Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-11, 14:43
Frinda Ο χρήστης Frinda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2011
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟΥ!

Καλησπερα σε ολα τα μελη του φορουμ. Ο γιος μου ειναι διομιση ετων και δυο μηνων. Εζησε με τον παππου του μεχρι 19 μηνων, γιατι μετα ο πατερουλης μου ''εφυγε '' με πολυ γρηγορο και αιφνιδιο θανατο. Σε 2 εβδομαδες ειναι το μνημοσυνο του, ενω τωρα ειναι αρρωστη και η μανουλα μου. Κανει χημειοθεραπειες. Προχθες Τριτη ημασταν στο κρεβατι με τον θησαυρουλη μου και ενω ημασταν ετοιμοι να κοιμηθουμε μου λεει:
- Μαμα, μαμα
- Ναι αγαπη μου
- Μαμα ΠΑΠΠΟΥ ΠΑΠΠΟΥ! Και μου δειχνει με τα χερακια του το αδειο κρεβατι που ηταν απεναντι μας.
- Που ειναι ο παππους αγαπη μου;
- Εκει καεται. Καθεται εννοει ...
-Ενταξει αγαπη ελα να κοιμηθουμε και θα κοιμηθει και ο παππους
- Οχι μαμα! Παππου παππου!
Σηκωνεται απο το κρεβατι,πηγαινει στο αλλο κρεβατι και αρχιζει με τα χερακια του να χαιδευει κατι που δεν .... υπηρχε. Μετα γυριζει σε εμενα περιχαρης και μου λεει: Παππουκος - παππουκος! Οταν ζουσε ο μπαμπας μου το μωρο μου τον φωναζε Παπααα ... Και ο μπαμπας μου του ελεγε: '' Οχι παπααα βρε ο Παππουκος σου ειμαι ο παππουκος σου! '' Ενα χρονο δεν ειχε ακουσει ποτε αυτη τη λεξη .... Επισης την προηγουμενη Παρασκευη το βραδι ενω εκανε ποδηλατακι μου δειχνει μια αδεια μπρεζιερα και μου λεει:
- Μαμα Παππου, παππου!
- Ειναι εδω ο παππους αγαπη μου;
- Ναι παππου παππου!
- Και τι κανει ο παππους;
- Εχει βαβα - δηλαδη ποναει
- Που εχει βαβα;
Και μου δειχνει το στηθος του, εκει πραγματι πονουσε ο μπαμπας μου γιατι ειχε παθει πνευμονικη εμβολη. Την επομενη ημερα τον ειδε η μητερα μου στον υπνο της, και τον ρωτησε αν ειναι καλα εκει που ειναι. Εκεινος κουνησε το κεφαλι του και της απαντησε '' Οχι ''
Γιατι; τον ρωταει εκεινη
Γιατι σας αγαπαω παρα πολυ και θελω να ειμαι εδω μαζι σας.
Πως τα ακουτε αυτα βρε παιδια; Τι καταλαβαινετε απο αυτην την περιγραφη;
  #2  
Παλιά 10-03-11, 15:56
ΚΑΘΗΡΑ Ο χρήστης ΚΑΘΗΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2009
Μηνύματα: 357
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Frinda Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολα τα μελη του φορουμ. Ο γιος μου ειναι διομιση ετων και δυο μηνων. Εζησε με τον παππου του μεχρι 19 μηνων, γιατι μετα ο πατερουλης μου ''εφυγε '' με πολυ γρηγορο και αιφνιδιο θανατο. Σε 2 εβδομαδες ειναι το μνημοσυνο του, ενω τωρα ειναι αρρωστη και η μανουλα μου. Κανει χημειοθεραπειες. Προχθες Τριτη ημασταν στο κρεβατι με τον θησαυρουλη μου και ενω ημασταν ετοιμοι να κοιμηθουμε μου λεει:
- Μαμα, μαμα
- Ναι αγαπη μου
- Μαμα ΠΑΠΠΟΥ ΠΑΠΠΟΥ! Και μου δειχνει με τα χερακια του το αδειο κρεβατι που ηταν απεναντι μας.
- Που ειναι ο παππους αγαπη μου;
- Εκει καεται. Καθεται εννοει ...
-Ενταξει αγαπη ελα να κοιμηθουμε και θα κοιμηθει και ο παππους
- Οχι μαμα! Παππου παππου!
Σηκωνεται απο το κρεβατι,πηγαινει στο αλλο κρεβατι και αρχιζει με τα χερακια του να χαιδευει κατι που δεν .... υπηρχε. Μετα γυριζει σε εμενα περιχαρης και μου λεει: Παππουκος - παππουκος! Οταν ζουσε ο μπαμπας μου το μωρο μου τον φωναζε Παπααα ... Και ο μπαμπας μου του ελεγε: '' Οχι παπααα βρε ο Παππουκος σου ειμαι ο παππουκος σου! '' Ενα χρονο δεν ειχε ακουσει ποτε αυτη τη λεξη .... Επισης την προηγουμενη Παρασκευη το βραδι ενω εκανε ποδηλατακι μου δειχνει μια αδεια μπρεζιερα και μου λεει:
- Μαμα Παππου, παππου!
- Ειναι εδω ο παππους αγαπη μου;
- Ναι παππου παππου!
- Και τι κανει ο παππους;
- Εχει βαβα - δηλαδη ποναει
- Που εχει βαβα;
Και μου δειχνει το στηθος του, εκει πραγματι πονουσε ο μπαμπας μου γιατι ειχε παθει πνευμονικη εμβολη. Την επομενη ημερα τον ειδε η μητερα μου στον υπνο της, και τον ρωτησε αν ειναι καλα εκει που ειναι. Εκεινος κουνησε το κεφαλι του και της απαντησε '' Οχι ''
Γιατι; τον ρωταει εκεινη
Γιατι σας αγαπαω παρα πολυ και θελω να ειμαι εδω μαζι σας.
Πως τα ακουτε αυτα βρε παιδια; Τι καταλαβαινετε απο αυτην την περιγραφη;
σχολιο 1

...αχχ παιδια η ζωη συνεχιζεται εννοειται απλα ο θανατος ειναι η απωλεια ενος φθαρμενου σωματος το οποιο απενδυεται η ψυχη και μενει μετα ενεργειακα της σωματα ..αλλα για να μπορεσει να διευθετηθει η ψυχη και να παει εκει που πρεπει στα πεδια που ειναι της φυσης της ,,,για να αναβιωσει την εμπειρια που αποκτησε να την χωνεψει και να ετοιμαστει για αλλη ενσαρκωση .. περναει πραγματικα ενα μαρτυριο ειδικα στην εποχη μας ,,τωρα που οργιαζουν οι βαμπιριανες μεθοδοι , που κρατανε τους νεκρους στην κυριολεξια υποδουλους και κυνηγημενους ,, αφαιμαζοντας τους ασυδωτα ...

...θυμαμαι μια αγαπημενη πεθαμενη θεια μου σε ονειρο ( εφυγε με πνευμονικη εμβολη και καρδιακη μαρμαρυγη μετα απο μερες στο κρεββατι με μασκα οξυγονου λογω δυσπνοιας) ... οταν τη ρωτησα στο ονειρο μου αυτο εν πληρει συνειδηση πως νιωθει τωρα σαν νεκρη εκεινη σφραγισε το στομα της με τα χειλη ...και ψελισε φοβισμενη , μηπως καποιος την ακουει απο μεσα της κατι λεξεις .... της ειπα να μιλησει πιο δυνατα γιατι δεν την ακουω και τοτε πραγματι ακουστηκε καθαροτερα η φωνη της
<< καιγομαι- πειναω >> ειπε <<καιγομαστε-πειναμε >> ...
.... και κοιτουσε γυρω της να δει αν ερχονται καποιοι που κυνηγουσαν τους νεκρους ....και δεν τους επετρεπαν να βγαλουν αχνα ,, ηταν βιαστικη .. και μιλουσε στα κλεφτα ξεροντας οτι θα τιμωρηθει για αυτο ...που μου αποκαλυψε .. μετα απο λιγες μερες την ξαναονειρευτηκα με κομενα τα χειλη της και ματωμενα ..με κοιταγε με κατακοκκινα στο κλαμα ματια ,, σαν να μου λεγε κοιτα τι επαθα που σου μιλησα .........ελπιζω το μαρτυριο για οσους μιλανε και τολμουν να επικοινωνησουν παρα τις σκληρες απαγορευσεις των δυναμεων που τις κρατανε δεσμιες .. το μαρτυριο τους να πιασει καποια στιγμη τοπο και να υπαρξει σε αποκρυφιστικο επιπεδο συμπαρασταση και συνδρομη για την λυτρωση τους απο αυτα τα δεσμα που υπομενουν οι ψυχες απο τις αφαιμακτριες οντοτητες των κατωτατων αιθεροφυσικων και αστρικων πεδιων ........

ΕΠΕΙΓΕΙ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΜΑΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΧΡΩΝΤΑΙ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ !!!!!!!


...<σκλαβια> ειναι η κατασταση των νεκρων αυτη τη στιγμη μια σκλαβια που αφορα κι εμας τους ενσαρκωμενους και ειναι προεκταση της δικης μας σκλαβιας η δικη τους και αντιστροφως ...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΑΘΗΡΑ : 10-03-11 στις 16:15
  #3  
Παλιά 10-03-11, 16:23
Frinda Ο χρήστης Frinda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2011
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες αλλα δεν καταλαβα κατι και προβληματιζομαι πολυ. Ποιες ειναι αυτες οι δυναμεις που κρατουν δεσμιες τις ψυχες και τις εμποδιζουν να βρουν το δρομο τους ως επισης και να επικοινωνησουν μαζι μας;
  #4  
Παλιά 10-03-11, 18:00
aporimenos Ο χρήστης aporimenos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-03-2011
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Καθηρα.
Και εγω δεν καταλαβα τιποτα απολυτως και γιατι κρατωνται οι ψυχες δεσμιες. Με ενδιαφερει πολυ το θεμα της μετενσαρκωσης, οποτε μπορεις να βοηθησεις λιγο.
  #5  
Παλιά 11-03-11, 08:13
ΚΑΘΗΡΑ Ο χρήστης ΚΑΘΗΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2009
Μηνύματα: 357
Προεπιλογή

σχολιο 2

..παιδια κοιτατε δεν ξερω κατα ποσο ειστε μυημενοι στα αποκρυφα πραγματα αλλα αν δεν ειστε καθολου καλυτερα να μην μπειτε ετσι αποτομα στο θεμα των δυναμεων αυτων ....ειναι δυναμεις παντως που χρειαζονται την ενεργεια των ψυχων και τις κρατανε δεσμιες για να τρεφονται απο αυτες ...εμποδιζοντας ολες τις φυσιολογικες διεργασιες στις οποιες υποκεινται οι ψυχες μετα την απενσαρκωση τους δηλαδη διεργασιες που τις βοηθουν να πανε εκει που ανηκουν ενεργειακα η καθεμια αναλογα με τα εργα της.. στους τοπους οπου αναβιωνουν οσα εζησαν σαν ενσαρκες παρουσιες συνειδητοποιουν τα λαθη τους αναζωογονουνται- ανατροφοδονται ενεργειακα και ετοιμαζονται για επομενες ενσαρκωσεις ...αρα μιλαμε για δυναμεις που εμποδιζουν τις ψυχες των ανθρωπων να εξελικτουν μπλοκαρωντας την διευθετηση των ψυχων στο τοπο τους κρατωντας τες σκλαβες και σε κατασταση τραγικης οδυνης ψυχικης ...

...ΑΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΝΣΑΡΚΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΕΙΣΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΟΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΑΠΕΜΠΛΑΚΟΥΝ ΟΙ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΕΝΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΛΥΤΡΩΣΗ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ ...Η ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΥΠΟΘΕΣΗ ΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΓΟ ΛΥΤΡΩΤΙΚΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ...
.......αυτο εινα που φοβουνται οι αφαιμακτικες δυναμεις των κατω πεδιων φοβουνται την αφυπνιση και δραστηριοποιηση των ενσαρκων προς αυτην την κατευθυνση της απολυτρωσης των εγκλωβισμενων ψυχων ... και γιαυτο σαν τυρρανοι αδιστακτοι εχουν επιβαλλει ενα καθεστως <<σιωπης>>....................σε οσες ψυχες σπανε το καθεστως αυτο δεν μπορειτε να φανταστειτε σετι βαθμο μαρτυρουν και βασανιζονται απο το <<κυριους>> του κατω κοσμου ....οι ψυχες θα μπορουσαν να επικοινωνησουν μαζι μας με ονειρα και οραματα ,, αλλα το καθεστως σιωπης που επιβαλουν οι δυναμεις που τις κρατουν σκλαβωμενες ειναι δυσβαστακτο και ελαχιστες ψυχες εχουν το θαρρος και την ψυχικη δυναμη να επιχειρησουν επικοινωνια με εμας τους ενσαρκους ...οι ελαχιστες αυτες θαρραλεες ψυχες υποκινουμενες και απο ανωτερες δυναμεις των ανωτερων πεδιων ,,, δειχνουν απειθαρχια κι επικοινωνουν μεσω ονειρων κυριως και ετσι φτανουν σε εμας πολυτιμες πληροφοριες για το τι συμβαινει μετα την απενσαρκωση και τις συνθηκες μιας αδιορατης σκλαβιας και ψυχικης καθηλωσης και χαυνωσης που υπαρχει και σερνεται αναμεσα στις ζωες των ενσακωμενων ...


ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥΣ ΣΑΣ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥΣ,, ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΣΟ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΕΝΣΑΡΚΩΜΕΝΟΙ .. ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΞΕΧΝΑΤΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ .. ΕΠΙΘΥΜΕΙΣΤΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΗ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ... ,,, ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ ,,,,,,,,,ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΜΕΝΕΙ ΤΟ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΥΛΟΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟ ΔΙΑΙΩΝΩΒΙΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΚΟΣΜΟΥ .. ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΥΦΕΥΟΝΤΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗ ΣΑΡΚΑ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΚΟΥΚΟΥΛΙ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΨΥΧΙΚΗ ΜΑΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ...

ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ...ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙ ΑΝΑΓΚΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ .. . ΑΣ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΨΟΥΝ ΝΑ ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΔΟΥΛΟΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΠΕΔΙΑ ΟΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΒΟΡΑ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΤΩΝ ΑΠΕΧΘΩΝ ΚΑΙ ΑΙΜΟΒΟΡΩΝ ΔΑΙΜΟΝΩΝ -<<ΚΥΡΙΩΝ>>..........


ΜΗ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥΣ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ..............ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΞΑΛΛΟΥ !!!!!!!!!!
*.....Frida o πατερας σου ανηκει σε αυτες τις θαρραλεες ψυχες που μοιραζονται με τους ενσαρκωμενους την αληθεια για την μετα θανατο ζωη ..σας ειπε < ποναει >,,,συνεχιζει να < ποναει> ,, οπως η θεια μου που μου πε οτι <<καιγεται και πειναει>> ... οι πληροφοριες αυτες δεν μοιραζονται ευκολα ...χρειαζεται τολμη και θαρρος εξαιτιας του καθεστωτος του κατω κοσμου του καθεστωτοςς που επιβαλλει στις ψυχες πληρη σιωπη και καμμια επικοινωνια με τους ενσαρκους ...ας ειμαστε περηφανοι για τους θαρραλεους νεκρους μας !!!!!!!!!!......τους αφανεις ηρωες απο την αλλη πλευρα που συμβαλλουν με το τροπο τους στην ανθρωπινη αφυπνιση μας !!!ας τους δωσουμε ενα χερι βοηθειας και αυτοι ας σταθουν στο πλευρο μας ....χωρις εκεινους αντισταση στο Αιμοβορο Βαμπιριανο και Αφαιμακτικο Συστημα του Κατω Κοσμου δεν μπορει να υπαρξει !!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΑΘΗΡΑ : 11-03-11 στις 08:47
  #6  
Παλιά 11-03-11, 10:07
Το avatar του χρήστη gayteacher
gayteacher Ο χρήστης gayteacher δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Τρίχες παιδιά. Δεν υπάρχει ψυχή όλα είναι λειτουργίες του εγκεφάλου. Ψυχή γιοκ. Ο Καρτεσιανός δυισμός απέθανε εδώ και δεκαετίες.
__________________
Κάθε αλήθεια περνάει από τρία στάδια. Πρώτα γελοιοποιείται. Μετά βρίσκει σφοδρή αντίθεση. Και στο τέλος θεωρείται αυτονόητη.
Άρθουρ Σοπενχάουερ
  #7  
Παλιά 11-03-11, 11:53
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

1. Αναρωτιέμαι μήπως το παιδικό μυαλουδάκι, έχοντας δεχθεί ένα πλήθος επιρροών από το οικογενειακό περιβάλλον που βιώνει έντονα την απώλεια του παπού, "σκαρφίστηκε" την παρουσία του παπού ως μία "διέξοδο"; Δηλαδή, το παιδί, συναισθανόμενο τη θλίψη των άλλων, προσπαθεί να τους κάνει να αισθανθούν καλύτερα, λέγοντάς τους ότι βλέπει τον παππού του; Δεν αποκλείω τη μεταφυσική διάσταση, αλλά μήπως κάποιος με γνώσεις παιδικής ψυχολογίας, θα μπορούσε να μας διαφωτίσει;

2. Επειδή το παιδί είναι μικρής ηλικίας και το λεξιλογιό του είναι περιορισμένο και μπερδεμένο, ίσως απλά δείχνει κάποια έπιπλα ή σημεία του σπιτιού που του θυμίζουν τον παππού και προσπαθεί να το πει στη μητέρα του. Δηλαδή δείχνει το κρεβάτι και λέει "παπού εκεί κάεται", γιατί δεν μπορεί να πει "εκεί καθόταν ο παπούς". Ή δείχνει την άδεια πολυθρόνα και λέει "παπούς έχει βαβά", γιατί δεν μπορεί να πει "εκεί καθόταν ο παππούς που πέθανε γιατι πονούσε στο μέρος της καρδιάς". Όλα αυτά είναι πράγματα που τα έχει ακούσει από τους γύρω του (ή ίσως είχε δει και τον παππού να πονάει στο στήθος), συνεπώς ας μην αποκλείουμε την περίπτωση το παιδί να αναφέρεται στο παρελθόν και όχι στο τι βλέπει εκείνη τη στιγμή. Αναφέρω και το εξής παράδειγμα:θυμάμαι όταν ο μικρός γιος μου ήταν σε αντίστοιχη ηλικία, μου έδειχνε μια καρέκλα που καθόταν ο πατέρας μου (τότε ζούσε) και όταν εκείνος έλειπε, μου έλεγε "παπού, παπού", δηλαδή ότι εκεί κάθεται ο παπούς και μερικές φορές πήγαινε και έκανε πως τάιζε τον παπού. Αν ο παππούς είχε πεθάνει, ενδεχομένως να μου δημιουργούσε την ίδια εντύπωση, δηλαδή ότι το παιδί βλέπει τον πεθαμένο παπού.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
  #8  
Παλιά 11-03-11, 12:15
Frinda Ο χρήστης Frinda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2011
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παιδια θα σας πω κατι: ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΔΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟΥ να υποφερει μεσα στο σπιτι γιατι οταν ο παππους εφυγε απο το σπιτι ηταν μια χαρα. Απλως εφυγε και δεν ξαναγυρισε ...... Επισης δεν κανουμε ποτε συζητησεις για αρρωστειες, θανατους, πενθη κ.λ.π μπροστα στο παιδι.
Εννοειται δεν ηρθε στην κηδεια, αλλα ακομη κι εκεινη την ημερα φροντισαμε να τον εχουμε μακρυα απο το βαρυ κλιμα του σπιτιου.
  #9  
Παλιά 11-03-11, 12:27
Το avatar του χρήστη Legion
Legion Ο χρήστης Legion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2011
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Σίγουρα ο θάνατος κάποιου αγαπημένου μας ανθρώπου μας στοιχίζει!
Πολλοί από μας μπορεί να έχουμε δει στο ύπνο μας αυτά τα αγαπημένα μας πρόσωπα, άλλοτε χαρούμενα, άλλοτε λυπημένα, άλλοτε να προσπαθούν να επικοινωνήσουν μαζί μας με κάποιον τρόπο.Ίσος να είναι μια βαθύτερη ανάγκη μας να τα ξαναδούμε, να μάθουμε αν είναι καλά!
Στην περίπτωση σου φίλη Frinda, μάλλον ισχύει αυτό που περιέγραψε η IANEIPA τόσο εύστοχα!
Αλλα ακόμα και να κράτησες τον μικρούλη σου μακρυά από όλη αυτή την διαδικασία του θανάτου και καλά έκανες φυσικά, δεν παύει να σημαίνει ότι δεν του λείπει ο παππούς του, προσπαθώντας αυτό το πράγμα να το εκφράσει!
Δεν χρειάζεται να μπερδεύεσαι περισσότερο η ακόμα και να στεναχωριέσαι και να αναρωτιέσαι για το τι συμβαίνει!
Είμαι σίγουρος ότι ο παππούς έχει βρει τον δρόμο του και αν έχει την δυνατότητα να βλέπει από εκεί ψιλά, θα είναι χαρούμενος που θα βλέπει όλους εσάς να τον θυμάστε και τον μικρούλη να μεγαλώνει! Να τον θυμάστε!


Να προσθέσω επίσης, ότι ίσος έχεις και συ αυτή την ανάγκη να μάθεις νέα,να τον δεις, για το που μπορεί να είναι, πως είναι εκεί που είναι κλπ
Βλέποντας έτσι τον μικρούλη σου να προσπαθεί να εξωτερικεύσει ότι του λείπει ο παππούς του, να έχεις μπει στην διαδικασία να σου περνάνε διαφορα από το μυαλό, κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό!!!

Φυσικά δεν απορρίπτω την περίπτωση της μεταφυσικής παρουσίας, αλλα την αφήνω πάντα τελευταία!
__________________
I AM BEFORE all gods.I AM before all days.I AM before all men and legends of men.I AM the ANCIENT ONE.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Legion : 11-03-11 στις 12:50
  #10  
Παλιά 11-03-11, 12:31
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Καλή μου Frinda, δε θέλω να αμφισβητήσω τα όσα καταθέτεις, αλλά τα παιδιά ακόμη και σ' αυτή τη νηπιακή ηλικία, αντιλαμβάνονται πολύ περισσότερα απ' όσα εμείς νομίζουμε... Ακόμη μπορεί και το ίδιο το παιδί, νοιώθοντας την έλλειψη του παπού, άρχισε ν' αναφέρεται σε αυτόν, δίνοντάς σου την εντύπωση ότι τον βλέπει...
Είναι μια διάσταση που δεν μπορούμε ν' απορρίψουμε, όπως δεν μπορούμε να απορρίψουμε και την πιθανότητα της μεταφυσικής παρουσίας του πνεύματος του παπού... Ας είμαστε ανοικτοί σε όλα!
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.