Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιά 08-09-07, 13:20
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
Nirava,
...."...έχω κάτι πληροφορίες ότι...."

Από που τις έχεις τις πληροφορίες ? Από τη ΝΑΣΑ ??
Αποκλείεται.
Η ΝΑΣΑ δεν ασχολείται με ανοησίες και μυθεύματα.
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 21-09-07, 01:54
Tigran Ο χρήστης Tigran δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Καλησπέρα σε όλους...

Αγαπητοί συμφορουμίτες καλησπέρα...

Είμαι νέος μέλος και για να σας πω την αλήθεια, ο μόνος λόγος που γράφτηκα στο φόρουμ είναι αυτό ακριβώς το θέμα. Τι παίζεται τελικά με το 2012;

Επειδή γενικά μου αρέσει να ψάχνομαι πάνω σε τέτοια θέματα, έχω διαβάσει οτιδήποτε υπάρχει σχετικά με το έτος 2012. Από Ομάδες "Ε" μέχρι τις προφητείες-προβλέψεις του Έντγκαρ Κέισι.

Η αλήθεια είναι, πως το 2012 είναι ξεχωριστό από όλες τις άλλες "κρίσιμες" ημερομηνίες που έχουμε ακούσει κατα καιρούς. Αυτό γίνεται, επειδή για πρώτη φορά επιστημονικά/προφητικά/αρχαιολογικά στοιχεία μας υποδυκνείουν οτι κάτι θα γίνει αυτό το έτος. Συνοπτικά να πω, πως Νοστράδαμος, Αποκάλυψη, Ημερολόγιο των Μάγιας, Αζτέκοι, Αιγύπτιοι, Ηλιακές κηλίδες-Επιστήμη, Έντγκραν Κέισι, Ομάδα Ε...όλοι αναφέρονται στο 2012!

Προσπάθησα να βρω στοιχεία από την κάθε ομάδα για να δω πως εξηγεί η κάθε μια την "προφητεία" της για το 2012. Ομολογώ οτι η πιο ολοκληρωμένη άποψη, είναι αυτή του συνδιασμού των Μάγιας, του Έντγκαρ Κέισι και της Επιστήμης.

Οι Μάγιας ως ανεπτυγμένος πολιτισμός, είχαν κάνει πλήρη χαρτογράφηση των άστρων. Έτσι δημιούργησαν το περίφημο ημερολόγιό τους το οποίο υποδυκνύει το 2012, ως το τέλος του 5ου και τελευταίου "ήλιου".
Άρα δεν μιλάμε πλέον για προφητείες, αλλά για προβλέψεις που έκαναν οι Μάγιας μέσω των αστρονομικών τους γνώσεων.

Η σημερινή επιστήμη το 2012 το τοποθετεί ως σημαντικό έτος από 2 πλευρές.
1. Θα έχουμε την μεγαλύτερη αύξηση των ηλιακών κηλίδων τα τελευταία 50 χρόνια και τη δεύτερη μεγαλύτερη αύξηση μετά το 17ο αιώνα, όπου είχαμε το λεγόμενο φαινόμενο "μικρός παγετώνας".
Σε τελευταίες έρευνες που έχουν γίνει, οι επιστήμονες αποδεικνύουν οτι οι ηλιακές κηλίδες σχετίζονται ακόμα και με την συμπεριφορά του ανθρώπου. Με την εσωστρέφεια και εξωστρέφειά του. Έτσι σε περιόδους αύξησης των ηλιακών κηλίδων, παρουσιάζονται έντονα κοινωνικά φαινόμενα.
Ακόμα, οι ηλιακές κηλίδες σχετίζονται με τους ιούς. Είναι πλέον αποδεδειγμένο, πως ο μεγάλος ιός που ξέσπασε το 1918, δεν οφειλόταν σε γήινο "λάθος" αλλά προερχόταν από "εξωγήινη" πηγή. Δηλαδή ο ιός προήλθε από το διάστημα μέσω της ακτινοβολίας. Έτσι εξηγείτε και το γιατί ο ιός χτύπησε ταυτόχρονα μέρη στον πλανήτη, τα οποία δεν είχαν καμία σύνδεση μεταξύ τους.
2. Το 2012 ολοκληρώνεται ο Ζωδιακός κύκλος. Το παράξενο; Ένας Ζωδιακός κύκλος "κλείνει" κάθε 16.000 χρόνια!!! Φανταστείτε λοιπόν τι σύμπτωση πρέπει να γίνει ώστε να πέσουν τόσα σημαντικά γεγονότα ταυτόχρονα το ίδιο έτος.

Έντγκαρ Κέισι:
Ο Έντγκαρ Κέισι, ήταν ένας προφήτης-θεραπευτής του 18ου αιώνα. Συγκεκριμένα, έπεφτε σε ύπνωση και κατάφερνε να δίνει απίθανες συνταγές για την θεραπεία μέχρι και των πιό δύσκολων ασθενειών. Μάλιστα, όταν ήταν σε νεαρή ηλικία, παραλίγο να μείνει τυφλός...έτσι χωρίς να το ξέρει, κατα την ύπνωσή του ανέφερε στους γιατρούς την θεραπεία με την οποία θα τον έκαναν καλά. Έτσι δεν τυφλώθηκε ποτέ.
Μέσα σε όλες τις προφητείες-θεραπείες του, ο Κέισι αναφέρθηκε και στην Ατλαντίδα και την καταστροφή της. Χαρακτηρηστικά ανέφερε, πως μερικοί από τους διασωθέντες Ατλάντιους, κατέληξαν εκεί όπου τότε βασίλευαν οι Μάγιας. Μέσα λοιπόν στην ιστορία των Μάγιας, σε κάποια φάση έχουμε την ξαφνική εμφάνιση κάποιων θεοποιημένων προσώπων. Οι αρχαιλόγοι εικάζουν πως αυτά τα πρόσωπα, ήταν οι Ατλάντιοι που μετέφεραν μαζί τους την τεχνολογία του και αναγνωρίστηκαν από τους Μάγια ως θεοί. Έτσι λοιπόν θα μπορούσαμε να εξηγήσουμε, το πως κατάφεραν οι Μάγιας να δημιουργήσουν ένα τόσο ακριβές ημερολόγιο.
Ο Έντγακ Κέισι, ανέφερε πως το 1947-48, θα αναδυόταν η Ατλαντίδα λίγο έξω από τον κόλπο του Μεξικό. Αυτό βέβαια δεν επαληθεύτηκε. Είναι όμως γεγονός, πως εκείνη την περίοδο αναδύθηκαν στην επιφάνεια, τείχη χτισμένα απο ανθρώπινο χέρι τα οποία χρονολογήθηκαν γύρω στο 10.000π.Χ. Άρα ίσως εν μέρη η προφητεία του Κέισι να επαληθεύτηκε.

Πιστεύω πως μέσα στο τρίγωνο Κέισι-Μάγιας-Επιστήμη κρύβεται η μεγάλη αλήθεια του 2012.
Για όσους θέλουν ένα επιστημονικό βιβλίο πάνω στις προφητείες των Μάγια, ας προμηθευτούν το "Οι προφητείες των Μαγια" από τους Adrian G. Gilbert και Maurice M. Cotterell - Εκδόσεις Έσοπτρον. Αναφέρει μέσα και τη σύνδεση των Μάγιας με τον Έντγκαρ Κέισι με στοιχεία και οχι αερολογίες.

Για αναλυτικότερες πληροφορίες σχετικά με τα όλα όσα έγραψα, αναζητήστε στο Google για "Sunspots 2012", "Ηλιακές κηλίδες 2012", "Edgar Cayse", "Mayas 2012".

Περιμένω απαντήσεις, γιατί πιστεύω πως το θέμα έχει πολύ ψωμί.


Edit: Επισκεφτείτε και αυτό το site:http://www.truthaboutax.com/site/1515517/page/655391
έχει πολλά επιστημονικά στοιχεία σχετικά με το τι γίνετε με την αντιστροφή των πόλων της γής και τις ηλιακές κηλίδες. Αναφέρετε κυρίως σε πηγές τις NASA.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tigran : 21-09-07 στις 01:59
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 21-09-07, 08:03
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Πολύ μελάνι έχει πέσει σχετικα με αυτην την ημερομηνία...

Τώρα διάβασα απο τον φίλο Tigran για τον Έντγκαρ Κέισι και για ομάδα
"Ε"..
Πρίν απο 3 χρόνια είχα διαβάσει πως οι Αστρολόγοι δεν μπορούν να δούν
πέρα απο το 2012.....
Εκανα ένα σχετικό ερώτημα σε αστρολόγο και με κοίταζε παράξενα γελώντας..

Μου θυμίζει το 1999 όπως έλεγαν οι "ειδικοί" πως θα γινόταν μια μεγάλη
καταστροφή στο κόσμο !!!!!!
Παιζόταν και το 2000 !!!!

Μετά ήλθαν οι διάφοροι καταστροφολόγοι για το 2004 πως θα γινόταν η
καταστροφή των ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ...
Πιστεύω να το θυμάστε αυτο που λέχθηκε στην εκπομπή του Χαρδαβελα..
Μάλιστα ο κ. Παπάς είχε προβλέψει πως θα γίνουν μεγάλες καταστροφές
στην ΕΛΛΑΔΑ το 2004 λόγο πλημμυρών....
Μάλιστα είχε δηλώση πως θα έσχιζε το διπλωμά του εάν έπεφτε έξω
στις προβλέψεις του...

Όπως θυμόσαστε τίποτα από όλα αυτά δεν έγινε...
Βέβαια αρχίζει να παίζεται και το 2025 !!!!!!!!!!!!!
Εάν δεν γίνει το 2012 να έχουμε μια άλλη ημερομηνία να ασχολούμεθα...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 21-09-07, 13:56
Tigran Ο χρήστης Tigran δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Φίλε AVATARGR, πιστεύω πως οι προβλέψεις για το 1999, στηρίζονται πάνω σε αβάσιμα στοιχεία. Ήταν απλά μια προπαγάνδα, η οποία κατάφερε χωρίς να έχει ούτε ένα στοιχείο στα χέρια της, να πείσει τον κόσμο οτι κάτι θα γίνει εκείνο το έτος. Οι κύριοι υποστηρικτές του έτους 2000, ήταν οι Ιεχωβάδες(ή αλλιώς Χιλιαστές), οι οποίοι πίστευαν πως 2.000 χρόνια μετά την πρώτη εμφάνιση του Ιησού, θα επερχόταν η Δευτέρα Παρουσία. Δεν υπήρχε κανένα άλλο στοιχείο που να υποδεικνύει οτι το 2000 είχε κάτι ξεχωριστό. Το 1999 πάλι, απλά μυθοποιήθηκε λόγω της τότε ταινίας του Σβαρτσενέγκερ "Το Τέλος Του Κόσμου".

Αυτά που είπε ο κ. Παπάς, τα γράφω εκεί που ξέρετε. Ο άνθρωπος έχει αποδείξη ουκ ολίγες φορές, οτι ο τίτλος επιστήμονας είναι το μόνο πράγμα που δεν πρέπει να του απονέμεται.

Σχετικά με το 2012, να πω πως δεν μιλάμε απαραίτητα για τέλος του κόσμου. Άλλωστε και οι ίδιοι οι Μάγιας, δεν ορίζουν το 2012 ως τέλος του κόσμου. Απλά μέχρι εκεί κατάφεραν να παρακολουθήσουν την κίνηση των άστρων και προέβλεψαν μεγάλες αλλαγές.
Επίσης, έχουμε πολλά επιστημονικά στοιχεία όπως το παράδειγμα των ηλιακών κηλίδων, που μας προιδεάζουν οτι κάτι θα παιχτεί εκείνο το έτος.
Προσωπικά, τα ψάχνω απλά και μόνο από περιέργεια. Ούτε καταστροφολόγος προσπαθώ να γίνω, ούτε να το παίξω προφήτης. Απλά πέρνω μια θεωρία, την εξετάζω και βγάζω κάποια συμπεράσματα. Κατ'εμέ λοιπόν, το έτος 2012 έχει ψωμί για μελέτη.

Φιλικά, Tigran.
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 21-09-07, 14:51
Ierofantis Ο χρήστης Ierofantis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2006
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Καλησπέρα και απο εμένα...

Φίλε Tigran σαφώς και το 2012 θεωρείται ώς ένα τεραστίας σημασίας έτος στην ιστορία της ανθρωπότητος. Ένα κοσμικό Έτος τελειώνει και ένα καινούργιο έρχεται...Έρχεται η περίφημη περίοδος του Υδροχόου ή αλλιώς του Θεού "Ώρου" όπως πολλή εύστοχα ο Αποκρυφιστής και φιλόσοφος Aleister Crowley είχε τονίσει... Οι αλλαγές θα είναι πολλές σίγουρα. Εγώ διαφωνώ κάθετα με τα καταστροφολογικά σενάρια που κυκλοφορούν. Είμαι της απόψεως πώς κάτι παλαιό θα τελειώσει και κάτι νέο θα έρθει. Μιά νέα εποχή για τον άνθρωπο ξεκινάει είτε πρός θετικά στάδια είτε πρός αρνητικά...Η Ελληνική Φιλοσοφία δέν μας επιτρέπει να βλέπουμε τον κόσμο με καταστροφικά σενάρια. Δέν υπάρχει τέλος σε τίποτα. Υπάρχει σταδιακώς θάνατος και Αναγέννηση σε όλα στην φύση και στην ζωή. Πιστεύω ακράδαντα πώς μιά μεγάλη τεχνιτή καταστροφή θα συγκλονίσει τον πλανήτη μετά το 2012...Ίσως ο Γ παγκόσμιος πόλεμος ...Μέσα όμως απο αυτόν τον πόλεμο και μέσα απο τον πόνο που αναμφίβολα θα προκληθεί θα γεννηθεί απο τις στάχτες του ο Νέος άνθρωπος . Ένας άνθρωπος οραματιστής, με στόχους, με φιλανθρωπος, δίχως ανόητες αντιλήψεις, που θα αγαπάει τον εαυτό του πραγματικά και πάνω απο όλα την μητέρα φύση....
Πέραν όμως αυτού του σεναρίου μήν ξεχνάμε πώς οι φυσικές καταστροφές είναι πρό των πυλών με μή υπολογίσιμες συνέπειες. Λιώσιμο των πάγων...Καίγονται τα δάση παγκοσμίως...Τα μισά είδη του Ζωικού βασιλείου εξαφανίζονται με ταχύτατους ρυθμούς...το φαινόμενο του θερμοκηπίου...Δέν είναι και ότι καλύτερο αυτό για το μέλλον μας ώς ανθρωπότητα......


Αυτά είχα να προσθέσω.....

Απλώς η απόλυτη καταστροφή που κάποιοι ευαγγελίζονται δέν πιστεύω πώς θα έρθει ποτέ....

Αλλαγές Σίγουρα...Ίσως Δραματικές...

Να είστε καλά!

Φιλικά

Ιεροφάντης
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 21-09-07, 16:08
Το avatar του χρήστη Eagle's Ascension
Eagle's Ascension Ο χρήστης Eagle's Ascension δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2007
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Εγω λέω ότι τα χοντρά σκηνικά θα κλιμακωθούν γύρω στο 2018. Τα ζώα που εκτρέφουμε για τροφή θα αρρωστήσουν και θα πεθάνουν ομαδικώς.. μάζι τους και εκατομμύρια άνθρωποι. Η βία δηλαδή που ασκεί τόσα χρόνια ο άνθρωπος θα εσωτερικοποιηθεί και θα τον φάει. Οι φυσικές καταστροφές θα γίνονται όλο και πιο πολλές, στις πόλεις θα επικρατεί χάος, αναρχία και σχιζοφρένεια. Ο πολιτισμός όπως τον ξέραμε θα γίνει παρελθόν όπως άλλωστε έχει ξαναγίνει.
Μόνο αυτοί πού θα ζούν σε Αυτόνομες κοινώνιες Μακριά από τις πόλεις θα επιβιώσουν.
Γι'αυτό λοιπόν:
ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΩΡΑ!
__________________
Will is the Power that drives the Force
Love be the Power that drives my Will
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 21-09-07, 17:20
Το avatar του χρήστη karma
karma Ο χρήστης karma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2007
Περιοχή: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή

Γεια σας και από εμένα!

Θα προσθέσω, με τη σειρά μου, την πινελιά μου σε αυτό το τόσο ενδιαφέρον θέμα.

Πιστεύω, πως στο μέλλον θα δούνε τα μάτια μας πολλά και απίστευτα πράγματα, όχι μόνο από την πλευρά των δοξασιών και των προφητειών, αλλά και από αυτή της απλής λογικής. Όλα δείχνουν ότι κάτι δεν πάει καλά! Μια ματιά γύρω μας θα μας πείσει... Η γη βαδίζει προς τον εκφυλισμό και πρακτικά - υλικά και πνευματικά. Για να αναδυθεί, λοιπόν, μία καινούργια και πιο υγιής κοινωνία, τότε θα πρέπει η παλιά να καταρριφθεί. Αυτό, βέβαια, δε γίνεται έτσι απλά... η αναγέννηση ακολουθείται πάντα από "ακραία" γεγονότα και "πόνο".

Για το 2012, θεωρώ πως θα είναι η χρονιά της αρχής του τέλους... Ίσως δε γίνουν τότε κάποια θεαματικά γεγονότα, είναι όμως πιθανό να πέσουν οι "μάσκες" και να αποκαλυφθούν οι υπαίτιοι... αυτοί, δηλαδή, που οδηγούν τη γη στην παρακμή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
]Πρίν απο 3 χρόνια είχα διαβάσει πως οι Αστρολόγοι δεν μπορούν να δούν
πέρα απο το 2012.....
Εκανα ένα σχετικό ερώτημα σε αστρολόγο και με κοίταζε παράξενα γελώντας..
Αυτό δεν είναι αλήθεια... Η Αστρολογία είναι διαχρονική και Συμπαντική! Σαν Αστρολόγος έχω κάνει και τις δικές μου μελέτες για το μέλλον με εντυπωσιακά συμπεράσματα! Αυτός ο "Αστρολόγος"... άραγε τι εννοούσε;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 21-09-07, 18:24
Tigran Ο χρήστης Tigran δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Αυτό που είπε ο AVATARGR, έχει λεχθεί για τα μέντιουμ αν δε κάνω λάθος, οχι για τους Αστρολόγους.
Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου karma όπως και με όλους όσοι είπατε οτι ουσιαστικά θα είναι η αρχή μιας νέας-διαφορετικής εποχής.

Μιας και τα συζητάμε τόσο ωραία, να αναφέρω πως γίνονται μελέτες για να συσχετίσουν την ανθρώπινη συμπεριφορά με τις ηλιακές κηλίδες. Δηλαδή οι μαγνητικές διαταραχές, επηρεάζουν και την συμπεριφορά του ανθρώπου.

Karma είσαι αστρολόγος; Γιατί θέλω να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις περι του τρόπου πρόβλεψης.
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 21-09-07, 18:50
Bilibakos Ο χρήστης Bilibakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Μηνύματα: 128
Post

Καλησπερα και απο εμενα. Ειδα το post #44 και διαβασα για τους κοσμους των Μαγια(σσ. μπειτε και θα καταλαβετε για τι γραφω). Θα ηθελε να σκεφτειτε αναμεσα στους 2 αυτους κοσμους που βρισκομαστε τι εχει συμβει... Μηπως μαζικες αλλαγες; Μαλλον θα επρεπε να κοιταξουμε πιο σοβαρα τη σοφια καποιων πολιτισμων και να την αναλυσουμε σε βαθος...
__________________
Ίσως να μην υπάρχουν άλλες λέξεις που να χρησιμοποιήθηκαν με τόσο άστοχο και ανεύθυνο τρόπο, όσο οι λέξεις <<πιθανότητα>> και <<σύμπτωση>>.
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 21-09-07, 19:30
Το avatar του χρήστη karma
karma Ο χρήστης karma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2007
Περιοχή: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tigran
Karma είσαι αστρολόγος; Γιατί θέλω να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις περι του τρόπου πρόβλεψης.
Ναι, είμαι Αστρολόγος!

Επειδή το θέμα δε σχετίζεται με την Αστρολογία και εδώ στο forum δεν περιέχεται ιστός για Αστρολογία, μπορούμε να το συζητήσουμε στις δικές μου σελίδες που αναγράφονται στην υπογραφή μου.

Φιλικά


Συντονιστικη παρεμβαση απο beetlejuice: Wrong... Υπαρχει το http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1265 , thread περι αστρολογιας με 21 σελιδες (ως τωρα συζητησης!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 21-09-07 στις 19:33
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.