Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 04-04-07, 21:04
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

chaoticblue,
Μάλλον ή είμαστε και οι δύο μεγάλα μυαλά ή και οι δύο βλάκες, γιατί ούτε και τώρα κατάλαβα τι εννοείς.
Πως είναι δυνατό ένας πολιτισμός ΕΠΕΚΤΑΤΙΚΟΣ - τουτέστην με αποικίες, δικές του ή κατακτηθέντες - να εξαφανιστεί από ένα κατακλυσμό;
Τι εννοείς ότι η Ατλαντίδα δεν ήταν μία σταλιά ήπειρος;
Ποιά είναι τα στοιχεία σου που δείχνουν ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα - μία στο 10.000.000.000 - να υπάρξει ον που να μπορεί να ζήσει στην γη;

Τι δεν μπορείς να καταλάβεις από την θεωρία που παρέθεσα για τα ρεύματα και την επιδραση που είχαν στην διαμόρφωση του παγκόσμιου κλίματος συναρτήση της εξαφάνησης της Ατλαντίδος;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 04-04-07, 21:44
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Λοιπόν. Στρωθηκα και διάβασα πίσω τα όσα λες στην θεωρεία σου. Εχω να πω το εξής. Αρχικα πραγματικά θαυμάζω το οτι στρωθηκες να βρεις την δική σου απάντηση. Αλλα τα εξατάζεις ολα (κατ'εμε πάντα) απο ενα άκρατο ρεαλιστικό-τεχνοκρατικό πρίσμα (για εμένα τουλάχιστον αυτός ο συνδιασμός δεν οδηγεί ποτε στην αλήθεια). Ενδιαφέρουσα η θεωρεία σου πάντως. Βεβαια αδυνατεί πιο πολύ στο σημείο της καταστροφής απο αυτην του κατακλισμού. Μια ηφαιστιακή δραστηριότητα δεν βυθίζει ηπείρους και οχι η Ατλαντίδα δεν είχε το μέγεθος της Κύπρου. Είναι σαφες αυτό. Μία όμως παγκόσμια αλλαγή κλίματος σε συνδιασμό με τις καταστροφές ολες που περιγράφονται να εστιάζονται στην ήπειρο αυτή, μπορεί να φέρει το ζητούμενο.

Τωρα τα ερωτήματα. Δεν θα ήθελα να ανοιχτώ πολύ στο τι πιστεύω γι'αυτό θα στηριχτώ μόνο στον Πλάτωνα ως πηγή. Λοιπόν. Δεν καταστράφηκε μόνη της ούτε στα καλά του καθουμένου ωστε να επιβιώσουν οι αποικίες. Επικρατούσε πόλεμος. Πολεμος πολλών κυβικών αν λάβουμε υπ'όψην οτι η Ατλαντίδα χάνεται μέσα σε ενα 24ωρο (Τίμαιος). Αρα καταλαβαίνεις οτι δεν στέκει να εξετάζουμε την Ατλαντίδα μεμωνομένα. Πρεπει να την εξετάζουμε συναρτήσει του περιβάλλοντος της. Δεν στέκει να λέμε καταστράφηκε απο τον κατακλυσμό. Ο κατακλυσμος ήταν προιόν της καταστροφής της. Θα ήθελα να μην επεκταθω εδω, εξυπνος είσαι θα καταλαβαίνεις το θέλω να πω.
Το μέγεθος τώρα. Δεν λέω τίποτα εγω. Ο Πλατωνας λέει. Αν κατσι κανεις και τα στρωσει κάτω βγαίνει οτι ήταν ήπειρος με ολη την έννοια της λέξης κι οχι νησί.
Τα στοιχεία μου για τους εξωγήινους. Λοιπόν. Εδω υπάρχουν πολλές παράμετροι. Αρχικα δεν ξέρω που την βρήκες την πιθανότητα που λες. Χωρις να αμφισβητώ εσένα καθόλου, αμφισβητώ αυτόν που την εξέφρασε. Αυτό για αρχή. Ακόμα ομως και να κάνω λάθος κι η πιθανότητα να στέκει πάλι δεν λέει και πολλά πράμγατα. Το Σύμπαν θα γνωρίζεις πόσο μεγάλο είναι. Αλλα αν ούτε κι αυτό σου στέκει ως επιχείρημα ας πάμε ενα βήμα παραπέρα. Είναι λάθος να κρίνουμε τα πράγματα μεσα απο τα ανθρωπινα μάτια. Τι θέλω να πω. Αν ενας πολιτισμος εχει την απαιτούμενη τεχνολογία να πετύχει διαστρικά ταξίδια, θα του είναι παιχνιδάκι η επέμβαση στο DNA ώστε να το αλλάξει κατα βούληση. Καταλαβαίνεις που το πάω φαντάζομαι. Αρα πάει και το ζήτημα της συμβατότητας που λες. Αυτά.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 05-04-07, 10:16
Geowolf Ο χρήστης Geowolf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 480
Προεπιλογή

Αγαπητέ chaoticblue η Ατλαντίδα δεν μπορεί να ήταν μια μεγάλη ήπειρος στη μέση του Ατλαντικού. Αν θες πάνε σε αυτή τη σελίδα: http://hgl.harvard.edu:8080/HGL/jsp/HGL.jsp (δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη πάντως νομίζω ότι θα πάρεις μια ιδέα) και δες τι υπάρχει στη μέση του Ατλαντικού. Είναι μια υποθαλάσσια οροσειρά που διασχίζει όλο τον Ατλαντικό από βορά έως νότο. Αν προσέξεις θα δεις ότι αυτή η οροσειρά συνεχίζεται σε όλους τους ωκεανούς. Δες τώρα αν υπάρχει κάποια ήπειρος πάνω σε αυτή την οροσειρά σε όλο τη Γη, θα δεις ότι δεν υπάρχει (φυσικά υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό). Αυτή η οροσειρά είναι τα σημεία όπου ενώνονται οι λιθοσφαιρικές πλάκες που αποκλίνουν και γι΄ αυτό εκεί που συμβαίνει αυτό υπάρχουν ωκεανοί και όχι ήπειροι. Θα μπορούσαμε να μιλάμε για κάποιο νησί παρόμοιο με την Ισλανδία (που βρίσκεται πάνω σε αυτήν την οροσειρά) αλλά όχι για ολόκληρη ήπειρο. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.
Θα μπορούσες να αναφερθείς στις κλιματικές αλλαγές αλλά και στις υπόλοιπες επιπτώσεις του καταστροφικού πολέμου που θεωρείς ότι έγινε;

OANNHSEA πρόσεξα κάπως καλύτερα την περιοχή των Αζορών και θα έλεγα ότι όντως αυτή η περιοχή παρουσιάζει ενδιαφέρον. Βέβαια δεν νομίζω ότι μπορούν να βγουν παραπάνω συμπεράσματα από ένα μορφολογικό χάρτη αλλά ίσως είναι μια αρχή.
__________________
ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 05-04-07, 10:57
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Φίλε Geowolf. Γνωρίζω αυτά που λες για τις οροσειρές καθώς και τα των τεκτονικών πλακών. Απλα λέω οτι απο την δική μου σκοπια, σωστή ή λάθος εκει πέρα υπήρχε μία ήπειρος. Παρεπιπτώντως ρε παιδιά. Λεω ήπειρος επειδή κάτι διάβασα για μεγέθη όπως η Κύπρος. Δεν εννοούσα μια δεύτερη Αφρική κιόλας. Αλλα σίγουρα ήταν μεγάλη εκείνη η ξηρά. Αν θες την δική μου εκτίμηση την κόβω σε πάχος οσο το μισό της Ευρώπης περίπου. Τώρα για τις κλιματικές αλλαγές. Δεν θα μπορούσα να σου εξηγήσω τι πιστεύω οτι έγινε στο κλίμα χωρίς να αναφερθώ στην θεωρεία που πιστεύω οτι εξηγεί εκείνα τα γεγονότα. Το τελευταίο όμως όπως θα έχεις καταλάβει το αποφεύγω. Αυτό γιατί αποψεις σαν κι αυτή φέρνουν τον χλευασμό απο κάποια άτομα. Αν και προσωπικά δεν με πολυ αγγίζουν, δεν θα ήθελα στο ωραίο αυτό θέμα που τόσο καλά αναλύετε (ανεξαρτήτως αν συμφωνω ή οχι) να δω πιθανές τέτοιες εκφράσεις συναισθημάτων. Εσυ δεν θα το εκανες το ξέρω΄, αλλα πίστεψε με κάποιοι θα το έκαναν. Εξ' άλλου απο οτι καταλαβαίνω κι εσυ κι ο OANNHSEA έχετε καταλίξει κάπου. Πάντως ή εσυ ή ο OANNHSEA σπουδάσατε ή σπουδάζετε θετικές επιστήμες. Είμαι σωστός σε αυτό?
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chaoticblue : 05-04-07 στις 11:17
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 05-04-07, 17:43
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

chaoticblue,
O γες, είμαι σχεδιαστής μηχανημάτων και γραμμών παραγωγής διατροφικών κυρίως προϊόντων.
Τώρα, ανέφερα ότι η Ατλαντίδα θα ήταν το κατ' ελάχιστον όση η Κύπρος.
Όμως όπως έγραψε και ο Geowolf δεν υπάρχει γεολογικός σχηματισμός που να αντιπροσοπεύει μία πολύ μεγάλη νήσο στην περιοχή της οροσειράς που βρίσκεται κατά μήκος του Ατλαντικού ωκεανού. Η μοναδική περίπτωση είναι να βρίσκεται στην γενικότερη περιοχή των Αζορών και τουλάχιστον για αυτό έχουμε και αποδείξεις, τόσο από την ίδια την Ισλανδία όσο και από εκρήξεις ηφαιστίων, που τα τελευταία 150 χρόνια έχουν γεννήσει τουλάχιστον 3 νέα νησιά.
Άρα είναι πολύ εύκολο και η Ατλαντίδα να ήταν και αυτή ένα υφαιστιακό νησί και να βυθίστηκε λόγω αλλαγών στην τεκτονική δομή των υφαλοκριπίδων. Ψάξε και βρες ποιό νησί ήταν αυτό στην Μεσόγειο που το έκανε πριν από 50 περίπου χρόνια...

Τώρα η θεωρία δεν είναι δική μου. Εάν ήταν να βγάζω θεωρίες...
Όσο για τον πόλεμο: Εδώ έχουμε μία πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση της παλινδρόμησης μίας ιδέας. Από την μία όλη η τεχνολογία βρισκόταν σε ένα νησί και δεν την είχαν εξάγει και από την άλλη γινόταν πόλεμος και οι Αθηναίοι (και όχι Έλληνες) τους νίκησαν. Πως νικάς ένα λαό με υπέρτερη τεχνολογία; Με λίθινα βέλη; Με σφενδόνες; Μήπως προσευχόμενος στα ουράνια πνεύματα;
Για μένα η απάντησησ είναι απλή: πολύ παραμύθι από άσχετους, ονειροπόλους, ψυχοπαθείς και εκμεταλευτές.

Για την εξωγήινη ζωή:
Όταν τα πλάσματα ενός πλανήτη εξελίσονται εν απομονώση, τότε αναπτύσουν μοναδικές ικανότητες ανά είδος και προσαρμογή στο περιβάλλον.
Όταν αυτή η απομόνωση είναι διαρκείας, τότε η διαφοροποίηση μεγαλώνει σε εκθετικό βαθμό. Αυτός ακριβώς είναι και ο υπολογισμός που βγάζει αυτό το νούμερο.
Για παράδειγμα: Παίρνω το είδος άνθρωπος του 1900.
1 στους 50.000 έχει 4 νεφρά.
Κάποιοι (Ίνουιτ), έχουν μία σειρά πλευρά λιγότερα.
Κάποιοι (Σέρπας), έχουν περισσότερα ερυθρά αιμοσφαίρια γιατί ζουν σε περιβάλλον με λιγότερο οξυγόνο.
Κάποιοι (Ασκάρι), έχουν μεγαλύτερη ανοσία σε συγκεκριμένες ασθένειες (μύγα τσε-τσε).
Κάποιοι (Αβορίγγινες), όταν γεννηθούν είναι άσπροι και σταδιακά αλλάζουν προς το πολύ σκούρο.
Διαφοροποίηση εν απομονώση του είδους. Απλό.
Άρα δεν μπορεί να βρεθεί εξωγήινος που να είναι συμβατός με την γήινη βιόσφαιρα.

Επίσης όταν αλλάξεις το DNA - εάν αυτοί έχουν κάποια μορφή DNA και όχι κάποιο άλλο "σύστημα" - τότε παύεις αυτόματα να ανήκεις σε ένα συγκεκριμένο είδος.
Άρα θα πρέπει να απαντήσεις σε δύο ερωτήσεις:
Α) στα πόσα γονίδια διαφορά θεωρούμε ότι έχουμε ένα καινούριο είδος και
Β) Εσύ πιστεύεις ότι εάν σε δημιουργούσα με ένα καινούριο DNA (ας πούμε με λέπια αντί για δέρμα), θα θεωρούσες εαυτόν άνθρωπο; Ή καλύτερα πιστεύεις ότι οι άλλοι άνθρωποι θα σου συμπεριφέρονταν σαν να είχαν απέναντί τους ένα άνθρωπο;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 05-04-07, 18:43
Geowolf Ο χρήστης Geowolf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 480
Προεπιλογή

Αγαπητέ chaoticblue αφού όπως λες γνωρίζεις για τις λιθοσφαιρικές πλάκες κλπ, τότε θα πρέπει να γνωρίζεις ότι ο Ατλαντικός (βόρειος) δημιουργήθηκε από τη διάρρηξη και την απομάκρυνση των πλακών της Βόρειας Αμερικής και της Ευρασίας. Έτσι στη μέση του Ατλαντικού δεν μπορεί να υπάρξει κάποια ήπειρος. Δες ένα χάρτη που δείχνει το υποθαλάσσιο ανάγλυφο (το link που έδωσα στο προηγούμενο μήνυμα θα κάνει τη δουλεία), θα παρατηρήσεις ότι στις ακτές των ηπείρων και προς τη μεριά της θάλασσας υπάρχει μια περιοχή σχετικά ομαλή και με σχετικά μικρά βάθη (στις ανατολικές ακτές τις Βορείου Αμερικής φαίνεται χαρακτηριστικά). Αυτό ονομάζεται ηπειρωτικό περιθώριο. Αν υπήρχε μια ήπειρος ή τέλος πάντων μια μεγάλη ξηρά στη μέση του Ατλαντικού θα έπρεπε να βλέπουμε εκεί κάτι ανάλογο. Ακόμη κι αν η ξηρά αυτή ήταν κάτω από τη θάλασσα θα έπρεπε να ξεχωρίζει από την ωκεάνια περιοχή.
Για τις κλιματικές αλλαγές κλπ, νομίζω ότι δε χρειάζεται να αναφερθείς στη θεωρία σου αν δε θέλεις. Μπορείς αν θέλεις να παραθέσεις τα δεδομένα που υπάρχουν και μετά αν θέλεις τα αξιολογούμε όλοι μαζί.
Για να καταλήξουμε κάπου για την Ατλαντίδα (ή για τον υπερπολιτισμό) πρέπει να πάει κάποιος να την βρει και να πει «ορίστε παιδιά εδώ είναι». Μέχρι να γίνει αυτό η αντιπαράθεση παραμένει σε θεωρητικό επίπεδο αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει χωρίς να παρουσιάζει και ανάλογες αποδείξεις ή έστω ενδείξεις (δεν αναφέρομαι σε εσένα).
__________________
ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 06-04-07, 23:52
Alpine Ο χρήστης Alpine δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2005
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Το αληθώς ζητούμενο δεν είναι το αν και κατά πόσο υπήρξε η Ατλαντίδα.

Αλλά η γνησιότητά της πίστης μας προς αυτή,όπως καθείς την οραματίζεται ότι ήταν.

Όποιος ψάχνει να βρεί την Ατλαντίδα και προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του ή/και τους άλλους πως υπήρξε,σημαίνει ότι,κατά βάθος,δεν πιστεύει σε καμιά "Ατλαντίδα",πραγματικά.
__________________
Το πάθος για καταστροφή είναι πάθος για δημιουργία.
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 07-04-07, 07:30
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Αγαpπητή/έ Alpine,
Για μένα η Ατλαντίδα δεν είναι τίποτα περισσότερο από ιστορία και από αρχαιολογικά ευρήματα και φυσικά ένα κομμάτι από το παζλ της πραγματικότητας.
Επίσης ένας λόγος που γράφω για αυτήν είναι για να αντικρούσω όλα τα παραμύθια που έχουν γραφεί (και γράφονται) κατά καιρούς για αυτήν από διάφορα "άτομα" τα οποία στην συνέχεια γίνονται "πρεσβήτεροι της γνώσης" και καταστρέφουν την αλήθεια...
Όλα τα υπόλοιπα δεν με αφορούν και το κυριότερο: δεν πιστεύω σε αυτά.
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 24-10-07, 20:28
Elise Carrington Ο χρήστης Elise Carrington δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Ενα quick post για να ενημερωσω οτι δεν εχω παρατησει την ερευνα. Απλα, ειμαι απασχολημενη με χιλια δυο πραγματα οποτε οι ρυθμοι του συγκεκριμενου project εχουν επιβραδυνθει. Παντως σαν να εχω αρχισει να σχηματιζω μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη. Παρακαλω αναμεινατε στο ακουστικο σας...
__________________
"There's no use trying," she said, "one can't believe impossible things."

"I daresay you haven't had much practice," said the Queen. "When I was your age, I always did it for half-an-hour a day. Why sometimes I believed as many as six impossible things before breakfast!"


-------------------------------------------



www.calliope-iris.net
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 12-12-07, 01:20
Το avatar του χρήστη Elladios
Elladios Ο χρήστης Elladios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Λευκωσία, Κύπρος
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Μάγκες, ακόμη και ο Πλάτωνας αυτό για την Ατλαντίδα το είχε ακούσει ωσάν παραμύθι. Και να την βρούμε τί έγινε; Θα καταλάβουμε κάτι;

Πάντως το όνομα Ατλαντίς δεν είναι όνομα χώρας/ηπείρου/νησιού. Δεν θα μπορούσε να είναι, απλά γιατί είναι το όνομα μιας κοπελιάς... Μιας κοπελιάς λίγων εκατομμυρίων χρόνων...

Έχεται 'γειά!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.