Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 06-07-12, 14:04
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν πολλά που αντιπροσωπεύουν τον κάθε ένα μας στο πνευματικό κόσμο, αλλά κινήσεις όχι. Εκτός αν εννοείς προσωπικά μάντρα και μουντρα που δίνονται καμιά φορά από <<γκουρού>> σε μαθητές ή σύμβολα που τα ενεργοποιείς σχηματίζοντάς τα στον αέρα.

για πες....


μπορει ενα τετοιο συμβολο να το "λαβεις" απο μονος σου?


κ τι ακριβως εννοεις προσωπικα...δηλ, εχει να κανει σχεση κ με τυχον ιδιοτητες - ικανοτητες που εχεις εσυ κ απλα ισως τις ενεργοποιεις με την κινηση?
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 09-07-12, 15:02
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Ναι μπορείς να λάβεις σύμβολο.

Υπάρχουν κάποιοι που δίνουν προσωπικά μάντρας στους μαθητές τους, αυτά όμως δεν είναι κάτι παραπάνω από προσευχές με θετικά λόγια. Συνήθως τα δίνουν για να ξεπεράσεις κάτι π.χ. φοβία ή για θεραπεία.

Όσο για ιδιότητες και ικανότητες, δεν υπάρχουν ιδιαιτερότητες, δλδ δεν υπάρχουν πράγματα που μπορούν να σε ξεχωρίσουν από τους άλλους, αυτή είναι μια λάθος αντίληψη που δημιουργεί ο νους. Στον <<πνευματικό κόσμο>> όλοι είναι το ίδιο ικανοί και γενικά δεν τίθεται θέμα καλύτερου και ιδιαίτερου…
Ας πούμε όλοι οι άνθρωποι έχουν την ικανότητα να αυτόθεραπεύονται. Ένα σύμβολο ίσως μπορεί να την ενισχύσει όπως και ένα μάντρα ή η προσευχή ή ο διαλογισμός. Βασικά όλα βασίζονται στην αυτοθεραπεία, σωματική και ψυχική. Τα υπόλοιπα είναι ανέκδοτα.

Υπάρχουν κάποια συστήματα που χρησιμοποιούν σύμβολα για να θεραπεύσουν, το κάθε σύμβολο ενισχύει μια κατάσταση. Είναι ενεργοποιημένα να κάνουν κάποια συγκεκριμένα πράγματα π.χ. προστασία, θεραπεία σωματική-ψυχολογική καθαρισμός-εξαγνισμός κλπ …
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 09-07-12, 16:07
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φίλε lmike υποτίθεται πως αποδεχόμαστε τον διαλογισμό τουλάχιστον
αρκετοί απο εμάς που γράφουμε στο παρόν τόπικ....
Φίλε μου AvatarGr λες ότι αποδέχεσαι τον διαλογισμό.
Μια διευκρίνηση, τον αποδέχεσαι με τον ίδιο τρόπο που τον αποδέχεται η ψυχιατρική επιστήμη ή με τον τρόπο τον ανατολίτικο?
Υπάρχουν τεράστιες διαφορές… Άλλο Ζεν και άλλο ηρέμισε παιδί μου.

Συγγνώμη που ρωτώ ξανά αλλά ο διαλογισμός είναι συγκεκριμένο πράγμα και όχι όπως θέλουμε εμείς να είναι.

Παράθεση:
Τώρα για την προσευχή που αναφέρεις περί ζητιανιάς κλπ είναι κάτι που
αποδέχονται πως πρέπει να γίνεται συνειδητά αλλά και μέσα απο την καρδιά
μας.....

Αυτό αναφέρεται σαν προϋπόθεση σε όλες τις θρησκείες αλλά και σε όλες
τις τεχνικές διαλογισμού.....
Η προσευχή είναι ένα πολύ καλό εργαλείο και σίγουρα πρέπει να είναι συνειδητή.
Το θέμα είναι ότι οι πιστοί δεν την κάνουν ορθά, οι πιστοί πιστεύουν, δεν ψάχνουν κάτι.
Λένε Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με και τελείωσε.
Συνεχίζουν πάλι την ίδια ζωή.

Ο διαλογισμός όμως δεν λειτουργεί έτσι. Αυτός που κάνει διαλογισμό έχει ξεπεράσει την ακινησία.
Εξερευνεί, μαθαίνει και αποκτά γνώσει του εαυτού του. Διευρύνει την αντίληψή του και φεύγει από τα απαρχαιώμενα μοτίβο,
είναι τρόπος ζωής αυτό που ξεδιπλώνετε, όχι απλά λέξης που νομίζουμε ότι μας κάνουν καλά…
Με τον διαλογισμό μπορείς να κατανοήσεις γιατί πρέπει να ζεις με αγάπη χωρίς φόβο, μίσος και εγωισμό.

Ο Ιησούς είναι πάντα εκεί να σε ελεήσει και το κάνει από μόνος του όταν ζεις με αγάπη χωρίς εγωισμούς και μίσος.
Όταν ζεις έτσι τότε ξέρεις και ζητάς να ελεήσει τον συνάνθρωπό σου, όταν όμως δεν ζεις κατά αυτόν τον τρόπο αρχίζουν τα παρακάλια…

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με καμιά θρησκεία, άπλα όταν κάποιος πιστεύει κάτι καλά είναι να ξέρει και πως λειτουργεί αυτό που πιστεύει.

Παράθεση:
Επίσης οι κινήσεις (οι όποιες κινήσεις) δεν είναι προαπαιτούμενο για έναν
επιτυχημένο διαλογισμό....
Ασφαλώς και δεν είναι απαραίτητα τα μάντρας και τα μούντρας, απλά ενισχύουν.
Γενικά ο διαλογισμός δεν είναι τόσο περίπλοκος όσο νομίζουν πολλοί και δεν έχει σχέση με θρησκείες.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 09-07-12, 21:19
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε lmike δεν ξέρω τι αποδέχεται η ψυχιατρική επιστήμη ή πως ειδικότερα
την αποδέχεται με τον ανατολικό τρόπο η όποιον άλλον τρόπο....
Στα χρόνια των αναζητήσεών μου αυτό που έμαθα καλά ήταν να μην βάζω
ταμπέλες και το κυριότερο κανέναν δογματισμό.....

Για το θέμα τις προσευχής είναι μια προσωπική σου άποψη αυτή και δεν νομίζω
πως είναι γενική.....

Επίσης θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου με την αναφορά σου πως ο
διαλογισμός δεν είναι τόσο περίπλοκος αλλά χρειάζεται προσοχή υπομονή
και επιμονή....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 13-07-12, 14:39
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Φίλε AvatarGr πολύ καλά κανείς και δεν βάσεις ταμπέλες.
Το καλό είναι ότι η Ιατρική επιστήμη αφομοιώνει οτιδήποτε λειτουργεί εκτός αυτής απλά το κάνει με έναν ποιο επιστημονικό τρόπο.

Π.χ. τον διαλογισμό στην ιατρική επιστήμη τον χρησιμοποιούν γιατί έχουν αποδεχτεί και αποδείξει ότι η ηρεμία του νου ή μάλλον η παρατήρηση των σκέψεων σε χαλαρώνει.
Επίσης λένε πως μειώνει την υψηλή αρτηριακή πίεση, αρτηριοσκλήρυνση, και τον κίνδυνο των καρδιακών επεισοδίων όπως το εγκεφαλικό επεισόδιο, καρδιακή προσβολή
και συμφορητική καρδιακή ανεπάρκεια και ότι αυξάνει την συνοχή των εγκεφαλικών κυμάτων και βελτιώνει τη λειτουργία του προ-μετωπιαίου φλοιού .
Προφανώς γιατί με τον διαλογισμό μειώνεται το άγχος και μπαίνεις σε μια ποιο συνειδητή φάση.

Το θέμα είναι ότι αποδέχεται τα μισά που κάνει ο διαλογισμός, αυθαιρετεί δλδ…
Και αυτό γιατί ο διαλογισμός είναι πολύ συγκεκριμένο πράγμα…
Κάνει αυτά που λέει η επιστήμη αλλά και πολλά περισσότερα που δεν ξέρω αν ποτέ αποδεχτεί η επιστήμη.
Ναι μεν το αφομοίωσε, αλλά όπως αυτή θέλει…

Για το θέμα της προσευχής, όντος είναι μια προσωπική άποψη, αλλά όχι αβάσιμη.
Είμαστε τόσο αδύναμοι πνευματικά και ψυχικά, που αν συμβεί κάτι κατευθείαν θυμόμαστε ότι υπάρχει θεός και ζητάμε ελεημοσύνη και βοήθεια.
Αυτό συμβαίνει ίσως γιατί πιστεύουμε δεν πιστεύουμε, αλλά στα δύσκολα σίγουρα ψάχνουμε στήριξη από παντού, άσχετα αν στα εύκολα νομίζουμε ότι χάρης εμάς είναι όλα τέλεια…
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 24-07-12, 11:21
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα για το θεμα μου...δεν εχει ακουσει κανεις κατι?


παντως υπαρχουν, απο οτι καταλαβα, κινησεις που συμβολιζουν συγκεκριμενες ιδιοτητες, αλλα για κατι πιο προσωπικο, δεν γνωριζει κανεις κατι?

κατι σαν εξελιξη των μουντρα, αλλα μοναδικο για τον καθενα καθε φορα, που συμβολιζει την ιδιοτητα που εχει ο καθενας μεσα σε αυτο συμπαν ας πουμε...

πχ εγω ειμαι η ντεμι κ η κινηση μου ειναι αυτη...την οποια οποτε την κανω, ξεκλειδωνουν οι ιδιοτητες μου κ η υπαρξη μου απεναντι σου....

καταλαβατε?
.................................................. .................................................. ....

Καποιες κινησεις κανουν καποιοι αθλητες υψηλου επιπεδου λιγο πριν την προσπαθεια.Ενεργοποιουν ετσι την ελαστικοτητα τους , την δυναμη τους, την εκρηκτικοτητα τους, αναλογα με το αθλημα.

Ισως απο κει πρεπει να πιασεις το νημα.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 06-10-12, 11:35
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Smile ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ, concept και μέθοδος

Καλημέρα σας

Διάβασα ορισμένα απίστευτα πράγματα στις περασμένες σελίδες. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνουμε κάτι τόσο "απλό", τόσο περίπλοκο.

-Τι είναι ο διαλογισμός;
Να έχεις νοητική σιωπή. Να μην ακούγεται τίποτα.

-Πώς γίνεται;
Κάθεσαι αναπαυτικά σε μια καρέκλα, πλάτη ίσια, χαλαρώνεις το σώμα, συγκεντρώνεις την προσοχή σου σε κάτι, και παρατηρείς τις σκέψεις σου, χωρίς να προσκολλάσαι σε αυτές.

-Ποιο ειναι το αποτέλεσμα;
Με τον καιρό οι σκέψεις θα μειώνονται, πράγμα που θα μειώνει το άγχος, τα συναισθήματα και θα έχει καλύτερη απόδοση ο ύπνος. Πιθανόν να υπάρξουν κάποιες εξωσωματικές εμπειρίες (για όσους τους ενδιαφέρει αυτό).
Με την πρακτική, οι σκέψεις σταδιακά μειώνονται μέχρι που πετυχαίνεις να γίνεις "κενό χαρτί".
Και εδώ σταματάω.

Ο διαλογισμός είναι πολύ απλός, όσο πιο πολύ τον αναλύεις θεωρητικά απλά χάνεις την ουσία, που είναι το να καθίσεις σε μια καρέκλα και να διαλογιστείς.
Το κλειδί του διαλογισμού είναι η παρατήρηση. Παρατηρείς τις σκέψεις σου και τις αφήνεις να φεύγουν. Σαν μια δεξαμενή με νερό που συνεχώς αδειάζει. Δεν πιέζεις το νερό, το αφήνεις να ρέει. Δεν προσπαθείς να ξαναγεμίσεις τη δεξαμενή. Την αφήνεις να αδειάσει.
Χρειάζεται πειραματισμό.

Σε αυτό βοηθάει το να συγκεντρώνεσαι σε ένα μόνο αντικείμενο, π.χ. μια φλόγα ενός κεριού, ένα σύμβολο, μια όμορφη εικόνα, ένα δέντρο, έναν κενό τοίχο κοκ.
Το κόλπο είναι να πετύχεις να είσαι στο κατώφλι. Το κατώφλι είναι το σημείο στο οποίο παρατηρείς τι γίνεται μέσα σου (συναισθήματα, σκέψεις, αισθήματα κλπ) και τι γίνεται έξω σου (τον εξωτερικό χώρο, το δωμάτιο, τα πράγματα κλπ).

Φαντάσου οτι είσαι στο κατώφλι της εισόδου ενός σπιτιού. Απο εκεί βλέπεις έξω απο το σπίτι, τους δρόμους, τα δέντρα, τα αυτοκίνητα κλπ. Και παράλληλα βλέπεις τι γίνεται μέσα στο σπίτι: τα δωμάτια, τους ανθρώπους, τις ομιλίες κλπ.
Πρέπει να μάθουμε να είμαστε στο κατώφλι. Η προσοχή μας να είναι ταυτόχρονα και προς τα μέσα και προς τα έξω.

Μπορούμε επίσης, να έχουμε ως αντικείμενο συγκέντρωσης και μια προσευχή ή μια σκέψη ή κάποιο μάντρα, αλλά δεν το προτείνω γιατι μπορεί να μπούμε σε μηχανικότητα.

Μπορούμε ακόμα να απαγγείλουμε κάποιο μάντρα, και να έχουμε εκεί την προσοχή μας.

Μπορούμε να έχουμε ως αντικείμενο προσοχης τον χτύπο της καρδιάς μας ή/και την αναπνοή μας.

Δεν χρειάζεται να έχουμε μόνο ένα αντικείμενο προσοχής. Όταν βλέπουμε οτι αρχίζει και γίνεται μηχανικά κάτι, μπορούμε να αλλάξουμε αντικείμενο προσοχής/δραστηριότητα. Θέλουμε να μείνουμε ξύπνιοι.

Δε προτείνω να διαλογιστεί κάποιος ξαπλωτός ή με τα μάτια κλειστά. Μόνο όταν νιώθει έτοιμος για αυτό. (Ο σκοπός δεν είναι απλά να κοιμηθούμε ξαπλωτοί ή σε μια καρέκλα)

Ο διαλογισμός μπορεί να κρατήσει όση ώρα θέλουμε. Εγώ τον κρατάω μέχρι να να μην μπορώ να κρατήσω τα μάτια μου ανοιχτά απ' την νύστα (τον κάνω βράδυ). Για αρχάριους προτείνεται 10-20 λεπτά. Αλλά είναι στη κρίση του καθενός αυτό.

Για περισσότερες λεπτομέρειες, πμ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 06-10-12 στις 12:08
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 06-10-12, 15:50
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Gabiell με βοήθησαν πολύ αυτά που λες. Φαντάσου οτι εγω ως τωρα νόμιζα οτι τον διαλογισμό έπρεπε να τον κάνω με κλειστά μάτια και στο τέλος σχεδόν πάντα με έπαιρνε ο ύπνος. Ή πάλι με κλειστά μάτια καθόμουν ενα μισάωρο και έκανα καλτι σαν αυθυποβολή με τις επιθυμίες μου ή αυτά που θέλω να συμβούν στην πραγματικότητα μου. Πράγμα που είναι καλό μεν, αλλα΄δεν θεωρείται και τόσο διαλογισμός αν κρίνω απο αυτα που λες, μιας και δεν άδειαζα απο σκέψεις, αλλά απλά άδειαζα απο τις αρνητικές και γέμιζα απο αυτές που εγώ ήθελα. Αυτό είναι κάτι που με βοηθάει και μου δίνει δύναμη, αλλα΄δεν ξέρω πια αν είναι καλή ιδεά να το κάνω. Μήπως πρέπει να αλλάξω τελείως την τακτική αυτή και να εφαρμόσω αυτη που προτεινεις μονο? δΛΔ το τελείως άδειασμα?
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 06-10-12, 16:07
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cathy Εμφάνιση μηνυμάτων
Gabiell με βοήθησαν πολύ αυτά που λες. Φαντάσου οτι εγω ως τωρα νόμιζα οτι τον διαλογισμό έπρεπε να τον κάνω με κλειστά μάτια και στο τέλος σχεδόν πάντα με έπαιρνε ο ύπνος. Ή πάλι με κλειστά μάτια καθόμουν ενα μισάωρο και έκανα καλτι σαν αυθυποβολή με τις επιθυμίες μου ή αυτά που θέλω να συμβούν στην πραγματικότητα μου. Πράγμα που είναι καλό μεν, αλλα΄δεν θεωρείται και τόσο διαλογισμός αν κρίνω απο αυτα που λες, μιας και δεν άδειαζα απο σκέψεις, αλλά απλά άδειαζα απο τις αρνητικές και γέμιζα απο αυτές που εγώ ήθελα. Αυτό είναι κάτι που με βοηθάει και μου δίνει δύναμη, αλλα΄δεν ξέρω πια αν είναι καλή ιδεά να το κάνω. Μήπως πρέπει να αλλάξω τελείως την τακτική αυτή και να εφαρμόσω αυτη που προτεινεις μονο? δΛΔ το τελείως άδειασμα?
Καλησπέρα φίλη Cathy

Πράγματι αυτό που περιγράφεις δεν θα έλεγα οτι είναι διαλογισμός, αλλά περισσότερο auto-suggestion, αυθυποβολή όπως είπες. Δεν είναι κακό, απλά, σαν εσωτεριστές, προτιμούμε να ξεφυγουμε τελείως απο τον προγραμματισμό, παρα να δημιουργήσουμε έναν καινούριο. Όσο κάποιος γνωρίζει τον εαυτό του, τόσο (αυτόματα) αλλάζει και ο εσωτερικός μας προγραμματισμός προς το καλύτερο.

Ναι, το καλύτερο είναι να αδειάζεις τελείως απο σκέψεις. Τη Δευτέρα πιστεύω θα σας δώσει ένα κλειδί ο Β. που θα σας βοηθήσει σε αυτό, και ειδικά στη διάρκεια της μέρας. Γιατι το θέμα είναι να "διαλογιζόμαστε" και μέσα στη μέρα, όχι μόνο μια συγκεκριμένη στιγμή.
Οι σκέψεις μας (τα εγώ μας) λειτουργούν όλη τη μέρα! ΚΑΙ μετά όταν κοιμόμαστε. Επομένως και εμείς πρέπει όλη τη μέρα να δουλεύουμε πάνω στην αφύπνιση. Και αυτό θα επηρεάσει και τον ύπνο μας και τις εμπειρίες που θα χουμε στη διάρκειά του..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 06-10-12 στις 16:07
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 08-10-12, 11:31
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων

Ναι, το καλύτερο είναι να αδειάζεις τελείως απο σκέψεις. Τη Δευτέρα πιστεύω θα σας δώσει ένα κλειδί ο Β. που θα σας βοηθήσει σε αυτό, και ειδικά στη διάρκεια της μέρας. Γιατι το θέμα είναι να "διαλογιζόμαστε" και μέσα στη μέρα, όχι μόνο μια συγκεκριμένη στιγμή.
Οι σκέψεις μας (τα εγώ μας) λειτουργούν όλη τη μέρα! ΚΑΙ μετά όταν κοιμόμαστε..
Πολυ προτου φτασει κανεις στην μηδενικη σκεψη, μετα απο ωρες καιωρες διαλογισμου, και μερες και μηνες ακομη και χρονια αναλογα με την περιπτωση, θα εμφανιστει ο εσωτερικος παλμος( η οπως το λεει ο καθενας) , ενας πολυ μεγαλος μπελας, στους διαλογιζομενους. Μηπως θαπρεπε να πεις και δυο λογια για αυτο?

Η δημιουργια ανυπαρξιας σκεψης στην διαρκεια της ημερας, χωρις την καταληλη ικανοτητα, ερχεται αντιμετωπη με την δυναμη της σκεψης που ολοι ξερουμε την αξια της? Μηπως δηλαδη αν ειμαστε καποιες στιγμες χωρις σκεψη, (και στον διαλογισμο και στην διαρκεια της μερας οπως λες), κανουμε αυτο που θελει ...καποιος αλλος;

Αυτος ο Β. που θα μας βοηθησει τι εστι?


------------------------------------------------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.