Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #301  
Παλιά 17-11-08, 17:22
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Επειδη η κυριαρχη αποψη τοποθετει την Ατλαντιδα εκει.
Και επειδη δεν εχουμε καμμια αναφορα σε πολιτισμο σε εκεινη την περιοχη.
Φυσικα δεν μπορω να παρω και ορκο για αυτο...
Αποκλείεις δηλαδή αυτή η κυρίαρχη άποψη να είναι καθοδηγούμενη? Εγώ, για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, δεν είμαι πεπεισμένος ούτε για την άποψη ότι υπήρξε ατλαντίδα, ούτε για το αντίθετο. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία για να στοιχειοθετηθεί η ύπαρξη της ατλαντίδας οπότε μέχρι να βγούν τέτοια στοιχεία στο φώς, θα υποθέτω ότι δεν υπάρχει (ή καλύτερα δεν υπήρξε).
Παράθεση:
Και βεβαια δεν το αποκλειω ! Τιποτα δεν αποκλειω ! Ειμαι εκ φυσεως θετικος ανθρωπος...
Άμα δέχεσαι ότι μπορεί να είναι ελληνικά (που μπορεί κάλλιστα να είναι αλλά δεν αφορά το παρόν θέμα) σημαίνει ότι δεν μπορείς να προσδιορίσεις με βεβαιότητα ποιός πολιτισμός τα παρήγαγε. Δυστυχώς μάλλιστα και η διαφορά στην αρχιτεκτονική δεν είναι επαρκής εξήγηση για να διαφοροποιηθεί πλήρως ο ένας πολιτισμός από τον άλλο.
Για παράδειγμα η αρχαιοελληνική και βυζαντινή τεχνοτροπία διαφέρουν πάρα πολύ μεταξύ τους, παρότι δημιουργήθηκαν από τον ίδιο, πάνω κάτω, λαό. Η διαφορά είναι η απόσταση στο χρόνο.

Παράθεση:
Η ερευνα εγινε δεκαετια 70. Μπορει τοτε να ηταν αλλιως.
Μπορει το πανεπιστημιο να χρηματοδοτησε την ερευνα χωρις να εχει εδρα αρχαιολογιας. Εχει ξαναγινει αρκετες φορες...
Δεν είναι και πάρα πολύ λογικό αν μάλιστα υπολογίσουμε ότι το πανεπιστήμιο είναι στην Καλιφόρνια και η έρευνα υποτίθεται ότι έγινε στην Καραϊβική.
Παράθεση:
Παρολα αυτα αν ειναι λαθος δεν εχω κανενα προβλημα να ζητησω συγγνωμη απο ολους, θεωρω ομως οτι ειναι καλυτερο να λεγονται πρωτα τα παντα για ενα θεμα και υστερα να γινεται το ξεδιαλεγμα του τι αληθευει.
Δεν σου ζητώ να παραδεχθείς ότι έκανες λάθος (γιατί στην τελική δεν αναμετρώμαστε μεταξύ μας για να έχει κάποιο νόημα αυτή η παραδοχή)
εμένα με απασχολεί να ελέγχεις τις πηγές σου πριν τις παραθέσεις για κρίση σε εμάς. Στο κάτω κάτω της γραφής κάνεις και τις θέσεις σου να φαίνονται σαθρές με το να παραθέτεις μη αξιόπιστες πηγές, χωρίς κατ' ανάγκη να υστερούν οι απόψεις σου.
Παράθεση:
Πολλα μουσεια εχουν στα υπογεια τους απιστευτα πραγματα που τα θαβουν εκει για να μην τα δει ανθρωπου ματι (το γιατι σκεψου το μονος σου ).
Επισης πολλα "περιεργα" αντικειμενα βρισκονται σε κλειστες για το κοινο, ιδιωτικες συλλογες.
Αυτό το γνωρίζεις ως γεγονός ή το υποθέτεις? Για να γράφεις "περίεργα" προφανώς ξέρεις περιπτώσεις και αν τις ξέρεις δεν μπορεί να είναι και τόσο μυστικές.
Παράθεση:
Για να μην αναφερω τι υπαρχει κρυμμενο σε Εταιριες, Αδελφοτητες, Μοναστηρια, Βατικανο, Θιβετ και αλλου.
Προσωπικα εχω δει με τα ματια μου αρκετα τετοια "περιεργα" στην Ελλαδα, (ιδιαιτερα στη Σαμοθρακη που εχω ντοπιους φιλους) και στην Ινδια στην οποια αφιερωσα καποια χρονια απο τη ζωη μου. Αλλα αυτα ισως σε καποιο αλλο ποστ. Ισως...
Για κάτι που δεν είναι μπροστά μου να το κρίνω και να το δώ, δεν μπορώ να μιλήσω, να με συγχωρείς. Υποθετικά μπορεί να υπάρχει το άγιο δισκοπότηρο στην κουζίνα μου και να το χρησιμοποιώ για να φτιάχνω σκορδαλιά αλλά δεν μπορώ να στέκομαι σε μια υπόθεση μόνο και μόνο επειδή υπάρχει το ενδεχόμενο χωρίς να υπάρχουν στοιχεία.
Είναι σαν να μην βγαίνεις στο δρόμο επειδή υπάρχει πιθανότητα μια στο δισεκατομμύριο να σε πετύχει μετεωρίτης...
Απάντηση με παράθεση
  #302  
Παλιά 17-11-08, 18:16
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
Θα γράψω κάποια σχόλια όχι σαν θεματοθέτης, αλλά ως απλός αναγνώστης.
Βρίσκω εντελώς χαζό από την μεριά μου κάποιος να λέει ότι θέλει και να ζητά από τον άλλο να κάνει έρευνα… Συγνώμη φίλε μου sunborn, αλλά σιγά μην κάτσω να αποδείξω ότι δεν ισχύουν αυτά που γράφεις… Δεν έχω ούτε τον χρόνο, ούτε την διάθεση να χάνω εγκεφαλικά κύτταρα μπροστά από τον υπολογιστή μόνο και μόνο για να αποδείξω ότι κάποιος λέει ότι θέλει. Εάν ήταν κάθε φορά να τσεκάρουμε ότι μας λέει ο καθένας εδώ μέσα δεν θα κάναμε τίποτα άλλο στην ζωή μας… θα τσεκάραμε όλα αυτά που λέγονται εδώ μέσα. Εάν κάποιος έχει κάτι να πει, μπορεί πολύ απλά να πει τα επιχειρήματα του, και εάν δει ή βρει κάποιος κάτι ενδιαφέρον μέσα σε όλα αυτά… μπορεί να το ψάξει. Μέχρι τότε όλα μπαίνουν από το ένα αφτί και βγαίνουν από το άλλο. Με όλο αυτό που λέω, δεν το κάνω για να σχολιάσω αυτά που έχεις γράψει, παρα μόνο αυτή την άποψη, του ότι όποιος θέλει να μάθει μπορεί να το ψάξει. Εεε όχι, δεν θα το ψάξω μέχρι να μου δώσεις κάτι, ώστε να μου κινήσεις το ενδιαφέρον να το ψάξω. Βέβαια σε αυτό παίζει ρόλο το ότι δεν σε ξέρω και από χθες. Εάν έλεγε τα ίδια πράγματα το Lux, που τον ξέρω και ξέρω ότι ψάχνει πριν ανοίξει το στόμα του, τότε θα τα έπαιρνα με άλλο μάτι. Εάν μείνεις 2 χρόνια εδώ και μου δείξεις ένα δείγμα γραφής, ξέρω με ποιόν μιλάω, τότε θα τα πάρω με άλλο μάτι… Αλλά όχι δεν θα κάτσω να χαλάσω χρόνο για το τι λες. Μπορώ να το κρίνω με τις λίγες γνώσεις που μπορώ να έχω και εάν νοιάζεσαι τόσο πολύ απέδειξε μου εσύ ότι κάνω λάθος. Αν δεν σε ενδιαφέρει, απλά άσε με στην άγνοια μου.
Ξαναγράφω ότι δεν είναι σχόλιο αυτό για όλα όσα έχεις γράψει. Αντίθετα εγώ είμαι από αυτούς που είμαι ανοικτός σε όλες τις απόψεις. Μάλιστα σκέφτομαι εντελώς διαφορετικά από τον OANNHSEA και διαφωνώ σε πάρα πολλά μαζί του. Είμαι τόσο ανοικτός που θα κάτσω να τα ψάξω κάποια στιγμή που θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο όλα όσα είπες αλλά και όλα όσα είπε ο OANNHSEA. Αλλά αυτός είμαι εγώ. Δεν είμαστε όλοι οι ίδιοι και φυσικά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να πιστέψει όλα όσα λέγονται. Ετσι είναι τα πράγματα. Δεν ξέρω εάν σας πειράζει ή όχι, εάν σας χαλάει ή όχι. Αλλά να σου πω την αλήθεια… δεν με νοιάζει.
Αποφεύγω να δίνω χαρακτηρισμούς σε ανθρώπους. Δεν ξέρω εάν ο OANNHSEA είναι σκοταδιστής ή οτιδήποτε τέτοιο. Εάν έχετε διαφορετική άποψη προσπαθήστε να την αποδείξετε… Εάν δεν μπορείτε που είναι απόλυτα φυσικό τότε απλά εκφράστε τις αντιρρήσεις σας και πάμε για άλλο θέμα. Το forum αγαπητέ OANNHSEA δεν είναι για να βρούμε αποδείξεις… καλώς ή κακώς έτσι είναι τα πράγματα, αρέσει δεν αρέσει… δεν με νοιάζει.
Το φορουμ είναι για να γίνεται ανταλλαγή απόψεων. Ο καθένας “πολεμάει” με τα όπλα που έχει. Το να εκφράσει κάποιος άποψη δεν σημαίνει ότι μπορεί να το αποδείξει. Το ότι δεν μπορεί να το αποδείξει δεν σημαίνει ότι δεν είναι έτσι. Ο καθένας έχει τις απόψεις του και τις γνώσεις του. Και όλοι όσοι διαβάζουν αυτό το θέμα, παίρνοντας ή όχι θέση, βγάζουν απλά τα συμπεράσματα τους. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Δεν περιμένει η παγκόσμια κοινότητα να βγάλει συμπεράσματα μέσα από το μεταφυσικό. Οπότε ο λόγος που εκφράζεται εδώ μέσα προσωπικά δεν νοιώθω ότι μου κάνει.
Όπως και στο θέμα με τους γιγάντιους σκελετούς ακούω τα ίδια πράγματα. Ο ένας μιλάει για ενδείξεις και ο άλλος για αποδείξεις. Φυσικά δεν περιμένω να βγει κάποιο αποτέλεσμα. Ποτέ δεν είχα αυτή την ψευδαίσθηση. Άλλωστε αυτοί που βγάζουν αποτελέσματα δεν γράφουν σε φορουμ αλλά είναι έξω… Κάπου εκεί μέσα στις λάσπες.
Κακά τα ψέματα δεν υπάρχει τίποτα, τίποτα απολύτως που να γράψει κάποιος και να με πείσει για την μια ή την άλλη άποψη. Και κακά τα ψέματα δεν υπάρχει νομίζω τίποτα να ειπωθεί ανάμεσα σας για να σας αλλάξει γνώμη για όλα όσα πιστεύετε.
Συμφωνω απολυτα με τα οσα λες και τα αποδεχομαι πληρως.
Ομως δεν ειμαι δογματικος, ειμαι ανθρωπος της αλλαγης.
Πολλες φορες εχω αλλαξει τις αποψεις μου υπο το βαρος νεων γεγονοτων.
Δογματικος γινομαι μοναχα απεναντι σε δογματικους, οπως θα διαπιστωσεις τα επομενα δυο χρονια !

Ετσι και η απαντηση που αναφερεις στο ποστ σου απευθυνοταν αποκλειστικα στον OANNHSEA.
Γνωριζω το ατοπο του πραγματος, συνειδητα ομως το δημοσιευσα.

Παντως φιλε μου, χωρις ιδρωτα, αφιερωση και προσωπικο ενδιαφερον, τιποτα αξιολογο δεν μπορει να προκυψει στο δρομο της γνωσης.

Φιλικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #303  
Παλιά 17-11-08, 18:32
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
1 - Αποκλείεις δηλαδή αυτή η κυρίαρχη άποψη να είναι καθοδηγούμενη?

2 - Δεν είναι και πάρα πολύ λογικό αν μάλιστα υπολογίσουμε ότι το πανεπιστήμιο είναι στην Καλιφόρνια και η έρευνα υποτίθεται ότι έγινε στην Καραϊβική.

3 - εμένα με απασχολεί να ελέγχεις τις πηγές σου πριν τις παραθέσεις για κρίση σε εμάς. Στο κάτω κάτω της γραφής κάνεις και τις θέσεις σου να φαίνονται σαθρές με το να παραθέτεις μη αξιόπιστες πηγές, χωρίς κατ' ανάγκη να υστερούν οι απόψεις σου.

4 - Αυτό το γνωρίζεις ως γεγονός ή το υποθέτεις? Για να γράφεις "περίεργα" προφανώς ξέρεις περιπτώσεις και αν τις ξέρεις δεν μπορεί να είναι και τόσο μυστικές.
1 - Οχι, αλλα απο καπου πρεπει να αρχισεις. Η αρνηση δεν βγαζει πουθενα...

2 - Γιατι δεν ειναι λογικο ? Εδω γινονται αλλα και αλλα...

3 - Απολυτα σεβαστο αυτο. Θα ειμαι διπλα προσεκτικος στο μελλον.

4 - Το γνωριζω προσωπικα. Πολλα πραγματα κυκλοφορουν σε μικρες ομαδες ατομων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #304  
Παλιά 17-11-08, 19:04
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
1 - Οχι, αλλα απο καπου πρεπει να αρχισεις. Η αρνηση δεν βγαζει πουθενα...
Στο τελευταίο έχεις δίκιο αλλά εμένα η άποψή μου είναι ότι αυτές οι υποθέσεις για την τοποθέτηση της Ατλαντίδας στο Μπίμινι είναι κατευθυνόμενες.

Παράθεση:
2 - Γιατι δεν ειναι λογικο ? Εδω γινονται αλλα και αλλα...
Δεν θα συμφωνήσω γιατί τα πανεπιστήμια στην Αμερική είναι ιδιωτικά ιδρύματα που πρέπει να δικαιολογούν τις δαπάνες τους. Πόσο κολλάει αυτό σε ένα χριστιανικό μάλιστα πανεπιστημιακό ίδρυμα μπορεί να το κρίνει κανείς εύκολα....
Παράθεση:
3 - Απολυτα σεβαστο αυτο. Θα ειμαι διπλα προσεκτικος στο μελλον.
Στο επισήμανα γιατί είναι το νο 1 σφάλμα στο οποίο υποπίπτουν οι περισσότεροι που ψάχνουν αυτά τα πράγματα: Οι πηγές.

Παράθεση:
4 - Το γνωριζω προσωπικα. Πολλα πραγματα κυκλοφορουν σε μικρες ομαδες ατομων.
Δεν θα ρωτήσω λεπτομέρειες, αλλά θέλω μια διευκρίνηση: Τα έχεις δεί ή τα έχεις ακούσει?
Απάντηση με παράθεση
  #305  
Παλιά 17-11-08, 22:33
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
...Δογματικος γινομαι μοναχα απεναντι σε δογματικους, οπως θα διαπιστωσεις τα επομενα δυο χρονια !

Ετσι και η απαντηση που αναφερεις στο ποστ σου απευθυνοταν αποκλειστικα στον OANNHSEA.
Γνωριζω το ατοπο του πραγματος, συνειδητα ομως το δημοσιευσα.
Ξέρω καλά τι λες και επειδή το έχω κάνει πολλές φορές και εγώ πρέπει να σου πω ότι αρκετές φορές διαπίστωσα μετά απο κάποιο χρόνο, ότι ακριβώς αυτός ήταν ο λόγος που αντιδρούσε και ο άλλος απέναντι σε αυτά που του έλεγα.
Ξέρεις όταν μπαίνεις σε ένα χώρο όπως είναι το μεταφυσικό και ακούς ένα σωρό βλακείες και ανοησίες, ή απλά πράγματα μη σοβαρά απο αγαθούς ανθρώπους τοτε φτάνεις σε ένα σημείο να αντιδράς σε όλα όσα ακούς. Αλήθεια πόσοι απο εμάς σκέφτονται ότι η δική μας αντίδραση οδηγεί σε συγκεκριμένες αντιδράσεις τους άλλους?
Απλά όλα αυτά προς σκέψη... Συγνώμη για την παρεμβολή.

Κατά τ' άλλα...

Έχουμε φτάσει να συζητάμε το που ήταν χωρίς καν να έχουμε αποφασίσει εάν υπήρξε ή όχι. Προσπαθούμε να ανακαλύψουμε το που ήταν όχι για να την βρούμε, αλλά για να στοιχειοθετήσουμε ότι υπήρξε. Πάμε αντίθετα από ότι θα έπρεπε να πάμε… Συνήθως πρώτα αποφασίζουμε εάν υπήρξε κάτι, βρίσκουμε στοιχεία εάν υπήρξε ή όχι και μετά προσπαθούμε να το βρούμε. Αυτό από μόνο του είναι ένα μεγάλο πρόβλημα...
Τουλάχιστον εγώ μέσα μου δεν το έχω ξεκαθαρίσει…
Απάντηση με παράθεση
  #306  
Παλιά 17-11-08, 22:52
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Δεν θα ρωτήσω λεπτομέρειες, αλλά θέλω μια διευκρίνηση: Τα έχεις δεί ή τα έχεις ακούσει?
Μερικα εχω δει με τα ματια μου, παρα πολλα εχω ακουσει. Και οποτε μπορω ψαχνω να τα επαληθευσω. Αλλα δεν τα αρνουμαι ακριτα επειδη δεν τα εχω δει, αν προερχονται απο ανθρωπους που εμπιστευομαι.
Ελπιζω να σε καλυψα. Μπορει συντομα να μπορω να δωσω καποιες λεπτομερειες παραπανω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #307  
Παλιά 17-11-08, 23:34
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Όπως ξέρουμε από το γνωστό εδάφιο του Τίμαιου (22.Α.4 – Β.5), ο Σόλων, επιχειρώντας να μυθολογήσει στους Αιγυπτίους ιερείς τα πλέον αρχαία μυθικά γεγονότα στην Ελλάδα ("τα αρχαιότατα"), αναφέρθηκε στα περί του Φορωνέως και της Νιόβης, και αμέσως μετά "συνέχισε να τους λέγει για τον μύθο του Δευκαλίωνα και της Πυρράς μετά τον κατακλυσμό ...". Το γεγονός αυτό υπονοεί ότι ο Σόλων γνώριζε και δεχόταν ως παλαιότερη κάποια ελληνική παράδοση κατά την οποία τα αναφερθέντα πρόσωπα έζησαν την ίδια εποχή.
Αυτή την παράδοση φαίνεται μάλιστα πως επιχειρεί να διευκρινίσει [έχοντας πιθανότατα ως πηγή του τον Απολλόδωρο (Βιβλιοθήκη, Ι.7.2,ΙΙ.1.1)] και ένας από τους παλαιούς Σχολιαστές του Τίμαιου, ο οποίος γράφει: "Φορωνεύς Ιναχου και Μελιάς, Αργείων βασιλεύς. Νιόβη δε τούτου παις και Τηλοδίκης της Ξούθου. Δευκαλίον δε και Επιμηθεύς Προμηθέως και Κλυμένης. Πυρρά δε Επιμηθέως και Πανδώρας της υπό θεών πεπλασμένης" (-Σχόλ., εις Τίμαιον, 22.Α) και προσθέτει: "ότι κατά τους αυτούς χρόνους γενέσθαι φασί τον τε προς Θεσσαλίαν και τους εκείνη τόπους κατακλυσμόν και την εν Αιθιοπία υπό του Φαέθοντος εκπύρωσιν" (-ομοίως, 22.C).
Όμως, στο εδάφιο 112Α του Κριτία -το οποίο, κατά παράδοξο τρόπο, απουσιάζει από τη θέση του, με παρεμβολή αποσιωπητικών, στα περισσότερα βιβλία που γράφονται επί του θέματος και υποτίθεται ότι παρέχουν μετάφραση του αρχαίου κειμένου ο Πλάτωνας δηλώνει κατηγορηματικά ότι "η ακρόπολη των Αθηνών απογυμνώθηκε (δηλ., ξεπλύθηκε και έχασε το χώμα της) όπως είναι τώρα (δηλ., την εποχή του Πλάτωνα) μέσα σε μια και μόνον νύχτα λόγω της δράσεως της ασυνήθιστης βροχής αλλά και των αλλεπάλληλων σεισμών που συνέβησαν ταυτόχρονα κατά την διάρκεια του τρίτου προηγούμενου υπερβολικού ύδατος που συνέβη πριν από την καταστροφή της εποχής του Δευκαλίωνα". Είναι εμφανές ότι στο εδάφιο αυτό ο Πλάτωνας μιλά για έναν κατακλυσμό που έγινε πριν από εκείνον της εποχής του Δευκαλίωνα και ο οποίος, σύμφωνα με την προαναφερθείσα σειρά, δεν μπορεί να είναι άλλος από εκείνον της εποχής του Ωγύγη θεωρούμενος ως ο τρίτος από την εποχή του Πλάτωνα με πρώτο εκείνον της εποχής του Δάρδανου. Έτσι, από την διαπίστωση αυτή προέκυψαν τα εξής ερωτηματα :
1 - Εάν η Ατλαντίδα και η Αθήνα καταστράφηκαν ταυτόχρονα (κατά τα λεγόμενα στον Τίμαιο) γιατί ο Πλάτωνας που γνώριζε καλά τις παραδόσεις και την μυθολογία άφησε την ευκαιρία που είχε εδώ όπως και τις προηγούμενες στην αρχή του Κριτία -να δηλώσει ότι η καταστροφή και των δύο έγινε την εποχή του Ωγύγη; Μήπως σημαίνει ότι δεν έγινε τότε;
2 - Είναι δυνατόν ο Σόλων να μην είχε ακούσει για τον κατακλυσμό του Ωγύγη πριν από εκείνον του Δευκαλίωνα; Εάν αυτό θεωρηθεί αδιανόητο, τότε γιατί δεν τον ανέφερε στους Αιγυπτίους ιερείς;
3 - Άραγε, στα σχετικά εδάφια του Τίμαιου και του Κριτία έχουμε να κάνουμε – αν μη τι άλλο – με παράβλεψη ή σκοπιμότητα του Πλάτωνα;
Στα παραπάνω ερωτηματικά σύγχυση και επί πλέον ερωτήματα ήρθαν να προσθέσουν τα ακόλουθα αποσπάσματα που παρέχουν ο Κλήμης ο Αλεξανδρεύς (Πατέρας της Εκκλησίας, 160-220 μ.Χ.) στο έργο του "Στρωματεις" (Στρωμ.) καθώς και ο Ευσέβιος (Επίσκοπος Καισαρείας της Παλαιστίνης, 265-340 μ.Χ.) στο έργο του "Ευαγγελική Προπαρασκευή" (Ε. Π.): "ην δε κατά την Ελλάδα κατά μεν Φορωνέα τον μετά Ίναχον ο επί Ωγύγου κατακλυσμός..." (Κλ. Αλεξ., Στρωμ., Βιβλ. Ι) "Κατά μεν γαρ Φορωνέα τον μετ' Ίναχον μνημονεύεται παρ' Αθηναίοις Ώγυγος, εφ' ου κατακλυσμός ο πρώτος" (Ευσέβ. Π.Ε., Χ.) "...από Ωγύγου του παρ' εκείνοις αυτόχθνος πιστευθέντος, εφ' ου γέγονεν ο μέγας και πρώτος εν τη Αττική κατακλυσμός, Φορωνέως Αργείων βασιλεύοντος, ως Ακουσίλαος ιστορεί, μέχρι..." (-ομοίως).
Με άλλα λόγια, στο κύριο ερώτημα που ήταν αν η Ατλαντίδα και η Αθήνα καταστράφηκαν από τον κατακλυσμό του Ωγύγη ή του Δευκαλίωνα, ήρθε και προστέθηκε ένα άλλο: το αν ο Φορωνέας ήταν σύγχρονος του Ωγύγη ή του Δευκαλίωνα.
Συνειδητοποιώντας ότι για άλλη μια φορά βρισκόμασε σε αδιέξοδο, αντιμέτωποι με μπερδεμένες παραδόσεις αποφασισαμε να εξετάσουμε το θέμα διαφορετικά: Επιλέξαμε τον Απολλόδωρο σαν αξιόπιστη πηγή και συλλέξαμε ότι αναφέρει με τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα, στην συνέχεια τον συμπληρώσαμε με σχετικές πληροφορίες από άλλες πηγές αφήνοντας έξω (προσωρινά) τις ασυμφωνίες και διαφορές. Με τον τρόπο αυτό, από τις διάφορες πηγές συγκέντρωσαμε τις εξής βασικές πληροφορίες.
ΑΠΟΛΛΟΔΩΡΟΣ (Βιβλιοθ.1.7.2 και ΙΙΙ.xiv.1): Τον κατακλυσμό τον προκάλεσε ο Δίας με δυνατές βροχές επιθυμώντας να εξαφανίσει το Χαλκούν Γένος. Από τις βροχές αυτές κατακλύστηκε το μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας. Τότε ήταν που τα βουνά στην Θεσσαλία αποχωρίστηκαν και οτιδήποτε βρισκόταν έξω από τον Ισθμό της Κορίνθου και την Πελοπόννησο σκεπάστηκε από νερό. Από την καταστροφή αυτή γλίτωσε μόνον ο Δευκαλίωνας με την Πυρρά μέσα σε ειδικά προπαρασκευασμένο πλεούμενο (λάρνακα) και όσοι πρόλαβαν να καταφύγουν στα κοντινά ψηλά βουνά. Ο κατακλυσμός έγινε την εποχή Κραναού ο οποίος ήταν αυτόχθων και διαδέχθηκε τον Κέκρωπα στην βασιλεία της Αττικής. Την εποχή του Κέκρωπα (του προκάτοχου του Κραναού) οι θεοί είχαν αποφασίσει να μοιραστούν μεταξύ τους τις πόλεις των ανθρώπων στις οποίες θα τους λάτρευαν. Τότε ήταν που ο Ποσειδώνας ήρθε σε διαμάχη με την θεά Αθηνά για την κατοχή της Αθήνας και επειδή ο Κέκρωψ (ο μοναδικός δικαστής της διαμάχης κατ' επιλογήν των υπολοίπων θεών) απεφάσισε υπέρ της Αθήνας, θυμωμένος ο Ποσειδών πλημμύρησε όλη την Αττική και το Θριάσιο Πεδίο της Ελευσίνας.
ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ (ΙΙ.22.Α): Ο Ποσειδών είχε διαμάχη με την Ήρα για την κατοχή του Αργους και επειδή ο Ίναχος και οι συνδικάσαντες αποφάσισαν υπέρ της Ήρας ο Ποσειδώνας πλημμύρισε το μεγαλύτερο μέρος της χώρας
ΝΟΝΝΟΣ (Διονυσιακά, 3) Κατά τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα η επιφάνεια του κύκλου της γης ("άντυγα κυκλάδος...γαίης") καλύφθηκε από την λυσσαλέα πλημμύρα ("χεύματι λυσσήεντι") καταχιονισμένου νερού ("δύσνιφον ύδωρ").
Με τα παραπάνω εδάφια παρουσιάστηκαν τα απαραίτητα στοιχεία ή ζητούμενα στα οποία στηρίζεται η θεωρία αυτή και τα οποία αντικαθιστούν τα ανάλογα δεδομένα του εν λόγω μύθου. Αυτά είναι: 1) Ο Ισθμός της Κορίνθου και η Πελοπόννησος, 2) Η κάλυψη της Πελοποννήσου από νερά που έστειλε ο Ποσειδώνας, και 3) Οι λόγοι και τα αίτια του Πολέμου μεταξύ Ατλάντων και Αθηναίων. Προτού όμως περάσουμε σ' αυτά, πρέπει να αναφερθούμε στη διαπίστωση ασυμφωνίας του Πλάτωνα με την Παράδοση για δεύτερη φορά, και που ενίσχυσε την υποψία, ότι ο Πλάτωνας κάτι προσπαθεί να κρύψει ή να αποφύγει. Διότι πως αλλιώς μπορεί να εξηγήσει κανείς το ότι ενώ από την μια γράφει ότι "Κάποτε, όταν οι θεοί διαμοίραζαν μεταξύ τους όλη την Γη κατά τόπους με κλήρους και όχι με διαμάχη (Κριτίας, 109Β.1-2)...στον Ποσειδώνα κληρώθηκε το νησί της Ατλαντίδας (ομοίως, 113C.2-4), από την άλλη δέχεται ότι για την διεκδίκηση της Αθήνας υπήρξε διαμάχη μεταξύ Ποσειδώνα και Αθηνάς (Μενέξενος, 237C, D και Πολιτικός, 271) ;


Συνεχιζεται...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #308  
Παλιά 17-11-08, 23:41
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή Συνεχεια...

(το αποσπασμα ειναι απο το site www.atlantida.idx.gr)

Συνεχεια...


Ας εξετάσουμε τώρα κάπως αναλυτικά, τα στοιχεια:

ΣΤΟΙΧΕΙΟ 1° (Μέγεθος & Γεωγραφική θέση):
Η Πελοπόννησος, θεωρούμενη ήδη πολύ πριν της εποχής του Πλάτωνα ως νησί ("νήσος του Πέλοπος"), αν και δεν είναι το μεγαλύτερο της Μεσογείου (πρώτη η Σικελία και δεύτερη η Σαρδηνία), θα μπορούσε όμως κάλλιστα να χαρακτηριστεί τεράστιο νησί, ιδίως δε από τους Αιγυπτίους οι οποίοι ούτε εμπειρία με κάτι ανάλογο είχαν αλλά ούτε καν συμπάθεια με την θάλασσα. Έχοντας λοιπόν κατά νου υποψίες ως προς την κυριολεκτική αποδοχή του κειμένου του Τίμαιου και του Κριτία, στο μέγεθος της Ατλαντίδας διέκρινουμε το πρώτο τέχνασμα του Πλάτωνα να αποπροσανατολίσει τους αναγνώστες του από την ακριβή γεωγραφική της θέση. Δηλαδή, την μετατροπή μιας προτάσεως όπως "η δε νήσος άμα Λιβύης και Ασίας ίσον [ενν. διάστημα] απέχειν" (που είναι μια αρκετά εύστοχη, από πλευράς Αιγύπτου, αναφορά στην Πελοπόννησο), στην γνωστή πρόταση "η δε νήσος άμα Λιβύης ην και Ασίας μείζων" (Τίμαιος, 24Ε) με τα γνωστά μέχρι τώρα μάταια αποτελέσματα. Με άλλα λόγια, μετατρέποντας την απόσταση σε μέγεθος ο Πλάτωνας κατάφερε να κλειδώσει μία φορά την Ατλαντίδα στον χώρο του μυστηρίου.
ΣΤΟΙΧΕΙΟ 2° (Οι Στήλες):
Το δεύτερο κλείδωμα το κατάφερε με ένα πιο εύκολο τέχνασμα, που απεδείχθηκε το πιο πειστικό. Απλώς και μόνο αρκούσε η αντικατάσταση των Πυλών Πελοποννήσου που ήταν ένα άλλο όνομα των Στηλών που υπήρχαν στον Ισθμό της Κορίνθου και σηματοδοτούσαν τα όρια μεταξύ Αττικής και Πελοποννήσου (κατά Ξενοφώντα, κ. α) με τις Στήλες Ηρακλέως ("Ηρακλέους στήλας" Τίμαιος, 24Ε), ένα άλλο όνομα για τις Πύλες Γαδειρίδες (που λέει ο Στράβων) στα Στενά του Γιβραλτάρ.
ΣΤΟΙΧΕΙΟ 3ο (Τα "νησιά", ο "πόντος" και η "ήπειρος"):
Τώρα λοιπόν καταλαβαίνουμε ότι αναφέροντας τα "νησιά" εκείνα στα οποία ήταν δυνατόν για τους ταξιδεύοντες της εποχής εκείνης να περάσουν από το νησί της Ατλαντίδας, και από αυτά στην απέναντι ήπειρο η οποία συνορεύει με εκείνη την θάλασσα που κυριολεκτικά είναι ωκεανός, ο Πλάτων δεν μπορεί παρά να υπονοούσε τις Κυκλάδες, το Αιγαίο Πέλαγος, και καμία άλλη ήπειρο εκτός από την τεράστια ήπειρο της Ασίας. Και έτσι συναντήσαμε το επόμενο μεγαλοφυές τέχνασμα αποπροσανατολισμού της θέσης της Ατλαντίδας / Πελοποννήσου με το οποίο ο Πλάτωνας στην κυριολεξία προτείνει να δούμε μια νέα, *Μεσόγειο Ήπειρο, αποτελούμενη (όταν δεν υπολογιστούν ο Νείλος και ο Τάναϊς που τις οριοθετούν) από τις τρεις αποδεκτές ως ηπείρους την εποχή του (Ευρώπη, Ασία, Λιβύη (=Αφρική)), κλειδώνοντας έτσι για μια τρίτη φορά και με επιτυχία το μυστικό του πάνω από δύο χιλιάδες χρόνια.
ΣΤΟΙΧΕΙΟ 4ο (Η Ταυτότητα των Ατλάντων):
Πάντως, είτε ο μύθος της Ατλαντίδας δημιούργησε προβλήματα είτε όχι ο Πλάτωνας δεν μπορεί να κατηγορηθεί διότι μας άφησε το "κλειδί" κρεμασμένο στην πόρτα του "μυστηρίου" με το να ονομάσει τους Τιτάνες "Άτλαντες". Και αφού η Μυθολογία και η Παράδοση συσχετίζει τον Άτλαντα -ο οποίος ήταν ένας από τους Τιτάνες– ιδιαίτερα με την Πελοπόννησο (όσον αφορά την Ελλάδα), οπου υπάρχει και το μοναδικό μέρος με το όνομα "Τιτάνη", και επίσης λέγεται ότι υπήρχε και κάποιο όρος με το όνομα "Άτλας", ήταν δικό μας λάθος να παραγνωρίσουμε το γεγονός ότι ο Πλάτωνας γνώριζε πολύ καλά τις διάφορες παραδόσεις και να αναζητούμε την Ατλαντίδα -το νησί των Πελασγών Τιτάνων– οπουδήποτε αλλού εκτός από εκεί που έπρεπε.
ΣΤΟΙΧΕΙΟ 5ο ("λιμήν" & "πέλαγος"):
"Τάδε μεν γαρ, όσα εντός του στόματος ου λέγομεν, φαίνεται λιμήν στενόν τίνα έχων είσπλουν" (Τίμαιος, 25.Α.) = "Διότι τούτα (τα μέρη) όσα (βρίσκονται) εντός του στομίου περί του οποίου μιλάμε, φαίνονται σαν λιμάνι με κάποια στενή είσοδο". Η λέξη "κλειδί" στο εδάφιο τούτο είναι "πέλαγος", και είναι αυτή με την οποία ο Πλάτωνας καταφέρνει το πέμπτο και τελευταίο γεωγραφικό κλείδωμα του μυστικού της Ατλαντίδας του, αφού, αν αποδοθεί στον Ατλαντικό Ωκεανό -όπως μέχρι τώρα αδιακρίτως έχει γίνει- τον οποίο όμως ο Πλάτωνας αποκαλεί "αληθινόν...πόντον", δημιουργεί εμφανή αντίφαση. Άρα, το Ατλαντικόν πέλαγος που αναφέρει το κείμενο (Τίμαιος, 24. Ε) δεν μπορεί να είναι άλλο από το Μυρτώον Πέλαγος, που πήρε το όνομα αυτό εις μνήμη του ηνίοχου του Πέλοπος, Μυρτίλο. Με σημείο αναφοράς λοιπόν τον Ισθμό της Κορίνθου -που αντικαθιστά τις "Ηρακλέους στήλας"- γράφοντας ο Πλάτων περί της κατακτητικής δύναμης των Ατλάντων "έξωθεν ορμηθείσαν εκ του Ατλαντικού Πελάγους", δεν μπορεί να εννοεί άλλο τίποτα από το έξωθεν ορμηθείσαν εκ του Μυρτώου πελάγους, και απολύτως ορθά βέβαια, αφού η Ατλαντίδα για την οποία μιλάει δεν ήταν άλλη από την Πελοπόννησο. Κατά συνέπεια, στα "μέρη" τα όσα βρίσκονται "εντός του στόματος" τα οποία "φαίνεται" σαν να σχηματίζουν "λιμήν στενόν τίνα έχων είσπλουν", μπορούμε να δούμε τα παράλια μέρη της βόρειας Πελοποννήσου και της νότιας Στερεάς Ελλάδος που περιβρέχονται από τον Κορινθιακό Κόλπο με στόμιο εισόδου το σημερινό Ρίο – Αντίριο και το οποίο ο Πλάτωνας ονομάζει "λιμήν". Με αυτή δε την ταύτιση, ολοκληρώνεται η αντικατάσταση του πρώτου ζητούμενου που απαιτείται για την γεωγραφική ταύτιση Ατλαντίδας / Πελοποννήσου. Υπάρχουν βέβαια και τα τοπογραφικά στοιχεία που συμπληρώνουν την ταύτιση αυτή, αλλά αποτελούν θέμα άλλης, πιο αναλυτικής, μελέτης.

Παράθεση:
Δημοσιευσα αυτο το ποστ και το προηγουμενο διοτι δινει μια διαφορετικη οπτικη (αν και αρκετα Ελληνοκεντρικη) του θεματος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #309  
Παλιά 18-11-08, 00:43
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Δειτε και μερικα links που βρηκα για το θεμα :

http://www.atlanteans.gr/ArxaiaEbrimata.htm (τα links της σελιδας παραπεμπουν σε εικονες)

http://tech.pathfinder.gr/xpaths/myths/106149.html

http://www.viewzone.com/atlantis.html (αυτο μου φαινεται ενδιαφερον και το μεταφραζω παρακατω...)

Παράθεση:
Ο Ελληνας ιστορικός Διόδωρος Σικελιώτης είπε ότι οι Καρθαγενιοι Φοίνικες κατείχαν ένα μεγάλο και πλούσιο νησί στον Ατλαντικό ωκεανό. Αναφορικά με αυτόν, οι Φοίνικες το βρήκαν τυχαία όταν μερικά από τα πλοία τους είχαν χαθεί και έφτασαν στο νησί από τα ρεύματα του ατλαντικού. Επίσης ισχυρίστηκε ότι οι Φοίνικες κράτησαν μυστικό τον εμπορικό δρόμο προς σ' αυτό το νησί.

Ο Πλούταρχος έγραψε ότι και οι Φοίνικες και οι Ελληνες είχαν επισκεφτεί αυτό το νησί το οποίο ήταν "στη δυτική πλευρά του Ατλαντικού". Οι Ελληνες ακόμη είχαν παντρευτεί με ιθαγενείς γυναίκες.

Από τις μέρες των ισπανικών κατακτήσεων, οι κάτοικοι του Μεξικού είχαν ονειρευτεί την διεύρυνση του ποταμού Chimalapan (Sheemala-pahn), ξανασυνδέοντας τις δυο ακτές . Στις βόρειο ινδιάνικες γλώσσες, Shimal= " ο βοράς", Pan= "Φοίνικες, εμπόριο, ανταλλαγή", Thus, Shimal -Pan= "οι βόρειοι Φοίνικες".

Ο Παναμάς βρίσκεται μακριά προς τον νότο του ισθμού του Tehuantepec. Το όνομά του επίσης προέρχεται από τα σανσκριτικά ή από το Κασμίρ : Pani = (Φοίνικας, έμπορος), Maha= ( μεγάλος, μέγας), Pani-Maha= ( ο μεγάλος κάτοικος της Φοινίκης). Προφανώς οι αρχαίοι Φοίνικες και οι Ατλάντιοι προτιμούσαν να πηγαίνουν στον Ειρηνικό μέσω του δρόμου του Παναμά.

Στη γλώσσα Ναουάτλ Pan ή Opan σημαίνει " ταξιδεύοντας ή πλεόντας από την μια άκρη στην άλλη" . Εντούτοις, πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι οι Panis ονόμαζαν αυτούς τους θαλάσσιους δρόμους , ότι τα σπίτια τους ήταν οι θάλασσες και οι ποταμοί του κόσμου. Στα Nahuatl, Apantlaca = "αυτοί που ζουν πάνω στα νερά ".

Οι προ- κατακτημένοι μέσο-αμερικανοί υποστήριζαν ότι η πρωταρχική ιδρυθείσα πόλη τους ήταν η Tollan. Το αρχικό όνομα των ερειπίων της Tula των Τολτέκα , Hidago, πάνω στην οποία οι Μάγια σχεδίασαν την πόλη του Chichen Itza λέγεται επίσης Tollan. Παρόλα αυτά, ονόματα παρόμοιων τοποθεσιών, παραλείποντας το "Ο" υπάρχουν σε όλο το Μεξικό.

Atlan, Autlan, Mazatlan, Cihuatlan, Cacatlan, Tecaltitlan Tihuatlan Atitian Zapotlan, και άλλα παρόμοια

Παρατηρώντας ότι στη γλώσσα Ναουάτλ, η ρίζα Tlan αυτών των ονομάτων είναι ακριβώς η ίδια με την Tlan στην λέξη Ατλαντίδα . Tollan είναι μια ακόμη ποικιλία του Tlan και η σανσκριτική λέξη είναι Tαlan. Το Ν και στα μεξικανικά και στα σανσκριτικά σημαίνει "άνθρωποι". Σε αυτό που ήταν κάποτε βόρειος Ινδία (βόρεια Ρωσία, κινεζικό Τουρκεστάν, Αφγανιστάν, Πακιστάν, κλπ) και στην Μέση - Αμερική , το Ν πρόσφυμα συχνά παραλειπόταν ειδικά αν το όνομα του τόπου τελείωνε σε Tal/ Tala. Στο Μεξικό υπάρχουν πολλά μέρη όπως Tlaxcala, Mixquiahuala, Sinaloa, Guatemala, Corsala, Ayutla, Mitla, κλπ. Παρόμοιες καταλήξεις από την βόρεια Ρωσία μέχρι το Πακιστάν είναι στην διάλεκτο του Νεπάλ. Coushala, Sinhala, Bhopal, Tal, κλπ.

Επί πλέον για την ρίζα Tlan, άλλες μέσο-αμερικανικές τοποθεσίες έχουν ονόματα που τελειώνουν σε Tan και An. Yucatan, Juchitan, Champoton, Celestin, Comitan, Tehuantan, Rostan, Mexcaltitan, Tehuantan, κλπ. Οι περιοχές από την νότια Ρωσία μέχρι το Πακιστάν που ήταν κάποτε μέρος της Ινδίας , έχουν επίσης ονόματα που τελειώνουν σε Tan και An. Afganistan, Pakistan, Mutlan, Rajasthan, Tajikstan, Bhutan, Hindustan και πολλά άλλα . Όπως στην Μεσοποταμία, αυτές οι καταλήξεις Tan/Am τονίζονται. Μόνο σε αυτό που ήταν κάποτε αρχαία Ινδία και Μέση Αμερική βρίσκουμε αυτές τις καταλήξεις Tan και An τόσο πλούσιες. Υπάρχουν πολλές άλλες παρόμοιες γλωσσικές αντιστοιχίες μεταξύ των δυο περιοχών .

Η χώρα που τώρα ονομάζεται Μεξικό δεν είχε αρχικά αυτό το όνομα. Ονομάστηκε έτσι μετά τους Mexica (Meshika) , Αζτέκοι (πραγματικά Aztatecas) , μια καννιβαλιστική, φιλοπόλεμη και αιμοδιψή φυλή που ζούσε κάποτε μέσα και γύρω από την περιοχή που τώρα ονομάζεται πόλη του Μεξικού, σε 50 με 75 μίλια ακτίνα . Ολοι οι μη-Meshikα φυλές, από την κεντρική Αμερική μέχρι την νοτιοδυτική τους μισούσαν και τους φοβόντουσαν.

Γιατί το αρχικό Α και το τελικό Τα λείπει από τα μεξικάνικα τοπωνύμια που περιλαμβάνουν το Tlan:

Σημαντικές ενδείξεις δείχνουν ότι τα σανσκριτικά ισως είναι η μητέρα όλων των γλωσσών του κόσμου. Αν χρησιμοποιήσουμε τα σανσκριτικά για να εξηγήσουμε το αληθινό νόημα της λέξης Ατλαντίς βλέπουμε ότι το αρχικό Α σημαίνει "δεν, όχι άλλο". Το τελικό Τα προέρχεται από την σανσκριτική Desa, Des ήTes που σημαίνει "Εθνος". Atlantis = όχι άλλο - η "Τlan" - ή "Tollan" - Εθνος. Όταν η A-Tlan-tis βυθίστηκε κάτω από τον ωκεανό ονομάστηκε έτσι, παύοντας σίγουρα να υπάρχει. Παρόλα αυτά το δυτικότερο κομμάτι της Ατλαντίδας που είναι το Μεξικό, συνεχίζει να βρίσκεται πάνω από τα νερά. Εξακολουθεί να είναι η Tollan ή η Tlan.

Στα σανσκριτικά, Talan= "επιφάνεια, ένα μέρος που βρίσκεται στην επιφάνεια". Το Ν αναφέρεται στους ανθρώπους που ζουν στην επιφάνεια. Α =(δεν, όχι άλλο) - Talan =(στην επιφάνεια) - Tes/Des =(εθνος, γη). Tlan ή Tollan (Μέξικο) είναι το μέρος που απέμεινε πάνω από τα νερά. Ακόμη και στα ναουάτλ, Tlan/Tollan = (επιφάνεια, ένας τόπος) . Στα ελληνικά , Tala σημαίνει "να υποστηρίζω, να κρατώ". Υπάρχει μια ακόμα σανσκριτική έννοια "Θεός Shiva". Talan= "οι άνθρωποι του θεού Σίβα".

Το σανσκριτικό Atala = "δεν αντέχω, αβαθές, κάτω κόσμος, κόλαση". Atalan μπορεί να σημαίνει κάποια από τις παρακάτω έννοιες: "άνθρωποι της κολάσεως, άνθρωποι του κάτω κόσμου". Patala και Atala ήταν και τα δυο σανσκριτικά ονόματα για την Αμερική γιατί οι αρχαίοι ινδοί απέδιδαν όλα τα απεχθή εδώ: κανίβαλους, εγκληματίες, δολοφόνους, κλπ. Το πρόθεμα Ρα ήταν μια ακόμα προσβολή για τους ανθρώπους που ήθελαν να μείνουν έξω από την Ινδία.

Όπως ακριβώς οι αρχαίοι Μεξικάνοι πρόφεραν το όνομα της πρωταρχικής πατρίδας τους με δυο τρόπους, έτσι έκαναν και οι Ελληνες και οι Ρωμαίοι : Atlantis/Atlantes.
Η ναουάτλ λέξη για το "νερό" είναι Atl. Ισως προήλθε από την Atala, σημαίνοντας "Αυτό που δεν είναι στην επιφάνεια". Γι αυτό, για τους Μέσο- Αμερικανούς Atlan σήμαινε "το έθνος του νερού" , επίσης " από , μέσα, πάνω, ή διαμέσω του νερού". Atlanteca = "οι άνθρωποι του έθνους του νερού".

Οι αρχαίοι ινδιάνοι και οι φυλές που μιλούσαν ναουάτλ, χρησιμοποιούσαν την ίδια λέξη για τον "λόφο, βουνό". Tepe για τους ναουάτλ, Tepeti/Tepec. Οι πρώτοι Μεξικανοί επίσης το χρησιμοποιούσαν σαν επίθετο της "περιοχής, του μέρους" . Παρόλο που δεν έχω αποδείξεις γι αυτό, το πραγματικό όνομα της Ατλαντίδας θα μπορούσε να είναι Atlantepec.
Φτωχά ενημερωμένοι ιστορικοί αρέσκονται να αναφέρονται στο μέρος που ονομαζόταν Aztlan σαν την πρωταρχική πόλη των Τολτέκα και των Αζτατέκα. Αλλά ποτέ δεν υπήρξε πόλη Aztlan στην μυθολογία των Ναουάτλ. Ονομαζόταν Aztatlan. Στη δυτική ακτή του Μέξικο υπάρχει μια Aztatlan, Nayarit. Η σανσκριτική λέξη Asta σημαίνει "η θέση του ήλιου που δύει, ή το δυτικότερο άκρο ή σύνορο" Θα μπορούσε η Aztatlan να είναι το δυτικότερο σύνορο από αυτό που ήταν κάποτε η Ατλαντίδα; Επιπρόσθετα, οι Αζτέκοι, δεν ήταν ποτέ Αζτέκας, αλλά Αζτατέκας. Και πάλι, Asta σημαίνει το "δυτικότερο όριο ή σύνορο". Aztateca= "το δυτικότερο"

Στο βιβλίο του, "Ινδουιστική Αμερική, Ινδία- Ινδιάνος", ο συγγραφέας Charman Lai υποστηρίζει:

"Προς το παρόν, μελετούμε τις τοπικές γλώσσες και βρίσκουμε ότι τουλάχιστον όσο αφορά τις Nahuatl, Zapoteca και Maya γλώσσες, έχουν όλες ινδοευρωπαική καταγωγή (σανσκριτική)"

Οι παραπάνω μελέτες έγιναν από τους Dr. Magana Peon και καθηγητή Humberto J. Cornyn, και οι δυο μέλη της Γεωγραφικής Εταιρείας του Μεξικό.

Στη δεκαετία του 70 ένας μεξικανός μηχανικός, o Eduardo Robles y Gutierrez δημοσίευσε το βιβλίο του La Atlantida Esta en Mexico. Ενώ εργαζόταν στην Vera Cruz , ανακάλυψε τα θεμέλια από μια αρχαία πόλη περίπου 30 μίλια μακριά από την ακτή, μέσα και γύρω από την περιοχή που σήμερα είναι καλυμμένη από ζούγκλα , την περιοχή San Loranzo Tenochitlan. Μέσα από έρευνες, βρήκε ότι όλα αυτά τα θαυμαστά εγκαταλελειμμένα κτίρια από εξαίρετους πέτρινους κύβους, που περιείχαν πολύτιμες πέτρες και χρυσά είδωλα κάποτε ήταν τα θεμέλια του San Loranzo. Παρόλα αυτά οι ισπανοί μετέφεραν τους θησαυρούς από τα ερείπια και κατεδάφισαν τα κτίρια, στέλνοντας τους θησαυρούς και τους πέτρινους κυβόλιθους στην Ισπανία.

Ένα αρχαίο σπειροειδές λιμάνι με ψηλά αναχώματα ή προσχώματα που προστάτευαν τα κανάλια κάποτε υπήρξε στο San Loranzo Tenochitlan, ακριβώς όπως το περιγράφει ο Πλάτωνας. Ο Eduardo Robles y Gutierrez είπε ότι οι εξαιρετικά γόνιμες πεδιάδες και ζούγκλες στην περιοχή διασταυρώνονται με τα ερείπια πολλών αρδευτικών καναλιών, καθώς επίσης και με τεχνητές αρδευτικές στέρνες, να κείτονται στις όχθες ακόμη ανέπαφες - και δυνάμενες να χρησιμοποιηθούν ακόμη !Τα αρχαιολογικά ερείπια στο San Lorenzo υποθετικά ανήκουν στον πολιτισμό των Ολμέκα. Οι ίδιοι οι Ολμέκα ήταν είτε οι επιβιώσαντες της ατλαντικής καταστροφής είτε οι επόμενοι απόγονοι εκείνων.

Μερικά μυστηριώδη πλημμυρισμένα ερείπια έχουν επίσης βρεθεί στις ακτές του νησιού Μπίμινι της Καραϊβικής.
(σημ. δικια μου: τελικα ισχυει, πολλα sites αναφερονται σε αυτο)

Τελικά που βρισκόταν η " Οχι άλλο πια -υπάρχουσα- επιφάνεια"ή αλλιώς Tlan/Tollan ? Μήπως είναι ένα μεγάλο βυθισμένο κομμάτι γης πάνω από το οποίο τώρα βρίσκεται ο Κόλπος του Μεξικό και η Καραϊβική θάλασσα;
(σημ. δικια μου: θα εξηγουσε αυτο το τριγωνο των Βερμουδων και τις παραξενες δυναμεις του ?)

Μερικές από τις περιγραφές του Πλάτωνα για την Ατλαντίδα ταιριάζουν πολύ με το Μεξικό. Για παράδειγμα, αναφέρει ότι η Ατλαντίδα ήταν φημισμένη για τα κτίρια της που ήταν κατασκευασμένα από συγκεκριμένους πανέμορφους κόκκινους, άσπρους και μαύρους ογκόλιθους. Ακόμη και τώρα τέτοιοι ογκόλιθοι λατομούνται στους Zacatecas.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #310  
Παλιά 18-11-08, 02:51
jimakoskx Ο χρήστης jimakoskx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Ελλάδα,Αθήναι
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Εγώ συμφωνώ ότι το βάρος της αποδείξεως το φέρουν οι
απορρίπτοντες την ύπαρξη της Ατλαντίδος .
(όχι ότι οι άλλοι ή οι μη έχων αποφασίσει πρέπει να κάθοντε
αλλά λέμε τώρα καλή την πίστη)
Αυτό ισχύει και για άλλα φιλοσοφικά αλλά και (νέο)φιλοσοφικά
ερωτήματα όπως ας πούμε
-Ζούμε ή όχι .
Εγώ είμαι σίγουρος ότι ζω .!
Και μια άλλη άποψη μου είναι ότι
πρέπει να πέρνουμε και καμιά απόφαση
όχι να μένουμε αμέτοχοι .
Αρκεί να θυμόμαστε ότι η απόφαση μπορεί να αλλάξει .
Δεν είναι κακό να πέφτουμε έξω .
Καλά λέει ο καθηγητής μου στο Marketing Πανηγυράκης
<αυτός που δεν πέρνει απόφαση δεν κάνει και λάθος>!

Χωρίς να θέλω να ξεφύγω από το θέμα
αλλά και με καλή διάθεση
λέω τα εξής κυρίως για τον φίλο OANNHSEA .

Μπορείς να μας παραθέσεις ένα <τούβλο> που διάβασες στον Πλάτωνα .
(Απλώς παρέθεσέ το ή καλύτερα παράθεσε το λινκ
από το νέο θέμα που θα ανοίξεις)
΄
__________________
Ο θεός Δίας άρχει και αποκαλύπτεται σε όποιον ,τουλάχιστον ,τον πιστέψει.
Δώδεκα οι θεοί του Ολύμπου.
θεός Δίας,θεός Ποσειδώνας,θεός Ερμής,θεός Ήφαιστος,θεός Άρης,θεός Απόλλων,
θεά Ήρα,θεά Εστία,θεά Δήμητρα,θεά Αφροδίτη,θεά Αθηνά,θεά Άρτεμις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.