Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 19-09-06, 17:18
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Unhappy Έλεος...

Παράθεση:
.....δηλαδή υπάρχουν ενδείξεις μόνο για όσους έχουν δει "κάτι",για μας τους υπολοίπους που δεν έχουμε δει δεν υπάρχουν ουτε καν ενδείξεις για την ύπαρξη εξωγήινων.Λοιπόν γιατί να πιστέψω στους εξωγήινους με τις ενδείξεις άλλων που δεν μπορούν να ελεγχθούν κι όλας;
Αν σε ρωτούσαν το 1600 αν υπήρχε η ραδιενέργεια τί θα έλεγες?
Να την δείς δεν μπορείς, να την νιώσεις δεν μπορείς, να την μετρήσεις τότε δεν θα μπορούσες, συνεπώς θα συμπέρανες ότι δεν υπάρχει και όποιος ισχυριζόταν κάτι τέτοιο ήταν τρελός ή άσχετος...

Τελικά αυτή η νοοτροπία ιεροεξεταστή δεν θα φύγει ποτέ από τους πορωμένους χριστιανούς...
Λές και βλέπω τον Γαλιλαίο (Μιχάλη) να προσπαθεί να πείσει το εκκλησιαστικό δικαστήριο (kiklonas) ότι η Γή γυρίζει....
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 19-09-06, 18:21
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Μπράβο ρε αδερφέ η λογική σου είναι καταπληκτική δηλαδή ή ύπαρξη για σένα των εξωγήινων είναι πιο σίγουρη και από το οτι η γή γυρίζει.Πές μας και εμάς τους αμόρφωτους αφού μόνο εσύ έχεις δει το φως το αληθινό της γνώσης τις αποδείξεις που υπάρχουν και μετά τα λέμε.Τα πιστεύω του καθενός δεν μπορούν να γίνουν αντικειμενική αλήθεια.Και κάτι ακόμα προτού αρχίσεις τους γνωστούς σου αφορισμούς για τον χριστιανισμό,φρόντισε να μάθεις την επίσημη θέση της εκκλησίας για τους εξωγήινους και μετά αφόρισε όσο θέλεις.

"Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν εξωγήινοι ή οχι μιάς και το θέμα αποκτά όλο και περισσότερους οπαδούς,ακόμη η επιστήμη δεν έχει βρεί τίποτα.Μέχρι να βρει τις αποδείξεις της ας είμαστε επιφυλακτικοί,ακόμη και αν υπάρχουν όμως έλλογα όντα έξω από την γή και για αυτά ο σωτήρας τους θα είναι ο ένας και μοναδικός Θεός,ο μοναδικός νικητής του θανάτου ο Κύριος μας Ιησούς Χριστός" (ομιλία Αρχ. Χριστόδουλου στο ραδιόφωνο της εκκλησίας για θέματα νεότητας)

Αυτό στο παρέθεσα για να μάθεις και την επίσημη θέση προτού αφορίσεις.
Και κάτι ακόμα αν θέλεις να είσαι οπαδός της αρχαιοελληνικής κουλτούρας είναι δικαίωμα σου αλλά να σου υπενθυμίσω οτι οι αρχαίοι έλληνες δεν αφόριζαν και επιζητούσαν να μάθουν για το άγνωστο και το καινούριο που ανέκυπτε στην κοινωνία.Αν ήταν σαν και σένα σίγουρα δεν θα άκουγαν καν τον Παύλο που μίλησε για τον άγνωστο θεό.Προσπάθησε να τους μοιάσεις και στην ουσία και όχι μόνο στους τύπους
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 19-09-06, 22:14
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Αν μου επιτρέπεται να τοποθετηθώ και εγώ πιστεύω ότι είναι εξαιρετικά πιθανό να υπάρχουν αμέτρητοι άλλοι πολιτισμοί στο σύμπαν άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο εξελιγμένοι.
Επίσης θεωρώ εξαιρετικά απίθανο τώρα, να βρίσκεται κάποιος παρόμοιος με εμάς πολιτισμός κοντά μας έτσι ώστε να υπάρξει επικοινωνία.
Ή να ενδιαφερθεί τέλος πάντων για εμάς και όχι για κάποιους άλλους.
Τώρα βέβαια δεν είναι απίθανο ένας πολιτισμός που είναι μερικά εκατομμύρια χρόνια πιο εξελιγμένος (και χωρίς να καταστρέφεται και ξαναρχίζει από την αρχή) να έχει βρει τρόπο να πετάγεται στη στιγμή σε όποιο σημείο του σύμπαντος θέλει, και να τύχει να περνά από την γειτονιά μας (πάλι σχετικά απίθανο μου φαίνεται τέλος πάντων) και να ενδιαφερθεί για μας.
Από τους αμέτρητους πολιτισμούς το πιο πιθανό είναι να ενδιαφερθεί για αυτούς που βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο με αυτόν.

Τα παραπάνω με κάνουν να μην πολυασχολούμαι με το θέμα των εξωγήινων. Έτσι και αλλιώς νομίζω έχουμε ακόμα να ασχοληθούμε με σοβαρότερα θέματα και να γνωρίσουμε και όλα τα κόλπα που παίζονται στην γη.
Κάποιοι ας πούμε ισχυρίζονται ότι στη γη μαζί με εμάς κατοικούν και ανόργανα όντα (τώρα να μην τα πούμε πνεύματα ή ξωτικά και τα περιορίσουμε) και θα ήταν ίσως πιο ενδιαφέρων να ασχοληθούμε με αυτά.
Ακόμα ενδιαφέρων θα ήταν να βρίσκαμε τρόπους να μεταφέρουμε την αντίληψη μας σε άλλα σημεία έξω από το σώμα μας (βλέπε αστρική προβολή και συνειδητό ονείρεμα) γιατί όχι και στο διάστημα χωρίς να έχουμε τους περιορισμούς που φέρνει η ύλη για ταξίδια έξω από τη γη.
Να ασχοληθούμε δηλαδή με τις άπειρες δυνατότητες του ανθρώπου και του εγκεφάλου του αν θέλετε.
Δόξα το Θεό υπάρχουν αρκετές τέτοιες σχολές αυτοβελτίωσης.
Καλό βέβαια είναι να μην πετάμε στα σκουπίδια και τις θρησκείες.
Είναι νομίζω η βάση αν γλιτώσουμε τον φανατισμό.
Το πρώτο πάντως που έχουμε να κάνουμε είναι να είμαστε καλοί άνθρωποι και μετά βλέπουμε.
Και οι θρησκείες βοηθούν.
Ας μην μαλώνουμε πια για το ποια είναι η καλύτερη.
Αν και εγώ αρχίζω να καταλαβαίνω ότι αξίζει να ασχολούμαστε με αυτή που μας δίνει τις περισσότερες πληροφορίες.
Πληροφορίες για το πώς θα γίνουμε καλοί άνθρωποι πρώτα εννοώ.

Ο μύθος γύρω από τους εξωγήινους (όχι ότι δεν υπάρχουν) ίσως και να συντηρείται από κάποιους που θέλουν να μας κάνουν να πιστεύουμε ότι μέσω της επιστήμης έχουμε μάθει σχεδόν τα πάντα και δεν υπάρχει τίποτα άλλο να ανακαλύψουμε σε αυτή τη γη και στον άνθρωπο.
Οπότε να καθόμαστε στα αυγά μας και να περιμένουμε οι σοφοί επιστήμονες και τα δισεκατομμύρια δολάρια που ξοδεύονται στο διάστημα να μας πάνε παρακάτω με το να πραγματοποιήσουν …. «στενές επαφές τρίτου τύπου».
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 19-09-06, 23:30
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Φίλε μου Κυκλώνα, η΄"επίθεσή" σου στον rbt3r είναι λίγο άκυρη, με την έννοια πως δεν υπήρχε κανένας λόγος να γίνει. Ας κρατήσουμε μια ψυχραιμία και ας μην παρασυρόμαστε από το πάθος μας. Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Έκανες μια πρώτη δημοσίευση σε αυτό το θέμα, υπονοώντας πως δεν μπορείς να πιστέψεις σε κάτι που δεν έχουν δει τα μάτια σου και θεώρησες πως δεν είναι δυνατό να δεχόμαστε τις χολυγουντιανές εκδοχές για τους εξωγήινους. Για το τελευταίο θα συμφωνήσω εν μέρει, αλλά το πρώτο είναι μεγάλο θέμα.
Έπειτα, μίλησες για τις τεράστιες αποστάσεις και για το φράγμα της ταχύτητας του φωτός. Σου απαντώ πως οι διάφορες θεωρίες για τους εξωγήινους υποστηρίζουν πως δεν είναι σίγουρο ότι αυτή είναι η μέγιστη ταχύτητα αλλά υπάρχουν και άλλοι τρόποι ταχείας μετακίνησης (καμπύλωση χωροχρόνου, αν το λέω σωστά, περισσότερα από ένα φυσικό του φόρουμ). Επίσης, δεν είμαστε σίγουροι (αλλά διερευνάται) το κατά πόσο αυτό το φαινόμενο έχει εξωγήινη προέλευση. Κάποιοι μιλούν για ενδογήινους π.χ ή για απαγορευμένη γήινη τεχνολογία ή ότι η γη έχει αποικιστεί από παλιά από εξωγήινους. Μερικοί άλλοι (Ζακ Βαλλέ) θεωρούν πως ίσως να είναι ένα παραφυσικό φαινόμενο, πολύ πιο πολύπλοκο από ότι είχαμε φανταστεί. Οι αρνητές μιλούν για καιρικά - ατμοσφαιρικά φαινόμενα, αυθυποβολή των μαρτύρων, ομαδική παράκρουση κτλ. Ανάμεσα και στους μεν και στους δε, στέκουν οι εκατομμύρια μάρτυρες που, παρά τις εκάστοτε προσπάθειες να γελοιοποιηθούν ή να χαρακτηριστούν ως αναξιόπιστοι, αυτό δεν έχει σταθεί δυνατό σε όλες τις περιπτώσεις. Οφείλουμε να τους αγνοήσουμε ή να τους λάβουμε υπόψην και με σοβαρότητα να σταθούμε σε αυτό το σπουδαίο θέμα; Αν δεν σταθείς ή έστω ξεκινήσεις από τις μαρτυρίες, τότε από που να ξεκινήσεις την έρευνα;
Για πολλοστή φορά, λοιπόν, σε παρακαλώ να μας εξηγήσεις τους λόγους για τους οποίους θεωρείς πως δεν υφίσταται τέτοιο θέμα και μπορούμε να τους αναλύσουμε έναν έναν ξεχωριστά. Γιατί, δεν μπορεί λογικά να σταθεί επιχείρημα του τύπου "ότι βλέπω υπάρχει και ότι δεν βλέπω δεν υφίσταται". Ούτε τη ραδιενέργεια βλέπεις, ούτε την ακτινοβολία, ούτε τα ραδιοκύματα, ούτε την ελευθερία, την αγάπη και τόσες πολλές άλλες έννοιες. Και όμως, δέχεσαι πως υπάρχουν, σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 20-09-06, 08:51
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Έπειτα, μίλησες για τις τεράστιες αποστάσεις και για το φράγμα της ταχύτητας του φωτός. Σου απαντώ πως οι διάφορες θεωρίες για τους εξωγήινους υποστηρίζουν πως δεν είναι σίγουρο ότι αυτή είναι η μέγιστη ταχύτητα αλλά υπάρχουν και άλλοι τρόποι ταχείας μετακίνησης (καμπύλωση χωροχρόνου, αν το λέω σωστά, περισσότερα από ένα φυσικό του φόρουμ).
Επειδή το ανέφερε και πριν ο kiklonas, αν και δεν είμαι φυσικός, μπορώ να σου πώ πολύ απλά ότι γίνεται (θεωρητικά πάντα) υπό κάποιες συνθήκες να κινηθεί ένα σώμα ταχύτερα από το φώς περνώντας από διόδους που ανοίγουν οι μαύρες τρύπες μεταξύ τους, τα λεγόμενα wormholes.

Γενικότερα μιλώντας η ταχύτητα του φωτός δεν είναι η μέγιστη ταχύτητα στο σύμπαν αν δεί κανείς τον τύπο της σχετικότητας, αλλά γίνεται να κινείται ένα σώμα πολύ ταχύτερα όταν η μάζα του αποκτά "φανταστική" τιμή (εννοώ τους φανταστικούς αριθμούς από τα μαθηματικά). Αυτή η παρατήρηση γέννησε την θεωρία των ταχυονίων που δεν έχουν παρατηρηθεί ακόμη.
Η ταχύτητα του φωτός μοιάζει να λειτουργεί σαν αμφίδρομο φράγμα ανάμεσα στην φανταστική μάζα ( που κινείται μόνο ταχύτερα από το φως) και στην πραγματική μάζα (που κινείται μόνο αργότερα από το φώς). Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι αυτό το φράγμα δεν μπορεί να σπάσει κάπως και υπό κάποιες συνθήκες....

Επίσης ένα σημείο που παραβλέπει ο kiklonas είναι το ότι το σύμπαν δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι έχει μόνο 4 διαστάσεις. Οι θεωρίες των υπερχορδών μιλάνε για 9 ή 12, αν και οι άλλες (εκτός των 4) από ότι φαίνεται παρατηρούνται κυρίως στον μικρόκοσμο. Με λίγα λόγια μπορεί κάποια εξωγήινη μορφή ζωής, είτε να κινείται σε διαστάσεις εκτός των 4 που ξέρουμε (και άρα να μπορεί να σπάσει το φράγμα της ταχύτητας του φωτός με άλλα μέσα), ή να είναι τεχνολογικά εξελιγμένος ώστε να μπορεί να αξιοποιήσει τις "τρύπες" μεταξύ των διαστάσεων για να πραγματοποιεί γρήγορα ταξίδια που στον 4διάστατο χώρο θα έπαιρναν χρόνια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Μπράβο ρε αδερφέ η λογική σου είναι καταπληκτική δηλαδή ή ύπαρξη για σένα των εξωγήινων είναι πιο σίγουρη και από το οτι η γή γυρίζει.
Όχι δεν είναι, αλλά είναι εξαιρετικά απίθανο, το σύμπαν να είναι άδειο από άλλες νοήμονες μορφές ζωής.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Πές μας και εμάς τους αμόρφωτους αφού μόνο εσύ έχεις δει το φως το αληθινό της γνώσης τις αποδείξεις που υπάρχουν και μετά τα λέμε.
Θα στο θέσω αλλιώς: έχεις αποδείξεις για το ότι ο θεός που πιστεύεις υπάρχει?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Τα πιστεύω του καθενός δεν μπορούν να γίνουν αντικειμενική αλήθεια.
Τί σημαίνει αντικειμενική αλήθεια? Ποιός σου είπε ότι υπάρχει κάτι τέτοιο?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Και κάτι ακόμα προτού αρχίσεις τους γνωστούς σου αφορισμούς για τον χριστιανισμό....
Αυτό στο παρέθεσα για να μάθεις και την επίσημη θέση προτού αφορίσεις.
Και κάτι ακόμα αν θέλεις να είσαι οπαδός της αρχαιοελληνικής κουλτούρας είναι δικαίωμα σου.....
Οι παλαιότεροι στο φόρουμ ήδη έχουν λυθεί στο γέλιο με αυτά που γράφεις, διότι δεν έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα.
Ψάξε λίγο να δείς τί έχει τύχει να γράψω σε αυτό το φόρουμ, κατά καιρούς υπέρ της χριστιανικής θρησκείας και κατά της αρχαιοελληνολατρείας. Επειδή έχει ο χριστιανισμός άσχημα δεν πρέπει να τα στηλητεύουμε? Στο απυρόβλητο θα μείνει? Ποτέ δεν κατάλαβα αυτή την νοοτροπία και ειλικρινά πιστεύω ότι είναι η κύρια αιτία για την διαφθορά που επικρατεί στους κόλπους της εκκλησίας.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
(ομιλία Αρχ. Χριστόδουλου στο ραδιόφωνο της εκκλησίας για θέματα νεότητας)
Δεν θέλεις να μάθεις την άποψή μου για τον θεοεμπαίχτη Χριστόδουλο, πίστεψέ με, δεν θέλεις να την μάθεις....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Αν ήταν σαν και σένα σίγουρα δεν θα άκουγαν καν τον Παύλο που μίλησε για τον άγνωστο θεό.Προσπάθησε να τους μοιάσεις και στην ουσία και όχι μόνο στους τύπους
Μπερδέψαμε τα σώβρακα με τις γραβάτες τώρα...
Κατ'αρχάς δεν προσπαθώ να τους μοιάσω! Ούτε στην ουσία, ούτε στους τύπους.
Θεωρώ ότι κάθε εποχή έχει τα δικά της στοιχεία και τον δικό της "παλμό". Έχει δηλαδή μια μοναδικότητα η οποία δεν μπορεί να επανέλθει είτε μας αρέσει είτε όχι. Καλοί και χρυσοί οι πρόγονοί μας, αλλά εμείς ως σύγχρονοι δεν προσφέρουμε κάτι παραπάνω.

Στο θέμα τους άγνωστου θεού, η παρατήρηση του Σαούλ σηκώνει πολύ συζήτηση, γιατί ο βωμός του άγνωστου θεού δεν ήταν αφιερωμένος σε έναν θεό, αλλά σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ θεό είχαν παραλήψει να τιμήσουν οι Αθηναίοι με τις θυσίες τους επειδή δεν τον γνώριζαν.Επίσης πρέπει να σου πώ ότι κόντεψαν να τον πάρουν με τις πέτρες όταν μίλησε για ανάσταση νεκρών (μιλάμε για ανοιχτόμυαλους ανθρώπους όχι αστεία...), αλλά και σήμερα, αν ο ινδός αρχίσει να σου μιλά για τσάκρα και αστρικό σώμα, πάλι με τις πέτρες θα τον πάρεις, βλέπεις να άλλαξε κάτι στον έλληνα όλα αυτά τα χρόνια?

Θα σε παραπέμψω σε κάτι που είδα να γράφει ο Ποσειδώνιος γιατί το πίστεύω γενικότερα και εγώ:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
Καλό βέβαια είναι να μην πετάμε στα σκουπίδια και τις θρησκείες.
Είναι νομίζω η βάση αν γλιτώσουμε τον φανατισμό.
Το πρώτο πάντως που έχουμε να κάνουμε είναι να είμαστε καλοί άνθρωποι και μετά βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 20-09-06, 11:11
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Θα ήθελα να μου πεις φίλε μου Μιχάλη από που προκύπτει οτι οι εξωγήινοι είναι ανώτεροι τεχνολογικά και πνευματικά από την ανθρωπότητα;Ποιός το λέει θα με τρελλάνεται;Ακόμη και να δεχτούμε τις διάφορες ιστορίες αυτών που λένε οτι είδαν το τάδε ή το δείνα διαστημόπλοιο ή οτι άλλο από που προκύπτει ο αρτιότερος τεχνολογικός εξοπλισμός;Πείτε μου ρε παιδιά;Δηλαδή αυτοί που είδαν τους ιπτάμενους δίσκους μπήκαν και μέσα και είδαν τι είχαν και αν ήταν ανώτεροι από μας;Και καλά να δεχτώ και αυτές τις ανοησίες οτι μπήκαν και στους ιπτάμενους δίσκους ο κάθε χωριάτης στην κάθε Καλιφόρνια και στην κάθε δεν ξέρω και εγώ που,είχε και γνώσεις ηλεκτρονικής και έκανε την σύγκριση με τον δικό μας πολιτισμό;Και ποιός σας είπε εσάς οτι και στον πλανήτη τους η βάση της ζωής είναι ο άνθρακας και άρα υπάρχουν οργανικές ενώσεις,αρα υπάρχουν υλικά όπως το πλαστικό και αρα έχουν αξία οι διηγήσεις κάποιων οτι μπήκαν σε ένα διαστημόπλοιο και είχε ένα πλαστικό ταμπλό με κάτι κόκκινα φωτάκια και οτι άλλο έχει φανταστεί ο κάθε παρανοικός,και ποιός σας είπε οτι στον μακρυνό τους πλανήτη ακολουθήθηκε η ίδια εξελικτική πορεία και άρα υπάρχουν μέταλλα όπως ο σίδηρος για να φτιάξουν διαστημόπλοια;και άντε να δεχτώ οτι έτυχε και γίναν όλα τόσο ανθρώπινα (πράγμα που κατα την αποψή μου αποδυκνείει οτι οι διάφορες διηγήσεις δεν μπορούν να ληφθούν στα σοβαρά γιατί έχουν έντονες γήινες παραστάσεις),τα σιδερένια διαστημόπλοια πως ήρθαν στην γή;το σίδερο ξέρετε έχει πραγματική μάζα δεν έχει φαντασική που υπενόησαν μερικοί.Και άντε και τον βρήκαν τον τρόπο σας λέω εγώ(βλέπετε δεν σας απορρίπτω) πως ήξεραν για την ατμόσφαιρα της γής και πως να την παρακάμψουν κα από ποιά γωνία να μπουν για να μην διαλυθεί το σκάφος τους λόγω τριβών;Και αφού μοίαζουν αρκετά από αυτά με μικρά πιάτα διαμέτρου 8-9 μέτρα θα μπορέσετε να μου πείτε όλοι εσείς οι ουφουποστηρικτές τι καύσιμα καίνε και που αποθηκεύονται σε ένα τοσο μικρό σκάφος(δεδομένου οτι είναι για ένα τόσο μακρινό ταξίδι),και άντε το δέχομαι και αυτό οτι τον βρήκαν τον τρόπο θα μπου εξηγήσετε γιατί αφού πέτυχαν τον σκοπό τους να ανακαλύψουν οτι δεν είναι και αυτοί μόνοι στο σύμπαν γιατί δεν καθήσαν να μας γνωρίσουν επίσημα και να τους κεράσουμε και γλυκό κερασάκι να φάνε και κανα υποβρύχιο με παγωμένο νερό;δηλαδή αν εμείς ποτέ ανακαλύπταμε έναν πολιτισμό εξωγήινο θα πηγαίναμε θα τους κοιτάγαμε και θα φεύγαμε;Δεν μαζεύονται νομίζετε σε αυτές τις ιστορίες θεάσεως ούφο παρα πολλές διηγήσεις επηρεασμένες από τον γήινο πολιτισμό για να είναι αληθινές;
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 20-09-06, 11:44
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Πρώτα από όλα: ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.
Παράθεση:
Θα ήθελα να μου πεις φίλε μου Μιχάλη από που προκύπτει οτι οι εξωγήινοι είναι ανώτεροι τεχνολογικά και πνευματικά από την ανθρωπότητα;
Αν μπορούσαν να μας επισκεφθούν ενώ εμείς δεν μπορούμε, δεν είναι τεχνολογικά ανώτεροι? Τα αυτονόητα θα εξηγούμε?
Παράθεση:
Ποιός το λέει θα με τρελλάνεται;
Μια κυρία που την λένε λογική. Την γνωρίζεις???
Παράθεση:
Και ποιός σας είπε εσάς οτι και στον πλανήτη τους η βάση της ζωής είναι ο άνθρακας και άρα υπάρχουν οργανικές ενώσεις,αρα υπάρχουν υλικά όπως το πλαστικό και αρα έχουν αξία οι διηγήσεις κάποιων οτι μπήκαν σε ένα διαστημόπλοιο και είχε ένα πλαστικό ταμπλό με κάτι κόκκινα φωτάκια και οτι άλλο έχει φανταστεί ο κάθε παρανοικός,και ποιός σας είπε οτι στον μακρυνό τους πλανήτη ακολουθήθηκε η ίδια εξελικτική πορεία και άρα υπάρχουν μέταλλα όπως ο σίδηρος για να φτιάξουν διαστημόπλοια;
Αν μπορούσαν να μας επισκεφθούν τότε ήδη καλύπτονται οι προϋποθέσεις που θέτεις.
Παράθεση:
το σίδερο ξέρετε έχει πραγματική μάζα δεν έχει φαντασική που υπενόησαν μερικοί.
Προφανώς δεν έχεις ιδέα από φυσική και δεν θέλεις καν να διαβάσεις αυτά που λέω. Φανταστική τιμή παίρνει και η αντίσταση στο ρεύμα σε μερικές συσκευές στο σπίτι σου, και μάλιστα οι φανταστικές τιμές είναι κρίσιμες για την σύγχρονη ηλεκτρολογία και ηλεκτρονική. Επειδή οι αριθμοί λέγονται "φανταστικοί" δεν σημαίνει ότι δεν υπαρχουν...
Παράθεση:
πως ήξεραν για την ατμόσφαιρα της γής και πως να την παρακάμψουν κα από ποιά γωνία να μπουν για να μην διαλυθεί το σκάφος τους λόγω τριβών
Θα μπορούσες να είχες δίκιο αν γεννιόταν σε κόσμο χωρίς ατμόσφαιρα....

Γενικά ξαναδιάβασε τον τίτλο του θέματος γιατί λές άρες μάρες κουκουνάρες. Δεν εξετάζουμε την αλήθεια των θεάσεων ούφο, αλλά την πιθανότητα ύπαρξης ζωής στο σύμπαν που να έχει νοημοσύνη. Εσύ αναλώνεσαι στο να μας αποδείξεις ότι οι θεάσεις είναι ψεύτικες. Κοίτα το δάσος και όχι το δέντρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 20-09-06 στις 11:46
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 20-09-06, 12:49
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Καταρχήν άρες μάρες κουκουνάρες λες εσύ γιατί οι "ενδείξεις" πάνω στην οποία στηρίζεται όλη η ουφολογία είναι μόνο αυτές οι περίφημες θεάσεις.Αν είναι αποκυήματα της φαντασίας όλα αυτά δεν έχουμε καν ενδείξεις άρα το ερώτημα είναι φιλοσοφικό και μπαίνει σε άλλη βαση.Ξέρεις πόσες φιλοσοφίες μπορώ να σου πω εγώ μετά;άπειρες.Οι πλανήτες υπάρχουν και είναι τόσοι πολλοί γιατι καθένας από αυτούς είναι κατοικητήριο κάθε ψυχής ανθρώπου και έχουν διαφορετικότητα μεταξύ τους ανάλογα με την διαφορετικότητα των ανθρώπων.Και άντε μετά να μου αποδείξεις το αντίθετο.Και αμα θες φιλοσοφούμε και περισσότερο πάνω στο ζήτημα.Η φιλοσοφία είναι ο τρόπος να αποφύγεις την επιστημονική βάσανο. Ακου τώρα την συλλογιστική σου "ο άνθρωπος πήγε στον άρη-οι εξωγήινοι δεν ξέρουμε αν πήγαν στον άρη,γιατί δεν έχουμε θεάσεις ούφο στον άρη<=> οι άνθρωποι είναι ανώτεροι τεχνολογικά από τους εξωγήινους.Μπράβο καταπληκτική λογική.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 20-09-06, 13:17
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καταρχήν άρες μάρες κουκουνάρες λες εσύ γιατί οι "ενδείξεις" πάνω στην οποία στηρίζεται όλη η ουφολογία είναι μόνο αυτές οι περίφημες θεάσεις.
Να διαβάζεις ξέρεις? Αν ξέρεις διάβασέ μου λίγο τον τίτλο του θέματος και μετά ξανασυζητάμε.
Παράθεση:
Ξέρεις πόσες φιλοσοφίες μπορώ να σου πω εγώ μετά;άπειρες.
Πές μου όσες θες, εμείς όμως τώρα για αυτή την συγκεκριμένη συζητάμε και αφού δεν σε ενδιαφέρει, σε παρακαλώ να μην ποστάρεις στο θέμα. Αν σε ενδιαφέρει, το θέμα αλλάζει.
Παράθεση:
"ο άνθρωπος πήγε στον άρη-οι εξωγήινοι δεν ξέρουμε αν πήγαν στον άρη,γιατί δεν έχουμε θεάσεις ούφο στον άρη<=> οι άνθρωποι είναι ανώτεροι τεχνολογικά από τους εξωγήινους.Μπράβο καταπληκτική λογική.
Δική σου είναι, κρίνε την όπως θες...
Εγώ άλλο σου είπα και εσύ αλλιώς το ερμηνεύεις. Αν είσαι σε ένα νησί και δεν ξέρεις να φτιάχνεις καράβια και σε επισκεφθεί κάποιος που ξέρει, δεν είναι τεχνολογικά ανώτερος από σένα? Φυσικά και είναι. Ε λοιπόν αυτό ισχύει και για πιθανούς εξωγήινους επισκέπτες.
Παράθεση:
Οι πλανήτες υπάρχουν και είναι τόσοι πολλοί γιατι καθένας από αυτούς είναι κατοικητήριο κάθε ψυχής ανθρώπου και έχουν διαφορετικότητα μεταξύ τους ανάλογα με την διαφορετικότητα των ανθρώπων.Και άντε μετά να μου αποδείξεις το αντίθετο.
Για αυτές τις "πατάτες" έχει αναπτυχθεί και χρησιμοποιείται η λεγόμενη λεπίδα του Όκκαμ.entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem= entities should not be multiplied beyond necessity. Η οποία λέει ότι θεωρία αυτή πρέπει να απορριφθεί...
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 20-09-06, 14:06
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Βρε kiklona (άφηνε και κανένα κενό στις προτάσεις για να διαβάζεσαι ευκολότερα) μόνο δηλαδή οι θεάσεις είναι απόδειξη της ύπαρξης άλλων πολιτισμών.
Εγω ας πούμε μπορώ να δεκτώ ότι είναι όλες ψεύτικες.
Εσύ πως θα μου αποδείξεις ότι δεν υπάρχουν άλλοι πολιτισμοί και ίσως και να έρχονται χωρίς να τους βλέπουμε.
Αν θυμάμαι καλά υπάρχουν 100 εκατομύρια ήλιοι στο γαλαξία μας και 100 εκατομύρια γαλαξίες.
Δηλαδή 100000000Χ100000000=10.000.000.000.000.000.
10 τετρακις εκατομύρια ήλιοι σαν το δικό μας με πλανήτες. Δηλαδή ο θεός έφτιαξε όλα αυτά μόνο για εμάς;
Μπορεί δηλαδή ...τι να πω ....αλλά δεν σου φαίνεται ψιλοαπίθανο;

Η γη τώρα - ας βοηθήσουν την μνήμη μου όσοι γνωρίζουν - έχει ηλικία 1 δις χρόνια δηλαδή 1000 εκατομύρια.
Τη στιγμή που το σύμπαν έχει πες 15 δις χρόνια.
Αν κάποιος άλλος πολιτισμός είναι 1 εκατομύρια χρόνια αρχαιότερος (που πόσο απίθανο σου φαίνεται) δύσκολο είναι να ξέρει πως να πάει κάπου μακρυά με άλλες γνώσεις και άλλους τρόπους από αυτούς που εμείς μπορούμε να σκεφτούμε σήμερα;
Μα ήδη οι φυσικοί μιλούν για περάσματα στην άλλη άκρη του σύμπαντος μέσω μαύρων τρυπών.
Διάβασε Στήβεν Χόκιν "το χρονικό του χρόνου" στο κεφάλαιο 10 κοσμικές σήραγγες και ταξίδια στο χρόνο.
Φαντάσου τι θα κάνουμε σε ένα εκατομμύρια χρόνια.
Θα μου πεις σε μερικά χρόνια μπορεί να έχουμε αφανιστεί.
Και αυτό σωστό.
Όμως γιατί να συμβαίνει το ίδιο υποχρεωτικά και με τους άλλους;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 20-09-06 στις 14:09
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.