Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 11-08-17, 17:47
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι ποιητής τέρμα! Άρα δημιουργός. Άρα η θεσπέσια δημιουργία σου εμπεριέχει την ουσία σου; Γιατί αν δεν την εμπεριέχει δεν είναι τέλεια. Μα πως δεν είναι τέλεια το Μαράκι άλλα λέει, αφου.
Άρα είναι τέλεια, άρα ομοιάζεις με μια κρέπα, όχι με τα υλικά συστατικα της ίσως (αυγα, αλευρι κτλ) αλλά με τα ''πνευματικά'' της συστατικα, τα θέλω σου, το ειναι σου τον έρωτα σου. Μοιάζεις και δεν μοιαζεις ταυτοχρόνως με το δημιούργημα σου. Αν αυτό γίνεται με εσενα τον ποιητη των κρεπών ( ε, δεν είσαι και ο σφαχτης της καρύδας εξάλλου) φαντάσου με τον Ποιητή του παντός...
Εντάξει μιλάμε έγραψες (και δεν το λέω κοροιδευτικά), ,μου άρεσε που απάντησες έξυπνα και ακόμα γελάω ειδικά με το σφάχτης της καρύδας

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι,
ο άνθρωπος δεν μπορέι πλέον να επιστρέψει στην προτέρα, εντός του παραδείσου κατάσταση!
Υπάρχουν φύλακες στην πύλη, φοβεροί και τρομεροι (όχι σαν αυτούς τους μαϊμουδίσιους των ονείρων ) τα Χερουβίμ, και η συστρεφόμενη πύρινη ρομφαία, αδυνατον να την περάσει άνθρωπος πλέον.
η πριν την πτώση κατάσταση είναι ίδια με την τωρινή μας! (σχεδόν)
έχουμε την ικανότητα να ομοιωθούμε του θεού Δημιουργού.
''Απλα'' δεν είμαστε πλέον στο περιβάλλον του παραδείσου, με την ευθείαν καθοδήγηση του θεού, και επι πλέον έχουμε και εχθρό στην προσπαθεια μας που σκοπός του είναι να μας αποτρέψει να φτάσουμε εκει για το οποίο δημιουργηθήκαμε.
ο Θεός, είναι τριαδικός, αυτό σημαίνει κοινωνία.
Δημιουργηθήκαμε για να μετάσχουμε και εμείς σε αυτην την κοινωνία.
Τι ενας, τι δυο, τι τρεις τι χιλιοι δεκατρεις με απλα΄λαϊκα λόγια.
Κοινωνία.
Και αμαρτία, είναι οτιδήποτε μας απομακρύνει από τον αυτόν τελικό (και μοναδικό)στόχο.
Ευχαριστώ για τη τοποθέτηση σου δεν έχω να προσθέσω κάτι επιπλέον στην οπτική σου γωνία.
__________________
Είμαι πρόβατο που του αρέσει η καταιγίδα
Τρέχω στου λασπομένους αγρούς ελεύθερος
Το βράδυ επιστρέφω στη Στάνη που με περιμένει φαγητό και το τζάκι είναι αναμένο
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 11-08-17, 21:11
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων

Ευχαριστώ για τη τοποθέτηση σου δεν έχω να προσθέσω κάτι επιπλέον στην οπτική σου γωνία.
Επισήμανση μόνο, ΔΕΝ πρόκειται για δική μου οπτική γωνία αλλά της του Χριστού Αδελφότητος, που είναι εν συνεχεία και με διαδοχή (χωρίς διακοπή δηλαδή) 4.000 ετών παλιά, την οποία και έχω ενστερνιστεί ασφαλώς.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cHrIsToS8 : 11-08-17 στις 21:20
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 12-08-17, 16:39
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με λίγα λόγια αναπαράγεις την αρχική κατηγορία του ανθρώπου προς τον Θεό.
η γυναίκα που ΕΣΥ μου έδωσες, μου προσφερε τον καρπό (γένεση 3,12)...
μια γυναίκα που προηγουμένως είχε χαρακτηριστει οστό εκ των οστεων του και σάρκα από την σάρκα του Γεν, 2,23).
Άρα στην ουσία κατηγορεί τον ίδιο του τον εαυτό αλλά δεν το αντιλαμβάνεται.
Όταν το αντιληφθεί θα έχει κάνει το πρώτο βήμα της σωτηρίας του (το δευτερο είναι να ζητησει βοηθεια).
Λογίκες είναι οι απορείες σου, δεν μπορώ να πω, δεν είναι εξάλου προσφατες.Από παλαια τις είχαν και ήταν αυτές που οδήγησαν στην ΄΄δημιουργία'' του πεπρωμένου. Του θείου σχεδίου, ότι και να κάνουμε δηλαδή η απόφαση έχει παρθει από τον θεό και δεν μπορούμε να την αλλάξουμε. Το αν θα σωθούμε ή αν θα χαθούμε είναι ήδη αποφασισμένο.
Δεν είναι έτσι.
Ξεχνάς το τελειότερο δώρο τπυ θεού, προς το δημιουργημά τοτ, την ίδια του την ΠΟνοή.
Κάτι που τον διαφοροποίησε από τα άλλα δημιουργήματα.
Κάτι που έφερε τα άλλα δημιουργήματα να περάσουμε εμπρός από τον άνθρωπο να τα ονοματίσει.
Αυτή είναι η δυνατότητα, από αυτην την πνοή, να την εξελίξουμε και να ομοιωθούμε με τον θεό Δημιουργό, μετέχοντας στην Δόξα Του.
ε, αυτην την δυνατότητα ο άνθρωπος επέλεξε να την κατστρέψει, ακούωντας τον όφι, ένα δημιούργημα και όχι τον Δημιουργό.
γι αυτό και η ποτεία μας είναι πτωτική, και όχι ανοδική.
γιατί ακούμε το δημιούργημα και όχι τον δημιουργό.
Ο θεός όμως είναι... Θεός, που λέμε...
δεν μπορεί τίποτα να του αντισταθεί, ούτε καν ένα δημιουργημα με την Ουσια του, την Θεία του ουσια.
Αυτό μας αποκαλύπτει και το τελευταίο βιβλιο της Αγιας Γραφής.
Ο Ανθρωπος θα σωθει, και θα μετάσχεισ την δόξα Του, όπως Αυτός έχει αποφασίσει.
ο Ανθρωπος...
Όχι ο Κωστας, βαγγελης, ο Μπανανας, η τσία, ή Μαρίκα...
Αυτα είναι πρόσωπα.
Πρόσωπα ανθρώπου μεν, αλλά δεν είναι ο ανθρωπος.
Μπορεί ο καθένας μας να γίνει ναι, αλλά εξαρτάται από την δική μας πορεία, μιας και αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε την δική μας πορεία, και όχι την του Θεού.
Με αυτό τον τρόπο ο θεός είναι αμεταβλητος, και δεν μετανοεί και δεν σκέφτεται γιατί γι αυτόν έχει ήδη γίνει.
Γι αυτον και για την ανθρωπότητα.
Ποιος ανθρωπος θα μετεχει στην... ανθρωπ'ότητα είναι δική μας απόφαση και όχι του θεού.
να κατηγορούμε κάποιον άλλον, για τις δικές αποφάσεις και να το κάνουμε αυτό (το να κατηγορούμε) για να μην δεχτούμε τις συνέπειες των πράξεων μας, νομίζω είναι ο ορισμός της ανωριμότητας.
Αν δεν συμφωνείς, το συζητάμε.


Ή θα κατηγορήσουμε τον Θεό επειδή δεν είναι τυραννος;
Επειδή, γνώριζε πως θα αμαρτήσουμε παρόλα αυτά προχωρησε στην δημιουργία μας;
ή στο σύγχρονο ερώτημα των παιδιων (ωριμων ή μη προς τους γονεις...
Εσεις δταίτε που γεννησατε... με ρωτησατε; δεν με ρωτησατε, αρα εσεις εισαστε υπευθυνοι...
Ας ωριμάσουμε....
κατα τα άλλα και αυτο επιλογή είναι και είναι σεβαστη.
Ή αλλιως και αυτό αληθεια ειναι...
Κρατά την.



Είναι σε μια τέλεια κατασταση, χωρις να διαιρειται, μεταβάλεται κτλ κτλ.
¨ολα αυτά που τα βλέπεις ως διακυμάνσεις, δεν είναι του Θεου, για τον Θεό, αλλά είναι προς τον ανθρωπο και εξαιτίας του ανθρωπου.
ο θεός δεν κατέστρεψε την Νινευή, 'οχι γιατί μετανόησε ο ίδιος, αλλά επειδή οι κάτοικοι της μετανόιησαν.
Ο Θεός αυτό που είναι, είναι.
Εξαρτάται από τον άνθρωπο αν με το πυρ του Θεού, θα εξαγνιστεί ή θα καεί.
και αυτό είναι το μισό της σωτηρίας.
Η γνώση ότι εξαρταται από εμας. ( και αυτό είναι άλλο ένα σημείο παρανόησης και δημιουργίας αιρέσεων)
Αρχικά, θα ήθελα να δηλώσω, ότι δεν κατηγορώ κανέναν, απλά εκφράζω κάποιες απορίες, προς αναζήτηση της(θεολογικής,μεταφυσικής) αλήθειας.

Όσον αφορά τη σωτηρία μπορεί η κόλαση να είναι προσωρινή( δηλαδή να καίγεσαι μέχρι να εξαγνιστείς και μετά μόλις εξαγνιστείς να αντιλαμβάνεσαι το "πυρ του Θεού" ως "εξαγνιστικό΄). Δηλαδή μπορεί η κόλαση να είναι το φως του Θεού και να το βιώνεις ως κόλαση, δηλαδή να σε καίει μέχρι να εξαγνιστείς πλήρως και τότε να σταματάει να σε καίει και να το βιώνεις ως αγαλλίαση,μακαριότητα, μπορεί όμως να υπάρχουν και επίπεδα αναλόγως, με το πόσο πλησίασες την Αλήθεια. Αυτός μπορεί να είναι ο λόγος που λέει στη καινή διαθήκη στο Λουκ. 3,6 : και όψεται πάσα σαρξ το σωτήριον του Θεού.

Όντως είναι ανωριμότητα για ένα παιδί να κατηγορεί τους γονείς του επειδή το γέννησαν , μιας και δεν ήξεραν τι πρόκειται να συμβεί, όμως αν ο Θεός ξέρει ότι ένας άνθρωπος θα καεί για πάντα στην κόλαση τότε για ποιο λόγο να τον δημιουργήσει;
Έτσι και αλλιώς ο θεός (όπως περιγράφεται στον χριστιανισμό) είναι θεός αγάπης οπότε είναι αδύνατον για κάποιον θεό αγάπης και συγχώρεσης ( που τους χωράει όλους) να τιμωρεί κάποιον για πάντα.
Μα δεν είναι μόνο θεός αγάπης άλλα και δικαιοσύνης.
Μα και πάλι, δεν είναι άδικο να τιμωρείται κάποιος για πάντα και για άπειρο χρόνο για πεπερασμένες πράξεις και επιλογές σε πεπερασμένο χρόνο και χωρίς να έχει γνώση τι κάνει. Εδώ ο Ιησούς ζήτησε από τον πατέρα του να συγχωρέσει τους ανθρώπους που τον σταύρωσαν επειδή δεν γνώριζαν τι κάνουν. Μα ποιος(μη φωτισμένος) άνθρωπος, γνωρίζει πραγματικά τι κάνει;

Όταν λέω αμετάβλητος δεν εννοώ, ότι δεν έχει την ανάγκη να μεταβληθεί άλλα μπορεί να μεταβληθεί. Εννοώ ότι βρίσκεται στη ανώτερη,θεϊκή διάσταση και σε αυτή την διάσταση είναι αδύνατον να μεταβληθεί, μιας και βιώνει όλη την γνώση, και γενικά τα πάντα. Όμως τα βιώνει όλα ως ένα. Δηλαδή στην διάσταση του ενός βρίσκεται η αδιαίρετη πηγή των όντων που όλα τα όντα(και γενικά ότι υπάρχει) εκεί, είναι Ένα.

Εξάλλου αν ο θεός σου(γιαχβέ) είναι ο τέλειος( θα έλεγα ο τελειότερος ή πιο τέλειος από όλους, όμως εξ ορισμού δεν υφίσταται πιο τέλειος από τον, απόλυτα,τέλειο) θεός, τότε όποιος πιστεύει στον τέλειο θεό θα πιστεύει και στον θεό σου, αν όμως δεν είναι ο τέλειος θεός τότε αυτός που πιστεύει στον γιαχβέ, δεν θα πιστεύει, στον τέλειο θεό.

Έστω όμως ότι αυτές οι διακυμάνσεις που φαίνεται να έχει ο Θεός στην παλαιά διαθήκη(πχ Νινευί) είναι για τον άνθρωπο τότε γιατί στην Έξοδο 12:7 εώς 12:13 λέει στους Εβραίους να βάψουν τις πόρτες τους με το αίμα των αμνών τους έτσι ώστε να τους ξεχωρίσει και να ρίξει τις θανατηφόρες πληγές στους Αιγύπτιους;

Και μία πιο προσωπική ερώτηση.
Τι γνώμη έχεις για τις Εννεάδες και για τον Πλωτίνο;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darktruth77 : 12-08-17 στις 17:27
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 12-08-17, 20:34
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έστω όμως ότι αυτές οι διακυμάνσεις που φαίνεται να έχει ο Θεός στην παλαιά διαθήκη(πχ Νινευί) είναι για τον άνθρωπο τότε γιατί στην Έξοδο 12:7 εώς 12:13 λέει στους Εβραίους να βάψουν τις πόρτες τους με το αίμα των αμνών τους έτσι ώστε να τους ξεχωρίσει και να ρίξει τις θανατηφόρες πληγές στους Αιγύπτιους;
Κοτζάμ παντογνώστης θεός δεν ξέρει ποιός είναι ποιός;

Κάτι δεν μου κολλάει εδώ...
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 13-08-17, 10:35
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά, θα ήθελα να δηλώσω, ότι δεν κατηγορώ κανέναν, απλά εκφράζω κάποιες απορίες, προς αναζήτηση της(θεολογικής,μεταφυσικής) αλήθειας.

Όσον αφορά τη σωτηρία μπορεί η κόλαση να είναι προσωρινή( δηλαδή να καίγεσαι μέχρι να εξαγνιστείς και μετά μόλις εξαγνιστείς να αντιλαμβάνεσαι το "πυρ του Θεού" ως "εξαγνιστικό΄). Δηλαδή μπορεί η κόλαση να είναι το φως του Θεού και να το βιώνεις ως κόλαση, δηλαδή να σε καίει μέχρι να εξαγνιστείς πλήρως και τότε να σταματάει να σε καίει και να το βιώνεις ως αγαλλίαση,μακαριότητα, μπορεί όμως να υπάρχουν και επίπεδα αναλόγως, με το πόσο πλησίασες την Αλήθεια. Αυτός μπορεί να είναι ο λόγος που λέει στη καινή διαθήκη στο Λουκ. 3,6 : και όψεται πάσα σαρξ το σωτήριον του Θεού.

Όντως είναι ανωριμότητα για ένα παιδί να κατηγορεί τους γονείς του επειδή το γέννησαν , μιας και δεν ήξεραν τι πρόκειται να συμβεί, όμως αν ο Θεός ξέρει ότι ένας άνθρωπος θα καεί για πάντα στην κόλαση τότε για ποιο λόγο να τον δημιουργήσει;
Έτσι και αλλιώς ο θεός (όπως περιγράφεται στον χριστιανισμό) είναι θεός αγάπης οπότε είναι αδύνατον για κάποιον θεό αγάπης και συγχώρεσης ( που τους χωράει όλους) να τιμωρεί κάποιον για πάντα.
Μα δεν είναι μόνο θεός αγάπης άλλα και δικαιοσύνης.
Μα και πάλι, δεν είναι άδικο να τιμωρείται κάποιος για πάντα και για άπειρο χρόνο για πεπερασμένες πράξεις και επιλογές σε πεπερασμένο χρόνο και χωρίς να έχει γνώση τι κάνει. Εδώ ο Ιησούς ζήτησε από τον πατέρα του να συγχωρέσει τους ανθρώπους που τον σταύρωσαν επειδή δεν γνώριζαν τι κάνουν. Μα ποιος(μη φωτισμένος) άνθρωπος, γνωρίζει πραγματικά τι κάνει;

Όταν λέω αμετάβλητος δεν εννοώ, ότι δεν έχει την ανάγκη να μεταβληθεί άλλα μπορεί να μεταβληθεί. Εννοώ ότι βρίσκεται στη ανώτερη,θεϊκή διάσταση και σε αυτή την διάσταση είναι αδύνατον να μεταβληθεί, μιας και βιώνει όλη την γνώση, και γενικά τα πάντα. Όμως τα βιώνει όλα ως ένα. Δηλαδή στην διάσταση του ενός βρίσκεται η αδιαίρετη πηγή των όντων που όλα τα όντα(και γενικά ότι υπάρχει) εκεί, είναι Ένα.

Εξάλλου αν ο θεός σου(γιαχβέ) είναι ο τέλειος( θα έλεγα ο τελειότερος ή πιο τέλειος από όλους, όμως εξ ορισμού δεν υφίσταται πιο τέλειος από τον, απόλυτα,τέλειο) θεός, τότε όποιος πιστεύει στον τέλειο θεό θα πιστεύει και στον θεό σου, αν όμως δεν είναι ο τέλειος θεός τότε αυτός που πιστεύει στον γιαχβέ, δεν θα πιστεύει, στον τέλειο θεό.
Τις ίδιες, ακριβώς, απορίες έχω κι εγώ!
Η απάντηση από τη "mainstream" χριστιανοσύνη είναι πάντα η ίδια: "ελευθερία βούλησης", "εσύ ρίχνεις τον εαυτό σου στην κόλαση κι όχι ο Θεός" κτλ, κτλ......... Για την ελευθερία βούλησης συμφωνώ. Θα συμφωνούσα ακόμα και στην ύπαρξη μιας "αιώνιας" κόλασης, εφόσον αυτή προερχόταν πάντα από την ελευθερία του ανθρώπου.... Αμ δε! Εδώ σου λένε ότι μετά θάνατον δεν υφίσταται μετάνοια! Έτσι δογματικά και απροκάλυπτα!!
Ότι άπαξ και πεθάνεις τότε -"τσακ"- , κατά "μαγικό" τρόπο, η ψυχή έχει παγιωθεί στις αμαρτίες της και δεν μπορεί να αλλάξει την κατάστασή της!
(Αλήθεια, ο μέσος άνθρωπος πώς μπορεί να το εννοήσει αυτό, ώστε να λάβει τα μέτρα του; Μάλλον δεν μπορεί, γι' αυτό αναγκάζεται να "υπακούει τυφλά" στην όποια "αλήθεια".........)
Εάν μου έλεγες, λοιπόν, ότι ο Θεός δέχεται και στο επέκεινα τη μετάνοια του ανθρώπου -άλλωστε κι ο Ίδιος δεν το αμφισβήτησε αυτό, γιατί τι άλλο μπορεί να σημαίνει η ρήση: "η αμαρτία αυτή θα μείνει ασυγχώρητη και στον νυν αιώνα και στο μέλλοντα"- κι ότι ο ίδιος ο άνθρωπος έχει την ελευθερία να Τον αρνηθεί και εκεί και να διαλέξει κάτι "άλλο", τότε -ναι- θα σου έλεγα ότι υπάρχει η δυνατότητα αιωνίου κολάσεως! Αυτό για την εξαγνιστική φωτιά το είχε διατυπώσει ο Ωριγένης, ο οποίος αναθεματίστηκε από την Ε' Οικουμενική Σύνοδο. Η άποψή του για τη μοίρα της ανθρωπότητας ήταν πολύ αισιόδοξη!
Σκέψου και το άλλο· Εάν ο Θεός δέχεται τη μετάνοια και μετά θάνατον, τότε ποιός ο λόγος ύπαρξης της Εκκλησίας; Ποιός ο λόγος ύπαρξης των διαφόρων στυφών-χολερικών "προφητών" που αρέσκονται να κηρύττουν τα αιώνια βάσανα, όσο και τη διαρκή υποταγή του ατόμου στις εκάστοτε καταπιεστικές και, εν πολύ, αντιδραστικές εξουσίες; Και πόση ελευθερία βούλησης μπορεί να έχει κάποιος μέσα σε αυτή την κωλοζωή; Ας μας λύσουν την απορία οι διάφοροι "παντογνώστες" των πάντων: τι ελευθερία βούλησης μπορεί να έχει ένα παιδί χιλιοκακοποιημένο -από γονείς, φύλακες αναμορφωτηρίων και πολλούς άλλους- στο να μη διαπράξει φόνο αργότερα; Δε δικαιολογώ το φόνο σαν πράξη, προς Θεού! Αλλά προσπαθώ πάντα να μην επηρεάζομαι από τον περίγυρο που θέλει κάθε βιαστή και φονιά, απλά ένα τέρας, και εξετάζω το περιβάλλον που κινήθηκε, τις εμπειρίες που τον διαμόρφωσαν έτσι.... Και θα τολμήσω να το πω, ναι: προσπαθώ να βρίσκω ελαφρυντικά σε κάθε αμάρτημα συνανθρώπου μου, όσο αποτρόπαιο κι αν είναι!! Έχω μια περίπτωση, υπόψη μου: τον Καρλ Πάνζραμ! Ας διαβάσει τη βιογραφία του, όποιος ενδιαφέρεται κι ας αποφασίσει! Πόση ελευθερία βούλησης είχε να πράξει διαφορετικά; https://eglima.wordpress.com/2009/03/21/panzram_1/ Για αυτό τον άνθρωπο, δεν ξέρω κατά πόσο χρειάστηκε να τον ωθήσει κάποιος Σατανάς σε αυτά που διέπραξε, μιας και γι' αυτόν "αρχισατανάδες" υπήρξαν όλος ο σιχαμερός περίγυρος των φυλάκων που τον κακοποιούσαν στο "χριστιανικό" αναμορφωτήριο που πήγε! Των "ευηπόληπτων", κατά τα άλλα, πολιτών που μπορεί την ίδια μέρα να γύριζαν στο σπιτάκι τους και να αγκάλιαζαν τα παιδιά τους με τα "βρωμερά" τους χέρια, αφού είχαν ασελγήσει πριν σε άλλα παιδιά! Μου έρχεται στο νου η ταινία "Sleepers" 1996..........
Όσον αφορά τα υπόλοιπα, συμφωνώ και πάλι μαζί σου! Όντως, οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ξέρουμε "τι ποιούμε"..............

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έστω όμως ότι αυτές οι διακυμάνσεις που φαίνεται να έχει ο Θεός στην παλαιά διαθήκη(πχ Νινευί) είναι για τον άνθρωπο τότε γιατί στην Έξοδο 12:7 εώς 12:13 λέει στους Εβραίους να βάψουν τις πόρτες τους με το αίμα των αμνών τους έτσι ώστε να τους ξεχωρίσει και να ρίξει τις θανατηφόρες πληγές στους Αιγύπτιους;
Για τη Νινευί θα σου πουν ότι το "μετενόησε ο Θεός" είναι ανθρωποπαθής έκφραση. Στην πραγματικότητα, εκείνοι μετέβαλαν την κατάστασή τους μετανοώντας και δεν καταστράφηκαν.
Για την "Έξοδο" και το αίμα των αμνών δε γνωρίζω ερμηνεία.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiannisNik3 : 13-08-17 στις 10:55
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 13-08-17, 12:08
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Το παρακάτω δεν αποτελεί απάντηση σε αυτά που θίγετε καθώς ούτε και την άποψη ειδικού ή εκπροσώπου(όπως θα έχετε ήδη καταλάβει), παρόλα αυτά τον εξετάζω όσο μπορώ με ουδέτερη στάση.
Μερικές φορές σκέφτομαι εάν θα έπρεπε πρώτα να συζητηθούν άλλα σημεία για να βγεί κάτι θετικό.

Η παρατήρηση μου είναι εξής:
Η παλαιά διαθήκη έχει γραφτεί έτσι όπου δείχνει (κατά την άποψή μου) έναν κατώτερο θεό με όλα τα κακά, καλά που έχει ένας άνθρωπος (συναισθήματα μίσους, ευχαριστηση κλπ.)

Η καινή διαθήκη εξυψώνει τον άνθρωπο και τον θέτει στο κέντρο, ή αλλιώς τον φέρνει πρό τον ευθυνών του και του λέει ότι πρέπει να κουνηθεί - πράξει.

Ο Χριστιανικός Γνωστικισμός, αποκόπτεται και απορίπτεται ώς μη συμβατός

Η δημιουργία της Ανατολικής Εκκλησίας (εδώ εννοώ την Ορθοδοξία) ενσωματώνει μέρος της φιλοσοφίας των αρχαίων Ελλήνων και εξυψώνει το πνεύμα μέσα απο τον χριστιανισμό.

Δηλαδή αναγνωρίζω 3 τουλάχιστον διαφορετικές κατευθύνσεις - χρονικές στιγμές όπου μεταλλάσουν την χριστιανοσύνη, τόσο πολύ που για εμένα σε κάθε χρονική στιγμή είναι κάτι το τελείως διαφορετικό.

Επιπλέον όλων αυτών έχουμε το παράγοντα Άνθρωπο και εδώ μπαίνει όλη η κατηγορία αυτών που εκπροσωπούν την εκκλησία, όπου οι περισσότεροι ερμηνεύουν ή προσθέτουν πράγματα κατά το δοκούν και για το παιχνίδι της εξουσίας.

Βέβαια άλλοι πιο ειδικοί απο εμένα θα εξηγήσουν περισσότερα.
__________________
Είμαι πρόβατο που του αρέσει η καταιγίδα
Τρέχω στου λασπομένους αγρούς ελεύθερος
Το βράδυ επιστρέφω στη Στάνη που με περιμένει φαγητό και το τζάκι είναι αναμένο
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 18-08-17, 19:55
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοτζάμ παντογνώστης θεός δεν ξέρει ποιός είναι ποιός;

Κάτι δεν μου κολλάει εδώ...
Όντως και δεν ξέρω και την απάντηση της mainstream χριστιανοσύνης για αυτό, το μόνο που έχω ακούσει από κάποιον θρησκευόμενο είναι ότι ο θεό το έκανε αυτό για παιδαγωγικούς λόγους κλπ. Άλλα και αυτό πάλι φαίνεται κάπως. Μια εξήγηση που θα μπορούσα να δώσω εγώ, είναι πως οι εβραίοι πίστευαν για θεό τους το όποιο πνεύμα τους παρουσιαζόταν, ακόμα και αν το βίωαμα γύτω από αυτό το πνεύμα ήταν ψευδαίσθηση και στην ουσία ήταν όλα ιδέα τους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiannisNik3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις ίδιες, ακριβώς, απορίες έχω κι εγώ!
Η απάντηση από τη "mainstream" χριστιανοσύνη είναι πάντα η ίδια: "ελευθερία βούλησης", "εσύ ρίχνεις τον εαυτό σου στην κόλαση κι όχι ο Θεός" κτλ, κτλ......... Για την ελευθερία βούλησης συμφωνώ. Θα συμφωνούσα ακόμα και στην ύπαρξη μιας "αιώνιας" κόλασης, εφόσον αυτή προερχόταν πάντα από την ελευθερία του ανθρώπου.... Αμ δε! Εδώ σου λένε ότι μετά θάνατον δεν υφίσταται μετάνοια! Έτσι δογματικά και απροκάλυπτα!!
Ότι άπαξ και πεθάνεις τότε -"τσακ"- , κατά "μαγικό" τρόπο, η ψυχή έχει παγιωθεί στις αμαρτίες της και δεν μπορεί να αλλάξει την κατάστασή της!
(Αλήθεια, ο μέσος άνθρωπος πώς μπορεί να το εννοήσει αυτό, ώστε να λάβει τα μέτρα του; Μάλλον δεν μπορεί, γι' αυτό αναγκάζεται να "υπακούει τυφλά" στην όποια "αλήθεια".........)
Εάν μου έλεγες, λοιπόν, ότι ο Θεός δέχεται και στο επέκεινα τη μετάνοια του ανθρώπου -άλλωστε κι ο Ίδιος δεν το αμφισβήτησε αυτό, γιατί τι άλλο μπορεί να σημαίνει η ρήση: "η αμαρτία αυτή θα μείνει ασυγχώρητη και στον νυν αιώνα και στο μέλλοντα"- κι ότι ο ίδιος ο άνθρωπος έχει την ελευθερία να Τον αρνηθεί και εκεί και να διαλέξει κάτι "άλλο", τότε -ναι- θα σου έλεγα ότι υπάρχει η δυνατότητα αιωνίου κολάσεως! Αυτό για την εξαγνιστική φωτιά το είχε διατυπώσει ο Ωριγένης, ο οποίος αναθεματίστηκε από την Ε' Οικουμενική Σύνοδο. Η άποψή του για τη μοίρα της ανθρωπότητας ήταν πολύ αισιόδοξη!
Σκέψου και το άλλο· Εάν ο Θεός δέχεται τη μετάνοια και μετά θάνατον, τότε ποιός ο λόγος ύπαρξης της Εκκλησίας; Ποιός ο λόγος ύπαρξης των διαφόρων στυφών-χολερικών "προφητών" που αρέσκονται να κηρύττουν τα αιώνια βάσανα, όσο και τη διαρκή υποταγή του ατόμου στις εκάστοτε καταπιεστικές και, εν πολύ, αντιδραστικές εξουσίες; Και πόση ελευθερία βούλησης μπορεί να έχει κάποιος μέσα σε αυτή την κωλοζωή; Ας μας λύσουν την απορία οι διάφοροι "παντογνώστες" των πάντων: τι ελευθερία βούλησης μπορεί να έχει ένα παιδί χιλιοκακοποιημένο -από γονείς, φύλακες αναμορφωτηρίων και πολλούς άλλους- στο να μη διαπράξει φόνο αργότερα; Δε δικαιολογώ το φόνο σαν πράξη, προς Θεού! Αλλά προσπαθώ πάντα να μην επηρεάζομαι από τον περίγυρο που θέλει κάθε βιαστή και φονιά, απλά ένα τέρας, και εξετάζω το περιβάλλον που κινήθηκε, τις εμπειρίες που τον διαμόρφωσαν έτσι.... Και θα τολμήσω να το πω, ναι: προσπαθώ να βρίσκω ελαφρυντικά σε κάθε αμάρτημα συνανθρώπου μου, όσο αποτρόπαιο κι αν είναι!! Έχω μια περίπτωση, υπόψη μου: τον Καρλ Πάνζραμ! Ας διαβάσει τη βιογραφία του, όποιος ενδιαφέρεται κι ας αποφασίσει! Πόση ελευθερία βούλησης είχε να πράξει διαφορετικά; https://eglima.wordpress.com/2009/03/21/panzram_1/ Για αυτό τον άνθρωπο, δεν ξέρω κατά πόσο χρειάστηκε να τον ωθήσει κάποιος Σατανάς σε αυτά που διέπραξε, μιας και γι' αυτόν "αρχισατανάδες" υπήρξαν όλος ο σιχαμερός περίγυρος των φυλάκων που τον κακοποιούσαν στο "χριστιανικό" αναμορφωτήριο που πήγε! Των "ευηπόληπτων", κατά τα άλλα, πολιτών που μπορεί την ίδια μέρα να γύριζαν στο σπιτάκι τους και να αγκάλιαζαν τα παιδιά τους με τα "βρωμερά" τους χέρια, αφού είχαν ασελγήσει πριν σε άλλα παιδιά! Μου έρχεται στο νου η ταινία "Sleepers" 1996..........
Όσον αφορά τα υπόλοιπα, συμφωνώ και πάλι μαζί σου! Όντως, οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ξέρουμε "τι ποιούμε"..............
Και εμένα αυτά τα ερωτήματα με είχαν απομακρύνει από αυτήν την πίστη.
Για την αποκατάσταση των πάντων νομίζω συμφωνούσαν και άλλοι όπως ο Άγιος Μάξιμος ο ομολογητής. Πράγματι αυτή η θέση δείχνει έναν όντως πανάγαθο Θεό.
Όσο για το αν αξίζει να κολάζονται αιώνια όσοι απαρνηθούν την αλήθεια και τον Παντοδύναμο μετά θάνατον, αυτό θα είχε βάση αν το έκαναν συνειδητά, γνωρίζοντας πλήρως τι κάνουν και τι συνέπειες έχει η πράξη τους. Από εκεί και πέρα η κόλαση δεν μπορεί να υφίσταται ως αιώνια τιμωρία από έναν αγαθό Θεό ακόμα και αν η δικαιοσύνη του υπερβαίνει της αγαθότητας του, αφού όπως προείπα είναι άδικο να βασανίζεται κάποιος αιώνια για πεπερασμένες πράξεις και για μια κατάσταση νου που είχε σε πεπερασμένο χρόνο εκτός και αν όπως πολύ σωστά ανέφερες, συνεχίζει να αρνείται την αλήθεια.

Νομίζω πως το καλύτερο, όσον αφορά την πίστη σε κάποιον θεό, είναι το να πιστεύει κάποιος σε έναν τέλειο(και άχρονο, άναρχο,αγέννητο,αδημιούργητο) Θεό με όσα χαρακτηριστικά συμπεριλαμβάνονται χωρίς να πιστεύει πράγματα που έρχονται σε αντίφαση με αυτό ή σε παραλογισμούς, προσπαθώντας να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 18-08-17, 20:00
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παρακάτω δεν αποτελεί απάντηση σε αυτά που θίγετε καθώς ούτε και την άποψη ειδικού ή εκπροσώπου(όπως θα έχετε ήδη καταλάβει), παρόλα αυτά τον εξετάζω όσο μπορώ με ουδέτερη στάση.
Μερικές φορές σκέφτομαι εάν θα έπρεπε πρώτα να συζητηθούν άλλα σημεία για να βγεί κάτι θετικό.

Η παρατήρηση μου είναι εξής:
Η παλαιά διαθήκη έχει γραφτεί έτσι όπου δείχνει (κατά την άποψή μου) έναν κατώτερο θεό με όλα τα κακά, καλά που έχει ένας άνθρωπος (συναισθήματα μίσους, ευχαριστηση κλπ.)

Η καινή διαθήκη εξυψώνει τον άνθρωπο και τον θέτει στο κέντρο, ή αλλιώς τον φέρνει πρό τον ευθυνών του και του λέει ότι πρέπει να κουνηθεί - πράξει.

Ο Χριστιανικός Γνωστικισμός, αποκόπτεται και απορίπτεται ώς μη συμβατός

Η δημιουργία της Ανατολικής Εκκλησίας (εδώ εννοώ την Ορθοδοξία) ενσωματώνει μέρος της φιλοσοφίας των αρχαίων Ελλήνων και εξυψώνει το πνεύμα μέσα απο τον χριστιανισμό.

Δηλαδή αναγνωρίζω 3 τουλάχιστον διαφορετικές κατευθύνσεις - χρονικές στιγμές όπου μεταλλάσουν την χριστιανοσύνη, τόσο πολύ που για εμένα σε κάθε χρονική στιγμή είναι κάτι το τελείως διαφορετικό.

Επιπλέον όλων αυτών έχουμε το παράγοντα Άνθρωπο και εδώ μπαίνει όλη η κατηγορία αυτών που εκπροσωπούν την εκκλησία, όπου οι περισσότεροι ερμηνεύουν ή προσθέτουν πράγματα κατά το δοκούν και για το παιχνίδι της εξουσίας.

Βέβαια άλλοι πιο ειδικοί από εμένα θα εξηγήσουν περισσότερα.
Στην αρχή της ανατολικής εκκλησίας υπήρχαν απόψεις που εξύψωναν το πνεύμα όμως, δυστυχώς, όσο προχώραγε ο καιρός ασπαζόταν όλο και περισσότερο την παλαιά διαθήκη και εβραϊκές διδασκαλίες. Επιπλέον μετέβαλαν την θρησκεία από πνευματικό τρόπο ζωής και βίωμα σε κάτι το κοσμικό, το ανθρώπινο και το δογματικό διαφθείροντας πολλά θετικά στοιχεία που υπήρχαν μέσα τον χριστιανισμό, προφανώς προς εξυπηρέτηση των προσωπικών τους συμφερόντων.

Γενικά το θέμα είναι λίγο περίπλοκο.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 19-08-17, 10:20
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή Άσχετο, αλλά σχετικό...

Ο Μαχάτμα Γκάντι ήταν μέγας γνώστης της μορφής του Ιησού της Ναζαρέτ, και πράγματι, σε κάποιες βιογραφίες του αναφέρεται ότι ήταν έτοιμος να γίνει χριστιανός. Αν τελικά δεν το έκανε, αυτό οφείλεται σε μια ατυχή εμπειρία: ένα πρωί συνόδευε έναν παιδικό του φίλο που ήθελε να του δείξει την εκκλησία του, αλλά οι νεωκόροι δεν τον άφησαν να μπει μέσα επειδή δεν ήταν λευκός. Αυτή η εμπειρία σημάδεψε τη σχέση του Γκάντι με τον χριστιανισμό για όλη του τη ζωή, αν και δεν έπαψε ποτέ να μιλάει για τον Ιησού ως πρωταρχικό του πρότυπο.

Λένε πως μια μέρα καθόταν ο Γκάντι στην όχθη ενός ποταμού και τον ρώτησε κάποιος γιατί δεν του άρεσε ο χριστιανισμός.
Ο Μαχάτμα απάντησε πως αυτό που τον ενοχλούσε δεν ήταν ο χριστιανισμός, αλλά πολλοί από τους χριστιανούς.
Για να εξηγήσει την αιτία των λόγων του έβαλε το χέρι στο νερό, έβγαλε μια στρογγυλεμένη πέτρα και είπε:
"Πολλοί χριστιανοί είναι σαν αυτήν εδώ την πέτρα: ζουν μια ζωή μέσα στον ποταμό της Αλήθειας, κι όμως, αν τους ανοίξεις στη μέση..." ο Γκάντι χτύπησε την πέτρα πάνω σε μια άλλη, μεγαλύτερη. Η μικρή πέτρα έσπασε στα δύο, κι ο Γκάντι την έδειξε σ' εκείνους που τον άκουγαν.
"Μέσα τους είναι στεγνοί όπως αυτή η πέτρα. Δεν έχει μπει ούτε σταγόνα απ' το ποτάμι της ζωής που τους βρέχει εξωτερικά."


"Χόρχε Μπουκάι, Ο δρόμος της πνευματικότητας"
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 19-08-17, 10:33
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
μετέβαλαν την θρησκεία από πνευματικό τρόπο ζωής και βίωμα σε κάτι το κοσμικό, το ανθρώπινο και το δογματικό διαφθείροντας πολλά θετικά στοιχεία που υπήρχαν μέσα τον χριστιανισμό, προφανώς προς εξυπηρέτηση των προσωπικών τους συμφερόντων.
Τα περισσότερα από αυτά έλκουν την αρχή τους στη Κωνσταντίνεια εποχή.
Η Βασιλεία του Θεού ταυτίστηκε με την Εκκλησία -μέχρι και σήμερα οι ερμηνευτές αυτό λένε άλλωστε(!).. , βλέπεις εκεί πέρα χίλια μύρια κακά να λαμβάνουν χώρα στον κόσμο, λες που είναι η υπόσχεση για βασιλεία Θεού, έρχονται οι παπάδες και σου λένε: "κάτσε βρε κουμπάρε, εδώ είναι η βασιλεία του Θεού, η Εκκλησία (μτφ: εμείς δηλαδή!)- , ένα ακόμα σύμπτωμα του γεγονότος ότι μόλις μπήκε στα παλάτια κοσμικοποιήθηκε!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αρχή της ανατολικής εκκλησίας υπήρχαν απόψεις που εξύψωναν το πνεύμα όμως, δυστυχώς, όσο προχώραγε ο καιρός ασπαζόταν όλο και περισσότερο την παλαιά διαθήκη και εβραϊκές διδασκαλίες.
Αν ανατρέξεις στους "Αριθμούς" -βιβλίο της Παλαιάς διαθήκης- θα βρεις μέσα την προέλευση των αμφίων των παπάδων, της εξωτερικής τους όψης -οι καθολικοί ακολούθησαν την Καινή διαθήκη πιο πολύ σε αυτό, τον Παύλο συγκεκριμένα, ο οποίος λέει ότι είναι ντροπή για έναν άντρα να τρέφει μακριά κόμη και για μια γυναίκα αντίστοιχα να κουρεύει κοντά τα μαλλιά της, ενώ το πρότυπο των ορθοδόξων ήταν και είναι οι ναζιραίοι*- και πολλών άλλων.............

*ναζιραίοι= Ναζιραίος ήταν πρόσωπο που αφιερωνόταν στον Θεό, απείχε από τα οινοπνευματώδη, δεν έκοβε ποτέ τη γενειάδα ή τα μαλλιά του και απείχε από την επαφή με νεκρούς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.