Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-18, 12:24
Orfin Ο χρήστης Orfin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2016
Μηνύματα: 20
Question μεταφυσικό; ναι ή όχι;

Καλησπέρα, θα ήθελα να αναφέρω μια εμπειρία που μου έχει διηγηθεί πρόσφατα κάποιο κοντινό μου πρόσωπο . Αρχικά θα ήθελα να αναφέρω πως δεν είμαι σίγουρη πως αυτό που θα γράψω έχει σχέση με κάτι μεταφυσικό,αλλά θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες.η ιστορία έχει ως εξής:Ένας άνθρωπος μεγαλύτερης ηλικίας έπεσε και χτύπησε ευτυχώς όχι πάρα πολύ σοβαρά στο κεφάλι...Ο ίδιος υποστηρίζει πως δεν γλύστρησε ,ούτε υπήρχε μπροστά κάποιο εμπόδιο,ώστε να παραπατήσει.Σύμφωνα με εκείνον,ένιωσε κάτι δυνατό να τον σπρώχνει.Μπορεί λοιπόν να ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
για τις απαντήσεις σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-18, 14:57
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Εξαρτάται που συνέβη το περιστατικό και τι «προϊστορία» έχει το μέρος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valhalla : 20-01-18 στις 14:57
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-18, 15:17
Orfin Ο χρήστης Orfin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2016
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Στο σπίτι συνέβη..δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια προιστορία!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-18, 16:05
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Orfin Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με εκείνον,ένιωσε κάτι δυνατό να τον σπρώχνει.Μπορεί λοιπόν να ισχύει κάτι τέτοιο;
Έχω δει πολλά ντοκιμαντέρ από κυνηγούς "φαντασματων",αυτό όμως δεν με κάνει ειδικό και να σου πω ο,τι ισως κάποιο "φάντασμα" του έκανε πλάκα η να τον τρόμαξε .Αν ήταν εκδικητικο, δεν νομίζω να ζούσε ο συγγενής σου.

Συζήτησε το πάλι με τον συγγενή σου να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες που πιθανόν να έχει ξεχασει
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkinoos : 20-01-18 στις 16:06
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-01-18, 16:10
Orfin Ο χρήστης Orfin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2016
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Γενικά εκείνος δεν πιστεύει τόσο σε τέτοια πράγματα,είναι περισσότερο της εκκλησίας..θα προσπαθήσω βεβαία!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-01-18, 16:18
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Orfin Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, θα ήθελα να αναφέρω μια εμπειρία που μου έχει διηγηθεί πρόσφατα κάποιο κοντινό μου πρόσωπο . Αρχικά θα ήθελα να αναφέρω πως δεν είμαι σίγουρη πως αυτό που θα γράψω έχει σχέση με κάτι μεταφυσικό,αλλά θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες.η ιστορία έχει ως εξής:Ένας άνθρωπος μεγαλύτερης ηλικίας έπεσε και χτύπησε ευτυχώς όχι πάρα πολύ σοβαρά στο κεφάλι...Ο ίδιος υποστηρίζει πως δεν γλύστρησε ,ούτε υπήρχε μπροστά κάποιο εμπόδιο,ώστε να παραπατήσει.Σύμφωνα με εκείνον,ένιωσε κάτι δυνατό να τον σπρώχνει.Μπορεί λοιπόν να ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
για τις απαντήσεις σας!
Όταν ένας άνθρωπος οποιασδήποτε ηλικίας πέφτει χωρίς να έχει σκοντάψει κάπου, πρέπει οπωσδήποτε να εξεταστεί από γιατρό, ακόμα κι αν δεν έχει χτυπήσει σοβαρά, ώστε να αποκλειστεί η περίπτωση να έχει πάθει κάποιο ήπιο εγκεφαλικό επεισόδιο.

Τώρα, όσον αφορά το μεταφυσικό, φαινόμενα τύπου πόλτεργκαϊστ (όπου παρατηρούνται μετακινήσεις αντικειμένων ή επιθέσεις εναντίον ανθρώπων) συνήθως οφείλονται όχι σε πνευματική δραστηριότητα, αλλά σε άτομα με τηλεκινητικές ικανότητες, τις οποίες δεν γνωρίζουν και φυσικά δεν ελέγχουν.

https://strangepress.gr/2016/03/18/f...sto-mesologgi/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-01-18, 16:27
Orfin Ο χρήστης Orfin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2016
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Φυσικά και έχει εξεταστεί από γιατρό για τυχόν χτύπημα! ενδιαφέρουσα άποψη
ευχάριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.