Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #731  
Παλιά 05-03-08, 20:37
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ cHrIsToS1,

Εξαρτάται από τον Τέκτονα. Για να συζητήσουμε σοβαρά όμως γίνε σαφέστερος. Θεωρείς ότι δεν έρχεται σε συμφωνία κι αν όχι, γιατί; Μπορείς να είσαι τραπεζίτης και να είσαι καλός επαγγελματίας. Μπορείς να είσαι εκπαιδευτικός και να είσαι κακός επαγγελματίας. Θεωρείς δηλαδή ότι υπάρχουν συγκεκριμένα επαγγέλματα που θα έπρεπε να εξασκούν οι Τέκτονες; Ξεκαθάρισε αυτό που θέλεις να εκφράσεις και συνεχίζουμε...

Φιλικά,
OrdoAbChao
------------
L:.D:.P:.
Απάντηση με παράθεση
  #732  
Παλιά 11-03-08, 22:29
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Αγαπητε, πρωτα απο ολα συγνωμμη για το καθυστερημενο της απαντησης.
Στο θεμα.Το οποιο δεν ειναι περι του ποσο καλος επαγγελματιας ειναι καποιος σε οτιδηποτε ανηκει και κανει.
Η ηθικη και ο κωδικας αξιων του Τεκτονισμου αντιτιθεται με την ηθικη καποιων δραστηριοτητων ειτε ειναι στην καθημερινοτητα ειτε στον επαγγελματικο του χωρο;
Καθε δραστηριοτητα εχει την ηθικη της. ( ; )
Εφοσον εχει και ο Τεκτονισμος την δικη του, μπορουμε να δουμε εαν ειναι συμβατες ή οχι.
Ειναι συμβατη η ηθικη του Τεκτονισμου με την ηθικη του τραπεζικου συστηματος;
Αυτη ειναι η ερωτηση.
Απάντηση με παράθεση
  #733  
Παλιά 13-03-08, 08:33
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Η εξύψωση της ηθικής και του πνεύματος κλπ που έχουν αναφερθεί (εφόσον ισχύουν) μάλλον σταματάει στην πόρτα της στοάς κατά τη γνώμη μου. Μετά μπορείς, αν είσαι καθηγητής πανεπιστημίου για παράδειγμα, να κανονίζεις να πέρνεις κονδύλια για έρευνα (...), να τρέχεις τους διδακτορικούς σου για τις δικές σου δουλειές και έχοντας εκτελέσει καλώς τα θελήματα, να τους απονείμεις και ένα διδακτορικό της πλακώς ή επίσης ακόμη και αν δεν τα κάνεις όλα αυτά μπορείς να μην μιλάς για όλα αυτά. Μπορείς επίσης αν είσαι δικαστής και έχεις μεγάλες τσέπες, πιο μεγάλες από την ηθική σου, αυτές να χρειάζονται να γεμίζουν no matter what. Το αυτό, εαν είσαι μέλος επιτροπής που δίνει παράνομα ένα έργο πχ. έναν δρόμο στον ά... (σε μια τυχαία εταιρεία) και είτε συνενείς είτε δεν μιλάς και παραμένεις στη θέση σου χωρίς να ξέρεις και ο ίδιος τι είναι χειρότερο από τα δύο.

Αυτή είναι η γνώμη μου βέβαια η οποία μπορεί και να μην έχει καμία αξία και εννοείται πως δεν βάζω στο ίδιο καλάθι τους πάντες.
Απάντηση με παράθεση
  #734  
Παλιά 18-03-08, 19:09
Το avatar του χρήστη chatzis
chatzis Ο χρήστης chatzis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΚΟΥΚΟΣ
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ

Αμάν ρε παιδιά,έλεος.
Ο Τεκτονισμός ποτέ δεν πείραξε κανέναν.Απο παντού μας πυροβολάνε λές και είμαστε απο άλλο πλανήτη.Εμείς σκωτονόμαστε να βελτιοθούμε πνευματικά και ηθηκά,για να προσφέρουμε της υπηρεσίες μας αναιξέρετα σε ολον τον κόσμο,να ήμαστε το φώς στο σκοτάδη,έμπρακτα και όχι με λόγια,και δέν περιμένουμε τίποτα,αρκεί να εχουμε βοηθήση,αυτό μας αρκεί.Αγάπη,Αλείθεια,Αδερφοσήνη είναι το μυνυμα μας.Δεν είμαστε τιποτα μυστικη οργάνωση.Δέν είμαστε Θρεισκεία.Δεν προσπαθούμε να χειραγωγήσουμε τούς Λαους.Οπιος λέη τέτια συγνόμη αλλα είναι απλά ΒΛΑΚΑΣ.Ειμαστε φιλοσοφική Οργάνωση,και τίποτα αλλο.
__________________
Χατζημιχαηλίδης Δημήτριος
Απάντηση με παράθεση
  #735  
Παλιά 18-03-08, 20:30
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Αν είσαι εσύ μασόνος, τότε εγώ είμαι ο αβραάμ Πάπας!
Άκου λέει φιλοσοφική οργάνωση "είμαστε", με τουλάχιστον τους μισούς πολιτικούς της ελλάδος μέσα... μας δουλεύεις ρε μεγάλε και το διασκεδάζεις καλά πίσω από το πληκτρολόγιο σου φαίνεται!.
Απάντηση με παράθεση
  #736  
Παλιά 19-03-08, 16:36
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chatzis
.Ειμαστε φιλοσοφική Οργάνωση,και τίποτα αλλο.
Αφού λές οτι είστε μόνο φιλοσοφική οργάνωση τότε ακυρώνεις το ίδιο το νόημα του Τεκτονισμού...Όποιος κατάλαβε κατάλαβε...
__________________
AD SATANAS QUI LAETIFICAT JUVENTUTEM MEAM
PONE DIABOLUS CUSTODIAM
Απάντηση με παράθεση
  #737  
Παλιά 19-03-08, 23:38
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από burzum
Αφού λές οτι είστε μόνο φιλοσοφική οργάνωση τότε ακυρώνεις το ίδιο το νόημα του Τεκτονισμού...Όποιος κατάλαβε κατάλαβε...
Το θέμα είναι πως ΕΣΥ δεν έχεις καταλάβει τίποτα.

Δεν γνωρίζει ο Τέκτονας τι είναι Τεκτονισμός και ποιό το νόημά του, και ευρίσκονται άπειροι "ειδικοί" Τεκτονολόγοι ( όπως προφανώς εσύ ) για να μας "ξεστραβώσουν" και να μας βγάλουν από την άγνοιά μας, ακόμη και αν είμαστε Τέκτονες!

Ή είσαι τυπικά μόνον Τέκτων αλλά έχεις επιδοθεί σε άλλα "σπορ" πέραν της εσωτερικής σου καλλιέργειας μέσω φιλοσοφικής μελέτης. οπότε είσαι εκτός πνεύματος Τεκτονισμού, άρα στην ουσία ΔΕΝ είσαι Τέκτων, ή δεν είσαι, οπότε δεν γνωρίζεις για τι ακριβώς μιλάς και κακώς έχεις ( ή νομίζεις ότι έχεις ) άποψη.

Ερωτήσεις και απορίες, είναι θεμιτό να έχεις και να τις εκφράζεις.

Θέσεις ΟΧΙ, διότι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ.

Το ότι κάποιος θείος, φίλος, κολλητός ή άλλος "σου εκμυστηρεύθηκε" τα φοβερά και τρομερά "μυστικά" των Τεκτόνων, ή ότι "διάβασες" τα "Χ" μυστικά πρωτόκολλα, εδώ δεν πιάνει. Έχεις να κάνεις με ανθρώπους που γνωρίζουν για τι πράγμα ομιλούν, ενώ εσύ όχι. Άρα, αυτές οι "γνώσεις σου" περί Τεκτονισμού, στην παρέα σου μόνον.

Ρίξε μιά ματιά στο νήμα αυτό μετά την σελίδα 65 και εντεύθεν και ίσως καταλάβεις.

Αρκετά έχουμε ακούσει εδώ από άσχετους με το θέμα του Τεκτονισμού, που όμως "τα ξέρουν όλα".
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
Η εξύψωση της ηθικής και του πνεύματος κλπ που έχουν αναφερθεί (εφόσον ισχύουν) μάλλον σταματάει στην πόρτα της στοάς κατά τη γνώμη μου.
Χρυσέ μου άνθρωπε, τα είπαμε δεκάδες φορές:

Κακοί Τέκτονες, υπάρχουν και είναι πολλοί.
Κακός Τεκτονισμός ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Ο πραγματικός Τέκτων έχει ηθικό κώδικα ζωής που ακολουθεί είτε μέσα είτε έξω από την Στοά, δηλαδή οπουδήποτε.

Αλλιώς, δεν είναι Τέκτων, παρά μόνον κατ' όνομα!

Αν αυτό δεν γίνεται αντιληπτό, το πρόβλημα έγκειται πλέον σε αυτόν που ΔΕΝ καταλαβαίνει.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 19-03-08 στις 23:40
Απάντηση με παράθεση
  #738  
Παλιά 19-03-08, 23:47
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Αν είσαι εσύ μασόνος, τότε εγώ είμαι ο αβραάμ Πάπας!
Άκου λέει φιλοσοφική οργάνωση "είμαστε", με τουλάχιστον τους μισούς πολιτικούς της ελλάδος μέσα... μας δουλεύεις ρε μεγάλε και το διασκεδάζεις καλά πίσω από το πληκτρολόγιο σου φαίνεται!.
Φίλε Σκεπτικέ, την ίδια απάντηση δίνω και σε σένα:
Ο Τεκτονισμός είναι εσωτεριστικό Φιλοσοφικό Τάγμα με σκοπό την πνευματική καλλιέργεια του ατόμου και την προσέγγιση της ύπαρξής του και του σκοπού αυτής μέσω φιλοσοφικής έρευνας.

Τελεία και παύλα.

Αν οι όποιοι επιτήδειοι έχουν παρεισφρύσει στις τάξεις του για ίδιο συμφέρον, αυτό δεν σημαίνει ότι ο Τεκτονισμός έχει άλλον χαρακτήρα από αυτόν που του δίνω.

Κάκιστα άνοιξαν οι θύρες πριν από κάποιες δεκαετίες και χαλάρωσαν τα κριτήρια εισόδου στο Τάγμα. Αυτός είναι και ο λόγος που λέω ότι υπάρχουν πολλοί κακοί Τέκτονες.

Δεν ευθύνεται όμως γι' αυτό η ΙΔΕΑ του Τεκτονισμού! Ούτε αλλάζει ο σκοπός του Τάγματος.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #739  
Παλιά 19-03-08, 23:55
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
Το θέμα είναι πως ΕΣΥ δεν έχεις καταλάβει τίποτα.

Δεν γνωρίζει ο Τέκτονας τι είναι Τεκτονισμός και ποιό το νόημά του, και ευρίσκονται άπειροι "ειδικοί" Τεκτονολόγοι ( όπως προφανώς εσύ ) για να μας "ξεστραβώσουν" και να μας βγάλουν από την άγνοιά μας, ακόμη και αν είμαστε Τέκτονες!

Ή.
Σε μένα αναφέρεσαι???Εγώ δεν είμαι τέκτονας.Μάθε να διαβάζεις Α'ι'νστάιν
__________________
AD SATANAS QUI LAETIFICAT JUVENTUTEM MEAM
PONE DIABOLUS CUSTODIAM

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη burzum : 19-03-08 στις 23:56
Απάντηση με παράθεση
  #740  
Παλιά 20-03-08, 00:07
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS1
Αγαπητε, πρωτα απο ολα συγνωμμη για το καθυστερημενο της απαντησης.
Στο θεμα.Το οποιο δεν ειναι περι του ποσο καλος επαγγελματιας ειναι καποιος σε οτιδηποτε ανηκει και κανει.
Η ηθικη και ο κωδικας αξιων του Τεκτονισμου αντιτιθεται με την ηθικη καποιων δραστηριοτητων ειτε ειναι στην καθημερινοτητα ειτε στον επαγγελματικο του χωρο;
Καθε δραστηριοτητα εχει την ηθικη της. ( ; )
Εφοσον εχει και ο Τεκτονισμος την δικη του, μπορουμε να δουμε εαν ειναι συμβατες ή οχι.
Ειναι συμβατη η ηθικη του Τεκτονισμου με την ηθικη του τραπεζικου συστηματος;
Αυτη ειναι η ερωτηση.
Αγαπητέ cHrIsToS1,

Μην ανησυχείς όσον αφορά την καθυστέρηση. Είμαι κι εγώ πολύ πιεσμένος τον τελευταίο καιρό.

Ξεκινάω από το τέλος. Το τραπεζικό σύστημα δεν έχει ηθική. Οι όποιοι συμβαλλόμενοι με το τραπεζικό σύστημα έχουν ή δεν έχουν ηθική. Αν κάποιοι από αυτούς έχουν και την ιδιότητα του Τέκτονα τότε το μόνον που μπορεί να συμβαίνει είναι να συγκρούεται η προσωπική τους ηθική με αυτήν του Τεκτονισμού. Σε οιαδήποτε τέτοια περίπτωση ασυμφωνίας του ατόμου με μια ιδιότητα του οφείλει το ίδιο να διαγράψει εαυτόν ή να θέσει εαυτόν σε ύπνο μέχρις ότου ξεκαθαρίσει αυτήν του την συγκρουσιακή κατάσταση. Από την άλλη, για οιαδήποτε άνομη πράξη ο Τεκτονισμός είναι απολύτως ξεκάθαρος. Ο μη σεβασμός των νόμων της χώρας σου όταν έχεις την ιδιότητα του Τέκτονα δεν είναι μόνον καταπάτηση του συντάγματος του κράτους αλλά είναι και παράβαση του τεκτονικού συντάγματος. Νομίζω ότι είναι σαφές και ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να προσθέσω.

Όσον για την ερώτησή σου αν κάθε δραστηριότητα έχει ηθική θα έλεγα ότι κάθε δραστηριότητα έχει μια εν δυνάμει ηθική και εξαρτάται από το γεγονός αν εμείς της την αποδίδουμε. Η ίδια η δραστηριότητα από μόνη της όμως δεν έχει ηθική. Έχει έναν τύπο, δηλαδή έναν τρόπο να γίνεται. Προσωπικά είμαι ενάντιος της υπερβολικής ηθικολογίας. Νομίζω ότι η καθαρή λογική συνήθως μας δίνει καλύτερες απαντήσεις. Δεν καταλαβαίνω βέβαια τι σχέση έχει το συγκεκριμένο με όσα λέγαμε μιας και νομίζω ότι το θέμα που έθεσες πρωτύτερα ήτο η εργασία, θέμα σαφώς πολυπλοκότερο από τις δραστηριότητες γενικώς.

Φιλικά,
OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.