Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > FantasyGate Team

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-01-08, 21:09
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Arrow Η Μυθολογία Cthulhu - Μιχάλης Μώρος




Ένα άρθρο με θέμα τη γνωστή Μυθολογία του Lovecraft, Cthulhu, παρουσιάζει σήμερα στη σελίδα της FantasyGate ο αγαπημένος φίλος και μέλος της Gateway, Μιχάλης Μώρος, και νιώθω την ανάγκη να τον ευχαριστήσω εκ μέρους όλης της ομάδας γι' αυτήν του την προσφορά!

Με σκοπό να περιγράψει τη μυθολογία, αλλά και να αποκωδικοποιήσει μερικούς από τους συμβολισμούς που βρίσκονται κρυμμένοι στα κείμενα του μοναδικού Lovecraft, o Μιχάλης μας αναλύει όχι μόνο το Πάνθεο αλλά και τα βιβλία που θεωρούνται "απαγορευμένα" από τον ίδιο τον συγγραφέα. Φανταστικά ή μη, είναι άκρως ενδιαφέρον να διαβάσουμε λίγο για την ιστορία τους και όχι μόνο...

__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 14-01-08 στις 21:09
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-08, 21:29
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Αγαπητέ Μιχάλη,

Σ' ευχαριστώ για το καλογραμμένο και εξαιρετικά περιεκτικό άρθρο σου που περιγράφει με μεγάλη σαφήνεια το έργο αυτού του μεγάλου και αδικοχαμένου κατα τη γνώμη μου συγγραφέα του φανταστικού. Εύχομαι μια μέρα και το δικό σου έργο να τύχει παρόμοιας αναγνώρισης!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-01-08, 23:46
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

οΟοΟοΟο!!!!!! Ευχαριστω ολοψυχα( αμα εχω.. χιχιχι ) γι αυτο το αρθρο!! Οτι παραπανω για τον Λαβκραφτ, τοσο το καλυτερο!!!
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-08, 20:30
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Το έργο του μεγάλου συγγραφέα του φανταστικού H.P. Lovecraft, δεν θα μπορούσε να λείπει από την fantasygate. Η μυθολογία Cthulhu επηρέασε και επηρεάζει ακόμα γενιές συγγραφέων, ερασιτεχνών και μη. Μέσα στα σχέδιά μου είναι η δημιουργία μιας ιστορίας που θα περιέχει μέσα τους Θεούς και τα στοιχεία της Λαβκραφτικής παράδοσης ως φόρο τιμής (ίσως βλάσφημο ουσιαστικά αλλά με αγνές προθέσεις θαυμασμού) στον μεγάλο αυτό συγγραφέα.
Ευχαριστίες για τα καλά σας λόγια και ιδιαίτερα στην Αντωνία που επιμελήθηκε για μια ακόμη φορά το άρθρο μου με εξαιρετικό τρόπο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-08, 20:52
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο και κατατοπιστικό το άρθρο σου ακόμα και γι αυτούς που μπορεί να μη γνωρίζουν πολλά για τον Λάβκραφτ και τη μυθολογία του.
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-08, 09:08
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Αν και δεν είμαι απο τους φανατικούς αναγνώστες H.P. Lovecraft τολμώ να πω
πως είναι πλήρες αρθρο και κατατοπιστικό...

Βέβαια να μην ξεχνάμε και τον σχεδιασμο της Antonias που σε βάζει μεσα στο
πνεύμα την ατμόσφαιρα και το ύφος του άρθρου.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-08, 11:02
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Red face

Αγαπητοί Μιχάλη και AVATARGR,
δε χρειάζεται ούτε να με ευχαριστείτε ούτε κάτι άλλο. Προσπαθώ όσο μπορώ να συμβάλω στο καλό αισθητικό αποτέλεσμα των κειμένων που ανεβαίνουν στη σελίδα της Fantasy Gate, η ουσία όμως βρίσκεται στο περιεχόμενο και όχι στο περιτύλιγμα. Και για μια ακόμα φορά ο Μιχάλης έκανε εξαιρετική δουλειά, που είναι πολύ χρήσιμη για τα άτομα που θέλουν να γνωρίσουν τη Μυθολογία Κθούλου, χωρίς περίπλοκες επεξηγήσεις, άχρηστες πληροφορίες και αμπελοφιλοσοφίες.

Συγχαρητήρια στο Μιχάλη λοιπόν και μόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-08, 16:47
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
. Προσπαθώ όσο μπορώ να συμβάλω στο καλό αισθητικό αποτέλεσμα των κειμένων που ανεβαίνουν στη σελίδα της Fantasy Gate, η ουσία όμως βρίσκεται στο περιεχόμενο και όχι στο περιτύλιγμα.
Σαφώς και έτσι είναι, ωστόσο ένα πολύ καλό περιτύλιγμα αναδεικνύει ένα επίσης καλό περιεχόμενο κατά έναν πιο δυναμικό ακόμα τρόπο και η δουλειά σου σε κάθε κείμενο είναι εξαιρετική, γεγονός που νομίζω οφείλουμε να στο αναγνωρίσουμε όλοι όσοι συμμετέχουμε στη fantasygate.
Πέρα από όλα αυτά, νομίζω καταλαβαίνει κανείς ότι θα μπορούσαν να γραφτούν ολόκληρα βιβλία για το έργο του συγκεκριμένου συγγραφέα, τους συμβολισμούς και τις συνδέσεις της μυθολογίας του με χίλια δυο άλλα αντικείμενα. Ο σκοπός μου ήταν να έχετε ένα άρθρο μικρό και περιεκτικό, το οποίο θα μπορούσε να είναι χρήσιμο σε εκείνον που τώρα ξεκινάει να διαβάζει Lovecraft, ώστε να συνοψίσει τα βασικά σημεία της μυθολογίας του, πριν περάσει σε δική του προσωπική έρευνα και σύγκριση...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-08-08, 11:01
Asarkos Ο χρήστης Asarkos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2008
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ(ΚΧ)
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Πολύ καλό άρθρο συνχαριτίρεια!
Μα θέλω να ρωτήσω ξέρει κάνεις κανένα βιβλίο σχετικά με αύτο?
__________________
ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΔΕΝ
ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.