Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-08-09, 23:16
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Cool Μηπως εχω τρελαθει ?

Καλησπερα αδερφια,
τον τελευταιο καιρο πραγματικα μου συμβαινει κατι πολυ παραξενο για τα δικα μου στανταρ.Ολα ξεκινησαν μια μερα που ενιωσα την αναγκη να παω στο μνημα του παππου μου (πραγμα που δεν ειχα ξανακανει λογο του οτι δεν ειναι κοντα).Πηγα με ενα αισθημα στεναχωριας,οταν εφθασα καθαρισα το μνημα και εφυγα.Μετα απο πεντε μερες εκει που καθομουν μονος στο δωματιο μου που ειναι απομονομενο απο το κυριως σπιτι και εχει απολυτη ηρεμια παρατηρησα μια ασπρη οντοτητα να περναει με τεραστια ταχυτητα απο την πορτα την εσωτερικη του δωματιου.Περιττο να αναφερω οτι σκεφτικα οτι ειναι ιδεα μου και οτι δεν υπαρχει κατι αλλο,παρ ολα αυτα κοιταξα αν υπηρχε κατι γυρω στο δωματιο.Μετα απο δυο μερες αντικρυσα μεσα στο σπιτι την ιδια φιγουρα αλλα μαυρη και οχι ασπρη και πλεον τα χρειαστικα....Το ιδιο συνεβει και σημερα και μπορω να πω οτι μου προκαλει ενα αισθημα φοβου και ανασφαλειας αυτο το πραγμα διοτι σαν ανθρωπος δεν εχω τετοιες εμπειριες,ρωτησα ασφαλος για την ιστορια του σπιτιου και δεν υπαρχει κατι.Συνδεοντε καπως ολα αυτα η εχω τρελαθει και βλεπω πραγματα?

ΥΓ:Να αναφερω οτι εχω το ιδιο ονοματεπονυμο με τον παππου μου...Πληροφοριακα μηπως εχει καποια σχεση?
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-08-09, 23:30
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Μπορείς να μας περιγράψεις τη φιγούρα; συνοδεύεται και από ήχους;
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-08-09, 23:53
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Eιναι ψηλη και μου δινει την εντυπωση οτι δεν παταει κατω,δεν μπορω να διακρινω περισσοτερα χαρακτηριστικα,αλλα οταν περναει πραγματικα νιωθω παρα πολυ ασχημα νιωθω οτι απειλουμε.Οχι δεν ακουγετε καποιος ηχος.
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-09, 15:56
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Θα ηθελα να υποβαλω καποιες ερωτησεις σχετικα με το θεμα.
1)Η συγκεκριμενη φιγουρα, λευκη-μαυρη, δεν εχει σημασια, αρχισε να ενφανιζεται μετα την επισκεψη σου στο νεκροταφειο?
2)Προσπαθησε (οσο αυτο ειναι εφικτο), να μαθεις τι θελει απο εσενα.
3)Εχει συγκεκριμενες ωρες που εμφανιζεται??
Το ο,τι θα γραψω απο εδω και κατω ισως να ειναι και κουτό.
Μηπως, (εικασιες κανουμε), την ωρα που ησουν στο νεκροταφειο, πανω απο τον ταφο του παππου σου, ψελλισες ή ειπες κατι (αθελα σου παντα), το οποιο μπορει να εκληφθει ως επικληση????
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 18-08-09 στις 16:01
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-09, 16:15
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Καλησπερα Mirella_S,
ναι αρχισε την εμφανηση της μετα το νεκροταφειο,
εμφανιζεται παντα προς το βραδυ γυρο στις 8,
οσο στο να μαθω τι θελει δεν προλαβαινω να της μιλησω περναει γρηγορα με κοιταει και φευγει.....
Εχθες το βραδυ παλι το ιδο και ενιωσα παρα πολυ ασχημα μπορω να πω οτι με κανει και φοβαμε παρα πολυ,και πιστεψτε με δεν ειμαι απο τα ατομα που τρομαζουν ευκολα.
Δεν ειπα τιποτα στο νεκροταφειο,το σκεφτικα και εγω αλλα οχι δεν ειπα τιποτα.
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-09, 19:47
antonis_rodos Ο χρήστης antonis_rodos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2009
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή ΔΕΝ ΈΧΕΙΣ ΤΡΕΛΑΘΕΙ

Μήπως ο παππούς σου θέλει να σου πει κάτι μήπως για αυτό ένιωσες ότι ένιωσες από την αρχή; Κάποιες φορές τα πνεύματα είναι κάτι σαν αγγελιοφόροι κάτι σαν να θέλουν να σε προειδοποιήσουν ή και να σου πουν κάτι που δεν πρόλαβαν ή το αντίθετο εσύ να θέλεις να τους πεις κάτι; Αλλιώς το μόνο που έχω σκεφτεί είναι κάποιος να κάλεσε κάποιο πνεύμα . πάντως αν φοβάσαι (φυσιολογικό και εγώ θα το πάθαινα ) να πας στην εκκλησία και να πάρεις λίγο αγιασμό ή αν έχεις στο σπίτι συνήθως οι μανάδες μας έχουν κάτι τέτοια ή οι μεγάλες γυναίκες και ρίξε στο σπίτι στις γωνίες λέγοντας το πάτερ ημών δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει είναι θεωρητικό δεν το έχω δοκιμάσει . ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΚΛΗΣΗ (ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΝΕΥΜΑ)
__________________
ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-09, 20:22
ΑΝΑΤΟΛΗ Ο χρήστης ΑΝΑΤΟΛΗ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Κι εγώ θα είχα τρομοκρατηθεί.Είχα δει τη γιαγιά μου 40 μέρες αφού πέθανε αλλά όχι σαν σκιά ,κανονικά σαν να ζούσε και μου παραπονιότανε για τις αλλαγές που είχαν κάνει στο σπίτι της η καημένη αφού έφυγε.Εμεινα κάγκελο.Αλλά σαν σκιά δεν την είδα.
Συμφωνώ κι εγώ να πάρεις αγιασμό και να πάρεις και λαδάκι από κάποιον άγιο να σταυρωθείς,ίσως λίγο παρατραβηγμένο αλλά σε μένα είχε αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-09, 05:54
Το avatar του χρήστη alien
alien Ο χρήστης alien δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Βασικα, κατι δεν παιει καλα με τον παπου σου. Τι εννοω:

Η ψυχη του μηπως δεν ειναι αναπαυμενη? Πανε σε εναν πνευματικο και ρωτα τον για το φαινομενο.
Ποσες μερες εχει που πεθανε?
Μηπως καποιος, εσυ ή καποιος απο την οικογενεια σου, τον καταραστηκε ή ειπε κακο λογο για αυτον?
Μηπως οταν λιγο πριν πεθανει, ειχατε καποια διαμαχη ή σκεφτηκες κατι κακο για τον παπου σου?
Γενικα, ψαξε απο την μητερα σου-πατερα σου αν ειχε εχθρους.

Γιατι προφανως θελει να αναπαυθει η ψυχη του και απορω γιατι διαλεξε εσενα "για να σου το πει". Πρεπει να εχεις καποια σχεση.

Μην ανησυχεις. Αν και δεν ειμαι ειδικος για να το πω αυτο. Πανε βρες εναν ανθρωπο της εκκλησιας και ρωτα τι να κανεις.

Αν καποια απο τις ερωτησεις μου ειναι ενδιαφερουσες, τοτε θα πρεπει να πας εσυ ή το ατομο που τον καταραστηκε στο μνημα του και να τον συγχωρεσεις (απο καρδιας) 3 φορες και τοτε θα αναπαυθει. Ειναι απλο γιαυτο σου λεω να μην φοβασαι. Οταν πας στο μνημα δεν χρειαζεσαι καποιον παπα. Μονος σου εχεις την δυναμη να τον συγχωρεσεις ή αυτος που τον καταραστηκε.

Μια αλλη σκεψη που εκανα: Μηπως το σωμα του δεν εχει λιωσει? Γιαυτο σε ρωταω ποσες μερες εχει που πεθανε. Αν το σωμα του δεν ελιωσε, δεν μπορει να αναπαυθει και η ψυχη...

ελπιζω να βοηθησα
__________________
"Η σωστή μέθοδος της φιλοσοφίας θα ήταν στην πραγματικότητα αυτή:
Να μη λέμε τίποτα (εμείς οι φιλόσοφοι), εκτός από αυτό που μπορεί να ειπωθεί, δηλαδή προτάσεις των φυσικών επιστημών- δηλαδή κάτι που δεν έχει να κάνει σε τίποτα με τη φιλοσοφία.
"
( L.Wittgenstein)

"οι φιλόσοφοι είναι μάλλον σαν τους πρωτόγονους που ακούνε τις εκφράσεις των πολιτισμένων ανθρώπων, τις παρερμηνεύουν και απο την ερμηνεία τους βγάζουν τα πιο περίεργα συμπεράσματα." (L.Wittgenstein)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alien : 19-08-09 στις 06:01
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-08-09, 16:43
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Θα κανω καποιες ερωτησεις ακομη και συγχωρεστε με για αυτο.
Ποσο καιρο πριν εχει πεθανει και κηδευτει ο παππους σου?
Την οντοτητα αυτην την εχουν δει και αλλοι????
Εννοω στο σπιτι εισαι παντα μονος σου?
Θα θεσω ομως υπ' οψιν και κατι που ισως "ακουστει" καπως περιεργο.
Αναμεσα μας, αναμεσα στους ανθρωπους δηλαδη, ειναι δυνατον να υπαρχουν καλοι, ή κακοι "δεκτες".
Ας το κανω ακομη πιο απλο.
Δυο τυχαιοι ανθρωποι, μπαινουν μεσα σε ενα αποδεδειγμενα στοιχειωμενο σπιτι.
Και ενω εκεινος απο τους δυο ο οποιος ειναι καλος δεκτης, "βλεπει" και αντιλαμβανεται τα οσα παραφυσικα συμβαινουν εκει, ο αλλος, ο κακος δεκτης δηλαδη, δεν "βλεπει" και δεν αντιλαμβανεται απολυτως τιποτε.
Ενα νεκροταφειο οπως και να το δουμε εχει και πιθανες ψυχες να περιφερονται, ψυχες που "νοιωθουν" πως αφησαν πισω τους εκκρεμοτητες, ή που δεν συνειδητοποιουν οτι εχουν πεθανει, αλλα και μπολικη αρνητικη ενεργεια, αποτυπωμενη στον χωρο.
Ενα νεκροταφειο ειναι τοπος πονου και θρηνου για τους ζωντανους και αυτο πιθανον καταγραφεται στον χωρο.
Ειναι λοιπον πιθανο, στην περιπτωση που η οντοτητα δεν ανηκει στον παππου σου, και στην περιπτωση που εισαι πολυ καλος "δεκτης", κατι να σε "ακολουθησε" πιστευοντας οτι θα το "εξυπηρετησεις" σε κατι, αγνωστο τι.
Ακουγεται ακραιο ισως, ομως σε καποιες περιπτωσεις δεν το βρισκω απιθανο.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 19-08-09 στις 16:45
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-09, 18:19
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

ολα τα παραπανω τα στηριζεις σε δικες σου πεποιθησεις mirella ή απλα σε οτι εχεις δει στην τηλεοραση?χωρις παρεξηγηση πολυ supernatural μου κανει το παραπανω ποστ σου (η γνωστη σειρα στο star). αν απλα λες τη γνωμη του χωρις να γνωριζεις κατι οχι μονο δε βοηθας το lestat στην προκειμενη περιπτωση αλλα μπορει να τον μπερδεψεις και περισσοτερο..εγω θα σου ελεγα lestat να κανεις φωναξεις ενα παππα να κανει ενα ευχελαιο μηπως και σταματησουν ολα αυτα...αν δε βοηθησει βλεπεις υστερα τι αλλες επιλογες εχεις..
__________________
The blood in my veins is cursed. It's best for the world if i disappear, now and forever

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bahamut : 19-08-09 στις 18:22
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.