Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #281  
Παλιά 25-07-09, 12:38
Το avatar του χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ
ΕΛΙΣΑΙΟΣ Ο χρήστης ΕΛΙΣΑΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2008
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Στη Πεντέλη υπάρχει η γνωστή σπηλιά του Νταβέλη. Είναι αρκετά μεγάλη αίθουσα, δίπλα στα λατομεία. Στο εσωτερικό της σπηλιάς τα περισσότερα περάσματα είναι κλειστά. Σε κάποιο από αυτά υπάρχει ένας λόφος από χώματα, και πάνω στην κορυφή του βρίσκεται ένα άνοιγμα που να μπορεί να διέλθει ένας άνθρωπος... Πίσω από εκεί βρήκαμε το κρυφό πέρασμα όπως φαίνεται στο συνημμένο αρχείο, τον Ιανουάριο του 2005.
Άραγε να είναι το μοναδικό και από ποιους χρησιμοποιείται;
__________________
Τίποτα δεν είναι νεκρό, όταν μπορεί να ξαναγεννηθεί...
Απάντηση με παράθεση
  #282  
Παλιά 19-01-11, 10:18
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Σήμερα σηκώθηκε στη σελίδα ένα κείμενο που λογικά θα σας ενδιαφέρει...





Πεντέλη – Το φυσικό φαινόμενο πίσω από τα έργα (Γιάννης Τριανταφύλλης)


Διαβάστε το άρθρο στο ------> http://www.metafysiko.gr/?p=5856


Παρ’ όλη την πληθώρα λαογραφικών παραδόσεων, η Πεντέλη έγινε ουσιαστικά γνωστή εξ αιτίας των ημιτελών έργων του 1977, στα οποία πρώτος αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαλάνος και των οποίων ο σκοπός εξακολουθεί να παραμένει αδικαιολόγητα άγνωστος. Οι δικαιολογίες των εμπλεκόμενων αρχών περί της κατασκευής υπογείου πενταόροφου αρχηγείου του ΝΑΤΟ, διέγειραν την περιέργεια δημοσιογράφων, ερευνητών και παραμυθάδων.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #283  
Παλιά 26-10-11, 01:12
nteminio21 Ο χρήστης nteminio21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Σπηλιά του Νταβέλη

Παιδια θελω να ρωτησω καποια πραγματα για την σπηλια αυτην...1ον μπορει ο καθενας να μπει?? 2ον για να μπει καποιοσ τι χρειαζεται να εχει μαζι του???και 3ον εχει μπει κανενας απο εσας μεσα??? ευχαριστς προκαταβολικα
Απάντηση με παράθεση
  #284  
Παλιά 26-10-11, 02:59
Raven girl Ο χρήστης Raven girl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2010
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά δεν είχα την τιμη να παω ποτε στην σπήλια του Νταβέλη αλλα ο αδερφός μου έχει πάει και απο αυτά που μου έχει πεί νομίζω πως δεν είναι πια ανοιχτή για όλους αλλά και πάλι μπορείς να πάς.Τώρα για το τι χρειάζεται κανεις για να μπει μεσα ειναι αποκλειστικά σε εσένα αυτό.Έχω ακούσει διάφορες ιστορίες για την σπηλιά του Νταβέλη αν ισχύουν όντως αυτά που έχω ακούσει,θα σου πρότεινα να προσέχεις και να μην πας μόνος σου.Ελπίζω αμα πάς να βρείς αυτό που ψάχνεις και αν είναι γράψε την εμπειρία σου για τους άτυχους σαν και έμενα που δεν έχουν πάει ακόμη .
Απάντηση με παράθεση
  #285  
Παλιά 26-10-11, 03:17
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Έχει ασχοληθεί και ο Crownάκης με το θέμα. Οι "ενοχλητικές" λέξεις συνήθως δηλώνουν συνυποδήλωση, και απαιτείται μεταφορική προσέγγιση. Πολύ συχνά στον Στίχο όλα σημαίνουν κάτι άλλο πέρα απο την πρώτη ανάγνωση.

Λήσταρχος Νταβέλης


http://www.youtube.com/watch?v=j6xbDiokNc0
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 26-10-11 στις 03:18
Απάντηση με παράθεση
  #286  
Παλιά 26-10-11, 11:09
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε nteminio21 υπάρχει ήδη σχετικό θέμα και μάλιστα περιέχει πολλά
στοιχεία....
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=183

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #287  
Παλιά 25-06-12, 11:05
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Απόλυτη επιτυχία σημείωσε η χθεσινή εξόρμηση που διοργάνωσε η Ραδιοφωνική Αστρική Πύλη στη Σπηλιά του Νταβέλη με αφορμή το κλείσιμο μιας επιτυχημένης ραδιοφωνικά χρονιάς.

Περίπου 40-50 φίλοι και ακροατές της εκπομπής (εντυπωσιακό το εύρος της ηλικιακής διακύμανσης, από 15-60 ετών) ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας, ενώ θα πρέπει να τονιστεί πως υπερπολύτιμη ήταν και η συνεισφορά του σπηλαιολόγου κ. Γιάννη Τριανταφύλλη στην ξενάγηση του χώρου, εντός και εκτός σπηλιάς, αλλά και σε ότι αφορά τις αναφορές σε ιστορικά δεδομένα.

Επρόκειτο για ένα υπέροχο απόγευμα, ενώ χαρακτηριστικό είναι πως έχουν ήδη ξεκινήσει οι συζητήσεις και τα αιτήματα για την επόμενη εξόρμηση!










Δείτε ενδεικτικά videos από το event!:


Βίντεο 1

Βίντεο 2
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #288  
Παλιά 23-07-13, 18:44
theodoros Ο χρήστης theodoros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2005
Μηνύματα: 12
Smile Πεντελικον

Λοιπον ,εχουν περασει παρα πολλα χρονια απο την μικρη ιστορια που θα σας περιγραψω χωρις να κρυβω κανανα συφερον.Θα ηταν περιπου το 1963!Οταν ενας γνωστος μου,μου ειπε Πηγαινε στην ταδε στροφη (τρις στροφες πριν τον δρομο που παει ευθεια για το νοσοκομειο)εκει στριβουμαι δεξια για την ανοδο γενικα προς την Πεντελη Στην τριτη στροφη (Δεξια πιο εκει εχει κ ισιομα και ψιλο γαρμπιλι οπου πανε συνηθως τα ζευγαρακια το σουρουπο κ οχι μονο!)ε κ ει περιπου στην δεξια πλευρα που ειναι ανηφορα (μια κληση 70 μοιρων?) σβυνεις την μηχανη του αυτοκινητου κ αυτο αργα αργα τραβαει την ανηφορα!!! Εμεινα αναυδος κ γιατι ημουν μεσα στο αυτοκινητο ( κ αλλοι δυο φιλοι στο πισω καθισμα) Τσουλισε 4?5? μετρα κ σιγα σιγα σταματησε.Ολοι μεσα στο αυτοκινητο ειχαμαι χασει την Λαλια μας! Το μυαλο ειχε σταματησει να δουλευει Ηταν κενο με ενα μεγαλο ερωτηματικο Πως γινεται αυτο?! Καμμια απαντηση.Εψαχνα οσο μου εκοβε οπου μπορουσα να το ψαξω.Εκεινα τα χρονια ο κοσμος δεν ασχολιοταν κ πολυ πολυ με τετοια θεματα ( η λεξη παραψυχολογια δεν υπηρχε καν) Ετυχε εντελως τυχαια?! Να γνωρισω καποιον εκει κ κατοικο της Πεντελης που το ειχε ζησει κ αλλου οχι μονο εκει που του ελεγα εγω.Κ αφου το εψαξε (αυτος ηταν τοτε π.χ. 40 ?45? χρ εγω 18 ?19? )\
εμαθε οτι Συβαινει σε πολλα μερη (κατα τοπους) κ συβενει γινεται γιατι απο κατω κατω (που να γνωριζω ποσα μετρα) εχει ισχυρα μαγνητικα παιδεια .Αυτα τραβαναι (ελκουν) το αυτοκινητο Οχι ομως φορτηγο Ειναι πολυ βαρυ εννοειται.Μετα φημιζεται οτι παλι επι Αρχαιοτατων χρονων οι εξωγηινοι με τα διαστημοπλοια τους αραζαν εκει με τις ωρες κ επερναν καυσιμο δηλαδη απο και τον γη ι νο μαγνητη γεμιζαν τις μπαταριες τους.Βενζιναδικο το Πεντελικον.
Αυτο το γνωριζουν παρα πολλοι κ οχι μονο ν εγω.Αλλα οσο κ αν εψαξα πουθενα δεν βρηκα κατι σχετικο κ γραμμενο.Πληρη σιωπη.Κ ομως ειναι αληθινο,αφου το εχω ζησει.Πηγα κ αλλες φορες με αλλους φνωστους η φιλους αλλα δεν ξανα συνεβει.Οπως η Γη γυριζει οι οποιοι μαγνητες μετατοπιζονται,εστω κ λιγα μετρα πιο εκει.Με το περασμα του χρονου το θεμα το ξεχασα κ ας περναω απο εκει πολυ τακτικα Τοτε με ενδιεφερε σημερα οχι.Αστο να γινεται σκεφτομαι κ το προσπερναω.
Απάντηση με παράθεση
  #289  
Παλιά 01-12-14, 10:02
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή



Τη Δευτέρα 1 Δεκεμβρίου του 2014 στις 10 το βράδυ και μέσα από το www.albedo14.com, η Ραδιοφωνική Αστρική Πύλη των Ανδρέα Πανουτσόπουλου και Μηνά Παπαγεωργίου, φιλοξενεί τον ερευνητή και συγγραφέα κ. Βαγγέλη Ζήση (συγγραφέα του “Πεντέλη: Ιστορία, Θρύλοι, Μυστήρια” (εκδ. Άλλωστε).


Θα πραγματοποιήσουμε μία εφ’ όλης της ύλης συζήτηση αναφορικά με τη διαχρονική σαγήνη που εκπέμπει το όρος Πεντέλη στον ανθρώπινο ψυχισμό. Πότε “κατακτήθηκε” από τους ανθρώπους; Ποια η σχέση του με τον Παρθενώνα; Από πότε υπήρξε τόπος λατρείας και ποιες είναι οι αναφορές σχετικά με τη χρήση του κατά τους μεταχριστιανικούς αιώνες; Για ποιους λόγους κατέστη το hot spot εκδήλωσης καταγεγραμμένων παράξενων φαινομένων και γέννησης νεομυθολογιών κατά τις προηγούμενες δεκαετίες; Τι ακριβώς συμβαίνει με την περίφημη “Σπηλιά του Νταβέλη”;

Με σοβαρή και ψύχραιμη ματιά πάνω στα δεδομένα, στη Ραδιοφωνική Αστρική Πύλη ανοίγουμε τον αινιγματικό “Φάκελο Πεντέλη”.


Αυτή τη Δευτέρα, 1 Δεκεμβρίου, στις 10 το βράδυ, μόνο μέσα από το www.albedo14.com.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #290  
Παλιά 14-08-15, 15:51
open ocean Ο χρήστης open ocean δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Το ζήτημα της Πεντέλης είναι τεράστιο και θα έλεγα πως η σπηλιά του Νταβέλη είναι μόνον ένα μικρό κομμάτι για τους αναζητητές ενός κόσμου που όλοι θεωρούμε εξωκοσμική πραγματικότητα αλλά στην ουσία ίσως και να είμαστε εμείς οι καταδικασμένοι στην εξορία της "κανονικότητας". Έχω βιώσει αρκετά στο βουνό, πράγματα τα οποία με κάνουν να πιστεύω πως παρά την εκμμετάλευση του θέματος η οποία είναι δεδομένη μιάς και ο άνθρωπος πάντα γοητεύονταν απο το κάτι το έξω απο την καθημερινότητα του και έτσι πάντα ύπηρχαν οι γητευτές τσαρλατάνοι, όντως κάτι υπάρχει εκεί όπως και κάτι υπάρχει σε όλα τα βουνά της Αττικής αλλά και της χώρας μας. Η Πεντέλη είναι εμπειρία απο μόνη της και στο κάτω κάτω αν δεν ακούσετε και τις νεράιδες να σας καλούν εν χορώ με το όνομα σας όπως μου συνέβει εμένα ένα απομεσήμερο, απολαύστε το τοπίο γύρω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη open ocean : 14-08-15 στις 15:53
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.