιος της δεν την ειχε μεταφερει σε καποιο νοσοκομειο, ομως η γυναικα προφανως πονουσε και ειχε αποπειραθει να αυτοκτονησει πεφτοντας απο την ταρατσα της πολυκατοικιας οπου διεμενε και ενω ο γιος της ηταν στην δουλεια.
Για καλη της τυχη καποιοι εργατες που κατι εχτιζαν στην ταρατσα την ειχαν προλαβει πριν πηδηξει στο κενο.
Καποια μερα ομως οι εργατες εφυγαν, ο γιος της ηταν στην δουλεια, ο φιλος μου στην γκαρσονιερα που προανεφερα ξαπλωμενος για μεσημερι, ηταν καλοκαιρι και οι μπαλκονοπορτες ηταν ορθανοιχτες λογω ζεστης.
Η Μαρινα ανεβηκε και παλι στην ταρατσα της διπλανης πολυκατοικιας και το οτι θα γραψω απο εδω και κατω το αναφερω συμφωνα με την διηγηση μιας κυριας που επλενε την ωρα εκεινη το μπαλκονι της και υπηρξε αυτοπτης μαρτυρας του γεγονοτος και η οποια μενει στον 6ο οροφο, με οπτικη επαφη με το σημειο οπου εξελισσοταν η ολη φαση.
"Την ειδα να περιεργαζεται τον χωρο κατω και με μιας να ανεβαινει στο προστατευτικο τοιχειο της ταρατσας και να βουτα στο κενο.
Πεφτοντας το σωμα της χτυπησε στην ακρη της τεντας του τριτου οροφου και η δυστυχη αυτοχειρας φωναξε " Παναγια μου!".
Το χτυπημα αυτο στην τεντα, αλλαξε την πορεια του σωματος το οποιο τελικα επεσε στον κοινοχρηστο χωρο της πολυκατοικιας οπου διεμενε ο φοιτητης φιλος μου.
Ο ιδιος μου ειχε πει: "Ακουσα τον γδουπο, ομως φανταστηκα πως καποια γλαστρα επεσε απο πανω, ακουσα ομως τα ουρλιαχτα της κυριας απο τον 6ο που φωναζε πως μια γυναικα επεσε και πεταχτηκα ορθιος.
Τραβηξα την κουρτινα και βγηκα στην αυλη.
Ειχε πεσει διπλα στο ντεποζιτο του πετρελαιου και εκεινο που μου ειχε κανει εντυπωση ηταν πως δεν ειχε ακομη βγαλει αιμα απο πουθενα".
Τελικα συμφωνα με την διηγηση, ηρθε ασθενοφορο, αστυνομια, επιβεβαιωθηκε ο θανατος, την σηκωσαν και την πηραν.
Απο ο,τι μου ειχε πει, εκληθη και ιερεας ο οποιος εκανε τρισαγιο και επι 40 ημερες αφηναν ενα καντηλακι αναμμενο στο σημει οπου η γυναικα βρηκε τραγικο θανατο.
Συμφωνα λοιπον με αφηγησεις και ενοικων της συγκεκριμενης πολυκατοικιας, αλλα και του φιλου μου, το φαντασμα, η ψυχη της Μαρινας περιφεροταν τα βραδυα στην κοινοχρηστη αυλη.
Ουδεις πλεον εβγαινε εκει την νυχτα, παρα μονον την ημερα και μονον ο διαχειριστης οταν χειμωνιασε και επρεπε να παρουν πετρελαιο.
Δεν γνωριζω εαν ο φιλος μου ειχε επηρεασθει απο την ολη αυτη κατασταση, ομως οπως μου ανεφερε ηταν πως μια νυχτα του χειμωνα κατα τις 3 το πρωι, ακουσε μουρμουρητα και κατι να ακουπμα και να σερνεται πανω στην μπαλκονοπορτα του που εβγαζε σε αυτην την πισω αυλη.
"Πηρα τετοια τρομαρα", μου ειχε πει, "που κοντεψα να πεταχτω με τα εσωρουχα στον δρομο μεσα στο καταχειμωνο"!
Δεν γνωριζω εαν η ψυχη της περιφεροταν και σε αλλα μερη της πολυκατοικιας, ομως πολλοι πουλησαν τα διαμερισματα τους κι εφυγαν. Αναμεσα σε αυτους και ο φιλος μου που αναγκαστηκε να ξενοικιασει και να παει να μεινει αλλου.
Η συγχωρεμενη η Μαρινα ΔΕΝ στοιχειωνε (συμφωνα με την διηγηση), την πολυκατοικια οπου διεμενε οταν ζουσε, αλλα την διπλανη πολυκατοικα στον κοινοχρηστο χωρο της οποιας βρηκε τραγικο θανατο εστω και με την θεληση της.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 03-09-09 στις 18:50
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.