Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 16-05-08, 10:12
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa

Γιατί λοιπόν ανακαλύπτουμε και επιμένουμε ότι είναι θεόπνευστη η Αγία Γραφή
και όχι και το Κοράνι ;

πολυ σωστη απορια! δυστυχως ειμαι απ αυτους που εχουν δει πραγματα και γι αυτο πιστευω ακραδαντα. οσες θεωριες και επιχηρηματα και αν υποθουν για το αντιθετο δεν με αγγιζουν διοτι δεν ανατρεπουν αυτα που ειδα. τελος παντων.... το κορανι ειναι γνωστο πως γραφτηκε και εχει αποκαλυφθει απο ερευνα με απτα ιστορικα στοιχεια(θα προσπαθησω να βρω καπιο λινκ διοτι εχω ενα βιβλιο το οποιο εχει εξαφανηστει απο τα ραφια ολου του κοσμου την πρωτη μερα εκδοσης του).... ο μωαμεθ οπως ειναι γνωστο ειχε μπλεξει με μονοφυσητες χριστιανους της αιγυπτου. αποδεικνυται λοιπον συμφωνα με στοιχια που λεει εδω και με ευρηματα πως το κορανι ειναι εργο ενος μονοφυσητη επισκοπου της αιγυπτου και ο οποιος με δολιο τροπο φωνευθηκε απο τον μωαμεθ για να παρει την κορη του. ο μωαμεθ παρουσιασε το κειμενο σαν δικο του. προσεξτε η μαυρη πετρα που λενε οτι εχει πεσει απο τον ουρανο στην μεκκα δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια αρχαια χριστιανικη εκκλησια η οποια εκανε θαυματα και μαλιστα ειναι χαρακτηριστικο οτι γυρο της εχει αναγλυφα πρωτοχριστιανικα συμβολα! γι αυτο το λογο και ειναι σκεπασμενη. αυτος που μπενει μεσα και την καθαριζει (μαθετε κατι το τρομερο) τον αναγκαζουν να αυτοκτονισει. μαθετε επισης οτι στην μεκκα δεν μπορουν να εισελθουν μη μουσουλμανοι και οτι οσοι το επιχειρησαν δεν ειχαν καλο τελος. ολα αυτα σχετικα με τη μεκκα μου τα επιβεβαιωσε και φιλος μουσουλμανος. βλεπετε οτι το ψεμμα θελει βια να επιβιωσει ενω η αληθεια επιπλεει αβιαστα! δεν εχω μισος προς κανεναν αλλα οργιζομαι(οργιζεσθε και μη αμαρτανετε) οταν καπιοι αντι για κουβεντα κανουν επιθεση προσωπικη.
  #182  
Παλιά 16-05-08, 10:57
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

οσον αφορα τον δογματισμο μην ξεχνετε οτι και η φυση και το συμπαν εχει αρχες και νομους. μονο ο δημιουργος δεν εχει νομους. αφηστε λοιπον την περι δογματισμων κουβεντα διοτι δεν πιανει αλλο βρειτε κατι πιο μοντερνο!
  #183  
Παλιά 16-05-08, 11:13
laraska Ο χρήστης laraska δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Το κορανι απορριπτεται για πολλους και χειροπιαστους λογους.
παρε μια ιδεα.


http://www.imd.gr/html/gr/section01/...es/2001/11.htm

Το δογμα αν το βλεπεις απο μακρια φυσικα και θα σου κακοφαινεται .
Αλλο πραγμα η επιστημη , αλλο η θρησκεια .
Οσο και να προχωρησεις επιστημονικα δεν κερδιζεις τιποτα , αυτη ασχολειται με τα της εδω ζωης και μονο με τα υλικα πραγματα , ομως θα πεθανουμε μια μερα ολοι μας . Ποια η διαφορα του να πεθανω γνωριζοντας ενα χημικο στοιχειο και χωρις ?

Η θρησκεια δεν απορριπτει την επιστημη , αλλα την θεοποιηση της , δηλαδη το οτι η επιστημη ειναι αυτη που σωζει τον ανθρωπο κτλ . Απο που και ως που ?
Αν θα εχω ρευμα αφθονο και φθηνο απο μια νεα ανακαλυψη δεν μου λεει τιποτα .
Αν θα παω στο διαστημα , που με ωφελει ?

Ο ανθρωπος ειναι που μετρα .

Η επιστημη ασχολειται σημερα κυριως με την αναιρεση της θρησκειας επειδη δεν εχει αποδειξεις χειροπιαστες , ενδειξεις εχει παμπολλες ομως .
Εκει ομως εγκειται αυτο που λεμε πιστη .
Πηγαινε στο Αγιο Ορος να δεις μια κατασταση εκ των εσω .

Η επιστημη ασχολειται μονο με τα ζητηματα του υλικου κοσμου , που χωρα να πει για πνευματικα ζητηματα ?
Τεραστια αστοχια .
  #184  
Παλιά 16-05-08, 11:27
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Καλό θα είναι να δούμε για ποια Βιβλία λέμε και τι περιλαμβάνουν...

Η Αγια Γραφή περιλαμβανει..
1.Παλαιά Διαθήκη
2.Καινή Διαθήκη (Ευαγγέλεια-Πράξεις Αποστόλων-Αποκάλυψη)

Η Ορθόδοξη Εκκλησία δέχεται συνολικά 76 βιβλία.
Εκτός από τα 27 βιβλία της Καινής Διαθήκης, θεωρεί ως "κανονικά" τα 39
βιβλία της ΙΟΥΔΑΙΚΗΣ ΒΙΒΛΟΥ (Βάση του αλεξανδρινού κανόνα), και έχουν
μεταφρασθεί απο τους Εβδομήκοντα...

Ιησούς
Κριτές
Α' και Β' Σαμουήλ
Α' και Β' Βασιλέων
Ησαΐας
Ιερεμίας
Ιεζεκιήλ
Δωδεκαπρόφητο
Ρουθ
Ψαλμοί
Ιώβ Παροιμίες
Εκκλησιαστής
Άσμα
Θρήνοι
Δανιήλ
Εσθήρ
Έσδρας
Νεεμίας
Α' και Β' Χρονικά
Πεντατευχος
Ιησούς
Κριταί
Σαμουήλ A'
Σαμουήλ Β'
Βασιλείς A'
Βασιλείς Β'
Ησαΐας
Ιερεμίας
Ιεζεκιήλ
Ωσηέ
Ιωήλ
Αμώς
Οβδιού
Ιωνάς
Μιχαίας
Ναούμ
Αβακκούμ
Σοφονίας
Αγγαίος
Ζαχαρίας
Μαλαχίας
Ψαλμοί
Ιώβ
Παροιμίαι
Ρουθ
Άσμα Ασμάτων
Εκκλησιαστής
Θρήνοι
Εσθήρ
Δανιήλ
Έσδρας (Β)
Νεεμίας
Χρονικά Α'
Χρονικά Β'

Δέχεται δε η Εκκλησία μας και 10-11 βιβλία τα λεγόμενα και
δευτεροκανονικά...
Α' Έσδρας
Β' Έσδρας, θεωρείται κανονικό από την Ρωσική και Αιθιοπική Εκκλησία
Τωβίτ
Ιουδίθ
Α' Μακκαβαίων
Β' Μακκαβαίων
Γ' Μακκαβαίων
Σοφία Σολομώντος
Σοφία Σειράχ
Βαρούχ
Επιστολή Ιερεμίου

Αυτά είναι τα βιβλία για τα οποία ομιλούμε και θέλουμε να κάνουμε την
όποια κριτική μας...

Ευχαριστώ.
  #185  
Παλιά 16-05-08, 11:31
laraska Ο χρήστης laraska δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Τι θες να πεις δηλαδη ?
εγω νομιζω θες να πεις : εεε .... δεν μπορει ! Καπου θα εχουν κανει λαθος !
  #186  
Παλιά 16-05-08, 11:35
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

επρεπε να ανηκουν σε καποιο λαο απ τον ουρανο θα ερχονταν τα βιβλια! η μηπως απο τους ελληνες..... ασε τωρα αυτα τα χαζα!!! λιγη σοβαροτητα!

melian: Θα σε παρακαλέσω να προσέξεις τις εκφράσεις σου για να μην ανεβαίνουν οι τόνοι. Ήδη το θέμα της συζήτησης είναι φορτισμένο. Το ίδιο βέβαια παρακαλώ και τους υπόλοιπους συμμετέχοντες στη συζήτηση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 16-05-08 στις 12:25
  #187  
Παλιά 16-05-08, 11:39
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Πάλι εδώ...

Φίλοι μου ας διαβάσουμε τα βιβλία αυτα που αναφέρω και άς κάνουμε την όποια κριτική μας...

Ευχαριστώ.
  #188  
Παλιά 16-05-08, 11:42
laraska Ο χρήστης laraska δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f.nikolaos
επρεπε να ανηκουν σε καποιο λαο απ τον ουρανο θα ερχονταν τα βιβλια! η μηπως απο τους ελληνες..... ασε τωρα αυτα τα χαζα!!! λιγη σοβαροτητα!

οντως αυτο το ''προγονοι Ελληνων '' εχει γινει χαπακι .
Τι παει να πει προγονος Ελληνων ?
Οι αλλοι ανθρωποι τι εχουν ?
Ή μηπως η ισοτητα και οι φιλελευθερες ιδεες που οι αρχαιοι ενεπνεαν δεν βρισκουν εφαρμογη στους ιδιους ?
Αλλο πραγμα η αρχαιολατρεια ,λοιπον .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη laraska : 16-05-08 στις 12:05
  #189  
Παλιά 16-05-08, 12:02
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Πάλι εδώ...

Φίλοι μου ας διαβάσουμε τα βιβλία αυτα που αναφέρω και άς κάνουμε την όποια κριτική μας...

Ευχαριστώ.

εσυ ασ πουμε τα εχεις διαβασει η στα εχουν διαβασει... τα βιβλια αυτα περιεχουν την πορεια του θειου σχεδιου και δεν ειναι απαρετητο να βρεις και την τελεια ηθικη μεσα τους. ξεχνας οτι εχουν γραφει χιλιαδες χρονια πριν και οτι ο κοσμος τοτε ηταν διαφορετικος. αν απο τοτε ειχε αποκαλυφθει η τελεια ηθικη τοτε δεν θα ηταν αναγκη να ερθει ο Χριστος.

ο Χριστος στην επι του ορους ομιλια λεει οτι ο νομος δεν καταργηται μεν αλλα συμπληρωνεται με την τελεια ηθικη. ετσι λοιπον μην βλεπεις τα βιβλια αυτα ως ουρανοσταλτα αλλα το νοημα ειναι θεοπνευστο.

δεν μπορω να καταλαβω κινεζικα μιλαω η εχετε κακη προερεση;
  #190  
Παλιά 16-05-08, 12:17
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f.nikolaos
ποια συμπερασματα!μην αχχωνεσαι οταν ο κοσμος ο ψευτικος που ζεις καταρεει!απλα παραδαξου το!

Φανατικέ και δογματικέ μου ιερέα. Σε πληροφορώ πως εμένα κανένας δεν είναι ο κόσμος που καταρρέει. Είναι ο δικός σου που καταρρέει. Που σε έχουν μεγαλώσει μέσα σε καλούπι και κάθεσαι εκεί. Που επιτάσεις συνειδήσεις. Κάνω λάθος; Με τον δογματισμό που εκπέμπεις πας χρόνια πίσω. Δεν ξέρεις το αν έχω προχωρήσει ή όχι και έχω καταλάβει πράγματα ή όχι. Που βλέπεις να καταρρέει ρε φωτισμένε μου άνθρωπε; Εγώ δεν βλέπω επιχειρήματα παρά από θρησκευτικά παραλληλήματα. Η ΒΟΛΕΨΗ είναι ο κύριος τρόπος που υποτάσσετε συνειδήσεις. Πάρτο χαμπάρι.
Έχω σιχαθεί να βγάζετε τους πάντες ηλίθιους ενώ εσείς οι ίδιοι τίνετε κατά εκεί. Έχετε επιβληθεί παντού. Έχετε επιβάλει έμμεσα τον φόβο. Έχετε αναγκαστεί να στηρίζετε τα πάντα σε έναν μεσσία άνθρωπο που σίγουρα δεν ηταν ο μόνος φωτισμένος. Αγάπα για να πας στον παράδεισο. Όχι για να αγαπάς, επαναλαμβάνω. Η αγάπη δεν χρειάζεται δόγματα και θρησκείες. Κρίμας πάντως που όλος ο κόσμος έχει κατέβει τόσα επίπεδα. Κρίμας...
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.