Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-11, 19:02
clementin Ο χρήστης clementin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2011
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή απαλό σκούντηγμα

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας μια προσωπική εμπειρία. Συνέβει περίπου πριν ένα χρόνο, όταν βράδυ Σαββάτου σε γνωστή εκπομπή παρακολουθούσα μια κυρία που ζωγράφιζε πορτρέτα ανθρώπων που έχουν φύγει απο τη ζωή κατόπιν νοερής έκκλισής τους απο το ζωντανό κοινό της εκπομπής. Κάποια στιγμή, η εν λόγω κυρία, ζήτησε απο τους τηλεθεατές να φέρουν στο μυαλό τους καλώντας νοερά κάποιο δικό τους άτομο ώστε να ζωγραφίσει και για το τηλεοπτικό κοινό αγαπημένα εκλειπόντα πρόσωπα. Χωρίς να το σκεφτώ ιδιαίτερα, σαν να επρόκειτο να λάβω μέρος σε τηλεοπτικό διαγωνισμό, κάλεσα και εγώ νοερά: τη γάτα μου και μια γιαγιά μου. Η κυρία ζωγράφισε κάτι άλλο που δεν θυμάμαι και εφόσον δεν συνέβη τίποτα για εμένα, άρχισα κουβέντα με τον άντρα μου. Η κουβέντα κατέληξε σε καυγά ομηρικών, για τα δεδομένα μας, διαστάσεων. Κοιμήθηκα μόνη μου και την επόμενη μέρα, ενώ ο σύζυγος έλειπε απο το σπίτι, κάθισα σττον καναπέ αναλογιζόμενη το μέγεθος του καυγά, την ένταση και το γεγονός ότι είχε προκληθεί απο το τίποτα για το τίποτα. Κθώς ήμουν πολύ στενοχωρημένη με το γεγονός και αναλογιζόμουν τα παραπάνω, ένιωσα κάποιος να πιέζει τον καναπέ ακριβώς στο σημείο που καθόμουν ασκώντας πίεση στη μέση μου-κάτι σαν απαλό σκούντηγμα. Ήταν πολύ παράξενο, η λογική μου έλεγε ότι δεν μπορούσε να συμβαίνει κάτι τέτοιο, τρόμαξα ελάχιστα, απόρησα πάρα πολύ και προσπάθησα να δοκιμάσω να πιέσω με το χέρι μου την πλάτη του καναπέ καθώς καθόμουν πάνω, στο ίδιο ακριβώς σημείο. Το έκανα, πίεσα την πλάτη του καναπέ στο ύψος της μέσης μου και αυτό που ένιωσα ήταν ακριβώς το ίδιο. Μπορώ να πω ότι τη στιγμή εκείνη όλο το σκηνικό με την εκπομπή και την επίκλισή μου δεν το έιχα καθόλου συνδέσει ούτε το έιχα κατα του. Ωστόσο, αργότερα η πίεση που ένιωσα μου θύμισε τη γάτα μου που πίεζε με τα δυο μπροστινά της πόδια τον καναπέ στηριζόμενη στα πίσω. Όμως αυτή τη γάτα την είχα χάσει προ πολού και εδώ και δύο χρόνια τα μόνα ζώα που μένουν εδώ είμαστε εγώ και ο άντρας μου . Η΄μήπως όχι;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-11, 01:00
sonik Ο χρήστης sonik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Φοβερο το σχόλιο σου στο τέλος… πολύ καλό ! γελασα πάρα πολύ. Λοιπον δεν ξερω αν η γάτα σου είχε έρθει για επίσκεψη αλλά θα σου πω μια ιστορία που μου συνέβη και ειχε μεσα και γάτα….
Ένα καλοκαιρινό βραδυ καθόμουν στο μπαλκονι μου σ τον πρωτο όροφο. Στο υψος του μπαλκονιου, υπηρχε το φως που φωτίζει τον δρόμο από κάτω. Στον τοιχο λοιπόν του μπαλκονιου μου σχηματίζονταν διάφορες σκιές. Από τα καγκελα, τις καρέκλες στο μπαλκονι κτλ. Πρόσεξα λοιπον ότι υπηρχε μια σκιά που ήταν ακριβως σαν να καθετε μια γάτα με τα μπροστινα ποδια όρθια… Κόλησα γιατί ουτε γατα υπηρχε στο κάγκελο μου αλλα ουτε και στο μπαλκόνι μου. Δεν καταφερα να βρω από πού προερχοταν η σκια… Εβαζα το χερι μου σε σημειο τετοιο που να δημιουργω σκια διπλα σε αυτή που εβλεπα αλλα δεν υπηρχε κατι που να δημιουργει την σκια της γατας…
Να σου πω την αληθεια την ακουσα λιγάκι και πήρα τη μηχανη μου και έφυγα…
Δεν ξαναείδα τετοια σκια στο μπαλκονι μου.. Γατα επίσης δεν ειχα ποτε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-11, 23:27
clementin Ο χρήστης clementin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2011
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Πολύ ωραία η περιγραφή σου..
Λοιπόν δεν περιμένω κάποια ακόμη απάντηση πάνω στο περιστατικό που περιέγραψα μιας και αποφάσισα να μην το ψάξω περισσότερο. Κάποια λογική εξήγηση θα υπάρχει πέρα απο αυτές που σκέφτηκα και κατόπιν απέρριψα η ίδια.
Αναρρωτιέμαι αν θε μπορούσα να εκφράσω μια σχετική μου απορία ως συνοδευτική στο παραπάνω ποστ και συγκεκριμένα να θέσω το εξής ερώτημα στα υπόλοιπα μέλη: Όσοι πιστεύετε στη συνέχιση της ύπαρξης μετά το φυσικό θάνατο και στη μετενσάρκωση των ανθρώπινων ψυχών τι γνώμη έχετε για την ψυχή των άλλων γήινων όντων; Είναι το ίδιο 'πράγμα' οι ψυχές ζώων και ανθρώπων; Μπορεί μια προηγούμενη ζωή μας να την περάσαμε ως ζώα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Προς τους συντονιστές: Αν υπάρχει ανάλογη συζήτηση σε άλλο σημείο του φόρουμ παρακαλώ να με παραπέμψετε. Αν, πάλι, το ερώτημα αυτό, εφόσον δεν ταιριάζει στον τίτλο του ποστ, πρέπει να διαγραφεί δεν έχω αντίρρηση. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-11, 17:51
Το avatar του χρήστη vasileia
vasileia Ο χρήστης vasileia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2011
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

1) πηστεύω πως είχε σχέση με αυτό που συνέβη κατα τη διάρκεια της εκπομπής και δεν χρειάζεται να το εξηγίσεις λογικά(αν και όλα αυτά είναι λογικά αλλά στην ουσία την λέξη λογικό οι άνθρωποι την χρησιμοποιούνε για να δηλώσουν το συνηθισμένο)και εγώ έχω ζήσει πολλά με ζώα γι αυτό ξέρω


2)για μένα το μόνο σίγουρο είναι ότι ό,τι έχουν οι άνθρωποι έχουν και τα ζώα,και χωρίς να μιλάω σύμφωνα με κάποια θρησκεία,όλοι έχουμε ενέργεια απο την οποία είμαστε φτιαγμένοι,η ψυχή μας είναι αυτή η ενέργεια που μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε όπως θέλουμε,ίσα ίσα που κατα τη γνώμη μου τα ζώα είναι πιό ολοκληρωμένα και ανώτερα απο τον άνθρωπο και πιό εναρμονισμένα με το περιβάλλον και το σύμπαν γενικότερα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasileia : 01-03-11 στις 17:53
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-11, 16:45
LuciferGr Ο χρήστης LuciferGr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2011
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

συμφωνώ με την vasileia τα ζώα έχουν ενέργεια όπως και εμείς και όταν το σώμα μας πεθαίνει η ενέργεια δεν εξαφανίζετε..υπάρχει ακόμα και με αυτή συνεχίζεται η ζωή μας!(δεν πιστεύω σε θεους και αγγέλους)
αυτή είναι η γνώμη μου;Ρ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-06-11, 14:21
Vampirela Ο χρήστης Vampirela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: Athens, Greece
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Σε ό,τι αφορά τη συνέχεια της ύπαρξης μετά το θάνατο, πολλά έχουν ειπωθεί,
τόσο για τον άνθρωπο όσο και για το ζωικό βασίλειο.

Υπάρχουν ακόμη υποστηρικτές της θεωρείας, πως πριν έλθουμε ως άνθρωποι στη γη, έχουμε περάσει κι από άλλα στάδια, δηλαδή έχουμε έλθει ως έντομα, ζώα κλπ, είναι θέμα εξέλιξης του ψυχικού και του νοητικού μας επιπέδου.

Προτείνω λοιπόν, σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των συνομιλητών να εξελίξουν πρώτα την ορθογραφία τους, διότι μας έχουν βγει τα μάτια με όσα διαβάζουμε.
Προτείνω ακόμα στο συντονιστικό τμήμα να εξελίξει το site και να βάλει διορθωτή κειμένου, διότι η κατάσταση είναι ανυπόφορη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-06-11, 15:57
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Το τι γινεται μετα θανατον και τι οχι δυσκολα μπορουμε να ξερουμε με σιγουρια.
Οπως επισης και τι σταδια εξελιξης περναμε...εκτος και αν βρισκομαστε σε καποια ανωτερη "σφαιρα" υποστασης και μπορουμε να βλεπουμε μεγαλυτερο μερος της "εικονας"...

Σε ενα site που επεσα τελευταια..που αναφερεται σε ενα καρο θεματα μεταφυσικης ειχε ενα λινκ που μιλουσε για σφαιρες / διαστασεις υπαρξης ..τι εξελιξη ακολουθαμε κλπ κλπ
Δεν ξερω αν στεκει ή αν ισχυουν αυτα που γραφει...αλλα σε ενα σημειο εγραφε το εξης

"Evolution proceeds in a grand Plan through all the kingdoms of nature. Each entity in our solar system began its evolution with its monad projecting a "body" of a single atom on the Causal or higher mental plane. Eventually it involves to become a lower mental atom, and after that an astral atom. Finally it enters the physical mineral kingdom and becomes the spirit of rocks. After this it evolves through the vegetable, animal, then human kingdoms, with seven kingdoms total."

Βεβαια αν δεν διαβασετε ολο το αρθρο ( που ειναι εδω -> http://www.wingmakers.co.nz/Cosmic_Planes.html ) καποιοι οροι που χρησιμοποιει θα σας φανουν ακυροι/αγνωστοι..αλλα εν ολιγοις στην παραγραφο αυτη ο τυπος λεει οτι περναμε απο οοολα τα ειδη των οντων....πετρα...φυτα...ζωα....ανθρωποι...κλπ).

Ενδιαφερον αρθρο...προτεινω να το διαβασετε...απαιτειται καλη γνωση αγγλικων γιατι οι οροι/εννοιες που χρησιμοποιει κουραζουν ακομα και στον καλο γνωστη (αγγλικων).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mphx : 22-06-11 στις 15:58
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-11, 11:15
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φοβερο το σχόλιο σου στο τέλος… πολύ καλό ! γελασα πάρα πολύ.
Κι εγώ γέλασα. Ήταν πολύ αστείος ο τρόπος που διατύπωσε η Κλεμεντιν την εμπειρία της στο τέλος. Αν κάτσουμε όμως και φιλοσοφήσουμε την παρατήρηση αυτή δεν στέκει. Δεν έχει άδικο, ζώα δεν είμαστε; Ζώο σημαίνει αυτός που έχει ζωή. Είμαστε έμβια όντα. Κοινωνικά ζώα μας ονόμαζε ο Αριστοτέλης. Βέβαια, αν πεις κάποιον ζώον το εκλαμβάνει σαν βρισιά, αλλά αν δεις τον κυριολεκτικό όρο, δεν είναι. Επειδή έχουμε διαχωρίσει τη θέση μας από τα ζώα σαν ανώτερα όντα που θεωρούμε τον εαυτό μας, δεν μας αρέσει να μας παρομοιάζουν μ' αυτά. Συμφωνείτε;
Εγώ πιστεύω ότι τη γάτα τη φαντάστηκες, σου έλειψε εκείνη τη νύχτα και γι' αυτό ένιωσες αυτό το άγγιγμα. Ό,τι αγαπάμε το αισθανόμαστε, ειδικά μια μοναχική νύχτα καβγά ένας φίλος πάντα μας παρηγορεί. Κι αυτός ο φίλος ήταν η γατούλα σου.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.