Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-11-08, 11:10
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Αγαπητέ Σινοδινέ,

Για την ημερομηνία που γράφτηκε το κείμενο, έχεις απόλυτο δίκιο. Διάβασα το πρόλοβο έως ένα σημείο και βιαστικά μάλλον.

Για όλα τα υπόλοιπα που εσύ περιγράφεις, γνωρίζω μόνο ότι άκουσα από τα ΜΜΕ. Τα σκάνδαλα, τα περίεργα και τα ευτράπελα που λες ότι έκανε ή/και έλαβε μέρος ο κ. Χριστόδουλος… εσύ τα είπες, εγώ δε ξέρω τίποτε πέρα των όσων γνωρίζει όλος ο κόσμος.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-11-08, 21:16
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ... (με αλλη ματια)
Παράθεση:
Από την στιγμή που τα έγραψε πριν 30 χρόνια, νομίζω ότι όλα εξηγούνται. Ο Χριστόδουλος υπήρξε ένας καλοπληρωμένος πολιτικοθρησκευτικός Ιερέας με πολύ μεγάλες φιλοδοξίες για τον εαυτό του, που δίχασε ουκ ολίγες φορές τον Ελληνικό λαό.
Επι των ημερών του, οργίασαν τα εκκλησιαστικά σκάνδαλα. Με αποκορύφωμα το παραδικαστικό κύκλωμα.
Γνωστός για τις "δεξιές του" πεποιθήσεις. Την αγάπη του για τον Παττακό, για τον Καρατζαφέρη, τον Καραμανλή και γενικότερα για την δεξιά του κυρίου.
Επιτέθηκε σε πολιτικά κόμματα και κάλεσε τους πιστούς να μην τα βάζουν στην βουλή.
Επιτέθηκε σε όσους δεν του έκαναν τα χατήρια, αποκαλώντας τους γενίτσαρους και ειδωλολάτρες.
Στα ροζ εκκλησιαστικά σκάνδαλα και στο παραδικαστικό κύκλωμα όμως, ο Χριστόδουλος, έδειξε περιέργως μεγάλη αδυναμία.
Τον κυνηγούσαν οι κάμερες για να αποκυρήξει τα παιδιά της αυλής του και να κάνει την "κάθαρση", αλλά ο Χριστόδουλος είχε εξαφανιστεί.
"Ποιός είμαι εγώ που θα τους κρίνει; Εμάς μας κρίνει μόνο ο Θεός...", έλεγε με δάκρυα στα μάτια.
Όλους μπορούσε να τους κρίνει ο Χριστόδουλος, εκτός από τα παιδιά της αυλής του. Τον Βαβύλη, τον Γιοσάκη, τον Κολοσσούσα, τον Παντελεήμων, τον Επιφάνιο κλπ... αυτούς, τους άφησε να τους κρίνει ο Θεός.
Ήταν φανερό βέβαια, ότι ο Χριστόδουλος ήταν μέρος αυτών των σκανδάλων και ήταν αδύνατο να αντιδράσει αποτελεσματικά.

Παράθεση:
Γενικά μου ακούγονται τα λόγια του Σωκράτη πολύ ταιριαστά στη περίπτωση. Τέλος πάντων, αυτοί την κοπανίσανε από εδώ, τους φαντάζομαι να μαλώνουν εκεί πάνω (ελληναράδες γαρ) και να λένε που και που για εμάς… «Α ρε κακομοίρηδες..» και να συνεχίζουν τους καυγάδες τους.
συμφωνω Paul, ο ελληνας οπου και να βρισκεται δεν παυει να ειναι ελληναρας...
ξερεις...το "Α ρε κακομοιρηδες..." θα συνοδευει...αφθονο γελιο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 22-11-08 στις 21:17
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-11-08, 11:00
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν και κακογραμμένο το κειμενάκι, μπορώ να διακρίνω τις λέξεις... εκκλησία - Χριστόδουλος - Paul - όμορφα λόγια...
Μήπως είσαι κι εσύ Χριστιανή Ορθόδοξη..;
Τέτοια, μια εντύπωση μου δίνεις.
ναι, ειμαι χριστιανη ορθοδοξη, ειμαι γουικανη, ειμαι βουδιστρια ειμαι ολα αυτα και πολλα αλλα ακομη... στραβη και κουφη ομως δεν ειμαι.
με λυπει που σχολιαζεις το "κειμενακι" ως κακογραμμενο και οχι το περιεχομενο αυτου, εσυ σταθηκες στην εκκλησια, στον Χριστοδουλο και στον Paul οι υπολοιποι απο εμας σχολιασαν το νοημα του κειμενου και οχι τον ανθρωπο που εγραψε το κειμενο.
απορω με εσας (σε συγκαταλεγω στους ανθρωπους που με απολυτοτητα υποστηριζουν τις θεσεις τους ακομη και αν αυτες διαψευδονται απο την πραγματικοτητα και την ιδια την ιστορια).
αν γνωριζεις την ουσια των πραγματων και εισαι αδογματιστος τοτε ο αντιλογος επερχεται φεροντας θαυμαστα αποτελεσματα και στις δυο πλευρες.
ωραια ειναι να κανεις τον "δικηγορο του διαβολου" αλλα οχι απλα για να τον κανεις.
θα μπορουσαμε να κανουμε μια ομορφη κουβεντα, ανταλλαγη αποψεων με το επιπεδο που αρμοζει αλλα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 25-11-08 στις 11:20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.