Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 16-11-10, 02:48
Fallenstar Ο χρήστης Fallenstar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Θέλω μια σαφή απάντηση. Αντικρουόμενες αποψεις εχω μπερδευτεί.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-11-10, 23:05
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fallenstar Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω μια σαφή απάντηση. Αντικρουόμενες αποψεις εχω μπερδευτεί.
Την έχεις πάρει ήδη, αλλά, ΠΡΟΦΑΝΩΣ, δεν θες να δεις την αλήθεια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΑΝΕΙΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζονας τα όσα περιέγραψε με τρόπο παραστατικά η φίλη μας έχω να της πω τα εξής: Κατά την άποψή μου ο άνθρωπος αυτός δεν ήταν ερωτευμένος μαζί σου, δεν ήξερε τι πραγματικά ήθελε και ίσως αντιμετωπίζει ψυχολογικά προβλήματα που δεν τον αφήνουν να χαρεί ή να δοθεί σε μια σχέση. Η κυρία που "μάντεψε" τι ακριβώς συμβαίνει, ίσως απλά να είχε την ικανότητα να διαβάζει τη σκέψη και να σου είπε αυτά ακριβώς που ήθελες ν' ακούσεις, προσπαθώντας συγχρόνως να σου αποσπάσει χρήματα. Πιστεύω στη δύναμη της αρνητικής (και της θετικής) ενέργειας που μπορεί ένας άνθρωπος να εκπέμπει, επηρεάζοντας τους γύρω, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω στις κατάρες, μάγια και τα συναφή... Σε συμβουλεύω ν' αφήσεις πίσω αυτήν την ιστορία, γιατί δεν σου προσφέρει κάτι το θετικό. Σίγουρα σε περιμένει κάποιο άλλο άτομο στην πορεία της ζωής, που θα σ΄αγαπήσει πραγματικά...



Το παράλογο είναι... πως ενώ δεν θες να δεις την αλήθεια... λες πως έχεις μπερδευτεί και ψάχνεις να ξεμπερδευτείς..
Αποφάσισε πρώτα εάν θες να δεις τι πραγματικά συμβαίνει και μετά το ξανασυζητάς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ενώχ : 16-11-10 στις 23:06
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-11-10, 00:29
asteropeace Ο χρήστης asteropeace δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2010
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή μην ακους κανενα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fallenstar Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω μια σαφή απάντηση. Αντικρουόμενες αποψεις εχω μπερδευτεί.
μην ακους κανενα...ο καθε ενας εχει κ μια αποψη...οτι εχει να κανει με τα μεταφυσικα, δεν μπορει να ειναι τοσο εμφανες, γιατι οι περισσοτεροι εικαζουν...αντλουν πληροφοριες απο βιβλια κτλ...ειναι σαν να λες σε εναν εκγενετης τυφλο για τα χρωματα ,τα τοπια κτλ...δεν μπορει να τα αντιληφθει αμεσα οπως ολοι οι αλλοι, τα προσδιοριζει με βαση οτι εχει ακουσει γιαυτα...
αντεστρεψε τωρα το παραδειγμα... το 90% των ανθρωπων σημερα ειναι τυφλοι...οποτε ολοι μιλανε στο περιπου...απ αυτα που εχουν ακουσει ,διαβασει...

αν εβλεπαν ολοι θα κατεληγαν σε κατι σχετικα κοινο.αν υπηρχε κατι κοκκινο κ το εβλεπαν θα σου ελεγαν οτι βλεπουν κατι σχετικο με το κοκκινο ή τις αποχρωσεις του...

μην ακους κανενα...κοιτα μεσα σου...κλεισε τα αυτια σου...μολις φυγουν ολοι κ ολα απο την σκεψη σου ,προσευχησου στο Χριστο ζητα του βοηθεια...μας ακουει, ειναι διπλα μας ,ειδικα στις δυσκολες στιγμες...
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον ημάς
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-11-10, 01:25
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteropeace Εμφάνιση μηνυμάτων
μην ακους κανενα...ο καθε ενας εχει κ μια αποψη...οτι εχει να κανει με τα μεταφυσικα, δεν μπορει να ειναι τοσο εμφανες, γιατι οι περισσοτεροι εικαζουν...αντλουν πληροφοριες απο βιβλια κτλ...ειναι σαν να λες σε εναν εκγενετης τυφλο για τα χρωματα ,τα τοπια κτλ...δεν μπορει να τα αντιληφθει αμεσα οπως ολοι οι αλλοι, τα προσδιοριζει με βαση οτι εχει ακουσει γιαυτα...
αντεστρεψε τωρα το παραδειγμα... το 90% των ανθρωπων σημερα ειναι τυφλοι...οποτε ολοι μιλανε στο περιπου...απ αυτα που εχουν ακουσει ,διαβασει...

αχχαχααχαχαχ

Για κάτι τέτοια γουστάρω φορουμ βραδιάτικο..!!!

Δηλαδή.. για να καταλάβω.. εσύ ΔΕΝ ΕΙΚΑΖΕΙΣ, ΔΕΝ ΑΝΤΛΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ και ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΛΕΣ..

σωστά;

Όπως και για το παρακάτω να υποθέσω.. το οποίο ήταν στο ίδιο ποστ με αυτό που λες το αποπάνω..!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteropeace Εμφάνιση μηνυμάτων
προσευχησου στο Χριστο ζητα του βοηθεια...μας ακουει, ειναι διπλα μας ,ειδικα στις δυσκολες στιγμες...

Άλλο ένα καρφί στο φέρετρο της κοινής λογικής...!!!


Να υποθέσω έχεις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ότι σε ακούει κάποιος που λέγεται χρηστός (και όχι χριστός στην περίπτωσή σου) ...

και όχι μόνο αυτό.. αλλά έχεις και αποδείξεις ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ οτι είναι και δίπλα σου...


Υ.Γ. Μόλις βρήκα πάλι κάτι δικό σου που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΑΣΙΑ και ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΛΗΣΕΙ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΟ..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteropeace Εμφάνιση μηνυμάτων
οι δαιμονες (εκπτωτοι)στον αρχαιο κοσμο ηταν αυτοι οι οποιοι χρησιμοποιουσαν τον ανθρωπο (πιο συγκεκριμενα την ψυχη του) και ως ανταλαγμα του παρειχαν οποιαδηποτε γνωση...γιαυτο κ ολα τα αρχαια κειμενα προ Χριστου μιλουν κυριως για δαιμονες

Να φανταστώ ότι ήσουν εκεί στον αρχαίο κόσμο και τα ξέρεις από πρώτο χέρι....

Ή έχεις στα χέρια σου καμία κρυφή μελέτη που να αποδεικνύει ατράνταχτα τα όσα λες για τον "αρχαίο κόσμο", ε;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ενώχ : 17-11-10 στις 01:28
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-11-10, 02:25
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteropeace Εμφάνιση μηνυμάτων
μην ακους κανενα...ο καθε ενας εχει κ μια αποψη...οτι εχει να κανει με τα μεταφυσικα, δεν μπορει να ειναι τοσο εμφανες, γιατι οι περισσοτεροι εικαζουν...αντλουν πληροφοριες απο βιβλια κτλ...ειναι σαν να λες σε εναν εκγενετης τυφλο για τα χρωματα ,τα τοπια κτλ...δεν μπορει να τα αντιληφθει αμεσα οπως ολοι οι αλλοι, τα προσδιοριζει με βαση οτι εχει ακουσει γιαυτα...
αντεστρεψε τωρα το παραδειγμα... το 90% των ανθρωπων σημερα ειναι τυφλοι...οποτε ολοι μιλανε στο περιπου...απ αυτα που εχουν ακουσει ,διαβασει...

αν εβλεπαν ολοι θα κατεληγαν σε κατι σχετικα κοινο.αν υπηρχε κατι κοκκινο κ το εβλεπαν θα σου ελεγαν οτι βλεπουν κατι σχετικο με το κοκκινο ή τις αποχρωσεις του...

μην ακους κανενα...κοιτα μεσα σου...κλεισε τα αυτια σου...μολις φυγουν ολοι κ ολα απο την σκεψη σου ,προσευχησου στο Χριστο ζητα του βοηθεια...μας ακουει, ειναι διπλα μας ,ειδικα στις δυσκολες στιγμες...
Asteropeace περιμενε λιγο φιλε μου γιατι μαλλον ξεφυγαμε. Συνεχιζεις να κανεις το παιχνιδι τoυ προσηλυτισμου. Κανενας δεν ειναι σε θεση να υποχρεωσει καποιον να πιστεψει σε κατι. Και αυτο το λεω για τις 3 τελευταιες σειρες του μηνυματος σου. Απο αυτα που εχω διαβασει, ο Χριστιανισμος δεν προσηλυτιζει. Συμφωνα με αυτον, αυτο το σχεδιο στρατηγικης ειναι των αιρεσεων και των παραθρησκευτικων ομαδων. Ξερω οτι πρεπει να σεβομαστε μεν καθε θρησκεια αλλα και την ελευθερη επιλογη του καθενος.

Συμφωνα με το μηνυμα σου (μπορει να ειμαι και χαζος και να μην καταλαβαινω) προσπα8εις να μας πεις οτι το 90% του κοσμου ειναι "τυφλο" γιατι απλα δεν γεννηθηκε με την Θεια Φωτιση. Λυπαμαι που εμεις το 90% πρεπει να ανοιξουμε βιβλιο για να διαβασουμε και να μαθουμε. Και προς θεου δεν ειρωνευομαι. Απλα αυτα τα εχω ξανακουσει. Δεν ξερω αν εχεις την Αληθεια στα χερια σου ή αν την γνωριζεις, αλλα ο κοσμος μεσω της Γνωσης που περνα απο γενια σε γενια, προσπαθει να λυσει τα μεγαλυτερα Μυστηρια.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-11-10, 11:56
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

ΔΙΑΛΟΓΟΣ 12ος ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΟΣ

- Κωνσταντήν, τι είναι ο δαιμονισμένος; Τι συμβαίνει σε αυτή τη κατάσταση, γιατί τι μία στιγμή ο άνθρωπος είναι καλά και την άλλη, ας πούμε κάνει τρέλες;
-Το Σύμπαν, Αλέξανδρε, λειτουργεί με συγκεκριμένους, απόλυτους Νόμους. Και ο άνθρωπος που έχει σιγουριά, έχει το ίδιο απόλυτο. Αυτή η σιγουριά εκπέμπεται από τον εγκέφαλό του, γύρω του στο χώρο.
Ο Κωνσταντήν έκανε ένα σχήμα.

(δεν μπόρεσα να βάλω την εικόνα)

Δεν επεκτείνεται στο άπειρο, καλύπτει ένα χώρο γύρο του και είναι σφαίρα. Αυτό είναι το ενεργειακό του σώμα, και για να μην ‘μπει’ κάτι μέσα του, θα πρέπει να σκέπτεσαι, αν δεν προγραμματίζεις θα σε προγραμματίζουν.

(δεν μπόρεσα να βάλω την εικόνα)


Ο άνθρωπος όταν πεθάνει, ενεργειακά συνεχίζει να υπάρχει. Έτσι, ας πούμε, αυτός που ήταν κακός, υπάρχει κάπου γύρω. Αν ο άνθρωπος δεν έχει σιγουριά, δεν έχει λογική, μπορεί να το δεχτεί μέσα του.

(δεν μπόρεσα να βάλω την εικόνα)


-Α! τότε δαιμονίζεται;
-Μπορούμε να πούμε ότι κολλάει ιούς.
- Και πως μπορεί να θεραπευτεί;
-Με την μετάνοια. Η ειλικρινείς μετάνοια, όταν θα είναι στα καλά του βέβαια, έχει ταπείνωση, χάνεται το ‘εγώ’, το ενεργειακό σώμα ανοίγει και έτσι μπορεί να φύγει το δαιμόνιο, ο ιός.

(δεν μπόρεσα να βάλω την εικόνα)


Και ο τρόπος που χρησιμοποιεί η εκκλησία είναι αποτελεσματικός, η σιγουριά και η προσευχή μπορούν να τον καθαρίσουν, αλλά και το νερό, πρέπει να κοιμηθεί δίπλα σε ποτάμι, σε τρεχούμενο καθαρό νερό, το νερό μπορεί να καθαρίσει το ενεργειακό σώμα.
-Και η βροχή;
-Και η βροχή, αλλά έχουμε εφεύρει την ομπρελά.
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-11-10, 14:38
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Μετά από αυτή την ευχάριστη διακοπή, ας επιστρέψουμε στο θέμα μας. Άραγε πόσο δύσκολο σας είναι να θυμάστε τον τίτλο του θέματος όταν απαντάτε;
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-11-10, 11:35
Fallenstar Ο χρήστης Fallenstar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Να σας πω τη συνέχεια. Τελικά πήγε σε αυτή τη γυναίκα μόνος του. Του είπε ακριβώς τα ίδια πραγματα οτι είναι καταραμένος απο την πρώην του ετσι εξηγητε το οτι επαναλάμβανε το οτι δεν την ηθελε απο αρχη, αλλα όμως ηταν μαζί της. Αφου ομως ηταν εστω και μαγεμένος γιατι τη χωρισε?
εξασθενούν τα μάγια? Τέλος παντων βρίσκω καλύτερη λύση το να πληρώσω τη μάγισσα να τα λύσει. Προσεύχομαι αλλά χρειάζονται αμεσα και αποτελεσματικά μέτρα για να τα βάλεις με τους κακούς....αυτό καταλαβα. Και μην αρχισεται να μου λέτε για το Χριστιανισμό. Πιστεύω στο Θεό αγαπάω όλο το κόσμο προσεύχομαι και νομίζω οτι είμαι ενας καλός άνθρωπος, απλα ηταν ωρα να ανοίξω τα μάτια μου και να δω οτι υπάρχει και κατι άλλο...ανεξηγητο μεν υπαρκτο δε..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-11-10, 14:56
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Fallenstar οσες προσευχες και να κανει ενας ανθρωπος, οσο και αν λεει οτι αγαπα τον Θεο και πιστευει σε αυτον, δεν τον κανει καλο Χριστιανο. Ο καθενας κρινεται απο τις πραξεις του. Αυτο εχω μαθει. Οπως λεει και η παροιμια " τα ρασα δεν κανουν τον παππα."
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-11-10, 15:44
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Όσο υπάρχουν άνθρωποι που θα πληρώνουν "μάγισσες" για να λύσουν "μάγια" και οπαδοί θρησκειών που θα αναζητούν τη "σωτηρία" μέσα από γονυκλισίες, τόσο θα υπάρχει γύρω μας η αμάθεια και ο σκοταδισμός... Αγαπητή Fallenstar πριν "τα βάλεις με τους κακούς", μάλλον πρέπει να "τα βάλεις με τον εαυτό σου". Μέσα μας βρίσκεται κρυμμένο το καλό και το κακό!
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΙΑΝΕΙΡΑ : 20-11-10 στις 15:45
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.