Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-14, 14:53
panosfromlydian Ο χρήστης panosfromlydian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2013
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή Δεν προκειται να μαθεις τιποτα απο τα φορουμ.

Ετσι ειναι.Κανοντας μαθαινεις.

Αυτη ειναι η διαφορα αυτου που ξερει απο αυτον που δεν ξερει.
Εκεινος που ξερει κανει.Εκεινος που δεν ξερει αφηνει το μυαλο του να περιπλανιεται,οπως εμεις εδω.

Ασχημο πραγμα το μυαλο,μετα την διασφαλιση της επιβιωσης.Φανταζεται ,παραγει ορμονες ευχαριστησης-λυπης,και ετσι μενουμε χωρις να ζουμε.
Αφου το φανταστηκαμε με το μυαλο μας,μετα χανουμε το νοημα να το επιδιωξουμε.


Αρα ζησε και αφυπνισου.Δεν προκειται να μαθεις ΤΙΠΟΤΑ το αληθινο για ουφο,πυραμιδες,μετα θανατον ζωη, συμπαντικα κυματα,φθορια στο νερο,αεροψεκασμους και δεν ξερω και εγω τι μεσα απο μια ιστοσελιδα.
Μονο η πραξη και εμπειρια υπαρχει.

Και μολις το διαπιστωσει καποιος αυτο,πραγματικα ελευθερωνεται εστω και κατα ενα ποσοστο της ζωης του .Κατι ειναι και αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-14, 18:57
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Νομίζω οτι θα συμφωνήσω. Κάτι που πρέπει να συμπληρώσω, μιας και είμαι πλέον σίγουρος μετα απο την (σύντομη) ενασχόληση μου με τις ιντερνετικές συζητήσεις, όσον αφορά το μεταφυσικό γενικά: Η απουσία κοινού.
Εν ολίγοις καταλήγεις οπουδήποτε να συζητάς με πολύ λίγα, μια χούφτα άτομα τελικά. Οπότε μένει να αναρωτηθείς επίσης για το αν συμμετέχουν τουλάχιστον και κάποιοι λίγοι ως αναγνώστες ή στην ουσία χάνουμε τον χρόνο μας (όλοι). Εχει μεγάλη σημασία αυτό γιατί ο χρόνος είναι πολύτιμος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-14, 19:28
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εχει μεγάλη σημασία αυτό γιατί ο χρόνος είναι πολύτιμος.
Μηπως αυτο σημαινει οτι ο χρονος ειναι χρημα ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-14, 19:33
Το avatar του χρήστη Holden
Holden Ο χρήστης Holden δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Ενδιαφέροντα τα όσα λέτε. Αλλά σχετικά με την πράξη και την εμπειρία στον τομέα του μεταφυσικού μια έρευνα για συλλογή δεδομένων, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, αλλά υποθέτω πως απαιτεί κόπο, χρόνο και χρήμα. Και ζούμε σε εποχές δύσκολες.

Επίσης σχετικά με το κοινό πιστεύω πως πολλοί άνθρωποι ενδιαφέρονται για διάφορα θέματα, αλλά βρε παιδιά, κυκλοφορεί τόση παραπληροφόρηση (γενικά στο ίντερνετ) που στο τέλος καταλήγει ο καθένας να μπερδεύεται χειρότερα. Υπάρχει εδώ που τα λέμε και ένας φόβος σε συνδυασμό με προκατάληψη γύρω από τα μεταφυσικά θέματα, εννοώ φόβος μήπως κάποιος χαρακτηριστεί ανόητος ή ακόμα και πνευματικά ασταθής, αν μιλήσει για κάτι που είδε ή βίωσε.

Αλλά η ταπεινή μου άποψη είναι πως δεν πρέπει να χάνει κανένας το κουράγιο του. Η προσπάθεια που κάνετε όλοι σας εδώ είναι αξιόλογη. Και φιλότιμη. Και ναι εμένα προσωπικά με έχετε βοηθήσει, αν και δεν συμμετέχω ενεργά, σε διάφορα θέματα με τις πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις σας.

Είστε από τις ελάχιστες κοινότητες που ασχολούνται με σοβαρότητα και αξιοπιστία με το μεταφυσικό. Αν δεν υπήρχατε κι εσείς, τότε αυτός ο τομέας, θα καταδικαζόταν να παραμένει στο σκοτάδι. Κάνετε μια προσπάθεια να μιλήσετε ανοιχτά για πράγματα για οποία οι περισσότεροι σιωπούν. Αυτό από μόνο του είναι πολύ, πάρα πολύ σπουδαίο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-14, 20:13
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως αυτο σημαινει οτι ο χρονος ειναι χρημα ?
Και χρήμα είναι οταν πρέπει να ταΐσεις την φαμίλια σου αλλά το συγκεκριμένο ρητό δεν σημαίνει αυτό, έχει την ίδια έννοια με το "χρόνου φείδου".
Θα ευχαριστήσω πάντως τον φιλο holden, καταλαβαίνω πως πολλοί άνθρωποι προτιμούν να διαβάζουν παρά να γράφουν και το σέβομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-14, 20:32
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλη Holden, σε θυμαμαι απο την αφηγηση σου στο θεμα : Η κυρια του τεταρτου οροφου. Αν θυμασαι ,εκει προσπαθουσα να δωσω μια περισσοτερο φυσικη και υλιστικη εξηγηση στην ιστορια σου, αλλα απο οτι καταλαβα δεν σε ικανοποιουσε.

Στοχος μου ηταν οπως εκλεισα και ολας με τις απαντησεις μου, να σε φερω σε μια κατασταση να μας μηλισεις εσυ , να μας εξηγησεις εσυ τι καταλαβες. Τελικα ομως δεν τα καταφερα και απλα περασε ετσι .

Νομιζω φιλοι μου οτι οταν εχουμε μια προσωπικη ιστορια να μιραστουμε με τους αλλους, οφειλουμε και να δωσουμε την προσωπικη μας συμβολη , στην αναπτυξη των γνωσεων μας συλλογικα, απο την βιωματικη αυτη την φορα εξιστοριση-εξηγηση των φαινομενων.

Αυτο για μενα ειναι το πιο σημαντικο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-02-14, 21:10
Το avatar του χρήστη Holden
Holden Ο χρήστης Holden δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Μπορεί η απάντησή σου να μη με ικανοποίησε αλλά για πρώτη φορά στη ζωή μου μίλησα για κάτι που με απασχολούσε. Αυτό από μόνο του είναι υπέροχο. Άλλωστε ο στόχος μου ήταν να μιλήσω, όχι να κατανοήσω. Όχι πως δεν με νοιάζουν οι απαντήσεις, αλλά δεν έχω το κουράγιο να κάνω το επόμενο βήμα, γιατί πολύ απλά φοβάμαι. Ναι τόσο απλά. Λέω πως δε με νοιάζει αλλά στην ουσία φοβάμαι.

Υπάρχει ένας τείχος σιωπής παιδιά. Το ξέρω γιατί κι εγώ παραμένω εγκλωβισμένη μέσα σε αυτόν. Ο κόσμος φοβάται να μιλήσει, φοβάται να παραδεχτεί ακόμα και στον εαυτό του πως είδε ή άκουσε ή βίωσε κάτι έξω από τα mainstream πλαίσια.

Θέλετε να πούμε αλήθειες; Αν έξω από διαδικτυακό προσωπείο μου, στην καθημερινή μου ζωή σου, ας πούμε ένας εργοδότης σε μια συνέντευξη, με ρωτούσε αν πιστεύω στο μεταφυσικό κι αν πιστεύω πως υπάρχουν φαινόμενα που άπτονται του ευρύτερου μεταφυσικού χώρου, αμέσως θα κατέβαζα ρολά και θα έλεγα πως κάτι τέτοιο δεν με απασχολεί, πως είμαι λογικός και προσγειωμένος άνθρωπος κτλ.

Ωστόσο κάτι μέσα μου, μου λέει πως δεν είναι ψεύτες όλοι όσοι έχουν τραβήξει βίντεο με ιπτάμενα αντικείμενα, όπως επίσης οι κυρίες Κας και Λάντρουμ όντως από κάτι αρρώστησαν, καθώς επίσης δεν είναι παράφρονες όσοι έζησαν σε σπίτια που κάτι εκεί μέσα τους προκαλούσε προβλήματα. Αλλά που να τα πεις παραέξω αυτά όταν υπάρχει τόση χλεύη και κίνδυνος να σου κολλήσουν ταμπέλες που θα σου βλάψουν την κοινωνική ή επαγγελματική ζωή;

Στην ουσία υπάρχει ένας είδος εκφοβισμού που κάνει τους περισσότερους να αυτολογοκρίνονται. Και πώς να τολμήσει κάποιος να μιλήσει. Θυμάστε τον εξευτελισμό που υπέστη εκείνη η δημοτική σύμβουλος στην Αμερική για τα Phoenix Lights;

Γι’ αυτό όσοι εδώ μέσα μιλάτε και τολμάτε να το ψάξετε περισσότερο προσφέρετε κάτι ανεπανάληπτο σε όλους εμάς τους υπόλοιπους. Και μόνο το ότι θέτετε ερωτήσεις για θέματα που οι υπόλοιποι δεν τολμούν να αρθρώσουν, αυτό και μόνο είναι ένα είδος υπέρβασης. Θέλει γερό στομάχι και μια μεγάλη δόση γενναιότητας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-14, 21:59
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Μα δεν καταλαβαινω ειναι ποτε δυνατων ο καπιταλιστης , και ο καθε καπιταλιστης και το κοινωνικο συστημα καθωσπρεπισμου, να οριζει καθολικα την εξελιξη της νοητικης , της ψυχικης, της πνευματικης μας ζωης;

Αλλωστε η κοινωνια εχει αποδεχτει την υπαρξη του μεταφυσικου, και καποιων εξηγησεων του , μεσα απο τον θεσμο της χριστιανικης ορθοδοξης εκκλησιας.

Επειτα ακομη και μεγαλοι επιστημονες αστροφυσικοι και γιατροι ,αποδεχονται την μεταφυσικη -μυστηκηστικη-εσωτεριστικη, διασταση της πραγματικοτητας του ατομου.

Επομενως, θεωρω το πλαισιο αυτο που οριζει τοιχος προστασιας εναντιων εκδηλωσεων, της αληθειας μεσω μεταφυσικων αναζητησεων , ειναι και γινεται ολο και πιο πολυ προσπελασιμο , ακομη και απο τα πιο μορφωμενα ατομα της κοινωνιας μας (μαλιστα θα ελεγα περισσοτερο για τα μορφωμενα).

Αν τωρα εσυ προβαλεις αλλους φοβους εκτος διαπροσωπικου πλαισιου, οπως για παραδειγμα ο φοβος προς το αγνωστο , τοτε ειναι στο χερι σου να αλληλεπιδρασεις με την γνωση , και μεσα απο πολυ επιθυμια και προσπαθεια να την κανεις να λειτουργει ολιστικα, στην κατευθυνση της αυτοβελτιωσης σου .

Και τελικα, το ερωτημα μου ειναι τι πραγματικα (πραγματικα ομως) φοβασαι;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-02-14, 22:52
Το avatar του χρήστη Holden
Holden Ο χρήστης Holden δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Αυτό που λες για τους καπιταλιστές και βασικά ο τρόπος που το θέτεις ειλικρινά με παραξενεύει. Είμαι τόσο καιρό άνεργη, πιστεύεις πως η απελπισία και η οικονομική δυσχέρεια αφήνει πολλά περιθώρια στους ανθρώπους; Εκτός κι αν προσφέρεσαι να μου πληρώνεις εσύ τα χαράτσια στην εφορία. Όχι πως αυτό που λες είναι λάθος, αλλά η ανάγκη υποχρεώνει τους ανθρώπους να κάνουν και να λένε πολλά πράγματα.

Φυσικά υπάρχει φόβος. Και αυτολογοκρισία και συγκάλυψη ενδεχομένως ως ένα βαθμό. Κι ένα σωρό καλοθελητές που με ευκολία κολλάνε ταμπέλες και ευχαρίστως θα κανιβάλιζαν επάνω στο σαρκίο του «τρελού του χωριού». Να σου και παραδείγματα.

Οι περισσότεροι που πρέπει λόγω επαγγέλματος να περάσουν από ψυχομετρικά τεστ κάθονται και παπαγαλίζουν τις «σωστές» απαντήσεις. Σοβαρά τώρα πιστεύεις πως θα άφηναν κάποιον που πιστεύει σε ΑΤΙΑ ή σε χρονοπύλες να φέρει όπλο;

Νομίζεις πως αν οι γονείς μάθαιναν πως ο δάσκαλος του παιδιού τους στον ελεύθερο του χρόνο εξερευνεί χώρους στους οποίους έχει αναφερθεί κάποιο είδος μεταφυσικής δραστηριότητας δεν θα αντιδρούσαν;

Αν οι ασθενείς είχαν να επιλέξουν ανάμεσα σε δύο ισάξιους γιατρούς εκ των οποίων ο ένας πραγματοποιεί σεανς κι ο άλλος όχι, ποιον νομίζεις πως θα επέλεγαν οι περισσότεροι;

Εδώ πέρα η κοινωνία ακόμα «μπανάρει» ανθρώπους λόγω του χρώματός τους ή της σεξουαλικότητάς τους, νομίζεις πως θα χαριστεί σε όσους τολμούν να εκφράσουν σκέψεις και ιδέες έξω από τα παραδεδομένα πλαίσια;

Κι ύστερα μου λες τι φοβάμαι κι εγώ κι ένα σωρό άλλοι άνθρωποι. Έλα ντε τι;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-02-14, 23:09
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosfromlydian Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ειναι.Κανοντας μαθαινεις.

Αυτη ειναι η διαφορα αυτου που ξερει απο αυτον που δεν ξερει.
Εκεινος που ξερει κανει.Εκεινος που δεν ξερει αφηνει το μυαλο του να περιπλανιεται,οπως εμεις εδω.

Ασχημο πραγμα το μυαλο,μετα την διασφαλιση της επιβιωσης.Φανταζεται ,παραγει ορμονες ευχαριστησης-λυπης,και ετσι μενουμε χωρις να ζουμε.
Αφου το φανταστηκαμε με το μυαλο μας,μετα χανουμε το νοημα να το επιδιωξουμε.


Αρα ζησε και αφυπνισου.Δεν προκειται να μαθεις ΤΙΠΟΤΑ το αληθινο για ουφο,πυραμιδες,μετα θανατον ζωη, συμπαντικα κυματα,φθορια στο νερο,αεροψεκασμους και δεν ξερω και εγω τι μεσα απο μια ιστοσελιδα.
Μονο η πραξη και εμπειρια υπαρχει.

Και μολις το διαπιστωσει καποιος αυτο,πραγματικα ελευθερωνεται εστω και κατα ενα ποσοστο της ζωης του .Κατι ειναι και αυτο.
Τρίχες.

Ένα εκατομμύριο πράγματα μαθαίνεις μέσα από τα fora. Το εάν είσαι σε θέση να αξιολογήσεις την πληροφορία, είναι το ζουμί. "Πράξη και εμπειρία" πού θα βρω σε σχέση π.χ. με τα UFO; Μήπως να κοιμάμαι το πρωί και ν' αράζω στην ταράτσα το βράδυ μπας φιλοτιμηθεί ο Ανδρομέδιος και περάσει από πάνω;

Και μόνο το γεγονός πως μπορείς να έρθεις σε επαφή έστω και με ΕΝΑΝ άνθρωπο με τα ίδια ενδιαφέροντα, φτάνει. Αλλιώς πού θα τον έβρισκες; Προφανώς, είστε πιτσιρίκια (κανένα πρόβλημα με αυτό) και δεν προλάβατε 80s ή και 90s ακόμα (μην πάω σε 70s και πιο πίσω που ούτε κι εγώ πρόλαβα), που θα έπρεπε να θεωρείς τον εαυτό σου απίστευτα τυχερό αν έπεφτες πάνω σε συνοδοιπόρο ή αν κάποιοι "τρελοί" κατάφερναν για κάποιους μήνες να εκδώσουν ένα περιοδικό και το πετύχαινες στο περίπτερο της γειτονιάς σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι που πρέπει να συμπληρώσω, μιας και είμαι πλέον σίγουρος μετα απο την (σύντομη) ενασχόληση μου με τις ιντερνετικές συζητήσεις, όσον αφορά το μεταφυσικό γενικά: Η απουσία κοινού.
Εν ολίγοις καταλήγεις οπουδήποτε να συζητάς με πολύ λίγα, μια χούφτα άτομα τελικά. Οπότε μένει να αναρωτηθείς επίσης για το αν συμμετέχουν τουλάχιστον και κάποιοι λίγοι ως αναγνώστες ή στην ουσία χάνουμε τον χρόνο μας (όλοι).
Πόσο "σύντομη"; Εγώ, π.χ., από το 2005 που γράφω εδώ, έχω ζήσει εποχές (2005-2008, αλλά και πιο πριν) που δεν προλάβαινες να διαβάζεις και να απαντάς, αν παρακολουθούσες πολλά θέματα. Έκτοτε, μπήκε νερό στο αυλάκι, σε πολλά θέματα έγινε debunk, ο χώρος γέμισε άσχετους (μέσω λιακοπουλαίων, κεραμυδάδων, κλπ, είδαν φως και μπήκαν χωρίς να κατανοούν) και ως γνωστόν η ποιότητα είναι τουλάχιστον διάφορη (αν όχι αντιστρόφως ανάλογη) της ποσότητας, πολλά περιοδικά, πολλά βιβλία, πολλά dvd, πολλές εκπομπές και λοιπά και λοιπά. Μην ξεχνάς και τα όσα έγιναν μετά τον Απρίλιο 2010 όπου οι κακάσχημοι "γκρίζοι" -ψηφισμένοι από τους αεροψεκασμένους- έφεραν βοήθεια από τους εταίρους μας.

Το χρόνο σου δεν το χάνεις ποτέ όταν ασχολείσαι με κάτι που σε γεμίζει, και όταν μέσα από αυτό μπορείς να πάρεις και να μεταδώσεις πληροφορία ή/και γνώση σε κάποιον ομοτράπεζο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλωστε η κοινωνια εχει αποδεχτει την υπαρξη του μεταφυσικου, και καποιων εξηγησεων του , μεσα απο τον θεσμο της χριστιανικης ορθοδοξης εκκλησιας.
Μήπως επειδή "εχει αποδεχτει την υπαρξη του μεταφυσικου" μέσα από κάτι τόσο στρεβλό όσο η οργανωμένη θρησκεία, το χλευάζει κιόλας;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειτα ακομη και μεγαλοι επιστημονες αστροφυσικοι και γιατροι ,αποδεχονται την μεταφυσικη -μυστηκηστικη-εσωτεριστικη, διασταση της πραγματικοτητας του ατομου.
Μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο αυτό και να δώσεις μερικά παραδείγματα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.