Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-11, 22:39
picasso Ο χρήστης picasso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2010
Μηνύματα: 58
Smile Συγκάτοικος

Είμαι ένας φυσιολογικός άνθρωπος και μου αρέσει να διασκεδάζω και οποτε έχω χρόνο ασχολούμαι και λίγο με τα μεταφυσικά.

Θέλω να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω κάποιο πρόβλημα απλός θέλω να μοιραστώ μαζί σας αυτό που συμβαίνει σπίτι μου λόγο ότι αν μιλήσω σε φίλους μάλλον θα τρομάξουν η θα το πάρουν για πλάκα. Στο σπίτι μου από πάντα συνέβαιναν διαφορα περίεργα πράγματα αλλα η μητέρα μου μας είχε μάθει από μικρά για να μην φοβόμαστε να αγνοούμε ότι δούμε λέγοντας μας ότι στον κόσμο υπάρχουν διαφορα πράγματα που δεν ξέρουμε η δεν καταλαβαίνουμε όμως δεν πρέπει να τα φοβόμαστε γιατί αν δεν τα ενοχλήσουμε δεν έχουν λόγο να μας βλάψουν.

Τα τελευταία χρονια παρατήρησα ίσως λόγο ότι δεν φοβόμαστε πια γιατί μεγαλώσαμε, μια αυξημένη κινητικότητα από κάτι που δεν έχω καταφέρει να δω τι είναι ακριβώς, όμως η αδερφή μου είδε πριν λίγες μέρες(είμαι σίγουρος ότι λέει αλήθεια γιατί είναι μεγάλη , σοβαρή και δεν έχει κανένα λόγο να πει ψέματα). Ξάπλωσε και έκλεισε το φως και όπως γύρισε από την μεριά που κοιμάται είδε κάτω στο πάτωμα ένα κοριτσάκι καθισμένο σε στάση λες και φοβόταν( κρατούσε τα γόνατα του και είχε κρυμμένο το πρόσωπο του). Λόγο ότι ναι μεν δεν φοβάται αλλα δεν είναι άνετη με τέτοιες καταστάσεις γύρισε πλευρό να κοιμηθεί και δεν έδωσε σημασία. Αυτό το έμαθα σήμερα και παρεπιπτόντως το καλοκαίρι άκουγα τρέξιμο μικρού παιδιού ξυπόλητου έξω από την πόρτα του δωματίου μου.. λες και έπαιζε έτρεχε μέχρι την πόρτα μου , έφευγε ξαναερχόταν απέξω.

Το σπίτι μου δεν έχει κάποιο ιστορικό , οι γονείς μου το έχτισαν πριν 23-24 χρόνια και η περιοχή ήταν χωράφια (μάλιστα ήταν από τους πρώτους που έχτισαν εδώ).κατά καιρούς συμβαίνουν διαφορα περιστατικά κύριος όμως μια μορφή που βλέπω για δευτερόλεπτα με την άκρη του ματιού μου αλλα έτυχε να την δω και στο σκοτάδι μια φορα να κινείται γρήγορα ενώ κοίταζα ευθεία.

Δεν έχω σκοπό να κάνω ευχέλαια και αλλα τέτοια διότι από την μια δεν με ενοχλεί σε κάτι από την άλλη όσο περίεργο και να φαίνεται το ότι είναι παιδί με κάνει να νιώθω ας πούμε προστατευτικά ώστε να μην θέλω να το διώξω με κάποιο τρόπο ούτε καν να το ενοχλήσω.

Θα ήθελα την γνώμη σας και αν σας έχει συμβεί στους ιδιους κάτι παρόμοιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picasso : 08-02-11 στις 22:40
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-11, 00:32
picasso Ο χρήστης picasso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2010
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Κάνω και άλλο ποστ γιατί δεν με αφήνει να κάνω edit κάτι που ήθελα να προσθέσω. Υπάρχει περίπτωση να ήταν κάτι άλλο και να εμφανίστηκε με την μορφή παιδιού? Και επίσης μου πέρασε και κάτι άλλο από το μυαλό. Πιστεύετε πως ίσως ένα ευχέλαιο να λειτουργήσει σαν βοήθεια για αυτό και όχι όπως αρχικά σκέφτηκα ότι θα το διώξει. Επειδή δεν έχω πολλά πολλά με την εκκλησια και είμαι απόμακρος από μικρός πως ακριβώς λειτουργεί το ευχέλαιο? Βοηθάει ότι έχει "εγκλωβιστεί" να προχωρήσει η λειτουργεί σαν μέσο να διώξει κάτι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picasso : 09-02-11 στις 00:34
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-11, 09:20
Το avatar του χρήστη Σύλφη
Σύλφη Ο χρήστης Σύλφη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2010
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

picasso,δεν ξέρω αλήθεια τι κάνει το ευχέλαιο στα πνεύματα μιας και ποτε δεν το επιχείρησα,κάποιες απόψεις ισχυρίζονται οτι είναι καλό να γίνεται και καποιες οτι είναι μια επιθετική απώθηση.
Ουσιαστικά,είναι λόγια-ξόρκια-ευχες, που αντιπροσωπεύουν μια θρησκεία,την οποία αν δεν πιστεύεις και πολύ,νομίζω χάνει την δυναμική της απέναντι σου.
Αρα,εσύ αποφασίζεις την μέθοδο σου ανάλογα με τα πιστεύω σου.
Τώρα,όσον αφορα το θέμα αν το κοριτσάκι είναι όντως αυτό που δείχνει ή κάτι άλλο κακό μεταμφιεσμένο,θα πάρω την καλύτερη απάντηση στην αντίδραση της αδερφής σου.Το είδε,δεν τρόμαξε και άλλαξε πλευρό!
Αν ήταν κάτι κακό θα το ένιωθε και έιναι πιο αντικειμενική η διαίσθηση των ατόμων που δεν τρομάζουν με το παραμικρό,γιατί μπορούν να ξεχωρίσουν τι νιώθουν.
Θα κρατήσω όμως κάτι απο αυτά που έγραψες:
''Δεν έχω σκοπό να κάνω ευχέλαια και αλλα τέτοια διότι από την μια δεν με ενοχλεί σε κάτι από την άλλη όσο περίεργο και να φαίνεται το ότι είναι παιδί με κάνει να νιώθω ας πούμε προστατευτικά ώστε να μην θέλω να το διώξω με κάποιο τρόπο ούτε καν να το ενοχλήσω''
Το βρήκα πραγματικά τρυφερό σαν σκέψη και αυτό ίσως φτάνει.
Πιο δυνατό ευχέλαιο δεν υπάρχει.
Γνώμη μου πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-11, 10:28
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Έχω μια απορία: αναφέρεις αρχικά ότι στο σπίτι σου γινόντουσαν περίεργα πράγματα, αλλά η μητέρα σου σας είχε μάθει να τα αγνοείτε και να μη φοβάστε. Τι ακριβώς εννοείς;
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-11, 11:51
picasso Ο χρήστης picasso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2010
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σύλφη Εμφάνιση μηνυμάτων
picasso,δεν ξέρω αλήθεια τι κάνει το ευχέλαιο στα πνεύματα μιας και ποτε δεν το επιχείρησα,κάποιες απόψεις ισχυρίζονται οτι είναι καλό να γίνεται και καποιες οτι είναι μια επιθετική απώθηση.
Ουσιαστικά,είναι λόγια-ξόρκια-ευχες, που αντιπροσωπεύουν μια θρησκεία,την οποία αν δεν πιστεύεις και πολύ,νομίζω χάνει την δυναμική της απέναντι σου.
Αρα,εσύ αποφασίζεις την μέθοδο σου ανάλογα με τα πιστεύω σου.
Τώρα,όσον αφορα το θέμα αν το κοριτσάκι είναι όντως αυτό που δείχνει ή κάτι άλλο κακό μεταμφιεσμένο,θα πάρω την καλύτερη απάντηση στην αντίδραση της αδερφής σου.Το είδε,δεν τρόμαξε και άλλαξε πλευρό!
Αν ήταν κάτι κακό θα το ένιωθε και έιναι πιο αντικειμενική η διαίσθηση των ατόμων που δεν τρομάζουν με το παραμικρό,γιατί μπορούν να ξεχωρίσουν τι νιώθουν.
Θα κρατήσω όμως κάτι απο αυτά που έγραψες:
''Δεν έχω σκοπό να κάνω ευχέλαια και αλλα τέτοια διότι από την μια δεν με ενοχλεί σε κάτι από την άλλη όσο περίεργο και να φαίνεται το ότι είναι παιδί με κάνει να νιώθω ας πούμε προστατευτικά ώστε να μην θέλω να το διώξω με κάποιο τρόπο ούτε καν να το ενοχλήσω''
Το βρήκα πραγματικά τρυφερό σαν σκέψη και αυτό ίσως φτάνει.
Πιο δυνατό ευχέλαιο δεν υπάρχει.
Γνώμη μου πάντα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Δεν θα κάνω τίποτα δεν υπάρχει λόγος άλλωστε η σκέψη μου ήταν μήπως το βοήθαγε αλλα αν υπάρχει έστω και μια πιθανότητα να λειτουργήσει επιθετικά προς αυτό δεν το σκέφτομαι καν. αυτό που μου κινεί την περιέργεια όμως είναι ότι το σπίτι δεν είχε προηγούμενους ιδιοκτητες .. για πιο λόγο να βρίσκετε εγκλωβισμένο εδώ? Μήπως υπάρχει και η περίπτωση να μην είναι εγκλωβισμένο και απλά να βρήκε ένα μέρος να μείνει? Δεν ξέρω μπορεί να ακούγεται αστεία η σκέψη μου αλλα δεν ξέρω από αυτά και αναρωτιέμαι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΑΝΕΙΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω μια απορία: αναφέρεις αρχικά ότι στο σπίτι σου γινόντουσαν περίεργα πράγματα, αλλά η μητέρα σου σας είχε μάθει να τα αγνοείτε και να μη φοβάστε. Τι ακριβώς εννοείς;
περίεργα πράγματα συνέβαιναν από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου στο σπίτι και επειδή σαν πιτσιρίκια τρομάζαμε παρα πολύ σε σημείο να μην τολμάμε να πάμε μονα μας στην τουαλέτα (νηπιαγωγείο) η μάνα μου μας είχε πει πως δεν πρέπει να φοβόμαστε γιατί όντως υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζουμε η δεν κατανοούμε (πνεύματα κλπ) όμως δεν έχουν σκοπό να μας βλάψουν. και γιαυτό αν δούμε κάτι να μην τρομάξουμε απλός να το αγνοήσουμε. Πιστεύω πως το έκανε από την μια για να μην φοβόμαστε και από την άλλη δεν ήθελε να μας μεγαλώσει στο ψέμα (δεν υπάρχει τίποτα κλπ που λένε άλλες μανάδες).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-11, 14:11
rocknrolla Ο χρήστης rocknrolla δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2010
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

άμα νιώθεις ότι δεν υπάρχει αρνητική ενέργεια σε αυτό το "κοριτσάκι" πάει να πει ότι δεν θέλει να σας κάνει κακό!Επίσης άμα φωνάξεις παπά να πει τα ανάλογια ξόρκια-λόγια τότε μπορεί το πνεύμα να παραμείνει στο σπίτι και ας πούμε θα είναι λίγο ""θυμωμένο".Η γνώμη μου άστο στο σπίτι σου,αφού έτσι και αλλιώς κάθε σπίτι έχει και ένα πνευματάκι...άμα είναι καλό φυσικά θα νιώθεις ηρεμία,προστασία,ασφάλεια και με καμία περίπτωση φόβο...εσύ κρίνεις αν θα το αφήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-11, 17:55
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το σπίτι μου δεν έχει κάποιο ιστορικό , οι γονείς μου το έχτισαν πριν 23-24 χρόνια και η περιοχή ήταν χωράφια
Ας υποθέσουμε ότι είναι στοιχειωμένο το μέρος. Σκέφτηκες την πιθανότητα αφού ήταν κάποτε χωράφια να υπήρχε κάποιο πηγάδι εκεί κι αυτό το παιδάκι να έπεσε μέσα και να πνίγηκε και τώρα που χτίστηκε το σπίτι σας να εκνευρίστηκε γι' αυτό; Από πότε αρχίσατε να το βλέπετε; Έχει σημασία. Μήπως το φανταστήκατε; Πολλές φορές το όνειρο μοιάζει τόσο αληθινό που η πραγματικότητα δεν απέχει και πολύ. Μου έτυχε πολλές φορές να μπερδέψω το όνειρο με την πραγματικότητα. Μερικά όνειρα είναι τόσο αληθοφανή που σε μπερδεύουν να ξεκαθαρίσεις τελικά τι είναι. Αφού δεν σε τρομάζει μην το διώξεις. Πάντα τα παιδιά είναι καλοδεχούμενα. Όμως δεν είναι σωστό να μένει εγκλωβισμένο σε έναν κόσμο που δεν του ανήκει, που δεν είναι ο δικός του. Απλα ζει παγιδευμένο σε δύο κόσμους. Πάντως καλό είναι να κάνετε ένα μνημόσυνο για να γαληνέψει τη ψυχή του ο θεός, γιατί η συγκατοίκηση με έναν νεκρό δεν βοηθάει την κατάσταση. Καταλαβαίνεις!
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 22-12-11 στις 17:56
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.