Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1021  
Παλιά 29-10-12, 21:03
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το διήμερο των προβολών του Caesar's Messiah στον Μικρόκοσμο. Την Κυριακή ο κόσμος ήταν υπερδιπλάσιος σε σχέση με το Σάββατο και το feedback που λάβαμε από το κοινό ήταν άκρως ενθαρρυτικό.


Στο http://news247.gr/eidiseis/koinonia/...u.1988531.html μπορείτε να δείτε και κάποιες δηλώσεις που έκανα στο news247.gr
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #1022  
Παλιά 10-04-13, 03:06
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι, ενημερώνω ότι τις επόμενες εβδομάδες θα κυκλοφορήσει σε μορφή βιβλίου μια πολύχρονη έρευνά μου σχετικά με την ιστορία και τις πεποιθήσεις του Μυθικιστικού ρεύματος από τον 18ο αιώνα μέχρι και σήμερα. Πρόκειται για μια μελέτη που όμοιά της δεν έχει παρουσιαστεί από Έλληνα συγγραφέα μέχρι σήμερα (το θέμα άλλωστε είναι ουσιαστικά άγνωστο στον εγχώριο εκδοτικό χώρο), ενώ η δημοσιογραφική προσέγγιση του ζητήματος την καθιστά πρωτότυπη ακόμα και για τα παγκόσμια δεδομένα, παρά τον μεγάλο όγκο των σχετικών βιβλίων που εκδίδονται κάθε χρόνο για το ζήτημα στο εξωτερικό.

Κεντρικό πυρήνα του βιβλίου αποτελούν δώδεκα συνολικά συνεντεύξεις, είτε από εκπροσώπους του σύγχρονου Μυθικιστικού ρεύματος, είτε από ικανούς ακαδημαϊκούς και ερευνητές, που μεταφέρουν τις πολύτιμες γνώσεις τους για το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού, αλλά για και τους παραλληλισμούς της ιστορίας του με άλλες προχριστιανικές θεότητες από τη λεκάνη της Μεσογείου και όχι μόνο.

Στις συνεντεύξεις αυτές συμμετέχουν οι: Robert Price (ΗΠΑ) (για τον Μυθικισμό γενικά), Earl Doherty (Καναδάς) (για τον Μυθικισμό γενικά), Kenneth Humphreys (Μ. Βρετανία) (για τον Μυθικισμό γενικά), D.M Murdock / Acharya S (ΗΠΑ) (για τους παραλληλισμούς του Ιησού με Βούδα, Κρίσνα και Ώρο), Lena Einhorn (Σουηδία) (για τους παραλληλισμούς του Ιησού με τον Παύλο), Payam Nabarz (Μ. Βρετανία) (για τους παραλληλισμούς του Ιησού με τον Μίθρα), Joseph Atwill (ΗΠΑ) (για τους παραλληλισμούς του Ιησού με τον Φλάβιο Τίτο), Maria Dzielska (Πολωνία) (για τους παραλληλισμούς του Ιησού με τον Απολλώνιο τον Τυανέα), Francesco Carotta (Ιταλία) (για τους παραλληλισμούς του Ιησού με τον Ιούλιο Καίσαρα), Daniel Unterbrink (ΗΠΑ) (για τους παραλληλισμούς του Ιησού με τον Ιούδα τον Γαλιλαίο), Χαρίτα Μήνη (Ελλάδα) (για τους παραλληλισμούς του Ιησού με τον Διόνυσο), Γιάννης Μπουσίου (Ελλάδα) (για τους παραλληλισμούς του Ιησού με τον Άδωνη).

Παράλληλα παρουσιάζονται πέντε μίνι συνεντεύξεις ή κείμενα των Gerd Ludemann (Γερμανία) (για τη δίωξη που υπέστη ως σύγχρονος Bruno Bauer), Neil Godfrey (Αυστραλία) (για την εξάπλωση του Μυθικισμού σε παγκόσμιο επίπεδο), Fritz Heede (ΗΠΑ) (για το ντοκιμαντέρ Caesar's Messiah), Gunnar Samuelsson (Σουηδία) (για την ποινή της σταύρωσης τα πρωτοχριστιανικά χρόνια), Χρήστου Μόρφου (Ελλάδα) (για τον Μυθικισμό στην Ελλάδα) και Γιώργου Ιωαννίδη (Ελλάδα) (για τα simulacrum του Ιησού) που συμπληρώνουν με τον καλύτερο τρόπο τα περιφερειακά κεφάλαια του βιβλίου. Επιπρόσθετα, παρουσιάζονται και οι θέσεις ερευνητών όπως οι Thomas L. Thompson (για τον Βιβλικό Μινιμαλισμό), Dennis MacDonald (για την μίμηση των Ομηρικών Επών από τα ευαγγέλια), Richard Carrier (για την αυθεντικότητα των αναφορών του Ιώσηπου στον Ιησού), Rene Salm (για την ιστορική Ναζαρέτ τα πρωτοχριστιανικά χρόνια), Israel Knohl (για την πέτρινη στήλη του Γαβριήλ και τον Μεσσία προ Ιησού στο Ισραήλ) και Thomas Brodie (για τη δίωξη που υπέστη ως ιερέας εκφράζοντας Μυθικιστικές θέσεις).

Στόχος του έργου είναι να εισάγει τον αναγνώστη στις θέσεις του Μυθικισμού και να παρουσιάσει τις σύγχρονες τάσεις του συγκεκριμένου ρεύματος ιδεών που αγγίζει θρησκευτικά, ιστορικά, μυθολογικά, κοινωνιολογικά, ακόμα και πολιτικά ζητήματα. Το βιβλίο, που προλογίζεται από τον ομότιμο καθηγητή του πανεπιστημίου Πατρών, κ. Στέφανο Παϊπέτη, έχει ήδη βρει την εκδοτική του στέγη και αναμένεται να κυκλοφορήσει είτε στα τέλη Μαΐου, είτε μέσα στον Ιούνιο του 2013. Τις επόμενες ημέρες θα φροντίσω να σας μεταφέρω περισσότερες πληροφορίες για το πλούσιο περιεχόμενο του έργου. Μείνετε συντονισμένοι!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 10-04-13 στις 13:34
Απάντηση με παράθεση
  #1023  
Παλιά 11-04-13, 11:12
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Ο Στέφανος Παϊπέτης είναι ο γνωστός από την συμπαθή τάξη των μασόνων? Βρε συ σκαθαροζούμη, συγγνώμη αλλά σαν λυσσάρες κάνετε..
Απάντηση με παράθεση
  #1024  
Παλιά 11-04-13, 11:38
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Ναι, είναι γεγονός πως πρόκειται για έναν άνθρωπο που έχει μια μακρά πορεία στον Τεκτονισμό. Βέβαια το κριτήριό μου για την πρόταση που του απηύθυνα σχετικά με τον προλογισμό του βιβλίου, ήταν ότι έχει ασχοληθεί έντονα με το ζήτημα της γέννησης των μύθων. Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με την ακαδημαϊκή του ιδιότητα ήταν που με έκανε να επικοινωνήσω μαζί του. (αυτό ήταν που σου μεινε από την παραπάνω ανακοίνωσή μου; )

Το τελευταίο δεν το πιασα ακριβώς. Τι εννοείς;
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 11-04-13 στις 11:40
Απάντηση με παράθεση
  #1025  
Παλιά 11-04-13, 13:01
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Από όλα τα παραπάνω μου έμεινε η γενικότερη λύσσα, εξού και το λυσσάρες Μου κάνει εντύπωση επίσης αυτό που είπες... ότι ο καθηγητής μηχανικός έχει ασχοληθεί με την γέννηση των μύθων. Εννοείς των μύθων γενικότερα ή της συγκεκριμένης ιστορίας που με λύσσα με τα σάλιων προσπαθούν να αποδείξουν κάτι τύποι [προσκυνημένοι και μη(?)] ως μύθο? Βέβαια, απαντάς εφόσον το θέλεις, ελπίζω δηλαδή να μην σε φέρνω σε δύσκολη θέση.

ΥΓ. άσχετο, έχεις άποψη για το βιβλίο μαγειρικής του συγκεκριμένου καθηγητή?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bernie Rico Jr : 11-04-13 στις 13:08
Απάντηση με παράθεση
  #1026  
Παλιά 11-04-13, 19:16
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Από όλα τα παραπάνω μου έμεινε η γενικότερη λύσσα, εξού και το λυσσάρες
Σε ευχαριστώ που το διευκρίνησες


Παράθεση:
Μου κάνει εντύπωση επίσης αυτό που είπες... ότι ο καθηγητής μηχανικός έχει ασχοληθεί με την γέννηση των μύθων. Εννοείς των μύθων γενικότερα ή της συγκεκριμένης ιστορίας που με λύσσα με τα σάλιων προσπαθούν να αποδείξουν κάτι τύποι [προσκυνημένοι και μη(?)] ως μύθο? Βέβαια, απαντάς εφόσον το θέλεις, ελπίζω δηλαδή να μην σε φέρνω σε δύσκολη θέση.
Ποτέ δεν έρχομαι σε δύσκολη θέση όταν υποστηρίζω τη δουλειά μου, κανόνας αυτός.

Ο κ. Παϊπέτης είναι γνωστό ότι εδώ και χρόνια ασχολείται με τον αρχαίο κόσμο έχοντας παρουσιάσει αρκετές εργασίες και ομιλίες αναφορικά με τη γέννηση των μύθων. Αφού μοιάζει να ενδιαφέρεσαι να μάθεις περισσότερα, σε πληροφορώ ότι η γνωριμία μας ξεκίνησε προ τριετίας περίπου, όταν ψάχνοντας στο διαδίκτυο πληροφορίες για τους ηλιακούς μύθους έπεσε πάνω στο άρθρο του freethoughtnation για την Μυθικιστική ομιλία που κάναμε εδώ στην Αθήνα. Έτσι επικοινώνησε μαζί μου μέσω email και ξεκινήσαμε έναν γόνιμο διάλογο πληροφοριών και απόψεων.
Στο συγκεκριμένο βιβλίο που ετοίμαζα εδώ και 4 περίπου χρόνια, κανένας συνεντευξιαζόμενος ή συμμετέχων σε αυτό δεν έχει επιλεγεί τυχαία. Ακόμα και ο κ. Παϊπέτης (στον οποίον για ευνόητους λόγους έχεις εστιάσει την κριτική σου () ), ο οποίος προλογίζει το έργο και δεν προβαίνει σε αναλύσεις επάνω σε Μυθικιστικά ζητήματα, γνώριζα ότι έχει να πει κάτι για το όλο θέμα. Θα ήταν πολύ εύκολο για εμένα να επιλέξω/προτείνω κάποιον άλλον Έλληνα ακαδημαϊκό για τον πρόλογο του βιβλίου. Δεν το έκανα γιατί ενδιαφερόμουν για την ποιότητα του τελικού αποτελέσματος.
Τέλος, να σε πληροφορήσω ότι το βιβλίο είναι δημοσιογραφική έρευνα. Ως συγγραφέας δεν παίρνω θέση, αλλά δουλειά μου είναι να αναδείξω όλες ή τέλος πάντων τις περισσότερες πτυχές του Μυθικιστικού ρεύματος, αφήνοντας τους ειδικούς να απαντήσουν. Οπότε να γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι το συγκεκριμένο σύγγραμμα απευθύνεται σε όλους (μα όλους) τους αναγνώστες, ανεξαρτήτως θρησκευτικών πεποιθήσεων, με μια ερευνητική διάθεση ανάδειξης του όλου θέματος και όχι άσκησης πολεμικής. Αυτά για να μην εκτίθεσαι.

Παράθεση:
ΥΓ. άσχετο, έχεις άποψη για το βιβλίο μαγειρικής του συγκεκριμένου καθηγητή?
Φυσικά και το έχω υπ' όψιν μου. Δεν ξέρω που βρίσκεις το φάουλ σε αυτό, αν και γενικότερα θεωρώ πως είναι κάπως αστείος ο τρόπος με τον οποίον προσπαθείς να κριτικάρεις ένα έργο 92.000 λέξεων με 17 συνεντευξιαζόμενους, στεκόμενος σε αυτόν που το προλογίζει. Τυγχάνει βέβαια να έχει γράψει κι άλλα βιβλία ο κ. Παϊπέτης, δυστυχώς ή ευτυχώς άσχετα με τη μαγειρική! Μπορείς να πάρεις μια ιδέα εδώ.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 11-04-13 στις 19:33
Απάντηση με παράθεση
  #1027  
Παλιά 12-04-13, 11:52
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Βρε Σκαθαροζούμη, ρώτησα απλώς εάν μπορείς να μου πεις με τι έχει ασχοληθεί ο καθηγητής και έχει γίνει ειδικός τρόπον τινά. Με τους γέννηση των μύθων εν γένει ή με τον συγκεκριμένο "μύθο" όπως τον χαρακηρίζουν όσοι προανέφερα. Για αυτό ρώτησα εάν σε φέρνω σε δύσκολη θέση. Anyways, ευχαριστώ και για την διευκρίνηση στα περί δημοσιογραφικής έρευνας. Αν και να σου πω.. από αυτό που λέμε "δημοσιογραφική έρευνα" έχουμε καεί, ειδικά τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα. Αλλά ας μην προκαταβαλόμαστε. Για το άλλο που είπες, περί της ιδιότητας του καθηγητή, είναι λογικό να διερωτάται κάνεις. Γενικότερα, κάποιοι τουλάχιστον από αυτούς τους ανθρώπους ρε παιδί μου, υποστηρίζουν με μανία οτιδήποτε αντιχριστιανικό.. δηλαδή ξεφεύγει από τα όρια της απλής αναήτησης της αλήθειας κλπ. Άσε που ορκίζονται να τους κοπεί ο λαιμός και κάτι άλλα παλαβά, που έστω και τυπικά να είναι, παραμένουν παλαβά. Άντε να εμπιστευτείς μετά. Χαμός! Άσχετο και αδιάκριτο, είσαι κι εσύ μασόνος (mason)?

* για το βιβλίο μαγειρικής δεν βλέπω κανένα φάουλ, έχω ήδη αρκετά σπίτι μου και είναι καλό να έχεις διάφορα γιατί κανείς δεν ξέρει από που μπορεί να τύχει να πάρει ιδέες ή να εμπνευστεί (αν κι εγώ δεν είμαι άμεσα εμπλεκόμενος σε τέτοια προτζεκτ ).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bernie Rico Jr : 12-04-13 στις 11:53
Απάντηση με παράθεση
  #1028  
Παλιά 12-04-13, 18:46
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βρε Σκαθαροζούμη, ρώτησα απλώς εάν μπορείς να μου πεις με τι έχει ασχοληθεί ο καθηγητής και έχει γίνει ειδικός τρόπον τινά. Με τους γέννηση των μύθων εν γένει ή με τον συγκεκριμένο "μύθο" όπως τον χαρακηρίζουν όσοι προανέφερα. Για αυτό ρώτησα εάν σε φέρνω σε δύσκολη θέση.
Δε νομίζω να είχε εντρυφήσει στο σύνολο του πεδίου του Μυθικισμού μέχρι τη γνωριμία μας, εκτός από την αστροθεολογική προσέγγιση για τους Ηλιακούς μύθους και τη σχέση τους με τον Ιησού (αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον). Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρεπε να έρθω σε δύσκολη θέση για αυτό. Είναι γνωστό ότι ο Μυθικισμός, ως ερευνητικό πεδίο, είναι ουσιαστικά ένα άγνωστο θέμα στην ελληνική ερευνητική και ακαδημαϊκή κοινότητα. Ένα κεφάλαιο του βιβλίου μου σχετίζεται με την ιστορία των Μυθικιστικών ιδεών στην Ελλάδα. Τα παλαιότερα σχετικά κείμενα που εντόπισα από την έρευνά μου προέρχονται από άρθρα ελληνικής εφημερίδας κατά τα έτη 1897 και 1898.

Παράθεση:
Για το άλλο που είπες, περί της ιδιότητας του καθηγητή, είναι λογικό να διερωτάται κάνεις. Γενικότερα, κάποιοι τουλάχιστον από αυτούς τους ανθρώπους ρε παιδί μου, υποστηρίζουν με μανία οτιδήποτε αντιχριστιανικό.. δηλαδή ξεφεύγει από τα όρια της απλής αναήτησης της αλήθειας κλπ. Άσε που ορκίζονται να τους κοπεί ο λαιμός και κάτι άλλα παλαβά, που έστω και τυπικά να είναι, παραμένουν παλαβά. Άντε να εμπιστευτείς μετά. Χαμός!
Δεν μπορώ να κρίνω κάτι με το οποίο δεν έχω έρθει σε επαφή. Μπορείς να πας στο νήμα του Τεκτονισμού σε άλλη κατηγορία του φόρουμ για να εκθέσεις τις απόψεις σου. Αλλά έτσι κι αλλιώς επαναλαμβάνω ότι το ζουμί ενός οποιουδήποτε βιβλίου δεν βρίσκεται στον πρόλογό του, αλλά στα κεφάλαιά του (θα είδες παραπάνω τα περιεχόμενα φαντάζομαι).

Παράθεση:
Άσχετο και αδιάκριτο, είσαι κι εσύ μασόνος (mason)?
Πολύ μου αρέσει όταν μου κάνουν αυτή την ερώτηση. Συγκεκριμένα μας την κάνουν από το 2002 στο metafysiko.gr, όταν ήμασταν 18χρονα και ιδρύαμε το site. Η αλήθεια είναι ότι η μοναδική ομάδα/οργάνωση/αδελφότητα (ή τέλος πάντων οτιδήποτε σχετικό) που ανήκω είναι η ομάδα Gateway του metafysiko.gr! Το ξέρω ότι είναι σπαστικό αλλά η μυστική δύναμη που κρύβεται πίσω από το βιβλίο είναι το χρόνιο ερευνητικό ενδιαφέρον μου για το συγκεκριμένο ζήτημα και τίποτα περισσότερο. Πάντως αν ήμουν μασόνος δεν θα είχα πρόβλημα να το κρύψω, να είσαι σίγουρος γι' αυτό. Ελπίζω να σε κάλυψα!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 12-04-13 στις 18:50
Απάντηση με παράθεση
  #1029  
Παλιά 14-04-13, 01:11
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Στέφανος Παϊπέτης είναι ο γνωστός από την συμπαθή τάξη των μασόνων?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, είναι γεγονός πως πρόκειται για έναν άνθρωπο που έχει μια μακρά πορεία στον Τεκτονισμό.
Χαίρομαι να δίνετε την εντύπωση ότι Τεκτονισμός και Μασονία είναι το ίδιο... Επιτελείτε έργο!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #1030  
Παλιά 14-04-13, 02:12
Το avatar του χρήστη Old Guard Grenadier
Old Guard Grenadier Ο χρήστης Old Guard Grenadier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2013
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Δεν είναι το ίδιο? Από όσο ξέρω οι λέξεις ελευθεροτέκτονας και μασόνος περιγράφουν το μέλος της ίδιας αδελφότητας, αν και mason στα αγγλικά μπορεί να είναι οποιοσδήποτε χτίστης....
__________________
Nothing is true, Everything is permitted
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.