Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 21-11-18, 07:47
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που προσπαθεί να απαντήσει σ' αυτό που ρώτησα είναι το Υ.Γ. κι αυτό κατά το ήμισυ. Ποιος σε ρώτησε τι πιστεύεις; Το μη σύστημα σου κάπου πατάει, δεν μπορεί να βρίσκεται στον αέρα. Είναι συλλογή από διάφορα συστήματα.

Σε συμπεράσματα δικά σου για προσωπικά μου πιστεύω δεν πρόκειται να απαντήσω. Ούτε θα παίξω σ' αυτό το παιχνίδι. Για τον Άγιο Παΐσιο έχουν κυκλοφορήσει πολλά που δεν είπε. Και πολλά που είναι στην κρίση του καθένα αν θα τα δεχτεί. Δεν είναι τυχαίο που τόσος κόσμος πήγαινε να τον δει.
Μάλλον έχεις προβλήματα κατανόησης. Με απειλησες έμμεσα οτι θα αρχίσεις να κοροϊδεύεις το τι πιστεύω για να γίνει μια "πολιτισμένη" συζήτηση.
Εγώ σου ευχήθηκα καλή τύχη γιατί δεν ξέρεις τι πιστεύω ώστε να το κοροϊδέψεις.
Το που πατάει είναι δική μου υπόθεση.

Για τα πιστεύω σου δεν με νοιάζει, τα παραμύθια αυτά που ΔΕΝ συνέβησαν μας τα πασάρουν για επιβεβαίωση της πίστης, οι θεοεμπαίκτες που κάνουν κουμάντο στην εκκλησία.

Εγώ σου μιλώ με στοιχεία και γεγονότα. Εσύ απαξιείς διότι τόσος κόσμος ήξερε τον Παΐσιο.....
Όπως είπα και στην αρχή έχεις θέματα με την κατανόηση του γραπτού λόγου.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-11-18, 13:27
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις πολύ πλάκα, Λευκή.
Δεν ξέρω αν το αντιλαμβάνεσαι αλλά έτσι μου δηλώνεις ότι είσαι μέρος του προβλήματος. Ως πιστή ΟΦΕΙΛΕΙΣ να εξετάζεις την ορθότητα των πιστεύω σου. Το κάνεις; Πόσοι το κάνουν αυτό στην χριστιανική θρησκεία;
Υπάρχει ή δεν υπάρχει εντολή απο τους πνευματικούς πατέρες του χριστιανισμού να μην γίνεται έρευνα με το "πίστευε και μη ερεύνα" το οποίο ως δια μαγείας ξαφνικά στον 21ο αιώνα απέκτησε και κόμμα;;
Μα, ακριβώς εκεί βρίσκεται όλη η αλήθεια για τον πιστό του κάθε δόγματος. Στο "πίστευε και μη έρευνα" , χωρίς κόμμα. Γιατί αν ερευνήσει ( και μιλάμε για έρευνα χωρίς παρωπίδες ), θα βγει απ'το μαντρί. Αργά ή γρήγορα.
__________________
"Η τυραννία πυροδοτεί την επανάσταση των δυνατών και την προδοσία των αδυνάτων" Eliphas Levi
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-11-18, 22:29
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον έχεις προβλήματα κατανόησης. Με απειλησες έμμεσα οτι θα αρχίσεις να κοροϊδεύεις το τι πιστεύω για να γίνει μια "πολιτισμένη" συζήτηση.
Εγώ σου ευχήθηκα καλή τύχη γιατί δεν ξέρεις τι πιστεύω ώστε να το κοροϊδέψεις.
Το που πατάει είναι δική μου υπόθεση.

Για τα πιστεύω σου δεν με νοιάζει, τα παραμύθια αυτά που ΔΕΝ συνέβησαν μας τα πασάρουν για επιβεβαίωση της πίστης, οι θεοεμπαίκτες που κάνουν κουμάντο στην εκκλησία.

Εγώ σου μιλώ με στοιχεία και γεγονότα. Εσύ απαξιείς διότι τόσος κόσμος ήξερε τον Παΐσιο.....
Όπως είπα και στην αρχή έχεις θέματα με την κατανόηση του γραπτού λόγου.
Μάλιστα, βλέπεις ως έμμεση απειλή την υποθετική ερώτηση που σου έκανα.
Ωραία τακτική έχεις και απ' ότι βλέπω την εφαρμόζεις αδιακρίτως. Η αντίληψή μου(παρέα με τα θέματά της), λέει, πως δεν αξίζει να συνεχίσω να σου μιλάω ή να μπω στην διαδικασία να εξηγήσω τι έχω πει μέχρι τώρα. Ό, τι ήταν να δω, το είδα.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-11-18, 22:30
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα, ακριβώς εκεί βρίσκεται όλη η αλήθεια για τον πιστό του κάθε δόγματος. Στο "πίστευε και μη έρευνα" , χωρίς κόμμα. Γιατί αν ερευνήσει ( και μιλάμε για έρευνα χωρίς παρωπίδες ), θα βγει απ'το μαντρί. Αργά ή γρήγορα.
Μπράβο Ηλία "ωραία" παράθεση διάλεξες. Αντιλαμβάνεσαι άραγε πόσων λογιών μαντριά, όπως υποτιμητικά λες, υπάρχουν; Πόσοι άνθρωποι είναι πραγματικά ελεύθεροι; Δεν περιμένω και δεν θέλω απάντηση.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-11-18, 23:50
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα, βλέπεις ως έμμεση απειλή την υποθετική ερώτηση που σου έκανα.
Ωραία τακτική έχεις και απ' ότι βλέπω την εφαρμόζεις αδιακρίτως. Η αντίληψή μου(παρέα με τα θέματά της), λέει, πως δεν αξίζει να συνεχίσω να σου μιλάω ή να μπω στην διαδικασία να εξηγήσω τι έχω πει μέχρι τώρα. Ό, τι ήταν να δω, το είδα.
Εσύ αυτό κατάλαβες, αυτό απαντάς.
Κατά τα άλλα για την ταμπακιέρα τίποτα...
Υπάρχουν ή δεν υπάρχουν ψευδείς ιστορίες για τον Παΐσιο;
Φυσικά και υπάρχουν!
Έχει σημασία αυτό για το ποιόν του ανθρώπου; Φυσικά και όχι.
Έχει σημασία για τον συρφετό που μαζεύτηκε δίπλα του όπως τα κουνούπια στην λάμπα;
Φυσικά και έχει!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-11-18, 23:52
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο Ηλία "ωραία" παράθεση διάλεξες. Αντιλαμβάνεσαι άραγε πόσων λογιών μαντριά, όπως υποτιμητικά λες, υπάρχουν; Πόσοι άνθρωποι είναι πραγματικά ελεύθεροι; Δεν περιμένω και δεν θέλω απάντηση.
Πολλά:

https://en.wikipedia.org/wiki/Tribalism
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-11-18, 00:28
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο Ηλία "ωραία" παράθεση διάλεξες. Αντιλαμβάνεσαι άραγε πόσων λογιών μαντριά, όπως υποτιμητικά λες, υπάρχουν; Πόσοι άνθρωποι είναι πραγματικά ελεύθεροι; Δεν περιμένω και δεν θέλω απάντηση.
Λευκή, δεν αναφέρθηκα σε κάποιο συγκεκριμένο "μαντρί". Η προσωπική μου άποψη περί "μαντριών" είναι ότι σε αυτά συμπεριλαμβάνονται όλοι όσοι πιστεύουν σε κάτι το οποίο ανήκει στη σφαίρα της "μαζικής πίστης". Είτε αυτή ειναι πολιτική είτε θρησκευτική είτε οτιδήποτε.

Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα για το ποιον πργματικά θεωρώ ελεύθερο, σκέψου αυτό (μιας και είσαι του δόγματος): Γνωρίζω άνθρωπο που δηλωνει και είναι χριστιανός και δεν δέχεται την θεϊκότητα του Ιησού, ούτε μπορεί να πει με βεβαιότητα ότι υπήρξε ιστορικά το συγκεκριμένο πρόσωπο. Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι ο "Λόγος", η ουσία ,δηλαδή, του χριστιανισμού. Αυτόν τον άνθρωπο, λοιπόν, τον θεωρώ ταυτόχρονα και Χριστιανό και ελεύθερο.

Υ.Γ: Απάντησα επειδή ανοίγεις ένα πολύ μεγάλο θέμα για το ποιος είναι πραγματικά ελεύθερος. Ο ορισμός που σαν Ηλίας δίνω για τον ελεύθερο άνθρωπο είναι - χονδρικά - ο εξής: Αυτός που πρώτα έχει ξεφύγει απ'ότι του επέβαλαν να πιστεύει επειδή γεννήθηκε κάπου, μεγάλωσε με συγκεκριμένα στάνταρ κτλ, και αφού τα απέβαλλε όλα αυτά, κατέληξε να πιστεύει σε κάτι ( ή να μην πιστεύει τίποτα ) με απόλυτα προσωπικά κριτήρια.
__________________
"Η τυραννία πυροδοτεί την επανάσταση των δυνατών και την προδοσία των αδυνάτων" Eliphas Levi
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-12-18, 17:57
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
R-b-t3r:

αυτά που ΔΕΝ συνέβησαν
Το ότι συνέβησαν όλες οι περιγραφές της Αγίας Γραφής,
οι οποίες αποτελούν θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας,
και, σχετικά με τα θέματα της κοσμογονίας, είναι κάτι που απέδειξε η Επιστήμη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilis_1 : 09-12-18 στις 18:15
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-12-18, 18:05
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Τι έγινε Βασιλάκη, ποιός σε κάλεσε πίσω;

Καλά είχαμε ηρεμήσει τόσες μέρες από την αποκεκομμένη™ μαλάκυνση...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-12-18, 23:59
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι συνέβησαν όλες οι περιγραφές της Αγίας Γραφής,
οι οποίες αποτελούν θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας,
και, σχετικά με τα θέματα της κοσμογονίας, είναι κάτι που απέδειξε η Επιστήμη.
Βασιλάκη όπως πάντα είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Για τις προφητείες που διαψεύστηκαν μιλάω που δεν υπάρχουν προφανως στο σαβουροβιβλία που αναφέρεσαι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.