Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-11-07, 15:44
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή "Κατάρες"

απο όσο έψαξα...
δεν βρήκα ακριβώς το ίδιο θέμα με αυτό που θέλω να ανοίξω εδώ,αν κάτι μου διέφυγε παρακαλώ τους συντονιστές να με μεταφέρουν αντίστοιχα....

εχθές η μητέρα μου, μου μιλούσε για τα παλιά χρόνια στο χωριό της,όπου συνήθως οι μεγαλύτεροι σε ηλικία άνθρωποι (γονείς,παππούδες κ.τ.λ.) είχαν (την κακή συνήθεια να το πω?) να δίνουν κατάρες όχι μόνο στα παιδιά τους αλλά και σε άλλους ανθρώπους εκτός οικογενείας...
ρώτησα τη μητέρα μου εάν οι κατάρες που είπαν αυτοί οι άνθρωποι πραγματοποιήθηκαν και η απάντησή της ήταν "ναι όλες..."

ο παππούς μου καταράστηκε απο τον πατέρα του να παντρευτεί 3 φορές και έτσι έγινε...

εφόσον πιστεύουμε στις κατάρες...
η ερώτηση η δική μου τώρα είναι, αν βγάλουμε στην άκρη τον θύτη(που είναι αυτός που δίνει την κατάρα) και το θύμα (αυτός που λαμβάνει την κατάρα)
τα υπόλοιπα άτομα τι ρόλο έχουν?

π.χ. στην περίπτωση του παππού μου ήταν οι δύο πρώτες γυναίκες, ο "ρόλος" των ατόμων αυτών είναι απλά να "επιβεβαιώσουν" την κατάρα? "καταράστηκαν" και αυτές απο την στιγμή που επέλεξαν να παντρευτούν τον παππού μου? απλά ατυχείς συμπτώσεις?(αν πιστέψουμε κάτι τέτοιο αυτόματα δεν δεχόμαστε τις κατάρες)

ελπίζω να γίνομαι κατανοητή ως προς το ερώτημα που θέτω...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-11-07, 16:22
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Ελπινίκη , αρκετά ενδιαφέρον το θέμα
Πιστεύω πως όλα αυτά τα "φαινόμενα" και οι προκαταλήψεις συναντιόντουσαν στις περασμένες γενιές (αν όχι αιώνες).
Και το λέω αυτό ,με βάση .ολόκληρη την ψυχοσύνθεση εκείνων των κοινωνιών, αφού το θρησκευτικό (ή μη) κατεστημένο χρησιμοποιούσε τέτοιες μεθόδους για να "γαλουχεί" τις μάζες...
Ωστόσο θεωρώ πως το θέμα έχει δύο πτυχές...
Τη μεταφυσική πλευρά του πράγματος ,όπου μάλλον θα το συμπεριλαμβάναμε στα περί μαγείας (άσπρης ή μαύρης) κλπ κλπ και την άλλη ,όπου η αυθυποβολή σαν κύριο συστατικό και σε συνάρτηση με τα "ποσοστά" τύχης ή όχι, να διαιωνίζουν τις φοβίες του κόσμου

Ιστορίες για κατάρες κλπ σίγουρα όσοι μεγαλώσαν με γιαγιάδες και παππούδες, ακούσανε. Όπως και εγώ.
Μάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά, όταν η γιαγιά μου λεγε για μια συνομίλική της στο χωριό όπου μεγαλώνανε (τώρα θα ταν καμια 110 χρονών ) ,την οποία την καταράστηκε η μάνα ενός άντρα που την "προορίζαν" για νύφη, ενώ η ίδια δεν ήθελε.
Την καταράστηκε, τη μέρα που θα παντρευτεί να μην ξημερώσει... (ακούτε εκεί κακίες )
Τελικά, η κοπέλα παντρεύτηκε και την ίδια νύχτα γλύστρισε στο δωμάτιο και έμεινε στον τόπο...

Δε ξέρω κατά που θα θελες να κινηθεί η κουβέντα, απλά να σε παραπέμψω και σε μια άλλη ενδιαφέρουσα συζήτηση στην κοινότητα, στις προκαταλήψεις, η λίστα της τρέλας

Φιλικά
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-11-07, 16:51
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δε ξέρω κατά που θα θελες να κινηθεί η κουβέντα, απλά να σε παραπέμψω και σε μια άλλη ενδιαφέρουσα συζήτηση στην κοινότητα, στις προκαταλήψεις, η λίστα της τρέλας
αγαπητέ tsilof...

το ερώτημά μου εστιάζεται στην "τύχη" που έχουν όσα άτομα ενώσουν την ζωή τους με αυτούς που έχουν δεχτεί κάποια κατάρα...

δηλαδή ο σύζυγος (της κυρίας που γλίστρησε και πέθανε)... γιατί να "δεχτεί" κατά κάποιο τρόπο, την κατάρα που κουβαλούσε γυναίκα του...? αυτός δεν έφταιγε σε κάτι για να χάσει την σύζυγό του.... (θα μου πείς έφταιγε η γυναίκα του?)

αν δεχτούμε την κατάρα βλέπουμε ότι δεν "παθαίνει κακό" μόνο το άτομο που κουβαλάει την όποια κατάρα αλλά και αρκετοί άνθρωποι που έχουν σχέση μαζί του...π.χ. τα παιδιά τους οι σύζυγοι και πάει λέγοντας...

μιλάμε δηλαδή για ένα άδικο σύστημα... αν ισχύει...

Υ.Γ. θα κοιτάξω την συζήτηση που γράφεις παραπάνω για να διαφωτιστώωωωω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-11-07, 18:36
open mind Ο χρήστης open mind δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Λοιπόν δεν πιστεύω ότι οι κατάρες είναι τόσο ισχυρές ώστε μόλις πει
Κάποιος μια να πραγματοποιείτε στις περισσότερες φορές δεν γίνεται τίποτα .
Τώρα τις περιπτώσεις που γίνεται το μεγαλύτερο ποσοστό οφείλεται στην
Αυθυποβολή ιδιαιτέρα αν κάποιος τις πιστεύει και σε ένα μικρό ποσοστό
Ίσως παίζει ρολό η αρνητική ενεργεία η οποια σου αποστείλει το άτομο που εξοστομιζει την κατάρα η οποια μπορεί να σε επηρεάσει αν δεν έχεις πολύ
Θετική ενεργεία.
__________________
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-07, 15:26
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λοιπόν δεν πιστεύω ότι οι κατάρες είναι τόσο ισχυρές ώστε μόλις πει
Κάποιος μια να πραγματοποιείτε στις περισσότερες φορές δεν γίνεται τίποτα .
Τώρα τις περιπτώσεις που γίνεται το μεγαλύτερο ποσοστό οφείλεται στην
Αυθυποβολή ιδιαιτέρα αν κάποιος τις πιστεύει και σε ένα μικρό ποσοστό
Ίσως παίζει ρολό η αρνητική ενεργεία η οποια σου αποστείλει το άτομο που εξοστομιζει την κατάρα η οποια μπορεί να σε επηρεάσει αν δεν έχεις πολύ
Θετική ενεργεία.
αγαπητέ open mind...

έχεις ακούσει ποτέ για την δύναμη που έχει ο λόγος?

δεν χρειάζεται μια κατάρα ή μια ευχή (με ιδιαίτερο τρόπο π.χ. "εύχομαι"...)απλά πράγματα... πάρε παραδείγματα απο την καθημερινότητά μας...."καλημέρα, καλό βράδυ, να πας στο καλό..."και πάρα πολλά που θα χρειαζόμουν αρκετή ώρα για να γράφω.

απο τις ιστορίες ανθρώπων που έχω ακούσει και μετά μόνη μου επαληθεύσει,τις περισσότερες φορες η κατάρα έχω διαπιστώσει ότι "πιάνει".

όσο για την αυθυποβολή (επειδή αυτό το κομμάτι θέλω να το ψάξω) τί γίνεται όταν το άτομο δεν έχει ακούσει την κατάρα που του έχουν "δώσει" (έχω τέτοιο παράδειγμα) και η κατάρα πιάνει?

η αρνητική ενέργεια σαφώς και παίζει ρόλο....

απλά εφόσον δεχόμαστε την κατάρα, η ερώτηση μου τίθεται στις ζωές των ανθρώπων που όταν ενωθούν επηρεάζονται, απο το άτομο που "κουβαλάει" κάποια κατάρα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-07, 16:14
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
απλά εφόσον δεχόμαστε την κατάρα, η ερώτηση μου τίθεται στις ζωές των ανθρώπων που όταν ενωθούν επηρεάζονται, απο το άτομο που "κουβαλάει" κάποια κατάρα.
Πολύ καλή ερώτηση! Δεν το είχα σκεφτεί!
Φαντάζομαι οτι (εάν δεχτούμε οτι όλα γίνονται με βάση κάποιο σχέδιο και οτι τα γεγονότα δεν είναι τυχαία) τα τρίτα άτομα που επηρεάζονται απο την κατάρα που κουβαλάει κάποιος άλλος δεν είναι τυχαία και κάποιο ρόλο θα παίζουν και αυτά στην όλη υπόθεση. Είτε με το να βοηθήσουν αυτόν/αυτήν που έχει δεχτεί τη κατάρα ή να μάθουν κάτι και οι ίδιοι (ή ποιος ξέρει τι άλλο).
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-07, 18:57
open mind Ο χρήστης open mind δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Ελπινίκη στην περίπτωση που πιάνει η κατάρα χωρίς να την έχει ακούσει
Αυτός που τη δέχεται παίζει ρολο η αρνητική ενεργεία.
Ίσως η αρνητική ενεργεία να δίνει και απάντηση στο ερώτημα σου πάνω
Στα τρίτα άτομα .τα οποία δεν φταίνε όμως αυτός που στέλνει την κατάρα και κατά αυτών Στην ουσία στέλνει αρνητική ενεργεία κι προς τα τρίτα άτομα.
__________________
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-07, 02:40
lousifer Ο χρήστης lousifer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Μηνύματα: 2
Question

Elpiniki η γνώμη μου είναι ότι οι κατάρες πιάνουν γιατί της πιστεύουμαι.
Και της πιστεύει όχι τόσο το άτομο που την δέχετε αλλά το άτομο που της δίνει.
Εγώ έχω παρατηρήσει ότι όταν θα πείς κάτι καλό το λές έτσι χωρίς να το αισθάνεσαι π.χ. καλημέρα(όχι πάντα).
Ενώ όταν θα ευχηθείς κάτι κακό για κάποιον το πιστεύεις και βγαίνει απο μέσα σου αυτό που λες.
Δέν είναι θέμα λόγου,όπως και ανάφερες πρίν δεν χρειάζεται να ακούσει την κατάρα το άτομο για να πιάσει.
Αλλά αν την ακούσει είναι χειρότερα γιατί θα την πιστέψει.

Στο θέμα ότι μία κατάρα μπορεί να επηρεάσει και άλλα άτομα που έχουν σχέσει με το άτομο που την έχει δεχτεί ισχύει και δεν έχω άποψει εκεί.
Γιατί ένω είναι άδικω γίνεται.Αύτο είναι που λένε άδικη κατάρα.

Ένα άλλο παράξενο είναι ότι έχω ακούσει άτομα να δίνουν κατάρες και πάνω στα νεύρα τους,που είναι φάση που το πιστεύουν και δεν πιάνουν.
Και άλλα άτομα που είναι χαλαρά λένε κάτι και γίνεται.
Έχω μία φίλη μου,που όσες φορές και να έχει δώσει κατάρα έχει πιάσει πάντα.
Και χωρίς πολλές φορές να έχει και δίκιο.

Και ούτε είναι Σαββατογεννημένη που λένε,και ούτε τα έχει βρεί μπροστά της που λένε ότι,ότι κάνεις είναι μπούμεραν γυρίζει πίσω.

Εδώ δεν ξέρω αν είναι ένα είδος χαρίσματος αυτό ή απλά πιστεύει υπερβολικά αυτά που λέει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-07, 16:46
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και ούτε είναι Σαββατογεννημένη που λένε,και ούτε τα έχει βρεί μπροστά της που λένε ότι,ότι κάνεις είναι μπούμεραν γυρίζει πίσω.
κοίτα αν εστιάσουμε μόνο στην ενέργεια της κατάρας και της ευχής (όχι στα λόγια δηλαδή), έχουμε απο την μια θετική ενέργεια ώς προς την ευχή και απο την άλλη αρνητική ενέργεια ως προς την κατάρα.

το άτομο λοιπόν που καταράει κάποιον στέλνει αρνητική ενέργεια σε αυτόν άρα αυτόματα η ενέργεια που θα επιστραφεί στο άτομο αργα ή γρήγορα θα είναι ίδια με αυτήν που έχει στείλει δηλαδή αρνητική.... το αντίστροφο πιστεύω οτι συμβαίνει και με την ευχή...

η αδερφή του μπαμπά μου έιχε ένα χόμπυ.... τις κατάρες....ξέρεις πώς είναι τώρα στα 64 χρόνια της.... χωρίς δόντια.... δεν μπορεί να μιλήσει κυριολεχτικά... σε κάποιους θα φανεί βλακεία αυτού του είδους ο συσχετισμός θα αναφέρω όμως ότι όλοι όσοι την είδαμε αυτό το πράγμα είπαμε...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-11-07, 17:17
lousifer Ο χρήστης lousifer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
η αδερφή του μπαμπά μου έιχε ένα χόμπυ.... τις κατάρες....ξέρεις πώς είναι τώρα στα 64 χρόνια της.... χωρίς δόντια.... δεν μπορεί να μιλήσει κυριολεχτικά... σε κάποιους θα φανεί βλακεία αυτού του είδους ο συσχετισμός θα αναφέρω όμως ότι όλοι όσοι την είδαμε αυτό το πράγμα είπαμε...
Η κοπέλα είναι 19 χρονών με το ίδιο χόμπυ μέχρι τα 64 είναι σίγουρο ότι δεν θα έχει δόντια,εδώ άλλοι δεν έχουν στα 40.

Δέν πιστεύω να έχει να κάνει με το όλο θέμα αυτό που λές,είναι καθαρά γεράματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.