Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-05-10, 15:28
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Σήμερα δημιούργησαν νέο μηχανισμό, ο οποίος δεν θα επιτρέπει σε χώρες της Ευρώπης να μπαίνουν στο ΔΝΤ αλλά θα καλύπτονται από ένα ευρωπαϊκό ταμείο. Η μόνη χώρα που επέτρεψαν να μπει στο ΔΝΤ είναι η Ελλάδα και δεν τους νοιάζει.
Καλά τι είναι αυτά τα πράγματα..


ps: Με τον Παπανδρέου γεμάτο χαμόγελα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 08-05-10 στις 15:29
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-05-10, 13:38
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Διάβασα με προσοχή φίλοι μου αυτά που γράφετε.

Ο ΕΛΙΣΑΙΟΣ γράφει περί Γερμανών και Χίτλερ.....
Μα ποιός φταίει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ για όλα αυτά ????????

ΠΑΝΤΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΤΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γιατί δεν κάναμε απεργίες ΜΟΝΟ για για τα θεσμικά ??????
(ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ)

Να απαιτήσουμε όλες οι προσλήψεις να γίνονται με ένα σύστημα...
Κανένας να μην μπαίνει σε δημόσιο με πλάγιους τρόπους..
Γιατί ο κάθε απόφοιτος από Πανεπιστήμιο θεωρεί τον εαυτόν του εν δυνάμει αδιόριστο του δημοσίου ???????
Γιατί δάσκαλοι/καθηγητές που υποτίθεται πως πάνε σε παραμεθόριες
περιοχές βάζουν τον μπάρμπα απο κορώνη να έλθουν Αθήνα αλλά να
πέρνουν τα μόρια ??????
Τα παιδιά που ζούν εκεί λες και δεν είναι Ελληνόπουλα....

Δεν μας φταίνε συνέχεια κάποιοι άγνωστοι.......

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-05-10, 14:14
Το avatar του χρήστη Zeus
Zeus Ο χρήστης Zeus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Zeus σχετικά με το Θέμα στρατοπέδων θα μου επιτρέψεις να σου
αναφέρω πως δεν είναι σωστά αυτά που έγραψες....
Εδω και αρκετά χρόνια γίνεται μια προσπάθεια για κλείσιμο στρατοπέδων
που στην ουσία είναι άχρηστα εκτός κάποιων που υπάρχουν για διάφορους
λόγους...
Το να έχεις πλήθος στρατοπέδων δεν σημαίνει πως έχεις και καλή
Αμυνα...
Αλλά αναφέρεις και κάτι πολύ σοβαρό....
"αλλά και από εξοπλισμό...πυρομαχικά...τπτ... ενα φου θα είμαστε
κυριολεκτικά..."
Πράγματι η πληροφορίες σου είναι σωστές ??????
Ελάχιστοι είναι οι άνθρωποι γνωρίζουν τα πραγματικά ποσοτικά και ποιοτικά
στοιχεία του Στρατού μας....

Ευχαριστώ.

Εχω το μικρο μου αδερφακι σε αυτο ανουσιο τριπακι, και απο το κεντρο ακομα, σαν εξοδουχους τους βγαζανε απο νωρις το πρωι σε καθημερινες, με τη δικαιολογια οτι δεν εχουν το απαιτουμενο budget, για να τους ταϊζουν μεσα και να τους βγαλουν οπως κανονικα γινετε εδω και χρονια μετα τις 6:00. Εκτος αυτου ο εξοπλισμος και κυριως τα πυρομαχικα οσοι εχουν προσβαση σε αποθηκες εχουν αρχισει και σκουριαζουν, και κυριως, αν δεν εχουν εκπαιδευτικα πυρομαχικα, πως ειναι δυνατον να εχουμε κανονικα και μαχημα πυρομαχικα?
__________________
Zeus
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-05-10, 18:44
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Διάβασα με προσοχή φίλοι μου αυτά που γράφετε.

Ο ΕΛΙΣΑΙΟΣ γράφει περί Γερμανών και Χίτλερ.....
Μα ποιός φταίει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ για όλα αυτά ????????

ΠΑΝΤΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΤΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γιατί δεν κάναμε απεργίες ΜΟΝΟ για για τα θεσμικά ??????
(ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ)

Να απαιτήσουμε όλες οι προσλήψεις να γίνονται με ένα σύστημα...
Κανένας να μην μπαίνει σε δημόσιο με πλάγιους τρόπους..
Γιατί ο κάθε απόφοιτος από Πανεπιστήμιο θεωρεί τον εαυτόν του εν δυνάμει αδιόριστο του δημοσίου ???????
Γιατί δάσκαλοι/καθηγητές που υποτίθεται πως πάνε σε παραμεθόριες
περιοχές βάζουν τον μπάρμπα απο κορώνη να έλθουν Αθήνα αλλά να
πέρνουν τα μόρια ??????
Τα παιδιά που ζούν εκεί λες και δεν είναι Ελληνόπουλα....

Δεν μας φταίνε συνέχεια κάποιοι άγνωστοι.......

Ευχαριστώ.
Ναί φίλε μου, η άλλοι φταίνε, γιατί εγώ ξέρω ότι δεν έχω κλέψει μιά ζωή δουλεύω, μου τα πέρνει το κράτος και ιατρική περίθαλψη και παιδία δεν είδα. Άρα μπορώ να λέω ότι φταίνε οι άλλοι.
Κοίτα μπορεί σε κάμποσο καιρό να έχουμε πρόεδρο τον Ομπάμα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-05-10, 22:22
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Astral ναι δεν φταίς εσύ ούτε και εγώ ούτε οι άλλοι............
Φταίνε οι Γερμανοί ο Γάλλοι οι Ιταλοί οι Αγγλοι οι Εβραίοι οι Μασώνοι που
θέλουν να μας καταστρέψουν !!!!!!!!!!!!!!!!!

Φταίνε κάποιοι που μας δάνεισαν χωρίς να το αξίζουμε φταίνε κάποιοι άλλοι
που πέρναμε Διακοποδάνεια Εορτοδάνεια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εμείς που έχουμε ένα Δημόσιο θαυμάσιο που μας εξυπηρετεί ,Νοσοκομεία
που νοιώθουμε ασφαλείς ,έχουμε μια παιδεία το κάτι άλλο, έχουμε μια
Παρα-οικονομοία που πλησιάζει το 40%.....

Φταίνε κάποιοι άλλοι που μας έμαθαν πως έχουμε μόνο δικαιώματα και
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-05-10, 12:58
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

"Θαυμάσιο Δημόσιο";;;; Νοσοκομεία που μας εξυπηρετούν;;; Παιδεία;;;;; Εάν δεν τα γράφεις με ειρωνική διάθεση, τότε μάλλον μιλάς για άλλη χώρα.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-05-10, 13:27
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη ΙΑΝΕΙΡΑ μα νομίζω πως φαίνεται πως ειναι ειρωνικό αυτό που γράφω
μια και αναφέρω πως έχουμε παραοικονομία 40% περίπου και βέβαια πως
για όλα κάποιοι άλλοι φταίνε...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-05-10, 17:29
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Σύγνωμη, δικό μου το λάθος. Δεν έπιασα το νόημα. Τώρα που το ξαναδιάβασα, όντως είναι σαρκαστικό. Μα τι έχω πάθει σήμερα; Από το πρωί άλλα μου λένε, άλλα καταλαβαίνω, άλλα διαβάζω, άλλα αντιλαμβάνομαι... Και πάλι συγνώμη.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΙΑΝΕΙΡΑ : 29-05-10 στις 17:29
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-06-10, 04:50
evolution Ο χρήστης evolution δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2010
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Δυστυχώς παιδιά με την είσοδο μας στο ΔΝΤ τα πράγματα θα εξελιχθούν ακόμα χειρότερα για την Ελλάδα...
Αρχίζοντας απο το θέμα της ανεργίας μέχρι τα θέματα εθνικής κυριαρχίας που θα μας απασχολήσουν εν ευθέτω χρόνω...

Το πρόβλημα της Ελλάδας ξεκινάει δεκαετίες πρίν.......

Για να βοηθήσω την συζήτηση και τον διάλογο θα παραθέσω μερικές πληροφορίες για προβληματισμο.

Σκοπός της Ευρωπαϊκης ένωσης συνοπτικά ήταν η διεθνοποίηση των αγορών και των επιχειρήσεων καθώς και η δημιουργία μιας ένωσης η οποία θα μπορέσει να υποβιβάσει την αξία του δολαρίου στις εμπορικές συναλλαγες και κάνει το € ισχυρό και προτιμητέο για την διεθνή διακίνηση των προϊόντων.

Μέσω της ένωσης αυτής τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκης ένωσης θα μπορούσαν να συμβάλουν στην δημιουργία μιας ευρύτερης αγοράς η οποία θα καταργούσε τις τοπικές "κλειστές" αγορές, αποσκοπώντας φυσικά στο ελέυθερο εμπόριο. Και όταν εννοούμε ελέυθερο εμπόριο, εννοούμε ότι τα μέλη της ένωσης θα μπορούσαν να κάνουν εμπόριο χωρίς δασμολογικούς και μη δασμολογικους περιορισμούς.

Οι κλειστές οικονομίες (π.χ. Ελλάδα πρίν EU) χρησιμοποιούσαν τους δασμολογικους και μη περιορισμούς για να προστατέψουν αφενός μεν τις τοπικές επιχειρήσεις απο τις αντίστοιχές ξένες, αφετέρου δε για να αποκομίζουν και τα αναγκαία έσοδα για την χώρα.

Ταυτόχρονα με το άνοιγμα των αγορών οι επιχειρήσεις θα είχαν την δυνατότητα να πραγματοποίησουν άμεσες ξένες επενδύσεις στις χώρες μέλη.

Θα ήθελα να σταθώ λίγο στις άμεσες ξένες επενδύσεις, διότι αποτελούν σημαντικό κομμάτι για την ανάπτυξης μιας χώρας καθώς έχουν πολλαπλά οφέλη για τις χώρες υποδοχής.

Τα οφέλη είναι οικονόμικα γιατι ουσιαστικά έχουμε εισροή ξένων κεφαλαίων στην χώρα υποδοχής, κοινωνικά καθώς ανοιγουν νέες θέσεις εργασίας καθώς και άλλα οφέλη τα οποία για να μην πλατιάζω δεν θα τα αναφέρώ.

Ο παραπάνω πρόλογος ήταν απλά για να σας δώσω μια εικόνα της έκτασης του προβλήματος.

Η Ελλάδα στατιστικά ήταν μια χώρα με κλειστή οικονομία, η οποία οικονομικά πρίν απο την είσοδο της στην ΕΕ στηριζόταν σε τομείς όπως η γεωργία, κτηνοτροφία κλπ. καθώς επίσης κύρια πηγή της επιχειρηματικότητας της αποτελούσαν οι λεγόμενες μικρομεσαίες επιχειρήσεις και οι δημόσιοι οργανισμοί (π.χ. ΟΤΕ).

Με την είσοδο της στην ευρωπαϊκη ένωση και με τις χρηματικές ενισχύσεις τις οποίες έπαιρνε η Ελλάδα μπορούσε να βοηθήσει τις τοπικές επιχειρήσεις για να τις προστατεύσει απο τον ανταγωνισμό των ξένων επιχειρήσεων και να διατηρήσει την ανεργία σε χαμηλά επίπεδα αλλά παράλληλα να επενδύσει και στον εξυγχρονισμό της χώρας ώστε να γίνει ανταγωνιστική.

Τελικά τίποτα απο αυτά δεν έγινε, οι επιδοτήσεις "φαγώθηκάν" είτε σε υπερκοστολογημένα έργα, είτε σε πολυέξοδες δαπάνες για τον δημόσιο τομέα και τις τσέπες κάποιων, το κράτος δεν έδωσε κίνητρα σε ξένες επιχειρήσεις να επενδύσουν με αποτέλεσμα όσες ήρθαν να αποχωρήσουν (βλ. BP, Shell κλπ.), δημόσιες εταιρίες όπως ο ΟΤΕ με σημαντικά κέρδη στην Ελλάδα και στα Βαλκάνια αποφασίστηκε να δωθούν τσάμπα στους γερμανούς, η βιομηχανία με εγκαταστάσεις όπως τα Ναυπηγεία σκαραμαγκα που είναι απο τα μεγαλύτερα στην μεσόγειο περιοριστηκαν σε δαπανηρές για το κράτος και σκανδαλώδεις συμφωνίες εις βάρος του δημοσίου αντί να αποτελούν τον μεγαλύτερο ανταγωνιστή στην μεσόγειο στο θέμα της ναυπηγικής καθώς και άπειρα άλλα παραδείγματα... Και καταλήξαμε σαν κράτος και σαν χώρα να παίρνουμε δάνεια για να ξεπληρώνουμε δάνεια.

Κατα την ταπεινή μου άποψη δεν φταίνε μόνο οι κρατούντες αλλά φταίμε και εμείς, γιατί κληρονομήσαμε απο τις προηγούμενες γενιές μια νοοτροπία νοσηρή την οποία αντί να την αλλάξουμε την ενστερνιστήκαμε αμέσως.
Ενστερνιστήκαμε την νοοτροπία να βλέπουμε τα κόμματα σαν ποδοσφαιρικές ομάδες και καταλήξαμε να τσακωνόμαστε και να ψηφίζουμε για λόγους που δεν αφορούσαν το κοινό καλό αλλά το πως θα βολευτούμε στο δημόσιο και το πως θα δουλέψουμε λιγότερο.

Υ.Γ.1: Μια φίλη μου γερμανίδα μου είχε πεί πριν πολλά χρόνια " Αν οι Έλληνες με το μυαλό που έχουν συνδύαζαν και την εργατικότητα των γερμανών, θα είσασταν πολύ μπροστά αλλά....."

Υ.Γ 2: Και κλείνοντας να γράψω και κατι τελευταίο που αξίζει να το ψάξετε και παραπέμπει και λίγο σε συνομοσιολογία.
Αυτή τη στιγμη βρισκόμαστε στην 4η φάση της ευρωπαϊκης ένωσης και απομένει άλλη μια. Η πέμπτη περιλαμβάνει κατάργηση των εθνικών συνόρων, μια και ενιαία κυβέρνηση για τις χώρες της Ευρώπης με τις τοπικές κυβερνήσεις να παίζουν το ρόλο της τοπικής αυτοδιοίκησης.
Σας θυμίζει κάτι απο Αμέρικα?????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evolution : 01-06-10 στις 04:53
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-06-10, 00:32
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Ναι, το λέω άφοβα και το πιστεύω, ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ. Δουλεύω απο μικρός, είμαι ιδιωτικός υπάλληλος και όλο αυτό το καιρό δεν βλέπω να κλέβω εγώ αλλά να με κλέβουν κατ'εξακολούθηση. Να με κλέβουν στην δουλειά μου οι εργοδότες μου με την τρομοκρατία της ανεργίας, που δεν είναι κάτι καινούργιο αλλά είναι εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Να με κλέβουν μέσω λογαριασμών της ΔΕΗ ΟΤΕ ΕΥΔΑΠ κτλ. Να με κλέβουν οι τράπεζες, ευτυχώς θεέ μου δεν έχω πάρει ούτε εορτοδάνειο , αγοροδάνειο, γαμοδάνειο, βαφτισιοδάνειο κτλ. Δεν έχω πιστωτικές κάρτες. και όμως, έρχονται να μου πάρουν, όχι τα λεφτά μου, χέστηκα για τα λεφτά. Αλλά την αξιοπρέπειά μου να είμαι άνθρωπος, να ζω σαν άνθρωπος.
Τώρα εσύ απ΄την πλευρά σου εάν νιώθεις πως είσαι ένοχος, προβλημά σου. Άρα κάτι παραπάνω ξέρεις για απο την πλευρά σου για το ατομό σου. Ναι μου φταίνε και οι Αμερικανοί και οι εβραίοι και ο κάθε καραγκιόζης που έκανε κατάχρηση της εξουσίας εις βάρος εμένα και των παιδιών μου.
Δεν είμαι εγώ που πήρα της μίζες, που καταχρέωσα το κράτος. Γιατί αν προσπαθείς να ρίξεις το φταίξιμο στον απλό οικογενειάρχη εργαζόμενο, είσαι πολύ γελασμένος, γιατί μέχρι τώρα ακόμα δεν έχει φωνάξει. Γιατί όταν θα φωνάξει θα το καταλάβει όλη η Γη. Ελπίζω να γίνει. evolution συμφωνώ σε πάρα πολλά απ'όσα γράφεις, αλλά σε ένα σημείο που θέλω να σταθώ είναι εκεί που λες είναι το βόλεμα. Δηλαδή με πληθυσμό που έχουμε να φτάνει τα 11 εκ. πάνω κάτω οι μισοί απ'αυτούς θέλεις να μου πείς ότι ήταν βολικάκιδες ? Δηλαδή δεν δούλευε κανείς σε αυτήν την χώρα. και πές πως το 2/5 του πληθυσμού της Ελλάδας είναι οι βολικάκηδες και οι συγγενείς τους, τα άλλα 3/5 πού φταίνε ? Δηλαδή όλοι ήταν οι προνομιούχοι σε αυτή την χώρα και τώρα πρέπει να το πληρώσουμε όλοι ? Δεν το καταλαβαίνω αυτό.
Όλοι λένε να φταίμε και εμείς που τους ψηφίσαμε κτλ κτλ. Δεν σας έκανε ποτέ δηλ. εντύπωση πως όλοι τους είναι ίδιοι, τι πράσινοι, τι κόκκινοι, τι παρδαλοί ?
Τώρα Άβαταρ το διακοποδάνειο και εορτοδάνειο που μου λες, είναι ένα ατυχές παράδειγμα. Γιατί δεν έχει καμία σχέση με τον δανεισμό του κράτους. Εάν ας πούμε ότι εγώ έπερνα δάνειο στο ονομά σου π.χ ένα διακοποδάνειο, πήγα ταξίδι με τα λευτά αυτά, πήρα καλό αμάξι, σπίτι, μέλον για τα παιδιά μου, και ο λογαριασμός θα ερχόταν σε σένα να τον πληρώσεις, έτσι είσαι πιό κοντά σαν παράδειγμα με τα δάνεια που ανέφερες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.