Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-07-09, 11:44
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή Πολύ παλιός πίνακας

Καλησπέρα, ίσως να είναι το μοναδικό ελληνικό φόρουμ που θα βγάλω το θέμα (γιατί το ψάχνω) μιας και μπορεί..απλά μπορεί να επρόκειτο για κάτι μοναδικό..

Βασικά η οικογένεια μου έχει στην κατοχή ένα μικρό πίνακα σε μέγεθος μιας μεγάλης φωτογραφίας 15χ9 *δεν το έχω μετρήσει με χάρακα, ο οποίος είναι ΠΟΛΥ παλιός. Πιστεύω περίπου 150 χρόνια, ίσως και παραπάνω.
Ο πίνακας αυτός έγινε ολόδικος μου μιας και η οικογένεια μου, μου το έδωσε εμένα. Η μπογιά όπως φαίνεται αρχίζει να χάνεται και το καράβι αυτό μοιάζει με ισπανικo, ψάχνοντας σχήματα παλαιών πλοίων.
Όπως και να έχει μιας και το έχω στην κατοχή μου ίσως κάποιος αναγνωρίζει την υπογραφή που μοιάζει Η νέα ελληνικά Η παλιά γραφή αγγλικών. (Δεν φαίνεται όλοι η υπογραφή γιατί το σημείο αυτό έχει ξεθωριάσει) Το ξύλο επίσης από την πάροδο τον ετών έχει πάρει μια κυκλική κλίση. Σαν να κάνει να κλήση το ξύλο.. θόλος.
Δεν πρόκειται για κάτι το μεταφυσικό αλλά με συγκινεί που είναι δικό μου πλέον και νοιώθω σαν να έχω ένα πολύτιμο θησαυρό μέσα στο δωμάτιο μου. Ίσως να είναι κομμάτι ιστορίας μιας και κανείς δεν ξέρει τον ζωγράφο. Εγώ το φωτογράφισα με στούντιο flash και modeling ambient για να βγάλω τα χρώματα του ζωντανά..



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 20-07-09 στις 12:10
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-07-09, 12:53
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

ο πίνακας είναι καταπληκτικός!!!!
είμαι κι εγώ ζωγράφος και ομολογώ ότι σπάνια βρίσκω πίνακες να με συγκινούν όπως αυτος!!!
είσαι πολύ τυχερος που έχεις στην κατοχη σου τέτοιο κομμάτι.
τώρα, η υπογραφη όντως δεν φαινεται απτην φωτογραφία, ουτε και η παλαιότητα του...αν και διακρίνω κάτι σαν ημερομηνία κάτω από το ονομα..,θα πρέπει να τον δουν ειδικοι από κοντά,έχω κάποιους γνωστούς αν θες να τους δείξω την φωτογραφία και μετά τα ξαναλέμε


απο πίσω ο πίνακας τι έχει?
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-07-09, 13:15
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Είναι βυσσινή σκούρο (προς μαύρο) και να είχε… πάει..

Το αρχείο της φωτογραφίας το έχω και σε RAW 21 megapixel.. αν αυτό βοηθούσε στην ανάλυση

Το μόνο σίγουρο ότι το είχαν στην κατοχή τους προ προ γιαγιάδες μου και σήμερα στα χέρια μου. Μου το χάρισε η μάνα μου γιατί μου αρέσουν αυτά, Περνούσε από γενεά σε γενεά… και το τιμώ.. . Κανείς τους όμως δεν ήταν ζωγράφος.. και μάλιστα με γνώση ξένων πλοίων εποχής.


Αν αυτό είναι ημερομηνία.. τότε είναι τριψήφιο??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 20-07-09 στις 13:28
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-07-09, 13:32
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

αν μπορείς ανέβασε το στο rapid share και στείλε μου το link...αλλιώς σε cd
μπορεί όντως να είναι ημερομηνία και να έχει σβηστεί το τελευταιο ψηφίο...δεν ξέρω, μάλλον θα πρέπει να το δω απο κοντά

στειλτο εσυ να το δείξω στους γνωστούς μου και βλέπουμε

στείλε και το πίσω του πινακα, μπορεί κ εκεί να έχει σβηστεί κάτι
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-07-09, 13:44
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Το απογευματάκι θα του κάνω άλλη μια φωτογράφιση σε όλες της όψης του για να δεις και την κλήση που έχει πάρει το ξύλο.. αν το κοιτάξεις πχ από πάνω είναι σαν φέτα καρπουζιού.. κυκλικό.. Ρώτησα και μου είπαν ότι ΤΑ ΠΟΛΥ παλιά ξύλα παίρνουν τέτοια κλήση..Και για το μέγεθος του είναι βαρεί..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 20-07-09 στις 13:47
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-07-09, 03:45
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Τελικά το πινακάκι με μακρο φωτογράφιση που έκανα.. έβγαλα την ημερομηνία η οποία είναι, 1951 Η 1971. Απλά μου μένει να βρω και τον ζωγράφο ποια γιαυτο και ρώτησα για την υπογραφή αρχικά..

Παραθέτω την υπογραφή μόνο και συγγνώμη αν αφαίρεσα την όλη εικόνα, αλλά επρόκειτο για οικογενειακό κειμήλιο. Δεν το έβγαλα για εντυπωσιασμό.. και χαίρομαι που άρεσε σε όσους το είδαν. Και εγώ το λατρεύω αυτό το καδρακι και μου αρέσουν πολύ τα παλιά αντικείμενα.
Χαίρομαι γενικά που το έχω. Ίσως και γιαυτο ψάχνω να δω ποιος το ζωγράφισε αυτό.


Έγραψα και ποιο πάνω για 100-150 χρόνια.. συγγνώμη και πάλι.. δεν είμαι ειδικώς σε αυτά!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 21-07-09 στις 03:49
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-07-09, 08:31
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

το πρώτο γραμμα είναι το Ν ή το Η, το δευτερο μου μοιάζει για i ή r...μπορεί και α που έχει σβηστεί, μετά υπάρχει το s ή το ελληνικό ε, στο τέλος κάτι σαν α ή u ή κ ( ) και το τελευταίο μου μοιάζει σαν y...
πιο πολύ για αγγλικά μου μοιάζουν...

anyway, μιλήσαμε και σε πμ...
όποτε θες, αν μπορώ να βοηθήσω, ευχαρίστως
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-07-09, 09:15
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

φλασιά!!!
θα μπορούσε να είναι Marrey?? ή κάτι τέτοιο?
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-07-09, 13:08
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Καλησπέρα!

Ενδιαφέρον το παρόν θέμα, κι ας μην υπόκειται αμιγώς στα θέματα που πραγματεύεται η Κοινότητα του Μεταφυσικού! Ένα "μπράβο" στον Ερμή που μας ώθησε (τουλάχιστον εμένα) σε ένα "ταξίδι" αναζήτησης του παρόντος ονόματος!

Για να μην πολυλογώ όμως...

Έχω την εντύπωση πως το πρώτο γράμμα είναι το "Α", αν και η οριζόντια γραμμούλα έχει μια περίεργη κλίση...
Το δεύτερο ίσως είναι ο λατινικός χαρακτήρας "r" χωρίς και πάλι να είμαι σίγουρη.
Αν παρατηρήσετε προσεκτικά, πάνω από τον τρίτο χαρακτήρα, που μάλλον είναι "ι" υπάρχει ένα σημάδι, που παραπέμπει σε τόνο και συνεπώς στο λατινικό γράμμα "i", ή σε περίπτωση που το όνομα είναι γραμμένο στα ελληνικά "ί".
Ο τέταρτος χαρακτήρας είναι πιο δυσδιάκριτος, αλλά μάλλον έχει τη μορφή του λατινικού χαρακτήρα "s", επομένως καταλήγουμε ότι, κατά πάσα πιθανότητα, το όνομα είναι γραμμένο στη λατινική αλφάβητο.
Όσο για τον πέμπτο χαρακτήρα, ένα αμυδρό ίχνος στο πάνω μέρος του χαρακτήρα ενδεχομένως αποκλείει την αρχική μου υπόθεση ότι το γράμμα θα μπορούσε να είναι το λατινικό "u", και μένουν οι επιλογές "a" και "o", θεωρώντας το πρώτο ως πιο πιθανό.
Αναφορικά με τον τελευταίο χαρακτήρα, θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα demi, καθώς κι εμένα μου θυμίζει το γράμμα "y".

Συνεπώς, τα πιθανά ονόματα που προκύπτουν είναι: Arisay ή Arisoy. Έκανα μια σχετική πρόχειρη έρευνα στο διαδίκτυο, όμως δεν βρήκα κάτι ενδιαφέρον. Ας έχουμε, επίσης, υπ'όψιν ότι μπορεί μεν το όνομα να είναι γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες, αυτό όμως δεν προεξοφλεί ότι το όνομα δεν μπορεί να είναι ελληνικό.

Να προσθέσω ότι όντως η ημερομηνία φαίνεται να είναι "1951". Αυτό είναι κάπως παράξενο σε αντιδιαστολή με τις αρχικές εκτιμήσεις περί ηλικίας 150 ετών, αλλά και με την κυρτότητα του ξύλου. Αυτό (η ημερομηνία "1951" δηλαδή), όμως, δε σημαίνει απαραίτητα πως η υπογραφή έχει την ίδια ηλικία με το ξύλο.
Επίσης, μια υπόθεση που μου πέρασε από το μυαλό είναι πως το ξύλο θα μπορούσε να φιλοξενεί "κάτω" από την παρούσα εικόνα, μια άλλη, πιο παλιά. (Ελπίζω μόνο να μην είπα χαζομάρα τώρα , με πολλή επιφυλακτικότητα το γράφω...) Δεν είδα τη φωτογραφία της εικόνας, όμως, ούτε είμαι "ειδική" στο θέμα, επομένως υποθέσεις μόνο μπορώ να κάνω. Από εδώ κι εμπρός, ας μας διαφωτήσουν οι "ειδικοί"!

Αυτά... Ελπίζω να βοήθησα, έστω και λίγο!

Φιλικά,
Lady Nina

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lady Nina : 22-07-09 στις 13:10
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-07-09, 13:31
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Νίνα συμφωνώ απολύτως στα συμπεράσματα σου για το ξύλο...δεν κολλάει η ημερομηνία με την διαβρωση. το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά είπα να μην στενοχωρήσω τον φίλο μας
και δεν είπες καθόλου χαζομάρα για την εικόνα κάτω από πίνακα... έχει βρεθεί σε πολλους πίνακες κάτι τέτοιο...

το μόνο σίγουρο είναι ότι ο πίνακας χρειάζεται συντήρηση...
φίλε ερμη, αν θες να το κρατήσεις για καιρό ακόμα πρέπει να τον πας σε ειδικούς, αλλιώς θα σου χαλάσει


πάντως , έτσι για ενημέρωση, βρήκα κι εγώ πολλούς ζωγράφους Murrey στο διαδίκτυο που ταιριάζουν και με την ημερομηνία, και άντρες και γυναίκες...αν θες το ψάχνεις
__________________
be no good, be real

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demi : 22-07-09 στις 13:38
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.