Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: συμφωνείτε για την επι πληρωμή διάδοση της "γνώσης"?
ναι 3 7,69%
οχι 37 94,87%
Ψηφοφορία πολλαπλών επιλογών Ψήφισαν: 39. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-02-09, 10:04
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Για το θέμα των περιοδικών του χώρου, έχω σχηματίσει μια άποψη αλλά μάλλον θα την κρατήσω για τον εαυτό μου, καθώς είναι άκρως υποκειμενική. Απλώς θα επισημάνω ότι το μεγαλύτερο μέρος της αρθρογραφίας τους είναι δύσκολο να βρεθεί αλλού.

Αν θέλει κάποιος π.χ. να ενημερωθεί για ένα ανεξήγητο συμβάν (οτιδήποτε, από εμφάνιση ΑΤΙΑ μέχρι ανεξήγητα γεγονότα) δεν πρόκειται να το πετύχει μέσω ενός σοβαρού (ή σοβαροφανούς) περιοδικού ευρείας αποδοχής, που θα αντιμετωπίσει το περιστατικό περισσότερο πιθανότερα σαν μια αλλόκοτη, ανάλαφρη ιστοριούλα για να γεμίσει κάποια στήλη.

Δεν θα πάρω θέση όμως για το αν μπορεί να ενημερωθεί και από περιοδικά του χώρου, όπως τουλάχιστον θα ανάμενε.

Πιστεύω όμως ότι ο μόνος δρόμος προς την γνώση και την αντικειμενική πληροφόρηση είναι αυτός της χρήσης πολλαπλών πηγών και πολλαπλών φίλτρων.

Για το θέμα του αν η γνώση πρέπει να πληρώνεται, είναι ένα ερώτημα που κατά την γνώμη μου είναι αδύνατο να απαντηθεί με ένα απλό ΝΑΙ ή ΌΧΙ.

Φιλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-02-09, 10:44
The_Priest Ο χρήστης The_Priest δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2008
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Παράθεση:
θα ήθελα την άποψη όλων των μελών..

τι λέτε για τους εμποράκους της "γνώσης?

λέω για όλους αυτούς τους κυρίους που γράφουν σε "περιοδικά του χώρου", τον οποίο "χώρο" δεν σέβονται καθόλου..

χειραγωγούν τα πλήθη και καρπώνονται ΧΡΗΜΑ και την προσωπική τους ανάδειξη μέσω αυτού..

αρχηγοί των πάντων, ματαιόδοξοι, διαταραγμένοι κάποιοι, και προπαντώς, λάτρεις του ΧΡΗΜΑΤΟΣ..

θυμίζουν τους φοιτητές, που όταν είναι στα πανεπιστήμια, βγαίνουν και φωνάζουν για τα δικαιώματα του "λαού", και όταν τελειώνουν και διορίζονται, κάθονται στην καρέκλα και δεν κουνάνε ρούπι..
ασφαλώς ξεχνούν τα δικαιώματα του λαού και φωνάζουν για ισότητα, όταν αυτό αφορά τους ανωτέρους τους βέβαια..

δικαιοσύνη και ελευθερία του λόγου πρεσβεύουν, και ω τι ματαιότης, το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει..

επι της ουσίας λοιπόν..

ζητώ να ψηφίσετε φίλοι μου για το αν συμφωνείτε με τις σκέψεις μου αυτές ή διαφωνείτε..

και αν είστε υπέρ της διάδοσης της γνώσης ΔΩΡΕΑΝ.. ή ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ..

δεδομένου οτι έχουν υπάρξει "ερευνητές" που έχουν ομολογήσει οτι το κάνουν για βιοποριστικούς λόγους, με ότι αυτό συνεπάγεται..

και για να γίνω σαφής..

γράφουν σελίδες επι σελίδων για να γράφουν τα ίδια και τα ίδια με διαφορετικούς τίτλους..

ΚΑΜΜΙΑ ανακάλυψη, ΚΑΜΜΙΑ νέα ιδέα ή αναζήτηση..

μόνιμο αναμάσημα των ήδη χιλιοειπωμένων.. χρόνια τώρα..

χαλάνε τόσο χαρτί όσο και πολύτιμο χρόνο απο το αναγνωστικό κοινό..
ΕΣΥ.. ΕΓΩ.. γνωρίζουμε, τρέχουμε σε βουνά και σε λαγκάδια, βρίσκουμε, ψάχνουμε, παραθέτουμε, ξοδεύουμε και μοιράζουμε ΔΩΡΕΑΝ..

ρέκβιεμ σε όλους τους ΓΝΗΣΙΟΥΣ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ που ξόδεψαν και δεν έλαβαν..

ΑΞΙΟΙ..


Αύτα γράφεις στο πρώτο σου μήνυμα.

Αν σε κουράζει να γράφεις τα ίδια μάλλον είναι γιατί δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις.

Θα μπορούσες να είσαι ευθύς και να μου ζητησεις να μη γράφω καθώς η άποψή σου σε αυτά που γράφω δε έχει λογικό υπόβαθρο. Ιδιαίτερα δε όταν διαβάσει κάποιος το πρώτο μήνυμά σου που παραθέτω παραπάνω.

Επεδή δε θελω να σε "κουράσω" άλλο και πάθεις υπερκόπωση σταματώ εδώ. Γράψε ότι θες θα σου κάνω τη χάρη να μη συνεχίσω να γράφω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.