Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-06-11, 00:35
petros90 Ο χρήστης petros90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2010
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή ΟΝΕΙΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ

Ένα από τα προηγούμενα βράδια είδα ένα όνειρο πολύ άσχημο και στενάχωρο που αφορούσε ένα δικό μου πρόσωπο ας πούμε την Μαίρη.Μετά είδα ότι ήμουν με δικούς μου ανθρώπους και δεν ήθελα να τους πω το όνειρο με τη Μαίρη για να μην τους στεναχωρήσω.Δηλαδή το όνειρο με τη Μαίρη ήταν όνειρο στο κανονικό μου όνειρο όπως όλοι έχουμε.Δεν ξέρω αν είναι κάτι.Μπορεί να μην είναι τίποτα.Σας έχει συμβεί;Έχει κάποια ονομασία;Δεν είδα καμιά ταινία ανάλογη. Μετά στο κανονικό όνειρο είδα τη Μαίρη να κάθεται στον καναπέ και στον άλλο καναπέ να έχει μια άδεια μαύρη κάσα γεμάτη με ροδοπέταλα κι έλεγε ότι ετοιμαζόταν για ένα ετήσιο μνημόσυνο.Αυτό το μνημόσυνο στην πραγματικότητα έχει περάσει.
Πριν λίγες μέρες η Μαίρη είχε δει ένα όνειρο και ξύπνησε ταραγμένη λέγοντας ότι θα πεθάνει αλλά δεν νομίζω να το πίστευε από ένα όνειρο.Είδε ότι άνοιξε ένα μέρος του σώματος της (το οποίο έχει πρόβλημα και πολλοί άνθρωποι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα υγείας) και έτρεχε αίμα και ότι ήρθε ένας δικός της άνθρωπος αυτός για τον οποίο στο δικό μου όνειρο ετοίμαζε την κάσα και δε θυμάμαι αν της έλεγε ότι θα την πάρει.Πάντως η Μαίρη φιλούσε και χαιρετούσε τους δικούς της γιατί επρόκειτο να πεθάνει.Αυτό ήταν το όνειρο της Μαίρης λίγες μέρες νωρίτερα απ'το δικό μου.Αυτό ήταν σημαδιακό;Ίσως να ήταν απ'το άγχος της γιατί γενικά φωνάζει στον ύπνο της η Μαίρη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη petros90 : 10-06-11 στις 00:36
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-11, 22:20
Crystalline water Ο χρήστης Crystalline water δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Κάτοικος Azeroth
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Δε ξερω τι είναι το όνειρο μέσα στο όνειρο αλλά δε μου φαίνεται καθόλου καλό για τη κοπέλα.Εχω την εντύπωση οτι ειναι ξεκάθαρο απλά σκέψου πως ένιωθες οταν το είδες εγω έτσι τα ερμηνεύω.Εύχομαι παντως να μην ειναι τίποτα
.
__________________
Σκέφτομαι άρα υπάρχω....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-11, 14:41
Το avatar του χρήστη Nox
Nox Ο χρήστης Nox δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2011
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Ειχα δει και εγώ ένα όνειρο μέσα σε όνειρο, βασικά κοιμώμουν και στο όνειρο που είδα έβλεπα πάλι έμενα να κοιμάμαι, ακριβώς με τις ίδιες πιτζάμες, με την ίδια κουβέρτα και όπως αποδείχθηκε όταν τελικα ξύπνησα και στην ίδια στάση σώματος. Ημουν λοιπον στ όνειρο μ στ κρεβάτι μου και ονειρευόμουν πως κοιμώμουν και έβλεπα το εξής όνειρο: οτι ενοιωθα σαν κτ ν σερνεται πάνω μου και σαν φαγούρα, ξύπνησα και πεταξα την κουβέρτα τότε είδα φίδια, αράχνες ακρίδες και ενα σωρό αλλα ερπετά και έντομα ν περπατανε πάνω μου. Ξύπνησα (αυτό είναι ακόμα ενα στάδιο του ονείρου) κ ενοιωθα παλι αυτο το "γαργαλιτό" κ επειδή είχα δεί αυτο το όνειρο ξεσκεπάστηκα κ είδα οτι όντως υπήρχαν όλα αυτά τα πραγματα πάνω μου και φρίκαρα ξανά. Τέλος ξύπνησα (επιτελους) στην πραγματικότητα και ένοιωθά πάλι αυτό το αίσθημα οτι κάτι περπατούσε πάνω μου, για μια ακόμη φορα πέταξα την κουβέρτα αλλα ευτυχώς διαπίστωσα οτι ήταν όνειρο, οτι δεν υπήρχε κατι. Αλλα ήταν περίεργο, δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά, αλλα εβλεπα στο ονειρο μου, οτι κοιμώμουν και ονειρευόμουν εμένα που κοιμώμουν και με έβλεπα σε όνειρο να μ τυχαίνει κάτι, κ μετά τα ξυπνήματα ήταν διαδοχικά. Ήταν πολύ περίεργο αλλά δεν νομίζω να σημαίνει κάτι, απλα η εμπειρία αυτή ταίριαζε στην θεματολογία νομιζω, όνειρο μέσα σε όνειρο.
__________________
Βάζω λίγο σκοτάδι κ λιγάκι βροχή για ν σ φτιάξω μια παράξενη αρχή k να σ ξεμακρύνω λγ από τη σκέψη σ π έτσι κ αλλιώς ξεσυνερίζεται τ κέφι σ. Σε πάω σε δρόμο μικρό, σε σοκάκι παλιό σ' ένα αιώνια ποτισμένο απ' το κρασί καπηλειό, μέρος κακόφημο, ακόμα κ για τ στοχασμό μ π ούτε κ ο φόβος δε με φέρνει στ' όνειρό μ. Εδώ λοιπόν, θ μοιραστώ μια ιστορία μαζί σ π 'ναι σα ν συνέβη χθες κ ορκίσου αν σε πειράξει τόσο π ντραπείς
πουθενά να μη τη πεις!!


http://www.youtube.com/watch?v=0Q7rNOJBByg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nox : 14-06-11 στις 14:42
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-11, 19:13
Το avatar του χρήστη Σύλφη
Σύλφη Ο χρήστης Σύλφη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2010
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Μήπως η φίλη σου η Μαίρη,έχει φοβίες με τον θάνατο λόγω του προβλήματος υγείας που αντιμετωπίζει,αν καταλαβα καλά σε συνδυασμό με ένα μνημόσυνο που έκανε,εστω και λίγο καιρό πριν;μπορεί απο συναισθησία να φοβάσαι κι εσυ ή να λαμβάνει τις φοβίες της.Δεν ξέρω κατα πόσο είναι χρήσιμο για την ψυχολογία σας να τα δείτε ως προφητικά τα όνειρα αυτά,πάντως είναι μια λογική φοβία που όλους μας κατατρέχει αλλά περα απο,δεν αξίζει να ζήσουμε με τον τρόμο των ονείρων.Κάντε λίγο χιούμορ για την κατάσταση και ευχομαι να γελάτε πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-06-11, 04:05
bLadeR Ο χρήστης bLadeR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2011
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Exw dei ki egw!

(signomh gia ta greeklish apla to pc m exei mono agglika)Exw dei polles fores oneiro mesa se oneiro! malista 1 fora eixa ftasei sto 3o oneiro mesa se oneiro..oles tis fores den htan kati sigekrimeno h kati simadiko..toulaxiston den mou faneike etci..kati sigekrimeno den 3erw na sou pw pados einai spanio alla endiaferon!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-06-11, 18:44
Angelika28970 Ο χρήστης Angelika28970 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2011
Μηνύματα: 88
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petros90 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα από τα προηγούμενα βράδια είδα ένα όνειρο πολύ άσχημο και στενάχωρο που αφορούσε ένα δικό μου πρόσωπο ας πούμε την Μαίρη.Μετά είδα ότι ήμουν με δικούς μου ανθρώπους και δεν ήθελα να τους πω το όνειρο με τη Μαίρη για να μην τους στεναχωρήσω.Δηλαδή το όνειρο με τη Μαίρη ήταν όνειρο στο κανονικό μου όνειρο όπως όλοι έχουμε.Δεν ξέρω αν είναι κάτι.Μπορεί να μην είναι τίποτα.Σας έχει συμβεί;Έχει κάποια ονομασία;Δεν είδα καμιά ταινία ανάλογη. Μετά στο κανονικό όνειρο είδα τη Μαίρη να κάθεται στον καναπέ και στον άλλο καναπέ να έχει μια άδεια μαύρη κάσα γεμάτη με ροδοπέταλα κι έλεγε ότι ετοιμαζόταν για ένα ετήσιο μνημόσυνο.Αυτό το μνημόσυνο στην πραγματικότητα έχει περάσει.
Πριν λίγες μέρες η Μαίρη είχε δει ένα όνειρο και ξύπνησε ταραγμένη λέγοντας ότι θα πεθάνει αλλά δεν νομίζω να το πίστευε από ένα όνειρο.Είδε ότι άνοιξε ένα μέρος του σώματος της (το οποίο έχει πρόβλημα και πολλοί άνθρωποι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα υγείας) και έτρεχε αίμα και ότι ήρθε ένας δικός της άνθρωπος αυτός για τον οποίο στο δικό μου όνειρο ετοίμαζε την κάσα και δε θυμάμαι αν της έλεγε ότι θα την πάρει.Πάντως η Μαίρη φιλούσε και χαιρετούσε τους δικούς της γιατί επρόκειτο να πεθάνει.Αυτό ήταν το όνειρο της Μαίρης λίγες μέρες νωρίτερα απ'το δικό μου.Αυτό ήταν σημαδιακό;Ίσως να ήταν απ'το άγχος της γιατί γενικά φωνάζει στον ύπνο της η Μαίρη.
γεια.εγω εχω δει πολλεεεεεες φορες ονειρο μεσα στο ονειρο και την πρωτη φορα παραξενευτικα αλλα μετα μου φαινοταν φυσιολογικο.γεν νομιζω να ειναι κατι κακο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-06-11, 18:51
Angelika28970 Ο χρήστης Angelika28970 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2011
Μηνύματα: 88
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bLadeR Εμφάνιση μηνυμάτων
(signomh gia ta greeklish apla to pc m exei mono agglika)Exw dei polles fores oneiro mesa se oneiro! malista 1 fora eixa ftasei sto 3o oneiro mesa se oneiro..oles tis fores den htan kati sigekrimeno h kati simadiko..toulaxiston den mou faneike etci..kati sigekrimeno den 3erw na sou pw pados einai spanio alla endiaferon!
ειναι σπανιο?βασικα δεν το νομιζω αλλα μπορει να εχεις δικιο ποτε δεν ξερεις!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-06-11, 23:02
Το avatar του χρήστη Marsia
Marsia Ο χρήστης Marsia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2011
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Angelika28970 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι σπανιο?βασικα δεν το νομιζω αλλα μπορει να εχεις δικιο ποτε δεν ξερεις!!!!
δε νομίζω είναι σπάνιο, γιατί έχει συμβεί σε πολλούς τουλάχιστον μια φορά...αν σκεφτούμε κιόλας ότι σύμφωνα με μελέτες κάθε βράδυ ονειρευόμαστε, αλλά σπάνια θυμόμαστε τα όνειρά μας, τότε μπορεί να έχει συμβεί και σε όλους, απλά να μην το θυμούνται...
__________________
Για να δεις το ουράνιο τόξο, πρέπει να αντέξεις την καταιγίδα...

Η αγωνία της ψυχής μου βρήκε διέξοδο σε μια δυνατή, μακριά και τελική κραυγή απελπισίας - Edgar Allan Poe

Τὸ ξέρω πὼς καθένας μοναχὸς πορεύεται στὸν ἔρωτα, μοναχὸς στὴ δόξα καὶ στὸ θάνατο. Τὸ ξέρω. Τὸ δοκίμασα. Δὲν ὠφελεῖ. Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου - Η Σονάτα του Σεληνόφωτος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-06-11, 09:25
Το avatar του χρήστη Tsilier
Tsilier Ο χρήστης Tsilier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2010
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

To όνειρο μέσα στο όνειρο συμβαίνει πολύ συχνά αλλά όταν ξυπνήσεις δέν κάνεις διακρίσεις τα θυμάσαι όλα σάν ένα. Το συγκεκριμένο όνειρο δυστυχώς δέν είναι οτι το καλύτερο για το αγαπημένο σου πρόσωπο να ελπίζεις μόνο να μήν είναι προφητικό.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-12-11, 10:56
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Question

Το όνειρο μέσα σε όνειρο γίνεται όταν κάνουμε αστρικό ονείρεμα και επισκεπτόμαστε άλλες διαστάσεις ή επισκεπτόμαστε νοερά ένα παράλληλο σύμπαν. Βλέπουμε εκεί τι κάνει ο εκεί εαυτός μας. Σ' αυτή την περίπτωση αν ονειρευτείς ότι κάποιος πεθαίνει, στο δικό μας κόσμο έχει πολλή ζωή μπροστά του. Δηλαδή ό,τι δεις εκεί, γίνεται αντίθετα στο δικό μας κόσμο. Ευτυχία εκεί, δυστυχία εδώ και αντίθετα. Ονειρεύεσαι ότι χώρισες, θα επανασυνδεθείς ή θα βρεις άλλον εδώ. Σ' αυτό το όνειρο λοιπόν θα γίνουν όλα αντίθετα όπως τα είδες.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 21-12-11 στις 10:57
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.