Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 19-04-08, 20:12
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο μέσος όρος χρόνων ζωής σήμερα είναι ο μεγαλύτερος στην ανθρώπινη ιστορία, πάντως.
Και, δυστυχώς. δεν είναι τόσο εύκολο να γίνει μια μελέτη για την αποτελεσματικότητα φαρμάκου, δε γίνεται δηλαδή με τον απλό τρόπο που αναφέρεις, φίλη Ελπινίκη.
Επίσης, τα "συμβατικά" φάρμακα γνωρίζουμε πώς ακριβώς δρουν στον οργανισμό -αυτό ισχύει και για τα ψυχοφάρμακα. Τα "ανθοϊάματα" πώς ακριβώς δουλεύουν;
Για τις άνοιες τελικά θα προτείνατε το βασιλικό;
ας μην μιλησουμε εδω για το οριο ηλικιας...και για τους λογους που το σημερινο οριο ειναι το μεγαλυτερο καθε εποχης...(σημερα δεν υπαρχει κινδυνος να φαγωθουμε απο καποιο αγριο ζωο τουλαχιστον οχι οπως στο παρελθον).

το προβλημα με τα ανθοιαματα ξερετε ειναι? οτι απο την φυση τους ειναι πολυ απλα... και στην δημιουργια και στο πως δρουν...σημερα εχουμε συνηθησειτα φαρμακα και εναν ιδιαιτερο - "επιστημονικο" τροπο προσεγγισης της ασθενειας...

καταρχην αναφερω εδω οτι τα ανθοιαματα δεν αντικ/στουν την κλασικη ιατρικη. σε καμια περιπτωση....
αν καποιος ανθοθεραπευτης προτεινει κατι τετοιο ειναι απαραδεχτος.


τα ανθοιαματα δρουν σε ψυχικο επιπεδο εκει απο οπου και η καθε ασθενεια ξεκινα...
θα σου κανω εδω μια ερωτησ,η γιατι αυτα που ρωτας τα εχουμε απαντησει παραπανω...
Πες αν εχεις συναντησει ανθρωπους "ψυχικα ασθενεις" που να εχουν παρουσιασει καρκινο? (ρωταω και δεν εννοω κατι αλλο εδω).
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 19-04-08, 20:32
wasd Ο χρήστης wasd δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2007
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
ας μην μιλησουμε εδω για το οριο ηλικιας...και για τους λογους που το σημερινο οριο ειναι το μεγαλυτερο καθε εποχης...(σημερα δεν υπαρχει κινδυνος να φαγωθουμε απο καποιο αγριο ζωο τουλαχιστον οχι οπως στο παρελθον).

το προβλημα με τα ανθοιαματα ξερετε ειναι? οτι απο την φυση τους ειναι πολυ απλα... και στην δημιουργια και στο πως δρουν...σημερα εχουμε συνηθησειτα φαρμακα και εναν ιδιαιτερο - "επιστημονικο" τροπο προσεγγισης της ασθενειας...

καταρχην αναφερω εδω οτι τα ανθοιαματα δεν αντικ/στουν την κλασικη ιατρικη. σε καμια περιπτωση....
αν καποιος ανθοθεραπευτης προτεινει κατι τετοιο ειναι απαραδεχτος.


τα ανθοιαματα δρουν σε ψυχικο επιπεδο εκει απο οπου και η καθε ασθενεια ξεκινα...
θα σου κανω εδω μια ερωτησ,η γιατι αυτα που ρωτας τα εχουμε απαντησει παραπανω...
Πες αν εχεις συναντησει ανθρωπους "ψυχικα ασθενεις" που να εχουν παρουσιασει καρκινο? (ρωταω και δεν εννοω κατι αλλο εδω).
Ο λόγος που σε χώρες της Αφρικής λίγοι άνθρωποι ζουν ακόμα και σήμερα πάνω από 50 χρόνια, δεν είναι ότι τους τρώνε τα λιοντάρια, ούτε στη μεσαιωνική Ευρώπη τους έτρωγαν οι λύκοι (τουλαχιστον όχι τόσους πολλούς ώστε να μειώνεται από αυτό το προσδόκιμο ζωής).

Δυό ερωτήσεις: α)αν δεν την αντικαθιστούν, τι κάνουν;
β)τι εννοείς "δρουν σε ψυχικό επίπεδο" (πιο συγκεκριμένα αν γίνεται);

Τέλος, αν μου ορίσεις ποιους εννοείς ως "ψυχικά ασθενείς", θα προσπαθήσω να σου πω.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 19-04-08, 20:46
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wasd
Ο λόγος που σε χώρες της Αφρικής λίγοι άνθρωποι ζουν ακόμα και σήμερα πάνω από 50 χρόνια, δεν είναι ότι τους τρώνε τα λιοντάρια, ούτε στη μεσαιωνική Ευρώπη τους έτρωγαν οι λύκοι (τουλαχιστον όχι τόσους πολλούς ώστε να μειώνεται από αυτό το προσδόκιμο ζωής).

Δυό ερωτήσεις: α)αν δεν την αντικαθιστούν, τι κάνουν;
β)τι εννοείς "δρουν σε ψυχικό επίπεδο" (πιο συγκεκριμένα αν γίνεται);
Τέλος, αν μου ορίσεις ποιους εννοείς ως "ψυχικά ασθενείς", θα προσπαθήσω να σου πω.

κοιτα να δεις...αν εχουμε μια λοιμωξη του αναπνευστικου σε καμια περιπτωση δεν κοβουμε τα φαρμακα για να δωσουμε μονα τους τα ανθοιαματα...
αν εχουμε πυρετο λ.χ. πρωτα θα ριξουμε τον πυρετο και μετα θα δουμε με ιστορικο του ασθενη τον λογο που παρουσιασε την λοιμωξη.
εδω ερχεται το ψυχικο επιπεδο...
δεν ξερω αν το εχω γραψει και παραπανω αλλα οι ανθρωποι που πασχουν απο ασθμα που το προβλημα βρισκεται στην εκπνοη (εξου και τα "γατακια" που κανουν ) αυτοι λοιπον οι ανθρωποι εχουν προβλημα στο να δινουν αγαπη...
ενα πολυ απλα παραδειγμα σου γραφω εδω.

ανθρωποι που εχουν κλειστει σε ασυλα βρε παιδι μου... που πασχουν απο καποια ψυχικη ασθενεια...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-04-08, 21:01
wasd Ο χρήστης wasd δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2007
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
ανθρωποι που εχουν κλειστει σε ασυλα βρε παιδι μου... που πασχουν απο καποια ψυχικη ασθενεια...
Ναι, έχω δει ψυχικά πάσχοντες, τόσο (πρώην ή νυν) τροφίμους ιδρυμάτων, όσο και μη ιδρυματοποιημένους, με καρκίνο.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 20-04-08, 17:13
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wasd
Ναι, έχω δει ψυχικά πάσχοντες, τόσο (πρώην ή νυν) τροφίμους ιδρυμάτων, όσο και μη ιδρυματοποιημένους, με καρκίνο.
να και κατι που απο λιγους εχω ακουσει...
οκ παντα θα υπαρχει η εξαιρεση στον κανονα...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 20-04-08, 18:11
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Το παρακατω αρθρο, δημοσιευτηκε στην ελληνικη εφημεριδα την Γερμανιας "Ταχυδρομος". Γραφτηκε απο τον φαρμακοποιο Ανδρεα Μπασογλου.

<<Είναι αλήθεια οτι παρόλη την πολύ μεγάλη τεχνολογική πρόοδο που έχει επιτευχθεί σε πολλούς τομείς και ενώ η Ιατρική έχει βρεί λύσεις για πολλές ασθένειες,οι άνθρωποι συνεχίζουν να υποφέρουν και μάλιστα υπάρχουν σύγχρονες ασθένειες και διαταραχές που εξαπλώνονται στις τεχνολογικά ανεπτυγμένες κοινωνίες όπως το άγχος,η κατάθλιψη ,το AIDS,καρδιοαγγειακά προβλήματα ,χρόνιο άσθμα ,καρκίνος και άλλες.Η συμβατική ή αλλιώς κλασσική Ιατρική,τις περισσότερες φορές αντιμετωπίζει τον ανθρώπινο οργανισμό σαν μια μηχανή η οποία θέλει μόνο κάποια διόρθωση για να συνεχίσει να λειτουργεί και από ένα σημείο και μετά,παρόλη την πολύ μεγάλη συμβολή της στην αντιμετώπιση πολλών προβλημάτων υγείας,δεν μπορεί να προχωρήσει και να βοηθήσει μεγάλο αριθμό διαταραχών της υγείας των ανθρώπων.
Ίσως γιατί βρίσκεται εγκλωβισμένη μέσα σε ένα στενό πλαίσιο μιάς μηχανιστικής λειτουργίας του ανθρώπινου οργανισμού και δεν λαμβάνει υπόψη της την ψυχική και συναισθηματική σφαίρα της ύπαρξής μας.Έτσι τα τελευταία χρόνια έχουν αναπτυχθεί και οι λεγόμενες ήπιες ή εναλλακτικές μορφές θεραπείας οι οποίες έχουν τα εξής χαρακτηριστικά :

1.Λαμβάνουν υπόψη τους τον άνθρωπο σαν μια ψυχοσωματική ολότητα και όχι μόνον σαν ένα σύνολο οργάνων ,σαν μια μηχανή.Δέχονται δηλαδή τον αλληλοεπηρεασμό σώματος και ψυχής και φροντίζουν για την παράλληλη θεραπεία και των δύο.

2.Βασίζονται σε μεγάλο βαθμό σε παραδοσιακές γνώσεις που είναι παραδεκτές εδώ και χιλιάδες χρόνια και δεν απορρίπτονται από κάποια ψευδοεπιστημονικότητα.

3.Βασίζονται σε σύγχρονες ανακαλύψεις που όμως έχουν να κάνουν με το σεβασμό στη φύση,της θεώρησης του ανθρώπινου όντος ως μέρους του φυσικού περιβάλλοντος και όχι ως κατακτητή και εκμεταλλευτή του.
Ο σύγχρονος τεχνολογικά ανεπτυγμένος πολιτισμός όχι μονο δεν μπορεί να βρεί λύσεις για τα προβλήματα υγείας από τα οποία υποφέρουν οι άνθρωποι αλλα είναι και ο ίδιος αιτία για την δημιουργία πολλών απαυτά.Το άγχος και η κατάθλιψη έχουν σχέση με την ανταγωνιστικά οργανωμένη κοινωνία και τον ατομοκεντρισμό ενώ πολλές ασθένειες όπως οι αλλεργίες και ο καρκίνος έχουν σχέση με την μόλυνση του περιβάλλοντος από χημικές ουσίες.

Η Ανθοθεραπεία βασίζεται στην παραδοχή ότι μπορούμε να δούμε όλα τα προβλήματα υγείας από τη σκοπιά της συναισθηματικής-ψυχικής διαταραχής.Βασίζεται στο ότι οι ασθένειες μπορούν να ιδωθούν σαν εξέλιξη ενός λαθος τρόπου ζωής είτε του ίδιου του ασθενή είτε του άμεσου περιβάλλοντός του είτε και ευρύτερα της κοινωνίας στην οποία ζεί.
Για παράδειγμα ο άνθρωπος που επιτρέπει να του καταπατούν την προσωπικότητα ή να τον προσβάλουν χωρίς να αντιδρά βρίσκεται σε μια ανισορροπία και σύμφωνα με τον τρόπο αυτό θεραπείας θα πρέπει με το κατάλληλο ανθοϊαμα να βοηθηθεί ώστε να μπορέσει να αντιδράσει και να βγεί απαυτή την κατάσταση.Σε μια άλλη πάλι περίπτωση,κάποιος άνθρωπος που αντίθετα είναι πολύ δικτατορικός και θέλει πάσει θυσία να επιβάλεται στους άλλους,βρίσκεται και αυτός σε μία κατάσταση που μπορεί να βοηθηθεί με κάποιο από τα ανθοϊάματα ώστε να ισορροπήσει συναισθηματικά.

Στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια ο γιατρός Ανδρέας Ζαρκαδούλας έψαξε και ανακάλυψε , σύμφωνα με την μέθοδο του Μπάχ,τις ιδιότητες μερικών ακόμα φυτών που υπάρχουν στην Ελληνική φύση.>>

το παραπανω αποσπασμα ειναι απο http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=6906 εκοψα καποια σημεια γιατι τα εχουμε γραψει πιο πανω να μην τα ξαναδουμε εδω...
αν καποιος θελει να διαβασει ολοκληρο το αρθρο ας κανει απλα ενα κλικ...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 05-05-08, 23:05
yolena Ο χρήστης yolena δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-05-2008
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Προσωπική εμπειρια και απορία

Θα καταθεσω τη δική μου πρόσφατη (προ ωρών ) εμπειρία σχετικα με τα ανθοϊάματα- σημειωτέον ότι μεχρι σήμερα το μεσημέρι δεν ηξερα καν ότι υπάρχει τετοια λεξη...!!

Μου συνέβη, λοιπόν, πριν μερικές μέρες ένα δυσσάρεστο γεγονος που επηρέασε την ψυχική μου ηρεμία, η οποία χαρακτηριζόταν πλέον από "σκαμπανευάσματα" ανάλογα με το τι πρυτάνευε κάθε φορά στο μυαλό μου (λογικη ή συναίσθημα). Λογική αντίδραση -ο καθένας θα το πάθαινε. Είναι η περίπτωση όπου το μόνο που μπορείς να πεις είναι ότι "ο χρόνος είναι ο καλυτερος γιατρος"........
Ώσπου σήμερα, βρίσκομαι με μια φιλη και κυριολεκτικά ξεσπάω (το συναισθημα στο επακρο). Οπότε μου προετέινει το rescue που είχε μαζί της κ μου δίνει ορισμένες σταγόνες.
Λόγω της άσχημης κατάστασης μου, φευγω επιτόπου για το σπίτι μου και στο δρόμο σκεφτόμουν να της στειλω μήνυμα ότι τελικά άνθραξ ο θησαυρος τπτ δε μου καναν οι σταγονίτσες (καθότι φοιτήτρια Ιατρικής, γνωρίζω πως λειτουργούν κάποια πράγματα και πιο πολύ πήρα το rescue ελαφρά τη καρδία μη περιμένοντας αποτέλεσμα). ...
Ώσπου, μετά από κάποια λεπτα από πνιγμένη στους λυγμούς, συνειδητοποιώ-και δεν αστειευομαι καθόλου- ότι δεν κλαιω πια. Η καταιγίδα κόπασε με τη μια...(Ποτε δεν το εχω παθει αυτό, το κλάμα μου δεν είναι ετσι.) Όπως ακριβώς κοπάζουν απότομα τα κύματα στη ακροθαλασσιά όταν περάσει πια το κρουαζιερόπλοιο που εφερε την ταραχή.

Θέλω να τονίσω όμως ότι το συναισθημα ηταν πρωτογνωρο. Δεν ξεχνας τα προβλήματα σου ούτε νιωθεις μες στην τρελη χαρα ξαφνικά... Απλά κερδιζεις μια αυτοπεποίθηση,μία επιπλέον δύναμη να αντιμετωπίσεις τα πράγματα. Με λίγα λόγια ξεθολώνεις από την έντονη συναισθηματικη φόρτιση.

Ύστερα από αυτό το ευχάριστο ..σοκ, θέλω να προμηθευτώ το rescue για καταστασεις εξετάσεων, αγχους κλπ. Και δω ερχεται η απορία, μήπως η χρήση του επιφέρει τυχόν "εθισμό" (ψυχικό παντα). Δηλαδή παράδειγμα, αν ξεχάσω να το παρω μια φορα μαζι μου δεν υπάρχει κίνδυνος να
σκεφτω "Αχ τωρα τι θα κανω χωρις αυτο θα τα θαλασσωσω" ??? Επείδή δεν ξέρω πως λειτουργούν αυτά και η αλήθεια ειναι ότι είμαι επιφυλακτική..

Αλλά η εμπειρία με σόκαρε ειλικρινά.

P.S: σορυ για το μακροσκελές του μηνύματος αλλά.. έπρεπε να τα πω
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 06-05-08, 12:45
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yolena
Ώσπου, μετά από κάποια λεπτα από πνιγμένη στους λυγμούς, συνειδητοποιώ-και δεν αστειευομαι καθόλου- ότι δεν κλαιω πια. Η καταιγίδα κόπασε με τη μια...(Ποτε δεν το εχω παθει αυτό, το κλάμα μου δεν είναι ετσι.) Όπως ακριβώς κοπάζουν απότομα τα κύματα στη ακροθαλασσιά όταν περάσει πια το κρουαζιερόπλοιο που εφερε την ταραχή.

Θέλω να τονίσω όμως ότι το συναισθημα ηταν πρωτογνωρο. Δεν ξεχνας τα προβλήματα σου ούτε νιωθεις μες στην τρελη χαρα ξαφνικά... Απλά κερδιζεις μια αυτοπεποίθηση,μία επιπλέον δύναμη να αντιμετωπίσεις τα πράγματα. Με λίγα λόγια ξεθολώνεις από την έντονη συναισθηματικη φόρτιση.

Γνωστος μου ηταν στην μεση μιας πολυ εντονης συναισθηματικης φορτισης που δεν οφειλοταν σε μονο ενα γεγονος...
Με λιγες σταγονες rescue, εβαζε την εφημεριδα μπροστα στο προσωπο του για να μην τον βλεπουν οι αλλοι να γελαει (κι αρκετα δυνατα).
Ειχε αρχισει να γελαει 1-2 λεπτα αφοτου πηρε τις σταγονες και δε σταματησε να γελαει για 2-3 λεπτα.
Και το ωραιο ηταν οτι παρεσυρε και 2-3 αλλα ατομα στην παρεα κι αρχισαν κι αυτοι να γελανε. (να μην αναφερω οτι οι μισοι στην καφετερια μας κοιτουσαν και χαμογελουσαν κι οι αλλοι μισοι μας κοιτουσαν και απορουσαν).

(Αμα αρχισουμε και γραφουμε περιπτωσεις με τα ανθοιαματα, θα τελειωσουμε αυριο. Εχουν βοηθησει συναισθηματικα παρα πολυ κοσμο)
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 06-05-08, 15:28
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θέλω να τονίσω όμως ότι το συναισθημα ηταν πρωτογνωρο. Δεν ξεχνας τα προβλήματα σου ούτε νιωθεις μες στην τρελη χαρα ξαφνικά... Απλά κερδιζεις μια αυτοπεποίθηση,μία επιπλέον δύναμη να αντιμετωπίσεις τα πράγματα. Με λίγα λόγια ξεθολώνεις από την έντονη συναισθηματικη φόρτιση.
ετσι είναι...
δεν αλλάζει το συναίσθημα και η διαθεση με τη χρήση ανθοιαματων οπως αλλαζει με τη χρηση φαρμακων (αντικαταθλιπτικα κ.τ.λ.) καμια σχεση...
απλα το ανθοιαμα σου δινει αυτο που χρειαζεσαι τη στιγμη που το χρειαζεσαι.

Παράθεση:
Ύστερα από αυτό το ευχάριστο ..σοκ, θέλω να προμηθευτώ το rescue για καταστασεις εξετάσεων, αγχους κλπ. Και δω ερχεται η απορία, μήπως η χρήση του επιφέρει τυχόν "εθισμό" (ψυχικό παντα). Δηλαδή παράδειγμα, αν ξεχάσω να το παρω μια φορα μαζι μου δεν υπάρχει κίνδυνος να
σκεφτω "Αχ τωρα τι θα κανω χωρις αυτο θα τα θαλασσωσω" ??? Επείδή δεν ξέρω πως λειτουργούν αυτά και η αλήθεια ειναι ότι είμαι επιφυλακτική..
το rescue καταρχην περιεχει μεσα 5 διαφορετικα ανθοιαματα οποτε σε μια κατασταση σοκ λειτουργει πολυ καλα.
τι γίνεται ομως το rescue ειναι για εκτακτη αναγκη...
αν η παραπανω διαθεση σου ηταν αποτελεσμα καποιας καταστασης που εζησες λ.χ. σε κυνηγησε ενα σκυλι κ.τ.λ. τοτε σε αυτη τη φάση δουλευει, αν ομως η διαθεση σου ηταν αποτελεσμα συγκρουσεων ή μια χ καταστασης που αντιμετωπιζεις αυτο τον καιρο και στη συγκ/νη στιγμη ξεσπασες τοτε θα πρεπει να δεις τι πραγματικα υμβαίνει μεσα σου και να παρεις το κατ/λο ανθοιαμα.

δεν υπάρχει περιπτωση εθισμου οπως και δεν υπαρχει περιπτωση αντικαταστασης των φαρμακων με τα ανθοιαματα...
οπως γραφω παραπανω τα ανθοιαματα ειναι απολυτως ακινδυνα τα δινουμε σε μωρα, σε παιδια, σε ζωα, σε φυτα...

απλα θα πρεπει να εισαστε προσεκτικοι για το που θα και σε ποιους θα απευθ/τε για να τα (εφοσον θελετε) παρετε.
τωρα αν εσυ κολλησεις και δεν κανεις βημα χωρις το rescue ή το καθε ανθοιμα τοτε το προβλημα ειναι δικο σου αλλα και εκει ο σωστος ανθοθεραπευτης θα σου δωσει το ανθοιαμα για να ξε-κολλησεις και να εμπιστευτεις το εαυτο σου και τις δυνατοτητες σου.

το κατ/λο ανθοιαμα ειναι λιγο δυσκολο να το βρει, καποιος που δεν εχει ασχοληθει με αυτα, και να παρει αυτο που σε αυτη τη φαση του χρειαζεται εγω εκανα 5 μηνες σεμιναρια πανω στου ΜΠΑΧ και ακομη μαθαινω...
ειναι καλη ευκαιρια για εσενα, που οπως λες σπουδαζεις ιατρικη, να ασχοληθεις με τα ανθοιαματα (αλλωστε ο πρωτος που τα ανακαλυψε ηταν γιατρος... ) και μπραβο σου που "δεχτηκες" την βοηθεια που σου προσφεραν χωρις να την σνομπαρεις ή να την ειρωνευτείς...(πολλοι το κάνουν απο θετικες επιστημες... )

για την εξεταστικη και το διαβασμα υπαρχει αντιστοιχο ανθοιαμα το rescue δεν ανταποκρίνετε εδω.
Παράθεση:
Αλλά η εμπειρία με σόκαρε ειλικρινά.
δεν υπαρχει λογος για σοκ...η φύση ειναι αυτη που μας δινει τα "φαρμακα" αρκει να τα απο - δεχτουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 26-05-08, 13:39
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Σε μια μίνι-έρευνα που κάνω σχετικά με τα ανθοιάματα του Μπαχ στο διαδύκτιο, μου συστήσανε και μια μέθοδο που είναι ένας συνδυασμός ανθοιαμάτων και βελονισμού!
Πέρνωντας ένα μπαμπάκι που έχει βουτιχτεί μέσα στο υγρό των λουλουδιών που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε, το ακουμπάμε πάνω σε συγκεκριμένα σημεία του σώματος που χρησιμοποιεί και ο βελονισμός. Μου είπανε οτι αυτό ενεργεί σαν διακόπτης με τη δόνηση του συγκεκριμένου λουλουδιού και οτι τα αποτελέσματα είναι αρκετά γρήγορα...
Δεν μου δώσανε περισσότερες πληροφορίες αλλά μου προτείνανε ένα σχετικό βιβλίο.
Έχετε ακούσει κάτι σχετικά με αυτό?
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.