Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-08-17, 23:52
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αναζήτησε την αλήθεια λέει, αλλά παρακάτω αναφέρει ΠΟΙΟΣ (και όχι τι) είναι η αλήθεια

λέγει αὐταΏ· ὁ αΎΏΙησοαΏ¦ς· ἐγώ εαΌ°μι αΌ‘ ὁδα½Ές καα½Ά αΌ‘ αΌ€λήθεια καα½Ά αΌ‘ ζωή·


Γιατί η α-ληθεια είναι αυτός που δεν έχει λήθη, και η ληθη (και η α-ληθη) είναι γνωρισμα προσώπου.
Όσο για την λογική, θεωρείς ότι αυτή έχει σχεση με τον λόγο;
Γιατί και εδω υπάρχει απάντηση

καα½Ά ὁ λόγος σα½°ρξ ἐγένετο καα½Ά ἐσκήνωσεν ἐν αΌ‘μαΏ–ν, καα½Ά ἐθεασάμεθα τὴν δόξαν αὐτοαΏ¦, δόξαν ὑς μονογενοαΏ¦ς παρα½° πατρός, πλήρης χάριτος καα½Ά αΌ€ληθείας.


Σου έχω απαντήσει και το ξανακάνω
Ναι υπάρχουν και άλλα φώτα.
Όπως υπάρχει ο ηλιος, υπαρχει και ο αναπτηρας΄
Και ο αναπτηρας στο σκοταδι μια χαρα φεγγει.
Διαλέγεις και παίρνεις.
Αφού μέσα στην παρένθεση σου ξεκαθάρισα τι εννοώ άλλα φώτα, δεν εννοώ φώτα του στυλ ο αναπτήρας σε σχέση με τον ήλιο(που έχουν τεράστια διαφορά το ένα από το άλλο) άλλα φώτα που να σε φωτίζουν πνευματικά και να σου αποκαλύπτουν την αλήθεια, τέλεια φώτα.

Μπορεί και η αλήθεια να είναι κατάσταση που "φεύγεις" από τη λήθη που βιώνεις. Άρα αν είναι αληθινή η βίβλος, σε αυτό το κομμάτι, μπορεί ο Ιησούς να βίωσε μία τέτοια κατάσταση.

Μπορεί επίσης να βίωσε μια συνειδητοποίηση του αληθινού(θεϊκού εαυτού του) και έτσι να έφτασε να λέει εγώ είμαι η Αλήθεια, εγώ είμαι το Φως.
Και ο Al-Hillaj Mansoor είπε εγώ είμαι η Αλήθεια/ Ο Θεός επειδή κατά κάποιους μυστικιστικές είχε φτάσει σε μια τέλεια συνειδησιακή κατάσταση και βίωσε την αυτογνωσία όπου είναι η αληθινή σοφία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darktruth77 : 03-08-17 στις 00:06
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-08-17, 00:07
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού μέσα στην παρένθεση σου ξεκαθάρισα τι εννοώ άλλα φώτα, δεν εννοώ φώτα σαν τον ήλιο και τον αναπτήρα(που έχουν τεράστια διαφορά το ένα από το άλλο) άλλα φώτα που να σε φωτίζουν πνευματικά και να σου αποκαλύπτουν την αλήθεια, τέλεια φώτα.

Μπορεί και η αλήθεια να είναι κατάσταση που "φεύγεις" από τη λήθη που βιώνεις. Άρα αν είναι αληθινή η βίβλος μπορεί ο Ιησούς να βίωσε μία τέτοια κατάσταση.

Μπορεί επίσης να βίωσε μια συνειδητοποίηση του αληθινού(θεϊκού εαυτού του) και έτσι να έφτασε να λέει εγώ είμαι η Αλήθεια, εγώ είμαι το Φως.
Και ο Al-Hillaj Mansoor είπε εγώ είμαι η Αλήθεια/ Ο Θεός επειδή κατά κάποιους μυστικιστικές είχε φτάσει σε μια τέλεια συνειδησιακή κατάσταση και βίωσε την αυτογνωσία όπου είναι η αληθινή σοφία.
Ο Ιησούς, στο "Κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο", δεν είχε αναφέρει το περίφημο: "ἐγώ εαΌΆπα θεοί αΌστέ";

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiannisNik3 : 03-08-17 στις 00:08
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-08-17, 00:16
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiannisNik3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Ιησούς, στο "Κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο", δεν είχε αναφέρει το περίφημο: "ἐγώ εαΌΆπα θεοί αΌστέ";
Ακριβώς!! χαίρομαι και σε ευχαριστώ που το ανέφερες γιατί έτσι μπορεί να αιτιολογήσω αυτή μου την άποψη και μέσα από την καινή διαθήκη.

Απεκρίθησαν εις αυτόν οι Ιουδαίοι, λέγοντες· δεν σε λιθοβολούμεν δια καλόν έργον, αλλά δια την φοβεράν βλασφημίαν που είπες, διότι ενώ συ είσαι άνθρωπος ποιείς σεαυτόν Θεόν.

Απεκρίθη σε αυτούς ο Ιησούς· στον νόμον σας, , δεν είναι γραμμένον· Εγώ είπα, είσθε θεοί

Για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίζονται σωστά, οι λέξεις που είναι γραμμένες με πολυτονικό σύστημα, εδώ στο φόρουμ.
*** Τα ξαναέγραψα τα παραπάνω, σε μονοτονικό αυτή τη φορά, όπως μου υπέδειξε ο Deadite, προκειμένου να γίνει κατανοητό το κείμενο μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darktruth77 : 03-08-17 στις 01:04
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-08-17, 00:45
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων

Για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίζονται σωστά, οι λέξεις που είναι γραμμένες με πολυτονικό σύστημα, εδώ στο φόρουμ.
Μάλλον το σύστημα που έχουν δεν αναγνωρίζει πνεύματα και τόνους... δυστυχώς!
Θα πρέπει να τα γράφεις όλα σε μονοτονικό προκειμένου να γίνεται κατανοητό το κείμενο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-08-17, 01:19
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον το σύστημα που έχουν δεν αναγνωρίζει πνεύματα και τόνους... δυστυχώς!
Θα πρέπει να τα γράφεις όλα σε μονοτονικό προκειμένου να γίνεται κατανοητό το κείμενο
Το ξαναέγραψα σε μονοτονικό, ελπίζω έτσι να είναι πιο κατανοητό.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-08-17, 16:34
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναπτήρας = Σατανάς;
Ε, μην του δίνει και αξία του..... κερατά!
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-08-17, 16:42
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς!! χαίρομαι και σε ευχαριστώ που το ανέφερες γιατί έτσι μπορεί να αιτιολογήσω αυτή μου την άποψη και μέσα από την καινή διαθήκη.

Απεκρίθησαν εις αυτόν οι Ιουδαίοι, λέγοντες· δεν σε λιθοβολούμεν δια καλόν έργον, αλλά δια την φοβεράν βλασφημίαν που είπες, διότι ενώ συ είσαι άνθρωπος ποιείς σεαυτόν Θεόν.

Απεκρίθη σε αυτούς ο Ιησούς· στον νόμον σας, , δεν είναι γραμμένον· Εγώ είπα, είσθε θεοί

Για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίζονται σωστά, οι λέξεις που είναι γραμμένες με πολυτονικό σύστημα, εδώ στο φόρουμ.
*** Τα ξαναέγραψα τα παραπάνω, σε μονοτονικό αυτή τη φορά, όπως μου υπέδειξε ο Deadite, προκειμένου να γίνει κατανοητό το κείμενο μου.
Μπορείτε να γίνετε πιο σαφής; Σε ποιους απευθύνεται όταν λέει ότι είσθε θεοί; Πρωτα από όλα με του που το χρησιμοπιείται κάνετε αποδεκτο ότι παλαια και καινη διαθήκη είνια ενωμένες μεταξύ τους, γιατι αυτό το χωρίο αναφέρεται στην παλαια διαθήκη (στον νομο σας λέει ο Ιησους), όποτε μη κοβετε και ραβετε δεν αναφέρθηκε απλά σε ανθρωπους, αλλα σε δικαστες οι οποίοι παίζουν τον ρόλο του θεού αφού ΚΡΙΝΟΥΝ και δικαζουν, ρόλο που είναι το θεου.
Διαβαζετε παραγματα και πραγματα, καθιστε και διαβαστε τας γραφας από μόνοι σας βρε, μην αναμασατε λόγια άλλων...
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-08-17, 18:27
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείτε να γίνετε πιο σαφής; Σε ποιους απευθύνεται όταν λέει ότι είσθε θεοί; Πρωτα από όλα με του που το χρησιμοπιείται κάνετε αποδεκτο ότι παλαια και καινη διαθήκη είνια ενωμένες μεταξύ τους, γιατι αυτό το χωρίο αναφέρεται στην παλαια διαθήκη (στον νομο σας λέει ο Ιησους), όποτε μη κοβετε και ραβετε δεν αναφέρθηκε απλά σε ανθρωπους, αλλα σε δικαστες οι οποίοι παίζουν τον ρόλο του θεού αφού ΚΡΙΝΟΥΝ και δικαζουν, ρόλο που είναι το θεου.
Διαβαζετε παραγματα και πραγματα, καθιστε και διαβαστε τας γραφας από μόνοι σας βρε, μην αναμασατε λόγια άλλων...
Εδώ εξηγεί σε ποιους απευθύνεται "ει εκείνους είπε θεούς, προς ους ο λόγος του Θεου εγένετο"
και αν το συνδυάσουμε ότι ο Ιησού λέει στους ανθρώπους που ο ίδιους χαρακτηρίζει υποκριτές (και άπιστους/ επιφανειακούς πιστούς) ότι η βασιλεία των ουρανών εντός υμών εστί, τότε καταλαβαίνουμε ότι εννοεί όλους τους ανθρώπους, επειδή ο αληθινός τους εαυτός είναι όμοιος με τον αληθινό Θεό και σε χάρη και σε δύναμη και σε γνώση, και αν ενωθεί κάποιος απόλυτα και συνειδησιακά με τον Θεό τότε θα έχει γίνει ένα με Αυτόν και θα αντιλαμβάνεται τον εαυτό του ως τον Θεό λόγω αυτή της ένωσης-ομοίωσης όπως ο Al Hillaj Mansoor.

Λέει το νόμο σας οπότε μπορεί να διαχωρίζει έμμεσα την θέση του από τον κατώτερο θεό γιαχβέ.
Και σε κάποια ευαγγέλια ο Χριστός είναι απεσταλμένος του αληθινού Θεού και αντιτίθεται στον γιαχβέ που θεωρείται ψεύτικος θεός και μερικά τέτοια θεωρούν πως ο όφις της εδέμ ήταν απεσταλμένος από τον ίδιο αληθινό Θεό για να οδηγήσει τους ανθρώπους στην θέωση μακριά από τον ψεύτικό θεό γιαχβέ. Τέτοια ευαγγέλια είχαν υιοθετηθεί από ομάδες γνωστικών, και δεν είχαν απορριφθεί από την εκκλησία μέχρι την σύνοδο της Νικαίας.

Εσύ πιστεύεις ότι μέσα από τις όποιες γραφές γνωρίζει κανείς τον Θεό ή βιώνοντας τον;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-08-17, 21:50
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ εξηγεί σε ποιους απευθύνεται "ει εκείνους είπε θεούς, προς ους ο λόγος του Θεου εγένετο"
και αν το συνδυάσουμε ότι ο Ιησού λέει στους ανθρώπους που ο ίδιους χαρακτηρίζει υποκριτές (και άπιστους/ επιφανειακούς πιστούς) ότι η βασιλεία των ουρανών εντός υμών εστί, τότε καταλαβαίνουμε ότι εννοεί όλους τους ανθρώπους, επειδή ο αληθινός τους εαυτός είναι όμοιος με τον αληθινό Θεό και σε χάρη και σε δύναμη και σε γνώση, και αν ενωθεί κάποιος απόλυτα και συνειδησιακά με τον Θεό τότε θα έχει γίνει ένα με Αυτόν και θα αντιλαμβάνεται τον εαυτό του ως τον Θεό λόγω αυτή της ένωσης-ομοίωσης όπως ο Al Hillaj Mansoor.

Λέει το νόμο σας οπότε μπορεί να διαχωρίζει έμμεσα την θέση του από τον κατώτερο θεό γιαχβέ.
Και σε κάποια ευαγγέλια ο Χριστός είναι απεσταλμένος του αληθινού Θεού και αντιτίθεται στον γιαχβέ που θεωρείται ψεύτικος θεός και μερικά τέτοια θεωρούν πως ο όφις της εδέμ ήταν απεσταλμένος από τον ίδιο αληθινό Θεό για να οδηγήσει τους ανθρώπους στην θέωση μακριά από τον ψεύτικό θεό γιαχβέ. Τέτοια ευαγγέλια είχαν υιοθετηθεί από ομάδες γνωστικών, και δεν είχαν απορριφθεί από την εκκλησία μέχρι την σύνοδο της Νικαίας.

Εσύ πιστεύεις ότι μέσα από τις όποιες γραφές γνωρίζει κανείς τον Θεό ή βιώνοντας τον;
Είμαι σε δίλλημα αν είσαι εσυ ο πιο καμμένος ή ο λουκουμας... εσενα σου δίνω ελπίδες γιατί τουλάχιστον προσπαθεις να εξηγήσεις.
Λοιπον αγαπητε... τον Φιλόστρατο δεν τον έχεις διαβάσει απλά τα χωρία μόνο που θέλεις.
Σημαντική ερώτηση, την λεγόμενη βίβλο την έχεις διαβάσει;
Εσύ προσωπικά, και εννοείται ολόκληρη, γιατί ρωτας αν τον θεό τον γνωρίζεις μεσα από τις όποιες γραφες ή βιώνοντας τον.
Λεει τον νόμο σας γιατί ο ίδιος τον έχει δώσει τον νόμο...
Και αυτό με τον κατωτερο θεο γιαχβε και μπλιαχ, ημαρτον, να αναφέρεις από που προκύπτει κάτι τέτοιο, ποιες είναι οι πηγές σου δηλαδή
Και μια τελευταία ερωτηση, εσυ δηλαδή διαβάζοντας προσπαθεις να γνωρίσεις τον θεό που έχεις μέσα σου ή τον βιώνεις διαφορετικά;
Πως;;
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-08-17, 22:29
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι σε δίλλημα αν είσαι εσυ ο πιο καμμένος ή ο λουκουμας... εσενα σου δίνω ελπίδες γιατί τουλάχιστον προσπαθεις να εξηγήσεις.
Τσάμπα η ερώτηση.... εννοείται εγώ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λ
Και αυτό με τον κατωτερο θεο γιαχβε και μπλιαχ, ημαρτον, να αναφέρεις από που προκύπτει κάτι τέτοιο, ποιες είναι οι πηγές σου δηλαδή
Πως;;
μιάς και αναφέρθηκες στη Βίβλο μπορείς να σχολιάσεις το παρακάτω..
στη παλαιά διαθήκη Γένεσις 3-4 και αφού έχει ανακαλύψει ο θεός ότι οι πρωτόπλαστοι τον παράκουσαν (μήλο, φίδι κλπ.)
και σκέφτηκε (εδώ εννοεί τον θεό) Τώρα πια που ο άνθρωπος έγινε σαν ένας απο εμάς (πόσοι είναι?) στο να γνωρίζει το καλό και το κακό υπάρχει λοιπόν ο κίνδυνος (για ποιούς? και γιατί?) να απλώσει το χέρι του και να φάει από το δένδρο της ζωής και να ζήσει αιώνια (άρα δεν επιτρέπεται να ζήσει ο άνθρωπός αιώνια?).. και μετά τους σούταρε απο τον κήπο κλπ. κλπ.
__________________
Είμαι πρόβατο που του αρέσει η καταιγίδα
Τρέχω στου λασπομένους αγρούς ελεύθερος
Το βράδυ επιστρέφω στη Στάνη που με περιμένει φαγητό και το τζάκι είναι αναμένο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.