Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 07-07-09, 22:37
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikomaxia
Βρε παιδιά κανένα ξόρκι ή επωδό για καλή υγεία ξέρει κανείς;
Πίστεψέ με, η καλύτερη επωδός δεν είναι κάτι προκατασκευασμένο που θα πάρεις από άλλους αλλά οτιδήποτε δικής σου "σύνθεσης", αρκεί να το φορτίσεις με έντονη επιθυμία περί καλής υγείας...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 08-07-09, 14:36
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Πριν από 16 περίπου χρόνια είχα βρει στην εξωτερική σκάλα του σπιτιού μου μικρά κόκκινα πούπουλα (φτερά). Ήταν σκορπισμένα στη σκάλα. Αν και η κεντρική είσοδος ήταν ανοιχτή, το σημείο ήταν απάνεμο και δεν μπορούσαν να έχουν μεταφερθεί με τον αέρα. Αν θυμάμαι καλά ήταν άνοιξη και δε φύσαγε. Λίγες μέρες αργότερα η μητέρα μου ανακάλυψε στον κήπο του σπιτιού μας θαμμένα μικρά φρατζολάκια ψωμί και μια πλαστική σακκούλα με ανθρώπινα κόπρανα. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία τότε, ούτε το έψαξα περισσότερο, αλλά έμεινα με την απορία αν όλα αυτά θα μπορούσαν να είναι μία απόπειρα κάποιου/ας ανεγκέφαλης να μου κάνουν μάγια (έτσι μου είπαν κάποιοι); Μήπως μπορεί να με "διαφωτίσει" κάποιος που γνωρίζει; Ίσως δε θέτω το ερώτημα στο σωστό τόπικ και συγχωρέστε με. Γενικά, είμαι επιφυλακτική όταν ακούω για περιπτώσεις ατόμων που τους έχουν κάνει μάγια και νομίζω ότι στην πλειοψηφία τους πρόκειται για άτομα με ευαίσθητη ψυχολογία, που αυθυποβάλλονται εύκολα.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 08-07-09, 15:08
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Υπάρχει μια πολύ διδακτική παροιμία, σχετικά με την αποτελεσματικότητα της συντριπτικής πλειοψηφίας των μαγικών διαδικασιών.
"Αν ο Θεός άκουγε τα κοράκια θα είχαν ψοφήσει όλα τα γαϊδούρια."
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-07-09, 15:31
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΑΝΕΙΡΑ
στην πλειοψηφία τους πρόκειται για άτομα με ευαίσθητη ψυχολογία, που αυθυποβάλλονται εύκολα.
ακριβώς εκεί ποντάρουν και γιαυτό αν παρατηρήσεις, τα "μάγια" είναι κάτι ορατό...συνήθως κάτι θα βρεις στην γλάστρα σου, στα σκαλιά σου, κάτω από το κρεβάτι σου...για να το γνωρίζεις ότι σου "έχουν κάνει μάγια"...
εκτός από πολύ εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις που κάποιος έχει την δύναμη μόνο με το μυαλό του να σου επιβληθεί από μακριά, κάποιος όμως με τέτοιες ικανότητες σπάνια θα θέλει να σε βλάψει...
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-10-11, 12:28
αλχημιστής Ο χρήστης αλχημιστής δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

[QUOTE=labros;42380]Μιχάλη, μου έχει τύχει ένα παρόμοιο περιστατικό με κάποια κοινά στοιχεία.

αγαπητέ το ίδιο περίπου μου έτυχε χθές και είμαι ακόμη σοκαρισμένη,ήμουν παρκαρισμένη με το αυτοκίνητο στην Ιπποκράτους, το παράθυρο οδηγού ανοιχτό, συνήθως φοράω μαύρα, με πλησιάζει μια τσιγγάνα λέγοντας μου ότι δυο συγκεκριμένα ονόματα με έχουν καταραστεί, η έκπληξη μου εκείνη τη στιγμή ήταν μεγάλη γιατί ήταν τα ονόματα του πρώην συζύγου μου και του αδελφού του. η παράσταση μόλις άρχιζε, άρχισε να μου λέει έχεις κάποιο χωρισμό στο σπίτι, αρνήθηκα στην αρχή, λέγε-λέγε , βγάζει ένα χαρτομάντηλο απο ένα πακέτο κόβει ένα κομμάτι και μου το δίνει να το σκίσω στα δυό, το έκανα, βάζει τα δυο κομματάκια στην παλάμη της την κλείνει και μου λέει αν ανοίξω την παλάμη μου και το χαρτί είναι ενωμένο πάλι τα μάγια θα λυθούν, όπερ και εγένετο. με ξαναρωτάει αν έχω χωρισμο στο περιβάλλον μου, κάνω το λάθος να της αποκαλύψω την αλήθεια, οπότε φωνάζει μια άλλη, πιο ηλικιωμένη και υποτίθεται ανώτερη λέγοντας της είναι χωρισμένη αυτή. η γηραιότερη μου ζητά μεγάλο χαρτονόμισμα για να λύσει τα μάγια, τις κατάρες δεν ξέρω τι άλλη συμφορά και για να αποτραπεί θανατικό που απειλεί το σπιτικό μου ( εδώ σημειώνω ότι ένας απο τους δυο γονείς μου είναι βαριά άρρωστος), δεν της έδωσα παρά ένα 10 ευρώ, αυτή επέμενε μεγαλύτερο της λέω δεν έχω γιατί έχω υποχρέώσεις και πρέπει να δώσω αμεσα χρήματα, λέγε - λέγε της δίνω και 20ρικο, τα διπλώνει στα χέρια της τα βάζει στον κόρφο μου, χάνονται, χάνω την υπομονή μου, αυτή τα ξαναεμφανίζει, υποτίθεται απο τον κόρφο μου, και συνέχεια μου λέει μή φοβάσει, η άλλη όταν βλέπει να χάνω την υπομονή μου επεμβαίνει συνεχώς και λέει μήν αμφισβητείς την ηλικιωμένη, η παράσταση συνεχίζεται, βάζει στο χέρι της χαρτομάντηλο με το σκισμένη και ήδη ενωμένο κομματάκι της αρχής, μου λέει αν ανοίξω το χαρτομάντηλο και μέσα υπάρχει κάτι μαύρο σου έχουν κάνει μάγια να πάθεις κακό με το αυτοκίνητο, ανοίγει το χαρτομάντηλο και μέσα υπήρχε κάτι σκληρο σαν στρογγυλό κάρβουνο. Δώσε χρήματα για το κόπο μου μου λέει σου έλυσα την κατάρα του αυτοκινήτου, της δίνω 5 ευρώ. κρατά τώρα 20 και 10 τα τυλίγει τα σταυρώνει πάνω μου μου λέει να κάνω το σταυρό μου να επαναλάβω κάποιες ευχές και συνεχίζει να λέει έχει χρήματα στο πορτοφόλι σου τόσα 20 ρικα και τόσα 50ρικα, άνοιξε το πορτοφόλι, άνοιξε το πορτοφόλι, η άλλη σιγοντάρει μή και δεν το κάνεις, μή φοβάσαι, μήν την αμφισβητείς, εγώ ως γνήσια ηλίθια ανοίγω το πορτοφόλι και πραγματικά είχα μέσα όσα είχε προβλέψει, τα παίρνει και μου λέει θα τα βρείς σε ΄δύο ώρες στο σπίτι σου μαζί με τη φωτογραφία αυτού που σου έχει κάνει μάγια και τη φωτογραφία του παιδιού σου που την΄εχουν πάει στο νεκροταφείο ή κάτι τέτοιο, ήταν ακατάληπτο, με ρώτησε πόσα παιδιά έχω της λέω αφού εσύ τα ξέρεις όλα τι με ρωτάς, η άλλη λέει μήν της μιλάς έτσι, η γηραιότερη απαντά δεν επιτρέπεται να μετρήσω!!!! εγώ απο τη μια έβλεπα τα 160 ευρώ μου να με αποχαιρετούν και απο την άλλη ομολογώ ότι φοβήθηκα την κατάρα της. τελικά με ρώτησε πού μένω απο αυτοσυντήρηση της απάντησα γειτονιά κοντινή στη δική μου και μήν πεί κανείς ότι γι' αυτό δεν ήρθαν τα χρήματα. μου λέει τώρα που σου έκανα τόσο καλό τι θα μου δώσεις, της λέω σούδωσα 5 και κρατάς 160, μή μιλάς έτσι μου λένε και οι δυό τα 160 θάρθουν σπίτι σου σε 2 ώρες, αλλά κάτι πρέπει να μου φέρεις, της λέω κι εγώ αν έρθουν σε 2 ώρες θάρθω εδώ να σου δώσω κάτι. κατάφερα να φύγω , μόλις απομακρύνθηκα 100 μέτρα αντιλήφθηκα ότι ακόμη κανείς δεν έχει καταφέρει να διακτινίσει την ύλη και με έπιασε ένας φοβερός πονοκέφαλος απο τη στενοχώρια που κρατάει μέχρι σήμερα. περιττό θεωρώ να αναφέρω ότι ούτε φωτογραφία , ούτε 160 ευρώ, ούτε κόκκινο μεταλλικό κέρμα δεν βρήκα πουθενά, αλλά έχω ταραχτεί είναι η αλήθεια, όταν μάλιστα διάβασα και για τον άλλο κύριο με την μαύρη ελιά και την γνώση των ονομάτων
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-01-12, 19:30
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Κι εγώ έχω αναφέρει σε άλλα ποστ τις εμπειρίες μου. Άλλες έχουν πονηριά και άλλες έχουν πραγματικά αυτές τις δυνάμεις.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 23-01-12, 13:21
Tzon Ο χρήστης Tzon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2012
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

καλώς σας βρήκα παρέα!
Σήμερα το πρωί μ συναίβει ενα σκηνικό π απ'οτι βλέπω πλέον είναι αρκετά συνηθες και αυτός είναι ο λόγος που μπήκα στο φόρουμ κ ο βασικός λόγος είναι μια σειρά από ερωτήματα που μου γεννήθηκαν..
το στόρυ είναι το εξής..
Σήμερα το πρωί φτάνοντας Μαγούλα λίγο πιο πέρα από τον Προαστιακο με σταματάει η "γνωστή" τσιγγάνα κ ενώ αρχικα μ ζήτησε τσιγάρο κ χρήματα (τν απεφυγα εννοειται) αρχισε να μου λέει τα γνωστά..τυπου να σ πω ποια σε αγαπαει κ διάφορες σαχλαμαρες...κ όσο προσπα8ουσα να τν αποφυγω μ έκανε το κόλπο με την ελιά..χωρίς να απαιτήσει χρήματα.Το θέμα είναι οτι με σκάλωσε διότι το μικρό φυλαρακι ελιας μεσα στη παλάμη μ εγινε μαυρο πετραδακι με την προφαση οτι αν γίνει ετσι εχουν πει/κανει ασχημα πραγματα σε σενα (μαγεια τύπου) και και και...αρχισε να μ λεει για χαρτινα (χρήματα) οτι εχω πάνω μ κ δώς μ να σ αποδείξω οτι λέω αλήθεια..κ μη φοβάσαι δε στο παίρνω για να λυθούν τα μάγεια κ τα σχετικά.Μου κάνει ένα κόλπο με μια χαρτοπετσετα στην οποια το τυλιξε το εβαλε κατω απο το λαιμό μου κ μολις ανοιξε τη χαρτοπετσετα..ελειπε!!! (καλος μ@μ@κας λέω ειμαι)
εκεί καπου τα πήρα κ της είπα "δε ξερω τι μαγικα 8α κάνεις..αλλά ξαναβρεσ το"...εννοειται οτι το απεφυγε κ οτι αυτο δν υπαρχει τωρα πουθενά κ οτι πηγε στο καλό της τύχης μ κ τετοια...
Εκεί την έπιασα στο φιλοτιμο (μονο ετσι γινοταν) κ της είπα..οτι αν εχεις παιδια δε θες να τους κάνανε κατι τέτοιο κ τεσπα με τον ίδιο τρόπο το ξαναεμφάνισε!το θέμα είναι οτι ευτυχώς για μένα τη γλίτωσα μονο με ένα πακετο τσιγαρα π της πήρα..
Η βλάκεία ήταν π σταμάτησα στην αρχή..μετά απλά φοβηθηκα γτ δν ήξερα τι καταρες μπορούσε να μ ρίξει αυτή..(αν και δε τα πολυπιστευω,αλλα η βλακεία με την ελιά με σκαλωσε..)
Επειδή όμως ρε παιδιά καλώς ή κακώς με αναστάτωσε η βλαμμένη πρωινιάτικα..μ δημιούργησε τρελές ανασφάλειες...
Μετά πριν φύγω..της ζήτησα επειτηδες το μαύρο πετραδάκι κ δε μ το δωσε με τν πρόφαση οτι το χρειάζεται για να πει καποια λόγια..
Αξίζει να αγχόνομαι για κάτι;;
Να πάω σε κανά παπά να με διαβάσει (δν είμαι κ τοσο θρησκος..);;
Ακουγεται υπερβολικό αλλά πραγματικά με επηρρέασε ψυχολογικά πολύ..
Αξίζει να ασχολούμαι?!
Σημ.:Δε προέβλεψε κάτι για μένα η το παρελθόν μου.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-01-12, 15:23
Το avatar του χρήστη aggelikhkvn
aggelikhkvn Ο χρήστης aggelikhkvn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

κλασικη τσιγγανα προσπαθει να σου αποσπασει χρηματα γιατι σε θεωρει χαζο ετσι εχει μαθει απο μικρη να σκεπτεται τιποτα δε μπορει να σου κανει αν εισαι κοντα στο θεο πηγαινε να σου διαβασει μια ευχη ενας πνευματικος και μη κολλας με κολπακια που εχουν μαθει δεν ξερουν πως αλλιως να ζησουν, παντως και να σε καταραστηκε δε πιανει γιατι δεν ειναι μανα σου μια ξενη ειναι για σενα μην πλησιαζεις τετοια ατομα ξανα γιατι επιρρεαζεσαι αρνητικα
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 23-01-12, 17:03
Το avatar του χρήστη Vasilis1818
Vasilis1818 Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2010
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Η μαγεια υπαρχει. Τωρα αν η μαγεια ειναι τσιγγανικη, λευκη η μαυρη και δεν ξερω κι εγω τι αλλο δεν εχει και τοσο σημασια. Σημασια εχει οτι καποιος μπορει να σε πειραξει οποιου ειδους μαγειας και να χρισημοποιηση.

Αν εισαι κοντα στον θεο κλπ κλπ τοτε δεν μπορει να σε αγγιξει καμια μαγεια ουτε και καταρα. Αν δεν εισαι τοτε μπορουν να σου κανουν μαγεια πολυ ευκολα.
Αν σου κανει καποιος μαγεια για να τα βγαλεις απο πανω σου θελεις πολυ αγωνα πνευματικο.

Δεν ξερω τι σοι τσιγγανα ηταν αυτη. Μπορει να ηταν κολπακι της πλακας...
αλλα να προσεχεις
__________________
Έν όρει τών Αμώμων ώσπερ ήλιος έλαμψας, καί μαρτυρικώς, θεοφόρε, πρός Θεόν έξεδήμησας, βαρβάρων υποστάς επιδρομάς, Εφραίμ Μεγαλομάρτυς τού Χριστού, διά τούτο αναβλύζεις χάριν αεί, τοίς ευλαβώς βοώσί σοι, δόξα τώ δεδωκότι σοι ισχύν, δόξα τώ σέ θαυμαστώσαντι, δόξα τώ ενεργούντι διά σού, πάσιν ιάματα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 23-01-12, 17:17
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Φίλε μου Tzon καλησπέρα αν θέλεις να πας στην εκκλησία και το έχεις ανάγκη πραγματικά να το κάνεις. Μην το κάνεις όμως με σκοπό να γλιτώσεις απ' αυτήν. Μη δώσεις συνέχεια στην ιστορία αυτή. Άς την μέχρι εκεί. Λιγότερο ζημιωμένος θα βγείς. Αφού δεν σε έκλεψε ούτε κακό σου έκανε μη φοβάσαι. Αν βάλεις όμως μέσα σου το Χριστό θα νιώθεις προστασία και ο σατανάς θα φεύγει πάντα νικημένος στο μοχθηρό του βασίλειο.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.