Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-07-05, 13:55
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Σε αυτο το τοπικ ο φιλος burzum ζητησε τη βοηθεια των μελων της κοινοτητας σχετικα με καποιο βιβλιο.Κι ομως ο υπερβολικος σκεπτικισμος (ή μηδενισμος θα ελεγα εγω) που προσπαθεις να προβαλεις niva δεν κανει παντα καλο οπως στην προκειμενη περιπτωση που το θεμα ξεφυγε απο τον αρχικο του σκοπο.Για του λογου το αληθες ολοι οι υπολοιποι χρηστες που απαντησαν ειτε εδωσαν καποια λυση στο προβλημα του burzum ,ειτε αναζητησαν πληροφοριες σχετικα με το βιβλιο ειτε εξεφρασαν την αποψη τους σχετικα με την επικινδυνοτητα θεματων που απτονται του αποκρυφισμου.
Εαν εσυ θεωρεις τους αποκρυφιστες (ή αυτους που προσπαθουν να ερευνησουν τον αποκρυφισμο και κανουν τα πρωτα τους βηματα) τσαρλατανους δικαιωμα σου ,αλλα καλο θα ηταν να το αναφερεις σε μια συζητηση για τον αποκρυφισμο στην κατηγορια της μεταφυσικης και οχι να προσπαθεις να "θαβεις" παντου οποιοδηποτε θεμα αντιβαινει τις κρατουσες επιστημονικες θεωριες της εποχης μας.
Aλλωστε εμεις εδω δεν υποστηριζουμε πως τα γνωριζουμε(εαν το ενστερνιζομασταν πολυ απλα δε θα ειχαμε θεση εδω!) ολα ουτε εκφραζουμε δογματικα καποιες αποψεις.Απλα πιστευουμε οτι πολλες απο τις πτυχες του κοσμου μας ειναι "μαγικες" και αγνωστες και ο καθενας μας με τον τροπο του προσπαθει να ριξει λιγο φως σε αυτες(ειτε απο προσωπικες του εμπειριες ειτε παραθετοντας βοηθητικα στοιχεια) και εν τελει να νιωσει καλυτερος και πιο ολοκληρωμενος ανθρωπος.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 27-07-05 στις 14:05
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-07-05, 17:42
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Σκαθαροζούμη σ' ευχαριστώ πολύ για το παραπάνω ποστ με κάλυψες απολύτως!
Δεν έχω καμία διάθεση να παραθέσω τις θέσεις μού σ αυτό το τόπικ σχετικά με τον αποκρυφισμό !
Όπως είπες άλλη χρήση έχει αυτό το τόπικ.
Βοήθεια και μόνο βοήθεια!


Αλλά niva δεν σε ευχαρίστησα για το ονειροπαρμένος..Άλλοι το λένε έτσι,άλλοι το λένε φαντασία.Και φαντασία είναι πρωταρχικό συστατικό για την μαγεία.....
Ευχαριστώ και περιμένω κι άλλη βοήθεια εάν είναι δυνατόν!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-07-05, 00:33
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Τι ακριβώς είναι αυτό που θέλεις να μάθεις. Μπορείς να γίνεις περισσότερο συγκεκριμένος; Δεν είμαι φυσικά κανένας γνώστης αλλά με τον καιρό έχω διάφορες πληροφορίες.

Εγώ θέλω να ακούσω σαφείς ερωτήσεις πάνω σε ένα τεράστιο θέμα που χαίρομαι να αντιλαμβάνομαι πως υπάρχει. Ελπίζω λοιπόν να μπορέσω να βοηθήσω, κι αυτό για χάρη της έρευνας και όχι της δύναμης.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-07-05, 11:11
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Εγώ δέν ξέρω άν υπάρχουν ιστορικά και αρχαιολογικά στοιχεία για τον Σολομώντα που έχουν προκύψει απο ανασκαφές.
Πέρα απο ότι λέει η Βίβλος δέν έχω ακούσει ή δεί ποτέ κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-07-05, 15:57
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Κοίτα Paul θα σου κάνω σαφές αυτό που ψάχνω και αναζητώ.
Πρώτα θ' ανοίξω μια παρενθεσούλα για να σου πώ πως αυτό τον καιρό μελετάω το βιβλίο που μου υπέδειξες και σε ευχαριστώ πολύ ξανά.Δεν το χω προχωρήσει πολύ ακόμα αλλά που θα πάει...
Λοιπόν αυτό που θα με ευχαριστούσε πάρα πολύ θα ήταν κάποιος γνώστης να μου πεί τι πρέπει να κάνω σε στύλ βημάτων,δηλαδή πρώτα θα κάνεις αυτό έπειτα εκείνοκλπ.
Ξέρω αυτο μπορεί να σας φαίνεται κουτό και εγώ ο ίδιος μαζί αλλά δεν είμαι.Μετά απο πολλά χρόνια έμαθα πως για να μάθω την αλήθεια πρέπει να καθαρίσω το κεφάλι μου απ' όλες τις γνώσεις και να εξερευνήσω τα πάντα απο την αρχή....
Πιστεύω καταλαβαίνω τι εννοώ!

zeppelin θα συμφωνήσω μαζί σου με αυτόν σου τον προβληματισμό αλλα.......υπάρχει ένα τεράστιο αλλά που δεν θα ήθελα να το εξηγήσω και να επεκταθώ .....
Όπως είπαμε άλλη είναι η χρήση αυτού του τόπικ!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-07-05, 19:52
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
zeppelin θα συμφωνήσω μαζί σου με αυτόν σου τον προβληματισμό αλλα.......υπάρχει ένα τεράστιο αλλά που δεν θα ήθελα να το εξηγήσω και να επεκταθώ .....
Επειδή ο Σολομόντας εκτός απο πολύ μεγάλος βασιλιάς είναι πολυσυζητημένος και δημοφιλής θα ήθελα τουλάχιστον έστω και μία απόδειξη οτι υπήρξε και όχι οτι είναι ένας βασιλιάς μόνο κατα φαντασία!!
Γι' αυτό και εξέφρασα αυτόν τον προβληματισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-07-05, 20:46
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Δεν είναι αυτό το θέμα μας zeppelin και σου είπα οτι συμφωνούμε.Ακριβώς επειδή συμφωνούμε δεν θέλω να επεκταθώ .Δεν καταλαβαίνεις ;Γιατί συνεχίζεις.
Υπήρχε δεν υπήρχε ο Σολομών οι πρακτικές (Σολομωνική) έχουν πολύ μεγάλη επιτυχία!

Τέλος πάντων έκανα μια σύνθετη έρευνα και μαζι με τα όσα μου υποδείξατε έβγαλα άκρη,αν και θα χρειαστεί λίγη δουλειά ακόμη.....

Εγώ δεν θέλω να ρωτήσω τίποτα παραπάνω γι αυτό το θέμα !
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-01-07, 10:58
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από burzum
Υπήρχε δεν υπήρχε ο Σολομών οι πρακτικές (Σολομωνική) έχουν πολύ μεγάλη επιτυχία!
Φίλε,Burzum τι εννοείς ότι έχουν επιτυχία;Έχεις δοκιμάσει κάτι από όσα λέει;
Και άλλα συστήματα μαγείας έχουν επιτυχία.
Μήπως εννοείς σε επίπεδο δύναμης;
Και κυκλοφορεί ευρέως αυθεντική Σολωμονική,χωρίς άλλες προσθήκες ή αφαιρέσεις;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-01-07, 11:28
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και κυκλοφορεί ευρέως αυθεντική Σολωμονική,χωρίς άλλες προσθήκες ή αφαιρέσεις;
Πονηρούλη!
Αφού ο Σολωμόντας δεν το έγραψε το κείμενο οπότε δεν έχει σημασία. Ο Σολομώντας είχε το περίφημο δαχτυλίδι και του έφτανε και του περίσσευε.
Παράθεση:
Και άλλα συστήματα μαγείας έχουν επιτυχία.
Αν έχουν λέει!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-02-08, 17:52
spike Ο χρήστης spike δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

εγώ έχω δυο ερωτήσεις. η μαγεία προϋποθέτει να έχεις την ικανότητα να την χρησιμοποιήσεις ή μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε; αν έχει κάποιος κάποια δύναμη, όπως να μπορεί να ακούει την σκέψη του άλλου και να μιλάει μέσα στο μυαλό του άλλου χωρίς να έχει ασχοληθεί ποτέ στη ζωή του με το κεφάλαιο μαγεία, είναι αυτό μέρος τις μαγείας ή κάτι τελείως διαφορετικό? έχει ακούσει κανείς τίποτα για αυτά τα άτομα, όπως πχ. κάποιο λόγο ύπαρξης? τώρα θα μου πείτε γιατί τα ρωτάω αυτά τα πράγματα εδώ. μέσα από μερικές συζητήσεις που έχω κάνει έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι όλα καταλήγουν στη μαγεία και στη σολομωνική...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.