Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-06, 10:32
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή Σεβασμός

σεβασμός. να μια έννοια που τόσοι άνθρωποι συζητώντας έχουν καταλήξει πως έχει χαθεί πια. μια έννοια που καλύπτει τόσους πολλούς τομείς της ανθρώπινης ζωής και κοινωνίας. σεβασμός στη ζωή, στην ελευθερία του ατόμου, στη σκέψη και στις απόψεις του, στα πιστεύω του (από πολιτικά μέχρι θρησκευτικά), σεβασμός στο οικοδόμημα της ύπαρξης, τελικά.
κάνοντας μια "ανασκόπιση" των εμπειριών μου ως άτομο, σαν το διογένη ψάχνω με το φανάρι να βρω το σεβασμό γύρω μου. σεβασμός είναι να μην κάνεις τον άλλο να περιμένει στο ραντεβού που έχει οριστεί, να ζητάς συγγνώμη από ένα μικρό παιδί όταν έκανες εσύ, ο μεγάλος, λάθος. σεβασμός είναι να περιμένεις στο φανάρι όταν είναι κόκκινο, να μην χρησιμοποιείς τη δύναμή σου σε κάποιον λιγότερα ισχυρό από εσένα. σεβασμός είναι να δέχεσαι την αντίθετη γνώμη, όχι να την υιοθετείς αλλά να δέχεσαι πως είναι δικαίωμα του καθενός να την έχει και να την υποστηρίζει, χωρίς να τον χαρακτηρίζεις ως αμόρφωτο, προληπτικό ή δεισιδαίμονα. σεβασμός είναι να δέχεσαι τα θρησκευτικά πιστεύω του άλλου και να τιμάς τους λατρευτικούς χώρους και τις πρακτικές του, έστω και αν δεν εκφράζουν εσένα προσωπικά.
τελικά, τι είναι ο σεβασμός? είναι όλα τα παραπάνω που ανέφερα, μαζί με κάποια άλλα? πως ορίζεται ο σεβασμός για εσάς? υπάρχει ή έχει χαθεί στις μέρες μας?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-06, 11:59
Το avatar του χρήστη Deepest_Emotion
Deepest_Emotion Ο χρήστης Deepest_Emotion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-10-2005
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

γεια
πιστεύω πως ο σεβασμός αρχίζει και χάνεται στις μέρες μας. η πλειοψηφία των ανθρώπων κοιτούν το συμφέρον τους χωρίς να δούν αν θα πληγωθεί κάποιος απο αυτό. συμφωνώ απόλητα με αυτά που αναφέρεις. ο σεβασμός ξεκινάει απο το πρόσωπό μας.αν δε σεβόμαστε τον εαυτό μας δε μπορούμε να σεβαστούμε και τον διπλανό μας. οι πιο πολλοί δεν κοιτάμε πως θα αισθανόμασταν αν μας έκαναν η αν μας έλεγαν αυτο που πρόκειται να κάνουμε σε κάποιον η αυτό που θα του πούμε. στην έννοια του σεβασμού υπάρχουν πάρα πολλά και διαφορετικά στοιχεία που μπορούν να την αποτελέσουν..πολλές και διαφορετικές σκέψεις, πολλές και διαφορετικές συμπεριφορές..τις οποίες τις αφήνουμε σε δεύτερη μοίρα είτε ηθελημένα είτε αθέλητα...
__________________
If in the dark...You lose your friends...Hold my hand and have no fear...Cause I...I will be there...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-05-06, 12:05
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή σεβασμός;;;;;;

α γνωμη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μιχάλης
σαν το διογένη ψάχνω με το φανάρι να βρω το σεβασμό γύρω μου. σεβασμός
.
.
.
τελικά, τι είναι ο σεβασμός?
Aγαπητέ Μιχάλη, το θέμα που άνοιξες θα μπορούσα να το κατατάξω στην κατηγορία "μεταφυσικό".
Η κοινωνία που ζούμε δεν έχει σχέση με ότι σημαίνει η λέξη σεβασμός!!
Και πως θα μπορούσε άλλωστε , αφού η ηγεσία σε κάθε τομέα του κράτους μας χαρακτηρίζεται από ασέβεια.
Σε άλλο θέμα συζήτησης γύρω απο την παιδεία είχα τονίσει ότι οι μελλοντικοί πολίτες δεν διδάσκονται η δέν καθοδηγούνται από τούς δασκάλους τους με τέτοιο τρόπο ώστε να αναπτύξουν το αίσθημα του σεβασμού για ότι είναι γύρω τους.
Παραδείγματα υπάρχουν πάμπολα, αλλά θα αναφέρω μερικά που είναι χαρακτηριστικά της εποχής μας.
Ας ξεκινήσουμε από την βουλή των Ελλήνων.Εχετε ακούσει τον τρόπο που εκφράζονται τις περισσότερες φορές οι βουλευτές μας? με πόση αγένεια μιλάνε? τις λέξεις που χρησιμοποιούν? πόσο συχνά διακόπτουν τους ομιλητές?
Εχετε δει φαντάζομαι στην τηλε-όραση τον εξαίσιο τρόπο που συζητούν τα δίαφορα θέματα.
Που είναι ο σεβασμός πρός τους συνομιλητές τους ή πρός τους τηλεθεατές τους ?
Είτε το θέλουμε είτε όχι αυτοί οι "κύριοι" διαμορφώνουν τον χαρακτήρα και την συμπεριφορά στα άτομα που τους παρακολουθούν και που είναι σχετικά ανώριμα.
Που είναι το κράτος να επιβάλει μέσω των οργάνων του την δέουσα συμπεριφορά?
Έχετε δεί διαφημίσεις σίγουρα και δεν χρειάζεται να τονίσω την ανήθικη πλευρά που υπάρχει στην πλειονότητα αυτών.
Έχετε δεί το video που έχει το τραγούδι που θα "παίξει" στην γιουροβίζιον?
Να δώσω ένα απλό παράδειγμα μη-σεβασμού της εκκλησίας πρός τους πολίτες: κάθε κυριακή ή γιορτή ή δεν ξέρω τι άλλο , χτυπάει η καμπάνα (με ηλεκτρομηχανικό τρόπο παρακαλώ για να μην κουράζονται) τις πιο ακατάλληλες ώρες φωνάζοντας τους πιστούς να πάνε να συμετάσχουν στην εκάστοτε λειτουργία.Μόλις ξεκινήσει η λειτουργία , θα ανοίξουν και τα μεγάφωνα ώστε όλοι να συμετέχουν έστω και από μακριά, στο θεάρεστο έργο.
Γιατί δεν σέβονται τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη από ύπνο; τα παιδιά που προσπαθούν να διαβάσουν; τους αλλόθρησκους που δεν έχουν καμία διάθεση να ακούν λειτουργία άλλης θρησκείας; τους τυχόν αρρώστους που έχουν ανάγκη ησυχίας;
Σας έχει τύχει να είστε σε καφετέρια ή σινεμά και δίπλα σας κάποιο "ερωτευμένο" ζευγάρι να είναι ένα στάδιο πρίν το τέλος της ερωτικής πράξης;
Που είναι ο σεβασμός για τους συνανθρώπους τους;
Δίπλα από το σπίτι μου μένει κάποιος με καρκίνο και είναι λίγο πριν το τέλος.
Έχω να βάλω δυνατά μουσική από τότε που το έμαθα.Γιατί ; επειδή οι γονείς του είναι σε φάση που η μουσική θα τους κάνει να υποφέρουν και εγώ έχω υποχρέωση να σεβαστώ τον πόνο τους.

Θέλετε να μιλήσουμε για νόμους?
Πείτε ένα βουλευτή που μπήκε φυλακή, έναν γιατρό ,έναν παπά που τους έχωσαν μέσα γιατι τα πήρε από κάποιον που είχε την ανάγκη τους.
Τρελοί είναι να αφήσουν τους ανθρώπους να αναπτύξουν αυτό το (για εμένα πράγματι θεικό) συναίσθημα;
Αν οι άνθρωποι αποκτήσουν την αίσθηση του σεβασμού, οι εκκλησίες θα αδειάσουν, το λευκό στις εκλογές θα είναι 100% οι πωλήσεις στα προιόντα που διαφημίζονται με αυτόν τον αισχρό τρόπο θα πέσουν δραματικά και πάνω από όλα οι πολίτες θα αρχίσουν να απαιτουν σωστή παιδεία, αστυνομία, στρατό, και τιμωρία για όσους δεν τηρούν τον νόμο.
Σιγά μην αλλάξει κάτι, έτσι θα μείνουμε και όσο περνάει ο καιρός θα χειροτερέυουμε.
Εχω πολλά να γράψω και θα επανέλθω.
καλήμέρα σας
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagkri : 15-05-06 στις 14:05 Αιτία: αλλαξα γνώμη για κάποιον μετα απο κατι που ειδα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-06, 12:47
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Σεβασμός…
Έχει την ιεραρχικά υψηλότερη θέση στα χαρακτηριστικά –γνωρίσματα της Παιδείας.
Σεβασμός για όλα τα παραπάνω που πολύ εύστοχα θίξατε, με απαραίτητη και αρχική όμως προϋπόθεση τον σεβασμό στον ίδιο μας τον εαυτό.
Το να μη σέβεσαι πχ τις απόψεις του άλλου, σημαίνει πως δε σέβεσαι ούτε τις δικές σου και κατ’ επέκταση τον ίδιο σου τον εαυτό.
Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης, από θεμελιώδης νόμος της οικονομίας πιστεύω πως είναι και της Παιδείας. Σέβομαι και «απαιτώ» το ίδιο. Χωρίς εξαιρέσεις, χωρίς παζάρια!!

Στην εποχή μας οι αρχικές σημασίες των λέξεων πήραν άλλο δρόμο, δύσκολο!
Παιδεία πλέον είναι μία κόλλα Α4 με κάποια προσωπικά δεδομένα και εν αναμονή να «μεταμορφωθεί» σε πάπυρο των 45€.
Οικογένεια είναι μια διαδικασία συνεύρεσης (-συμφωνίας) δύο ετερόφυλων (και όχι μόνο πλέον!!!) ανθρώπων για να διαιωνιστεί το είδος (μέχρι νεωτέρας !!!).
Υποχρέωση απέναντι στον συνάνθρωπό μας είναι η «εξόντωση» του και η δήθεν υποβάθμισή του ,ένα σκαλοπάτι κάτω από εμάς..

Σεβασμός
Πήρε όντως άλλη έννοια ..
Παλιότερα ήταν ένα και απλό πράγμα… Να είσαι Άνθρωπος.
Τώρα, είναι δύο… Να κάνεις ή να είσαι (πολύ ή λίγο δεν έχει σημασία… ) Μ@λ@κ@ς….

And so the story goes.......>
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-05-06, 13:35
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

ο σεβασμός διαμορφώνεται πρωτίστως από την οικογένεια. ο δάσκαλος/καθηγητής δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα στις ελάχιστες ώρες που βλέπει τους μαθητές του. αν εκείνοι δεν έχουν λάβει από το σπίτι τους τις στοιχειώδεις αξίες και τρόπους συμπεριφοράς, δύσκολα αλλάζουν, καθώς ο άνθρωπος είναι μιμητικό ον. ένα παιδί μοιάζει πολύ στους γονείς του [όχι μόνο στην εμφάνιση, αλλά και στην συμπεριφορά, την ομιλία κ.λπ.], όχι στους καθηγητές του. φυσικά, αν έχει το σωστό υπόβαθρο, σίγουρα μπορεί να επηρεαστεί και να βοηθηθεί από τους διδασκάλους που θα συναντήσει. διαφορετικά, θα τον/την αλλάξει σταδιακά η ίδια η ζωή μέσα από τα παθήματα/μαθήματα που θα του δώσει.

για μένα η έλλειψη σεβασμού σημαίνει έλλειψη κατασταλαγμένων αντιλήψεων που οδηγεί τον άνθρωπο σε κατάσταση εγρήγορσης και συναγερμού. δηλαδή, αν κάποιος έχει κατασταλαγμένες απόψεις και ψυχική ισορροπία, δεν νιώθει ότι απειλείται και έχει γενικά μια ήρεμη συμπεριφορά. στην αντίθετη περίπτωση που η ψυχή δεν έχει ηρεμίσει και υποσυνείδητα αμφιταλαντεύεται, ο άνθρωπος διακατέχεται από μένος και οργή αλλά και εγωισμό [από την αίσθηση κατωτερότητας που τον διακατέχει] που τον εξωτερικεύει σε όσους τον αμφισβητούν ή δουν διαφορετικά με έλλειψη σεβασμού, καθώς πάλι υποσυνείδητα νιώθει ότι απειλείται.

με λίγα λόγια η έλλειψη σεβασμού είναι η άκρως εγωιστική και αλαζονική συμπεριφορά ανθρώπων που δεν δέχονται το γεγονός ότι ο κάθε άνθρωπος λειτουργεί και σκέπτεται διαφορετικά, ορμώμενος από τις εμπειρίες, τις γνώσεις, την ηλικία, τις συναναστροφές του και λοιπές μεταβλητές κατά τη διάρκεια του βίου του.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-05-06, 14:14
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή δεν είναι μόνος αυτός ο σεβασμός...

Ο σεβασμός δεν έχει να κάνει μόνο με τις απόψεις. Έχει να κάνει και με τον τρόπο ζωής, τις πράξεις και τις συνήθειες.

Σεβασμός στη φύση και το περιβάλλον. Πόσοι από εσάς που είστε καπνιστές (εγώ δεν είμαι, γι'αυτό λέω "εσάς") δεν πετάτε το τσιγαράκι σας αφού το έχετε ρουφήξει όλο πρώτα στο πάτωμα ή στο χώμα; Πόσα πεζοδρόμια είναι γεμάτα αποτσίγαρα; Γαιτί εγώ πρέπει να ζω σε μια πόλη γεμάτη από δαύτα; Και ποιος από εσάς σέβεται το διπλανό του σε μια καφετέρια που δεν καπνίζει; Ή μόνο η πινακίδα με το απαγορευτικό σας δένει τα χέρια; Και χώρος καπνιστών τι σημαίνει; Ότι εγώ που δεν καπνίζω δεν έχω το δικαίωμα να γκρινιάζω; Ωχ, στα θέματα σεβασμού είμαι πολύ στριμμένη και λυπάμαι που πρέπει να γνωρίσετε κι αυτή την πλευρά του χαρακτήρα μου.

Πόσοι ασυνείδητοι δεν πετούν έξω απ' το αυτοκίνητό του από μπουκάλια μέχρι πάνες μωρού; Και πόσες (συγχωρέστε με!) γυναικείες σερβιέτες δεν έχουμε βρει σε παραλίες; Πού πήγε ο σεβασμός για το χώρο και τον τόπο στον οποίο ζούμε; Κοροϊδεύουμε κάποιον που είναι σκοθπιδιάρης αλλά αυτός κάνει το μεγαλύτερο λειτούργημα.

Πόσα δέντρα έχουν καεί από εμπρηστές που σκοπός τον "αφεντικών" τους είναι η εμπορευματοποίηση της γης και οι απόκτηση οικοπέδων; Αυτό δεν έχει να κάνει με σεβασμό; Σεβασμός στη φύση! Και μετά όλα τ' άλλα. Γιατί αυτός ο τόπος δεν μας ανήκει... Και οι συνάνθρωποί μας και τα παιδιά μας δε φταίνε σε τίποτα, επειδή εμείς είμαστε ασεβείς και απαίδευτοι!
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-05-06, 14:40
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Drymonia
ο σεβασμός διαμορφώνεται πρωτίστως από την οικογένεια. ο δάσκαλος/καθηγητής δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα στις ελάχιστες ώρες που βλέπει τους μαθητές του. αν εκείνοι δεν έχουν λάβει από το σπίτι τους τις στοιχειώδεις αξίες και τρόπους συμπεριφοράς, δύσκολα αλλάζουν, καθώς ο άνθρωπος είναι μιμητικό ον.
Λάθος!!!! ειδικα στην εποχή μας που οι περισσότεροι γονεις δουλεύουν και οι δύο, ο δάσκαλος έχει πιό πολύ χρόνο για να "διδάξει" το παιδί.Οχι βέβαια ότι δεν έχεις και δίκιο σε ότι αφορά την οικογένεια, αλλα αν θυμηθεις τις παλαιότερες εποχές οι αμορφωτοι γονεις είχαν παιδιά με σεβασμο, πως;


Παράθεση:
για μένα η έλλειψη σεβασμού σημαίνει έλλειψη κατασταλαγμένων αντιλήψεων που οδηγεί τον άνθρωπο σε κατάσταση εγρήγορσης και συναγερμού. δηλαδή, αν κάποιος έχει κατασταλαγμένες απόψεις και ψυχική ισορροπία, δεν νιώθει ότι απειλείται και έχει γενικά μια ήρεμη συμπεριφορά. στην αντίθετη περίπτωση που η ψυχή δεν έχει ηρεμίσει και υποσυνείδητα αμφιταλαντεύεται, ο άνθρωπος διακατέχεται από μένος και οργή αλλά και εγωισμό [από την αίσθηση κατωτερότητας που τον διακατέχει] που τον εξωτερικεύει σε όσους τον αμφισβητούν ή δουν διαφορετικά με έλλειψη σεβασμού, καθώς πάλι υποσυνείδητα νιώθει ότι απειλείται.
Δηλαδη μας λες ότι όποιος ειναι νευρικός δεν έχει σεβασμό;
Οτι όποιος "ψάχνεται" δεν εχει σεβασμό;
ότι ο εγωιστής δεν έχει σεβασμό;
Με συγχωρείς άλλο πράγμα είναι να μην παραδέχεσαι το σφάλμα σου (αρα εγωιστής) και άλλο πράγμα να ρωτάς τους ανθρώπους που κάθονται στο τραπέζι μαζί σου αν τους ενοχλει να ανάψεις τσιγάρο.
Για πές μου σε παρακαλώ κάτι για αυτά που είπα περι του σεβασμού που δείχνουν οι εκκλησίες με τις καμπανες ,τα μεγάφωνα κλπ. Αυτοι που απαρτίζουν την εκκλησία πρέπει να είναι εξόχως ήρεμοι και κατασταλαγμένοι.

Εσυ για παράδειγμα γιατί δεν σέβεσαι τις διαφορετικές αντιλήψεις όσων αμφισβήτησαν τον παθοκτόνο και τους προέτρεψες τόσες φορές να ζητήσουν συγνώμη;
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-05-06, 16:28
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Σεβασμός στη φύση και το περιβάλλον. Πόσοι από εσάς που είστε καπνιστές (εγώ δεν είμαι, γι'αυτό λέω "εσάς") δεν πετάτε το τσιγαράκι σας αφού το έχετε ρουφήξει όλο πρώτα στο πάτωμα ή στο χώμα;
Τσιγαράκι μπορεί να μην πετάς, χαρτάκι όμως;
Αστειεύομαι φυσικά αγαπητή Αντωνία, όμως η ερώτηση παραμένει.
Η απάντηση είναι απλή:Κάποτε που είμουν Ιταλία πέταξα ένα χαρτί κάτω.Αν ήξερες τι άκουσα και για πότε το μάζεψα θα καταλάβαινες γιατι πρέπει να ζείς μαζί τους.Γιατί υπάρχει ατιμωρησία από την μία και απο την άλλη, το κράτος μας περιορίζει τις εκπομπές στην τηλεόραση και στο ραδιόφωνο στό τι έκαναν οι πολιτικοί και ο χριστόδουλος.
Όσο για την διαπαιδαγώγηση των παιδιών το κράτος επαφίεται στην καλή διάθεση των γονέων λές και οι αυριανοί πολίτες του δεν θα είναι μέρος του.
Παράθεση:
Πόσα πεζοδρόμια είναι γεμάτα αποτσίγαρα; Γαιτί εγώ πρέπει να ζω σε μια πόλη γεμάτη από δαύτα;
Μήπως γιατί δεν υπάρχουν σταχτοδοχεία σε εμφανή σημεία και με εμφανή σήμανση;
Παράθεση:
Και ποιος από εσάς σέβεται το διπλανό του σε μια καφετέρια που δεν καπνίζει; Ή μόνο η πινακίδα με το απαγορευτικό σας δένει τα χέρια; Και χώρος καπνιστών τι σημαίνει; Ότι εγώ που δεν καπνίζω δεν έχω το δικαίωμα να γκρινιάζω;
Όχι δεν έχεις δικαίωμα να γκρινιάζεις πάνω σε αυτό το θέμα , αλλά ειναι άλλη συζήτηση αυτό.

Παράθεση:
Πόσοι ασυνείδητοι δεν πετούν έξω απ' το αυτοκίνητό του από μπουκάλια μέχρι πάνες μωρού; Και πόσες (συγχωρέστε με!) γυναικείες σερβιέτες δεν έχουμε βρει σε παραλίες;
Πόσοι τέτοιοι θα υπήρχαν αν το πρόστιμο ήταν 2000€ επί τόπου ΚΑΙ αυτόφωρο;
Παράθεση:
Κοροϊδεύουμε κάποιον που είναι σκοθπιδιάρης αλλά αυτός κάνει το μεγαλύτερο λειτούργημα.
Όποιος κοροιδεύει κάποιον για το επάγγελμα που κάνει είναι ο πλέον ασεβής.
Παράθεση:
Πόσα δέντρα έχουν καεί από εμπρηστές που σκοπός τον "αφεντικών" τους είναι η εμπορευματοποίηση της γης και οι απόκτηση οικοπέδων; Αυτό δεν έχει να κάνει με σεβασμό; Σεβασμός στη φύση! Και μετά όλα τ' άλλα. Γιατί αυτός ο τόπος δεν μας ανήκει... Και οι συνάνθρωποί μας και τα παιδιά μας δε φταίνε σε τίποτα, επειδή εμείς είμαστε ασεβείς και απαίδευτοι!
Καμία σχέση.!!!!
Εδώ έχει να κάνει με λεφτά.Είναι σαν να απαιτείς από τους εμπόρους όπλων, σεβασμό στην ανθρώπινη ζωή.

Συγνώμη αν φαίνομαι αντιδραστικός αλλά έτσι είναι η πραγματικότητα.

Με εκτίμηση
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagkri : 16-05-06 στις 16:31
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-05-06, 17:34
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λάθος!!!! ειδικα στην εποχή μας που οι περισσότεροι γονεις δουλεύουν και οι δύο, ο δάσκαλος έχει πιό πολύ χρόνο για να "διδάξει" το παιδί.Οχι βέβαια ότι δεν έχεις και δίκιο σε ότι αφορά την οικογένεια, αλλα αν θυμηθεις τις παλαιότερες εποχές οι αμορφωτοι γονεις είχαν παιδιά με σεβασμο, πως;
Ο σεβασμός δεν είναι προνόμιο των "επίσημα" μορφωμένων ανθρώπων. Είναι, και επιμένω σε αυτό, θέμα παιδείας πρωταρχικά μέσα από την οικογένεια. Κι απο εκεί μάλλον φαίνεται [από το γεγονός ότι οι γνώσεις δεν γενούν τον σεβασμό] ότι ο σεβασμός έχει περισσότερη σχέση με την ψυχή και λιγότερη με το μυαλό...

Παράθεση:
Δηλαδη μας λες ότι όποιος ειναι νευρικός δεν έχει σεβασμό;
Οτι όποιος "ψάχνεται" δεν εχει σεβασμό;
ότι ο εγωιστής δεν έχει σεβασμό;
Καμία σχέση..δεν εννοώ αυτό. Η έλλειψη σεβασμού απορρέει και από την ανασφάλεια, η οποία εκφράζεται ποικιλοτρόπως [μία έκφραση της οποίας και η έλλειψη σεβασμού]. Μίλησα για υποσυνείδητο, δηλαδή για καταστάσεις μη εμφανείς, αλλά υποβόσκουσες στον ανθρώπινο ψυχισμό.
Σαφώς ύπάρχει και οργή! Όταν ένας οδηγός - όπως πολύ σωστά λέει η Αντωνία - πετάει από το αυτοκίνητό του στη εθνική το άδειο πλαστικό μπουκαλάκι του που έρχεται καταπάνω μας [μου έχει συμβεί], καταλαβαίνεις τί συσσωρευμένη ένταση έχει ο άνθρωπος αυτός. Διότι η αδιαφορία κάποιου για τον πλησίον είναι δείγμα της αδιαφορίας που έδειξαν ή του δείχνουν άλλοι σε αυτόν, και η τελική του πράξη λέγεται απεγνωσμένη αντίδραση...

Παράθεση:
Εσυ για παράδειγμα γιατί δεν σέβεσαι τις διαφορετικές αντιλήψεις όσων αμφισβήτησαν τον παθοκτόνο και τους προέτρεψες τόσες φορές να ζητήσουν συγνώμη;
Πάλι μπερδεύεις τις έννοιες.. Στην πραγματικότητα σεβάστηκα όλους αυτούς που εσύ αντιλήφθηκες ότι μεταχειρίστηκα δίχως σεβασμό.. Όταν - κατά την γνώμη σου πάντα - θεωρήσεις ότι ένας φίλος σου έκανε λάθος ή φέρθηκε άδικα σε κάποιον, αν πραγματικά θες το καλό του, δεν θα τον νουθετήσεις; Πού την βλέπεις την έλλειψη σεβασμού; Όταν ένας γονιός/δάσκαλος επιπλήττει τα παιδιά/μαθητές του δεν τα σέβεται; Όταν αγαπάς κάποιον τον μαλώνεις, κι όταν δεν τον αγαπάς αδιαφορείς... Μακάρι να έχω πάντα δίπλα μου ανθρώπους επιπέδου που να μου επισημαίνουν τα λάθη μου! Μακριά από μας οι κόλακες που δείχνουν επιφανειακό σεβασμό και από πίσω σκάβουν λάκκους [γνωστό παράδειγμα της ιστορίας αυτό του Μ.Αλεξάνδρου]...
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 16-05-06 στις 17:47
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-05-06, 23:21
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Αγαπητέ Βαγγέλη, αυτά που ανέφερα σαν παραδείγματα είναι απόψεις προσωπικές που νομίζω πρέπει να μας απασχολούν όλους, αφού εντάσσονται στα πλαίσια του σεβασμού, όχι μόνος προς τους άλλους ανθρώπους αλλά και προς τη φύση. Δεν κατάλαβα γιατί ο σεβασμός στη φύση είναι μικρότερης σημασίας από το σεβασμό στο συνάνθρωπο.

Τέλος πάντων, σ' αυτά που είπα για το τσιγάρο ίσως ήμουν λίγο υπερβολική, αλλά ξέρεις, μερικές φορές κάποιοι εντελώς ασυνείδητοι με βγάζουν έκτος εαυτού. Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη στο να φτιαχτούν χώροι καπνιστών από ΜΜΜ μέχρι καφετέριες και ρεστοράν, για να εξυπερετούνται κι αυτοί. Στο κάτω-κάτω έχουν κι αυτοί δικαιώματα. Απλά, όταν συζητάμε για σεβασμό στο διπλανό και μου λες για καμπάνες, μουσική κλπ. πρέπει κι εγώ να σου πω για τον καπνό του άλλου. Δε μιλάω για άτομα που ρωτάνε και μετά καπνίζουν ή γι' αυτούς που καπνίζουν εκεί που επιτρέπεται. Το καταλαβαίνεις πιστεύω.

Τώρα, όσον αφορά το σεβασμό γενικότερα, δυστυχώς σήμερα κανείς δε διδάσκει σεβασμό. Ούτε γονείς ούτε κανείς. Είναι πολύ περιορισμένος ο αριθμός των περιπτώσεων που πρώτα διδάσκουν σεβασμό και μετά τα υπόλοιπα. Συνήθως, τα παιδιά διδάσκονται τον ανταγωνισμό (βαθμοί στο σχολείο) και την υπεροχή (εισαγωγή σε ανώτατες σχολές έναντι άλλων). Σε γενικές γραμμές είναι πολλές οι διαστάσεις του θέματος αυτού. Μήπως πρέπει να το βάλουμε σε μια σειρά; Να προτείνω να αρχίσουμε να αναφερόμαστε πρώτα στις υποχρεώσεις του ατόμου μέσα στο σύνολο, πράγμα που πιστεύω ότι είναι ο ορισμός του σεβασμού;
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.